Francuska alpina

Tar je napisao(la):
Nigde nisam nasao temp. u °C vec opisno, "dobro usijan", a to se kontrolise pritiskom na komad camovine u kome odmah mora da ostane spaljen zljeb? Potrazicu pa cu postaviti temu . Inace ima raznih podataka o tome koliko pritisak treba da traje u sekundama.
Pritisak maximalno do 5 sekundi. Pa neces valjda lubanju probit :zli: :zli: :ppozdrav:
a ono sa camovinom hm hm...ja bi radje izabra malo tvrdje drvo
 
konsutirao sam se sa mojim veterinarom i rekomi je da ima neka takva lamba samo da ne vaja ove godine sto je radijo ponovo su nikle rogova pa da ce da mora da nabavi nova i zato mislim da ne bi bilo preporuclivo da se to uradi sa obicnom letkum POZDRAV
 
Pre sat vremena ojarila mi se prva ove godine, muško i žensko :D , slike sutra nije mi aparat kući.
 
Čugi je napisao(la):
Pre sat vremena ojarila mi se prva ove godine, muško i žensko :D , slike sutra nije mi aparat kući.
Nek su zivi i zdravi i ko bog dao sve ti tako napravile :ppozdrav:
 
Hvala prijatelju :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235222138[/time]_________________________________________________
:osmeh:
 
pozdrav svima.da li če neko da mi kaže koja sorta koze je najbolja za reprodukciju tj koja ostavlja najbolje potomstvo
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235400946[/time]_________________________________________________
imam dvije bijele koze i zelim da nabavim jos koza.sa bijelim nisam nesto bas zadovoljan.kozile su se jednom i po jedno jare.
 
nele99 je napisao(la):
pozdrav svima.da li če neko da mi kaže koja sorta koze je najbolja za reprodukciju tj koja ostavlja najbolje potomstvo
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235400946[/time]_________________________________________________
imam dvije bijele koze i zelim da nabavim jos koza.sa bijelim nisam nesto bas zadovoljan.kozile su se jednom i po jedno jare.

Prvo dobro dosao na forum :ppozdrav:
Drugo kritika :zli: :zli: jesi li procitao sto dosad pise na forumu?..tu imas cilu bibliju
Trece....kazes da imas bijele koze..pa sta ako su bijele....boja ne igra ulogu u plodnosti vec pasmina. A to sta su se jarile jednom..znaci da su mlade. Sta bi ti htio odmah po 3-4? Nece moci prijatelju.
Cetvrto.... Nisi napisao zasto zelis gajit koze za meso ili mlijeko :sta:
Peto....koje su pasmine te tvoje koze?
šesto.... o svemu sto sam naveo mozes na forumu pronac odgovore i zato lipo zagrij stolicu i uci :ppozdrav:
Ako nesto ne pronadjes tu smo :ppozdrav:
PS nabaci i koju sliku, kazi odakle si? gdje drzis koze itd itd :sta: :sta: :ppozdrav:
 
pozdrav svim forumasima .zivim u bosni a iz kakanja sam.uvazavam sve kritike koje sam dobio.nerazumijem se u koze ali sam nabavio koze radi mlijeka jer sam cuo da je zdravo.procitao sam sve sto ste pisali na ovom forumu i neke su mi stvari blize.neznam kakve su mi sorte koze pa dok se snađem kako se salje slika poslacu vam je da mi neko kaze koja je sorta .pozdrav svima
 
U petak još jedna, opet dvoje, muško i žensko :sreca: trenutni rezultat 4:2 za ženske :osmeh:
 
Jos jedan podrav iz Bosne, okolina Sarajeva. Početnik sam, čaršijsko dijete, moj zet kaže ''haustorče'', inače nastavnik u školi. Trenutno držim koze zbog zdravlja a šmiga mi se i naviše (možda). Imam jednu francusku alpinu koja treba da se ojari i jednu sanijsku sa dva jarica od po 3 dana, danas stigla. Alpina nasrće na pridoslice a sanijska nema rogove. Kako da alpini skinem rogove? Stara je 3-4 godine. Odvojio sam ih privremeno u dva boksa iste privremene šupe. Vjerovatno nijedna od njih nije čistokrvna ali prilično odgovaraju fotkama.
Čitam vaše postove, odlični su. Već sam pročitao vaše opomene u vezi rogova i kontam da moram riješiti taj problem. Smijem li sam i kako?
 
