Zatvaranje zimske brazde

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
Lokacija
Nova Pazova
Radite li ljudi, niko ništa ne piše? Vreme je izuzetno toplo za ovo doba godine, kapilarno otpuštanje vlage iz zemljišta se mora zaustaviti! Ja sam danas završio, radio sam samo jedan prolaz setvospremačem.


 
i ja svoje završio.da ne bude ovo suviše praškasto? jedna moja je ista takva...još sitnija možda.
kiše i dalje nema na vidiku. u naradnih 10 dana kod mene predviđaju 2l/m**2

možda za vikend odem da bacim drugu prihranu. ako se po februaru godina poznaje - još jedna nenormalna.
 
A valjda neće, sledeći prolaz, kad bacim đubrivo pred setvu, ići ću malo pliće i sporije da je ne usitnim previše. Inače sutra krećem u prihranu (sejano 29.11. rasturivačem), a za uveče kažu biće nešta malo kiše. :bravo:
 
kako izgleda ta s rasturivacem?
kod mene u komsiluku ima jedna takva. jos nije sasvim nikla...prilicno jadno deluje :cao:
 
vi molite boga da padne kisa a ja da ne padne , danas odem u parcelu od 5,5 h kukuruza koji mi je osto ne ovrsen zbog velike vlage zrna u novembru da je probam da ovrsem nema sanse cim krenem sa uvratina u redove kombajn klekne ko vo kad ga udare sikirom zemljka je trula neznam sta da radim ptice ga pojedose
 
tarana je napisao(la):
kako izgleda ta s rasturivacem?
kod mene u komsiluku ima jedna takva. jos nije sasvim nikla...prilicno jadno deluje :cao:

A šta da ti kažem, i nije toliko loša, dosta je napredovala zadnjih 10-ak dana kako je otoplilo, biće slika sutra pa ćemo nastaviti u temi o pšenici da ne offiramo ovde.
 
Mnogo bolje je zatvoriti brazdu zajedno sa oranjem agregat plug+paker valjak ili odmah posle oranja branom ili već čime možeš, u svakom slučaju uraditi to u jesen.
 
Mnogo je lakše-udobnije raditi u februaru, nego ići po svežem oranju, a sa druge strane kada je jesen kao ova i teško oranje onda je teško i zatvarati brazdu, a i ako se uradi tada opet će biti gubitaka vlage čim se površinski sloj prosuši i onda tako ostaje do setve. Kada se brazda zatvara u februaru, suv površinski sloj se lepo rasporedi i "zatvori" njivu.
 
@ čugi

Vidim ti zimsku brazdu zatvaras spremačem. Ja je zatvaram drljačom, jer mi se nekad posreci da moram samo jednom preci spremačem pre setve, to kad potrefi godina.
 
Ja je uvek zatvorim spremačem, i posle bacanja đubriva pređem još jednom, nikada nisam radio više prohoda od toga.
 
Vala, ako je na vreme uzorano (do decembra) i ako bude dovoljno zimskih padavina i mrazeva praktikujem ravnanje sa jednim lakšim traktorom i drljačom, a odmah za njim sa težim traktorom i setvospremačem...
I to par dana pre setve.

Ove godine sam jako kasno završio oranje (u januaru, sve zbog repe) tako da zemlja nije baš najbolje izmrzla. Isti sistem sam primenio u februaru, ali vidim da će setvospremač morati jpš jedan prelaz da uradi. Međutim, to ima i svoju prednost: korove, koji niknu ili krenu do 10. aprila, ću zbrisati mehanički umesto hemijom.
 
Ma izmrzla je Branko odlično s' obzirom na vreme, ja sam ovo gore orao 5-og februara i onaj mraz oko 10-og je rasturio zemlju, skoro kao novembarsko oranje. Gledao sam neke njive koje su orane u januaru i ispale su lošije jer se zemlja nije rasipala kao u februaru-pogledaj link-
http://poljoinfo.com/index.php/topic,121.msg815.html#msg815 , bilo je više vlage u januaru i onda je taj februarski mraz nije mogao dobro razbiti. Da si sačekao februar bilo bi bolje....al' vrag će ga znati....
 
Do ove godine sam uvek tri puta gazio zemlju. Prvo drljačom zatvorim brazdu, pa veštak ako ide, potom prvi put setvospremač i drugi put pred setvu. Ove godine sam izostavio drljaču, ponajviše zbog lepog izmrzlog oranja po kom sam mogao da bacam veštak a da ga prethodno ne poravnam, a i nafta je skupa da se bespotrebno vozam. Samo se bojim da neće biti možda malo mekano... :sta:
 
počeo sam važnu agrotehničku meru zatvaranje brazde da sačuvamo ovu malu vlagu


pre i posle jednog prohoda :

 
To se kod mene radi u proljece, prvi dan cim se moze u njivu...

Mislim da sad prije snjega nema smisla zatvarat brazdu, ili se varam?
 
kloki je napisao(la):
i ja mislim da je ovo bespotrebno

Slažem se. Ovo će sad samo usitniti grudve i poravnati njivu ali će se problem kapilarnog otpuštanja vlage u proleće svakako javiti. Slažem se da se kod jako grudavog oranja u proleće jako brzo isušuje zemljište ali ovo mi ne liči na takvo. Plus što još uopšte nije bilo pravog mraza koji bi dobar deo tih grudvi rasturio i tako ustvari delimično odradio taj posao koji je sad učinio setvospremač.

Ja sam često bio u dilemi da li treba u proleće žuriti sa prvim prohodom ako je oranje bilo dobro (i još kad zima odradi svoje) pa površinski sloj izgleda kao leja, naročito zbog mogućnosti da se gazi zemljište koje se nije dovoljno prosušilo i tako napravi kontraefekat. Stručnjaci su preporučili da se to svakako uradi bez obzira na to što zemljište izgleda kao da je već obrađeno jer se tako razbijaju kapilarni putevi kojima vlaga isprava iz zemljišta. Naravno ne prerano, već kad se zemljište dovoljno procedi da se može bezbedno gaziti.

Nesumnjivo će ova njiva na proleće izgledati kao leja i zbog toga uštedeti koji dan na hitnosti prvog prohoda ali on se svakako mora uraditi a nikako ostaviti da se samo finišira pred setvu. E sad potpuno je druga stvar ako se obrađuju velike površine pa se ne može postići sve u idealnom trenutku...
 
U proleće ne stignem sve da uradim na vreme, a sad mi je dosadno kući pa reko da radim nešto. Po meni ako ne bude mnogo snega i mraza zimi onda ovo što ću uraditi biće efekta. Sad je toliko suva zemlja u oraničnom sloju da rus od skoro 5 t ne potone ni santimetar znači uopšte se ne zgazi zemlja. Ako bude mnogo snega sigurno u februaru neće da bude tolko suvo da rus ne potone a posle u tragove biljke ne mogu da puštaju koren i leti kad dođe 40 stepeni tamo će da popuca zemlja. U martu ako dozvoli vreme počinjem da sejem repu, krajem marta soju a početkom aprila kukuruz. :osmeh: :ppozdrav:
 
i još nešto tu u selu svi me gledaju
ja zatvaram brazdu oni oru
ja sejem oni zatvaraju brazdu
ja prskam oni seju
ja skidam soju oni me gledaju gde će ovaj sa konbajnom
ja dobijem pare za soju i suncokret oni čekaju

Korak ispred! :ppozdrav: mala šala ali istina
 
Nazad
Vrh