PDA

View Full Version : Podizanje višegodišnjih zasada

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

Sale
07-07-08, 14:27
Postoje razno razna misljenja o stavljanju stajnjaka,glistenjaka,hidrogela itd. u jamice prilikom sadnje vocaka .Moj prijatelj je stavljao glistenjak u jamice kad je sadio sljivu i ima 100% prijem ,drugi kazu nikako glistenjak zato sto ne mozes naci bez bakterija itd. Da li neko od vas ima iskustva u ovome.

novii
07-07-08, 14:38
Ja mogu samo reći da ne dodajem ništa u jemice za voćke. Znam da nebi trebalo tako, ali mi se neda cimati jer sadim samo po nekoliko sadnica povremeno. E sada što se tiče bakterija, mislim da nebi trebale da sve smetaju baš svakoj voćki. Nego ako neka smeta kajsiji, možda ne smeta šljivi.

Traba paziti ako se dižu veći nasadi, nije šala.

Sale
07-07-08, 14:46
Problem je u jednom coveku koji je bacio sumnju na neke bakterije u glistenjaku .Pricao sam sa mnogo ljudi oko toga i nabavio knjige o gajenju glista i svi se slazu su gliste veoma prosta bica koja nemogu da obole od bakterija i da je glistenjak najbolji za podsticaj rasta vockama .Problem u mojoj odluci da li da ga koristim prilikom sadnje ili ne jeste sto je covek profesor poljoprivrednog fakulteta.

novii
14-07-08, 22:28
Pa dobro je on tebi rekao, gliste ne mogu da obole, ali treba obratiti pažnju na bakterije koje škode voću. E tu sada ide pitanje kakva je sirovina korišćena za đubar. Da nije neko ubacio neke biljne ostatke, koji su bili zaraženi, a to se u tom momentu nije moglo primetiti.

Sale
14-07-08, 22:39
Definitivno sam odustao od te ideje ,na koren samo zemlja a odozgo pregoreli stajnjak .Dobio sa i dobru preporuku za hidrogel ,navodno u praskastom obliku a kad dobije vlagu postaje pena koja se lepi za koren i cuva mu vlagu .Mozda nije lose ali tek sam poceo da trazim podatke o tome .Videcemo,do jeseni ima jos dosta

ivanhoe
15-07-08, 06:36
hidrogel ,navodno u praskastom obliku a kad dobije vlagu postaje pena koja se lepi za koren i cuva mu vlagu .
Vise verujem prirodi i staroj praxi nego novim neprirodnim stvarima. ":":{ u preporuci sigurno ne stoji sta se desava pri razgradnji gela kolko asorbira drvo,plod... ::lose::

vocarcina
12-09-08, 14:51
Проверен рецепт, ја то овако радим:

1. ископати већу рупу, то је битно ако земљиште није риголовано или дубоко орано (дакле ако садите на окућници или сл.) да би земља око корена била растресита. Део земље вратите на дно јаме.
2. битно је добро припремити воћку за садњу тј. прекратити корење и исећи оштећене делове корена.
3. у неку кофу направити смесу свеже кравље балеге, земље и воде (може се додати и неки фунгицид). Треба да је полу течне конзистенције (као јогурт). Корен умочити у смесу и садити.

Непријем воћака је у највећој мери последица губитка воде зато треба обратити пажњу код куповине у каквом је стању корен (да ли је сув и оштећен). Пре садње можемо потопити корен у воду на неколико сати да би усвојио што више воде. При садњи на корен стављати ситнију земљу да би се обезбедио што бољи контакт корена и земљишта. Наравно воћку залити при садњи (не штедети воду).
Смеса свеже кравље балеге, земље и воде обезбеђује бољи контакт корена и земље, чува влагу око корена и ензими из кравље балеге поспешују гранање корена.
Уколико имате у јаму ставите и згорели стајњак само пазите да недође директно на жиле.

krcinac
13-11-08, 21:01
naravno da je djubrenje vazno ali ne u sadnji .stajnjakom se nadjubri pre oranja u sadnji samo vestackim i ne slazem se sa "vocarcinom" mislim da je potapanje sadnica u balegu i vodu velika greska. ko zeli da sadi tu mislim na vecu kolicinu ne na par vocki dogovori se sa rasadnikom da sadnice preuzme kada oni vade negde u novembru i odmah sadi bez da predhodno budu ko njih trapljene takodje ne mogu da dugo stoje na otvorenom posebno ne na vetru ili suncu. sto se tice korena ne valja da je ostecen ali kada se vadi dogodi se da ga plug osteti tako da svako ostecenje treba makazama da se odstrani da nije zacepljen i poderan vec da ima mali cist rez posto je tu bolno mesto koje bakterije napadaju i zato ne potapajte sadnicu u balegu. sadi se na istu visinu do koje je sadnica bila u zemlji a za sadjenje na oranju uzeti u obzir sleganje zemlje
da ne idem u detalje potrajalo bi.
iskopa se rupa prema velicini korena (podloga nadjubrena,izorana i frezirana)
postavi se vocka i na koren stavi 10-ak cm zemlje
onda doda jedna saka vestackog djubriva( ne direktno na koren)
pa onda zatrpa sa ostatkom zemlje i dobro nagazi
i na kraju zalije sa 10 L vode ( da sitna zemlja napuni prazan prostor oko zila da nebi doslo do budjanja NE ZBOG POTREBE BILJKE ZA VODOM)
naravno da je dobro dobro nadjubriti stajnjakom ali nije obaveza sve sto je potrebno moze se naci i u vestackom djubrivu sad da me ne shvati neko pogresno da sam zagovornik vestackog djubriva ali neko ko proizvodi voce i nema ni kokosku u dvoristu on bi trebao da kupi a to onda kosta previse osim toga morao bi i odmah istog dana da ga i zaore tako da je ipak lakse vestackim osim ako ovako nastave sa cenama neznam kako ce bilo ko da djubri svoje njive

ivanhoe
14-11-08, 14:40
ko zeli da sadi tu mislim na vecu kolicinu ne na par vocki dogovori se sa rasadnikom da sadnice preuzme kada oni vade negde u novembru i odmah sadi bez da predhodno budu ko njih trapljene takodje ne mogu da dugo stoje na otvorenom posebno ne na vetru ili suncu. ^-^ ^-^ ^-^
Neznam kako je kod vas, mi imamonekolko rasadnika i kod sviju se vadi samo dnevna potreba i urapljuje u vlazan pesak.Desi se da ako pazaris predvece moras sacekadi da radnici izvade sadnice.Vece kolicine se prodaju iskljucivo uz prethodni dogovor

