PDA

View Full Version : Zatvaranje zimske brazde

Advertisement

Strane : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11

Mačvanin 82
11-01-12, 20:51
verujem
znaš u vojvodini su drugačiji tip zemlje,prskaju i pod setvospremačem, u Mačvi ako na oranje uteraš direktno setvospremač ima S opruge da pucaju ko prutići. ovako bio morao drljačom dva tri puta proći a šina odma odradi,ali od gore,zato ja koristim roto drljaču ona sve sama odradi,netreba ni drljača ni šina ni setvospremač

nikola ilic
11-01-12, 20:53
Ja sam zatvorio,i zatvaracu je i dalje zato sto sam video da ima efekta,tjs dajem moje iskutvo,zbog toga smo ovde ko hoce neka radi ko nece nemora(bar neka proba)e sad sto ovde pola ljudi prica kontra a nije probalo,a vodi se misljenju drugih to je druga stvar.....

MOMOSARIC
11-01-12, 21:05
Ko je riješio da ravna ,neka ostavi jedan prohod neuradjen , a ko nezatvara nek uradi bar jedan trag i nemamo više šta da pametujemo.

mladen87
11-01-12, 21:07
Kad je stroj dobar ne trebaju nikakvi lanci,sine i fosne,ides ko gospodin na njivu a po mom misljenju ove nove teske drljace od svakog zemljista naprave plazu!

milankos
11-01-12, 21:15
@nikola ilic:А зашто тврдите да неко ко тврди нешто што је супротно нечијем мишљењу, није то пробао? Не сумњам да ће свако урадити онако како мисли да је најбоље, али не треба потцењивати ни оно што други знају.

nikola ilic
11-01-12, 21:40
Sto ja potcenjujem necije misljenje?
Lepo sam rekao da to radim povucen iskustvom,znaci nisam imao problema sa spremanjem,pokoricom.....pa repa bi trebala prva da "odreaguje" na lose spremanje,jel da,ja ne teram nikog da to radi.
Kazem opet ovde smo da razmenimo iskustva a ne da se takmicimo i prepucavamo sta je bolje a sta ne...

ddragan
11-01-12, 21:50
Ne da je lupetanje nego ja nikad ovako nesto nisam cuo kolega kloki potpuno si u pravu,Mozda su ovo teorije nekih skolaraca koji nikad nisu seli u traktor ali su dosta toga naucili iz knjige;D} Ja samo molim boga da bude jos kise i snega i nema brige,a vi cete jos jednom drljati i setvospremirati mozda i dvaput jeftina nafta pa samo gas heheheh da pocupate travu koja ce da krene cim sine 8)Cini mi se da ovde vi lupetate,a sto se tice trave nemojte da mislite da ako je ima kod vas da je ima na svacijim njivama.

pankin
12-01-12, 10:27
možda vam ovo malo pomogne http://www.agroklub.com/ratarstvo/agrotehnickim-mjerama-umanjimo-utjecaj-nedostatka-oborina/6041/

grunt
12-01-12, 21:41
Ma neka radi ko kako hoce nemam protiv toga nista,treba se malo konsultovati sa ljudima koji rade zemlju dug niz godina,i zastitarima ali samo sa onim koji imaju oko 50ak god! knjige i teorije su druga stvar.Moje misljenje sto se tice zatvaranja brazde je sledece ko je imao dobre uslove za oranje i ko je namestio plug uzorao na vreme,oranje bez dzombi i rupa(a video sam na nekim slikama u ovoj temi da je oranje odlicno ravno)nema potrebe za zatvaranjem brazde!bice jos padavina do marta dace bog.Sto se trave tice znate i sami kako krece kad sunce sine i pre ce krenuti iz zatvorene brazde nego iz oranja!Mislim da je ovde ono vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noguLkl{{ salim se kolege >:({

zcurcic
12-01-12, 21:51
...Sto se trave tice znate i sami kako krece kad sunce sine i pre ce krenuti iz zatvorene brazde nego iz oranja!...
Nama je i to bio jedan od ciljeva. Da se što više korova uništi mehanički, sledećim prohodom setvospremača.

grunt
12-01-12, 22:03
Ok u redu znaci ovako u februaru sine sunce nema padavina ti si zatvorio brazdu podrljao!trava krece ti ces znaci pustiti travu da tera do aprila do setve kukuruza soje,ili ces do optimalnog roka setve setvopremirati svake dve nedelje?

miroslav k
12-01-12, 22:05
Sta lupetate kakva trava, bar to nije problem i tako svakako se radi sa herbicidima

grunt
12-01-12, 22:15
Pa i nije problem par i vise puta sa herbicidima Lkl{{

zcurcic
12-01-12, 23:06
Ok u redu znaci ovako u februaru sine sunce nema padavina ti si zatvorio brazdu podrljao!trava krece ti ces znaci pustiti travu da tera do aprila do setve kukuruza soje,ili ces do optimalnog roka setve setvopremirati svake dve nedelje?
Sigurno to nećemo dopustiti, a tako nešto prvo i ne može da se desi, jer temperatura zemljišta sigurno neće omogućiti brzo klijanje i nicanje korova. Inače ne da bih voleo da mi krene ambrozija, štir, tatula i ostali korovi dva meseca pre setve, pa da ih u slast uništavamo običnim setvospremiranjem.

nikola ilic
12-01-12, 23:17
Kad prskas dubinski stavis malo totala,malo mustanga i malo vode.

Srdjan Žorž
12-01-12, 23:24
Ja sad cujem da cu prskati u februar i da trava nice i zimi.Svasta ima u 50god iskustva da se sazna.

mica967
12-01-12, 23:30
Zatvaranje zimske brazde se prevashodno radi da bi se sačuvala vlaga i da bi imali dobru setvu i nicanje. Bez sklopa biljaka nema ni prinosa, a pošto trećinu svojih površina sejem repu ova operacija je neophodna da bi se to i ostvarilo. Da bi se ostvario dobar prinos repe ulog po K.J. je oko 800 evra pa vi vidite dali tu ima prostora za rizik. Imamo terena koji su niski i ako u proleće bude više padavina te parcele nemogu da se spremaju do kraja Aprila i kakva je setva početkom Maja i koji tu prinos očekivati.>:({

MOMOSARIC
12-01-12, 23:30
Kad prskas dubinski stavis malo totala,malo mustanga i malo vode.

Nikola , možeš li malo da pojasniš , znam otprilike na šta misliš i jako me zanima.Srdjane za neke stvari treba više od 50 godina.

nikola ilic
12-01-12, 23:37
Kad posejes kuruze isprskas dubinski tjs na crno,al ako ima koja trava dodas malo te specije,skrljas je u startu.

MOMOSARIC
12-01-12, 23:45
A to je "dubinski" , predsjetveno , neznam što takav naziv. Mislio sam da misliš na unošenje 2,4d prije ili u toku zime u dubinu.

ddragan
12-01-12, 23:54
Ne predsetveno nego posle setve a pre nicanja.

nikola ilic
12-01-12, 23:55
Od sela do sela drugi naziv.>:({

MOMOSARIC
13-01-12, 00:04
Da naravno poslije sjetve , prolupo sam.

ddragan
13-01-12, 00:07
Brzo citas.

miroslav k
13-01-12, 00:10
Kod nas kazu na suvo, :){{
ova tema je presla u sve i svasta, poslednjih nekoliko stranica je bezveze, treba zakljucati dok ne pocnu radovi na polju jer do tad ce biti prepucavavanja....... sta je bolje a sta ne, to cemo videti kad dodje svinjokolj u Novembru tad su svi budu najpametniji kad popiju balon vina. :lol:

Matic
13-01-12, 11:47
Sami ste doprineli tome da tema teži ka zaključavanju.

Mačvanin 82
13-01-12, 12:37
dajjjj nemoj još dirati,zanimljivo je za čitanje Lkl{{

grunt
13-01-12, 19:54
Za zakljucavanje nego sta!

miroslav k
13-01-12, 21:31
Agronom Janko Pap kaze da je odlicno uradio ko je zatvorio brazdu 3-7 Januara

talianu
13-01-12, 21:50
A šta je naveo kao razlog?

grunt
13-01-12, 22:38
To me zivo zanima?

miroslav k
13-01-12, 22:42
Vraticemo se opet na post broj 529
glavni razlog (cuvanje vlage)

Shale
13-01-12, 22:51
Kakva bre vlaga u sred zime??? Pa kad u proleće sine sunce i nedaj bože dune vetar ta vlaga će da nestane za dve nedelje, a i u duboke slojeve zemljišta će sad sigurno manje vlage ući ili proći na njivama kojima je sad "zatvorena zimska brazda"...

nikola ilic
13-01-12, 23:11
A gde ce ta vlaga otici,kod komsije na njivu?Letnji put upije vlagu a ne njiva.

Shale
13-01-12, 23:19
Pa dosta toga će i da ispari na suncu, pogotovo ako bude naglih prelaza vremena... A i opšte je poznato da oranja koja nisu "zatvarana" preko zime imaju više vlage u dubljim slojevima, koja posle u letnjim mesecima dobro dođu...

A i za mesec i po dana, koliko još ima do prvog marta ima svašta da se izdešava pa i snega da bude, al moje mišljenje je da će bolje proći oranja koja nisu zatvarana...

A i recimo šta će se desiti sa onim njivama na kojima je zatvorena brazda, a u proleće oće da se seje repa, ako bude neko vreme kišnog perioda pa dođe nagla promena vremena, pa u proleće se mora ići opet dvaput prohod??? Zar onda sad nije džabe zatvarana brazda?

marko22
13-01-12, 23:28
Poenta samog oranja je povecavanja apsorbovanja vode od strane zemlje, a to se radi vecom dodirnom povrsinom i rastresitoscu zemlje. Kad krenu toplote, poenta je napraviti sto manju dodirnu povrsinu sa koje se vlaga odaje. Ni sam ne znam zasto sam ovo pisao, kad je mislim na ovoj strani neko od clanova postavio fantasticnu fotogtrafiju na kojoj se sve vidi golim okom.

nikola ilic
13-01-12, 23:34
Ja znam kad zatvorim oranja u Krcevinama u vasem ataru i oko granice da imam rod.

Shale
13-01-12, 23:41
Poenta cele moje priče je bila zašto sad zatvarati oranja kada će zime (padavina) još biti? Pa prošle godine je u martu bilo snega...

@nikola ilic
Druže koliko godina unazad ti zatvaraš oranja (u januaru) pa tvrdiš da je to bolje nego da ostanu otvorena do marta?

nikola ilic
13-01-12, 23:52
Zatvaram ih dugi niz godina,al sad sam zakasnio,obicno to bude u novembru,a bile su i vlaznije godine,i svake je ista meta isto odstojanje.
Cekaj a onaj ko je presao podrivacem i posle gruberom,a ono kao leja,kako ce on?

sasa22
14-01-12, 00:34
da dodam strip-till i no-till tek ti su onda naj.... ja da sam na njinom mestu odavmo bi odustao od setve.Sve vidim reku vode koja im otice u nepovrat sa njive.

oldtimer
14-01-12, 03:48
Sad koliko sam shvatio...
Oni koji su za za rano zatvaranje brazde kazu:
"to je dobro zbog
1.toga
2.toga
3.i toga"
A oni koji su protiv toga kazu:
"1.Nije radio moj deda, pa ne radim ni ja"

...i rece Zmaj:"j..... gde ja zivim"...

Shale
14-01-12, 09:51
@oldtimer
Pošto se ja osećam prozvanim prethodnim postom tj. ovim "1.Nije radio moj deda, pa ne radim ni ja", pa ajd da ti i odgovorim: ja sam proziv zatvaranja brazde i sada i u jesen zato što se zatvaranjem brazde čuva vlaga, a koja se sad vlaga čuva??? I šta to znači da padavina više neće biti iako je tek trećina zime prošla, pa svi treba da zatvaramo?

To je samo moje mišljenje, a svako radi šta hoće, a šta je bolje vreme će pokazati...

@nikola ilic
Podrivač i gruber su mašine koje služe za neke druge operacije, i nisu generalno mašine koje se koriste u jesen, al neko ih koristi kao alternativu oranju, a šta će oni, neznam videćemo, a ja sam govorio na oranja gde je zatvorena brazda setvospremačom...

nikola indjija
14-01-12, 10:17
@oldtimer
Pošto se ja osećam prozvanim prethodnim postom tj. ovim "1.Nije radio moj deda, pa ne radim ni ja", pa ajd da ti i odgovorim: ja sam proziv zatvaranja brazde i sada i u jesen zato što se zatvaranjem brazde čuva vlaga, a koja se sad vlaga čuva??? I šta to znači da padavina više neće biti iako je tek trećina zime prošla, pa svi treba da zatvaramo?

To je samo moje mišljenje, a svako radi šta hoće, a šta je bolje vreme će pokazati...

@nikola ilic
Podrivač i gruber su mašine koje služe za neke druge operacije, i nisu generalno mašine koje se koriste u jesen, al neko ih koristi kao alternativu oranju, a šta će oni, neznam videćemo, a ja sam govorio na oranja gde je zatvorena brazda setvospremačom...
Ako je tako koju ces ti vlagu zatvoriti na prolece prvo moras cekati da se zemlja osusi pa je onda ravnati?
Mi koji smo poravnali sada mi u prolece za kukuruz,soju,suncokret nemoramo uopste vise ravnati zemljiste i samim tim ga isusivati,ako nebude kise na prolece mi smo u prednosti koji smo poravnali sada.

diklofen
14-01-12, 10:31
Vlage u zemljištu apsolutno nema u onoj meri koja je poželjna da bi se pristupilo zatvaranju brazdi.Sve to što se sad navodno zatvori(a to je skoro ništa)sve jedno će se spustiti niže i na taj način razvući.Sadašnjim zatvaranjem brazdi se može desiti da usled obilnijih padavina(ukoliko ih bude) dođe do sabijanja zemljišta i stvaranja veoma loših površinskih uslova za završnu pripremu koja se računa odraditi u još jednom prohodu.Sprečavanje isparavanja vlager iz zemljišta ,koje ima u vrlo slabom obimu(do 25cm max) i u zavisnosti od regiona do regiona,na ovim temperaturama vazduha je potpuno nerezonski.Čak šta više opšte je poznato da mrazevi izvlače vlagu na površinu.Iz iskustva znam da se posle jutarnjih mrazeva na prethodno setvospremiranim njivama nije moglo raditi dok se po onima gde nije odrađen prvi prohod(oranja) pre moglo ući u njivu.Po tome opet dolazim do zaključka da će se više vlage izvući mrazevima na površinu na njivama koje su sad zatvorene nego na onima koje nisu.Svaka godina je specifična za sebe.

nikola indjija
14-01-12, 10:40
diklofen pa prvo si napisao da iz setvospremiranog zemljista sporije isparava vlaga(sto je i tacno),a posle toga da na oranjima isparava sporije.Gde sad sporije isparava?

