Zatvaranje zimske brazde

Između mog u susednog sela tip zatvara brazdu već nekoliko dana teškom tanjiračom.Ono što je kao zatvorio ne liči ni na šta a verovatno ima viška goriva ili mu se voza i štrucka po onim planinama od džombi.
 
Ako se je malo razumem u ratarstvo, zatvaranje brazde je agrotehnička mera koja ima za cilj da sačuva vlagu u zemljištu. Ko trši gorivo na to da sačuva nešto što ne postoji je za posmatranje.
 
Zatvaraju oni koji su porali a sta ce oni koji nisu.Ta agrotehnicka mera kako kazes kolega je primenjiva samo onda kad je oranje vec delimicno sleglo,a to se desi posle 2 meseca od oranja.Tako da vecina nece da zatvara skoro nista osim prozora.
 
Ovih godina sam se trudio da cim zavrsim oranje sve podrljam.Bude sitnije i lepse se uradi u peolece.Ove godine cu to isto da uradim samo kada pedne lepa kisa.
 
"Zatvaranje brazde" je pojam koji se odomaćio i malo je sužen , možda bi bolje da ovo sada što neki rade zovemo ravnanje oranja ili sl pa b i to dobilo drugi smisao .
 
Zbog cega to mislis??
Pa sto smo onda orali ?
Oremo da povecamo povrsinu zemljista,a samim tim je bolje upijanje kise i snega kad se otopi (veca povrsina),zemlja se bolje zagreva kad se otopi sneg opet zbog vece povrsine i vece apsorpcije suncevih zraka,a o mrznjenju samog oranja i prvenstveno grudvi mislim da nema potrebe ni pocinjati govoriti jer je svima jasno.

Ovako kad "zatvorimo brazdu" tj ispeglamo njivu dobijamo manju povrsinu za upijanje toplote,a vlaznost moze da bude noz sa 2 ostrice ako ima previse snega da se topi ili kise zemljiste ne moze brzo da upije i stvori kora,a ako bude premalo opet je manja povrsina,sporije upija i ima vece sanse da "izvetri" najprostije receno.
 
Tako je NA... zatvaranje brazde se radi prvi dan proljeca kad se moza traktorom izici u njivu i najbolje se pokazao alat za to pravljen od pruznih sinja, koji ce dobro ispeglati i poravnati zemljiste i na taj nacin zatvoriti kapilare kroz koje vlaga moze isparavati iz zemljista...

Ovo sto pojedinci sad rade, nema smisla, ali necemo se previse oko toga prepirati, jer se sjecam da je prije godinu-dvije potegnuta takva tema, pa su se javljali razni ljudi s raznim iskustvima i svi su bili u isto vrijeme i u pravu i u krivu. Bolje se ostavi coravog posla bit ce svima lakse ;)
 
Bobo ko nema sinu(a ocekujem svake godine da je nabavim dok jos malo zakorovi pruga pored moje njive :osmeh: ) moze posluziti i drljaca za zatvaranje i to najbolje radi kad se skrati na toplinku tako da je danji deo rama u zemlji,a prednja cev skoro da sluzi kao greda,dok krila drljace daju onako lagani finis.

Naravno ima i boljih masina,ali ja nemam uslove za bolje,tako da drljacom pocetkom marta najcesce zatvorimo brazdu i pred setvu ide setvospremac.
 
Ne bih se slozio... jos bolje radi drljaca kojoj je izmedju zadnjia dva reda zubaca ubacena drvena greda, koja "glumi" sinju... Da vidis kako taj sistem radi... Cudo jedno. Na brzinu se namontira, prednji zubci razmrdaju zemlju malo a greda iza ih poravna. Ispadne kao da je sinjom radjeno.

Ovo sam kod komsije vidio prosle godine, a ja inace zatvaram u proljece obicnom drljacom i nisam vidio potrebu da ju "naguzim" jer je i ovako odradjivala dobar posao.
 
To radi i ekonomija seoska sa drvenom gredom i takodje odradi odlicno posao,ali mi se ne budzi greda,a ni brana pa sam zato rekao kako radimo sa "klot" drljacom.
 
Ja sam juce pre kise isao sa vucnom tanjiracom mislim da ima 32diska da poravnam tamo gde cu sejati repu oranje je toliko mekano(uzorano pre mesec ipo dana) da tanjiraca nemoze bas idealno da poravna tragove,a rus 820 nemoze brze da je vuce od 8km
 
Tako je NA... zatvaranje brazde se radi prvi dan proljeca kad se moza traktorom izici u njivu i najbolje se pokazao alat za to pravljen od pruznih sinja, koji ce dobro ispeglati i poravnati zemljiste i na taj nacin zatvoriti kapilare kroz koje vlaga moze isparavati iz zemljista...

Ovo sto pojedinci sad rade, nema smisla, ali necemo se previse oko toga prepirati, jer se sjecam da je prije godinu-dvije potegnuta takva tema, pa su se javljali razni ljudi s raznim iskustvima i svi su bili u isto vrijeme i u pravu i u krivu. Bolje se ostavi coravog posla bit ce svima lakse ;)
ako sada hoce da poravna oranje zasto ne namontira paker valjak na plug i u jednom prohodu odradi posao, ovako samo trosi gorivo bez neke velike potrebe
 
Takodje razmisljam da u zavisnosti od toga kakvo bude oranje, isto predjem plitko tanjiracom. A takdoje razmisljam i da mozda pre oranja predjem tanjiracom. Sto ne znaci da u prolece nece biti ponovo zatvaranje brazde. Godina tj sezona je izuzetno specificna, i bice jako tesko obraditi ovako suvo zemljiste.
 
Ovi ljudi sto su ovih dana zatvarali brazdu ne rade to zbog vlage , nego se plase da mraz nece biti dovoljno jak da razbije grudve od oranja, pa zato sada (pre pojave mrazeva) idu u ispomoc tim mrazevima. Imate primer od prosle godine kada je bio jak mraz, ali oranje nije izmrzlo jer je u vreme tih mrazeva bio veliki snezni pokrivac. A proslogodisnje oranje je bar bilo 2 puta lepse nego ovo sada.
I nisu ti ljudi ludi, niti imaju viska para,hleb je ovo sa 7 kora.
 
Konsultovao sam se s par ljudi iz PSS, i preporuka je bila, ako mozes uradi obavezno. Pomoci ces mrazu, bolje ce se zagrejati zemljiste u prolece, sacuvaces vise vlage.. Prosle godine je bilo dosta snega, i zemlja se sabila, i bilo je jako tvrdo, tj bila je debela pokorica, tako da tvrdnje da ce se zemlja "zabetonirati" ne stoje. Ne znam sta clan Sandor radi ove godine, prethodnih vidim da je radio, i da je bilo dobro, po njegovoj prici. Ako budem bio u mogucnosti,tj ako dovoljno nakisne zemlja, radicu zatvaranje pre zime, pa cemo sabrati utiske na prolece..
 
Jedan od ciljeva za proljetnu sjetvu bi trebao biti da zemlja prije predsjetvene pripreme budu što (e sad ne znam kako da se izrazim tačno) homogenija ,odnosno da bude što manje šarolika po vlažnosti i po zbijenosti jer to je veliki neprijatelj kod nicanja kada je zemlja mješavina suve i vlažne.
To bi bio cilj jesenjeg ravnanja oranja.
 
Nazad
Vrh