Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Odg: ПРСКАЊЕ У ВОЋЊАКУ

Plavo ulje je stari naziv za ulje koje ima bakar odnosno crveno ulje!
 
Odg: ПРСКАЊЕ У ВОЋЊАКУ

Hvala na odgovorima. Sa kojim se sredstvom prska protiv kovrdžavosti lišća i kada, mislim kada se pojavi list iz pupoljka...
 
Odg: ПРСКАЊЕ У ВОЋЊАКУ

Koврџавост ти је нарочито изражена код брескве. Користиш фунгициде, има их мали милион, види у било којој пољоапотеци. Брескву малтене мораш прскати после сваке кишице, о киши и да не причамо...
 
Odg: ПРСКАЊЕ У ВОЋЊАКУ

Protiv kovrdžavosti breskve,puno znači prskanje crvenim uljem
 
Odg: ПРСКАЊЕ У ВОЋЊАКУ

Oво зимско урадити се мора обавезно, а после само одржаваш полако. Једне зиме га нисам урадио и верујте ми нисам могао сустићи те сезоне разноразне болештине и инсекте. Ма ваљда нисам скидао прскалицу са рамена цело лето.
 
Odg: ПРСКАЊЕ У ВОЋЊАКУ

kad se prska sa Obsthormon 24

Post je spojen: [time]1267875353[/time]
_________________________________________________
kad se treira preparatom obsthormon24
 
Odg: ПРСКАЊЕ У ВОЋЊАКУ

pred pocetak branja,
obsthormon sluzi da spreci opadanje plodova a ne za proredu plodova.
ista je aktivna materija (ako zanemarimo procenat) ali je noseca supstanca drugacija.

za proredu se koriste:
Etefon, ATS, Diramid, Dirager, DiraMax, Carbaryl, Gerba, Etefon

to ti je redosled, naravno da ne koristis sve to nego samo neke u odredjenoj fazi razvoja

Dodji u NS na berzu sadnog materijala (sutra zadnji dan) pa cu da ti objasnim
 
Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Sta od preparata koristiti za cadjavu krastavost, pepelnicu, rutavu bubu, lisne vasi... Jel koristite program odredjenog proizvodjaca ili kombinujete? Sta, npr, koristiti za prvo prskanje, posle zimskog?
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

U subotu odrađeno treće prskanje i išao sam sa Chorusom, Chromosulom i Fastacom.

Inače radim najviše sa Chromos-om, BASF-om, Syngentom, Bayer-om i Dow Agro-m.
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Ne znam kakvo je stanje kod vas, ali ja vec cetvrti dan odlazem prskanje!!!
Ova kisa ubi...
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

voxpfc77 je napisao(la):
Becarino,koji bi bio tvoj predlog za prskanje mladog zasada viljamovke.Imas li neki svoj program ili se vodis po fabrickom programu te i te firme.

Kombiniram i jedno i drugo. Reći ću ti što sam ja do sada radio ove sezone. Prva dva prskanja crveno ulje, a zatim Cuprablau Z + bijelo ulje. Paralelno sa tim sam kod zadnja dva prskanja posebno odradio prskanja protiv kruškine buhe sa Match + bijelo ulje sa utroškom škropiva od 2000 l/ha. Iduće prskanje će ići Chromodin + okvašivač uz još jedan tretman protiv buhe. :udri:
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Ničim.Pa koliko rodi,zato će biti "ko lek"
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

danas ide stroby df + talstar... valjda ce talstar unistiti lisne vasi ( koje se vec pojavljuju).
 
Odg: Cime cete prskati svoje voce (jabuku, krusku, sljivu...) ove sezone?

Drugo prskanje višnje. Signum, Star i okvašivač.

 
kovrdzavost lista breskve

pojavila mi se kovrdzavost lista na breskvi,odem u apoteku i covek mi da dakoflo 720,da isprskam sa tim.Dodjem kuci i pogledam na netu da vidim sta su mi dali,kad ono na Galenikinom sajtu pise da se taj fungicid koristi preventivno,pre pojave bolesti....sta sad da radim?svake godine mucim muku sa kovrdzavosti...proletos sam prskao svo voce sa crvenim uljem...inace na kori breskve sam primetio neka bela jajasca,kad sam prskao crvenim uljem dobro sam okupao stablo,nebili poodpadala ta jajasca,ali nista....kako vi izlazite na kraj sa tom bolescu i da li postoji neki fungicid koji se primenjuje kada dodje do bolesti...... :cao:
 
Odg: kovrdzavost lista breskve

Nisi prijatelju jedini ove sezone koji se na to zali a da je isao sa crvenim uljem, neki dan bio u apoteci dodje pet ljudi doneli list od jabuke, pun pepeljaste usi i mrava, a isli sa crvenim uljem, sto aplicira da to crveno ulje nevalja... pisoao sam ovde o galenikinoj kombinaciji Galmin+Cuprozin+cipkord za zimsko extra preparat i zastita, kod mene se veoce sija, sljiva, jabuka kruska, tresnja... kao i mlade kajsije...