MOMOSARIC
14-01-12, 10:45
Vlaga koja se pojavi na zemljištu dnevnim topljenjem mraza ne dolazi iz zemlje.

diklofen
14-01-12, 11:23
diklofen pa prvo si napisao da iz setvospremiranog zemljista sporije isparava vlaga(sto je i tacno),a posle toga da na oranjima isparava sporije.Gde sad sporije isparava?
Nije isto izvlačenje vlage na površinu pod uticajem mraza i uporeda sa duvanjem vetra i isušivanjem oranja.
A Momošarić uopšte nisi u pravu.

Shale
14-01-12, 11:24
Možemo mi sad, svako od nas navoditi razloga za i protiv, ali ovde se govori o zatvaranju zimske brazde, a ne o ravnanju oranja setvospremiranjem u zimskom periodu...

Evo jedan primer iz mog sela: čovek je izvadio repu (holmer) po suvom vremenu i kad je uzorao to je bilo strava i užas, em neravna njiva em sante, ja još takve sante u životu nisam video... Elem šta je on uradio?! On je odma posle oranja istanjirao, pa je tako i usitnio grudve i poravnao zemlju...

Ja lično prvim prohodom setvospremačem u proleće zatvorim brazdu i poravnam oranja (koja su za ravnanje) i pustim spremač da ide što dublje, a drugim radim predsetvenu pripremu na 7-8 cm...

Ali opet kažem, svako radi šta oće i kako misli da treba, ja sam samo iznosio argumente zašto, po mom mišljenju to netreba raditi sad...

diklofen
14-01-12, 11:34
Ni 10% ljudi koji su predhodnih dvadeset dana uradili zatvranje zimske brazde to nikad do sada nije radilo u ovo vreme.Ja sam napisao moje gledanje stvari ali verujem da čim prihranim pšenice početkom februara i ukažu se posle toga prilike i ja da krenem u prvi prolaz.Ono što mi se jako sviđa kod ranih priprema je da inicira korov na rast.Posle ga se lepo rešiš drugim prohodom i pri prvom prskanju(ono što preostane od mehaničke obrade).

bewisa
14-01-12, 11:43
@diklofen
Delim tvoje misljenje!

abro
14-01-12, 12:32
Preranim zatvaranjem ZB sprečava se, usporava da naredne padavine prodru u dublje slojeve. A te zalihe će itekako biti potrebne ako se ponovi 2011g, pa od čega nam sve rodilo prošle godine?
No ne pobijam ničije iskustvo i razmišljanje, svako i onako radi po svome a tu smo nadam se da podelimo iskustva a ne da se prepucavamo.

nikola indjija
14-01-12, 12:40
Vec je neko napisao gde ode ta vlaga sto padne na poravnato?

marko22
14-01-12, 12:47
Pa nije to pitanje, pitanje je da li bi vise vlage palo da nije poravnato? O tome se izgleda ne slazemo, kako vise vlage apsorbovti i zadrzati u zumskim uslovima. Svi se slazemo da u prolece treba da izadjemo sa ravnom zemljom, pitanje je sta uraditi u ovim uslovima.

Sad videh, @abro je napisao skoro isto.

oldtimer
14-01-12, 13:40
Nije bilo nikom licno upuceno, vec sam ja tako sumirao stavove clanova koji su protiv, jer je veci deo njih u zabludi, i iz pogresnih premisa donosi zakljucke!

1.Zimi nema isparavanja, i nema potrebe zb. POGRESNO! To sto je hladno, ne znaci da nema isparavanja...da je tako u zimskom periodu ne bi bilo kisa, i snega.

2. Poravnato zemljiste ne moze da prima vlagu. POGRESNO!. Svako zemljiste ima kapacitet za vodu i vazduh, i on zavisi od tipa zemljista, kolicine organske materije, strukture zivog sveta... Da je tako kao sto vi kazete, u prirodi ne bi bilo zivota, jer je vecina livada, i pasnjaka ravna, i tvrda, pa po vama ne bi moglo da primi vodu...

3.Ravno zemljiste se mnogo pre "zabetonira" od grbavog. POGRESNO! To najvise zavisi od godine, i tezine sneznog pokrivaca, i kolicine padavina.Prosle godine sam imao grbava oranja, koja su bila s pokoricom jakom, a imao sam i ravna bez pokorice...opet-od godine do godine

4."najbolje je ostaviti prirodu da uradi svoje" TACNO! Ali niko ti ne brani da joj malo pomognes... Koliko je bilo prosle godine postova "ej, lose mi izmrzlo oranje".. Sta se desava u oranicnom sloju: ako imamo velike grudve, mraz ih tesko razbije! To je tvrda zemlja, koja ne moze da upije vodu (jer je eliminisana gasna faza iz takvog zemljista), a jos dodatno sluzi i kao izolator, pa mraz od tih busa ne moze da prodre dublje... Grubim sitnjenjem mi omogucavamo dublje prodiranje mraza, tj. olaksavamo prirodi posao

5.sad nema vlage, pa nemamo sta ni da cuvamo. POGRESNO! Mi zatvaranjem brazde omogucavamo AKUMULACIJU vlage!!! Kako?? Vrlo cesto u prolece kada zatvorimo brazdu mi sacuvamo samo vlagu od poslednje kise.. Npr sve ovo sto je palo u decembru, iz otvorene brazde je isparilo izmedju NG, i Bozica, pa sad ovo sto je palo, ako zasusi ovih dana, ce ispariti...i tako u krug. Zatvaranjem brazde, mi deo vlage od svake ove kise sacuvamo, i u prolece imamo VISE vlage, a ne MANJE!!!

6. Ako rano zatvorimo brazdu, rano krenu i korovi... DOBRO JUTRO!!!! Nista bolje ne bi ni mogli da pozelimo... Uvek je bolje imati korove pre setve, pa da ih unistimo na neki jeftin nacin, nego da se mucimo posle s njima ( o ovome nisam ni razmisljao kao o prednosti ZB!)

7. Svako neka radi kako misli da treba. TACNO!!! Ali nemojmo izvrtati cinjenice! Imate iskustva ljudi koji zatvaraju, imate literaturu, i sve upucuje na ili prednosti takve operacije, ili na iste rezultate. Niko nije rekao da je odustao zato sto je imao lose rezultate.

---------- Poruka napisana u 13:40 ---------- Prethodna poruka je at 13:33 ----------

I Jos nesto! Ja mislim da je ovde najveci nesporazum sto mesamo zatvaranje brazde, i predsetvenu pripremu! Dakle, grubo zatvaranje brazde, da ostanu grudve od 4-5 cm, setvospremacem bez rotora, ili tanjiracom sa ispravljenim diskovima..nikako drljaca, jer ona samo poravna povrsinu, nema efekat na 12-13 cm, sto je ustvari bitno.

miroslav k
14-01-12, 15:29
Utmite primer danasni vetroviti dan, gde nije zatvorena brazda vec se prosusilo a gde je jos je crno znaci ima vlage, a kad sutra prekosutra padne koja litra kise na kom zemljistu ce se vise zadrzati? jer na suvom ili mokrom? pa ponovo dojje vetar isusi itd

mica967
14-01-12, 15:46
Ašta će biti ako padavina nekih obilnijih ne bude i u proleće kako neki kažu kada dunu vetrovi i odnesu i ono malo vlage sa oranja. Dolaze neka nova vremena i shodno tome se i mi moramo prilagođavati,ono kako su naši stari KADGODA radili treba ostavitu u prošlosti i polako prihvatati stvarnost.>:({

ralekiraj
14-01-12, 15:48
Vi koji ste zatvarali sad brazdu, jel ste to radili i prethodnih godina ako vam se ukaze prilika posle oranja? Jel iznosite licna iskustva ili ste to culi na predavanjima?

Srdjan Žorž
14-01-12, 15:56
A vi koji niste nikad probali iz kog iskustva govorite da nevlja u januaru zatvarati brazdu?

Shale
14-01-12, 16:01
Ja mislim da je ovde iznešeno i iznešeno argumenata i za jednu i za drugu stranu, pa sad svako radi ono šta misli da je bolje, a i vreme će to pokazati... Samo bih molio članove koji su ipak zatvarali sad brazdu, da nam postave malo slika na proleće, pa da vidimo kakvo će biti, a mi tradicionalisti će da se držimo našeg načima...>:({

ralekiraj
14-01-12, 16:03
Ja ne kazem da ne valja, samo pitam. Pre dve godine, mi smo odmah posle oranja zatvorili brazdu. Medjutim dosla je kisna 2010, tako da je vlage bilo i previse

North ARMY
14-01-12, 16:40
Jao ala ovde ima mudroserotina po sistemu "Videla zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu"
Ako bi pala jedna doobra kisa ili dobar sneg ima ove "zatvorene" brazde da pretvori u betonjare od njiva a onda u prolece ima da prave bar 3 prohoda pa cu ih pitati de im je vlaga nestala ?

---------- Poruka napisana u 16:40 ---------- Prethodna poruka je at 16:37 ----------

MNOGO je vaznije da vlaga dospe u dublje slojeve a to je 30+cm u zemljistu,vlaga 5-10cm je bitna u setvenom sloju samo dok kultura nice.
Sami ste videli kad leti zemlja ispuca da se moze ruka gurnuti u rupu a usev se i dalje drzi i nije suv,sta mislite sta ga odrzava u zivotu marsovci ili vlaga iz DUBLjIH slojeva ??

Matic
14-01-12, 16:42
Greska kolega.Ne drze ga marsovci vec Kinezi.

ddragan
14-01-12, 16:50
Vi koji ste zatvarali sad brazdu, jel ste to radili i prethodnih godina ako vam se ukaze prilika posle oranja? Jel iznosite licna iskustva ili ste to culi na predavanjima?Ja sam radio kad god sam mogao da stignem a nikad nisam uspeo sve da uradim.Tu gde sam radio ranije uvek idem duboko oko 20-22cm,i drugi prohod plice dosta,samo za setveni sloj,oko 10cm.Kao rezultat mnogo lepsa priprema(sitnija).Tu gde je kao pepeo sitno OBAVEZNO kembridz valjak i ako pada jaka kisa nema problema sa korom.Sklop i nicanje lepse ako je suvo prolece kao proslo.I uvek na ranije poravnate njive prilikom setve markirant s kraja na kraj vadi crnu zemlju.Ne kazem da nemoze sa 2 prohoda u martu isto to da se dobije ali dosta vise mraza treba da bude,i mora plice da se radi da se ne vade vlazne buse i pravi se proletnje oranje.I nikad nije bila sabijena zemlja da nece spremac u nju nego sam morao da odvijam topling da bi poplicio,i NIKAD nije trebalo vise od 1 prohoda da napravi pepeo od zemlje.

bojcetic
14-01-12, 16:51
Ne razumem vas sto ste zatvarali brazdu. Ako ne bude padavina do setve "ugasili smo" kako god da okrenete. Cuvati vlagu u januaru do aprila za nicanje useva nema logike.

milan 87
14-01-12, 17:00
evo ja radim ovako .de je bila psenica orao sam pocetkom decembra kada je bilo vlage i to je to taman ce sakupi vlagu i posle drljacom ili spremacem plitko cu prodjem i kraj .a kukuruzovinu sam orao oko nove godine i to cu isto da uradim kao i ovo prvo.a imo sam 20 ari to sam izorao cim sam poznjeo njega sa orao isto kad i psenicu.neki mi rekli da si trebao da cekas ja sam odma sto pre to bolje.ako preoravate u januar .nece biti taj kvalitet spremanja .kao sto je orano ono u novembar tako sam ja jednom i klijavost zrna je bila 50 posto slabija.

Rale 83
14-01-12, 17:11
MNOGO je vaznije da vlaga dospe u dublje slojeve a to je 30+cm u zemljistu,vlaga 5-10cm je bitna u setvenom sloju samo dok kultura nice.

Sami ste videli kad leti zemlja ispuca da se moze ruka gurnuti u rupu a usev se i dalje drzi i nije suv,sta mislite sta ga odrzava u zivotu marsovci ili vlaga iz DUBLjIH slojeva ??

Greska kolega.Ne drze ga marsovci vec Kinezi.
Znaci ako zatvorimo vlaagu sada kinezi ce ostati bez polja za pirinac ? Ja ga i ovako nevolem

dicki
14-01-12, 17:25
Kako je krenulo, izgleda da ce zagovornici izuzetno ranog zatvaranja brazde prestati da oru. Tako se niko nece moci pohvaliti da je neko pre njih bio vredniji i odgovorniji prema poslu ( sve je lepo zatvoreno bez troskova ).

pankin
14-01-12, 17:30
jest oskudacija je treba da se špara

oldtimer
14-01-12, 17:32
Kako je krenulo jos cete nekog ubediti da seje u orano zemljiste, jer bolje prokisne, ima vise vlage, i lepse izmrzne...spremanje je prevazidjeno!

North ARMY
14-01-12, 17:34
Pred-setvena-priprema sve je objasnjeno samo ko hoce da razume.
Jedino ako neko ne planira ovih dana da seje pa je zato pozurio sa spremanjem.

oldtimer
14-01-12, 17:38
NA, niko ne govori o predsetvenoj pripremi! Zasto ne mozete da razlikujete zatvaranje brazde, i predsetvenu pripremu?? I nije mi jasno da ti kao student poljoprivrede, i moderator poljo foruma imas toliki otpor prema drugacijem misljenju?!

