Koji traktor za planinski teren?

nikola.CT

Novajlija
Učlanjen(a)
16 Dec 2009
Poruka
17
Evo ovako, ja sam relativno nov na forumu, vise citam, nego sto pisem, ali ajd da pitam nesto... Ja sam na planini, dosta strmog terena, nema ni asfalta do kuce cak 6km itd... Zanima me sta bi mi preporucili od traktora za takve uslove, ako uzmemo u obzir da mi treba za par ha imovine, mahom stariji vocnjak, malo povrca, eventualno da pretera par kubika drva za zimiu itd. Ja sam razmisljao o Tomi Vinkovicu, ona verzija od 30 konja, ne znam tacno kako bese model... Sta mislite da li je pogodan za vece nagibe? Treba mi nesto sto moze da izadje svuda i da se ne prevrnem bas lako njime ::namigivanje:: a da moze i da ore, frezira takve nagibe... Ja sam mlad i neiskusan, svako misljenje znaci... Pozdrav :cao:
 
Pozdrav ,
vrlo zanimljiva tema , posto sam ja iz istocne Srbije gde ima malo ravnih terena reci cu ti sledece.
kod nas su mahom zastupljeni ,, mali,, traktori IMT 533,539. to je bilo do pre par godina ali se sada menja.ako hoces iole ozbiljniji posao treba veci i jaci traktor.Svi ovi mali traktori ne mislim samo na IMT nego na traktore do 40 ks su za neke male poslove po lepom i suvom vremenu kada su sumski putevi dobri.Najmanja letnja kisa , putevi se raskvase i sa malim traktorom ne mozes ni da sidjes sa brda ni da izadjes na brdo .Sa vecim traktorima mozes sve, kazem iz licnog iskustva.odlicno su se pokazali Univerzal traktori ,Ursus C355,360, LTZ, Belarus, IMT 549
 
Univerzal dv ili 549dv.Moj kum ima tomu 18ks i prije 5 godina se prevrnuo i slomio 3 rebra,ja sam umro od smijeha kad sam mu dosao u posijetu u bolnicu.
 
Uf gadno je to... :nono: Pa mislite da je 549 stabilniji od Toma? Ja se iskreno slabo razumem u traktore, imam kultivator IMT506 i to je sve. Kada hocu da poorem, platim tu jednom sto ore nadnicarski, ali hteo bi da kupim nesto ne mnogo skupo i univerzalno, ali i za velike nagibe. Mnogo hocu, a>? :haha: Kazem, malo zemlje je u pitanju, ne mora jak traktor, ali da se ne prevrcem bas lako, da vadim po neko drvo iz sume (naravno shodno snazi traktora) i da poorem i izkultiviram to malo zemlje i ponekad prevezem nesto sitno tu i tamo... Pozdrav, hvala na pomoci nono, CAR :ppozdrav: :ppozdrav:
 
I ja zivim u planinskom predelu tako reci gde ovce pasu pod rucnom. Kod mene su najzastupljeni IMT 533 i 539 i mogu reci da su dobri za takve terene i bez problema idu pa strani (naravno nisu sve moguci da penjes uz banderu). Ja imam i Vladimirca T25 i sa njim bez ikakvih problema idem po nagibima, orem i vucem drva i sve ostale poslove obavljam, mada ti mogu reci da moooogo zavisi od vozaca, kod pametnog sve moze da se odradi bez ikakvih problema. :ppozdrav:
 
Da lepo je reko Dukanac to zavisi jedino od vozača. Ja sam znao ljude koji su ginuli sa traktorima na sred livade sve ravno i pravo kao aerodrom, a on okrene traktor i pogine. Znam ljude koji žive u takvim mestima gde možeš do njih samo sa helikopterom, a oni imaju traktore (ferguson, belarus,rakovica) i nikad nisu ni zaglavili, a kamoli da se okrenu.
 
Dukanac znam dobro sta je Vladika sa jednim i sa 2 mijenjaca,IMT 533,539,Store,Zetori raznorazni dupljaci i ne,Torpedo od 40ks do 90ks,Ursusi,Farovi i svi ostali.Tko neradi njemu je dobra MUTA ili IMT 506 jer mu bolji netreba a tko malo radi da "negura u stupac"uz svaku trecu stranu i nemece lance na suvom njemu treba dupljak a ne zglobar kao Tomo koji se mota poput zmije i mase turom kao kakva kurva imam trenutno Torpeda 55ks dv,Ursusa 35 ks i i Ursusa 60 ks ma nijedan Torpedu nemoze vode donijeti od njih.On je malen,kratak,jak a dv ima.Da ti usporedim laicki kako je tebi lakse, kad se penjes uz brdo i kad se rukama za grane hvatas ili kad drzis ruke u dzepovima.Napominjem da neznam broja traktora koliko sam ih promijenio i svaki je svoj posao odradio jedno vrijeme.Univerzal,Torpedo,IMT 549, svi su dupljaci a maleni nisu glomazni su super a Ursus 335 jako mali potrosac za sitnice uraditi, ona 2 klipića samo se talajaju a tezak,takodjer i Ursus 60ks,a IMT 533,539 dok se žaba popiša on s mijesta nemoze krenuti a ne da po travi uz brdo vuce nesto.Dobar je za ravnice a za planinski kraj moze posluziti ali puno boljih izbora ima i jeftiniji traktora.Nadam se da sam malo pojasnio neke stvari vama koji se slabo razumijete. :ppozdrav:
 