krcinac
30-11-08, 20:21
to sam i mislio dogovoris kolicinu sa rasadnikom da kada vadi ti budes spreman za sadnju svi koji kaleme voce ne ostavljaju ga tek tako da prezimi nego ga vade i trape u pesak, znaci kada padne lisce to jest odmah posle prvog mraza dobijas sadnice, veliki proizvodjaci sadnica zakupljuju zemlju od seljaka koriste je godinu dana i odlaze na drugu parcelu sledece godine eventualno 2 godine ali onda je definitivno kraj navodno previse se iscrpi zemljiste tako na jesen ulaze u parcelu i redom vade sadniceodvoze ih kuci gde ih klasiraju i vezuju i takve stavljaju u trap.. a stojanje na vetru da nesme dugo da stoje na otvorenom tu sam mislio na sate a ne na dane i kada sadite vecu kolicinu i stignu vam sadnice za taj dan uzeti neko cebe zaliti koren sadnica tako na gomili i onda pokriti sve sa mokrim cebetom sve sto nemozete posaditi taj dan utrapiti u pesak.
u mom vocnjaku se voce primilo 99%

ivanhoe
30-11-08, 22:35
koriste je godinu dana i odlaze na drugu parcelu sledece godine eventualno 2 godine ali onda je definitivno kraj navodno previse se iscrpi zemljiste tako na jesen ulaze u parcelu i redom vade sadniceodvoze ih kuci gde ih klasiraju i vezuju i takve stavljaju u trap..
Ovi nasi su na istom mestu od osnivanja , prodajno mesto im je u kraju imanja :D

krcinac
01-12-08, 23:11
Zivim blizu (ziveo sam) Velike drenove mesta koje je sa okolinom nekada bilo najveci proizvodjac vocnih sadnica verovatno i danas jer mi nije poznato ni jedno mesto sa prostora bivse juge gde ima tolko kalemara kao tu, mislim da je sa kalemom tada radilo skoro svako drugo domacinstvo raspadom SSSR izgubilo se veliko trziste i tako da sada to nije tako masovno. dok sam bio klinac secam se svakog jutra kada se prpori kalem od cetri sata ujutro traktori su neprestano prolazili iz pravca drenove prema varvarinu ,paracinu gde su prporili kalem u jednom pravcu su vozili po dva sata traktorom do novih parcela. zamislite kolonu traktora tolko ih je bilo da su bez prestanka prolazi kroz selo od cetri do negde sest pola sedam i uvece u suprotnom pravcu, zato mi je poznato to sa menjanjem parcela

dudovcanin
03-02-09, 15:44
Moze li rigolovana povrsina stajati 2-3 godine ne zasadjena?

ivanhoe
03-02-09, 18:00
Moze, ali si tada izgubio trud {"{":
"Dzabe ste krecili"

dudovcanin
03-02-09, 18:36
Mislio sam da ove godine rigolujem a sledece jeseni sadim. Izgleda da je to problem?

ivanhoe
03-02-09, 19:17
Preuzeto sahttp://www.sveovinu.com/index.php?action=printpage;topic=52.0

Rigolovanje zemljišta

Duboko rastresanje, drobljenje i premeštanje zemljišnih horizonata naziva se rigolovanjem. Rigolovanje je obavezna mera kojom se stvaraju povoljni uslovi za razvoj korenovog sistema bar u prvim godinama nakon sadnje. Koristi od rigolovanja su sledece :

.. premeštanjem zemljišnih slojeva rastresita i najplodnija zemlja smesti se na onu
dubinu u kojoj ce se razvijati najveci deo korenovog sistema;
.. omogucava duboko prodiranje korena i zahvatanje vece površine, pa se postiže i snažniji razvoj korena i cokota u celini;
.. rigolovanjem se iznose zaostali drvenasti delovi biljaka na površinu i omogucava cišcenje zemljišta od njih;
.. zemljište posle rigolovanja upija i zadržava vecu kolicinu vode od padavina, te se stvara povoljniji vodni režim zemljišta;
.. dubrivo se pri rigolovanju unosi dublje u zemlju, upravo tamo gde ce se nalaziti najveci deo korenovog sistema;
.. ovom merom se u sloju obradenog zemljišta stvaraju povoljniji vodni i vazdušni režim zemljišta, a istovremeno aktiviraju mikroorganizmi i niz biohemijskih procesa, što sve doprinosi stvaranju povoljnih uslova za plodonošenje i dugovecnost cokota.

Rigolovanje se može obaviti tokom cele godine, ukoliko to vremenski uslovi dozvole.
Najpovoljnije vreme je kraj leta i pocetak jesen, ukoliko se sadnja obavlja u prolece naredne godine. Nakon prvih jesenjih kiša, kad je zemljište dovoljno ali ne i previše nakvašeno, rigolovanje je najlakše izvesti. Izrigolovano zemljište ce biti sposobno da akumulira dovoljnu kolicinu vode od snežnih padavina. Tokom zime takvo zemljište bice izloženo dejstvu niskih zimskih temperatura što ce doprineti da ima mrvicastu strukturu. Do proleca se zemljište slegne i dobro usitnjeno postaje povoljno za sadnju. Nije preporucljivo rigolovati odviše suvo zemljište kao ni suviše vlažno i smrznuto.
U slucaju izvodenja rigolovanja na isuviše vlažnom zemljištu, dolazi do kvarenja mehanicke strukture zemljišta, odnosno vodno vazdušnih osobina zemljišta, što ce se nepovoljno odraziti na dalju pripremu zemljišta za sadnju, samim tim i na prijem, rast, razvice i plodonošenje podignutog zasada vinove loze. Takode, ako je zemljište isuviše suvo, dolazi do izvaljivanja velikih grudvi koje se teško usitnjavaju. Na taj nacin se otežava dalja priprema zemljišta za sadnju kao i sama sadnja vinove loze.
Rigolovanje se obavlja na dubini od 60 – 120 cm, što zavisi od klimatskih uslova, tipa zemljišta i dubine sadnje, odnosno dužine sadnog materijala. Suvlja zemljišta potrebno je rigolovati dublje nego vlažna. Korišcenje dužeg sadnog materijala zahteva i dublje rigolovanje.
Može se rigolovati cela površina zemljišta na kojoj se podiže vinograd ili pojasevi širine 1 – 2 m na kojima ce se nalaziti redovi loze. Bolje je rigolovanje cele površine jer se tako stvaraju uslovi da se koren razvija u svim pravcima.
Strmi tereni do 30 % rigoluju se usko niz bocni pad terena, tako da agregat radi jednosmerno. Kod manjih nagiba ide se koso na nagib terena ili vodoravno. I u ovom slucaju se stvara stepenasto dno brazde, koje sprecava klizanje plastice niz nagib. Za duboku pripremu zemljišta osim plugova za rigolovanje upotrebljavaju se i podrivaci. U našim uslovima podrivanje i rastresanje zemljišta nije redovna agrotehnicka mera. Nije dovoljno proucena kako u pogledu vremena tako i u pogledu same tehnike izvodenja. Medutim, zna se da je u našim uslovima potrebno izvoditi ovu radnu operaciju u svim slucajevima gde postoje sabijeni slojevi zemljišta u kojima ne može biljka da raste niti da dobija vodu. Biljka može biti ometena u svom razvoju i zbog zastoja viška vode iznad sabijenog i nepropustljivog sloja ili zbog nedostatka vode koja se nalazi ispod neprpustljivog sloja. Podrivanjem je moguce ukloniti sabijenost zemljišta, a time i opasnost od viška, odnosno nedostatka vode. Izbor nagiba noža je vrlo znacajan za kvalitet rada podrivaca. Ako je nagib mali, zemljište se ne podiže dovoljno, a ako je nagib prevelik, obim podrivanja se smanjuje i ogranicava se na velicinu noža. Osim toga povecava se utrošak pogonske energije. Najpogodnija kombinacija je ona kada je nož postavljen pod uglom od 22%. Dubina podrivanja zavisi od svojstava i sabijenog zemljišta, ali u svakom slucaju plitko podrivanje ima slab efekat. Iskustva su pokazala da podrivanje treba izvoditi najmanje na dubini od 60 cm. Radna širina, odnosno razmak izmedu radnih delova u zavisnosti od uslova rada se krece od 70 – 140 cm. Za vecinu slucajeva potrebno je obezbediti preklapanje tragova pokretanja cestica zemljišta.
U novije vreme podrivaci se izraduju kao vibraciono orude. Uredaj za pokretanje noža
dobija pogon od prikljucnog vratila ili hidro pumpe. Prednost primene vibracionih podrivaca je višestruka: bolje je rastresanje zemljišta, moguce je ici vecim brzinama uz manji utrošak pogonske energije i veci je ucinak u radu. Nedostatak im je što je potrebno vece održavanje i što se mogu cešce kvariti.
Rad sa podrivacima se obavlja u svim uslovima rada kako bi bilo moguce rastresati i pokretati zemljište. Najpogodnija je letnja sezona pri optimalnoj vlažnosti zemljišta za rastresanje.
Zajedno sa podrivanjem mogu se unositi mineralna dubriva, pesak, krec i dr.

