Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
pa mi obicno uz jedno kupljeno drugo poklanjamo :haha:
zavisi malo od cene onog prvog :cao:
Ne zameri te mu momci, nov je a i sigurno se salio :ppozdrav:
 
Ma cuo sam ja kod Miljka kupis musko jagnje od 40-45kg za 400eura a on ti uz njega pokloni jos jedno zensko,da ti ne bleji ownic u toku transporta!:)Jel' sam u prawu druže?:):)Malo sale nije na odmet!:)
 
Od prilike da je tako,
ali salu na stranu, svi znate koliko je tesko doci do dobre zivotinje i koliko se rada i truda mora uloziti da to sve izgleda ka kraju kako treba. Mi smo pored vec nabrojanih stvari morali i mnogo novca da ulozimo. I kad na kraju odgajivac zadovolji kupca, onda treba da bude i obrnuto, jesam li u pravu drugari ? :ppozdrav:
 
prijatelji moji,hvala sto ste me ovako lepo primili drago mi je da sam vas nasmejao,vec duze vreme citam sta pisete i sa velikim uzivanjem gledam slike koje postavljate,nadam se da ce te mi ponekad i resiti neku dilemu i odgovoriti na koje pitanje.Ali lagao bi vas kada bi vam rekao da me takav poklon ne bi obradovao...Maestro nemora od tih siljega sto bi vec da skacu,moze i malecko od 1dan
 
@milan bac
pre svega, dobrodosao ti nama. Bacvane posebno cenim, jer mi šogor (za one manje upućene: Zet) malo severnije od tebe (Sombor)! Bez zadnjih namera, malo šale, ali cenim iskrenost.
:D i :ppozdrav:
 
Milane, dobro nam dosao!
Iskren da budem, drago mi je da se u zadnje vreme stvorila priajtna, konstruktivna atmosfera na forumu,bez prepucavanja i vredjanja.
Milane, tvoje ime me je asociralo na nekog drugog Milanna koji je pre nekog vreme pokusao nekim nekorektnim informacijama pa poremeti dobru komunikaciju na formumu pa mi je drago da sad imamo jos jednog sagovornika koji ponekad voli da se nasali. :ppozdrav:
 
miljko znam o cemu pricas,jer vec neko vreme pratim sta pisete,video sam sta pise i Milan,ali svak ima pravo da iznese svoje misljenje...to nesmatram losim.Jako mi se svidja nacin na koji si mu odgovorio,bez ikakve sujete,mirno bez prepucavanja.S takvim ljudima volim da se druzim....Ostali koji ste mi pozeleli dobrodoslicu,dodje mi da vas izgrlim,evo ovo kratko pisanje s vama pricinilo mi je veliko zadovoljstvo
Post je spojen: [time]1260476055[/time]
_________________________________________________
imam jedno pitanje odma na pocetku,kupio sam jednu ovcu vitemberg i dogovorio se s gazdom,da je pusti pod ovna i tek onda mi dotera,od tada je proslo 20tak dana,on mi kaze da nije jos mrkana.Pusta je svaki dan u box kod ovna,na pola sata, sat medjutim ona bezi nece da stane,e sad dali ce se ona uopste mrkati tako ili mora biti s ovnom stalno,dali se uopste moze kontrolisati pripust ili se ovan pusti u stado pa sta bog da,kako vi to radite...
 
Kod ovce polni ciklus traje 17 dana +/- 1 dan a poni zar 1 dan. Ovnovi koji su odvojeni iz stada van sezone mrkanja budu prvih dana kad se ubace u stado jako aktivni, cak i nasilni, skacu na bilo koju ovcu, pogotovu mladi i ako je manji broj ovaca u pitanju. Iskusniji ovnovi, redovno proveravaju mokracu ovaca ovnosno miris feromona koji ovce urinom izbacuju, tako da on proceni koja ovca uskoro ulazi u poni zar i nju prati ali ne skace, tek kad udje u polni zar onda skace par puta.Postoji sisten pripusta iz ruke sto obicno rade oni koji polni zar kod ovaca izazivaju sundjerima, odnosno koji imaju ovnove probace.Na taj nacin kako je taj covek probao da pripusti tu ovcu ce tesko funkcionisati jer ovci treba pola sata ili duze da ukapira gde se nalazi, novi boks je stresna situacija pa joj nije do parenja.Bolja varianta je da ovca bude bar dvadesetak dana kod ovna bez prekida a on ce vec iskoristiti pravu priliku.Dovoljno je da znas da ce se nakon graviditeta u roku od tih dvadesetak dana ojagnjiti. Mi pripust vrsimo haremski, s tim sto jedan ovan bude tri nedelje u stadu onda napravimo ndelju dana pauzu da se jagnjad kasnije raspoznaju od kog su oca pa onda drugi ovan na tri nedelje i jos jednom pauza od nedelju dana i opet prvi ovan.U sustini taj treci termin koriste samo par ovaca, oko 60% se pari na prvom terminu i nesto manje od 40% na drugom.Ovna pustamo u stado od 60-70 ovaca.
 
