Francuska alpina

Čugi pravi su he he
Kad ja poslikan svoje bit ce veselo. Svi skupa imamo virtualno stado i to dobro he he.
@tecanis
ja sam ti sa otoka Silbe, zupanija zadarska, RH. Pozdrav :ppozdrav:
 
Evo malopre završeno i poslednje jarenje za ovu godinu! :D Konačni rezultat 5:2 u korist muških! :ppozdrav:
 
U mene je 5:3 ali san ima puno gubitaka.Ovo su samo zivi. I jos neces imat sta za priplod pustit he he. Morat ces kupit jos koju curu.
 
Sta je ovo Cugi prijatelju samo ti i ja i gora zelena na kozarstvu i ovcarstvu. sve neka fina gospoda he he :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ma držao bih i ja francuske alpine, ali komšijama smeta njihov miris. Mada mislim da su to super životinje u svakom pogledu, ipak su mi komšije fina gospoda. :bravo:
 
Brate moj nisu to gospoda, prava gospoda na zapadu grdne pare daju za koziji sir i mleko!!!
 
Pozdrav forumu, Koliko vi muzete mleka? Ove moje daju do litre max, Vadi ih sanska sa oko 2l/dan
Pored pase 2x dnevno dobijaju po 1fanglu mesavine kukuruza,mekinja,repine sacme,zobi i mineralnovitaminskih dodataka dkf kreda so
 
Dobro nam došao ivanhoe! Koje tvoje, predstavi se u temi za predstavljanje i daj malo konkretnih podataka o svojim kozama. Moje prvojarkinje daju u proseku 1,7l dnevno, dok starija u trećoj laktaciji daje oko 3,2l dnevno.
 
Bravo Cugi! Nauci dicu redu odma. :D

Dobro ti nama dosa Ivanhoe. Nek si ziv i zdrav i ti i koze ti. A mi cemo ti pomoc da dobijes vise mlika.
Zato ajmo redom. Lipo ka sta ti je reka Cugi. Reci koje koze imas pa cemo vidit sta se da ucinit :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Čugi je napisao(la):
Dobro nam došao ivanhoe! Koje tvoje, predstavi se u temi za predstavljanje i daj malo konkretnih podataka o svojim kozama.
Hvala na dobrodoslici :osmeh:
A sad i ja da opalim kritikom :zli:
Ako je tema "Francuska alpina" a za onu 1 naglasio da je Sanska onda je normalno da su ostale 5 Francuske alpine i Musa odtefajte,Ili bar na njih podsecaju (sigurno nisu rasne)
Kupio sam ih pre 2,5-3 meseca. 6.3. jedna je ojarila 1musko a 1 mi je pred jarenjem (predpostavljam,posto su prethodni vlasnici rekli da je visoko skozna) Alpine mi daju od 0.6 -0.9l Sanska 1.4-1.7 u zavisnosti od duzine ispase
2.stvar Noktarenje.Dokle treba rezat,dali postoji jasna razlika izmedju zdravog dela prsta i odamrle koze.Nokti su bili u ocajnom stanju posto prethodnik nije ni znao da to treba radit(kod nas u Vojvodini)
Zasad tolko a kasnije cemo i ostale teme kao novog muci me neznanje
 
Kritika na mestu, ::sramota:: mada prvi post na forumu bi trebao biti u temi predstavljanja, no dobro, bitno je da si se ti nama pridružio. Što se tiče mleka svake godine se povećava, najviše daju u periodu 3-6 laktacije.
Noktarenje-tačno se vidi razlika odamrlog od zdravog dela, u suštini kao da sečeš nokte sebi! :osmeh:
 
ivanhoe je napisao(la):
Čugi je napisao(la):
Dobro nam došao ivanhoe! Koje tvoje, predstavi se u temi za predstavljanje i daj malo konkretnih podataka o svojim kozama.
Hvala na dobrodoslici :osmeh:
A sad i ja da opalim kritikom :zli:
Ako je tema "Francuska alpina" a za onu 1 naglasio da je Sanska onda je normalno da su ostale 5 Francuske alpine i Musa odtefajte,Ili bar na njih podsecaju (sigurno nisu rasne)
Kupio sam ih pre 2,5-3 meseca. 6.3. jedna je ojarila 1musko a 1 mi je pred jarenjem (predpostavljam,posto su prethodni vlasnici rekli da je visoko skozna) Alpine mi daju od 0.6 -0.9l Sanska 1.4-1.7 u zavisnosti od duzine ispase
2.stvar Noktarenje.Dokle treba rezat,dali postoji jasna razlika izmedju zdravog dela prsta i odamrle koze.Nokti su bili u ocajnom stanju posto prethodnik nije ni znao da to treba radit(kod nas u Vojvodini)Zasad tolko a kasnije cemo i ostale teme kao novog muci me neznanje