Neposredna priprema zemljišta za sadnju

Neposredno pre razmeravanja parcele, odredivanja pravca redova, obeležavanja redova, puteva, staza i mesta za sadnju, površinski sloj zemljišta se mora isitniti. Naime, nakon zime u kojoj je izrigolovano zemljište bilo izloženo dejstvu mrazeva, ostaje dosta neravnina, brazda i grudvi. To predstavlja smetnju pravilnom obeležavanju i sadnji. Zemljište se zato mora pripremiti, usitniti.
Priprema zemljišta za sadnju obavlja se neposredno pred samu sadnju. Pošto se na površinskom sloju zemljišta stvori mrvicasta struktura, pristupa se markiranju redova loze i sadnih mesta a zatim iskopavanju jamica za sadnju.
Za ovu pripremu zemljišta koriste se: teške tanjirace, rotacione sitnilice i freze. Za rad na
grubim i sveže oranim zemljištima obicno se koriste tanjirace, jer svojim radom vrše ravnanje zemljišta i zatvaranje vecih pora u njemu.
Ravnanje je bolje ako se tanjirace krecu koso po oranom zemljištu.
Za ravnanje i usitnjavanje zemljišta posle rigolovanja obicno se koriste teške vucene tanjirace. Pomenute tanjirace obicno imaju cetiri baterije ili cetiri sklopa osovina sa tanjirima, a u svakom sklopu po 7 – 9 ili više tanjira. Tanjiraca u radnom položaju ima ukošene baterije, a od velicine ugla ukošavanja zavisi intenzitet usitnjavanja zemljišta.
Rotacione sitnilice se primenjuju za dopunsku obradu najtežih delova zemljišta i vrlo dobro usitnjavaju i najtvrde grudve.

krcinac
05-02-09, 20:43
Mislio sam da ove godine rigolujem a sledece jeseni sadim. Izgleda da je to problem?

ako je ledina bolje ove godine sredi parcelu pa dogodine sadi ali da ne ostane oranje jer ce ti samo otezati dalju obradu vec poravnaj kao da ces nesto saditi a sledece godine ako planiras jesenju sadnju poori u leto i ostavi tako do jeseni pa onda spremi za sadnju. tako bih ja uradio

dudovcanin
06-02-09, 15:28
Mislis da ove godine nadjubrim i rigolujem pa zaravnjam, a da sledeceg leta poorem a na jesen sadim. Ako tako mislis onda je to ok.

nemanja_st01_58
08-02-09, 10:18
U proleće prošle godine sam sadio jabučnjak i projekat mi je uradila profesorka sa Zemunskog polj fakulteta.
Po njoj kada se završi priprema parcele sa đubrenjem, oranjem,rigolovanjem i na kraju ravnjanjem postupak za sadjenje je sledeći: -rupe se kopaju na dubinu od 80 cm i istu širinu
-na dno ide šaka tri petnaeskinje a može i kana
-pune se sa 30kg zgorelog stajnjaka
-preko stajnjaka ide sloj plodne zemlje sa površine
-sadnice se umaču u rastvor sveže balege
-pazi se da sadnica bude posađena na onu visinu na kojoj je bila u rasadniku
-zatrpava se sitnom i plodnom zemljom i blago nagazi oko nje
-na vrh se stavlja ona jalova zemlja iz rupe da spreci rast trave
-takodje je poželjno da se zalije rastvorom tečnog đubriva ( kemirom 1 ili slična) za porast, ili samo vodom oko 10l
Ova metoda je možda suvišna za plodne krajeve i rastresitu zemlju ali pošto ja nisam imao čim da izvedem rigolovanje meni je dobro došla. Takodje bih je preporučio svima koji sade voće na ledinu. Od 180 sadnica samo su mi se dve sušile i to zato što im je bio mnogo loš koren a i one tek u avgustu.

Alex92
18-03-09, 20:15
u preporuci sigurno ne stoji sta se desava pri razgradnji gela kolko asorbira drvo,plod... ::lose::

normalno ne apsorbuje nista pogledaj biodegradaciju na strani http://aqua150.com/rs/zivotna_sredina.php

pekapele
07-04-10, 20:21
Sa idejom da mi koji smo sada poceli sa vocnjacima saznamo nesto vise jedni od drugih,od onih iskusnijih ,mislim da bi trebalo da se nadjemo na ovoj temi.Ja sam posadio kajsije na 1h 15 ari,500 komada,sorte ns4,ns6,ns rodna,ns kasnocvetna.Vocnjak je ogradjen,podrivano na 50 cm,6 vagona stajnjaka,orano 35-40 cm,spremljeno,busene rupe traktorom50x50.Blago orezivanje(gde je trebalo) 15 marta.Prskao sam pre 7 dana kubik plusom a sutra cu signumom.Neznam samo da li treba travu da posejem.Bunar je izbusen i kupljena pumpa honda 600l/min.Jos razmisljam kako zalivati,nije to puno sadnica,mozda bih mogao rezervoar na prikolicu pa od vocke do vocke po 20 litara u maju a posle vise posto kazu da ne treba ni preterivati u zalivanju,otprilike 3 puta po 80 litara tokom leta.Dali neko ima druga iskustva!

didi79
09-04-10, 22:51
I ja sam u novembru posadio 780 kom. kajsije 500 Novosadska Rodna, 150 NS 4 i 130 NS 6. Nisam jos ogradio planiram ove godine. Mogu reci da se sve i jedna sadnica primila. Prvo prskanje sam uradio sa chorusom a drugo sa kubik +. Sto se tice zalivanja nisam jos razmisljao sta cu i kako cu...imam jedan veliki plus sto je moja lokacija vocnjaka pored starog korita reke tako da je voda na izvolte.

pekapele
10-04-10, 18:50
I kod mene su se primile sve vocke,500 komada,jedino sam morao dve da menjam posto je iznikla sljiva umesto kajsije.Nisu dobro kalem uradili.

pavle85
10-04-10, 19:21
Zdravo obojici. Pekapele mnogo je to vode u 3 puta tokom leta. Probaj sa manjom kolicinom ali cesce bice ti bolje da ne bi ugusio sadnice. Ako se budes odlucio za postavljanje sistema za navodnjavanje probaj sa mikrorasprskivacima, dva po sadnici i neces pogresiti. Gde si kupio sadnice?