ejvala je napisao(la):
Jos jedan podrav iz Bosne, okolina Sarajeva. Početnik sam, čaršijsko dijete, moj zet kaže ''haustorče'', inače nastavnik u školi. Trenutno držim koze zbog zdravlja a šmiga mi se i naviše (možda). Imam jednu francusku alpinu koja treba da se ojari i jednu sanijsku sa dva jarica od po 3 dana, danas stigla. Alpina nasrće na pridoslice a sanijska nema rogove. Kako da alpini skinem rogove? Stara je 3-4 godine. Odvojio sam ih privremeno u dva boksa iste privremene šupe. Vjerovatno nijedna od njih nije čistokrvna ali prilično odgovaraju fotkama.
Čitam vaše postove, odlični su. Već sam pročitao vaše opomene u vezi rogova i kontam da moram riješiti taj problem. Smijem li sam i kako?
Mozes pokusat sa gumicama za kastraciju ali to je strasno bolno i blago ce ti podivljat. Ovdi u HR je to zabranjeno. Inace koze su ti strasno agresivne kad su non stop zatvorene i zato ih pustaj na pasu ako mozes, ali uvecer razlaz. Jedino rjesenje za uklanjanje rogova ti je dobra veterinarska stanica, oni bi morali imat pile za to. To ti je ustvari pilica slicna koncu koja se upotrebljava u kamenolomima, strasno je savitljiva. To nikako nemoj radit sam vec neka radi veterinar. nakon toga dobra njega. Sad kad se blago triba jarit nikako to ne radi i to mozes uradit tek kad ih zasusis i prije novog pripusta. Tad ce to najlakse podnit :ppozdrav:
 
Hvala Brundalo, izgleda da ću morati čekati skoro godinu, ali šta je tu je. Alpina je već mjesec kod mene i nije bila agresivna. Mala djeca je vodaju ali kad vidi novu poludi i nasrće na nju, valjda je ljubomorna. Moraću ih još više odvojiti zbog jaradi, čak i napolju.
 
ejvala je napisao(la):
Hvala Brundalo, izgleda da ću morati čekati skoro godinu, ali šta je tu je. Alpina je već mjesec kod mene i nije bila agresivna. Mala djeca je vodaju ali kad vidi novu poludi i nasrće na nju, valjda je ljubomorna. Moraću ih još više odvojiti zbog jaradi, čak i napolju.
Iman i ja prijatelju jednu takvu...terorizira sve redom i zato...odvajanje :ppozdrav: :ppozdrav:
 
ako koza nije trazila jarca u periodu kada inace traze,zbog iscrpljenosti ,da li ce doci vrijeme da trazi ponovo u ovom periodu ili poslije jer se sada oporavila?pozdav
 
Zdravi bili moji kozari,evo da se prijavim da i ja postojim od skoro kao vlasnik koza rase Francuska alpina.Farma mi je kod Backe Topole i imam blizu 90 grla.Starije su mi se ojarile,cekam da se ojare po prvi put mlade(godinu dana stare) koze.Zadovoljan sam odnosom muske i zenske jaradi,a sto se tice mleka Alpina opravadava sebe!!! Jako im je bitna nega,dobra ishrana,paznja i nadasve prostor.Vole brate prostor,jako su nemirne,kada ih pustim u ogradjeni ispust prosto polude.Pozdrav,Ivan
 
Podmladak odmara i nadgleda izgradnju budućeg smeštaja :osmeh:
30042009001.jpg
 
Samo da se javim:

Zovem se Zvonko, elektroinžinjer iz Novog Sada. Kada nam se blagopokojeni diktator bio svojevremeno napijao krvi morao sam, da bih prehranio decu, da držim par koza. I napravio sam, otprilike, sve greške koje se mogu napraviti.
Sad nešto mislim da sam možda neku od grešaka preskočio pa razmišljam da ponovo počnem da držim par koza. Između jedne i pet komada, nisam još odlučio.

Ali, ovoga puta želim da budem temeljniji pa sam za početak krenuo da čitam vaše dopise. Iz njih želim da saznam sledeće:

Koliko koza da zapatim za početak
Koliko sena treba da nakosim za zimu, po grlu
Koliko je pametno napraviti sajlu između dva drveta pa ih pustiti da šetaju i pasu
Proučiću i kako da napravim/improvizujem štalu tako da kozama bude udobno, da postoji prostor za jariće..
I još mnogo toga.

Plan mi je, kao i pre desetak godina, da ujutru pomuzem koze, onda odem na posao i klikćem po kompjuteru, vratim se i opet malo oko koza... da bih na kraju dana umro od umora (imam još tri velika posla koje paralelno planiram).

Eto, toliko za prvo predstavljanje. Još uvek nisam sve pročitao što na forumu piše pa ne morate odgovarati na moje dileme. A pitaću vas, kad budem imao nedoumicu.

Ako išta mogu sada da pitam onda je to molba da mi se na forum ili na lični mejl pošalju linkovi ka knjigama o uzgoju koza u koje, knjige, imate poverenje. Nešto sam literature i pronašao (između ostalog i vama na forumu zahvaljujući) a od viška glava ne boli.

Toliko za prvi put
Zvonko
 
Nazad
Vrh