North ARMY
14-01-12, 17:43
Nemam ja otpor prema tudjem misljenju nego imam svoj stav,da je neko isao plitkom drljacom ili branom da razbije grudve i pomogne "zimi" da to uradi ni pola reci ne bih rekao ali SAD ici setvospremacem i praviti praskastu strukturu mislim da je cist idiotizam.
Kao studenta su me ucili da biljke vole zrnastu strukturu a ako se sad prodje spremacem pa opet na prolece tu strukturu sigurno necemo dobiti.

oldtimer
14-01-12, 17:45
Pa ne praskastu!
Lepo sam napisao razbijanje grudvi do velicine od 4-5 cm, na dubini od 15ak cm. Ne drljaca i brana, vec setvospremac bez rotora, ili tanjiraca. Drljaca je gubljenje vremena...

oldtimer
14-01-12, 17:51
nisu problem grudve na povrsini, vec one na 5 cm ili dublje... To zemljiste ne moze da cuva vodu, jer se ponasa kao kamen...I sad ako imamo u oranicnom sloju 30-40 posto grudvi, To znaci i da je njegov kapacitet za vodu toliko manji..a ponekad mrazevi nisu dovoljno jaki da razbiju te grudve, pa treba pomoci

kristal
14-01-12, 17:51
Ako se ova tema nastavi ovako jedni za drugi protiv zatvaranja zimske brazde, treba da je nazovemo :verovali ili ne ali sve je istina.

North ARMY
14-01-12, 17:52
A sta mislis sta ce ostati od te grudve 4-5cm precnika ako je sad "napravis" tako veliku kolike ce one biti posle jos jedno 2-3 mraza minimalno i kad padne jedna prolecna kisa sta dobijemo ? Beton.
Drljaca i brana su jedino sto bih ja sad koristio da je oranje bilo jako grudvasto da razbije busenje od 20-40cm kakvih je bilo i samo njih na povrsini nikako ici na 10-15cm dubine i od "normalne" zemljisne strukture praviti prah a to je neizbezno jer je zemljiste vec sad sasvim lepo izmrzlo.

Rale 83
14-01-12, 17:54
Pa ne praskastu!
Lepo sam napisao razbijanje grudvi do velicine od 4-5 cm, na dubini od 15ak cm. Ne drljaca i brana, vec setvospremac bez rotora, ili tanjiraca. Drljaca je gubljenje vremena...
Ova operacija se ne radi u mom kraju , ali akose zatrvara zimska brazda ili sprema za setvu sigurno da netreba ici tako duboko , spremanje za setvu 10 do 20mm dublje od planirane setve da bi se postigao neki tamo tvrda posteljica i mek pokrivac , a vi zatvarate brazdu 15 , 20 cm

oldtimer
14-01-12, 17:56
Taj "beton" nije strogo rezervisan samo za ravna oranja, moze se desiti i da dzombasto oranje zapece poprilicno! Vise zavisi od godine, a mnogo manje od agrotehnike.
@rale83
zatvaranje brazde, i predsetvena priprema NISU iste oprecaje. Cilj je potpuno razlicit!! Zatvaranje ima za cilj formiranje povoljnih uslova u celom oranicnom sloju, i bice u funkciji tokom cele vegetacije, a predsetvena priprema ima za cilj formiranje sloja od 6-7 cm povoljnog samo za nicanje semena... Tokom vegetacije taj setveni sloj bude narusen, a oranicni sloj "sluzi" tokom cele vegetacije!

grunt
14-01-12, 17:57
Pricao sam malo sa ljudima o ovoj temi i ovom operacijom u ovo vreme nisu bas optimisticna misljenja a neki ljudi iz zadruge kazu da jos nista nisu radili u ataru niti ce bar jos mesec dana.Ajd da je februar pa i nekako da se zatvori brazda ali ovo je bas prerano!

North ARMY
14-01-12, 18:00
Taj "beton" nije strogo rezervisan samo za ravna oranja, moze se desiti i da dzombasto oranje zapece poprilicno! Vise zavisi od godine, a mnogo manje od agrotehnike.
Ali ce se sigurno pre javiti na ravnom nego na oranju.
Vise bih voleo da mi baterija sejalice udari u dzombu i tako 1 zrno ostane na povrsini nego da naidje na plocu-kais posle razbijanja pokorice pa ostane par zrna na povrsini.

tomica
14-01-12, 18:00
jedne godine sam vise pripremio za psenicu nego sto sam posejao i mogu reci da su tamo kukuruzi bili daleko bolji od onih di je prva priprema izvrsena u prolece daleko vise vlage a onda ja sledece jeseni pripremim pola parcela setvospremecom bilo puno snega i te parcele se stvrdle ko kamen tako da je po meni pravilo da nema pravila i kad bi tacno znali raspored padavina bili bi pametniji

zarkovmali
14-01-12, 18:13
ja znam da ne ulazim u njivu nista da pipam do pocetka marta,cilj mi je da mi sidje vlaga sto dublje dole,i kada prodjem drljacom u martu mora pasti kisa do drugog prohoda setvospremacem kojim cu ici oko 12cm....ja tako radim 5godina i nemam nikakvih problema,nicanje ujednaceno.....a da zatvorim sada u januaru,u prolece bih tanjirao beton i potrosio bih duplo vise goriva,i vlage bih manje bilo,nicanje bih bilo sareno...........vi koji imate prvu klasu zemlje mozete da radite sta hocete i mudrujete,ali kod mene 5,6,7 klasa moze samo beton da bude sada a + sto imamo jako manji prinos i gde bih mi bili u svoj toj prici....

branko
14-01-12, 23:30
Ima kod nas čovek koji obrađuje oko 6000 hektara. Svu zemlju je poorao i odmah zatvorio brazdu teškim drljačama.
Kad on tako radi, onda ne moram da razmišljam da li je to ispravno, ili ne... Nego jednostavno samo da pratim šta on radi i da to kopiram.

MOMOSARIC
14-01-12, 23:39
Što lošija zemlja više truda i "pameti" treba oko svake operacije pa i oko ove što raspravljamo . U dobroj zemlji teže je pogriješiti kako god se uradi.

marko22
14-01-12, 23:39
Nadam se da ne mislis da je rad sa drljacom sada, i u martu sa istim efektom. Meni konkretno sada drljaca na nekim parcelama nista ne bi znacila. Tanjiraca bi razbila neke buse, a drljaca bi samo cupkala. Na nekim parcelama drljaca bi sada odradila ekstra, a setvospremac bi verovatno napravio pesak.

nikola ilic
14-01-12, 23:52
Aj jednostavno probajte.

Bobo
14-01-12, 23:59
Postoji izreka: "Ne radi onako kako drugi rade. Radi onako kako je ispravno!"

branko
15-01-12, 00:03
Zar misliš da bi se neko ko obrađuje toliko zemlje bezveze zamarao sa time, i bezveze trošio gorivo?

nikola ilic
15-01-12, 00:06
I sledi odgovor:Veoma je ispravno,zasto?Zato sto je dobro i sto je odavno provereno.Amin.

Jel a zasto su izmislili paker valjak,drobi,ravna,zatrpava oranja?

Rale 83
15-01-12, 00:07
Ima kod nas čovek koji obrađuje oko 6000 hektara. Svu zemlju je poorao i odmah zatvorio brazdu teškim drljačama.
Kad on tako radi, onda ne moram da razmišljam da li je to ispravno, ili ne... Nego jednostavno samo da pratim šta on radi i da to kopiram.
Na 6000h se sigurno kupuje svaki minut za obradu zemlje
@nikolaailic
Ja odavde pokusavam izvuci pouku i savet

North ARMY
15-01-12, 00:22
I kod mene ekonomija radi toliko zemlje pa ne zatvara,a takoreci je privatizovana nije kao one nekadasnje da se radi ofrlje i ko kako hoce ...

---------- Poruka napisana u 00:22 ---------- Prethodna poruka je at 00:21 ----------

U ostalom rekoh ja "Videla zaba de se konj potkiva pa i ona digla nogu"
Radio je stric pre par godina jesenje zatvaranje pa je odustao,ne znam zasto,a i ne interesujeme imamo svoj princip u kuci i njega se drzimo.

paorpaor
15-01-12, 00:41
Zar misliš da bi se neko ko obrađuje toliko zemlje bezveze zamarao sa time, i bezveze trošio gorivo?
Da je taj posteno dosao do 6000 He on bi onda stedeo i izbacio oranje. Sa takvim povrsinama u USA se odavno ne ore i nema vise zatvaranja zimske brazde. No, njemu je valjda bitno da opere sto vise nafte, delova i ostalo.

bado
15-01-12, 02:05
Zatvaranje brazde je agrotehnička mera kojom je čuva vlaga u zemljištu,samo pitanje je dali ima dovoljno vlage u dubljim slojevima zemljišta i koju vlagu mi to čuvamo? Svi znamo da je prošla godina bila sa malo padavina,zemljište se dosta isušilo...više vlage će zemljište akumulirati ako ne zatvorimo brazdu do marta i žetveni ostaci će se bolje razgraditi...poravnato zemljište u januaru sigurno neće upiti više vlage nego ono koje je samo uzorano...koren kukuruza doseže i do 2 metra dubine pa mislim da je bolje pustiti vodu da što lakše udje u zemljište u dublje slojeve...

sasa22
15-01-12, 07:23
ja i dalje ne razumem.Ako sam dobro shvatio na njive koje su zatvorene il ce pasti manje kise ili ce se ta kisa odbiti u nebo kao jojo.Ponavljam, raznislite o no-till obradi kakva je tu zbijenost u odnosu na oranicni sloj."Gore" je bitno da je ravno da neisparava a "dole" da je rastresito apsorbuje.

paorpaor
15-01-12, 08:56
U no-til vlagu cuvaju zetveni ostaci na povrsini, a ne zbijeno, ili ne zbijeno zemljiste. U ostalom postoji sprava koja to meri.

sasa22
15-01-12, 09:12
ma, slazem se, ali ovde je prica da kao da samo oranje usvaja vlagu a sa svega ostalog bezi.

telnett
15-01-12, 09:44
Nije prica da ce se kisa odbiti ili oteci kod komsije nego dali ce istu vetar i drugi faktori izvuci iz zemlje . Da se razumemeo ne idem na njivu do proleca .

paorpaor
15-01-12, 11:06
Evo oped ponavljam, a evo i da dokumentujem, da li meni ovde treba zatvaranje zimske brazde:

http://www.youtube.com/watch?v=W384LfhVqvw&feature=g-upl&context=G2b0d862AUAAAAAAAPAA

ili ovde gde:

http://www.youtube.com/watch?v=smE-eqMSX1o&feature=g-upl&context=G2f9e9dfAUAAAAAAAOAA

Ako je uzorano kako treba, ne vidim potrebu za gazenjem mokre njive. Ako pak nije oranje dobro (razni razlozi) pametnije je odmah na svezem oranju proci tanjiracom.
Odgovorno tvrdim da drljaca nece razbiti svezu, pa jos i tvrdu busu. Teska drljaca mozda, ali ni u to nisam siguran. Evo kakvu sam ja imao:
Dpli rotori, klinovi oko 18 cm radne duzine i oped nije nista mogla busama u jednom prohodu.

http://img94.imageshack.us/img94/5105/img0137hw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/img0137hw.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

nikola indjija
15-01-12, 11:36
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=em-B8Ej0CzY
Zatvaranje zimske brazde pre ovih zadnjih kisa,repiste.Na prolece sejem tu kukuruz bez ikakve predhodne pripreme

marko22
15-01-12, 11:40
Ako je za mene pitanje, naravno da ne. Hteo sam da kazem da su verovatno ocenili situaciju i zato isli sa drljacom a ne setvospremacem. Moja ideja je da sada niko nema bas preveliku zelju da pravi setveni sloj, vec pre zele da usitne velike grudve, i da malo razbiju buse. To cu verovatno i sam da uradim.

miroslav k
15-01-12, 12:31
@paorpaor
tamo nema potrebe zatvarati brazdu.

Rale 83
15-01-12, 12:45
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=em-B8Ej0CzY
Zatvaranje zimske brazde pre ovih zadnjih kisa,repiste.Na prolece sejem tu kukuruz bez ikakve predhodne pripreme
Imali svrhe zatvarati ovako lepo oranje ?

nikola indjija
15-01-12, 16:51
Kod mene su skoro sva takva oranja ovaj snimak sam mozda trebao staviti u predsetvenu pripremu,a za repu sam potanjirao jos jesenas i sad poravno spremacem kao leja izgleda
Rale poravnao sam zato da nebi morao u prolece,a trave ako bude radice total kada se poseje kukuruz.Ja sam pola poravnao pola nisam pa cemo videti razliku ako nebude kise na prolece,a ako bude bice isto kao i ono neporavnato

Jugos
15-01-12, 18:01
Citam ovo unazad 4,5 strana i posle sam listao brze i brze...jel neko ostavio mozda pola parcele neporavnato a pola poravnato? Da znamo iz njegovog iskustva u ovoj godini sta je bolje a sta ne.

toni soprano
15-01-12, 18:41
moje oranje je isto slozeno kao kod clana rale83,zasto bespotrebno gaziti ovako dobro slozeno oranje? do proleca ce pokupiti i propustiti sve padavine i samo po sebi stvoriti pokoricu... ja nikad ne ulazim u njivu pre pripreme za setvu.

sremac88
15-01-12, 19:08

Da li je možda u pitanju Lazić iz Golubinaca?

grunt
15-01-12, 19:56
Zasto kostic MK nije zatvorio zimsku brazdu?Danas sam isao za BG i video kad smo vec kod 6000ha?

case ih
15-01-12, 20:04
MK u Kuli su sve zatvorili brazdu, i to jos ujesen kad su orali sa onim valjkom sto se vuce iza pluga.