Daklofo je odlican preparat jeste preventivni, moj savet ti je da ides kombinaciju Dakoflo 720+mankogal 80+Acord+Talstar 10EC *sadan novi FOBOS* ja juce svoj vocnjak ovim oprskao... posle ove kise prskaj sto pre danas sutra da se zaraze ne sire jer im ova velika vlaga i temperatura od 15-20 odgovaraju idealno za klijanje...

Kovrdzavost breskve si trebao da odradis bakrom ili Dakoflo+acord u fazi zelene tacke, kada se otvara pupoljak, odozgo na vrhu se vidi zelena tacka vrh mladog lista, tada gljivice i napadaju list...

pozdrav :ppozdrav:
 
Odg: kovrdzavost lista breskve

Jedna od mogućnosti što je došlo do kovrdžavosti, da se nije išlo s dovoljnom dozom crvenog ulja u određenoj fenofazi breskve.
 
Odg: kovrdzavost lista breskve

wajbul je napisao(la):
Jedna od mogućnosti što je došlo do kovrdžavosti, da se nije išlo s dovoljnom dozom crvenog ulja u određenoj fenofazi breskve.
ako mislis da sam suvise razbio crveno ulje sa vodom prilikom prskanja,nisam....a sta da radim sa onim jajascima sto su na kori,da li da uzmem da okrecim sa krecom stablo,da li ce ih to ubiti?

.....Dragojlo isprskao sam ja jos danas breskvu sa dakoflo-om,videcu kako ce se dalje ponasati....hvala na savetima... :cao:
 
Odg: kovrdzavost lista breskve

Dok je ovih kisa i vlaznih dana, prskaj fungicidima na svakih 7-10 dana redovno, menjaj preparata tj rotiraj, dakoflo,acord,mankogal i plus neki insekticid uvek dodaj tako da ta jaja na kori nece sigurno preziveti... april je jako kritican sto se tice primarnih infekcija gljivicnih oboljenja jer inace ima dosta kisnih dana a ove godine pogotovo, sada to treba u startu zaustaviti i posle tokom leta ides samo preventivno prskanje pre i posle padavina... sto se tice insekata mravi su najbolji pokazatelji, cim ih primetis da trce uz stabla nesto ima obicno vasi-zelene,pepeljaste ili krvave najcesce, dok vasi sisu sokove iz listova dolazi do lucenja medne rose zbog koje su mravi tu i inace dosli, u pocetnim stadijumima razvoja zelene recimo vasi na listovima gotovo je jedva moguce videti golim okom, a kada jedinke porastu onda je u vecini slucajeva kasno, pogotovo kada se list zamota u rolnu, tu smao mogu jedino da pomazu sistemicni insekticidi,mada nesme se dozvoliti u vocnjaku da dodje do uvijanja lista nikako pogotovo u jabuci jer je tesko posle suzbiti gamad,od sisitemicnih insekticida kao na primer Confidor 200SL i Caypso 480SC od Bayera i Tonus od galenike- moja tri asa koja uvek imam na polici za specijalne intervencije njacesce kod jabuke i kruske prtiv vasi pogotovo pepeljaste :udri: :udri: :D
 
Odg: kovrdzavost lista breskve

Za kovrdžavost lista najbitnije je da preventivno isprkas, kad je primetiš najčešće je prekasno da išta uradiš.

Ove godine sam isprskao bakaroksihloridom breskvu 03. marta, pa onda 21.03. silitom i onda sam krenuo da prskam Switchom u aprilu (2 prskanja). Nema ni traga od kovrdžavosti. Inače, da je godina ranije počela, tj da su bile malo više temperature, trebalo je isprskati breskvu već polovinom februara, oko svetog Trifuna...

Inače, čovek koji mi radi zaštitu izbegava crveno ulje, kaže da je mnogo bolje a i jeftinije isprskati bakarnim preparatima (bakaroksihlorid,kuprozin,kuprablau,funguran) pred zimu i u proleće.
 
Nazad
Vrh