PDA

View Full Version : Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

Verbatim
29-02-08, 11:47
Koliko puta godisnje i kojim preparatima treba prskati vocnjak( jabuke, kruske, sljive, kajsije....) u toku jedne godine?
Hvala.

Bećarina pusta
08-03-08, 23:17
Koliko puta godisnje i kojim preparatima treba prskati vocnjak( jabuke, kruske, sljive, kajsije....) u toku jedne godine?
Hvala.

To ti je jako široko pitanje. Zaštita jabuke je zahtjevna, dakle ima dosta prskanja. Kruška je gotovo ista kao i jabuka. Dok recimo višnja ima laku zaštitu. A preparata ima brdo.

novii
08-03-08, 23:22
A kakva je situacija sa kajsijama, jer imam nekoliko kod kuće i neprskam ih. Međutim pojave se izvesne fleke po plodovima prilikom dozrevanja. To se sigurno nesme dopustiti, kada se proizvodi za tržište. A za višnju nisam znao da je uopšte treba zaštititi prskanjem. ^-^

vocarcina
12-03-08, 18:51
U danasnje vreme gotovo svaka vocna vrsta se stiti hemijskim sredstvima. Bez toga nema moderne proizvodnje.
Evo na ovom linku imate zastitu nekih vaznijih vocnih vrsta:

Zaštita breskve i kajsije od štetočina (http://www.jukrompir.co.yu/syngenta2.htm#breskve)

mada je to samo orijentacijono...

zarkodj
26-11-08, 07:24
Sada je već krajnje vreme da se voćnjak prska bakarnim preparatrima. Ko to još nije učinio uhvatiti prvi lepi dan. Prethodno iz voćnjaka izneti sve zaostale mumificirane plodove jer su izvor zaraze.Sredstva su kuprozin ,kuprablau,bordovska čorba i slični.

nb-campari
26-02-09, 21:42
molim ko zna da kaze. zakasnio sam (a mozda i nisam) sa zimskim prskanjem bakrom. naime, nijesam oprskao vocnjak u novembru, vec tek sredinom februara. mogu li sada preskociti prskanje crvenim uljem(kod nas to praktikuju prije faze misjih usiju, u pitanju je jabuka),ili moram ipak oprskati ovim preparatom. bojim se da ne bude puno bakra, posto je crveno ulje na bazi bakra.
puno hvala

dudovcanin
02-03-09, 15:01
Imam u dvoristu nekoliko jabuka neznam koje vrste, nekoliko sljiva (stanlej, pozagu, rusku), ima neka kajsija, vinogradarske breskve, dunje, tresnje visnje, ma od svega po neceg.
Nisam nicim prskao na jesen, juce sam okrecio stabla i stavio malo kokosinjeg djubriva ne pregorelog. Cime to sve da prskam i kad? Ima li neki univerzalni preparati ili sve to moram posebno i kad?
Dali treba da bacim nekog vestaka ili je kokosinje djubrivo dovoljno?
Okrojio sam sta se da dohvatiti rukama sa zemlje, a ovo ostalo za koji dan. Posle toga prskanje (valjda) ako mi dazete cime.

nb-campari
09-04-09, 21:01
molim ko se razumije u zastitu da posavjetuje. naime, malcice sam zakasnio sa tretiranjem crvenim uljem (jabuka), ili nijesam. smije li se sa blazim rastvorom crvenog ulja oprskati jabuka u kasnijoj fenofazi misjih usiju? jos se nije pojavio roze pupoljak. da ne bude havarije? puno puno hvala

staridjedo
11-04-09, 03:06
Ja cu sutra (Subota) ako Bog da prvi put spriati moje vockice,
nisam mogao ranije jer je hladno i noci su oko -2*C a nekako "popiruje" -duva pa mi nije bas lako popeti se na lotru. nastojati cu sutra to uraditi pa kud nosilo inace ce mi biti pokasno.
biti ce to mjesavina ulje i sumpor, barem tako kazu za prvo spricanje.

wajbul
11-04-09, 07:50
Ne sumpor,već bakar+ulje
Odakle si pa je kod tebe minus,kod nas je jutarnja +8,dnevna +25,voćke u punoj cvatnji,kajsija prošla cvatnjavrijeme idealo bez oborina

staridjedo
11-04-09, 13:32
tako nam kazu i prodaju ovdje cjeli "komplet" u jednoj kutiji zajedno dvije plasticne boce jedna sumpor a druga ulje, zatim to uzmjesati i pospricati. tako radimo vec godinama i godinama.
ne da se ja razumijem vec tako nam kazu ovdje u Ontariju, Kanada.

oh ne kod nas nema cvjeta jos niti se pupoljak nije pokazao za zivot. ali odjednom ce to udariti naglo znas mi ga ovdje na preskok radimo, preskocimo proljece:-)

nb-campari
03-05-09, 21:48
molim ko ima iskustva da prokomentarise i posavjetuje zastitu jabuke od cvetojeda,(tako u mom rodnom kraju zovu ovu stetocinu) prskao sam vocnjak u svim fenofazama, a sinoc me zovu i kazu ima nekih crva u cvijetu(tamo je cvetanje tek pocelo). kolika moze nastati steta i sta mi valja cinjeti. ima li smisla prskati necime sada dok je cvijet?puno hvala

Bećarina pusta
04-05-09, 10:54
Dok je cvatnja u toku nesmiješ ići sa insekticidima, a nakon nje oprskaj sa nekim sistemičnim insekticidom da ga suzbiješ.

Sale
12-05-09, 12:39
@Becarino pusta

Posto imas dosta iskustva sa vocnjakom ,da li prskas izmedju redova protiv korova i cime ili obradjujes nekom masinom i kojom .Pocelo je korov da mi taste izmedju redova mnogo brzo .Probao sam frezom ali je to veoma sporo,vukao tanjiracu ali ona ukoliko hocu da je priblizim sto vise redu vrlo lako predje u red i napravi mi problem ( creva za navodnjavanje,sadnice ) .

Bećarina pusta
13-05-09, 10:56
Nakon što nasad navrši 4-5 godina onda idem u međuredni pojas (ispod voćaka) sa totalnim herbicidom, a dotad ide obrada strojem sa ticalom ili kopanje. Jabuku sam svu okopavao ručno jer nisma imao stroj sa ticalom. Koristim herbicide na bazi glifosata, a tretiranje radim pred cvatnju jabuke, zatim još jednom kad ponovno narastu tjekom godine i nakon berbe još jednom.

Sale
13-05-09, 12:25
Video sam tvoju sliku sa obradom izmedju redova ,odlicna stvar.Ali ja imam problem sto su mi razvucena creva za zalivanje kap po kap i onda ta masina ne dolazi u obzir.jos sam u dilemi da li da ih pomeram i vrsim takvu istu obradu kao kod tebe ( sto je veliki posao pomeranje laterala ) ili da prskam glifosatom.

Bećarina pusta
13-05-09, 13:33
Koji nasad imaš, koliko je star i koliki je razmak između te unutar reda? Pa jel nemožeš podići cijevi i okačit ih na stabla ili prvu žicu (ako ju uopće imaš jer neznam šta uzgajaš)? Onda bi mogao prolazit sa strojem unutar reda ispod cijevi.

Sale
13-05-09, 13:59
Jesenas posadjeno 8 ha.Izmedju redova 5 m a izmedju biljaka 3 metra .A u pitanju je leska .Ako sam dobro razumeo i ti imas neki zasad jabuke gde imas kap po kap kako si tu obrdjivao izmedju njih kada su bile male?

Bećarina pusta
14-05-09, 09:04
Ispod jabuka smo ručno kopali, a između smo frezali i tanjirali. A dok nisam kupio stroj sa ticalom za obradu u višnji onda sam kroz njene redove išao sa sjetvospremačem (običnim) sa pačijim nogama širine 15 cm.

Sale
14-05-09, 09:53
Ovo ticalo kako ga ti zoves ili pipalica sve jedno.Da li to moze posebno da se uzme ili ide sa celom skalmerijom mislim setospremacem ?

Bećarina pusta
14-05-09, 21:13
Ma može i sam, kako da ne. Imaš raznih kombinacija, od raznih proizvođača. Kod nas ima jedan privatnik blizu Osijeka koji radi strojeve svake fele, za ratarstvo, vinogradarstvo, voćarstvo. Napravi šta hoćeš, a cijena je pristojna.

jhon dere
31-05-09, 12:04
imam jedno pitanje , imam jednu jabuku malu mislim mlado drvce i na stablu i listovima se pojavila kao neka bela prasina suvo nesto kao brasno?? dali je to opasno i staje to ustvari posto su listovi normalni zdravi nista im nefali pa da netrazim neku hemiju ako netreba , dali neko zna odgovor ? mogu postaviti i sliku ako hocete da lakse utvrdimo o cemu se radi http://i43.tinypic.com/a31gqv.jpg

majkl27
04-06-09, 20:12
To nestpo bijelo se zove Pepelnica i to moras odma da odsjeces i spalis ili da poprsces sa Kvasljivim Sumporom ili Topas-om. Za par dana ce sva sadnica da ti pobijeli i da se osusi

svetitrifun
12-07-09, 00:30
ДА ЛИ ЈЕ НЕКО ДО САДА МЕШАО ИНСЕКТИЦИДЕ ДЕЦИС И ПЕРФЕКТИОН СА ФУНГИЦИДИМА -
АНТРАКОЛОМ
КОСАНОМ
ЦИНЕБОМ
ЦИРАМОМ
ИЛИ
КАПТАНОМ У ИСТО ВРЕМЕ ?

milijas
12-07-09, 23:05
ja sam mesao perfektion i kaptan.
mislim da moze i decis ali nisam siguran.
ako bi rekao sta prskas mozda bi mogao da ti pomognem!

svetitrifun
12-07-09, 23:20
Пре две године сам мешао децис са неким фунгицидом и на јабуци и на шљиви су се појавиле тамно браон пеге са крајева листа у целом воћњаку на свим стаблима. И од тада прскам посебно инсектицид а посебно фунгицид. То су два прскања па ми је сад већ досадило, волео бих да то сведем на једно прскање.

majkl27
30-07-09, 14:16
Пре две године сам мешао децис са неким фунгицидом и на јабуци и на шљиви су се појавиле тамно браон пеге са крајева листа у целом воћњаку на свим стаблима. И од тада прскам посебно инсектицид а посебно фунгицид. То су два прскања па ми је сад већ досадило, волео бих да то сведем на једно прскање.
Naravno da moze da se mjesa,ko bi porskao velike zasade vocnjaka ako bi svako srestvo islo posebno. Cini mi se samo da Poliram nece da se mijesa sa insekticidima ali ja i njega pomjesam. Jedino kad prscete pauka onda nebih preporucio koktele vec posebno da se tretira i to sa najmanje 1000l vode na ha. Vi ste vjerovatno prskali po temperaturi vecoj od 28 stepeni ili ujutru dok je bio vlazan list pa zato ima ozegotine!?

svetitrifun
30-07-09, 21:58
Када прскам углавном је то ујутро рано у свитање а ређе у сумрак и предвече.Мислио сам да је бољи ефекат ако је лист влажан да ће боље упити средства. ^-^

zarkodj
31-07-09, 06:40
Kada prskaš na vlažnom listu neznam koliko pada koncentracija pa može biti promašaj.

majkl27
01-08-09, 16:39
Када прскам углавном је то ујутро рано у свитање а ређе у сумрак и предвече.Мислио сам да је бољи ефекат ако је лист влажан да ће боље упити средства. ^-^
Samo herbicid voli krupne kapi i onda ima bolji efekat a nikako prskati vocnjak kad je mokar list. Najbolje je navece prskati kad temperatura pocne da pada a ne smije biti preko 28 stepeni

svetitrifun
01-08-09, 23:33
::svaka cast::хвала на саветима

markodim
10-08-09, 08:58
da li ste prskali preparatom Score protiv cadjave krastavosti? i kakva su vam iskustva?

milko
10-08-09, 09:43
Ja jesam i prosle godine sam postigao odlicnu zastitu kombinujuci ga sa dithanom u zastiti jabuke.

majkl27
10-08-09, 21:37
da li ste prskali preparatom Score protiv cadjave krastavosti? i kakva su vam iskustva?