Bećarina pusta
15-01-12, 20:07
Kod nas se to zatvaranje brazde u ovo doba jako rijetko radi, osim nekih repara koji zatvaraju brazdu uglavnom ujesen. Ima jedna uzrečica za one koji stalno "žure na njivu": Na mokru zemlju i "suvu" ženu se nikad neide. Oni sa iskustvom znaju zašto je to tako. Lkl{{

kanalas robert
15-01-12, 20:13
Kod nas se to zatvaranje brazde u ovo doba jako rijetko radi, osim nekih repara koji zatvaraju brazdu uglavnom ujesen. Ima jedna uzrečica za one koji stalno "žure na njivu": Na mokru zemlju i "suvu" ženu se nikad neide. Oni sa iskustvom znaju zašto je to tako. Lkl{{E ovu uzrecicu nikad nisam cuo al svaka cast ko je izmislio:lol:

Bećarina pusta
15-01-12, 20:16
To je živa istina u svakom pogledu. Za sve treba vremena i treba bit strpljiv, jel. ;)

miroslav k
15-01-12, 20:18
A kazu da i kokoške vole da se gaze pa isto i zemlja, ustvari i zenu moras prvo da zgazis pa da rodi, tako kazu za valjanje posle setve

nikola indjija
15-01-12, 21:15
Da li je možda u pitanju Lažić iz Golubinaca?
Neverujem da je Lazic on radi oko 5500h i taman je dan pre kise poceo da sprema inace on je iz moje ulice

---------- Poruka napisana u 21:15 ---------- Prethodna poruka je at 21:14 ----------

Zasto kostic MK nije zatvorio zimsku brazdu?Danas sam isao za BG i video kad smo vec kod 6000ha?
Kod nas je zatvorio i on i u pazovi miskovic

Matic
15-01-12, 21:18
Mitrović je u pitanju ne Lazić.

nikola indjija
15-01-12, 21:25
Mitrović je u pitanju ne Lazić.
Koliko ja znam Mitrovic neradi toliko zemlje ni blizu

grunt
15-01-12, 22:36
Cija je onda ono zemlja kod smetlista i ispred Jojiceve pumpe?jos uvek je orranje.

Shale
15-01-12, 22:56
MK radi tu zemlju... a jedan deo je radio lazić, al kojiko ja znam više neradi...

zombie_666
16-01-12, 07:54
Tokom oranja sam mislio da ću morati da odradim neko ravnanje jer je ponegdje bilo dosta džombasto ali posle nekoliko kiša sve buse su se bukvalno rastopile i oranja su sad tako ravna da mislim da će jedan prolaz sjetvospremačem ili možda jedan spremačem i jedan prolaz drljačom (jedan traktor bi vukao spremač a drugi drljaču) biti više nego dovoljni da pripreme zemljište za sjetvu. Mislim da je tome mnogo doprinijelo to što sam orao sa dosta spuštenim pretplužnjacima pa su i oni rasturili dosta većih busa (orano je na oko 25-30cm sa 2x12"). Kiše na mom kraju nema baš dovoljno pa ovako rano zatvaranje i nema nekog smisla, mada sam vidio dosta susjednih parcela koje bi u proljeće, ako zasuši, mogle biti veoma problematične za pripremu jer su plugovi vadili ogromno busenje koje i dan-danas stoji gotovo čitavo, uprkos ovo malo kiše što je palo. Takvim parcelama trenutno ne bi škodila neka obrada, možda plitak prelaz tanjiračom ili možda šinom (ne znam njene sposobnosti) jer na navedenim parcelama drljača ili spremač nemaju šta da traže ni sad a mislim ni u proljeće (srećom nijedna moja nije takva).
Inače, zatvaranje na mom kraju ne radi apsolutno niko.

grunt
16-01-12, 14:45
MK radi tu zemlju... a jedan deo je radio lazić, al kojiko ja znam više neradi...Ta zemlja nije zatvarana jos uvek stoji oranje!

nikola indjija
16-01-12, 15:27
Ta zemlja nije zatvarana jos uvek stoji oranje!
Tu zemlju radi Lazic u predhodnih par postova sam napisao da je dan pre kise krenuo da ravna

zcurcic
16-01-12, 17:06
Bogami danas je vetar sve izduvao na Čeneju. Njive se bele kao u proleće.

miroslav k
16-01-12, 18:23
Danas izmedu Ravnog sela i Zmajeva video ovog traktora koji je sa gruberom zatvarao brazdu, jos jedan isti ovakav zelenko je zatvarao sa setvospremacem
http://i40.tinypic.com/2laauf9.jpg

Rale 83
16-01-12, 18:26
kakolije orao kad sa ovim zatvara

Srdjan Žorž
16-01-12, 18:30
Poravna a dobije mekanu strukturu koja ima kanale od tela podrivaca da sprovede vodu u dublje slojeve.Normalno ako dodje do vecih padavina.

paorpaor
16-01-12, 18:31
Ja bih mu predlozio i da podrlja pa potom i iskultivira, a onda na prolece jos jednom. Nek pravi radne sate.

miroslav k
16-01-12, 18:34
Ni meni bas nije bilo jasno sta rade oni zelembaći pa morao sam stati

Bobo
16-01-12, 18:46
Jedan covjek ovdje koji se bavi proizvodnjom lubenica (bostana) koji se iz Vojvodine doselio, radi zemlju bas po PS-u ima sve zive i nezive strojeve u dvoristu. kad on poore ravnjakom u jesen i "vrati jarke" (zaore ih cim zavrsi oranje) pa na proljece gruberom prodje po oranju, ne pozna se gdje je jarak bio, a jniva uradjena VRHUNSKI. u takvu zemlju sije sto god pozeli, jer ju razrahli do krajnjih granica, a ne usitni strukturu previse, pa zemlja bude poravnata a upija vlagu kao spuzva.

Vjerujte mi da oni znaju sta rade i da se ne vozikaju bez veze... Ja sam ostao zapanjen kad sam vidio kako usjevi napreduju na ovako uradjenoj zemlji.

Srdjan Žorž
16-01-12, 19:15
Verujemo ti samo sto nemamo te masine i mi bi to radili.

Bobo
16-01-12, 19:20
upravo tako... Kazem, napravi se od oranja zemljiste strukture najvece grude kao teniska loptica i kad to pokisne, sve se fino "razlije" a nema pokorice. u to sije sto god hoces, samo gnojivo baci i prodje sjetvospremacem...

sale ratar
16-01-12, 20:22
Ja danas trovao miševe po pšenici kod nas ceo dan smrznuta zemlja kako su oni mogli da rade.

Tomo VS
16-01-12, 20:30
Evo jedno pitanje u vezi zatvaranja zimske brazde,posto sam procitao da su neki odma posle oranja je zatvarali. Dali bi imalo efekta za plug zakaciti krilo od drljace,branu ili nesto slicno i u jednom prohodu bez dodatnog gazenja odraditi i zatvaranje z.brazde?

sale ratar
16-01-12, 20:40
To sam viđao da rade od Bačke Topole do Subotice.To je moj komšija radio još pre 20 god. rus 82 i dvobrazni imt 757 i samo piči.

KishRobert
16-01-12, 21:07
Evo jedno pitanje u vezi zatvaranja zimske brazde,posto sam procitao da su neki odma posle oranja je zatvarali. Dali bi imalo efekta za plug zakaciti krilo od drljace,branu ili nesto slicno i u jednom prohodu bez dodatnog gazenja odraditi i zatvaranje z.brazde?
Imalo bi efekta.

nikola indjija
16-01-12, 21:13
Kada je suvo

sremac88
16-01-12, 21:43
Pokušavao sam da nađem snimak, ali bezuspešno, onog dede što je napravio takav dodatak plugu i sve to nakačio na Volvo traktor.Ako neko zna kako se zove taj snimak nek postavi ovde da vidi naš član Tomo VS kako to izgleda ako ima volju sam da pravi nešto slučno

KishRobert
16-01-12, 21:46
Taj deda je bio inventar na NS sajmovima poljoprivrede!

miroslav k
16-01-12, 21:51
Secam se da je dolazio u Srbobran kad je bilo takmicenje oraca da promovise izum ali tad jos nije bio usavrsen falili su mu depozitori za NPK dubrivo

zombie_666
16-01-12, 21:53
Imaju slike takvog dodatka negdje na forumu, mislim da su na temi Plugovi. Mnogo prosta stvar, napravi se nosač na plugu sa kukom ili kukama (ako je na obrtaču) i na toj drljači/valjku se napravid druga kuka tako da sve to fino visi i to je to. Postoje rješenja gdje se taj dodatak otkača na kraju brazde pa ga kuka ponovo "uhvati" kada se krene na drugu stranu (kod plugova obrtača). Za ravnjake se pravi tako da ga plug nosi na sebi, tako je neko ovdje na forumu pravio al ne mogu se sjetiti kod, glavno je da sigurno postoje slike tog uredjaja.

danijella
16-01-12, 21:57
Imam ja taj "uređaj" ručno pravljen ali ga nikad ne koristim,nije to ništa posebno.

Bobo
16-01-12, 21:58
Jedva nadjoh...

http://www.youtube.com/watch?v=pqxD8eWMuBI

mica967
16-01-12, 22:35
Naš član Zlaja je ove godine namontirao neku spravu za ravnanje na plug 757.30 kad ovo pročita verovatno će ubaciti neku sliku.

diklofen
17-01-12, 09:13
Ovo je preuzeto sa sajta Pioneera.Znam da nije za ovu temu ali ima elemenata oko kojih se vodi polemika.

Priprema zemljišta za setvu

Osnovno je pravilo: u proleće zemljište što manje gaziti
Pripremati zemljište setvospremačem, drljačom, a ne tanjiračom
Ne pripremati prerano, po mokrom da se izbjegne zbijanje zemljišta
Ne pripremiti preduboko. Pripremati na dubinu setve kako bi zrno moglo leći na posteljicu.
Ne pripremati prebrzo jer se brzim prolazima razbija mrvičasta struktura i povećava udeo praha što rezultira pojavom pokorice.

nikola indjija
17-01-12, 09:16
Naš član Zlaja je ove godine namontirao neku spravu za ravnanje na plug 757.30 kad ovo pročita verovatno će ubaciti neku sliku.
Na vogela 3 i 4 brazde inace jedan od najboljih valjaka koji sam ja barem video,hidraulicno dizanje i mislim da je oko 250 kg tezak

abro
17-01-12, 12:47
Na vogela 3 i 4 brazde inace jedan od najboljih valjaka koji sam ja barem video,hidraulicno dizanje i mislim da je oko 250 kg tezak
Jel može slika tog valjka?

nikola indjija
17-01-12, 22:04
Ja nemam slike ako Zlatko ima neka postavi

grunt
17-01-12, 22:07
http://img718.imageshack.us/img718/6701/oranje1forum.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/718/oranje1forum.jpg/)
Dali ima potrebe ovde zatvarati brazdu,pitanje za one koji to rade ovih dana?U pitanju je ugar koje je orano par dana posle zetve na 10cm i odmah podrljano,zatim orano posle mesec ipo dana na nekih 20cm takodje podrljano,i na kraju duboko ozorano pocetkom Novembra dubina oko 27.

KAMENI
18-01-12, 00:44
poslaću ukoliko još danas jedan mali video (ako skontam kako da ga okačim na YOUTUBE) "sprave" tj. riblje kosti koja se montira na LEMKEN plug. Kad okačim pojasniću detalje ...

http://www.dodaj.rs/f/3j/y0/296SbvaN/2/fotografija0052.jpg

ovo je naziv proizvodjača

Farmer II
18-01-12, 09:03
@ grunt ne treba

KAMENI
18-01-12, 11:45
http://www.youtube.com/watch?v=o3TF8L8pgJc
nadam se da i ova sprava doprinosi zatvaranju brazde istovremeno sa oranjem u jesen. Podesiva je: -po širini
-po dobini
-po zakošenosti nožića u odnosu na pravac kreta

kloki
18-01-12, 13:50
to se zove FURROW CRACKER
a nemci kažu SCHOLLEN CRACKER
inače dobra stvar za prolećno oranje

Dragan18
18-01-12, 18:33
@Grunt
Dali ima potrebe ovde zatvarati brazdu,pitanje za one koji to rade ovih dana?U pitanju je ugar koje je orano par dana posle zetve na 10cm i odmah podrljano,zatim orano posle mesec ipo dana na nekih 20cm takodje podrljano,i na kraju duboko ozorano pocetkom Novembra dubina oko 27.

Prvo ovo zemljiste ni ne treba da se ore jer je lakse za obradu i povoljnog mehanickog sastava i moze lako da se primeni neki sistem obrade bez prevrtanja plastice. sto se tice pitanja , mislim da za sad ne treba nista da diras.

grunt
18-01-12, 19:42
U zadnjih 10 god se zemlja ne ore problem toga je cena goriva!dali se prska pa tanjira ili se prska pa se ore u jesen u prolece se seje i tako u krug.Zbog toga je zemlja ustajana kako kod nas kazu nije (uorana)dok je bilo jeftinijeg goriva trojanilo se(oralo tri puta za kukuruze)Ja ne sejem puno psenice oko 8 do 10kj tu povrsinu mogu da isfinansiram i trojanim kad posejem kukuruz na to zemljiste tu jako malo bude korova i prskanje je minimalno cak neki put i pola doze!bacim vestak u spartanju pod struk sa spartacem i kukuruz nikad nije omanuo ni u najsusnijim godinama.Naravno ko ima vece povrsine psenice nije lud da ore tri puta to bi bila ludost zbog cene goriva.Ali verujte mi da postoji mogucnost da svi rade ovako kao ja da je gorivo jeftinije nebi bilo problema sa dzombama pucanjem plugova,raonika itd,Po meni je to najveci problem sto se tice teskog oranja i posle predsetvene pripreme.

sale ratar
18-01-12, 20:37
Svaka čast lepo složeno oranje ali ništa ga nebi bolelo da ga podrljaš ili posetospremiraš bolje se slegne zemlja pa posle predsetveno još jednom. Ko zna šta će biti naproleć ako zasuši onda imaš jedno gaženje manje a onda manje pokrećeš vlagu u setvenom sloju.Probaš jednu njivu pa ako ti se svidi ti znaš najbolje šta ćeš dalje.

pidikanac
18-01-12, 21:10
Ukoliko je izvršeno zatvaranje brazde
u jesen, predsetvenu pripremu u
proleće potrebno je izvršiti u jednom
prohodu, na dubini od 5-7 cm, tako
da se oformi setveni sloj sa tvrdom
podlogom i rastresitim slojem iznad,
da bi seme bilo posejano na optimalnu
dubinu i u neophodnu vlagu. Ova
mera treba da se izvrši neposredno
pre setve (par sati), sa ciljem da poravna
površinu parcele i ravnomerno
rasporedi vlagu po površini, kao i da
uništi rane korove.

ovo je citat iz DEKALBOVOG kataloga

Dragan18
18-01-12, 21:32
Taj citat iz kataloga je univerzalno napisan i ne moze da bude relevantan. Koliko je neupotrebljiv govori i to da je teza zemljista nemoguce pripremiti i zatvoriti u jesen dok mraz ne odradi posao. Da bi agrotehnika bila pravilna treba primenjivati sistem svaka parcela prica za sebe ,prvi uslov je poznavati parcele ,osobine zemljista,plodnost ,strukturnost izmedju ostalog i kapacitivnost za vodom ,klimu ,kolicinu padavina itd. Nikad nije postojalo univerzalno resenje u poljoprivredi. Najbitniji je tajming, tj. vreme kad se odredjena operacija treba obaviti , sve ostalo daje slab ili nikakav efekat.

