Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Колики је дневни прираст виртемберг јагњади првих дана док су само на сиси?Колко јединцима,двојкама...
и све честитке бабици :bravo:
 
Za Velimira
sto se prirasta u tom periodu tice verujem da taj podatak vecina odgajivaca nema, nemamo ga ni mi jer jagnjad prvi put merimo kad oni vec u veliko jedu pored dojenja.Jagnjad pocinju vec sa dve-tri nedelje zivota po malo da jedu i sa 6 nedelja jedu vec bas pravo.Koliko jagnjad dobro napreduje u tom periodu zavisi najvise od mlecnosti ovce a to pored genetike dbrim delom od ishrane.Mi smo primetili da nam ove godine ovce imaju izuzetno velika vimena i mnogo mleka i to su iste ovce kao i proslih godina ali ove godine jedu senazu lucerke po zelji.Za mleko je senaza lucerke stvorena.
 
DEJAN 26 Prije svega pozdrav i čestitam ti za trud i požrtvovnost koju si uložio da bi spasio janjce.
Prijatelju moj jako dobro mi je to poznato i u potpunosti te razumijem i moram ti reći da sam ja doktorirao izvlačenje krupnih janjaca( reanimacija,mahanje sa janjetom da iscjedim plodnu vodu koje se napije, i sl.). Pošto ja živim blizu Mađarske jedan stari veterinar me je naučio sve tehnike da bi porod bio uspješan,a isto tako me je savjetovao kako hraniti ispravno da bi bilo što manje komplikacija.
Ponovo ti čestitam jer sam jako oduševljen što si se žrtvovao jer kroz sve to sam prošao i ja dok sam imao "krupne" ovce a sada otkad imam Romanovske sam se preporodio i da vidiš sada mene kad god se koja oglasi da bi se janjila još uvijek imam paničan strah ali sad je nepotrebno, ali oprez nije nikad na odmet.Po mome skromnom znanju ja bih ti savjetovao a mislim da postoji mogućnost da ona dva janjeta možda malo pojačano dišu, hropću(bučno dišu) da im daš malu dozu antibiotika da nebi dobili infekciju pluća.Ima toga još al ne stane u jedanu poruku. Još jednom pozdrav tebi i svim pravim farmerima!! :ideja: ::super::
 
Slusao sam ih jutros stetoskopom i mislim da je ok,jos cu veceras pa cu videti.Jednom sam sigurno uradio 30 'zgibowa',onako uhwatim ga za zadnje noge i sawijam mu kicmu ka grudim,dok nije proradio!:)Weliki pozdraw i tebi drugar,inače ja sam rodjen u Osijeku a moji su iz D.Miholjca.:)
 
Svim Virtembergašima veliko hvala na dobrodošlici :D, :cao: i :ppozdrav:, kada se vidimo!
@dejan26: srdačne čestitke za prinove, a pre svega za dobijenu "bitku"!
:D
 
Eto drago mi je i ugodno sam inenađen da postoje ovakvi farmeri kao što si ti jer u današnje vrijeme kad je sve skupo i kad od poljoprivrede ima koristi jedino ako imaš rekordne rezultate,a i neopisiv je osjećaj kad spasiš malo stvorenje.Ja sam i to sveo na minimum time što ovce pravilno hranim tj. uvjek imaju u hrani mineralno-vitaminski dodatak,stočnu kredu(kalcijev karbonat),proteinski dodatak,sol a kad jedu lucernu dajem 1% šećera zbog povećanja enzima da bi pospješio fermentaciju(razgradnju). Vjeruj mi da s time možeš utjecati da se ovca bolje pripremi za porod tj. da na vrijeme nalije vime i da opusti cerviks itd. Pozdrav!!!
 
Prirast jagnjadi:
Udvostručuju masu sa rođenja za 2 nedelje
Najveći prirast u I i II mesecu.
Težina jagnjadi:
1 mesec - 13-15 kg- dnevni prirast 360 g
2 mesec - 22-25 kg- dnevni prirast 350 g
3 mesec - 30-35 kg -dnevni prirast 300 g
100 dana 30-35 kg

@miljko
Tvoje praktično iskustvo je kraj diskusijama o silaži i senaži i sumnjama o njenom korišćenju u ishrani ovaca i koza.
Nema mleka bez senaže i silaže.To je zakon.
 
evo par aktuelnih slika od ovog vikenda, brat mi je poslao
ovo su slike iz jagnjilista
20qe7uh.jpg

15miu1j.jpg

4joz9.jpg

2r2ccg9.jpg

ovi su vec tri nedleje stari
2hdbfqo.jpg

ovako ili slicno ovcama izgledaju vimena zahvaljujuci senazi
9iu61h.jpg

ovo dvoje su sklopili drugarstvo
2s8ohtx.jpg

a ove curice ce za dva meseca kad napune godinu na parenje
2hnx577.jpg
 
miljko ekstra sta moze covek reci vise na ovako lepim ovcama
boksovi su ekstra odradjeni de se ovce jagnje i to je naj bitnije prvi par dana dok ovca prihvati jagnjice i da pocnu da doje kako treba

:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odlicne slike i grla.Svaki komentar sem svaka cast je suvisan:).
Sto se tice senaze ko moze to da radi nema bolje hrane,svi znamo koliko ovce bolje doje jagnjad kad pasu po zelji nego kad jedu suv obrok ma koliko da je on kvalitetan.
:ppozdrav:
 
nije mi bilo bas za cilj da se previse hvalim vec da neke stvari i procese proizvodnje koje smo mi izmislili ili od drugih prihvatili da sa vama podelim :ppozdrav:
u svakom slucaju drago mi je zbog vase pozitivne ocene :ppozdrav:
 
Iskrene cestitke za funkcionalnost objekta,kvalitet ovaca i higjenu.Kao u najboljim stranim farmama. :DMolim te reci mi cime obelezavas jagnjad kredom ili sprejem u boji?
 
probali smo razne stvari ali se ovaj sprej za obelezavanje zivotinja najbolje pokazao.Lepo se nanosi i traje oko dve nedelje,kasnije nije ni potreban jer jaganjci drugog dana dobijaju internu usnu markicu sa bojom ovna (ovnovske linije smo podelili po bolama radi brzeg sapoznavanja, jer imamo pet linija) i jedinstvenim brojem koji svake godine pocinje od 1. Jagnjce obelezavamo zbog toga da bismo prepoznali kradljivce odnosno da se jagnje ne zagubi prvih dana posle izlaska iz boksova.
 
Другари једна молба. Кад постављате слике на интернет гледајте да буду у мањој резолуцији. Ово што ви постављате слободно може да иде на такмичење. Има нас доста који имају стари dial-up прикључак па нам треба и више од пола сата конекције само док је не учита...
 
Nazad
Vrh