Nisasm bio na netu nekoliko dana pa sad da odogovorim. Bolje srestvo od Score-a nije proizvedeno i potpuno opravdava svoju cijenu. Ne mogurecu da su i ostali preparati losi ali Score je zakon.

markodim
17-08-09, 08:10
cime prskate protiv jabukinog smotavca? i da li nekim sredstvom treba oprskati sada jabuku radi dodatne zastite?

milko
19-08-09, 15:40
Sve zavisi koje sorte imas, tj. da li su pred fazom zrenja. Ako jesu sa prskanjem je zavrseno. Ako imas recimo grenny smith, onda moze jedno prskanje protiv trece generacije jabukovog smotavca recimo GUSHATIONom uz dodatak ZATOa koji je dobar protiv raznih bolesti koje se javljaju tokom skladistenja.

markodim
05-10-09, 09:48
jel zna neko koja firma u Srbiji prodaje feromonske mamce?

ivanhoe
05-10-09, 13:02
Guglaj malo bratac >:D
Evo ti pomoc
http://www.magan.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=204&Itemid=227

omegapn
04-03-10, 21:41
Kada orežem voće treba da ga oprskam crvenim uljem a kada se pojavi zelena tačka (list) onda bi trebalo plavo ulje, a mene interesuje da li mogu odmah da pomešam ova dva ulja i da ih prskam odjednom

svetitrifun
04-03-10, 22:54
Ја сам користио само црвено уље до сада. Не знам никога у околини ко користи плаво уље. То ти иде вероватно од регије до регије.

talianu
05-03-10, 12:25
Plavo ulje je stari naziv za ulje koje ima bakar odnosno crveno ulje!

omegapn
05-03-10, 21:23
Hvala na odgovorima. Sa kojim se sredstvom prska protiv kovrdžavosti lišća i kada, mislim kada se pojavi list iz pupoljka...

svetitrifun
05-03-10, 22:59
Koврџавост ти је нарочито изражена код брескве. Користиш фунгициде, има их мали милион, види у било којој пољоапотеци. Брескву малтене мораш прскати после сваке кишице, о киши и да не причамо...

wajbul
06-03-10, 07:07
Protiv kovrdžavosti breskve,puno znači prskanje crvenim uljem

svetitrifun
06-03-10, 07:45
Oво зимско урадити се мора обавезно, а после само одржаваш полако. Једне зиме га нисам урадио и верујте ми нисам могао сустићи те сезоне разноразне болештине и инсекте. Ма ваљда нисам скидао прскалицу са рамена цело лето.

grada
06-03-10, 12:34
kad se prska sa Obsthormon 24

Post je spojen: 1267875353________________________________________ _________
kad se treira preparatom obsthormon24

aremane
06-03-10, 20:07
pred pocetak branja,
obsthormon sluzi da spreci opadanje plodova a ne za proredu plodova.
ista je aktivna materija (ako zanemarimo procenat) ali je noseca supstanca drugacija.

za proredu se koriste:
Etefon, ATS, Diramid, Dirager, DiraMax, Carbaryl, Gerba, Etefon

to ti je redosled, naravno da ne koristis sve to nego samo neke u odredjenoj fazi razvoja

Dodji u NS na berzu sadnog materijala (sutra zadnji dan) pa cu da ti objasnim

markodim
05-04-10, 14:48
Sta od preparata koristiti za cadjavu krastavost, pepelnicu, rutavu bubu, lisne vasi... Jel koristite program odredjenog proizvodjaca ili kombinujete? Sta, npr, koristiti za prvo prskanje, posle zimskog?

Bećarina pusta
05-04-10, 16:52
U subotu odrađeno treće prskanje i išao sam sa Chorusom, Chromosulom i Fastacom.

Inače radim najviše sa Chromos-om, BASF-om, Syngentom, Bayer-om i Dow Agro-m.

markodim
07-04-10, 07:57
Ne znam kakvo je stanje kod vas, ali ja vec cetvrti dan odlazem prskanje!!!
Ova kisa ubi...

Bećarina pusta
07-04-10, 09:22
Becarino,koji bi bio tvoj predlog za prskanje mladog zasada viljamovke.Imas li neki svoj program ili se vodis po fabrickom programu te i te firme.

Kombiniram i jedno i drugo. Reći ću ti što sam ja do sada radio ove sezone. Prva dva prskanja crveno ulje, a zatim Cuprablau Z + bijelo ulje. Paralelno sa tim sam kod zadnja dva prskanja posebno odradio prskanja protiv kruškine buhe sa Match + bijelo ulje sa utroškom škropiva od 2000 l/ha. Iduće prskanje će ići Chromodin + okvašivač uz još jedan tretman protiv buhe. {"{":

lakarije
09-04-10, 08:35
Ničim.Pa koliko rodi,zato će biti "ko lek"

markodim
09-04-10, 08:37
danas ide stroby df + talstar... valjda ce talstar unistiti lisne vasi ( koje se vec pojavljuju).

Bećarina pusta
09-04-10, 10:43
Drugo prskanje višnje. Signum, Star i okvašivač.

http://img709.imageshack.us/img709/4973/fotografija0726.jpg (http://img709.imageshack.us/i/fotografija0726.jpg/)

dragannrt
17-04-10, 12:21
pojavila mi se kovrdzavost lista na breskvi,odem u apoteku i covek mi da dakoflo 720,da isprskam sa tim.Dodjem kuci i pogledam na netu da vidim sta su mi dali,kad ono na Galenikinom sajtu pise da se taj fungicid koristi preventivno,pre pojave bolesti....sta sad da radim?svake godine mucim muku sa kovrdzavosti...proletos sam prskao svo voce sa crvenim uljem...inace na kori breskve sam primetio neka bela jajasca,kad sam prskao crvenim uljem dobro sam okupao stablo,nebili poodpadala ta jajasca,ali nista....kako vi izlazite na kraj sa tom bolescu i da li postoji neki fungicid koji se primenjuje kada dodje do bolesti...... >:D

Dragojlo
17-04-10, 14:00
Nisi prijatelju jedini ove sezone koji se na to zali a da je isao sa crvenim uljem, neki dan bio u apoteci dodje pet ljudi doneli list od jabuke, pun pepeljaste usi i mrava, a isli sa crvenim uljem, sto aplicira da to crveno ulje nevalja... pisoao sam ovde o galenikinoj kombinaciji Galmin+Cuprozin+cipkord za zimsko extra preparat i zastita, kod mene se veoce sija, sljiva, jabuka kruska, tresnja... kao i mlade kajsije...

Daklofo je odlican preparat jeste preventivni, moj savet ti je da ides kombinaciju Dakoflo 720+mankogal 80+Acord+Talstar 10EC *sadan novi FOBOS* ja juce svoj vocnjak ovim oprskao... posle ove kise prskaj sto pre danas sutra da se zaraze ne sire jer im ova velika vlaga i temperatura od 15-20 odgovaraju idealno za klijanje...

Kovrdzavost breskve si trebao da odradis bakrom ili Dakoflo+acord u fazi zelene tacke, kada se otvara pupoljak, odozgo na vrhu se vidi zelena tacka vrh mladog lista, tada gljivice i napadaju list...

pozdrav >:({

wajbul
17-04-10, 17:50
Jedna od mogućnosti što je došlo do kovrdžavosti, da se nije išlo s dovoljnom dozom crvenog ulja u određenoj fenofazi breskve.

dragannrt
17-04-10, 21:32
Jedna od mogućnosti što je došlo do kovrdžavosti, da se nije išlo s dovoljnom dozom crvenog ulja u određenoj fenofazi breskve.

ako mislis da sam suvise razbio crveno ulje sa vodom prilikom prskanja,nisam....a sta da radim sa onim jajascima sto su na kori,da li da uzmem da okrecim sa krecom stablo,da li ce ih to ubiti?

.....Dragojlo isprskao sam ja jos danas breskvu sa dakoflo-om,videcu kako ce se dalje ponasati....hvala na savetima... >:D

Dragojlo
18-04-10, 03:06
Dok je ovih kisa i vlaznih dana, prskaj fungicidima na svakih 7-10 dana redovno, menjaj preparata tj rotiraj, dakoflo,acord,mankogal i plus neki insekticid uvek dodaj tako da ta jaja na kori nece sigurno preziveti... april je jako kritican sto se tice primarnih infekcija gljivicnih oboljenja jer inace ima dosta kisnih dana a ove godine pogotovo, sada to treba u startu zaustaviti i posle tokom leta ides samo preventivno prskanje pre i posle padavina... sto se tice insekata mravi su najbolji pokazatelji, cim ih primetis da trce uz stabla nesto ima obicno vasi-zelene,pepeljaste ili krvave najcesce, dok vasi sisu sokove iz listova dolazi do lucenja medne rose zbog koje su mravi tu i inace dosli, u pocetnim stadijumima razvoja zelene recimo vasi na listovima gotovo je jedva moguce videti golim okom, a kada jedinke porastu onda je u vecini slucajeva kasno, pogotovo kada se list zamota u rolnu, tu smao mogu jedino da pomazu sistemicni insekticidi,mada nesme se dozvoliti u vocnjaku da dodje do uvijanja lista nikako pogotovo u jabuci jer je tesko posle suzbiti gamad,od sisitemicnih insekticida kao na primer Confidor 200SL i Caypso 480SC od Bayera i Tonus od galenike- moja tri asa koja uvek imam na polici za specijalne intervencije njacesce kod jabuke i kruske prtiv vasi pogotovo pepeljaste {"{": {"{": :D

valhalla
19-04-10, 11:28
Za kovrdžavost lista najbitnije je da preventivno isprkas, kad je primetiš najčešće je prekasno da išta uradiš.

Ove godine sam isprskao bakaroksihloridom breskvu 03. marta, pa onda 21.03. silitom i onda sam krenuo da prskam Switchom u aprilu (2 prskanja). Nema ni traga od kovrdžavosti. Inače, da je godina ranije počela, tj da su bile malo više temperature, trebalo je isprskati breskvu već polovinom februara, oko svetog Trifuna...

Inače, čovek koji mi radi zaštitu izbegava crveno ulje, kaže da je mnogo bolje a i jeftinije isprskati bakarnim preparatima (bakaroksihlorid,kuprozin,kuprablau,funguran) pred zimu i u proleće.

jovanovichb
19-04-10, 11:32
Ja sam imao ranije takve probleme.Va\nije od vrste preparata je vreme tretiranja.Pro[lih godina sam imao /kao i kom[ije/problema sa Tafrinom.Prskao sam jesenas i proletos/ta;no na vreme crvenim uljem i nijedna breskva a ni drugo vo'e nema bolestan list.

jovanovichb
19-04-10, 11:55
Prijatelji,da li vi jedete to svoje voće?Ako jedete kako ste još živi?Od tolike hemije je sve zagađeno.Ili nisam u pravu

talianu
19-04-10, 20:35
Ti posadi voćnjak pa ga nemoj štititi pa ima da jedeš voće al ako ga kupiš u prodavnici!
Velike su pare uložene u svaki ha voćnjaka da bi se igrali sa zaštitom.

wajbul
19-04-10, 20:58
Prijatelji,da li vi jedete to svoje voće?Ako jedete kako ste još živi?Od tolike hemije je sve zagađeno.Ili nisam u pravu

A GDJE TI KUPUJEŠ VOĆE ?

Bećarina pusta
19-04-10, 21:05
E moj Jovice bolje da neznaš što sve jedeš u mesu, voću, povrću, u SVEMU! :<<>

ilijat
19-04-10, 21:12
Dosada sam krusku prskao dva puta sa crvenim uljem, i u prosli petak sa talstar + mankogal. Dajde neke savete za prskanje kruske ;D}
Sljive sam prskao isto u petak sa talstar + mankogal i u subotu kubik.
U petak ili subotu planiram da ponovim isto ovo.
Zanima me da li mogu sa ovim da pomesam i neko folijarno djubrivo (npr. Wuxal Super ili Kemiru) ili ne moze zbog mankogala?
A o lozu necu u ovoj temi :D

markodim
19-04-10, 22:08
Ja sam u nedelju prskao mankogal + topas, talstar nisam smeo da stavljam, jer je greni u punom cvetu. One cvetojede sam skidao rucno, nema ih mnogo na 50-tak stabala 3-4 komada, mislim da to nije opasno... :'({

ilijat
19-04-10, 23:19
Ja sam u nedelju prskao mankogal + topas, talstar nisam smeo da stavljam, jer je greni u punom cvetu. One cvetojede sam skidao rucno, nema ih mnogo na 50-tak stabala 3-4 komada, mislim da to nije opasno... :'({

Meni rekli da moze Talstar i u cvatanju ako je bas hitno... Zbog kog razloga mislis da ne treba u cvetanju?

markodim
19-04-10, 23:29
Zato sto sam prosle godine prskao Breaburn protiv cvetojeda (rutave bube - sta god da je) i oprasivanje posle toga je bilo katastrofalno. Sreca pa je samo 60 sadnica bilo u pitanju, nisam ni siguran da pcele zbog toga nisu htele na cvet, ali nisam hteo da rizikujem, a i kolicina buba za sad nije prevelika... videcu ako se broj povecava, morace drugacije... >:D

svetitrifun
20-04-10, 02:29
Обавезно Вам је прскање у јесен бакром кад опадне пола лишћа са брескве, а у пролеће и лето малтене после сваке кише или јаче влаге ти треба неки фунгицид. Не можеш попрскати са црвеним уљем и мислиш да си решио све проблеме целе сезоне. Има брале да се напумпаш док не загризеш своју брескву.

Dragojlo
20-04-10, 12:59
Samo prskajte sada fungicidima, oni su mnogo bitniji vlaga je velika kisa opet pala, od insekticida ste to trebali tempirati u fazi zelenih buketica insekticid pa opet u fazi roze balona, i onda stop sa insekticidma do trebljenja i onda neki dobar sistemik mozda Confidor ili Tonus, ako je bas sad hitno, ako ima insekata idite pred vece krajem dana posle zalaska sunca, kada nema leta pcela, ja sam prosle godine koristio Calypso SC480 u jabuci i krusci i oprasivanje je bilo odlicno, jeste skup ali je odlican, sistemik je ide ga u vocu od 1-2ml/10litara vode, bocice su po 3ml.

Preporuka za jabuku i krusku u cvetu od Bayera koju sam koristio prosle godine je Calypso SC480+ZATO ili Clarinet, ja koristim i NATIVO koji je inace registrovan za vinovu lozu od bayera, ali to nemora da znaci da nemoze u jabuci, odlican protiv pepelnice jel ima dve komponente jedna iz triazola-tebukonazol 50% i druga iz grupe strobulirina-trifloksistrobin, ova druga se nalazi u preparatu ZATO tako da tebukonazol ovu drugu dopunjuje odlicno protiv pepelnice, jer strobulurini to jedino odlicno suzbijaju, u tu grupu spada i cuveni Stroby od BASF-a ide u cvetu prskanje odlican za jabuku, tako da sa NATVOM dobijate otprilike kombinaciju ZATO+STROBY... :D >:({

Lija
20-04-10, 14:18
Confidor ubija pčele i šta zatim:lol: >:({

Lija
20-04-10, 14:25
Kod mene nikad ni listić zaražen, a kod strica buuuuum.
Pričaš ili ne pričaš sasvim je svejedno kad čovjek neće ništa da uradi i svako proljeće isto. Koliko je novca potrošio na nove sadnice mogao je podići breskvik. :lol:

Dragojlo
20-04-10, 15:04

Lepo sam gore napisao da se neprska insekticidima do faze trebljenja, ili ti precvetavanja, kada latice cvetova opadnu i ostane samo tucak tj. zametnuti plod, tada se moze ici sa confidorm, i li bilo kojim insekticidom nemora biti ni sistmeik ni confidor, protiv vasiju pogotovo na jabuci i krusci, kao i minera a malo zatim id ei jabukin smotavac...

Znaci da rezimiram insekticidi nikako u cevtu sem preke potrebe i to odraditi u vece, ja sma naveo smao Calypso koji je donekle, ponavljam donekle tolerantan na pcele, nije ni on voda iz bunara.

Mora se vocnjak pregledati svaka 2 dana, i pratis, i gledas sta se desava cega ima, a uporedo i gledas kalendar prskanja, koji insekti u kom mesecu u godini najvise napadaju, a tako i bolesti gljivicna oboljenja, lista i plodova... :D

Conferans
20-04-10, 19:58

Ili jednostavno obavijestis pcelare koji su ti u dometu da zatvore pcele? Jeste li o tome razmisljali kad vec tucete insekticidima?

talianu
20-04-10, 20:58
Ja malopre završio sa korusom i sistanom u jabuci.

valhalla
22-04-10, 08:54
Ja sam juče isprskao jabuku merpanom, skoreom i stroby-jem, krušku silitom i sreptomicinom a zbog rutave bube sam dodao i decis. Još da sutra sredim šljivu perfektionom i miran sam do iduće nedelje :'({

nebojsa
22-04-10, 12:51
Ljudi imate insekticid koji nije toksičan za pčele, t.j pčele su na njega tolerantne. Zove se Mavrik, uvoznik je Magan a ima više distributera među kojima je i Hemoslavija (ja sam tamo kupovao). A.M. je tau-fluvalinat koji se koristi u pčelinjacima za borbu protiv varoe. Pretražite malo net naćićete nešto više o tome.

sumar
25-04-10, 18:49
Prskao sam sljive , jabuke , kruske i visnje zimskim prskanjem crveno ulje dva puta od isekata i monilije jos nisam prehranjivao prko lista neznam mozda sam pogresio ali ja mislim da jos nema razvijenog lisca pa tu prehrana i ne pomaze .
Ljudi ovs kisa i bogu dosadi ne mogu nikako da isprskam visnju u fazi precvetavanja od moniliju i insekta da li je dobro sada ubaciti neku prehranu (npr murtonik i sl )

Brkic
27-04-10, 17:04
U kajsije se slabo razumem, zato i tražim pomoć.
Koliko vidim imaju 2 vrtse kalema-stabla. Stare kajsije su na slici 1 i imaju hrapavo stablo a sve ostale su nove sa glatkim stablom.
Stare imaju 20 godina a nove 15 godina i novije do par godina.
Problem je kod svih novih, jednostavno se počne sušiti cela grana.Krenulo je prošlo leto, isekao sam suve grane i to se smirilo ali sada je baš jako zahvatilo sve biljke.
U proleće su lepo poterale i odjednom se počele sušiti.
Šta da radim da spasim što spasti može ?
Evo slika.
http://i43.tinypic.com/1531b7p.jpg

http://i41.tinypic.com/25rmhxf.jpg

http://i39.tinypic.com/2mzfbpk.jpg

http://i40.tinypic.com/2wgu8o2.jpg

Laske
30-04-10, 14:16
Pozdrav svima.Imam 1 pitanje za sve vas imam mali vocnjak oko 30ak sljiva prsko sam ih samo zimskim prskanjem crveno ulje,jel valja sad da se poprskaju sljive sa nekim preparatom na plod sljive posto im je cvece opalo i vec se vide mali plodovi sljiva.Hvala unapred.

valhalla
30-04-10, 21:19
Pozdrav svima.Imam 1 pitanje za sve vas imam mali vocnjak oko 30ak sljiva prsko sam ih samo zimskim prskanjem crveno ulje,jel valja sad da se poprskaju sljive sa nekim preparatom na plod sljive posto im je cvece opalo i vec se vide mali plodovi sljiva.Hvala unapred.

Neka kombinacija fungicida i insekticida, npr mankogal+perfektion

case ih
30-04-10, 22:19
Danas prskao jabuku: Score, Ditan, Actara.

Laske
01-05-10, 15:50
Hvala Valhalla.

smedic
11-05-10, 00:13
E ovako je i kod mene ::samo bes::

fakir
13-05-10, 23:32
Danas prskao jabuku: Score, Ditan, Actara.
Možeš li mi dragi kolega reći zašto si koristio 'score'?

Dragojlo
14-05-10, 00:05
Mehanizam delovanja: Score 250 EC je sistemični fungicid iz grupe triazola sa preventivnim
i kurativnim delovanjem na više fitopatogenih gljiva. Inhibira sintezu ergosterola
i na taj način sprečava razvoj gljive. Deluje na klijanje spora i zaustavlja porast
micelije i 3 dana nakon ostvarene infekcije.

Spektar delovanja:Koristi se za suzbijanje prouzrokovača čađave krastavosti
plodova i čađave pegavosti lišća jabuke i kruške (Venturia inaequalis, Venturia pyrina),
crne pegavosti krompira (Alternaria solani).

Ditan-akt.mat. Mankozeb--- kontaktni preventivni fungicid
Score-akt.mat. Difenokonazol--- sistemicni fungicid
Actara akt.mat Tiametoksam--- sistemicni insekticid

Jako dobra kombinacija pokriva sve, moglo je se dodati mozda jos i talstara ili Harpun,Cipkord, Nurelle D protiv jabukinog smotavca-Cydia pomonela :D :D

fakir
14-05-10, 00:16
Ma to je sve za score ok, hoću da te pitam da li si imao potrebe za njim tj. da li je bilo uslova za infekciju venturijom jer mislim da par dana pre toga nije bilo padavina.

Dragojlo
14-05-10, 00:22
To jedino pitaj clana case ih, po meni bolje je spreciti nego leciti, kada se infekcija ukaze golim okom vidljiva onda su ostecenja vec nastala a pogotovo na mlade plodove na koje ostavi oziljke do berbe i onda je kasno, to se popraviti ne moze ali se moze zaustaviti dalja infekcija, zato sada treba voce maksimalno ocititi da se kasnije kada plodovi odrastu od faze velicine Oraha u jabuci da se pesticidi svedu na minimum zbog MDK hemije na finalnom proizvodu plodu voca...

fakir
14-05-10, 00:31
Nemoj da me pogrešno shvatiš ali to što ti radiš je klasično bacanje para. Vidim po tvojim komentarima da dosta toga znaš ali opet... Ako pratiš vremenske uslove koji su jedni od glavnih činioca za zarazu, uopšteno, u svim voćnim vrstama i poznaješ pravila koja su neophodna da do istog dođe, garantujem ti da ćeš uštedeti više od polovine uloženih sredstava. I još neto, mankozeb kod mene u jabuku ne ulazi. ::namigivanje::

Dragojlo
14-05-10, 00:43
Ma svako ima svoj program zastite, a sto se tice fitopatogenih oboljenja ona ove godine imaju i vise nego odlicnu klimu, smjena kise-pljuskova pa red sunca i toplote 100% dovode do razvoja i klijanja gljivicnih oboljenja u opste u vocu... opet kaze svako ima svoj program i plan zastite, neke sorte su jako osteljive a neke otporne ili ti tolerantne na venturiju, kada jednom osteti plod gotovo je, a dnas na trzistu ako imas fleku na vocu nece je niko i onako je stanje katastrofa, pogotovo voce koje ide za izvoz traze trun u jajetu, da im bi voce da se ne prska nikako a da se plodovi sijaju, e limburga meseca malo, kamo srece da je tako, ja bih prvi bio presretan i nebi sada pisao o voome ovde... prskati se mora, imam ja jedan manji broj stabala voca jabuke i kruske pre svega 10-ak koji u opste ne prskam cisto sam pustio da uporedim sa prskanim, ma brate plodovi ne da su krastavi, fleka do fleke, kada se obere trune nenormalno...tako opet kazem ko nece da prska ne mora, ko hoce opet neka prska, ako treba pomoc savet tu smo :D >:({ >:({

fakir
14-05-10, 00:52
I koliko si puta do sada prskao jabuku?

Dragojlo
14-05-10, 00:55
Pet puta sa zimskim prskanjem

fakir
14-05-10, 01:08
Ok, ja sam jedno manje. Hteo sam malo pre da ti kažem da mnogi prskaju nesvesno, samo daj da se oprska, stavljaju i što treba i što ne treba, mnoga sredstva se ne trpe međusobno... Ima ljudi koji su do sada već 7-8 puta tretirali i imaju zarazu, šta misliš zašto. Pa nisu obavili na vreme ili su pak zakasnili kada je trebalo stopirati zarazu. Hteo sam ti reći za Hemokonazol, ne znam da li ga ima kod tebe u prodaji, a.m. difenokonazol, upola je jeftiniji od scorea a ima isti sadržaj a.m. A što se tiče preventive, bez kaptana i ditianona nema ništa a imaju još i kurativno delovanje.

Dragojlo
14-05-10, 01:27
Ma slazem se potpuno,ja sam stalno oko svojih vocki, pregledam, listove, grane, koru, pupoljke, kretanje mrava po stablima, naravno imam kalendar prkskanja i znam sta u kom mesecu napada voce, da li bolest ili insekt i tako i prskam i gledam pravi momenat i doze primene to kada se poklopi nema masanja, naravno da i gledam aktivne materije, i mehanizme delovanja pa tako i rotiram preparate i za sada je vocnjak cist i zdrav, pa posle ovih kisa ako nas pogode kako javljaju idem jos jedan tretman, ne znam jos sta mozda Nativo, Dakoflo... otom potom

Ali ako omasis ili okasnis jedno prskanje, ono je ne nadoknadivo :D

fakir
14-05-10, 01:39
Ok druše, odoh da odmaram, sutra redim redim breskvu, biće lepo vreme za razliku od danas, malo nas je i grad zakačio... pozdrav.

markodim
14-05-10, 09:01
Cime cete ici protiv smotavca?

Bećarina pusta
14-05-10, 09:43
Ma to je sve za score ok, hoću da te pitam da li si imao potrebe za njim tj. da li je bilo uslova za infekciju venturijom jer mislim da par dana pre toga nije bilo padavina.

Nisu samo oborine (što se tiče vlažnosti) ključne za infekciju. I rosa zna odigrati tu ulogu pa dođe do infekcije uz nekakve manje količine oborina za koje kažemo da nemože doći do infekcije. To je tvornica pod otvorenim nebom i tu nema egzaktnog pravila.

Dragojlo
14-05-10, 11:01

Za smotavca mozes ici sa:

Harpun-novi galenikin insekticid
Insager 25WG
Nurelle D
Talstar (Fobos)+Cipkord
Konzul-isti kao i Nurelle D

Svemu ovome mozes dodati i neki sistemik- Tonus, Afinex, Calypso,Actara idr...

valhalla
14-05-10, 11:47
Ne znam kako je kod vas, ali kod mene je od nedelje uveče svake noći padala kiša. Nešto sitno, 1-2mm ali bukvalno svako veče. Dušu dalo za venturiju.
A i ceo april je bio sličan...kišovito, konstantno jak vetar (>3m/s). Uletela mi je malo venturija ali nadam se da ću uspeti da se odbranim. Čujem da je nekima u komšiluku propalo čak 6 lanaca jabuke - kopirali su prošlogodišnji program zaštite i propustili su jedno prskanje, a vreme bilo nezgodno i eto...

Dragojlo
14-05-10, 11:53
Kod mene nema kise cekam je zemlja suva, juce jedan pljusak samo pokupio prasinu, nema kise dok ne prepeada bar celu noc ili dan :'({ :'({

Bećarina pusta
14-05-10, 13:47

Runner pa za 6-8 dana Boxer ili Calypso.

fakir
14-05-10, 22:26
Svako tretiranje protiv smotavca mora biti dobro isplanirano jer svako prskanje napamet može skupo da košta. Dragojlo je dao dobru preporuku za inskticide ali šta je tu bitno? Nije skupo a mnogo vredi postaviti feromonske klopke na osnovu kojih ćeš (mislim na markodima) znati kada je pravi momenat za određeni preparat. Za sada se najefikasnijim pokazao coragen (regulator rasta, kao harpun galenikin) koji deluje i na jaja, larve i čak na adulte. Malo je skuplji, ali.... Ovde kod nas je boca od 100ml- 3000 din a ide 200ml na 1 ha.

ilijat
02-06-10, 09:45
Cime prskati kruske posle ovih dosadnih kisa, sigurno ce ih sada napasti sve zivo... Mozda Akordom ^-^
http://www.fitofarmacija.rs/images/download/akord.pdf

Dragojlo
02-06-10, 13:30
Mankogal 80, Delan, Dakoflo 720, Tercel i dr.

markodim
14-06-10, 18:40
Juce islo prskanje u ranim jutarnjim satima - dakoflo 720 + tilt + nurelle d + kristalon specijal + calcinit

valhalla
14-06-10, 19:06
Juce islo prskanje u ranim jutarnjim satima - dakoflo 720 + tilt + nurelle d + kristalon specijal + calcinit

Sme li kalcinit da se mesa sa drugim preparatima?
Ja obicno posebno prskam kalcijum a posebno "obicne" preparate...

Dragojlo
15-06-10, 00:09
Takodje :D

Kengur
20-06-10, 16:55
Meni se to cini da je monilija uzela maha.
Zalosno je, ali ta drva nece jos dugo
Ja imam da vadim 13 drva - isti problem

kicca
22-06-10, 03:49
@smedic
Kakvo je sada stanje sa kajsijama,hoce li biti rakije >:({

Kengur
22-06-10, 09:53
Kod mene ako bude i za probu bice :D
Sve vetar i kisa omlatise, nema sanse da se sta i ubere ":":{

Paor mladi
27-06-10, 18:43
@smedic
[/quote]
kajsija polako zori bice roda
znali neko koju ce cenu dostici.

Kengur
27-06-10, 19:32
Nema, ova kisa je jos vise doprinela propadanju roda, tako da kod mene nema ni za produ sa 30 drva u punom rodu. :<<> {"{": ::lose::

Sva sreca imam zalihe rakije od kajsije od rosle i pre nje godine tako da je to -to.Nostalgija
Mada ja nisam ljubitelj rakije od kajsije.Vise volim od visnje ili duda. >:({

omegapn
29-06-10, 23:09
Imam mali voćnjak i vinograd i hteo bih da ih prskam sa proizvodima jedne firme od zime do zime. Šta mislite da li je to dobro iz vašeg iskustva. Znači po tablici koja predlaže neka firma.

Dragojlo
01-07-10, 19:23
Ma sto ne bi bilo dobro ne znam koja je firma u pitanju ali pretpostavljam da je nasa domaca :D povljni cenom pre svega a i kvalitetni i vise nego sto kostaju, ne reklamiram nikoga ali evo link dole odlican program zastite i ishrane voca i dr.

http://www.fitofarmacija.rs/images/program-zastite-2010-web.pdf

Deda Lala
10-07-10, 23:18
Да ли сте размишљали да прснете мало и Агростемина и то оног на чијем паковању има отштампан потпис
Др.Данице Гајић аутора Агростемина ,а не сурогата?

Paor mladi
14-07-10, 18:37
@smedic
koja je cena kajsije

valhalla
14-07-10, 20:15
Ja imam nekih 30ak stabala i fino je rodilo. Prve kajsije su imale slab ukus, dok ove što sad pristižu nisu loše ali nisu za rakiju...
Pocetkom meseca sam prodavao po 120 a sad po 80-100,zavisi od potražnje (cena je na količine od po 50ak kg)

Babin zub
04-09-10, 14:24
Kod mene u selu mislim da 95% njih i ne zna da nakon povlacenja kreozana sa trzista postoje drugi preparati za zimsko prskanje.Tih 95% prvo prskanje obavlja u cvetu,i to u precvetavanju(tada moze da se slika sa tim),i tek neko od njih kasnije ubaci insekticid i prehranu i to u glavnom ako napadne gubar ili smotavac.I onda sta im Bog da.I tako odrzavaju po 400 stabala šljive.Rod im je,naravno,na toj povrsini loš,ali oni se i dalje drze one "gde nema svinja nema ni voca".
Zbog svega toga tesko je i meni da izvedem prskanje traktorskom prskalicom,jer su im zavucene negde u dnu shupe il garaze,i za mojih 150-200 stabala im se ne vadi napolje.E zato cu da kupim ledjnu motornu prskalicu(al o tome na temi odredjenoj za to)i da prskam redovno sve po "spisku" :D Pa zar nije bolje imati i 50 stabala koje odrzavas kako treba nego 400 koja su zapustena?Dobices istu kolicinu voca uz manje truda i muke.

Zivko 88
29-11-10, 23:26
pozdrav svima. Imam mlad zasad jabuke,i treba mi strucna pomoc oko agro tehnicke mere zastite voca. Neka literatura u vezi kolicine i vremena prskanja jabuke?

oktopod
30-11-10, 01:23
Zdravo svima >:D

Pre nekoliko godina sam posadio 30ak stabala kajsije, zove se mislim Mađarska ruža, to je ova kao lepša sorta od one stare (na oko i cenu naravno, ukus je bolja stara) i imam problem.

Naime, dva drveta sam izvadio, a desilo se da im je deo po deo za 3 godine skroz nestao list. Krene prvo jedna cela grana npr nema list ni plod naravno, onda to kao da se proširi po drvetu.

Ne deluje mi da se širi s drveta na drvo, mada su sva obolela u istom ćošku placa...

Šta mi je činiti? :) U principu planiram da povadim te kajsije za jedno 5 godina a sledeće jeseni ili ove ako stignem ću pobosti trešnje burlat da rastu paralelno sa kajsijama koju godinu...

Post je spojen: 1291079141________________________________________ _________
Pronašao sam po forumu da se izgleda radi o apopleksiji koja je kod ove mađarske sorte učestala i nema leka {"{":

jelnik
19-02-11, 14:36
Doprinesite sve sto znate kako spreciti itd.Mene konkretno interesuju sljive,imam cacanku ranu i rodnu stasrosti 17god oko 100 stabala.pre dve godine su krenule da se suse grana po grana i svake godine skidam malo po malo a otpada kolko oces,prosle godine mi se jedna mlada od 4god skroz osusila.da li nekom zna sta to moze biti, i kako da sprecim?

Dragojlo
19-02-11, 17:31
Imas li koju fotografiju tih bolesnih stabala, da li ona radjaju, kakva je agotehnika, rezidba, zastita, djubrenje...

jelnik
19-02-11, 20:52
Pa nemam sliku,al izgleda tako sto krenu grancice da se suse pa cela grana,a na neke vidim izbusene cele i osusi se odma.prskanje sve normalno,friziranje,djubre bacam vestacko 3x16 ono rusko,ili 3x15 jer nemam dovoljno stajsko,posto bacam na mlade sljive.prestao sam da ih rezem osim neku vodopiju jer i onako previse ima sto se osusi pa nebi ostalo nista.sta mislis da je,imas neko objasnjenje? ^-^ Hvala

Post je spojen: 1298145237________________________________________ _________
E da i zaboravio sam-ne radjaju uopste retko koja i to za jelo jedva ima :<<>

ironman
19-02-11, 22:13
Puca li kora na deblu?
Uzduzne pukotine?

jelnik
19-02-11, 22:31
Da Ironmen puca.da ne znas sta li je,jel imas iskustva?

ironman
19-02-11, 23:31
Da Ironmen puca.da ne znas sta li je,jel imas iskustva?

Ako je to to, a sva je prilika da jeste onda se radi o susenju stabala sljive.
Zamisli kad se ta pojava cak i u literaturi zove " susenje stabala sljive", sam naziv pojave govori da se o tome malo zna.
Uglavnom se dogadja sledece:
Toplo-hladno narocito u prolece kad otopli ranije, sokovi krenu pa zahladni. Stvaraju se pukotine i to uglavnom na juznoj, istocnoj strani debla i tu se naseljava bakterija koja dalje izaziva susenje grana pa i celog stabla.
Posto kod nas nisu dozvoljeni antibiotici u zastiti bilja ( a bakterije se njima unistavaju) onda se borba svodi na posrednu. Pokusavanje odlaganja kretanja sokova, (krecenje stabla, sakupljanje i nagazavanje snega oko debla da se sto duze zadrzi), izbor severne, zapadne ekspozicije pri podizanju vocnjaka, predlaze se cak i visoko kalemljenje jer se smatra da je deblo koga formira dzenarika otpornije na pucanje, ali direktne zastite od toga, koliko ja znam a cini mi se da nisam nesto propustio oko toga, na zalost nema.

Dragojlo
20-02-11, 02:03
Ako je pucanje kore u pitanju onda je to ovo iznad tacno sve... samo kreciti, prskanje bakrom dezinfekcija pukotina, djubrenje, pa sta im Bog da.....ako se oporave dobro i jeste ako ne onda seci cupaj...ja sam imao jedno takvo stablo stenleja oko 10 godina isto pocelo da puca napola se osusilo, krecio, okupao barkom, djubrio, proredio krosnju, okopavao, i evo je i dan danas ziva i radja plodovi kao ljuske :D

Post je spojen: 1298163922________________________________________ _________
Ali jos da dodam da se isto zna desiti ako je u pitanju rak korena, isto cepanje kore, otvaraju se rane na granama i pocinnje smola da curi i jednostavno vocka ne napreduje nema izboje novih mladara... takva stabla odmah cupati i spaliti...

jelnik
20-02-11, 12:24
Interesantno mladari izbijaju tj vodopije,pa tako imam dve skroz osecene al sam na vreme pustio vodopije da porastu i sad posmatram da li ce sta biti iz tog obnovljenog ,dal ce davati rod.dal da krenem tako il seci pa sadi nove?

Dragojlo
20-02-11, 23:07
vidi ako ti novi mladari budu opet pucali, i na njima se otvarale nove rane sa smolom onda nema od toga nista...ali pre toga odradi punu zastitu, kupanje zimsko sada kada otopli, krecenje, djubrenje frezanje-okopavanje trave na sirinu korsnje... neznam kakvo je zemljiste jel kiselo teze glinovito, onda rasturi malo kreca ispod krosnje...npk prihrana, stajnjak...rezidba lepo otvori krosnju da ima svetla...