North ARMY
18-01-12, 21:35
A kakve veze ima plodnost sa vremenom zatvaranja brazde ?
To si samo onako lupio ili sam ja prespavao taj cas ?

Dragan18
18-01-12, 21:42
Mora da si prespavao cas ili jednostavno ne razmisljas apstraktno, ali nemoj da se jedis .

recnik manje poznatih reci:
Апстрактно мишљење- је врста мишљења (http://sr.wikipedia.org/wiki/Мишљење) која се одликује тиме да високо надилази перцептивни ниво и конкретне појаве и да оперише апстрактним симболима . (izvor, vikipedija)

North ARMY
18-01-12, 21:45
Bice da nisam prespavao nego sam cak i uhvatio belesku na 1 casu vezbi agrohemije i za plodnost je receno ovako "Sadrzaj hranjljive materije koja se u zemljistu nalazi u pristupacnom obliku za gajenje biljke" nema tu nista apstraktrno.

Jedino ti apstraktno ser** u zelji da ispadnes pametan,a efekat je ....

diklofen
18-01-12, 21:56
Školarci Vi ste super ekipa.;D}

Dragan18
18-01-12, 22:02
Posto zaista zelis da ti drzim predavanja ajde... Plodnost zemljista nije samo sadrzaj hranljivih materija koje su lakopristupacne , nego obuhvata jedan mnogo siri pogled na zemljiste. Postoje dve vrste plodnosti zemljista Prirodna (potencijalna) i Efektivna , prirodna plodnost zemljista oznacava ukupan potencijal svih svojstava zemljista . Efektivna plodnost predstavlja deo prirodne ili potencijalne plodnost i to u onom stepenu u kojem zemljiste , u fizioloski aktivnom obliku, moze da obezbedi biljku sa hranivima ,vodom,vazduhom ,toplotom itd. Takodje zemljista visoke potencijalne plodnosti ne moraju istovremeno da imaju i visoku efektivnu plodnost . Dara pricu posmatra samo iz jednog aspekta.

branko
18-01-12, 22:04
Ajde ti to napiši da te ceo svet razume.

North ARMY
18-01-12, 22:06
Jesam ja tebe pitao da mi citiras Darine definicije ??
Lepo ti objasni svojim recima ako mozes ovo
Da bi agrotehnika bila pravilna treba primenjivati sistem svaka parcela prica za sebe ,prvi uslov je poznavati parcele ,osobine zemljista,plodnost ,strukturnost izmedju ostalog i kapacitivnost za vodom ,klimu ,kolicinu padavina itd. ako mozes svojim recima sa sto manje apstrakcije da pojasnis vezu izmedju plodnosti i vremena zatvaranja brazde ??

Dragan18
18-01-12, 22:17
Ne citiram ti darine definicije posto dara nije izmislila agroekologiju i poljoprivredu. Tacnije tu definiciju plodnosti dao je Gračanin 1947.
Rec plodnost je izvucena iz konteksta , ali nema veze, (posto ti je cilj da pokazes svima koliko ja ne znam ustvari pokazujes koliko ti ne znas) i plodnost utice na zatvaranje zimske brazde, tacnije utice na recenicu koja ide ispod svega toga, Vreme kad odredjena operacija treba da se obavi ili ne obavi. Jos blize , posto ne razmisljas apstraktno , to direktno znaci kolicina organske materije-kapacitivnost za vodom-uticaj na strukturu i teksturu zemljista . Sve to utice na vreme zatvaranja zimske brazde na sporije ili brze isusivanje zemljista ,kapacitet drzanja vode a uz to i kolicinu isparavanja i svega ostalog.

Branko
nije tema za to...ali posto me je super moderator vukao za jezik morao sam da napisem.

North ARMY
18-01-12, 22:20
I opet si na kraju sve strpao pod jedno,a bez da si konkretno odgovorio na moje pitanje.
Jadan seljak ako mu dodje agronom poput tebe i kaze mu "Moras apstraktno razmisljati" oko zatvaranja brazde,ima coveka kap da strefi.

vojvođanin
18-01-12, 22:23
I opet si na kraju sve strpao pod jedno,a bez da si konkretno odgovorio na moje pitanje.
Jadan seljak ako mu dodje agronom poput tebe i kaze mu "Moras apstraktno razmisljati" oko zatvaranja brazde,ima coveka kap da strefi.

Ili će napujkati kerove na njega....

Dragan18
18-01-12, 22:30
Pa ocekujem od studenata da apstraktno razmisljaju , a ne od seljaka, ali ima i studenata koji ne mogu apstraktno da razmisljaju , a tu nema nauke. Nauka se razvija na sumnji u nesto i istrazivanju te sumnje apstraktnim razmisljanjem , izuzimanjem pojedinih agroekoloski cinilaca u ovom slucaju. Gde nema ovakvog razmisljanja nema ni napretka . U to najbolje moze da uveri evolucija majmuna u coveka, tako sto su jeli pecurke od kojih su halucinirali i poceli da razvijaju mozak razmisljanjem.

P.S. i nemam ambicije da se ubedjujem sa seljacima-poljoprivrednicima oko necega ...jer je to unapred izgubljena bitka (cast izuzecima).

branko
18-01-12, 22:33
Da ja brišem sva ova apstraktna lupetanja?

Ili da apstraktno i ekspresno zaključam temu?

Dragan18
18-01-12, 22:35
Branko , sto se mene tice radite sa temom sta zelite . ovde je Off Topik i konfuziju uneo Super Moderator ...a , da ...on je nedodirljiv i sveznajuci. Pozdrav za ekipu.
Nekima bi i odgovaralo da se zakljuca da vise ne ispadaju" pametni".

zarkovmali
18-01-12, 22:45
branko@ zakljucaj je zabolese me oci od citanja a 80% ljudi lupetaju i svasta pisu....

miroslav k
18-01-12, 22:48
To da treba zakljucati temu dok ne pocnu radovi sam je davno predlozio.

North ARMY
18-01-12, 22:52
Miroslave jel kod tebe radovi na zatvaranju ne teku ?

grunt
18-01-12, 22:55
Ja vas molim da zatvorite temu nema smisla vise citati ne gluposti nego glupave tekstove ove teme!ako nemate nesto pametno i korisno da napisete koristno za sve nas nemojte ni pisati.Nigde nema argumenata za to sto se napise ja prosto ne mogu da verujem!

miroslav k
18-01-12, 22:56
Ja sam svoje mislenje izneo, brazda koja po PS. pod repu nije bila zatvorena u jesen odradjeno je u Januaru.

mzupunski
18-01-12, 23:17
Pa ocekujem od studenata da apstraktno razmisljaju , a ne od seljaka, ali ima i studenata koji ne mogu apstraktno da razmisljaju , a tu nema nauke. Nauka se razvija na sumnji u nesto i istrazivanju te sumnje apstraktnim razmisljanjem , izuzimanjem pojedinih agroekoloski cinilaca u ovom slucaju. Gde nema ovakvog razmisljanja nema ni napretka . U to najbolje moze da uveri evolucija majmuna u coveka, tako sto su jeli pecurke od kojih su halucinirali i poceli da razvijaju mozak razmisljanjem.

P.S. i nemam ambicije da se ubedjujem sa seljacima-poljoprivrednicima oko necega ...jer je to unapred izgubljena bitka (cast izuzecima).

da me pogresno ne shvatite, ali covek NIJE evoluirao od majmuna... imali su zajednickog pretka samo... nemoj da se ljutite Lkl{{:){{

Shale
18-01-12, 23:19
Nemojte zaključavati temu, valjda je ovo demokratski forum, može da se piše šta ko hoće?

Mi definitivno ovde imamo dva stava: jedni se zalažu da se zimska brazda zatvoti sada, a jedni u rano proleće...

Šta je bolje, samo će vreme pokazati...

@dragan18
kakve veze ima plodnost sa zatvaranjem zimske brazde?

North ARMY
18-01-12, 23:26
@Shale nisi dovoljno apstraktan da bi razumeo.

Ja sam mislio da je zatvaranje zimske brazde jako prosta stvar kad se zemljiste u jesen uzore ono ostane preko zime samo uzorano kako bi upilo sto vise vlage,kad se proceni(slobodna procena svakog domacina) da je dovoljno napadalo i kad prvi vetar isusi par cm cisto da se blato ne lepi za gume ide se drljacom da se brazda ZATVORI i tako stoji do pred setvu.

Dragan18
18-01-12, 23:28
Shale objasni mi molim te razloge ali sa naucne strane, zasto se zalazes za svoju teoriju zatvaranja brazde cini mi se da si rekao da ne treba zatvarati brazdu ? Ja sam odgovore na plodnost vec dao samo treba pazljivo procitati temu i poruke i malo listati naucnu literaturu.

oldtimer
18-01-12, 23:46
Kanda ovo ima manje veze sa agrotehnikom, a vise sa pre.ebavanjem bivseg, i sadasnjeg moderatora....

Shale
18-01-12, 23:50
Druže, prvo je nisam naučnik, pa naučne odgovore nemogu da ti dam, za to bi već trebao da pitaš neke profesore sa tvog departmana, a svi su veliki stručnjaci, i ja ih vrlo poštujem...
Sa druge strane, moje zalaganje za zatvaranje zimske brazde u proleće sam napisao više puta, ali evo ponovići: smatram da sada nema dovoljno vlage one u dubljim slojevima (koja će preko leta biti preko potrebna, ako bude sušno leto) da bi se sad zatvotila brazda, pogotovo ne spremačom, jer spremač pravi mrvičastu strukturu...

Isto tako, a ti to bolje znaš od mene, zatvorena brazda "slabije" propušta vodu u dublje slojeve (kapilarne veze) a i ako bude padavina (a po mom mišljenju još će ih biti) nabiće to "spremljeno" oranje, pa onda samo štete...

A moj ćale za te naučnike kaže: "da su oni tako pametni kao što pričaju, oni bi sad bili bogati ljudi"... Lako se učiti na "tuđoj zemlji", al kod sebe jednom kad zezneš nešto, tebe lično pogađa...

ddragan
19-01-12, 00:01
Sale a da li si ti licno probao jedno i drugo pa da si tako siguran u to sto pises?al iskreno.

MOMOSARIC
19-01-12, 00:01
@Dragane18 , kažeš : " P.S. i nemam ambicije da se ubedjujem sa seljacima-poljoprivrednicima oko necega ...jer je to unapred izgubljena bitka (cast izuzecima). "

ovo ti nije fer prema većini na ovom forumu.

iceburn
19-01-12, 00:11
DOSTA,DOSTA,stigosmo do evolucije,apstraktnosti,halucinogenih pecuraka i prepucavanja svako nek radi kako hoce njegova zemlja njegova stvar.Stavljaj katanac dok je vreme.

Shale
19-01-12, 00:17
@ddragan
Ne ja to nisam nikad radio, ali sam imao prlilike da vidim kako izgledaju ta zemljišta na kojima je brazda bila zatvorena u jesen ili zimu... Kod mene to niko nije radio, u selu niko, a i široj okolini, do ove godine, pa šta od jednom je to sad dobro? A što to nisu to prošle godine radili?

Ja koliko se sećam, ja nigde nisam rekao da je to loše? Samo sam pitao, da li ima dovoljno vlage? Pogotovo za repu, koja ima najizraženije zahteve za vodom?

E sad ko voli da eksperimentiše, neka proba, ja lično nemam u planu to da radim...

I ljudi nema ovde prepucavanja, nego razmene mišljenja, a šta je bolje, kao i kao što sam već rekao vreme će pokazati, kao i za sve ostalo u poljoprivredi...>:({

ddragan
19-01-12, 00:34
Naravno da je razmena misljenja i iskustava.Sale odgovorno ti tvrdim da nema sanse da se zemlja nabije od snega i kise,jer kad se prosle godine nije nabila kad je bilo 40-50cm snega i dosta vise padavina nece ni ove.Isto tako u setvi bude vise vlage.Probaj na nekoj parceli koja ti je blizu 2-3 kruga i videces sam razliku i da ces da promenis misljenje.(danas sam isao do NS auto putem i cini mi se da su oranja sitnija u vasem kraju nego kod nas,mozda je i to 1 od razloga sto kod vas to ne rade,verovatno je laksa zemlja)

Dragan18
19-01-12, 00:56
Druže, prvo je nisam naučnik, pa naučne odgovore nemogu da ti dam, za to bi već trebao da pitaš neke profesore sa tvog departmana, a svi su veliki stručnjaci, i ja ih vrlo poštujem...
Sa druge strane, moje zalaganje za zatvaranje zimske brazde u proleće sam napisao više puta, ali evo ponovići: smatram da sada nema dovoljno vlage one u dubljim slojevima (koja će preko leta biti preko potrebna, ako bude sušno leto) da bi se sad zatvotila brazda, pogotovo ne spremačom, jer spremač pravi mrvičastu strukturu...

Isto tako, a ti to bolje znaš od mene, zatvorena brazda "slabije" propušta vodu u dublje slojeve (kapilarne veze) a i ako bude padavina (a po mom mišljenju još će ih biti) nabiće to "spremljeno" oranje, pa onda samo štete...

