Francuska alpina

1.Dobro nam dosao :ppozdrav:
2.Probistri teme da vidis gde se uklapas. nemozemo mi znati kolike i kakve parcele mislis koristiti.
breberzvonko je napisao(la):
Plan mi je, kao i pre desetak godina, da ujutru pomuzem koze, onda odem na posao i klikćem po kompjuteru, vratim se i opet malo oko koza... da bih na kraju dana umro od umora (imam još tri velika posla koje paralelno planiram).
Ako ovako planiras bolje ne pocinji! :nono: Koze nemaju on of prekidac.
 
zdravo i ja sam novi,,ja tek zelim da podizem farmu i da vrsim nabavku koza.inace trenutno zivim i radim u austriji ali zelim da se vratim u svoju domovinu,srpsku republiku,i pokusam u startu sa 60 do 70 koza alpina rase.posjedujem 7 hektara zemlje i 1,5 hektara sume u sklopu a kroz imanje tece i jedan potocic.da li je to dovoljno za pocetak i da li znate imena ljudi iz srpske koji vec posjeduju kozje farme.koja povrsina objekta je dovoljna
 
Cuo sam za nekog Sasu iz Beske,on je bio valjda suvlasnik farme u Bacu koja je navodno uvezla vrhunske primerke.Kaze da mu koze daju preko 1000 l mleka i prodaje ih po 500 e. Samo mi nije jasno ako su tako dobre bile sto li je propala ta farma. Zna li neko nesto vise o tome:haha: :udri:
 
Iako se ne bavim kozarstvom imao sam zadnjih meseci inenzignog kontakta za kozarima u Austriji i Bavarskoj.Sto se proizvodnih rezultata tice prosecna mlecnost alpino rase je izmedju 650 i 900litara po laktaciji od 300dana.Sanska koza je dosta bolja pa rezultati na nivosu stale iznose izmedju 850 i 1100 litara po laktacuiji.Postoje i sampionska grla goja imaju i do 1400 litara po laktaciji ali to su izuzetci.Cena od 500 evra je definitivno previsoka jer na zapadu mlade sjarne koze kostaju oko 300evra sa poznatim rezultatima roditelja i zdravstvenim setifikatima.
Moze se desiti da do kraja godine u Srbiju bude uvezeno stado od oko 200 mladih koza i desetak jarceva sanske rase.To cu vam jos javiti
Pozdravljam vas
 
Ljudi koji zele da se bave tim poslom su sa ozbiljnim namerama dosli kod mene u Austriju i trenutno radim na tome sa Austrijancima da se taj posao do kraja godine realizuje.Ti ljudi kupuju citav kavion zivotinja i karantin ce raditi u njihovoj novosagradjenoj farmi tako da ne postoje sanse da se uveze par zivotinja za nekog drugog.Posto je procedura oko veterinarskoh sertifikata dosta komplikovana,ne isplati se uzimati par zivotinja.Najbolje je naci nekoliko zainteresovanih ljudi pa da se uveze bar stotinak zivotinja a iskren da budem i meni se ne isplati trosoti mnogo vremena za malo zivotinja jer su farme udaljene 250km od mesta gde zivim(Beca)
mozemo dalje o tome pricati ali trenutno stvari tako stoje
pozdrav
 
Hvala Miljko.Polovinom septembra sam na sajmu u Essenu vracam se 19tog preko Beca ima li mogucnosti da popricamo jer ima vise zainteresovanih.Pozdrav
 
mislim da u Srbiji Alpina dominira i da opet, ne pracenjem podataka i raznim manipulacijama kojima je Srbin sklon i te neke zivotinje koje su nekad uvezene su se u Srbiji rastopile tako da malo ljudi mogu nesto pouzdano da kazu.Na zapadu stoje organizacije iza odgajivaca a u Srbiji mora svako za sebe da odluci koliko rada i novca moze da ulozi u pracenje podataka i selekciju pored svakidasnjih poslova u uzgoju
 
nena je napisao(la):
Ima li mozda u Srbiji dobre Sanske ako je za Alpinu tako losa situacija ? :ideja:
Posalji P.P. Taru sa upitom gde nabaviti i kako ?
Mislim da je on za sada najkompetentniji na forumu (brundalo je izuzetak) a u pogledu davanja saveta o kozama tipa odabira kvalitetne pasmine. Ako nije na mrezi, procesljaj malo forum, naci ces tacno kako treba da izgleda koza. I , dali Ti treba mlecna ili mesna koza? :ppozdrav:
 
Sa sanskom kozom je jos gore, jer se manje uvozila.Jedina kvalitetna grla ima farma Amaltea iz Baca, odnosno sada podeljeni vlasnici.
Ako bude novog uvoza MIljko neka nas obavesti.
 
Kad kazes podeljeni vlasnici znas li mozda nekog ? Izgleda da niko ne zna sta se tamo desilo, ima li neko kakve informacije?
 
miljko je napisao(la):
.Sto se proizvodnih rezultata tice prosecna mlecnost alpino rase je izmedju 650 i 900litara po laktaciji od 300dana......Cena od 500 evra je definitivno previsoka jer na zapadu mlade sjarne koze kostaju oko 300evra sa poznatim rezultatima roditelja i zdravstvenim setifikatima.
Pozdravljam vas
Ovo su vredni podaci ali nesto mi nije jasno. Kako moze da bude prosecna mlecnost od do. Po meni ovo znaci raspon mlecnosti od 650 do 900 a prosecnu mlecnost cemo dobiti ako saberemo podatke o prinosu mleka iz svih stada koja se prate pa to podelimo sa brojem koza. Neko bi pomislio da prosek dobijemo tako sto saberemo 650 i 900 pa podelimo sa 2 (=775). Nazalost nije tako posto uvek ima manje onih koje daju maksimum. Tako ispadne da je prosecan prinos po kozi manji od 775 litara. Po mojoj proceni to je oko 730 litara. Kada se kupuje veci broj koza onda ce najverovatnije i prosecna mlecnost biti takva, ali ako se kupuje manji broj to je lutrija sa vecom sansom da vas zapadne ona od 650.
U svakom slucaju cena od 300 evra za prosecnu kozu koja daje 730 litara je vrlo povoljna. Ali to je cena tamo. A kolika je ovde sa svim troskovima. Ovome treba dodati troskove karantina i pratece troskove...?
Po meni za jare koje ce da da 1000 litara je sasvim prihvatljiva cena od 500 evra, ako da 1000 litara. Pa cak iako da 900. Ako!
 
Kada sam pisao o prosecnoj mlecnosti, mislio sam na prosecne mlecnosti farmi.Postoje farme koje imaju prosecnu mleknosta stada od 650 litara, kod kojih je mozda stado u povecavanju pa ima dosta prvojarki ili je rezim hranjenja drugaciji ili je genetika nesto slabija i prosecna mlecnost stada jedne farme od 900 litara.Ovaj podatak nije vezan za pojedinacne zivotinje vec na nivou stada jedne farme. Cena transporta iz Austrije je negde oko 3500 evra po kamionu u koji moze da stane od 200 do 250 grla u zavisnosti od starosti zivotinja.Cena pregleda krvi je oko 35evra po komadu a cenu karantina u Srbiji ne bih mogao da kazem jer sam za svoje uvezene ovce svoj objekat registrovao.
 
Nazad
Vrh