Bonsai

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.359
Lokacija
Apatin
Bonsai je kod nas slabo zastupljen, a razlog tome je što se veliki broj biljaka u prodaji (skoro sve biljke) nabaljaju iz inostranstva i stižu u hladnjačama. Tako da i onaj ko ih kupi, pun entuzijazma, se brzo razočara jer im takve biljke propadaju.

53v2wl.jpg


U svakom slučaju je zanimljiv za gajenje, jednostavan ako se poštuju pravila. Mogu da se koriste i drveće i grmovi bor, čempres, kamelija, nar, kedar, višnja, šljiva, javor, hrast i kesten. Kao što se vidi izbor je veoma bogat.

Cene u nabavci za bonsai idu od 500 do 100 dinara, dok se u maloprodaji mogu naći po ceni od 1500 dinara pa naviše. Na žalost to je uglavnom to je uglavnom roba koja je stigla iz inostranstva u hladnjačama.
 
Meni su lepši četinari, može od svega da se prave od toga nabrojanog i od svega mogućeg, bukvalno! Ali ne može od ficusa elastice, može od sitnolistih varijeteta benjamina... Za početnike se preporučuju biljke sa sitnijim lišćem jer i kada list nije smanjen ima efekta, ja imam jednu omorikicu koju gajim već negde oko 2-3 godine i ima lep oblik ali tanko stablo, trebaće još 10-tak godina da liči na nešto... Za početnike kao što rekoh se preporučuju biljke sa sitnijim listom kao što su brestovi, efektan je i grab...
Kao što rekoh meni su lepši mnogo četinari kao bonsai...
 
Pozdrav :cao:
Ja sam pre tri godine dobila na poklon jedan bonsai, radi se o nekom fikusu rekla bih. Kako znam da obicno ljudima to propadne brzo, ocekivala sam isto. Medjutim evo i dalje je ziv i zdrav! Povremeno mu secem korenje, tako sam bar procitala da treba da se radi. Obrezem mu i krosnju ponekad, samo malo, tamo gde mi se cini da su poganci previse podivljali, i izgleda lepo. Slikacu ga pa saljem da ga vidite.
Stoji jos uvek u saksiji u kojoj sam ga dobila koja je vise tipa za orhideje, onako uska i visoka. Znam da bonsai ide u plitku i siroku posudu, ali se neusudjujem da ga presadim sve se bojim da ce mi posle toga propasti, pa i dalje stoji u toj neadekvatnoj posudi.
:cao:
 
Bonsai je neviđena umetnost, po meni, vrhunac sve japanske mudrosti (iako je nastao u Kini). Jedini problem je vreme. Drvo sa slike ima bar nekoliko decenija. Za sve ljubitelje, dela najvećeg Bonsai majstora svih vremena-Masahiko Kimura:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uJIqiyqRH-k[/youtube]


Lindsay Farr's World of Bonsai- prvi deo serijala na youtube, episoda 1
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2kR9YyV03ao[/youtube]

Drugi deo serijala, na ovom linku:
http://www.bonsaifarm.tv/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

:cao:
 
Bonsai a da je kvalitetan je kod nas teže naći, nabavna cena mu je oko 800 dinara, a u prodaju ide za oko 1500. Ne znam da iko kod nas to radi, mislim da je sve uvoz iz inostranstva.

Kad kažem da niko kod nas to ne radi, mislim da niko ne radi intenzivno na proizvodnji. Što se tiče hobi varijanti, toga se može naći, i to baš lepih primeraka.
 
Nekoliko slika odličnih i vrhunskih radova:




Nisam siguran da li je baš ovo drvo, jedan ovakav nagrađivan Bonsai je nedavno prodat za 2 miliona dolara:


2j3semx.jpg
20qcj6x.jpg

1z9r7q.jpg
 
Nazad
Vrh