Lija
11-04-10, 12:17
Ja se pripremam za sadnju na jesen. Polako sređujemo parcelu.

pekapele
11-04-10, 13:46
Sadnice sam kupio u institutu na Rimskim sancevima,dupli kalem,nisu bile jeftine,550,00 komad.A za kolicinu potrebne vode mislim da sam procitao u knjizi prof.Keserovica o uzgoju kajsija!

Post je spojen: 1271008486________________________________________ _________

Ja se pripremam za sadnju na jesen. Polako sređujemo parcelu.
Samo sve pripremi polako,imas vremena do jeseni.Ako je veci vocnjak uradi obavezno analizu zemljista da znas sta mozes da sadis a i kasnije ako budu davali subvencije obavezno traze analizu zemljista pre sadnje

Lija
12-04-10, 16:04
Sve urađeno što se tiče analize, ide zelenišno đubrivo. Polagano >:({

novii
06-05-10, 08:41
Kako napreduju novo podignuti zasadi voćnjaka ?

Deda Lala
12-05-10, 21:48
има нешто вшто се зове ТЕНЗИОМЕТАР или ИРИМЕТЕР И СЛУЖИ као поуздан начин за утврђивање када и колико треба заливати биљке.има их више дужина у зависности за шта се употребљав(воће,поврће,вин град)
Једино треба мало пара и мало вежбе око употребе а после је све лако само гледате у инструмент и он вам сам све каже.
Ајд уздравље братијо паорска.

pekapele
12-05-10, 22:38
Evo jedna slicica,jesenji zasad kajsije i na njoj tacno 32 ploda!Na nekima nema nista,na nekim po 1-2! http://i43.tinypic.com/33otksh.jpg

Post je spojen: 1273696858________________________________________ _________
Za par dana prskanje,(jos nisam odlucio sa cim),pa krajem maja orezivanje(korekcija)!

kicca
13-05-10, 06:54
@pekapele
Izvini nisa bas najbolje razumeo ovo jesenji zasad mislio si na jesen '09 neznam odakle onda ove ramene grane cak i ako si kupio sadnice sa prevremenim grancicama dobro su razvijene posebno na ovoj sadnici ?
Zasad izgleda odlicno :D mislim da bi trebalo orediti ovu sa 30ak plodova inace ::svaka cast::

pekapele
13-05-10, 10:25
U pravu si,moracu prorediti jer je suvise to za nju o prvoj godini , u startu ce je iscrpeti.Zasad jeste u jesen '09 ,e sad otkud toliko nemam pojma.Videcu kada mi doju ovi sto orezuju.Ima dosta sadnica sa prevremenim grancicama pa ima samo po 1-2 ploda a ovoj sadnici cu spomenik da podignem!

futurefarming
27-02-11, 00:50
Jedno pitanje iz opšte literature o voćarstvu koje nisam najbolje razumeo, da li redovi u voćnjaku treba da prate pravac sever-jug ili istok-zapad i zašto? >:({

ironman
04-03-11, 00:04
Nacelno sever jug
Ali to zavisi i od razmaka sadnje a posebno na to treba obratiti paznju kog gustih sklopova.
Ako je pravac istok zapad a sklop gust juzna strrana reda ce uvek biti osuncana a severna nikad, jos ako je i medjuredno rastojanje manje a voce vise onda je moguce da senka reda koji se nalazi juznije pada na red koji se nalazi severnije pa ga zasenjuje.
To naravbno sve zavisi i od nagiba terena, od vrste voca, razmaka, visine, ali nacelno je sever jug jer takav pravac ne smeta ni u jednom slucaju osim ako teren ne diktira drugaciji pravac.

Dragojlo
04-03-11, 01:50
Tako je sto se tice pravca sever jug je najpozeljniji zbog osvetljenosti...

Jos jedna bitna stavka na polozaj redova jeste u vetrovitim reonima, treba redove okretati i pravcu najaceg vetra u toku vegetacije...

Vocar
04-03-11, 11:29
Takođe, zavisi i od nagiba terena. Redovi neka idu poprijeko a ne kako ide nagib parcele. Jer će hranljive materije biti bolje iskorištene, zatim i voda, nema naglog ocjeđivanja (isušivanja) terena.

ironman
04-03-11, 19:56
Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi

Pa traktorom popreko po nagibu, natovaren, pa......?

Vocar
04-03-11, 19:59
Da, što bi rekao Bora Đorđević...

Ajde da upotpunim misao... do nagiba da se sa traktorom i mehanizacijom može bjezbjedno manevrisati.

bosanac_iz_bosne
04-03-11, 20:03

Ali zato se prave terase na parceli

ironman
04-03-11, 20:18

Ali zato se prave terase na parceli

Aha, to se narocito isplati na povrsini og npr 20 ari.

Pri podizanju zasada pa ma koje on povrsine bio mnogi faktori uticu na odluke od one koju vstu voca izabrati, sortu, podlogu, razmak sadnje, pravac redova, oblik krosnje i jos toga.
I zato, a to sam vec rekao, poljoprivreda ne podnosi modu i pristrasnosti.

Ako neko pri podizanju zasada pogresi tesko je, a cesto i nemoguce, tu gresku ispraviti i zato vocarstvo i sujeta ne idu skupa bez posledica po sujetnog.

Svaka parcela je prica za sebe i sva ta pravila koja se mogu lako procitati treba uzeti samo kao nacela a ne i nesto sto se po svaku cenu mora ispostovati.

Uspesano podizanje zasada podrazumeva sposobnost da se sva ta pravila uzmu u obzir. da se uoce specificnosti odredjene parcele, da se tim specificnostima prilagode teoretska pravila i da se nadje sto idealniji kompromis izmedju njih.
Naravno da se trebaju imati u vidu i problemi koji se mogu javiti u toku eksploatacije vocnjaka sto je dug period.

Podizanje zasda je priloicno kompleksno puitanje da bi se svelo na dva tri pravila.

Vocar
04-03-11, 20:38
I zato, a to sam vec rekao, poljoprivreda ne podnosi modu i pristrasnosti.

