Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Daj im i soli :cao: Puno srece :cao: :cao: :cao:
 
Milane nek' je sa srecom!:)Moja zapazanja u wezi welicine wimena-nije bitno toliko welicina wimena,wec sta u njemu ima i kakwog je mleko kwaliteta,ja imam par owaca koje imaju wimena kao manja krawa,ali nisu nista mlecnije od drugih koje imaju osrednja wimena...A ja cu jawno da priznam da patim od welicine,uwek tezim da jagnje,owca,owan budu sto weci,ali bez upotrebe hormona,bez obzira da li je to ekonomski isplatiwo ili ne,jer uziwam kad widim krupna grla..Možda to i nije ok,ali sta da radim.:-D

Post je spojen: [time]1260873277[/time]
_________________________________________________
Kakwo je objašnjenje za pojawu crnih ili tamno braon fleka na rubu kapaka kod pojedinih grla wirtemberg rase,kao i pojawu 'naočara'tj,swetlo braon linije na celim rubowima kapaka?
 
Ma kakwi melezi wirt. i sjen.,to najwise podseca na mladez,i najcešće to owce koje imaju dobiju u 2-3god,a do tada su potpuno ok!
 
postoje mozda razna objasnjenja a na to pitanje sam i ja nekada trazio odgovor.
Na par aukcija pre kojih se vresi ocenjivanje ovnova i ovaca sam razgovarao sa sudijama. Nemci imaju slicno misljenje kao i austrijanci sto se toga tice.Oni kazu da je dozvoljeno da zivotinja ima na ocnim kapcima (na liniji gde su usadjene trepavice) pigmenta braon ili crne boje.Cak tolerisu i po jednu ili dve tamne mrlje na glavi koje nisu vece od 1cm u precniku.Takve zivotinje nisu idealne, idealne nemaju pigmenta, vec su ciste bele boje sto se boje tice.Zivotinje sa pigmentima ne smeju tu osobinu dalje saledjivati, obicno je slucajnost pojave pigmenta. U Nemackoj se cistoca rase i pedigre izdaju na osnovu genetske analize tako da ne sumnjam da su pigmenti kod njih pojava usled ukrstanja, kod nas postoje i mogucnosti ukrstanja sa drugim rasam.
 
Juče sam se baš zapitao, par dana niko se ne javlja. Izgleda da je Sv. Nikola uticao, većina slavila ili išla na slavu, pa se prepili i prejeli! :haha:

Evo nešto za početak, nije Virtemberg, ali lepa slika:

2gsmt0o.jpg

:ppozdrav:
 
Pozdrav za Virtembergase, nov sam na ovom forumu pa da se predstavim, ja sam Jovica iz Bijeljine, imam virtemberge i trenutno je uveliko jagnjenje. Bilo je i problema jedan prolapsus materice i jedno blizance uginulo. dejane26 javi se posle praznika kad budes na fakultetu da se upoznamo posto i ja studiram veterinu u Bg.
 
"Tumarajući" NET-om slučajno nadje ove fotografije, koje same za sebe govore o izdržljivosti Württemberger ovaca:

4vnwp4.jpg


2emndqf.jpg


Vaši komentari dobrodošli ! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh