Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Odg: kovrdzavost lista breskve

Ja sam imao ranije takve probleme.Va\nije od vrste preparata je vreme tretiranja.Pro[lih godina sam imao /kao i kom[ije/problema sa Tafrinom.Prskao sam jesenas i proletos/ta;no na vreme crvenim uljem i nijedna breskva a ni drugo vo'e nema bolestan list.
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Prijatelji,da li vi jedete to svoje voće?Ako jedete kako ste još živi?Od tolike hemije je sve zagađeno.Ili nisam u pravu
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Ti posadi voćnjak pa ga nemoj štititi pa ima da jedeš voće al ako ga kupiš u prodavnici!
Velike su pare uložene u svaki ha voćnjaka da bi se igrali sa zaštitom.
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

jovanovichb je napisao(la):
Prijatelji,da li vi jedete to svoje voće?Ako jedete kako ste još živi?Od tolike hemije je sve zagađeno.Ili nisam u pravu
A GDJE TI KUPUJEŠ VOĆE ?
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

E moj Jovice bolje da neznaš što sve jedeš u mesu, voću, povrću, u SVEMU! :nono:
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Dosada sam krusku prskao dva puta sa crvenim uljem, i u prosli petak sa talstar + mankogal. Dajde neke savete za prskanje kruske :bravo:
Sljive sam prskao isto u petak sa talstar + mankogal i u subotu kubik.
U petak ili subotu planiram da ponovim isto ovo.
Zanima me da li mogu sa ovim da pomesam i neko folijarno djubrivo (npr. Wuxal Super ili Kemiru) ili ne moze zbog mankogala?
A o lozu necu u ovoj temi :D
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Ja sam u nedelju prskao mankogal + topas, talstar nisam smeo da stavljam, jer je greni u punom cvetu. One cvetojede sam skidao rucno, nema ih mnogo na 50-tak stabala 3-4 komada, mislim da to nije opasno... :kisa:
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

markodim je napisao(la):
Ja sam u nedelju prskao mankogal + topas, talstar nisam smeo da stavljam, jer je greni u punom cvetu. One cvetojede sam skidao rucno, nema ih mnogo na 50-tak stabala 3-4 komada, mislim da to nije opasno... :kisa:
Meni rekli da moze Talstar i u cvatanju ako je bas hitno... Zbog kog razloga mislis da ne treba u cvetanju?
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Zato sto sam prosle godine prskao Breaburn protiv cvetojeda (rutave bube - sta god da je) i oprasivanje posle toga je bilo katastrofalno. Sreca pa je samo 60 sadnica bilo u pitanju, nisam ni siguran da pcele zbog toga nisu htele na cvet, ali nisam hteo da rizikujem, a i kolicina buba za sad nije prevelika... videcu ako se broj povecava, morace drugacije... :cao:
 
Odg: kovrdzavost lista breskve

Обавезно Вам је прскање у јесен бакром кад опадне пола лишћа са брескве, а у пролеће и лето малтене после сваке кише или јаче влаге ти треба неки фунгицид. Не можеш попрскати са црвеним уљем и мислиш да си решио све проблеме целе сезоне. Има брале да се напумпаш док не загризеш своју брескву.
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Samo prskajte sada fungicidima, oni su mnogo bitniji vlaga je velika kisa opet pala, od insekticida ste to trebali tempirati u fazi zelenih buketica insekticid pa opet u fazi roze balona, i onda stop sa insekticidma do trebljenja i onda neki dobar sistemik mozda Confidor ili Tonus, ako je bas sad hitno, ako ima insekata idite pred vece krajem dana posle zalaska sunca, kada nema leta pcela, ja sam prosle godine koristio Calypso SC480 u jabuci i krusci i oprasivanje je bilo odlicno, jeste skup ali je odlican, sistemik je ide ga u vocu od 1-2ml/10litara vode, bocice su po 3ml.