I ako opet ne dodje sebi da zametne cvetne pupoljke i da rod, motorka :D

Majstor Gera
05-03-11, 08:42
Ovde se mogu naći odgovori na neka pitanja postavljena ovde.

http://www.mps.hr/UserDocsImages/integrirana/INTEGRIRANO%20VO%C4%86ARSTVO%203010-2011.%20OBJAVA%20NA%20WEB%20-%202.pdf

pavle85
14-03-11, 14:30
Pozdrav Oktopode. Po ovom opisu mislim da je u pitanju bolest sušenja grančica Monilia grana. Grančice se osuše nemaju lista ni ploda. Najbolje je da takve grane orežeš i spališ odmah. Ako se proširi po celom drvetu na žalost moraćeš da izvadiš kompletno stablo. Za sada probaj da prvo poprskaš sa bakarnim preparatom i to jednom sada za zimsko i drugi put kada krene kajsija da cveta. Što se tiče trešanja ja bih ti pre preporučio Sanbrst(Sunburst) jer ti zanju ne treba oprašivač i mnogo je kvalitetnija od Burlata+ skoro da ne puca kada su jake kiše

oktopod
14-03-11, 14:40
Hvala na savetu, ima ovaj rođak ove godine još nekoliko sorti koje se pokazuju kao bolje, pitaću ga i za ovu :)
A evo ti video snimak i šta misli taj moj rođak šta im je, sadnice nisu njegove, kupljene su u Radmilovcu kod Leštana, Vinče...
http://www.youtube.com/watch?v=aMp5oxFNM5Y&feature=player_embedded

pavle85
14-03-11, 22:50
Sada kada sam video snimak vidim da nije Monilia kao sto sam pretpostavio po tvom opisu. U svakom slucaju trebalo bi te grane sto su malo ogoljene da se popune granama. Ako ne krenu ove godine da rastu te male grancice probaj da u toku vegetacije nozem zaseces iznad same grane i napravis blagu krivinu oko nje. E sad ne treba mnogo zaseci dovoljno da prodjes koru i jos 2mm otprilike, jer time podstices granu da se razvija i nemoj mnogo da dozvolis da novi mladari rastu jako dugacki jer time bespotrebno siris krunu a time i rodne grane se sele u vrh.
Posto sam izninjer vocarstva predlazem ti pored Sunburst jos i Reginu, Kordiu i Kramen. Odlicne su sorte, trenutno najpopularnije, veoma kvalitetne i transportabilne

nenadlaki
28-03-11, 21:34
za dobru preporuku tresanja su sorte Van, Crni dzin,i Kasanova .Sunburst je u praksi najgori po pitanju pucanja od kise zbog velicine ploda

Darkan
16-04-11, 22:48
Na mladim sadnicama kajsije posadjenih ove godine sam primetio dosta nekih gusenica, rupice na liscu, pa cak i neke kao vasi crne boje.
Koliko je to alarmanto i ako jeste potreban mi je neki savet!

ironman
16-04-11, 23:37
Pa prilicno.
Sadnica koja se tek primila napadnuta insekima. Nimalo prijatna situacija.
Insekticid, neki koji ce to sto brze pobiti.
Actara, Kohinor

haklberi
17-04-11, 00:01
pozdrav svima na forumu...imam mlade kajsije,druga godina,izgledaju strast bozija,medjutim ovih dana sam primetio smolu...da li treba leciti necim ili sacekati?

Darkan
17-04-11, 16:14
Nisam uspeo danas da nadjem Actara ili Kohinor, pa su me savetovali i oprskao sam sa Decisom.
Cini mi se da ima rezultata.
Hvala Ironman.

ironman
17-04-11, 21:50
Ma sve je ok Darkan, mani zahvaljivanja : ) drago mi je ako sam ti pomogao, naravno.
Ok je i Decis, samo da to potamani, a hoce. Prati i kasnije da se ta gamad ne vrati.

Smola nakajsiji a i na drugom vocu nije problem ali je problem sto se ona javlja kao odgovor biljke na neki negativan faktor. To moze da bude i jaci napad monilije, ali posto je kod tebe to mlado to je skoro iskluceno.
Da nema mozda nekih mehanickih povreda, da nije bilo grada prosle godine, da nije bilo jacih mrazeva, nekih ozegotina?

Smola se smatra reakcijom kojom biljka pokusava da izoluje obolele ili povredjene delove ili da ih da spreci prodor patogena u tkivo.

oktopod
18-04-11, 00:43
Da ti nije smola na mestima gde je isečena grana kad se orazivalo? To je normalno :)

oktopod
20-04-11, 18:43
Imam 3 stare trešnje, preko 30 godina, jedna je ona rana vodenasta, nije slatka, dve su šarene slatke, ne znam sorte...

Elem, pojave mi se svake godine pa i ove rupe na listovima. Listovi nisu žuti, slabi, normalni ali imaju rupe. Nije gusenica ili nešto, nisam video ni jednu.

Prskao sam kad je bilo pola cvetova otvoreno chorusom, pa svi cvetovi kubik plusom, sad su preko 70 posto opali pa sam akord+mangokal+dimetogal opalio...

Šta to može biti? Ispod jednog drveta imam mali ruzmarin koji se prošle godine skoro osušio al još se ne da, na njemu se vidi i crno na obodima lista, da ne prenosi on neku svoju bolest na trešnju pa ona dalje?

Majstor Gera
20-04-11, 20:13
Šupljikavost lista koštičavog voća (Stigmina carpophila)

http://psss.rs/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?4588
http://www.agrisoftteam.info/kosticavo-voce/bolesti-kosticavog-voca/126-supljikavostlisca.html

oktopod
21-04-11, 09:34
Hvala brate, ja sam sva ta prskanja odradio...zato se i pitam otkud sad neka bolest...jel mogu da budu vaši, one se okom ni ne vide?

oktopod
22-04-11, 11:45
Narode, svake godine u ovo vreme dok radim u voćnjaku me ćapa neka buba, ne mogu da provalim šta je ali evo simptoma, pomagajte :D

Kad me ujede osetim kao pec, za sobom ostavi krvavu tačkicu na mestu ujeda koja svrbi, sutradan već oko ujeda koji je uvek na nozi mi meso oko ujeda otvrdne, malo se naduje i dobije boju i svrbi. Čak posle dan dva tačno dok hodam osećam tu tvrdu masu kako skače...
Taj ujed vučem tako po par dana, a onda još par dana prolazi.

Kako prolaze dani tako se to tvrdo oko ujeda opusti pa raširi, nekad dobije i boju čak i izgleda kao da pušta krakove oko ujeda, napravi se kao dete kad bi nacrtalo sunce crveno ljubičaste boje :)

Jednom me ujela ona velika mušica, pustio sam je da lepo odradi ujed namerno i nije to to...takođe sam video kad me je ujeo obad, slično se naduje ali nije to to...

Ovo je neka sitna ali dinamitna...

Malo sam i ja alergozan i osetljive kože pa mi možda ne paše baš ovaj ujed...

dzionik
23-04-11, 07:01
Ako si vukao stajnjak, ima u njemu jedna mušica koja mene kolje do krvi a i ne osetim je. Mala crna sa velikim krilima u obliku kapi vode, sve zajedno 3-5 mm otprilike.

oktopod
23-04-11, 10:07
Nisam, na žalost nemam više izvor stajnjaka :)

Ali sam pričao sa jednom komšinicom koja ima isti problem, u pitanju jeste neka mala mušica, kao voćne ove...

Nećete verovati, evo pre tri dana me ćapile na 3,4 mesta, uvek je potkolenica u pitanju i taj deo, ne mogu bukvalno da stanem na nogu koliko to postane tvrdo i nekako boli kad stojim, strašno...baš nezgodno, nisam pekmeza :P

zupa100
23-04-11, 16:23
@oktopod
Kod nas te mušice u Župi zovu *natovka*. Nekako se pojavila u vreme "ničim izazvanim" NATO napadima. Kad ujede, boli u p.... materinu.

nui
23-04-11, 20:48
U Podrinju je zovu "klintonka".

oktopod
24-04-11, 22:26
Ovako to izgleda....stara trešnja je u pitanju, nikad prskana valjano do ove godine...

http://s1.postimage.org/f747x0hw/Parking_025.jpg (http://postimage.org/image/f747x0hw/)http://s1.postimage.org/f7au2eh0/Parking_021.jpg (http://postimage.org/image/f7au2eh0/)

Ovo je jorgovan koji je ispod nje:

http://s1.postimage.org/f6sn5l1g/Parking_019.jpg (http://postimage.org/image/f6sn5l1g/)

nui
25-04-11, 00:44
Guglaj, Golubacka musica.

Srdjan Žorž
25-04-11, 10:43
Ja mislim da je to Obad, to je onaj koji sisa krv i mleko kod krava na vimenu.

oktopod
25-04-11, 11:30
Nije obad sigurno, kažem ti video sam kad me ujeo obad, video sam i konjska mušica kad me ujela, ostane isti trag taj prvi dan i pecka i svrab, ali ovo se tek narednih dana razvija.
Evo link do jednog foruma, izguglao sam golubačku mušicu kao što reče nui i tačno ovaj lik što prepričava kao da mi je uzeo svaku reč iz usta, pročitajte ovde: http://www.doktor.rs/forum/pitanja-odgovori/golubacka-musica-alergijska-rakcija-t7269.html

Meni pomogne donekle sinopen mast. Presing i ostali antialergeni vas čine jako pospanim, pa nemojte da pijete ako treba da vozite ili odradite nešto ozbiljno.

A evo slika kako meni izgleda taj ujed trećeg, najgoreg dana, ovo još nije tako strašno kako ume da bude, možda sam malo razvio i otpornost pošto me već par godina ćapa...

Dole su tragovi od prošlih godina, svež ujed je ovaj najviši sa otokom, otok se na slici ne vidi toliko jasno pa ispratite trag od linije čarape, njega nema kad mi noga nije natečena:

http://s2.postimage.org/v7sagvs4/Slika_259.jpg (http://postimage.org/image/v7sagvs4/)http://s1.postimage.org/jobgptc4/Slika_260.jpg (http://postimage.org/image/jobgptc4/)

Ovako izgleda kod zgloba, oteče noga ne možeš čarapu da nosiš a otok se spusti na dole i ispucaju kapilari:

http://s4.postimage.org/1uo1ehf8k/Slika_261.jpg (http://postimage.org/image/1uo1ehf8k/)http://s4.postimage.org/1uoq7jmn8/Slika_264.jpg (http://postimage.org/image/1uoq7jmn8/)http://s4.postimage.org/1up53dr38/Slika_262.jpg (http://postimage.org/image/1up53dr38/)

dzionik
25-04-11, 13:09
Tako je i mene ždrala prošle godine, primetio sam da je bila oko stajnja, otok vruć i tvrd, kad pritisneš prstom ostane rupa.
Lek.. ćuti i trpi ,ebiga.

rosuljac
26-04-11, 02:15
klintonka ima je i kod nas

Farmer II
27-04-11, 20:08
Imam par vinogradarskih breskvi , starih nekoliko godina, ove godine lepo krenule, cvetale ...međutim primetio sam da su počele da gube lišće, znači bukvalno otpadaju mladi zeleni listovi. Šta bi to moglo biti i dal se može nekako reagovati da se to spreči?

dragannrt
28-04-11, 23:06
da ne zapocinjem novu temu kad ima vec ova...radi se o breskvi,prskao sam je sa dakoflo 720 u fazi zelene tacke,e sad posto su sada dani kakvi jesu,malo kisa malo sunce,da li bi trebao ponovo da je isprskam,i koliko puta sme sa istim preparatom da se prska u toku sezone...sta ste vi radili sa vasim breskvama?.....

sport
01-05-11, 23:53
Zdravo, imam tresnju staro drvo oko 10 god.Problem je u tome sto tresnja svake godine dobro cveta i ima dosta cvetova, medjutim na kraju samo 20% cveta oformi plod, a sve drugo otpadne.To se desava svake godine na tu sortu tresnje ( neznam koja sorta). Dok na drugu tresnju koja je druge sorte takve probleme nemam, ona je puna sa plodovima cak savija grane od tereta. Neznam u cemu je problem trazim savet i mislenje od vas na forumu.Pozdrav....

vebra
11-05-11, 21:03
Dobro veće,
šljivu sam prskao prvo protiv pauka a posle protiv monilije Kubikom i insekticidom.Sad posle ovih kiša otišao sam danas da vidim kako stoje stvari.Na petnaestak stabala na pojedinim granama poceo da se kovrđa list a primetio sam i šljivinu osu. Šta mi je činiti ?

ironman
11-05-11, 21:15
Sljivina osa sta je uradila uradila je, njeno je proslo za ovu godinu (jedna generacija godisnje) a list se kovrdza (najverovatnije) usled napada sljivine vasi kovrdzalice, njoj je sad vreme. Tretiraj decisom, actarom ili necim slicnim.
ako ima dosta ukovrdzanog lista pozuri, nije neozbiljna vas.

Vocar
11-05-11, 21:26
Slažem se sa kolegom ironman.

brile58
11-05-11, 21:39
danas sam prskao visnju-mankogal-perfektion-prihrana. Iako sam prethodno tri puta tretirao protiv monilije strogo na vreme ona se opet pojavila napojedinim vockama neznam kako bi mogao da sprecim dalje napredovanje bolesti,inace bolest se javlja na mladim tek izraslim grancicama.

ironman
11-05-11, 23:08
Brile,
Ne verujem da ces uspeti nekim sistemicnim fungicidom da to izlecis. Tj neces uspeti, da budem precizniji.

Ostaje ti da uklonis to sto je zarazeno, da zahvatis malo i zdravg dela i da to izneses iz vocnjaka. Ma kako ti ovo izgledalo suvisno, nepotrebnoi teoretisanje ipak treba to da uradis jer je najverovatnije prosle godine bio jak intenzitet, ostalo suvih grana pa ove nije fungicid uspeo da apsolutno spreci zarazu.

joekiki
11-05-11, 23:49
inace bolest se javlja na mladim tek izraslim grancicama.

Ja nisam nikad video, da se monilija javlja na mladim tek izraslim grancicama...

neba933
12-05-11, 17:58
Zdravo svima, vidim da baš i nije aktivna tema, a ne znam ni dali sam i ja na pravoj.....................
Naime, zanima me dalje prskanje voća u toku godine, ovo protiv monilije je završeno, e pa šta sad, koje su faze prskanja, itd itd...
Npr jel neki insekticid posebno dobar sada a drugi malko kasnije, koji je to, jel se sme mešati sa prihranom ili ne, koji se sme mešati ako ga uopšte i ima, itd itd itd..

