Zatvaranje zimske brazde

@Oldtimer i ja sam neki dan razgovarao sa jednim savetodavcem koji radi u struci duze nego sto ja imam godina + predavanja na faxu i razgovori sa profesorima,svima nam se svelo na isto tj oni su svi imali iste price a mene su naveli na jedan zakljucak koji sam prethodno izneo.
 
Hm...mozda najbolje da nastavimo na prolece s diskusijom...ako budem bio u mogucnosti (trenutna kolicina kise mi ne dozvoljava)sigurno cu preci njive setvospremacem.
Sto se tice predavanja, i ja sam isao na ta predavanja, kod profesora Crnobarca, i Marinkovica, iz ratarstva, kod profesora Malinovica iz mehanizacije u ratarstvu, i njihov zakljucak je bio-zatvaranje brazde po zavrsetku oranja, pod obavezno, e sad ako je doslo do nekih novih saznanja u agrotehnici, mozda su i gresili. Ponavljam, to su profesori sa terena, i iz prakse, ne mastiljare poput nekih u Novom sadu na fakultetu. I ovi savetodavci koje sam kontaktirao istu nisu knjiski moljci.

Ja jos uvek nemam stav skroz odredjen prema ovoj meri, pa posto mi je ostalo nafte od zimskog oranja, koju sam vec ukalkulisao, odradicu ove godine, i onda cu preneti iskustva, sta sam dobio, a sta izgubio.
Glavni razlog sto sam se odlucio na to je taj da sm prosle nedelje isao u neki sverc komerc, pa sam prosao kroz Madjarsku, Austriju, Nemacku, i Holandiju. I sta sam na tom putu video je da je veeeelika vecina oranica vec zatvorena. E, sad nisam nikad bio od onih cim nesto vidim, odmah sam glavni zagovornik toga, ali sam isto tako svestan da su ti ljudi fantasticno uredili svoje zemlje, i da nista ne rade bezveze...
 
Da je lose zatvarati sada nebi veliki proizvodjaci(tipa par hiljada hektara) zatvarali brazde sada.Barem po meni mislim da je bolje sada zatvoriti brazdu sada pogotovo za repu.Repa se seje plitko i u prolece moze biti problema sa nicanjem ako nema kise,a za kukuruz nije toliko bitno njega mozes posejati i 10cm dubine on ce nici:ppozdrav:
 
Negde sam procitao informaciju da se odgovarajucom, i pravovremenom agrotehnikom moze sacuvati i do 100 mm vodenog taloga u zemljistu...npr, da sam zatvorio brazdu odmah po oranju, ili zajedno sa oranjem, sada bi zemlja bila mnogo vlaznija. U ovoj godini moze da se okaze presudno pravovremeno zatvaranje brazde.
 
Jedino opravdano je zbog sejanja repe,jer moze da bude prevlazno u prolec pa ce se mnogo gaziti.Inace ko je orao u Septembru moze da zatvara,a ko je sad orao po suvom neka ceka mozda se ugodi u Januaru ili Februaru.
 
Manji zahvati i ici ce neki od 100ks.

---------- Poruka napisana u 19:06 ---------- Prethodna poruka je at 19:03 ----------

Mada...tu dodje najjeftinije je platiti ujaku je tanjirao covek iz sela na 20-25cm za zito po ceni od 20e/kj.
A ovako se nafte za oranje i drljanje potrosi za te novce,a amortizacija+ rad da se i ne racuna.
 
Po meni je ključni problem u sijačicama za kukuruz koje su kod nas ipak zastarjele , tj smetaju im ostaci na površini , kada bi to riješili mogli bi izbaciti oranje i poslije kukuruza , samo npr tanjiranje+ podrivač ili gruber dublje ili sl...
A orati poslije pšenice , soje , suncokreta ili sl , trebalo bi stvarno svi da se složimo da je glupo..
 
Pa treba bar probati pola njive orati a pola uraditi na drugi način , na primer tanjiranje plus podrivanje svake druge treće god, ili sklepati neki gruber ili sl , pa vidjeti šta je bolje i jeftinije. A kakva je zemlja kod vas , u Bačkoj npr , pa tu može poslije soje i odma sjetvospremač direkt da ide , što orati?
 
Ne bih se ja bas slozio da posle soje moze setvospremac pogotovo ako baliras slamu pa jos prodje kompozicija za utovar onda neki ni plugovi nece u zemlju a kamoli setvospremac. Ja sam posle sklanjanja sojine slame gruberisao pa su mi pucali srafovi kao ludi.

Inace, ja sam neke parcele na kojima je bila soja gruberisao na nekih 15-ak cm prvi prohod i posle razbacivanja vestackog djubriva uradio drugi prohod na nekih 25 cm i tako ostavljam do proleca. U pitanju je 8.5kj zemlje I i II klase.

Na strnistima sam se igrao. Posle sklanjanja slame sam uradio 2 prohoda gruberom dan za danom zato sto je posle prvog prohoda palo nesto kise pa sam hteo da sejem muvar za stoku ali eto nisam i to tako ostalo (inace, parcele za 'igranje' su po 0.5kj i necu meriti bas sve tacno). Posle odredjenog vremena u dokolici smo drug i ja prestelovali gruber na maksimalnu radnu dubinu i tako uradili te iste parcele na 30cm. Jednu parcelu sam posle tog gruberisanja uzorao da probam plug pa presao gruberom na 15-ak cm dubine a ostale samo presao gruberom sto ispada da sam 'zatvorio brazdu'. Nadam se pozitivnom efektu.

Nesto od grudvastih oranja sam presao tanjiracom tako da sam i tu 'zatvorio brazdu'. Videcemo sta prolece kaze..
 
Šta je po Vama bolje za zatvaranje zimske brazde setvospremač ili tanjirača?Znači mene interesuje za ove sadašnje uslove.
 
E na ovo bi Dragan82 rekao da se kupi obrtač pa ne treba tanjirača.Imam ja drljaču od 4m ali je ona obična laka.Pošto mi je i setvospremač 4m onda bolje da idem sa njim zar ne?
 
Nazad
Vrh