A moj ćale za te naučnike kaže: "da su oni tako pametni kao što pričaju, oni bi sad bili bogati ljudi"... Lako se učiti na "tuđoj zemlji", al kod sebe jednom kad zezneš nešto, tebe lično pogađa...
Nisi naucnik kao sto si i napisao, ali nisi ni na ratarskom smeru pa ne slusas predavanja kao sto slusaju ratari nego umanjeno i uopsteno. To je kao trazenje prekidaca za svetlo u mraku, ponekad se nesto nabode. Ja postujem svaciji stav da se razumemo , ali cu pokusati da promenim nacin percepcije problema. Ja ovde ne pricam konkretno recimo o tvom zemljistu (osim sto sam rekao gruntu ono sto sam zaista mislio o njegovoj situaciji) nego pricam generalno o vise vrsta zemljista .
Setvospremac sa S oprugama i, kopljima na krajevima, izdize zemljiste na dubini rada pa bi on trebao da poveca zapreminu zemljista (poroznost-procenat gasne faze) i u ovom slucaju bi bolje bilo da setvospremac ima pacije noge da podseca povrsinu i makro kapilare tad je efekat 100 %, ovako sa oprugama sa kopljima efekat ce biti samo na poravnavanju i smanjenju povrsine isparavanja i delimicno na zatvaranje tzv. mikro i makro kapilara, pogotovo u nasem slucaju kad najavljuju toplije vreme a padavine nista. ako se u povrsinskom sloju poveca procenat gasne faze to moze samo doprineti boljem usvajanju vode u povrsinskom delu (sundjer)a i bice vise mikrokapilara iz kojih voda teze isparava ,ostace duze vlazno, a zemljiste se ponasa kao spojeni sudovi .
strukturnost zemljista je prirodan proces koji je direktan proizvod KOAGULACIJE= AGREGACIJA+Cementacija , Agregacija nastaje slepljivanjem mikroagregata u makroagregate i makroagregata u megaagregate. Agregati od 0.25 -10 mm uslovljavaju najpovoljnija vodno vazdusna svojstva to znaci i upijanje vode. Sto zemljiste ima vise mikropora to je kvalitetnije drzanje vode od strane zemljista, jer ga zemljiste VEZE za sebe i ne dozvoljava oticanje.Zbog toga svi teze da zemljiste bude uzorano sto rastresitije.
Na povrsinsku strukturu kod oranica najvise uticu padavine ,a ne setvospremac i sl masine ,kisne kapi pre svega rasplinjuju povrsinske zemljisne agregate (manje od 0.25 mm ) a kad dodje do isusivanja stvaraju pokoricu. Ako u povrsinskom delu imate vise biljnih ostataka manji ce biti uticaj kise na povrsinu, struktura ce biti kvalitetnija. Zemljista sa vecim procentom gline stvarace "tvrdju" pokoricu, ona sa manjim sadrzajem gline (laksa) stvarace meksu. Na ovo ima uticaj i PLODNOST zemljista koju je definisao Gračanin 1947. godine a koja obuhvata sve cinioce proizvodnih karakteristika zemljista. Stabilnost strukturnih agregata prema rasplinjavanju u vodi je najvaznija stvar u poljoprivredi, a na nju uticu : sadrzaj gline,uslovi vlazenja, ORGANSKE MATERIJE itd. Kolicina organske materije TJ. HUMUSA je veoma bitna ne samo sa stanovista ishrane biljaka nego i sa stanovista kapacitivnoscu za vodom, prosto receno, sto vise humusa vise vode, sto vise vode, veci prinos. Takodje zatvaranja zimske brazde dovodi do ranijeg BIOLOSKOG SAZREVANJA zemljista sto je bitno za grasak,secernu repu i jare strnine jer je predsetvena priprema olaksana i kvalitetnija. Kod kukuruza soje i suncokreta bolji efekat se vidi na glinovitim zemljistima, ali je pozeljno da se uradi i na laksim zemljistima ako je bila losija osnovna obrada i ako je nedostatak padavina izrazen . Ranoprolecnu pripremu odraditi cim vlaznost zemljista to omogucava (ovo treba svako da zakljuci na osnovu vlaznosti zemljista u njegovom kraju).

Literatura:
-Moja empirija i logika
-"Opste ratarstvo" , Imre Molnar 2004. prosireno izdanje

sale ratar
19-01-12, 08:53
Svi ste vi manje više u pravu poštujem savete stručnjaka (primenjujem ih u praksi) a najviše slušam moje iskustvo i iskustva drugih ozbiljnih poljoprivrednika jer praksa je jača od teorije.Ja zatvaram brazdu čim vremenski i zemljišni uslovi dozvole nebitno dal je januar, februar, mart (pa čak i u jesen ako stignem) bitno je da se to lepo radi.Ovako zatvaranje brazde radim desetak godina unazad i nikad se nisam pokajao a tako radi dosta poljoprivrednika u mom kraju pa i ZZ Turija gde sam nekad radio.Lepo je kad vlage ima dovoljno onda može kako hoćeš.Pre 3-4 godine došlo sušno proleće ja i mnogi rano zatvorili brazde kasnije pred setvu prošli plitko setvospremačima i nismo imali problema sa nicanjem dok su ovi što su radili zatvaranje i predsetvenu pripremu krajem marta početkom i tokom aprila imali problema sa neujednačenim nicanjem (ovo znam jer radim usluge ).Što bi rekao u jednom postu član oldtajmer ;treba biti spreman i raditi kao da će biti loša godina a u dobroj će mo lako.Ovako ja radim i netražim da me iko posluša neka sluša svoja iskustva i praksu a i nauku (dobitna kombinacija).

Dragan18
19-01-12, 09:02
Teorija ne moze nastati bez prakse , i obrnuto , kao sto rekoh sve ostalo je tumaranje po mraku i nabadanje prekidaca
p.s.Inace je knjiga opste ratarstvo napisana i sacinjena 99 % od prakticnih stvari.

Shale
19-01-12, 10:34
Sad iako se ja raspišem, de ćemo otići...
Ti u svakom slučaju imaš više znanja iz ratarstva od mene, a i ono što si boldovao, zar to nije tačno? Jesam ja negde možda pogrešio?

Ali pisanjem u gornjem postu, ti si teoriski to dobro objasnio, ali u praksi to često nije tako...

Dragan18
19-01-12, 10:38
Sad iako se ja raspišem, de ćemo otići...
Ti u svakom slučaju imaš više znanja iz ratarstva od mene, a i ono što si boldovao, zar to nije tačno? Jesam ja negde možda pogrešio?

Ali pisanjem u gornjem postu, ti si teoriski to dobro objasnio, ali u praksi to često nije tako...
Tacno je u odredjenim okolnostima, nije univerzalno. Poz drugar.

p.s. mislio sam na tvoje pitanje da li si pogresio i da li je tacno ono sto si napisao

mica967
19-01-12, 17:48
Ovoje tema zatvaranje zimske brazde i same reči sve govore, tako da komentarisanje ove teme oni koji tu operaciju nerade( a neki neznaju da i postoji ) po mom mišljenju nebi trebalo ni da komentarišu.

miroslav k
20-01-12, 23:07
Ovaj nema potrebe za zatvaranjem brazde
http://i39.tinypic.com/v6swvc.jpg

IMT-550
21-01-12, 01:00
@miroslavk
to je zbog ''Fendt-a'' :))))

KAMENI
21-01-12, 01:25
Pa naravno da nema kad ore usred leta !

paorpaor
21-01-12, 08:43
Nema potrebe zato sto on ore zemljiste koje ima 50 % peska.

milankos
21-01-12, 15:06
Ovoje tema zatvaranje zimske brazde i same reči sve govore, tako da komentarisanje ove teme oni koji tu operaciju nerade( a neki neznaju da i postoji ) po mom mišljenju nebi trebalo ni da komentarišu.
Нисам сигуран да Вам је добро мишљење. Многи су овде коментарисали зашто не раде затварање зимске бразде у јесен. Такође је било много коментара зашто треба затварати зимску бразду. Свако је газда на својој њиви, па нека одлучи шта ће да уради и шта може да уради. Зато и служи овај форум. Поздрав.

kristal
21-01-12, 15:40
LJudi imajte strpljenja tek je zima pocela moze tojos i da zakisi pa i sneg dosta da padne.U tom slucaju na uradjenim njivama moze voda da ostane,i uvek se kasnije prosuse nego one koje se rade na proljece.Nisu ta oranja bas tako losa da se mora sad ici.Slavite slave odmarajte sve ce to vreme odraditi umesto vas.
Kao sto sam i, napisao odradilo je vreme.Ovih dana sam putovao tamo vamo i samo zurio u oranja .Ona oranja koja su bila redovno i lepo uradjena tu nevidim sta bi se trebalo zatvoriti No bila su i takva oranja gde je pozeljno bilo zatvoriti brazdu

Antonio
21-01-12, 18:39
Teorija ne moze nastati bez prakse , i obrnuto , kao sto rekoh sve ostalo je tumaranje po mraku i nabadanje prekidaca
p.s.Inace je knjiga opste ratarstvo napisana i sacinjena 99 % od prakticnih stvari.

Gdje se može skinuti ta knjiga, imaš li link?

Bobo
21-01-12, 22:26
Samo da kazem jednu stvar:

Isao sam danas u Beograd i gledao sam njive uz autoput... NITI JEDNA JEDINA nije zatvorena i jos imate snijega po brazdama cjeim putem do bg... O kakvom vi zatvaranju brazde pricate, ili sasm ja bio u krivoj zemlji danas?!?

Ne pricam zbog zatvaranje brazde, vec zbog snijega po njivama. nema ga puno, ali steta da padne u zavorenu njivu i da se povrsinski sloj napije oa ostalo da ishlapi...

Farmer II
22-01-12, 10:11
Bilo je mogucih dana za lepo zatvaranje brazde, ali u zadnje 2 nedelje ima dosta padavina, sneg i kisa

Bobo
22-01-12, 10:18
Pa izvin'te al zar nije cilj ostaviti oranje OTVORENO sve dok god ima padavina i kise?!?!?

Zato i pitam o kakvom vrazjem zatvaranju brazde vi pisete ovdje vec mjesec i pol kad jos imate snijega po pojedinim njivama.

Ne mogu neke ljude shvatiti, al ajde necu se ni prepirati bez veze...

Farmer II
22-01-12, 12:27
Sad sta je cilj to je diskutabilno, nisu oranja ista, nisu zemljista ista, nisu ciljevi ljudi isti, neko voli raniju setvu pa zbog toga, neko mora da rano seje, npr repa i slicno...

To ljudi sto su zatvarali brazdu su to radili u toplim danima, i tad su mogle cuti price o deficitu vlage u zimskom periodu. I dalje licno mislim da su uradili dobar potez , ali evo godina je pred nama, pa ce nam oni sami preneti utiske, i da li ce to raditi i dalje ili nece nikad vise.

Dosta ljudi ovde na forumu mesaju predsetvenu pripremu sa zatvaranjem brazde, i to je razlog za dobar broj protivrecnih stavova koji se ovde mogu procitati.

nju-viliđ
22-01-12, 12:43
Mi zimsku brazdu jos nismo zatvorili,do kukuruza se stigne.
Ocekujem barem jos snjeg jednom i kise.

diklofen
22-01-12, 12:48
Kako da ne mešamo zatvaranje brazdi i predsetvenu pripremu.Moja prva predsetvena priprema je ujedno i zatvaranje brazde.Onda pred setvu još jedan prolaz i to je to.

Zoran Kostović
22-01-12, 12:52
Juče sam obišao parcele poorane jesenas i početkom zime. Moje je mišljenje da bi se operacija zatvaranja zimske brazde trebala obaviti čim se za to stvore uslovi, odnosno kad se zemlja dovoljno prosuši. Pišem za svoje njive.

Dragan18
22-01-12, 16:33
Gdje se može skinuti ta knjiga, imaš li link?
Nemam,knjigu sam kupio na fakultetu.poz

grunt
22-01-12, 16:58
To se i ja cesto pitam,ocigledno da nekima ne treba vise vlage zadovoljni su ovim sto je palo do polovine Januara.Ovih dana je kod nas padala kisa samo tako a bice je jos do kraja februara,po meni sto vise vlage to bolje e sad ovo je neka ocigledno nova tehnologijaLkl{{

sale ratar
22-01-12, 20:43
Pitanje za člana bobo i grunt.Pošto sam 4i5 januara zatvorio brazdu na 30kj pitam se gde će sad ove naredne padavine zaršiti pošto po vašim komentarima ispada da na naše njive sad netreba da pada kiša i sneg jer neće biti efekta kao da su pokrivene najlonom.Palo preključe kod nas 20l po kvadratu i koliko vidim sve upila zemlja.

abro
22-01-12, 21:40
U ovoj temi sve više prepucavanja a sve manje pametnog za pročitati.
Komentar se ne odnosi konkretno ni na jednu stranu.

Dr.Gruja
22-01-12, 22:43
Kako da ne mešamo zatvaranje brazdi i predsetvenu pripremu.Moja prva predsetvena priprema je ujedno i zatvaranje brazde.Onda pred setvu još jedan prolaz i to je to.
Tako i ja mislim i radim!>:({

Bobo
23-01-12, 01:23
Posto sam prozvan, odgovorit cu... Nije nikud nestala ali HOCE!!!

Sad ste zaravnali oranja jer ste svi nestrpljivi i zujali bi traktorom po ataru. moja oranja nisam ni dirnuo jos nit planiram skoro...

Naime, da objasnim. Zaravnali ste oranja i vlaga se upija ali se NE ZADRZAVA u zemljistu i zemljiste se polako slijeze, prave se kapilare kroz koje voda ISPARAVA puno brze nego kroz grublje oranje... Sad ste sretni ko mala djeca jer ste dobili 20l kise... stvarno mi je neke komentare ovdje smijesno citati npr: "sva kisa se s mog zatvorenog oranja preljevala na komsijino otvoreno" a ni nemate pojma koliko u prevedenom smislu imate pravo ovakvim saljivim komentarima...

U prvim proljetnim toplim danima cete imati zatvoreno oranje i smijat cete se komsijama koji ga zatvaraju "tako kasno" i "sta su do sad radili" i slicno... znam jer je i u mom kraju tako, samo se natjecu ko ce prvi u njivu... Vi koji imate ranije poravnano oranje i s tako uradjenom njivom cekate sjetvu cete imati visestruko vece isparavanje vlage iz zemljista nego komsija koji je tek u proljece unistio kapilare po zemljistu i vlaga ce se prirodnim putem iz dubljih slojeva poceti polako dizati i nema isparavanja, sve se zadrzava ispod povrsine pravilno zatvorene brazde. Jasno, neko isparavanje se desava, ali u mnogo manjoj mjeri nego kod ljudi koji su ranije zatorili oranje i kod kojih se cjelu zimu vlaga upija i kapilare se stvaraju tokom cjele zime tako da im cjela dva mjeseca vlaga iz dubljih slojeva "bjezi" na ocigled, dok oni cekaju optimalni rok za sjetvu vlaga im ode u nepovrat.

naravno, sve ovo sto ja piskaram ne vrijedi ako je proljece vlazno, kao i kod nas prje koju godinu, da nije bilo potrebe zatvarati oranja, jer je cjelo proljece kisa zalijevala malo po malo i jednostavno nije bilo smisla raditi jedan prolaz vise po njivi koji apsolutno u danom trenu nije imao nikakvog smisla.