Kurkela
18-05-11, 21:33
Pozdrav svima

Imam tridesetak stabala kajsije, domace stare sorte.
Svake godine se na plodovima (manje ili vise) pojavljuje crna krastavost, suga, ili kako se vec naziva.
Dali je kasno tretirati plod u ovoj fazi?
Koji bih preparati to uspesno odradili?
Kajsije nikada nisu tretirane od sadnje.

oktopod
22-05-11, 11:33
Imam problem sa starom domaćom sortom kajsije, na većini stabala svake godine na plodovima se pojavi kao ožiljak, bukvalno kao kad oderete recimo koleno od pada pa kako to izgleda kad otpadne krasta, neke crtice i tvrdo pod prstom.

Ove godine vidim da se ta pojava javlja od samog početka ploda, evo još je mali i zelen a već ima te tragove, prošle godine sam mislio da je od grada, ove je grad pao 30 sekundi a i promašio mi je dvorište bukvalno za 100 metara tako da nije to :)

Kad plod sazri, taj ožiljak se ne širi, plod tu ne truli, znači bukvalno kao da je fizičko oštećenje mladog ploda a nije. Zrelom plodu taj ožiljak pocrni, negde nije ni ožiljak nego tačka i kad se taj plod skuva za džem npr tačno se u džemu mogu naći te crne tačke kao malo tvrda kožica, ko ne zna možda ni ne provali...

Šta je to uopšte?

drsevo
22-05-11, 11:48
Pozdrav, na pojedinim vockama kajsija sam primetio promene na listu. Slika nabolje pokazuje:

http://veterina.info/slike_razno/kajsija.jpg
http://veterina.info/slike_razno/kajsija1.jpg

Da li neko ima ideju o cemu se radi

nelefirstfarm
23-05-11, 00:10
Problem sa flekama ili oziljcima na plodovima slive, a nije od grada. Ispostovana sva prskanja. Moze objasnjenje ako se razumete?

https://lh6.googleusercontent.com/_9kySBVUBDRo/TdmIpjDG5jI/AAAAAAAAAIw/yn4UG2Db_eM/s640/Image055.jpg

rosuljac
23-05-11, 00:28
ne brini nije opasno :) mislim nije za prodaju za tebe je zovu je krastavost plodova, meni se to javlja cak i na vin. breskvi koja je kao otpornija a i na kajsiji i breskvi se pojavi na par plodova kolko god da priskas a ako ne odradis zastitu onda jos vise naravno. Sad nijsta ne mozes, ja odradjujem mangokalom tj mankozebom a moze i kaptan , antrakol a prska se posle precvetavanja i kad je plodic onako mali jos, mada ja mislim da tu i zimsko prskanje mnooogo pomaze jer mislim da prouzrokovac te bolesti moze da prezimi lagano u kori ili rani na drvetu, e sad cekamo i nekog mozda sam ja pogresio sa procenom. Vidi probaj sad nekim sistemicnim fungicidom mada to sto je crno ostace crno, a zeni kad cisti reci da ih odstrani pre kuvanja i nema da brines

pozdrav

ironman
23-05-11, 01:18
Uh mnogo je prijatnije ovde na temi o vocu pa makar bio razgovor i o bolestima nego tamo na onim politickim temama gde sam zabazao :)

Te fleke na plodovima su najcesce posledica napada gljive koja izaziva supljikavost lista.
Breskva i kajsija su narocito podlozne njoj a zastita je fungicidima odmah posle cvetanja a vec formirane fleke na plodovima se ne mogu ukloniti.

oktopod
23-05-11, 07:09
Taj fazon, list je isto pomalo šupljikav, kad kažem pomalo, mislim nije svaki i ne raspadaju se od rupa :)

A prskao sam i zimsko i protiv monilije, čak sam i prskao kad je plod bio veći od lešnika akord(fung.)+mankogal+insekticid

U principu ne smeta to tako puno, ali bi ih lakše prodao po većoj ceni kad se tek pojave :D

Oldtajmer
23-05-11, 09:44
Потпуно иста ствар се појављивала код мене на једној кајсији у дворишту, јако је матора (сигурно има близу 30 година). Изгледа да је довољно мало фунгицида у право време и флека нема. Ево бар код мене се по први пут од како кајсија рађа то није десило, имам потпуно чист плод.

Vocar
23-05-11, 14:40
@ nelefirstfarm imao sam sličan problem jedne ranije godine. Kontaktirao sam Institut u Čačku, a teorija je sledeća.

Mislio sam da je do prskanja, jer jedna od pretpostavki je da granule od sredstava ne budu dovoljno razmućene pa dolazi do ožegotina, međutim to valjda nije tačno. Kako su mi rekli, ako se na voćnjaku nalazi više sorti šljive, sve one nisu u istim fazama (fenofazama), pa tako i patogeni koji ih napadaju ne reaguju šljive isto.

Naravno, najčešće se tretiraju skupa. Tako da infekcije nekih patogena uspiju ranije da zaraze nego što se tretira. Na konkretno pitanje šta uzrokuje ožegotinu, tj. smeđu fleku kao sa tvoje slike koja je malo gruba i ulegnuta u plodu (ponekad i izbočena) nikad nisam dobio konkretan odgovor.

rosuljac
24-05-11, 01:10
preventiva je kod svake bolesti najbolji lek

Vocar
24-05-11, 09:51
Preko vikenda sam postavio klopku za šljivinog smotavca. Mada voćnjak djeluje veoma zdravo, narednog jutra u klopci su se uhvatili nekoliko njih. Naravno, odmah je uslijedilo prskanje. Bez obzira što sam pokušao da ga vidim u letu, to nisam uspio, ali klopka je dokazala njegovo prisustvo.

ironman
24-05-11, 20:51
Pa ne koriste se tako feromonske klopke.
Ne prska se kad se uhvate prvi leptiri.

Vocar
25-05-11, 09:50
Kod nas se tako radi.

Oldtajmer
01-06-11, 08:50
Народе, јесте превентива најбољи лек, али морамо водити рачуна и о јако битном фактору, а то су временски услови. Елем, нисам штитио воће након обилнијих пљускова прошле недеље, тако да се појавила шупљикавост листа на кајсији. Има је и на трешњи и вишњи, али доста мање него на кајсији где је болест за само пет дана узела толико маха да лишће опада као у јесен. Изгледа тотално изрешетано, посебно на два стабла која сам малтене већ отписао. Шта урадити у овом случају? Да ли могу употребити неки системични фунгицид како бих спасао оно што се спасти може? Напомињем да је болест толико узела маха, да ја оно у животу нисам видео. Да ли треба прскати одмах, или сачекти пар дана да прођу ови пљускови (за суботу најављују суво време)? Помозите молим вас, пошто ми је баш фрка, а данас ћу се потрудити да окачим слике да видите како изгледа катастрофа.

Oldtajmer
02-06-11, 07:54
Немогуће да нико не зна? Интересује ме коју активну материју треба користити, пошто сам чуо да је сада најбољи прохлораз о коме је већ било речи на форуму? Мираж ми остаје као опција, само је питање када прскати, пошто је прогноза у међувремену промењена па најављују кишу сваки дан поподне?

Oldtajmer
08-06-11, 11:26
Пошто нико не зна или не жели да одговори на моје питање, направићу "one man show" тако да још неко коме је потребно решење види о чему се ради. Елем, у овом случају помаже било који системични фунгицид који је већ коришћен за ранију заштиту. У овом случају тешко ћете наћи прохлораз, јер једноставно у свим апотекама кажу да му "време није". Пример је "Octave" којег има само по негде и то у паковању од 500 грама, што је превише за моје потребе. Искористио сам следећу комбинацију и могу рећи да сам прилично задовољан постигнутим резултатима: Akord WG + Pehar + Mankogal + Tonus (против вашки) + Haifa calcium фолијарна прихрана. За само три дана резултати су већ видљиви, дакле у овом случају треба брзо реаговати и употребити системични фунгицид да би се болест зауставила. Још ћу рећи нешто и о времену прскања, пожељно је користити протективне фунгициде у периоду пред кишу колико год је то могуће јер се већина гљивица (Stigmina carpophila, Monilinia laxa, Monilinia fructigena, Blumerilla jappii) управо размножава у време кише ако су повољни услови, односно топло и влажно време. Ширење заразе је директно повезано са дужином периода квашења, односно температуром ваздуха у периоду квашења. Ако се заштита ради након кише која је погодовала ширењу заразе (као што сам ја урадио), онда је потребно у што краћем временском периоду након престанка кише одрадити заштиту системичним и протективним фунгицидом у комбинацији. Ово друго је јако опасна варијанта јер се мора строго водити рачуна о каренци препарата којим смо третирали. Дакле као општа препорука стоји да треба употребљавати у периоду пре кише протективне фунгициде, и то са формулацијом која се теже спира са листа (ако се прска непосредно пред кишу), а третман поновити после 5-7 дана након кише. Ако се инфекција ипак проширила након кише из различитих разлога (лоше опрскано стабло, погрешна концентрација, рок трајања препарата истекао...), реаговати што брже са системичним фунгицидом (већина произвођача каже да се треба третирати најдаље након 72 сата од почетка инфекције). Иначе, на мојим кајсијама се лисна маса скоро потпуно опоравила, оно што је било баш изрешетано опало је, оно што је имало мања оштећења преживело је.
Ево то су нека моја искуства која сам желео да поделим са другима, а ако неко има још нешто да дода или неку примедбу, слободно нека напише.

Darkan
08-06-11, 17:20
Ja sam istretirao switch + decis. Da li je to u redu? Mlade kajsije, posadjene ove godine.

Vocar
08-06-11, 20:46
Mislio sam da je prošla godina bila ekstremna, ali sve su prilike da će je ova godina preteći po pitanju bolesti. :/

Oldtajmer
09-06-11, 09:24
Ja sam istretirao switch + decis. Da li je to u redu? Mlade kajsije, posadjene ove godine.

Switch је фунгицид који се углавном користи за сузбијање монилије, системик је, али не знам када си третирао кајсије са њим? Пошто кажеш да су младе, овогодишњи засад, онда нема потребе штитити их од сиве плесни и монилије плода, јер род и немају. Ако се на лишћу појави промена као код мене, мислим да ти Switch не може бити решење проблема, пошто нигде нисам видео да делује на гљивицу Stigmina carpophila која проузрокује ову болест.

Oldtajmer
09-06-11, 09:30
Mislio sam da je prošla godina bila ekstremna, ali sve su prilike da će je ova godina preteći po pitanju bolesti. :/

Прошла година је била смрт за воће и поврће јер је киша падала током целог маја. Сада имамо мало другачију и изгледа опаснију ситуацију да је крајем маја и почетком јуна кренуло пљусковито време са температуром око 30 степени, о граду да и не причам... Створили су се сви услови за ширење болештина. Сад просто не зна човек шта да ради, да буљиш у небеса и проводиш дане у воћњаку како би бар нешто обрао :)

pele
09-06-11, 12:53
I kod mene je bilo supljikavosti lista,pogotovo na sorti ns-4(neznam razlog) i prskao sam pre 20-ak dana antrakolom a dan pre njega sumileksom.Stanje je sada ok.Ne znam koliko je sada pametno sto si prskao jer berba pocinje za 20-25 dana kod nekih sorti.

pele
09-06-11, 13:01
U prvoj godini sam imao oko 50 kg kajsija na 500 komada tako da je prskanje protiv monilie fructigene pozeljno i u prvoj godini.Ako bude neki plod i inficira se ,tokom zime gljive se odrze i eto ti u prolece i leto infekcije(vetrom i insektima)

Oldtajmer
09-06-11, 14:18
Pele, не знам коме је упућен одговор за прскање, а ако је мени, ја сам то одрадио пре 6 дана и водио сам рачуна о каренци. За сва три фунгицида која сам употребио, каренца је 21 дан, а за инсектицид плафон 28 дана (у зависности на којој биљци се примењује), тако да сам са те стране миран. Берба сигурно неће пре наредних 20 дана. Ако је констатација упућена на Дарканов пост, ни у том случају не би требало да буде проблема јер је каренца за Switch прилично мала, мислим да је 14 дана. Инсектицид је иста прича, каренца за кајсију му је 14 дана, тако да опасности нема. Ја сам ишао са претпоставком да у првој години неће уопште бити рода, тако да и нема опасности од монилије истог ;)

Darkan
09-06-11, 14:57
Imam nesto malo plodica, ali bez obzira na to. sta mi preporucujete, bojim se da mi ta suplikavost ne uzme maha?

dfiskal
09-06-11, 14:59
Postovani,
Prica o "prijateljskoj vezi" izmedju kajsije i oraha,se,bar kod mene,pokazala tacnom.Naime,ima jednu staru kajsiju,pored koje je, nekom igrom,slucaja,pre 15 god. porasta orah.Naravno, za sve ovo vreme on je nju preasta, tako da je ona u njegovoj,tako da kazem, u senci.Ostale kajsije koje imam u vrtu (3 sadnice) tretirao sam po svim standardima i one su zaista dobro ponele,i lepo napreduju..(sorta nije bitna).Ovu kajsiju "ispod" oraha osim zimskog prskanja nisam tretirao ni sa cim...Rezultar je je potp[uno isti..kako kod ovih n"negobanih" tako i kod ove ciji je prvi komsija jedan lep orah sa kruplim orasima itd.....Znaci ovo je dobra informacija koji planiraju plantazu oraha, a da u medjuvremenu, i u medjuredu postave kajsije od kojih ce imati neku korist...dok orah ne pocne da vraca ulozena stedstava...