Kakva moda i kakve pristrasnosti imaju veze sa pravcem pružanja redova u odnosu na nagib? :)

Post je spojen: 1299267877________________________________________ _________
Misliš ova moda :)

http://i55.tinypic.com/2i0doci.jpg

ironman
04-03-11, 21:02
Nisam pisao samo o pravcu redova ali eto dobar primer si pokazao.
Eto ti bas na toj slici postoje redovi koji su postavljeni u suprotnim pravcima a i jedni i drugi su dobro posatvljeni.

luka kv
04-03-11, 23:27
pricao sam sa poznanikom koji treba da mi poore parcelu ( 30 ari-oblik kvadrata) za sadnju vocnjaka za moje potrebe. on kaze da ne bacam stajnjak pred oranje jer je on tako opario svoje sljive ? na toj parceli u njenom vrhu sam nekada imao desetak ranki i pozegaca koje su radjale lepo i bez djubrenja.parcela je u blagoj strani,osuncana tokom celog dana. zanima me vase misljenje o gore napisanom. a sledece sto sam razmisljao i zanima me takodje vase misljenje-poorem parcelu kraj leta i pre oranja bacim 8-16-24 ,kontam da mi treba za razvijanje korenovog sistema. ne tri 15 ,ne kan,to negde u maju da poguram posadjene vocke ?

Vocar
04-03-11, 23:43
@luka kv

Prije bilo čega obavezno uradi analizu zemljišta pa ćeš uvidjeti koliko treba da daš vještačkog gnojiva i stajnjaka u zemlju prije sadnje, tj u toku pripreme parcele. Ako ti je pod blagim nagibom, kad ti bude orao, neka ti pruža brazde duž strane, a nikako niz stranu. Tako ćeš u dubljim slojevima zemlje napraviti "barijere" da ti se manje voda ocjeđuje i zadržavaju hranljive materije.

Redovi kad ih budeš sadio, takođe neka idu duž strane (nemoj ako je strana tolika da će ti njen nagib smetati pri obradi). Ako ideš na intenzivnu proizvodnju i gust zasad, neka se redovi pružaju pravcem sjever-jug zbog osunčanosti.

luka kv
04-03-11, 23:56
dobro,znaci ipak analiza. hocu,nije skupa 1800 din u kraljevu. mamu mu dronjavu,zamalo da me izjebe za oranje,kaze oracemo niz stranu ,duboko ":":{ ma ja sam za to da uvek treba pitati ,po cenu da ispadnes glup,ako nesto ne znas.nije velika strana,i pre je traktor orao popreko. ovo za barijere koje ce cuvati vodu si 100 % u pravu,plug ce ih napraviti i zadrzavati vodu.u startu sam mogao da se zeznem. a on dzukac hoce da cuva traktor ,nece da ore popreko ":":{ (13 evra sat oranja mi trazi ) koliko duboko imt 539 moze da ore prosecnu zemlju,ne vojvodjansku nego sumadijsku na padinama.nije smonicina

Post je spojen: субота, 05. март 2011. 04:42:47 CST_______________________________________________ __
kojim traktorom mogu da pripremim parcelu za vocnjak a da dubina oranja bude 1 metar? kod mene je problem sto su uglavnom imt 539,predlozite neku masinu ?

ironman
10-03-11, 21:09
kojim traktorom mogu da pripremim parcelu za vocnjak a da dubina oranja bude 1 metar?

Ti mora da si negde bas pored Ibra ili negde ka Moravi.
Vi stvarno nemate mere :)
U Mrsincima sam bio kod coveka koji ore 60 cm duboko da bi sejao krompir!!!
Ima neke ogromne plugove ali mu i to bilo malo pa navario neke nastavke na daske :)
Pitam ga sto, a on kaze sto da ne? :)

Ma kakav metar, stvarno nema potrebe za tim.

luka kv
10-03-11, 23:14
4 kilometra sam od ibra ka manastiru gradac. ovo sam hteo jer se dosta puta pominjalo na forumu 60-120 cm u dubinu,za vocnjak. ne razumem se pa pitam. ovo za krompire nemam pojma sto taj u mrsincima tako radi,ko zna sta je umislio. krompiri na goliji ,rudnu extra uspevaju,ljudi normalno sade.moje imanje je na granici nacionalnog parka golija

ironman
10-03-11, 23:25
Pa pazi, ne bi ti nista pogresio sve i da to tako uradis pod uslovom da se na tom zemljistu moze toliko duboko orati.
Ali to zahteva stvarno jake masine, najcesce se to radi gusenicarima i specijalnim plugovima-rigolerima koje i nije bas lako naci. Moguce je naravno, ali je i prilicno skupo.

Ako vec hoces da obradis zemlju na vecoj dubini onda to uradi tako sto ces uzorati duboko koliko mozes a onda kopaj rupe dublje i sire i dobices slican efekat. Tu ti ne trebaju posebne masine mozes sve obicnim rucnim alatom sa vise rada.

A taj iz Mrsinaca je nevazan, pomenuh ga tek tako, setih ga se kad si ti pomenuo tu ekstremnu dubinu, a i on je tu relativno blizu Kraljeva ali na drugoj strani (kod Mrcajevaca).
Voli covek da ore duboko pa to ti je, zna i on da za to nema potrebe al 'oce :)

luka kv
10-03-11, 23:41
mrsinci su na starom putu kraljevo - cacak.meni je bilo cudno to oranje tako duboko,to je mozda za slavoniju i vojvodinu. kod mene je na metar jalova zemlja,vise mi treba svake god plitko oranje . ni rupe mislim da ne trebaju,samo prvo oranje na 60 cm,potanjirati ili izfrezirati. imam i vodu na 400m,kolicina kao jedna slavina kad se otvori,pa polako premestaj prskalice i gacaj po mokrom blatu leti predvece ,merak :D pazi mene-mokro blato- ko da postoji suvo :lol:

kicca
10-03-11, 23:48
Slusaj postoje strucni tekstovi i iskustva vocara e sad iz iskustva znam da se za vocnjak kod mene radi od 40-60cm i nema glava da te boli >:D

Sale
10-03-11, 23:55
Slusaj postoje strucni tekstovi i iskustva vocara e sad iz iskustva znam da se za vocnjak kod mene radi od 40-60cm i nema glava da te boli >:D

Apsolutno se slazem . Kakav metar,dva ,tri ..
Uradi dobru analizu sa mikroelementima od 0-30 i 30-60 , uzori koliko mozes ,nadjubri stajnjakom ,zalivaj i ne brini .

Vocar
17-03-11, 01:45
Dubina oranja više manje nije bitna (u principu dublje neće da škodi), bitna je analiza zemljišta, priprema, đubrenje, pravilno zaoravanje i pravac oranja.

Ako vec hoces da obradis zemlju na vecoj dubini onda to uradi tako sto ces uzorati duboko koliko mozes a onda kopaj rupe dublje i sire i dobices slican efekat. Tu ti ne trebaju posebne masine mozes sve obicnim rucnim alatom sa vise rada.

Što se tiče sadnje, ručna može da, sa većim rupama ako se radi o par desetaka komada, a ako se radi o hiljadama, ručno kopanje ne dolazi u obzir pa citirana teorija pada u vodu.

ironman
17-03-11, 20:43
Dubina oranja više manje nije bitna (u principu dublje neće da škodi), bitna je analiza zemljišta, priprema, đubrenje, pravilno zaoravanje i pravac oranja.