Odlicno razumem o cemu pricas, sve sto si rekao je 100% tacno. Slazem se da prednja vuca znaci mnogo i o tome necemo uopste polemisati. I ja sam promenio dosta veliki broj traktora i celog zivota vozim manje traktore, najveci je bio ZETOR 50 iz 1958 god, steyra, IMT-a, Landina.... Stavljao sam lance x puta, cetvorio sa drugim traktorima, prevrtao, ma sta sve nisam radio....
U ovoj sam temi hteo reci koji su traktori naj zastupljeni u nasim planinskim predelima i svoje licno misljenje, u izbor traktora se nikom ne mesam, a on zavisi od debljine novcanika ::novac:: i potreba coveka. Moj vlatko kosta 2000 eura maxsimalno, IMT 539 oko 3000 a moj komsija je torpeda 55 ks sa prednjom vucom platio 5700e....
 
ma kod mene je bas brdovit teren, oko 1500 metara nadmorske visine,strane pregibi vagasi su normalan pojava,zastupljeni su tomo vinkovic ali i imt,najcesce 533.539 ali ima i ovih vecih modela kao sto su 577,a 558 i 560 su tu negdje u sredini i pokoja rakovica,i siv se oni koriste za sumu najvise a manje za kosanicu i poloprivredu,ja licno ima toma vinkovica 420 18 ks,gdje sam se ja zavlacio i po kojim stranam sam prolazio i odkale sam drva izvlacio ljudi su se zaprepascivali,nijedan manji imt nije mogao bez prednje vuce ista uraditi,i kad malo pokvasi oni su pa beskorisini,druga je prica im 558 ili 560 koji kad nabiju lance mogu namjesec izaci,ali tomo nije za vec poslove cak i onaj od 32ks kad treba balirku tjerat ili sa njim neki prikljucak vec pogonitu tu je skoro pa beskoristan,u oranju nije bas pogodan ali ko zna da ga vozi uradice taj posao..........

uglavnom sve je do vozaca ali po brdovitom terenu bez duplaka tesk ose radi ali se uradi,i ovi trakotri koji iamj u atomatsko ukljucivanje prednje vuce su sranje isto ko da je i nemas dok se ona ukljuci ti se se vec ukopo ili sletio pod medju tako da je najbolji traktor sa rucnim ukljucivanje vuce,ja bih predlozio nekog storeta ili imt ali sa manuelnim ukljucivanjem vuce,a ni same nije los,zetor je premija
 
Jednostavno, Ursus ili Zetor, ili moze i Rakovica, zavisi koliki ti je novcani "potencijal". Slabiji poput IMT 539 moze, ali za mali teret. I ja sam iz Istocne Srbije, znam po brdima koi se traktor kako pokazao. Moze da dodje u obzir i Univerzal sa dv. Upravo zbog prevrtanja, nedaj Boze, pozeljno je da traktor ima kabinu.....
 
Evo da i ja dam doprinos ovoj temi.Po meni najbolji traktori za planinske terene su Lindner,ali oni su za one koji imaju više ::novac:: .Naveo si da bi želio Tomu Vinkovića od 30ks i koliko ja znam to je serija 800.Taj traktor se može kupiti i sa zaštitinim ramom,ali neznam koliko bi ti on pomogao.Složio bih se sa ostalim članovima forum ada uzmeš sebi neki Universal ili Zetor OBAVEZNO DV ::traktor::
 
Zivim u brdsko-planinskom predelu, kada jematori kupovao traktor, slusao je naokolo, a svi ti ga nesto tupe, znas..., odabere Rakovicu 65, ja bi se licno opredelio za duplaka 55ks, jer ima veci ucinak od obicnog bez PV, uvek ti zafali malo, e za toliko ti prednja pomogne, nema da pojuri kada se spustas po mokrim terenima itd,
Znaci, ja ti predlazem duplaka nesto poput univerzala, ursusa, ima ih do 55 ks.Mislim kad bih ja menjao, a prema mom dzepu,izbor bi bio univerzal ili ursus DV a do 55 ks
 
Imas i Rakovicu 47DV... po meni bitno da je sirok i nizi. Nisam sa brdovitog terena :haha: ali da jesam tako nesto bih trazio :cao:
 
Nema Ursusa sa dv do 55 ks. Pogledaj te Rakovice, deluju primamljivo.....
 
>>>Idealno za brdske terene,seno,drva...
2uj0186.jpg

Post je spojen: [time]1283075119[/time]
_________________________________________________
i19n5z.jpg
 
Haha, ma to prave svajcarci za ekstremne brdske terene, i ugradjuju obicno 2-klipa lombardini disel motore,koji minimalno trose.Prikolicu pokrece kardan sa vucnog vozila i to sve funkcionise putem hidraulike
 
Nazad
Vrh