Pozdrav Misa D_fiskal

Vocar
09-06-11, 15:16
..dok orah ne pocne da vraca ulozena stedstava...

Mogao bi da nadživi 2 generacije kajsije, pa da se vrati... ako šta ima da vrati? :)

dule005
28-06-11, 17:52
Pozdrav drugari molio bih vas za strucni savet kad je u pitanju zastita voca, Proljetos sam zasadio nekoliko sadnica jabuke i kruske. Dobro su krenule ali su ih napale biljne usi a zatim i mravi. Spricao sam preparatom KING valjda se tako zove. Preparat je imao dobro dejstvo na insekte ali mi se sadnice sad nalaze u ocajnom stanju. Mladari su presteli da rastu list supljikav i uvenuo.Kako da zaustavim propadanje i da ozivi stablo .

Vocar
29-06-11, 09:04
Jesi li prihranjivao sa KAN-om u maju? Probaj dobro zaliti vodom i prihraniti folijarno nekim od đubriva.

dule005
01-07-11, 21:08
Prihranio sam ureom i sjajno su izgledale. Dakle sad bi trebao dati kan i foliarno.

kicca
02-07-11, 00:52
ma sada je kasno za KAN najbolje folijarno i to blaza formulacija pa ponovi za nedelju dana>:({

kicca
02-07-11, 00:53
ma sada je kasno za KAN najbolje folijarno i to blaza formulacija pa ponovi za nedelju dana>:({

radan
03-07-11, 21:33
Kako imam vocnjak na daljinu zanima me dali je sljiva pocela da menja boju pa da prskam dianolom ovih dana? Da li moze dase prska i ima li efekta ako je sliva jos zelene boje?

Vocar
04-07-11, 11:23
Kasno je za KAN, a sa urejom nemoj pretjerivati, naročito pred jesen.

oktopod
09-07-11, 20:40
Primetio sam ove godine da se posle berbe trešnje list naglo počne da suši, dobija rđu, šupljikavost kao i sušenje klasično.

Rođak mi kaže da voće treba posle ploda da se oprska, jer ako opadne list i slično, u avgustu mogu da krenu novi mladari koje onda mraz uništi i to nanese štetu rodu za sledeću godinu.

On kaže da ne prskam mankogalom jer nije to taj efekat sad i naveo mi je par preparata ali sam zaboravio a zanima me i vaše mišljenje, čime prskati voće posle berbe ploda za list i koji insekticid eventualno?

futurefarming
09-07-11, 21:00
Kokomices kod višnje se tretira Presing-om, sa najviše uspeha. Mislim da to važi i za trešnju.

oktopod
09-07-11, 21:13
mislim da mi je taj i on spomenuo...pogledah na google taj kokomices, to je to izgleda, evo link o višnji i kokomicesu, to je baš to što ja rekoh :D

http://www.mojafarma.rs/index.php/201011161627/Poljoprivreda-danas/Srbija/srbiju-eka-slab-rod-vinje.html

Zanima me i za kajsiju šta je dobro ako neko zna.

Torente
09-07-11, 23:31
Da li je protiv pegavosti lista višnje dovoljno tretiranje "bordovskom čorbom"?

oktopod
02-08-11, 13:38
Oprskao bih opet trešnje, ali sad možda i kajsije preventivno, da li ima smisla da opet prskam mankogal80 ili moram nešto drugo i da li da dodajem insekticid, koja bi bila njegova svrha pošto mi neki kažu da dodam, kao i prehranu 20-20-20?

kicca
02-08-11, 13:50
Nemoj prehranu sad nikako hoces da ti ostane list na grani do Sv.Jovana>:({
Mislim da je prskanje protiv lisne pegavosti isto kao i za visnju Captan ili Agrodin ili sta vec imaju u tvojoj apoteci ali za lisnu pegavost

oktopod
02-08-11, 14:05
Meni se pojavljuje kombinovano šupljikavost, pegavost i crvenilo :) nije alarmantno, ali ima par drveta stare kajsije i jedna trešnja požuteše skroz, osuši se list majku mu već je malo i kasno al ajd...zbog ostalih :)
Nisam razumeo samo ovo za prehranu i ostajanje lista ako možeš da mi objasniš >:({

Postovi o prihrani prebačeni u novootvorenu temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?4310-Folijarna-djubriva-kada-i-cime-izvrsiti-prihranu-voca

Комадара
09-10-11, 23:49
Имам неколико младих кајсија посађених у јесен прошле и претплошле године. Новосадска родна, роксана, мађарска најбоља и нека домаћа врста која би требала имати велике плодове не показују велику осјетљивост. Међутим, аурора показује већу осјетљивост од бресака.

Колико сам примјетио код нас нема неких средстава против шупљикавости која су "мање штетна". Цирам и каптан добро дјелују, али нису препоручива по руским прописима што значи да су штетна за људе.

oktopod
17-10-11, 14:07
Pele, не знам коме је упућен одговор за прскање, а ако је мени, ја сам то одрадио пре 6 дана и водио сам рачуна о каренци. За сва три фунгицида која сам употребио, каренца је 21 дан, а за инсектицид плафон 28 дана (у зависности на којој биљци се примењује), тако да сам са те стране миран. Берба сигурно неће пре наредних 20 дана. Ако је констатација упућена на Дарканов пост, ни у том случају не би требало да буде проблема јер је каренца за Switch прилично мала, мислим да је 14 дана. Инсектицид је иста прича, каренца за кајсију му је 14 дана, тако да опасности нема. Ја сам ишао са претпоставком да у првој години неће уопште бити рода, тако да и нема опасности од монилије истог ;)

Tek sad vidim poruke, čini mi se da si pominjao i mankogal, za njega je karenca 42 dana pa da znaš za ubuduće >:({

darko1973
17-04-12, 08:36
Forumasi kakav je preparat silit,trebalo bi da oprskam tresnje ranije sam 2 puta prskao sa kubik plus ali bez insekticida.Sta mi preporucujete za sad da prskam.Treba mi preparata za 300lit vode.

dubansr
17-04-12, 10:51
Ja bih ti preporucio decis ili actaru

darko1973
17-04-12, 19:22
Sa decisom samo razbesnis insekte da naprave jos vecu stetu,mislim da je vizar mnogo bolji i efikasniji.

dubansr
17-04-12, 19:29
Druze decis deluje na veliki broj insekata,suzbija tresnjinu muvu sto je i najbitnije kod tresnje mada je dobra i actara ili tonus

darko1973
17-04-12, 19:52
Ma znam i ja to ali se kod mene lose pokazao ili je bio neki fals,pa ga sad izbegavam u sirokom luku.

oktopod
24-04-12, 22:15
Prskao sam trešnje i plavim uljem i kubik plusom i mankogal80 plus insekticid, pa opet mankogal pre nedelju dana, ali evo na nekim listovima ima rđe, nije učestalo ali negde ima, jel to gljivica ili grinja i čime da prskam? Lice i naličje lista izgledaju isto, list je na tim rđavim mestima lepljiv na dodir, pomalo i suv. Na nekim listovima postoji rupičavost, ali nema rđe, kao da sam uspeo da zaustavim ovu pojavu pa su ostala samo oštećenja ali nije opstalo, možda ove neke listove omaših prilikom prskanja...

http://s19.postimage.org/6m7erchrj/24042012037.jpg (http://postimage.org/image/6m7erchrj/) http://s19.postimage.org/u1pbwp1in/24042012038.jpg (http://postimage.org/image/u1pbwp1in/)

YT1RDI
25-04-12, 20:50
ovo sve trebalo da ima kod nas da se nadje
Ако ја купим "ово" онда запослени у "Галеника фитофармација" неће добити плату а ако не добију плату неће моћи да купе моје крушке!

fitomedicinar
25-04-12, 21:21
Ако ја купим "ово" онда запослени у "Галеника фитофармација" неће добити плату а ако не добију плату неће моћи да купе моје крушке!

znaci taj rad, monopol ?

dzionik
26-04-12, 07:34
Ja bih rekao kupuj domaće.

oktopod
26-04-12, 13:22
Ja iz navike kupujem uglavnom Galenikine proizvode. Primetio sam da su funkcionalni, nisu skupi, a tek onda dolazi taj detalj "kupuj domaće" kao dodatan argument. Tako da ne vidim razlog da kupujem od stranih proizvođača, sve dok se ne desi da neki preparat ne deluje. Znam npr da kolega u borovnicama koristi samo BASF, stranci malo više idu u korak sa vremenom pa imaju preparate koji su 3 u 1 što nekim našim voćarima više odgovara, ali su zato ponekad i drastično skuplji.

bane30
26-04-12, 15:31
Sve je to ok al gde ima da se kupi envidor? Ili flint plus ili klarinet?

fitomedicinar
26-04-12, 22:36
bane pogledaj bayer gde prodaje svoje proizvode pa potrazi.

a za domace proizvode sve je to lepo, ali zasto bi neko kupovao striktno galenikine ako nemaju ono sto mu treba? treba kalkulisati cenom i kvalietetom i uzimati ono sto je najprikladnije, a to nisu samo galenikini preparati.

http://www.google.com/uds/css/small-logo.png

bane30
27-04-12, 03:17
Druze pa ja te preparate i trazim vec neko vreme al nema, mislio sam kad vec preporucujes da znas radnju gde mogu da se kupe!

YT1RDI
27-04-12, 22:36
zasto bi neko kupovao striktno galenikine ako nemaju ono sto mu treba?
Ако порастеш само ће ти се касти.

markodim
28-04-12, 00:40
Ako hocemo komercijalnu proizvodnju, nema tu mnogo ljubavi ni rodoljublja (u smislu kupovine preparata nasih proizvodjaca).
Nesto ne vidim da su Galenikina sredstva jeftinija od drugih, a trebalo bi ako se proizvode kod nas....
Kod nas, osim "Magan-a" Niko nema zvanicni cenovnik sredstava na sajtu, a ukucajte Hrvatske sajtove tih istih proizvodjaca pa i njihovih domacih,
svuda ima cenovnik.
Mnogo je slobode dato maloprodajama da formiraju cene i lupaju marze kako njima odgovara!!!
Skoro sam uporedjivao cene sa Syngent-inog sajta gde Chorus 75wg (200g) koji verovatno svaki vocar u Srbiji koristi( ili tu aktivnu materiju) kosta 180kuna = 2700 din.

Ja sam ga ove godine kupovao po 3985,00!!!
To nije mala razlika!!!
Neka me neko ispravi ako gresim, kolege komsije verovatno znaju koja je cena u maloprodaji, ali mislim da nas poljo-apoteke DERU!!!

oktopod
28-04-12, 00:47
Galenika ima dva odžaka na fabrici od kojih jedan nema filtere...šta ćemo tek sa time...truju celo naselje i grad. Kad im dođe inspekcija, oni pokažu nalaze jednog odžaka a za drugi ćute. A glavni u inspekciji su diplomirani pravnik, diplomirani ekonomista, niko iz zaštite životne sredine ili zaštite na radu, ne znaju uopšte ni materiju ni što su došli.

fitomedicinar
28-04-12, 12:20
Ако порастеш само ће ти се касти.

i ne zanima me nesto iskreno ako ne zelis da mi objasnis, jer sam ja izneo svoje misljenje iza koga stojim, a ti tvoje rodoljublje plasiraj na neko drugo mesto ;)

uostalo imamo jos gomilu manjih firmi kao sto su zupa i cija su sredstva daleko jeftinija nego galenikina.

oktopod za to si u pravu, radnici koji rade u galenci vecina ima problem sa iritacijama koze i oka plus ko zna sta jos, jer je svuda prisutna ta mikroprasina pesticida koju filter nije zadrzao, ali nije to nista cudno znajuci u kojoj zemlji zivimo.

YT1RDI
28-04-12, 12:30
Skoro sam uporedjivao cene sa Syngent-inog sajta gde Chorus 75wg (200g)
Против чађаве пегавости:Akord® koncentrat za emulziju, Akord® plus, Bakarni oksihlorid-50, Cuprozin 35 WP, Diziram® 76 WG, Mankogal-80, Metod® 480 SC, Metod® WG, Nijansa®plus, Nijansa® WG, па бирај и комбинуј8).
Да не би дошло до резистентности имаш широк избор по фазама. Кад ми нешто недостаје или се учини скупо, погледам хемијски састав расположивих препарата па смешам сам (наравно, уз препоруку произвођача шта не би требало с' чим да се меша).