Vjerujte mi znam sta pisem i molim vas da me se vise ne proziva na ovoj temi, jer se ne zelim svadjati i prepirati oko necega u cemu imam svoj cvrst stav i od kojeg ne zelim uzmicati, a i ostali su takvi i tu nema smisla, jer vecina radi "kako je radio moj pradjed, djed, otac pa cu i ja tako, jer je njima valjalo, pa ce valjati i meni..." Glavno da svi imaju plugove okretace koje njihovi djedovi nisu imali, ali neke osnovne agrotehnicke mjere se totalno zapostavljaju i radi se napamet. Toliko da se radi i da komsiluk prica.

Dakle, nadam se da ste svi zadovoljni odgovorom i ako vas sto detaljnije zanima, internet je cudo, pa malo procitajte. Ja cu se javiti ako osjetim potrebu (nekako sumnjam) a ako ne necu, samo cu citati vase prepirke i dalje raditi kako treba i kako valja...

grunt
23-01-12, 09:07
Uze mi rec iz usta>:({

Srdjan Žorž
23-01-12, 10:06
Ja cu opet naglasiti,da sad ZTVARAMO zimsku(ili kako hocete da je zovete)brazdu,ne pripremamo za setvu.Pred setvu ce se ici jos jednom.Nije najbitnije samo isparenje vode koje jednako ko neke babe pominjete,vec poravnavanje radi lakse i plice obrade predsetveno i lakse rasturanje vestaka(ko to radi)kao i moguce prevelike vlege u prolec koja nedozvoljava da se sprema na dubini prvog prohoda.Isto tako ako bude suvlja prolec poravnate brazde imaju vise vlage nego oni sto tada mesaju suvu i vlaznu zemlju pa neko seme pada u suvo i ne nice na vreme.Nema potrebe da se prozivate samo svako iznosi svoje iskustvo a svi treba da probaju na jednoj njivi polapola pa da se uvere u istinitost pisanja pojedinih zgovornika zatvaranja (ne setvene pripreme)brazde.

grunt
23-01-12, 17:42
Trla baba lan da joj prodje dan!opet jedno te isto strasno.

Srdjan Žorž
23-01-12, 18:48
I ti nonstop nista ne kazes pametno samo piskaras poslovice otvori temu za poslovice i stare izreke pa pisi sko te ovo ne interesuje.

North ARMY
23-01-12, 19:31
Srdjane po cemu je ovo tebi zimska brazda ??
Jesu nju zakacili jaki mrazevi,natopio sneg pa kad je to proslo onda da se kaze zatvaranje zimske brazde ...

sale ratar
23-01-12, 19:33
Hvala na odgovoru članu bobo i grunt.Ja nisam internet poljoprivrednik jednostavno sam vas pitao za vaša iskustva (praksa) pošto čvrsto zagovarate kasnije zatvaranje brazde(zašto).Ako hoćete odgovorite lepo bez tog "šta će komšija i selo reći i mala deca" nismo mi sisali vesla i ne bi imao ovo što imam da radim baš tako pogrešno.Što se tiče pradeda ,deda, očeva, poštujem kako su oni radili (i sam radim dosta operacija kako su oni radili) ali nažalost došla su neka nova vremena a pritom mislim najviše na klimu i klimacke promene koje ste verovatno i vi primetili te i agrotehnika mora da se koriguje.Inače nemam prevrtač plug iako obrađujem 94 kj i radim dosta usluga.Izvinjavam se što sam malo skrenuo sa teme ali jednostavno tražim malo poštovanja između članova foruma prilikom izlaganja svojih iskustava u poljoprivredi.Poštujem svakoga i svačije mišljenje i zato se još jednom izvinjavam.

Srdjan Žorž
23-01-12, 19:39
@NA Zovi je kako hoces,po meni jesenja ja sam izorao pre novembra sve,neki jos oru,a nejki i nece da oru ali ovde neki samo se...u.Svako neka kaze sta misli a ne da dobacuje po 2 reci i sad je kao neki strucnjak.I nad strucnjacima ima neko bolji ili sa vise prakse sto je najbitnije.

pidikanac
23-01-12, 19:53

ja isto krajem februara ili početkom marta ( zavisi od vremena ) bacim ureu i jedan prohod drljačom I onda pred setvu još jednom spremačem i to je to

nikola indjija
23-01-12, 21:33
Pidikanac po meni mislim da ti je pametnije prvi prolaz spremac,a zatim drljaca pred setvu

Steco
23-01-12, 21:53
Zbog uslova kakvi su bili u toku ovogodišnjeg oranja površinski sloj je ostao prilično neravan.Zbog izostanka padavina i mraza situacija se nije bitno popravila do ovih zadnjih padavina.Na parcelama gde ću sejati repu oranje je moralo ići dublje pa su grudve na pojedinim delovima bile veličine konjske glave tvrde kao kamen.Na tim njivama u pitanje je došla uopšta mogćnost pripreme setvenog sloja (koji za repu mora biti vrhunski)ukoliko izostanu veliki mrazevi.Zbog toga ,kada se pre dvadesetak dana zemljište prosušilo,nije bilo nikakve dleme da li se ide nego samo čime.Prvo sam otišao drljačom,malo težom,koja je iznenađujuće dobro radila međutm ostajali su talasi.Vratio sam se po setvospremač(sa daskom bez rotora) koji je zapanjujuće razbijao ogromne grudve ali ne u prašinu nego kao šljunak i potpuno poravnavao zemljište.Znači nisam hteo da zatvaram brazdu nego da poravnam oranje ali je ispalo odlično i uradio sam za repu i par njiva gde je oranje loše izgledalo.Zemja je bila toliko suva da se ponegde i prašina videla a rasipanje izuzetno tako da ko god je imao grubo oranje a nije iskoristio ovu priliku mislim da je pogrešio jer je gaženje zbog malo padavina bilo zanemarivo.Ali takvi uslovi su se stekli sad i ko zna kad će ponovo.

Shale
23-01-12, 23:19
Vi koji ste već "poravnali" oranja setvospremačom, možete odma i da posejete repu, pošto su temparature retko kad niske....

Gospodo, setvospremačom i drljačom se ne ravnaju oranja, nego se priprema površinski sloj za setvu...

Ako ste već teli da poravnate oranja bolje da ste to uradili tanjiračom...

Dr.Gruja
23-01-12, 23:30
Ovo nije :){{ ko bude čito pažljivo rezumeće!!!

Rana setva-više korena

Prinosi secerne repe poslednjih godina stagniraju, a pojedinim regionima zbog posledica susa cak i opadaju. Medjutim, ako se izuzme susa koja se jedino moze ublaziti uvodjenjem sistema za navodnjavanje, prevazilazenje stagnacije prinosa secerne repe moguce je preduzimanje vise mera u sistemu iskoriscavanje zemljista, a potrebna je i revizija plodosmene. Dokazano je da u petoplodnom plodoredu prinosi rastu, pre svega zbog slavijeg intenziteta raznih obolenja i stetocina.
Repa trazi tri oranja
Dosledno izvodjenje osnovne obrade po sistemu tri oranja, uz dopunsku pripremu povrsinskog sloja za secernu repu, sasvim sigurno omogucava povecanje prinosa svih useva u plodosmeni. Naravno, osnovna obrada treba da se izvodi u najpogodnijem stanju zemljista, predvidjenom roku, na odredjenu dubinu, da bi se sacuvala struktura oranicnog sloja.

Povrsinska priprema zemljista, ravnanje, zaoravanje razora i gruba priprema setvospremaca u jesen, takodje su sastavni deo uspesne tehnologije proizvodnje.

Programiranim sistemom obrade i djubrenja potrebno je poceti proces povecanja plodnosti zemljista.
Secerna repa zahteva obaveznu analizu zemljista, po mogucstvu upotrebu stajnjaka i djubrenje mineralnim djubrivima, na osnovu programiranog prinosa i kvaliteta. Ovakav put u proizvodnji secerne repe vec sledi odredjeni broj proizvodjaca, gde su ostvareni veliki prinosi i ustede u pojedinim vrstama djubriva. Praksu za istovetno djubrenje svih parcela treba prekinuti.
Prinos secerne repe od 60 tona po hektaru moguce je ostvariti i sa manjim kolicinama hraniva, ako se djubrenje planira na bazi iznosenja hranjivih materija i roda i tacno utvrde rezerve hrane u zemljistu. U cilju ustede azotnih djubriva od kojih najvise zavisi prinos repe, kolicinu ovog hraniva u zemljistu potrebno je odrediti neposredno pre setve tzv. N-min metodom.
Predsetvenu pripremu zemljista, pogotovo tezih tipova, gde je cesto tanjiranje, potrebno je prekinuti ili na takve parcele ne sejati secernu repu. Rana setva i dalje ima prednost u odnosu na kasnije rokove, zbog duzine vegetacionog perioda i izbegavanja kriticnih perioda. Setva na konacan razmak treba da se odredjuje prema stanju pripremljenosti povrsina za setvu i moguceg procenta biljaka u polju. Idealno pripremljene povrsine mogu se sejati na 16 cm a sve ostale na oko 10 cm uz mogucnost korekcije broja biljaka posle nicanja.
Izbor sorti repe nije ogranicavajuci cinilac proizvodnje. Rezultati sortnih ogleda u odredjenom proizvodnom reonu daju dosta pouzdan odgovor na ovo pitanje. Potrebno je odabrati pravu sortu za odredjena mikroreonska, sa gledista otpornosti na cerkosporu. U novije vreme ide se na sorte otporne na rizomaniju.

grunt
24-01-12, 12:18
Srdjan Žorž (http://poljoinfo.com/member.php?5323-Srdjan-Žorž)
http://poljoinfo.com/images/statusicon/user-offline.png
Član http://poljoinfo.com/image.php?u=5323&dateline=1326465236 (http://poljoinfo.com/member.php?5323-Srdjan-Žorž) Datum pristupanjaJan 2011LokacijaPetka,PozarevacPoruka1,705Zahvalio se8Zahvaljeno 57 puta na 46 poruka

I ti nonstop nista ne kazes pametno samo piskaras poslovice otvori temu za poslovice i stare izreke pa pisi sko te ovo ne interesuje.

Alo kolega ŽORŽ procitaj unazd neke moje postove i molim te bez prozivanja!Ja sam zagovornik prikupljanja sto vise vlage u zemljistu,koje ce biti i te kako evo i danas pada kisa!vlaga koja ce otici u dubinu i biti preko potrebna korenu biljke u susi!Za grudve i usitnjavanje zemljista se ne brinem ako bude mraza kise snega znaci padavina u svakom obliku.Ovo je moj stav (prikupiti sto vise vlage u zmlji)

KokosarTO
24-01-12, 12:21
Zasto zatvarate oranje kad tek treba da pada sneg. Od njega bude najvise vlage.

Bobo
24-01-12, 12:43
Hvala na odgovoru članu bobo i grunt.Ja nisam internet poljoprivrednik jednostavno sam vas pitao za vaša iskustva (praksa) pošto čvrsto zagovarate kasnije zatvaranje brazde(zašto).Ako hoćete odgovorite lepo bez tog "šta će komšija i selo reći i mala deca" nismo mi sisali vesla i ne bi imao ovo što imam da radim baš tako pogrešno.Što se tiče pradeda ,deda, očeva, poštujem kako su oni radili (i sam radim dosta operacija kako su oni radili) ali nažalost došla su neka nova vremena a pritom mislim najviše na klimu i klimacke promene koje ste verovatno i vi primetili te i agrotehnika mora da se koriguje.Inače nemam prevrtač plug iako obrađujem 94 kj i radim dosta usluga.Izvinjavam se što sam malo skrenuo sa teme ali jednostavno tražim malo poštovanja između članova foruma prilikom izlaganja svojih iskustava u poljoprivredi.Poštujem svakoga i svačije mišljenje i zato se još jednom izvinjavam.

Ispricavam se ako sam te na ikoji nacin uvrijedio, ali nisam se odnosio na nikog poimence, nego na sve opcenito koji rade zemlju na neki svoj nacin a ne mogu mi dati valjan razlog zasto tako rade zemlju... Svi odgovaraju da su tako i stari oduvijek radili i da je valjalo, i ko su oni da mjenjaju tahnologiju...

Zemlju radim u takvom kraju gdje ljudi vicu da je plug okretac najveca glupost izmisljena. pitaju gdje su jarci, kud ce se voda slijevati s takog oranja?!?

Zatvaranje brazde u selu radimo samo ujak moj i ja i vise NITKO. Pricaju da to nema potrebe raditi, jer to nikad radili nisu pa su opet imali dobar urod (18-22m/kj psenice, sramota), da se trosi gorivo baz veze i tako... Kad treba orati, ista prica: Ja orem u jesen 30cm duboko vicu na mene sta vadim van "mrtvu zemlju" da je to neplodno a oni i prase strnjake i oru jesensko na 20cm pojedinci i plice... Takodjer mi se smiju sto kupujem stajsko djubre i djubrim strnjake kad god stignem i mogu... To su sve mahom stariji ljudi koji od kad znaju za sebe rade zemlju i najdalje sto su od kuce otisli je bilo kad su bili u vojsci...

Imam kolegu koji strnjake ponekad i tri puta preorava do jeseni. Kad ga pitam zasto on kaze da mu je djed rekao dok je bio ziv da se trojacenjem povecava plodnost zemlje i da ne treba bacati gnojiva uopce, da je to izmisljtina koju nam prodaju samo da bi zaradili novce na nama?!?!?!?!?!

Zasto ovo pisem? zato da kazem da vjecito slusam sta se okolo prica i kad bih i ja tako radio, ne bi se s mjesta pomakao, stovise, isao bih u propast i tu nema kruha. bolje dzabe sjediti, nego dzabe raditi u mom slucaju... kad nesto i kazem "starijim i iskusnijim" komsijama na selu, smiju mi se cesto puta, jer "ja uvijek izmisljam toplu vodu i pravim se pametan"

Uvode se nove tehnologije u obradi zemljista, zelena gnojidba takodjer sprijeceva isparavanje vlage iz zemljsita poslije zetve i ujedno razrahli tlo da se u jesen lakse obradi ta zemlja.