Ajmo redom
Koliko san shvatija tebi su koze stalno na pasi a uvecer in dajes samo ajmo rec koncentrat. To ti prijo nije u redu. Uvecer in pored koncentrata tribas dat i otprilike jos kilo sijena po glavi. Zato pokusaj ovako. Koncentrat koji in dajes podijeli na 2 dijela. 1/2 ujutro prije izgona na pasu in daj i onda ih pomuzi. Dajuci in taj obrok u korito olaksavas sebi muzu. Zatim ih istiraj na pasu. Ako ti dolaze oko podne u stalu daj in po pola kila sijena po glavi. Prije nego ih izgonis popodne na pasu daj in drugu polovinu koncentrata, pomuzi ih i onda ih vodi na pasu. A kad se vrate daj in sijeno, otprilike 1 kg po glavi. Ako ti tokom dana ne borave u stali onda onaj srednji obrok sijena zaboravi.tako da kad se vrate sa pase prvo koncetrat i muza a onda sijeno za laku noc.
Sto se tice papaka pokusaj ovako. Ima valjda u Vojvodini neki kamenolom. Uzmi kamion 5 tona tucanika mozes i 10 i to granulacije od 3-8 cm i prostri im od ulaza u ispust do vrata od stale( napravi jednostavno stazu) ako treba i ogradi je da bas tuda moraju proc i to 2x dnevno (izlaz i ulaz) i viruj nikad neces imat problema sa papcima. Ja san u Dalmaciji pa je meni lako iman kamena i za izvoz he he. Ja placem za vasim pasnjacima i sijenom. Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

PS posjeti ovaj sajt www.hzpss.hr
Naci ces kako triba hranit koze :ppozdrav:
 
Dan počinje ovako jutro koncentrat pojenje muža.Kad je lepo vreme i ja kod kuce onda su na pasi u protivnom pokošena trava,tokom dana napajanje na svakih 2-3h,uveče muža koncentrat napoj,povečerje.Znači kad su na paši nedajem seno.Možda tu grešim,u svakom slučaju od hrpe kože i kostiju sam stvorio prilično lepo stado,jedino mi je ova sa jaretom žgoljava.Kad sam već kod nje dali da je počnem muzti primetio sam već par puta da sisa samu sebe,a mali već lepo jede.
za nokte bolje da ih orežem nego da upropastim travu.
 
ivanhoe je napisao(la):
Kad sam već kod nje dali da je počnem muzti primetio sam već par puta da sisa samu sebe,a mali već lepo jede.

Ne valja...koze koje počnu same sebe sisati se obično odstranjuju iz stada, kada jednom počne teško prestaje.
 
Ima par razloga zasto koza samu sebe sisa(isto ka i ovca) Jedan od glavnih razloga je sto mozda ima nametnike pa trosi vise minerala nego sto ih dobiva. Meni su recimo koze pile vlastito mliko. Ja san in sol dava kao i ti ali od kad san presa na mineralnu u kolutovima da lizu po volji i obicnu kuhinjsku u smjesi rjesija san taj problem. Pazi mineralna i kuhinjska nisu jedno te isto. Mineralna in se objesi onaj kolut pa nek lizu ko sladoled po volji, a kuhinjska se daje samo u obroku koncentrata.
Sto se tice trave neces propast ako napravis 10m2 staze posute tucanikom (1x10 metara staza). Savjetuj se sa veterinarom oko cijepljenja koza. Pozdrav :ppozdrav:
PS. lizanje mineralne soli po volji pojacava mlijecnost
 
brundalo je napisao(la):
Savjetuj se sa veterinarom oko cijepljenja koza. Pozdrav :ppozdrav:
PS. lizanje mineralne soli po volji pojacava mlijecnost
Ćer mi je vet.tehničar,od nje sam naučio noktariti,sa kozama nema iskustva,kod nas se samo u malom broju drže.Jedino se vlasnici međusobno pomažemo. Pesak bi po mišljenju stručnjaka trebao trošiti nokte(tako je stojalo u elaboratu o nastanjivanju muflona u našu šumu)
Zna li neko dali se može ukloniti samo miris u jarca a rogovi da ostanu :bravo:
 
Nazad
Vrh