Što se tiče sadnje, ručna može da, sa većim rupama ako se radi o par desetaka komada, a ako se radi o hiljadama, ručno kopanje ne dolazi u obzir pa citirana teorija pada u vodu.

Pa tesko da mogu da stanu hiljade sadnica na 30 ari, a covek je rekao da mu je tolika pracela.
Nekad se zapitam citamo li mi sta ko pise i sta pita ili pisemo tek da bismo nesto napisali?

Vocar
18-03-11, 00:48
Samo mehanizacija u svakom pogledu, ako je moguće.

luka kv
21-03-11, 23:40
gledam ove terase i pitam se kako je ovo moguce uraditi u brdovitom terenu kao na slici. kako se ukopaju onoliko u brdo ?osnov svakog brdovitog terena je stena ispod obradivog sloja zemlje. kako ja da se ukopam kad vec na 70 centimetara ima kamenja ? ili odakle mi zemlja da nasipam nizi deo parcele da bi dobio vodoravnu povrsinu? ali slika ovih terasa je prelepa

Vocar
22-03-11, 23:47
gledam ove terase i pitam se kako je ovo moguce uraditi u brdovitom terenu kao na slici. kako se ukopaju onoliko u brdo ?osnov svakog brdovitog terena je stena ispod obradivog sloja zemlje. kako ja da se ukopam kad vec na 70 centimetara ima kamenja ? ili odakle mi zemlja da nasipam nizi deo parcele da bi dobio vodoravnu povrsinu? ali slika ovih terasa je prelepa

Skida se sloj humusa i plodne zemlje i prevozi na privremenu deponiju, a nakon izrade "stepenica" vraća se humus u određenom sloju i planira.

luka kv
23-03-11, 19:08
kolika je korist od toga,prevelika je to investicija ^-^

Vocar
24-03-11, 12:04
Luka kv, nema svaka država ravnice u izobilju.

kicca
27-03-11, 14:29
Danas konacno prema izvestaju iz zemlje Srbije zavrsena sadnja kod mene :D

dejan 351
28-03-11, 08:51
juce zavrsena sadnja 320 krusaka,200 viljamovki,60 santa marije,60 kaludjerke i popuna sljivara 50 lepotice i 10 stenleya...aj >:({ >:({

futurefarming
28-03-11, 21:31
dejan 351, koliko vremena treba za sadnju ove količine, je li bila ekipa da pomogne ili solo sadnja? >:({

Vocar
28-03-11, 23:38
kicca, dejan 351, neka je sa srećom! >:({

kicca
29-03-11, 11:48
@futurefarming
Kod mene je 9 ljudi sadilo oko 600 sadnica na dan unapred obelezeno sa zalivanjem :D
@vocar
Hvala da malo olistaju pa ce biti i neka slika >:({
@dejan351
Tacna lokacija je Kusadak?

Vocar
30-03-11, 21:34
Pošto je neko spominjao rigolovanje evo zanimljivog priloga:

http://www.youtube.com/watch?v=ihpvtJ2dXpE&feature=channel_video_title

futurefarming
30-03-11, 23:09
Zanimljivo, vidim ima i br. moba od čoveka koji rigoluje. :D

Jedno pitanje, kad plug već ide na 60cm, koja je svrha podrivanja na približno istu dubinu pre rigolovanja a pominje se u literaturi izvođenje obe operacije kao poželjno? Druga stvar, čemu setvospremanje posle tanjiranja? ^-^

dowla
11-07-11, 22:42
Posadio sam proletos desetak vocaka u selu. Slabo se razumem u vocarstvo. Nekoliko njih mi se lepo primilo i olistalo celom visinom stabla, a po jedna kruska,sljiva i jabuka su samo pustile po 2-3 duze grane na 5-10cm iznad mesta gde je kalemljeno a ostatak stabla nema grane, samo po koji pupoljak a i to je slabo. Da li su mi se i te vocke "primile" ili da im spremam zamenu na jesen?

kicca
11-07-11, 22:54
Svaka sadnica koja je "poterala"lastar iznad mesta kalemljenja se primila.Kod ovih vocki koje su se slabo "obukle"imas dve varijante da ih prikratis posle zadnje bocne grane i zapocnes formiranje krune nisko ili da ostavis samo najjacu bocnu granu i prakticno prevedes na nju razvoj buduceg stabla pa da iduce godine zapocnes formiranje krune.U svakom slucaju ne menjaj ih jer tako gubis godinu dana razvoja>:({

dowla
11-07-11, 23:04
Nekako mi ova prva varijanta zvuci bolje. Ako sam te dobro razumeo, trebao bih skratiti sadnicu malo iznad visine najvise bocne grane. Sto bi u mom slucaju bilo nekih 20-30cm iznad kalema, nije li to prekratko? I kada bih trebao skratiti, moze sada ili jesenas kad opadne lisce? A kruna mu dodje mesto gde se stablo racva u vise grana, ili... Oprosti na mozda glupom pitanju ali totalni sam laik a imam veliku zelju da naucim.
A te bocne grane, skracuju li se one i kada, veoma su dugacke, 30- 40cm cak cini mi se?
I hvala na brzom odgovoru.

kicca
11-07-11, 23:38
Obzirom da se radi o hobi vocnjaku nije problem sto je formiranje nisko kroz nekoliko godina ono ce se povecati jer ce stablo da raste i u visinu,sadnicu mozes prikratiti sada a te bocne grane su upravo dugacke koliko i treba nebih sada prikracivao njih jer mozes da izazoves njihovo bocno razgranjavanje e a te grancice do jeseni nemaju vremena da se potpuno razviju obzirom da sada biljke staju sa intenzivnim rastom tako da bi bile zakrzljale i mozda nedovoljno sazrele za zimu pa nastradaju od mraza tako da je po meni bolje sacekati prolece za njihovo prikracivanje

peto1
11-07-11, 23:44
Nekako mi ova prva varijanta zvuci bolje. Ako sam te dobro razumeo, trebao bih skratiti sadnicu malo iznad visine najvise bocne grane. Sto bi u mom slucaju bilo nekih 20-30cm iznad kalema, nije li to prekratko? I kada bih trebao skratiti, moze sada ili jesenas kad opadne lisce? A kruna mu dodje mesto gde se stablo racva u vise grana, ili... Oprosti na mozda glupom pitanju ali totalni sam laik a imam veliku zelju da naucim.
A te bocne grane, skracuju li se one i kada, veoma su dugacke, 30- 40cm cak cini mi se?
I hvala na brzom odgovoru.

Usput kad se procita pravilnik foruma tamo pise i lokacija. Srbija, EU Balkan Sumadija i takvi ne idu zajedno. Navedi tacnu lokaciju u profilu.