Isto tako i zatvaranje brazde.

Vec sam ranije pisao da se oranje valja poravnati ako je grubo i grudavo, ali samo tanjuracom, nicim vise, jer zemlja preko zime (tj dok god ima padavina) treba ostati "otvorena" radi lakseg upijanja vlage u dublje slojeve. Tek kad naidje susni, topliji period (2. - 3. mjesec) treba cim prije u toplim danima krenuti u zatvaranje zimske/jesenske brazde koja je ili ostala nedirnuta od oranja ili je popravljena tanjuracom, nebitno... Cilj svega ovog sto ja pisem se na mojim parcelama vidi na ocigled, pogotovo u sjetvi soje... vlaga je tamo gdje ju trebam; U CJELOM oranicnom sloju, i ima je uvijek dovoljno.

Neke godine nisam zatvarao brazdu i kad je trebalo sijati soju, nisam od prasine vidio kud idem sa sjetvospremacem, i sjeme je islo u suhu zemlju. Prinos je bio unatoc dobroj godini podbacio i to dosta, soja mi je kasnila iako je sijana medju prvima bas zbog tog nedostatka vlage.

Od onda sam vidio da bez zatvaranja vlage nema govora o ozbiljnoj zemljoradnji...

Ne kazem nista, vasa zemlja je dosta drugacija od moje, moguce da i tu postoji neka razlika ali je ona nebitna, jer je isparavanje u cijelom svijetu isto... tj odvija se na isti nacim.

pidikanac
24-01-12, 12:50
Zasto zatvarate oranje kad tek treba da pada sneg. Od njega bude najvise vlage.
jesi li siguran u to ? stavi neku posudu da napada sneg u nju pa to onda istopi na šporetu i vodećeš koliko ima vode

grunt
24-01-12, 13:09
Hvala na odgovoru članu bobo i grunt.Ja nisam internet poljoprivrednik jednostavno sam vas pitao za vaša iskustva (praksa) pošto čvrsto zagovarate kasnije zatvaranje brazde(zašto).Ako hoćete odgovorite lepo bez tog "šta će komšija i selo reći i mala deca" nismo mi sisali vesla i ne bi imao ovo što imam da radim baš tako pogrešno.Što se tiče pradeda ,deda, očeva, poštujem kako su oni radili (i sam radim dosta operacija kako su oni radili) ali nažalost došla su neka nova vremena a pritom mislim najviše na klimu i klimacke promene koje ste verovatno i vi primetili te i agrotehnika mora da se koriguje.Inače nemam prevrtač plug iako obrađujem 94 kj i radim dosta usluga.Izvinjavam se što sam malo skrenuo sa teme ali jednostavno tražim malo poštovanja između članova foruma prilikom izlaganja svojih iskustava u poljoprivredi.Poštujem svakoga i svačije mišljenje i zato se još jednom izvinjavam.Ja hocu da skupim sto vise vlage do god padavina ima i nisam bez iskistva bez vredjanja!E to je moj cilj e sad ti konkretno reci meni zasto ti zatvaras brazdu i januaru?(osim ako nije zbog jako velikih busa i tvrdih dzombi)ti si covek od iskustva u poljoprivredi budi precizan i konkretan!

mica967
24-01-12, 13:10
Gospon Bobo kao što ste naveli na kraju vašeg predhodnog posta razlika između vaše zemlje i naše je velika, to su mi potvrdile vaše dojučerašnje komšije(zamenuli kuće posle 91 god.) i sad se većina njih bavi poljoprivredom i polako te svoje navike iz zavičaja ostavljaju po strani i prihvataju nove a jedna od njih je i ova tema. Naše oranice mnogo lakše propuštaju vodu i ova agrotehnička mera se kod nas još nije pokazala kao promašena investicija.

nikola indjija
24-01-12, 13:18
Ja hocu da skupim sto vise vlage do god padavina ima i nisam bez iskistva bez vredjanja!E to je moj cilj e sad ti konkretno reci meni zasto ti zatvaras brazdu i januaru?(osim ako nije zbog jako velikih busa i tvrdih dzombi)ti si covek od iskustva u poljoprivredi budi precizan i konkretan!
Koju ces ti vlagu sakupiti u prolece kad poravnas po suvom i vise nebude padalo kise posle toga?Takve stvari se vec redovno desavaju kod nas vec par godina,pitacu te u prolece kada u tu suvu zemlju posejes pa gledas u nebo,a mi koji smo sada poravnali nemoramo uopste u prolece spremati za neke kulture i samim tim ce nase seme biti u sigurno vecoj vlazi nego tvoje.

grunt
24-01-12, 13:30
Pa da ja cu naravno zatvarati brazdu polovinom aprila sta je tebi bre ?Planiram da je zatvorim polovinom februara cim malo prosusi mozda i ranije i garantujem ti da ce biti vise vlage kod mene u zemljistu nego kod vas sto ste zatvarali pocetkom januara.Za tim pred setvu setvospremac i sejanjeLkl{{

ddragan
24-01-12, 13:32
Moze se lako desiti i to jer otkud znas sta ce biti,zadnjih god nije retkost da u martu pada sneg.

nikola indjija
24-01-12, 13:35
Pa da ja cu naravno zatvarati brazdu polovinom aprila sta je tebi bre ?
Samo ti zatvaraj polovinom aprila.Ja sam zatvorio sada jer sam to mogao ,a obicno zatvaram u prolece cim se moze prosle godine u februaru

---------- Poruka napisana u 13:35 ---------- Prethodna poruka je at 13:34 ----------

Moze se lako desiti i to jer otkud znas sta ce biti,zadnjih god nije retkost da u martu pada sneg.
Pa sta ako padne sneg u martu

pidikanac
24-01-12, 13:35
Pa da ja cu naravno zatvarati brazdu polovinom aprila sta je tebi bre ?Planiram da je zatvorim polovinom februara cim malo prosusi mozda i ranije i garantujem ti da ce biti vise vlage kod mene u zemljistu nego kod vas sto ste zatvarali pocetkom januara.Za tim pred setvu setvospremac i sejanjeLkl{{

pa kada ti onda seješ kada polovinom aprila pripremaš ^-^

ddragan
24-01-12, 13:45
Samo ti zatvaraj polovinom aprila.Ja sam zatvorio sada jer sam to mogao ,a obicno zatvaram u prolece cim se moze prosle godine u februaru

---------- Poruka napisana u 13:35 ---------- Prethodna poruka je at 13:34 ----------

Pa sta ako padne sneg u martuPa ako padne polovinom marta dok se osusi uhvatice ga druga polovina aprila,ja sam inace 3,4,5 januara radio i ostalo mi jos malo.A grunt je hteo da kaze da nece da ceka polovinu aprila da zatvara brazdu,samo ste ga pogresno razumeli.

nikola indjija
24-01-12, 13:50
Ne sekiraj se da se nece osusiti

ddragan
24-01-12, 13:54
Ne sekiram se ni najmanje,a dok se osusi da moze u njivu i vlage vise nema ni upola kao gde je poravnato.

Bobo
24-01-12, 14:17
Gospon Bobo kao što ste naveli na kraju vašeg predhodnog posta razlika između vaše zemlje i naše je velika, to su mi potvrdile vaše dojučerašnje komšije(zamenuli kuće posle 91 god.) i sad se većina njih bavi poljoprivredom i polako te svoje navike iz zavičaja ostavljaju po strani i prihvataju nove a jedna od njih je i ova tema. Naše oranice mnogo lakše propuštaju vodu i ova agrotehnička mera se kod nas još nije pokazala kao promašena investicija.

Ne boj se nista, znam kakva je zemlja bas u Gulubincima, imam tamo 4 kuce rodbine na raznim stranama sela i gledao sam tu vasu zemlju koja je totalno suprotnost od one moje zute... zato sam i napisao da je zemlja drugacija, ali opet isparavanje je isparavanje...

Samo pisem moja saznanja iz vlastitog iskustva kako sam sto radio.

nju-viliđ
24-01-12, 14:29
Da pitam nesto. Vidim da ima ljudi koji znaju puno vise od mene.
Jel bolje da zatvorim brazdu sa drljačama ili tanjuračama?
I dali je dovoljno proci samo jednom?

Ja bi zatvorio nu drugom mjeseccu i pred kraj aprila sija kukuruz.

I jos jedno pitanje,nemojte zamjeriti.
Dal bi bil pametno bacit kakvo umjetno gnojivo dok zatvaram brazdu,a imam namjeru kuruz sijat?
hvala

mihajlodl
24-01-12, 14:38
prosle godine sam jednu njivu zatvorio krajem decembra i pred setvu prosao spremacem bila je idealna ali corak najlosije je rodila oko 4 tone hektar e sad potrefi ga majstore mislim da je svaka godina prica za sebe.

Bobo
24-01-12, 14:57
Da pitam nesto. Vidim da ima ljudi koji znaju puno vise od mene.
Jel bolje da zatvorim brazdu sa drljačama ili tanjuračama?
I dali je dovoljno proci samo jednom?

Ja bi zatvorio nu drugom mjeseccu i pred kraj aprila sija kukuruz.

I jos jedno pitanje,nemojte zamjeriti.
Dal bi bil pametno bacit kakvo umjetno gnojivo dok zatvaram brazdu,a imam namjeru kuruz sijat?
hvala

Zatvaranje u drugom mjesecu nikako vrsiti tanjuracom. Bolje drljacom spustenom do kraja naravno i jos bolje ako imas neku drvenu gredu u sirini drljace da ju vuces za drljacom na lancima...

Gnojivo moze, zasto ne, ali ja ga bacim pod sjetvospremac za soju a za kukuruze ide iz sijacice... Mislim da ti je bolje podrljati i ostaviti ravnu njivu i onda pred sjetvu po ravnom bacas gnojivo ko covjek, ne drndas se i po tome sjetvospremac i sjetva.

ddragan
24-01-12, 15:02
Bobo kako iza sejacice,sa ulagacima ili rasturivacem bacas od gore?

sale ratar
24-01-12, 16:22
Ja hocu da skupim sto vise vlage do god padavina ima i nisam bez iskistva bez vredjanja!E to je moj cilj e sad ti konkretno reci meni zasto ti zatvaras brazdu i januaru?(osim ako nije zbog jako velikih busa i tvrdih dzombi)ti si covek od iskustva u poljoprivredi budi precizan i konkretan!

Deo odgovora imaš na strani 35 ove teme ali ću dodati još ovo;Kod nas zemlja dosta dobro upija padavine (černozem 1 klasa) i drži vlagu pošto kad vadim uzorak zemlje n-min metodom (30-90 cm.) nalazim crnicu na dubinama od 40-80cm. tako da isparavanja i pucanje zemljišta kod nas malo teže ide.Kad poravnam zemlju u januaru znaš i sam da ozbiljnih mrazeva ima i u januaru, februaru, koji površinski sloj od od nekoliko santimetara stalno diže i spušta i time kida te kapilare gde zemljište isparava (bar ja tako mislim) inače slažem se da mraz povlači vlagu u površinski sloj ali to se dešava i sa oranjem dok oranje ako je malo grudevito kao ove jeseni se na prvom vetru suši (grudva pobeli) i ako tako oranje kasno poravnam onda imam problem sa vlagom u setvenom sloju ako nebude kiše u međuvremenu (to nam se često dešava u zadnjih par godina).Inače grudevitije oranje bolje zadržava snežne padavine ali mi snega nemamo više kao nekad (u 10 god. 2 sa snegom a nekad je bilo obratno).Zatvaranje brazde kod nas zagovaraju i PSS.

dragan.kovacev
24-01-12, 16:25
mi zatvaranje brazde nikad pre prvog marta nismo radili, niti ce mo ikada, a tako je u mom okruzenji a i sire...
odonomad kad sam isao na oranje ni jedan traktor nisam video da zatvara brazdu,a stigao sam do izmedju vladimirovca i padine. a kad odes u martu pun atar...tako da je zanemarnjiv broj onih koi to rade sada-vec uradili...

Srdjan Žorž
24-01-12, 16:55
Kao da ce bog tebe cekati i tebi ugoditi.Vidi se da neznas nista o poljoprivredi i mogu da te prozivam(ne vredjam) jer radim dosta godina i znam da nemozes vreme da biras zimi,vec koristis kad se ukaze prilika.Naravno da svako ima misljenje ali ti svakom pokusavas da dokazes ono sto smo vecina nas probali i ustanovili sta je bolje.Uzmi prvo probaj pa onda imas pravo da kudis.

grunt
24-01-12, 17:02
Ne pamtim kad sam se vise nasmejao:lol:citaj malo izmedju redova ej alo!Naravnoda nemam pojma o poljoprivredi kad zivim od nje samo od nje :lol:A grunt je hteo da kaze da nece da ceka polovinu aprila da zatvara brazdu,samo ste ga pogresno razumeli Kolega svaka cast ljudi gde vam je smisao za humor:lol:

Srdjan Žorž
24-01-12, 17:06
Pa onda probaj malo i nesto novo nemoj kao tvoj deda da radis uvek isto.

nikola ilic
24-01-12, 17:24
@nju-viliđ
Najbolje je teskom drljacom ili spremacem,a najbitnija je daska ispred tog prikljucka,jel ona ravna oranja.

nju-viliđ
24-01-12, 17:28
@nju-viliđ
Najbolje je teskom drljacom ili spremacem,a najbitnija je daska ispred tog prikljucka,jel ona ravna oranja.

Hvala Bobi i tebi.
Budem sa drljacama onda i tu dasku nekako budem postavio

grunt
24-01-12, 17:37
Pa onda probaj malo i nesto novo nemoj kao tvoj deda da radis uvek isto.Ne znam dali si znao da u poljoprivredi nema puno probanja i nema puno popravljanja gresaka inace ode godina,moj odg tebi i drugima koji me nisu razumeli je da cu zatvoriti brazdu polovinom ili pocetkom februara a nikad nisam niti cu to raditi pocetkom Januara to je to!Mozda se vi sad kajete sto ste to uradili u Januaru kad vidite sad ove kise i malo mraza sto najavljuju:lol:sala naravno>:({

nikola ilic
24-01-12, 17:55
Ne,mi se kajemo sto nismo zatvorili u novembru,kad treba.

Neznam zasto pravite tolike off,samo ce nam zakljucati temu,a neko bi mozda hteo da sazna nesto o ovome.

German hunting terrier | Jagdterrier