---------- Poruka napisana u 12:30 ---------- Prethodna poruka je at 12:26 ----------

i ne zanima me nesto iskreno ako ne zelis da mi objasnis, jer sam ja izneo svoje misljenje iza koga stojim, a ti tvoje rodoljublje plasiraj na neko drugo mesto ;)
uostalo imamo jos gomilu manjih firmi kao sto su zupa i cija su sredstva daleko jeftinija nego galenikina.
Што се тиче мог родољубља њим се поносим свуда и на сваком месту као и у свим приликама. Кад је објашњавање у питању, објашњава се глупим људим а паметнима се појашњава па не желим никога да вређам.
Галеника је узета као синоним за све наше произвођаче а не неко кога рекламирам.

fitomedicinar
28-04-12, 14:59
Galenika nije proizvodjac nego prepakivac jer sve te aktivne materije uvozi, nijednu svoju nije sintetisala...tako da sve je to nemacko, svajcarsko a ponajvise kinesko nalepljeno sa nasim etiketima a cim ga mi radimo znaci da je bar 5 puta gore nego njihovo. Umesto da se bavimo proizvodnjom oni bavimo se(Galenika i ostali domaci nazovi proizvodjaci) trgovinom i gledaju gde ce sta da ucare naravno sve na stetu nas potrosaca.

Slav
30-04-12, 22:01
Potpuno se slažem s tim da je dobro kupovati domace. I u tome treba imati mere jer mnogo puta to baš nije opravdano.

Mislim da svi koji se ovde ne slažu po tom pitanju ne misle toliko razlicito kao što na prvi pogled izgleda.

Suština je da pesticid mora da ispuni svoju osnovnu namenu a to je da zaštiti biljku od bolesti ili štetocine. Ovaj forum može svima da mnogo pomogne tako što se "domovina brani znanjem". Nikome necemo pomoci ako kupujemo od domace firme proizvod od kojeg imamo štete. Ružnih stvari ima i kod domacih i kod stranih firmi. Najsvežiji primer koji sam ja video je od firme Syngenta a u vezi s njihovim, gore pomenutim, sredstvom Chorus.

Chorus je ranije imao 75% aktivne materije a sada SAMO 50% aktivne materije. Samim tim je potrebno 50% više sredstva meriti za istu kolicinu vode.

Neko gore je tražio Clarinet, Flint plus ... Mnogih sredstava ima samo u katalogu. Nema ih u prodaji.

Domace tržište je isparcelisano i ne može se baš svako baviti tim poslom.

Poznata je prica oveštackim dubrivima koja nisu imala u sebi elemenata koliko je na pakovanju pisalo (nisam sasvim siguran ali mislim da su dubriva bila iz Zorke Šabac, ali i još nekih proizvodaca).

Iznošenjem pozitivnih ili negativnih iskustava ovde i na drugim mestima pomocicemo sebi i onim prodavcima i proizvodacima sredstava koji dobro rade ali moramo i da zasmetamo onima koji ne rade dobro. A sve u cilju da nam svima bude bolje.
Dakle "domovina se brani lepotom" ...

Slav
06-05-12, 15:01
Ovih dana smo intenzivno radili na zaštiti i setio sam se ove teme na forumu, a nameće mi se jedno pitanje:

Postoji li i jedan domaći, potpuno domaći pesticid ?

Mogu da se setim samo Slavol-a koji je više sredstvo za dezinfekciju nego pravi pesticid. Molim Vas ako se setite još nekog da nas podsetite.

dubansr
07-05-12, 11:54
Koji su po vama dobro fungicidi za sprecavanje napada monilije?

oktopod
07-05-12, 12:40
meni se dobro a jeftino pokazao chorus i kubik plus za moniliju laxa tj grančica, za moniliju ploda nisam prskao kajsije ni trešnje i bile su ok, šljive su doduše bile monilične, bele gljivice po njima, tako da ću njih u fazi menjanja boje ploda oprskati nekim basf preparatom, videću kako se beše zove i javiti rezultate, već sam ga kupio, bočica za 50 litara je 400din a meni toliko i treba

Kompaj
07-05-12, 12:46
Koji su po vama dobro fungicidi za sprecavanje napada monilije?
Slažem se sa oktopod-om u potpunosti.
Samo bih dodao da se nikako, ali nikako ne propustu prskanje u fazi menjanja boje (monilia fruktagena).

dubansr
07-05-12, 20:41
Oktopode kako se zove taj preparat?Ja cu moje visnje prskati sa chorusom,signumom i kubik plusom,oni suzbijaju i moniliju ploda i grancica

oktopod
07-05-12, 21:32
A jel ti nije kasno za moniliju grančica, mislim trebalo bi već da imaš plodiće, za to se prska u cvetu?

Preparat se zove Teldor, proizvođač nije BASF, nego Bayer, zeznuh se...sad čitam na netu, spominje se malina i grožđe, znači ovo je da poludiš, odeš u apoteku tražiš za moniliju ploda šljive, dobiješ za malinu...mislim bitno je da je dobar i za moniliju, ali šta god sam kupovao od preparata, e nema taj al ima ovaj, kad pročitam ono za lozu, pšenicu i slične gluposti...ima da vratim svega mi :D

http://www.bayercropscience.rs/fungicidi/teldor-500-sc.html

D (http://www.bayercropscience.rs/fungicidi/teldor-500-sc.html)anas sam šljivu oprskao dimetogalom kao insekticid i merpan 50 wp (kaptan) za list, to sam barem ubo :D Inače je za svo voće, ima lepo napisano na linki dole ispod citiranog teksta za šljivu, njime ću onda trešnje posle berbe i kajsije posle "berbe" :D

3) U zasadu šljive za suzbijanje prouzrokovača šupljikavosti lišća koštunjavog voća (Stigmina carpophila) i plamenjače šljive (Polystigma rubrum) preventivnim tretiranjem početkom listanja, kada se očekuje veći infekcioni potencijal patogena i povoljni uslovi za širenje oboljenja i po pojavi prvih simptoma (tokom maja i juna meseca), kada je manji infekcioni potencijal patogena i manje povoljni uslovi za širenje oboljenja u koncentraciji 0,2-0,3%.

http://www.maganagro.rs/srb/proizvod.asp?Proizvod_ID=35

dubansr
07-05-12, 21:37
Cek bese merpan je za lisnu pegavost?

oktopod
07-05-12, 21:39
Pa da, viš što sam citirao, za razliku od mankogala, on može i sad u maju junu da se koristi po pojavi prvih simptoma, ne samo pri kretanju listova..

dubansr
07-05-12, 21:45
Hoces da kazes da ima i kurativno dejstvo,cim se prska pri pojavi simptoma?

oktopod
07-05-12, 21:50
Braćala, lepo ostavih link, što te mrzi da pročitaš :)) preneo sam ti šta piše, ali ne piše da je kurativan već:
Merpan ® 50 WP je kontaktni fungicid sa protektivnim delovanjem.

E sad pazi vako, komšiji krenuli da se crne listovi trešnje, nije prskao u precvetavanju, ja opalim mankogal80 koji nije kurativan i posle 3 dana nigde crno ali ima rupa...tako da cenim da ti preparati se zalepe na zdravu površinu lista i kad crnilo krene da se širi nema više kud i lepo nestane ali ostanu rupice tamo gde je bilo...što je opet neki rezultat, nije se list osušio i otpao neko je malo rupičast :)

dubansr
07-05-12, 21:54
Koliko kosta merpan?Agrodin ima kurativno dejstvo,tako da ako ti treba da znas koji da trazis,pozdrav

oktopod
07-05-12, 22:12
Pfff nisam uzeo račun, al nešto između 200 i 300 dinara je 300 grama pakovanje, koncentracija je 0.2 do 0.3 posto tj pakovanje ti dođe za 100 litara vode.

Vocar
07-05-12, 22:33
Pa evo npr. sutra Dithane i Calypso, a vjerovatno i uz dodatak Wuxala ako ga bude.

oktopod
09-05-12, 22:43
Napravio sam grešku, pa da objavim, merpan i dimetoati se ne mešaju, nisam napravio vidljivu štetu, verovatno je samo efekat jednog ili drugog umanjen.

fitomedicinar
09-05-12, 22:55
kaptan se ne mesa ali moze ciram, mankozeb ili cineb koji pokrivaju supljikavost kod sljive a mesljivi su sa dimetoatom

oktopod
10-05-12, 12:57
merpan (kaptan) sam slučajno kupio, mankogalom (mankozeb) sam prskao u fazi precvetavanja pa pomislih malo da promenim...

Juče sam orah oprskao mankogalom po drugi put za one njegove gljivice, grinje šta li su, što sam pitao u temi orah, prvi put pre skoro mesec dana, drugi put juče, na bolji pogled se videlo da kreće da se javlja polako, pa baš da vidim, prošle godine od oraha visokog 10 metara ne skupismo ni dve kile oraha, sve sa lista pređe bolest na plod pa mu koža pocrni a unutra bude truo i buđav, baš me zanimaju rezultati pa ću vam javiti naknadno da znate :)

fitomedicinar
10-05-12, 19:33
pa mankozeb nije specifican fungicid tako da gljive ne razvijaju rezistentnost sto znaci da mozes uvek da ga prskas bez bojazni da izostane efekat, isto vazi i za ciram, cineb pa i kaptan. a za gnomoniu na orahu to je gljiva i vazi isto kao i za ostale ako je godina vlazna u vegetaciji bice stete ako nije steta je manja, u svakom slucaju morace da se isplati sto je odradjeno u orahu. bar 20 kila u odnosu na proslogodisnjih 10 :D

gildernstern
11-05-12, 23:30
Posadio sam na jesen (prema svim pravilima, veličina jame i oblik, djubrivo, zalivanje i ostalo) trešnju Burlat.
Evo sada je 11. maj - iz pupoljaka je poterala nekoliko grupa listića i tako stoji već 15-tak i više dana.
Da li ima nade da se uopšte od nje razvije drvo i šta nije u redu?
Dodajem i sliku da vidite kako izgleda.
Hvala na odgovoru

http://thumbnails41.imagebam.com/19010/863a01190090642.jpg (http://www.imagebam.com/image/863a01190090642)

Slika umanjene, sledite uputstvo za postavljanje umanjenih prikaza.

oktopod
12-05-12, 00:22
Brate ista situacija kod mene na par sadnica burlat i par sunberst, ono što im je zajedničko su da su kalemljene na kolt, jedna se osušila a još jedna će bogami, nikako grane da krenu, tako da i mene zanima odgovor, jel i ova tvoja na koltu?

gildernstern
12-05-12, 01:33
Ja mislim da je na magrivi (ali nisam siguran), inače dobio sam je brzom poštom od renomiranog rasadnika iz Konjuha...
Evo od grana ni traga ni glasa, krenulo je malo lišće i tako stoji danima. Imam ukrasnu jabuku malus purpurea koju sam zasadio nešto pre trešnje, čini mi se
je bila malo tanja od cigare a sad je puna bočnih grančica. Ovo sa trešnjom mi mnogo čudno zato sam i hteo da pitam nekog ko zna o čemu se radi....

misoo83
12-05-12, 02:09
Imam i ja tresnju koju sam zasadio na jesen 2011 ,ima lisce ali nema grana kad sam je kupovao kupio sam je kao patuljastu ali mislim da je jedino kod nje patuljasto sto je kalemljena na oblacinsku visnju ...

Vocar
13-05-12, 12:32
Oktopod, ono je obična osa na grani. :)

Za te listiće, pa izgledaju nekako tromo. Zalite sadnicu češće i dajte folijarnu prihranu, podržite je koliko možete. Odsjecite zasušeni vrh.

oktopod
13-05-12, 12:48
Problemi koje sam ja primetio sa ovim sadnicama su sledeći.

1. Neke su krenule jako kasno, mislio sam već da se neće primiti, vegetacija je već odavno počela kad su one krenule da listaju.
2. Retko kojoj se otvorio pupoljak pri vrhu, sve kao ovi na slici, olistale su na sredini debla po 3, 4 pupoljka kao i pri dnu.
3. Listovi stoje već takoreći mesecima, nikako ne misli da krene grana.
4. Listovi su jadni, kao da se suše.

Ja sam moje par puta zalio crevom i to pošteno jer sam primetio da nešto nije u redu.

Govorim o 15 sadnica, burlat, sanberst po 6 komada i 3 hedelfinger. Sve na koltu, simptomi isti. Dve sadnice burlata na magrivi prolistale jako rano, celom dužinom, grane izbile preko 20 cm.

Rupe iskopane po pravilu. Pri sadnji stavljena po šaka 15.15.15 đubriva. U martu i aprilu po šaka KANa. Pri otvaranju pupoljaka i još u dva navrata prskane fugicidom tipa mankogal80, jednom dodat i insekticid dimetogal. Listovi nemaju znakove bolesti.

German hunting terrier | Jagdterrier