Hvala na pomoći kolega.

dowla
12-07-11, 08:51
Obzirom da se radi o hobi vocnjaku nije problem sto je formiranje nisko kroz nekoliko godina ono ce se povecati jer ce stablo da raste i u visinu,sadnicu mozes prikratiti sada a te bocne grane su upravo dugacke koliko i treba nebih sada prikracivao njih jer mozes da izazoves njihovo bocno razgranjavanje e a te grancice do jeseni nemaju vremena da se potpuno razviju obzirom da sada biljke staju sa intenzivnim rastom tako da bi bile zakrzljale i mozda nedovoljno sazrele za zimu pa nastradaju od mraza tako da je po meni bolje sacekati prolece za njihovo prikracivanje
Hvala, uradicu kako si rekao, skraticu stablo sada , a bocne grane na prolece.

dowla
12-07-11, 11:12
Jos jedno pitanjce... Da li tih nekoliko grana koje su izbile treba povijati da povecam ugao jer je dosta ostar? Citao sam malo da bi trebalo, ali nisam siguran?

kicca
12-07-11, 15:53
Naravno mozes da ih povijes na prolece ih skrati za trecinu i nema brige>:({

Deda Lala
28-07-11, 22:14
Што се тиче наводњавања или заливања сваком иоле озбиљном воћару или виноградару а поготово повртару неопходан је ириметар(тензиометар)
За мало пара велика корист.Није тешко научити користити га.

kicca
28-07-11, 22:24
@deda lala
Ovo je sasvim na mestu vise puta sam video pitanje "koliko litara vode je potrebno na dan za......"kao da je svaka zemlja iste propusnosti i kategorije...............

dowla
03-08-11, 22:01
Da li bi u ovom periodu bilo pozeljno uzorati zemljiste gde na jesen planiram da posadim mali vocnjak od 20ak stabala? Tu nikada nista nije sadjeno niti sejano, poslednjih godina je tamo narasla ostruga ali sam je suzbio i sada nema nista.

kicca
04-08-11, 01:02
Za 20ak stabala mozes i da se ne zezas sa oranjem nego iskopas rupe >:({

oktopod
05-10-11, 16:04
Planiram da posadim dve njive, 40 (ravna, dobra zemlja) i 30 (na padini, "prljava" zemlja) ari, verovatno ću na jednu (40 ari) trešnju Burlat a na drugu kajsiju Kečkemeljska ruža, još se razmišljam šta i koliko...

Elem, ova od 30 je zapuštena dve godine, tu je zemlja ona "prljava", bela kao pepeo, trava je bila preko visine traktora, to sam istanjirao kako tako, druga je rađena, skoro izvađen krompir. Planiram da sutra preksutra poorem sa jednobrazdnim pljugom duboko.

1. da li da orem "na stranu" ovu ravnu njivu jednu pa da u sredini ostane mini kanal?
2. drugu bih "na sklad" tako što bih krenuo od sredine jer po sredini ima preterano veliki kanal
3. da li bi bilo dobro da ovu sa lošijom, prljavom zemljom nađubrim stajnjakom?
4. nemam para sad za sadnice, pa da li da sadim u proleće ili ipak da preskočim celu godinu i posadim sledeću jesen?
5. imam traktor IMT539, kojom brzinom da orem, jel treba sporohodno, pa dok ide trećom drugom ide, kad naiđem na uzbrdo u prvu? jedna njiva je skoro ravna, druga je na padini i ima na pola ekstremno jak pad pa će tu svakako morati prva spora.
6. da li mogu ovu od 40 da uradim tako da trešnje sadim na 6 metara a na pola puta kajsije koje ću za 10 godina izvaditi, tako ću i od nje ubirati neki dinar od 4-5 do 10e godine, a ne da čekam trešnje samo 12 godina?
7. da požurim pre kiše da bi zemlja bila sitnija i finija ili posle kiše, bojim se posle će grude da se prave?

oktopod
06-10-11, 22:49
Evo danas sam izorao ovu veću...

Prvo kad sam krenuo da orem, spuštao sam plug tj hidraulik skroz na dole i tako je išlo jako teško, probao sam sve moguće brzine, jedva je išlo drugom sporohodno uz povremeno izvlačenje pluga po malo...onda sam provalio vremenom da ručicu hidraulika ne spustim skroz nego skroz dokle ima kontrolu, da ne ulazi plug dublje sam po inerciji već da ga hidraulik drži da tako kažem...
Imao sam problem sa čestim zapinjanjem pluga, pa sam se dosta igrao sa ručicom, tako je negde otišlo malo na pliće ali nije strašno, uglavnom mi je dubina oko 30 cm, jel to ok? Tu mislim na visinu ravnog, isečenog dela, visina nabacanog dela je znatno višlja, recimo da je kosa dužina preko 40 cm...

oktopod
07-10-11, 19:47
Evo izorao ja i drugu :)) nije loše ispalo, zemlja je lakša mada ima veliku uzbrdicu...provalio sam tek danas podešavanje hidraulika, onaj točkić se stavi tako da se podesi dubina a onda glavna ručica može i do kraja da se spusti :) obrni okrteni ja završih posao :)

Ostalo je dosta busa za mnom, pošto bih sadio u proleće a verovatnije na jesen, ujak mi kaže da sadim u orano, jel to ok zbog tih busa i zar neće travuljaga da osvoji opet, da li pred sadnju da još jednom poorem ili potanjiram i ako je oranje da li može dvobrazdnim plugom, da ne pozajmljujem opet jednobrazdni od komšije, malo je tvrd i razumem ga i poštujem...

Vocar
07-10-11, 20:00
Samo zatanjiraj, pobrnaj i uvaljaj da ti parcela bude što pogodnija za košenje. Čime ćeš kopati rupe?

oktopod
08-10-11, 12:06
Pobrnjavanje i uvaljavanje nastaje tanjiranjem? :) Moram prvo da popravim tanjiraču, uvideo sam da je kriva pa čekam 2 nedelje kovača da bude slobodan, usput ću zameniti i ležajeve... Kad to da odradim, sad na jesen zimu ili može da sačeka proleće? Zašto mi ujak predlaže da sadim u orano?
Rupe ću možda kopati traktorskom bušilicom, ali ako mi budu tražili puno para, odlučiću se za ašov pa valjda mogu da stignem za nekoliko dana...tako malo razmišljam jer sam i u besparici, zašto dati 200 eur npr ako je to 7 dana ručnog rada :) to je 30 eur dnevnica :D
Kad se kopaju rupe, sad da odstoje ili pre sađenja?
Koliko duboko treba sadnica da uđe u zemlju?

Vocar
08-10-11, 19:19
U orano vjerovatno misli da zasadiš u brazdu da ne kopaš rupe ručno. A onda ih zakopaš ručno :) Ako ćeš saditi sad u jesen odmah to uradi. Po mom mišljenju je jesenja sadnja zakon! Iz mnogo razloga i prednosti. Zavisno od broja sadnica opredjeli se da li je ispalativo kopati ručno i plaćati radnike ili da neko dođe i iskopa ti za 2-3 sata. Sad je najbolje vrijeme za kopanje rupa, đubrenje i pripremu za sadnju i da rupe malo "odmore" uz 2-3 dobre kiše do konačne sadnje krajem oktobra. Sadnicu po nekom pravilu najbolje je saditi do dubine u kojoj je bila u rastilu, tačnije, kalem mjesto se ne smije zatrpati. Ako je preduboko posadiš, odgađaš rodnost i povećavaš alterativnu rodnost. Ako je previše plitko posadiš, opasnost je da se osuši na vrućinama sledeće godine. Opet, na kraju, bolje i malo pliće nego preduboko, bar ja tako mislim.