Preporuka za jabuku i krusku u cvetu od Bayera koju sam koristio prosle godine je Calypso SC480+ZATO ili Clarinet, ja koristim i NATIVO koji je inace registrovan za vinovu lozu od bayera, ali to nemora da znaci da nemoze u jabuci, odlican protiv pepelnice jel ima dve komponente jedna iz triazola-tebukonazol 50% i druga iz grupe strobulirina-trifloksistrobin, ova druga se nalazi u preparatu ZATO tako da tebukonazol ovu drugu dopunjuje odlicno protiv pepelnice, jer strobulurini to jedino odlicno suzbijaju, u tu grupu spada i cuveni Stroby od BASF-a ide u cvetu prskanje odlican za jabuku, tako da sa NATVOM dobijate otprilike kombinaciju ZATO+STROBY... :D :ppozdrav:
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Confidor ubija pčele i šta zatim:haha: :ppozdrav:
 
Odg: kovrdzavost lista breskve

Kod mene nikad ni listić zaražen, a kod strica buuuuum.
Pričaš ili ne pričaš sasvim je svejedno kad čovjek neće ništa da uradi i svako proljeće isto. Koliko je novca potrošio na nove sadnice mogao je podići breskvik. :haha:
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Lija je napisao(la):
Confidor ubija pčele i šta zatim:haha: :ppozdrav:

Lepo sam gore napisao da se neprska insekticidima do faze trebljenja, ili ti precvetavanja, kada latice cvetova opadnu i ostane samo tucak tj. zametnuti plod, tada se moze ici sa confidorm, i li bilo kojim insekticidom nemora biti ni sistmeik ni confidor, protiv vasiju pogotovo na jabuci i krusci, kao i minera a malo zatim id ei jabukin smotavac...

Znaci da rezimiram insekticidi nikako u cevtu sem preke potrebe i to odraditi u vece, ja sma naveo smao Calypso koji je donekle, ponavljam donekle tolerantan na pcele, nije ni on voda iz bunara.

Mora se vocnjak pregledati svaka 2 dana, i pratis, i gledas sta se desava cega ima, a uporedo i gledas kalendar prskanja, koji insekti u kom mesecu u godini najvise napadaju, a tako i bolesti gljivicna oboljenja, lista i plodova... :D
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Lija je napisao(la):
Confidor ubija pčele i šta zatim:haha: :ppozdrav:

Ili jednostavno obavijestis pcelare koji su ti u dometu da zatvore pcele? Jeste li o tome razmisljali kad vec tucete insekticidima?
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Ja malopre završio sa korusom i sistanom u jabuci.
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Ja sam juče isprskao jabuku merpanom, skoreom i stroby-jem, krušku silitom i sreptomicinom a zbog rutave bube sam dodao i decis. Još da sutra sredim šljivu perfektionom i miran sam do iduće nedelje :kisa:
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Ljudi imate insekticid koji nije toksičan za pčele, t.j pčele su na njega tolerantne. Zove se Mavrik, uvoznik je Magan a ima više distributera među kojima je i Hemoslavija (ja sam tamo kupovao). A.M. je tau-fluvalinat koji se koristi u pčelinjacima za borbu protiv varoe. Pretražite malo net naćićete nešto više o tome.
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Prskao sam sljive , jabuke , kruske i visnje zimskim prskanjem crveno ulje dva puta od isekata i monilije jos nisam prehranjivao prko lista neznam mozda sam pogresio ali ja mislim da jos nema razvijenog lisca pa tu prehrana i ne pomaze .
Ljudi ovs kisa i bogu dosadi ne mogu nikako da isprskam visnju u fazi precvetavanja od moniliju i insekta da li je dobro sada ubaciti neku prehranu (npr murtonik i sl )
 
Problemi sa kajsijom

U kajsije se slabo razumem, zato i tražim pomoć.
Koliko vidim imaju 2 vrtse kalema-stabla. Stare kajsije su na slici 1 i imaju hrapavo stablo a sve ostale su nove sa glatkim stablom.
Stare imaju 20 godina a nove 15 godina i novije do par godina.
Problem je kod svih novih, jednostavno se počne sušiti cela grana.Krenulo je prošlo leto, isekao sam suve grane i to se smirilo ali sada je baš jako zahvatilo sve biljke.
U proleće su lepo poterale i odjednom se počele sušiti.
Šta da radim da spasim što spasti može ?
Evo slika.
1531b7p.jpg


25rmhxf.jpg


2mzfbpk.jpg


2wgu8o2.jpg
 
Nazad
Vrh