reci druze sta ti nije jasno da i to pojasnimo
u cemu je tu problem?
ja kod nekih stvari ne volim da izmisljam rupu na saksiji kad je to pre mene neko vec odavno uradio, samo treba da pregledas a to su za mene bili nemci :cao:
Post je spojen: [time]1260478673[/time]
_________________________________________________
ja sam pre neko vece objasnjavao nas princip obelezavanja ovaca i jaganjaca internim usnim markicama razlicitih boja. Upravo sam objasnio kako funkcionise parenje pa kad se sve to sagleda i uzme u obzir da ovce poticu od dve krvne linije a imamo 5 ovnovskih linija, tacno znamo koja grupa ovaca moze sa kojim ovnom da se pari, odnosno tri ovna mogu da se pare sa svim ovcama ako si na krvno srotstvo mislio. Trenutno imamo jos desetak ovaca iz Srbije ciju jagnjad kao sto sam vise puta rekao prodajemo za klanje a ostatak stada je ujednacena baza na kojoj mozemo ovnove ta testiramo odnosno da kontrolisemo koja linija je na trzistu potrebna a koja nama za prosirenje stada
 
Sve je jasno. Ko razume shvatice!
Pa nisu Nemci izmislili ovcarstvo.Genetika, reprodukcija i selekcija priplodnog materijala ide malo drugacije.
Pozz
 
da li neko ko ima dvadesetak ovaca moze da vrsi selekciju? Ja mislim da je malo teze, bez obzira da li se ovce pusta iz ruke ili ne, za to je potrebna malo veca populacija.Cak i stotinak ovaca nije neki broj ali je znatno vec od 20.Kad neko vrsi pripust iz ruke, na osnovu cega on bira parove, koji su to kriterijumi? Ako u stadu od 100 ovaca ima deset dobrih, cemu sluze onih 90, sta se sa njima radi?
Za mene vaze prvenstveno proizvodne karakteristike jednog stada a ne pojedinacnih ovaca, a kad citavo stado ima dobre prosecne rezultate to znaci da postoji dobra baza za dalju selekciju.Mi smo posle treceg jagnjenja sakupili dosta informacija o nasem stadu sto se plodnosti tice.Potrebno je vreme da se do tih podataka dodje.Dnevni prirast i fenotipski izgled moze takodje da varira kod jedinki ali sve ovnove koje imamo imaju po neku karakteristicnu osobinu koju lepo na svoju jagnjad prenose i sva jagnjad izgledaju slicno.To je opet jedan pokazatelj da je baza stada homogena i da se ovnovima moze dalja produkcija kontrolisati.
Post je spojen: [time]1260479626[/time]
_________________________________________________
drugari ako gresim, ispravljaj te me , nemojte cutati :cao:
 
Sto veci broj,sve bolja selekcija jasno je,ako se radi kako treba.Imas ujednacen kvaletet i ovnova i ovaca to se vidi i na slikama a i uzivo na sajmu nesto od toga tako da to sto radis je po meni skroz ispravno,za svako jagnje se zna cije je to je najbitnije.
:ppozdrav:
 
Totalno si u prawu Miljko,owan treba da pari sto wise owaca,haremski,i tada se najbolje widi kakaw je owan,kakwu jagnjad daje kod dobrih owaca i kod losijih.Nema ničega loseg u haremskom parenju,i tu moze selekcija da se radi isto tako dobro.
 
Nazad
Vrh