Zaboravi još nešto reći, da, uz tanjiranje i brnanje nađi negdje traktorski valjak ko valja kukuruz pa fino povaljaj između redova nakon sadnje i poravnavanja preostale zemlje od zagrtanja sadnica. Pod pretpostavkom da ćeš u buduće kositi međuredni pojas, tvoja kosilica će ti biti zahvalna :)

oktopod
08-10-11, 23:18
Sadiću sledeće godine, sada nemam para toliko...jedna njiva je skoro 45 ari a druga 30, ima tu za dosta sadnica mesta :)

Od mehanizacije imam samo traktor, dvobrazdni plug i X tanjiraču nošenu...tako da problematika raste, ostaviću sve za razmišljanje za sledeću godinu da sada ne gušim temu džaba :) reci mi samo šta mu dođe brnanje? Brazde se ni ne poznaju pa ne znam kako bih sadio u brazde :)

Vocar
10-10-11, 18:37
Ovo je brnača za brnanje (uravnavanje) :)

http://i51.tinypic.com/bijrli.jpg

oktopod
10-10-11, 20:42
To mu dođe kao drljača :) imam i ja neku, ali ju je vukao konj, ne verujem da to može na traktor da se prikači a i mora neko na njoj da stoji :D videću po komšiluku ako neko ima...prvo da potanjiram pa onda? jel može da sačeka proleće? nemam ni kosu pravo da ti kažem, samo onaj trimer...pa ću možda kositi ručno starom dobrom kosom :D

Vocar
11-10-11, 12:14
Ma kakava konjska. Nađi, vjerovatno je neko ima. Poslije tanjiranja izdrljaj :)

oktopod
13-10-11, 11:50
Kaže mi ujak da sad ne radim ništa, da ostavim da mraz vetar i padavine razbiju zemlju, pa u proleće tek da tanjiram i kopam rupe, koja je razlika u stvari tj poenta?

VladimirGM
14-10-11, 09:39
Ako sam te dobro razumeo odlažeš sadnju za na proleće, a to nije dobro

Sale
14-10-11, 10:05
Planiram da posadim dve njive, 40 (ravna, dobra zemlja) i 30 (na padini, "prljava" zemlja) ari, verovatno ću na jednu (40 ari) trešnju Burlat a na drugu kajsiju Kečkemeljska ruža, još se razmišljam šta i koliko...

Elem, ova od 30 je zapuštena dve godine, tu je zemlja ona "prljava", bela kao pepeo, trava je bila preko visine traktora, to sam istanjirao kako tako, druga je rađena, skoro izvađen krompir. Planiram da sutra preksutra poorem sa jednobrazdnim pljugom duboko.

1. da li da orem "na stranu" ovu ravnu njivu jednu pa da u sredini ostane mini kanal?
2. drugu bih "na sklad" tako što bih krenuo od sredine jer po sredini ima preterano veliki kanal
3. da li bi bilo dobro da ovu sa lošijom, prljavom zemljom nađubrim stajnjakom?
4. nemam para sad za sadnice, pa da li da sadim u proleće ili ipak da preskočim celu godinu i posadim sledeću jesen?
5. imam traktor IMT539, kojom brzinom da orem, jel treba sporohodno, pa dok ide trećom drugom ide, kad naiđem na uzbrdo u prvu? jedna njiva je skoro ravna, druga je na padini i ima na pola ekstremno jak pad pa će tu svakako morati prva spora.
6. da li mogu ovu od 40 da uradim tako da trešnje sadim na 6 metara a na pola puta kajsije koje ću za 10 godina izvaditi, tako ću i od nje ubirati neki dinar od 4-5 do 10e godine, a ne da čekam trešnje samo 12 godina?
7. da požurim pre kiše da bi zemlja bila sitnija i finija ili posle kiše, bojim se posle će grude da se prave?

Mislim da ti ta ideja u kombinaciji kajsija -tresnja nije baš dobra . Tresnja će početi da ti radja i u 4 godini.

oktopod
14-10-11, 10:58
@vladimirGM
sadnju ću najverovatnije pomeriti za sledeću jesen iz više razloga, nemam sada novca za toliko sadnica a i nosim se mišlju da sada kupim magrivu pa da sam sa rođakom kalemarom iskalemim za jesen, proleće se spominje kao opcija ali znam da je u jesen bolje pa ću verovatno onda tako uraditi, na proleće napraviti kaleme pa u jesen saditi..

@sale
ja sam mislio da sadim burlat trešnju i možda pomalo erc i slično, u dvorištu imam 30 komada burlat stare 3-4 godine i one su daleko od rađanja, 8 komada su mi stare 5-6 godina i one su tek stasale, formirana je krošnja, ne očekujem pre 10e godine ozbiljniji rod no dimenzije..evo video kako izgledaju te starije

http://www.youtube.com/watch?v=xNaQhMckwt4

A evo kako izgledaju te mlađe, podkrale se i 3 višnje, vidi se po uspravnom listu :D

http://www.youtube.com/watch?v=x_3ZfcNduCo

oktopod
25-10-11, 17:40
Video sam u oglasima burgiju za 400 eur, pa ako mi budu tražili 200 ili više eur da mi izbuše rupe, ima da kupim sebi jednu pa posle ja da bušim drugima povoljno i da isplatim :D

http://www.polovniautomobili.com/oglas1120267/burgija/

http://s1.postimage.org/daqh35iq3/dab05033beeb_640x480.jpg (http://www.polovniautomobili.com/oglas1120267/burgija/)

prodajemo burgije za busenje rupa za sadnju voca i za stobove od fi 110 do fi 600
Ivlr 10
11308 Begaljica, Srbija
Beograd (uži)
Telefon 1: 0605530625
Telefon 2: 063471461

siki7
19-11-11, 10:11
---------- Poruka napisana u 18:59 ---------- Prethodna poruka je at 18:56 ----------

Problem je u jednom coveku koji je bacio sumnju na neke bakterije u glistenjaku .Pricao sam sa mnogo ljudi oko toga i nabavio knjige o gajenju glista i svi se slazu su gliste veoma prosta bica koja nemogu da obole od bakterija i da je glistenjak najbolji za podsticaj rasta vockama .Problem u mojoj odluci da li da ga koristim prilikom sadnje ili ne jeste sto je covek profesor poljoprivrednog fakulteta.

Profesor Poljoprivrednog Fakulteta ??!!!!! auuuu. tesko nama (bez uvrede), ovaj put bez komentara.
Sale. Pisao sam Ti.
pozdrav

---------- Poruka napisana 19-11-11 u 09:46 ---------- Prethodna poruka je 18-11-11 at 18:59 ----------

Definitivno sam odustao od te ideje ,na koren samo zemlja a odozgo pregoreli stajnjak .Dobio sa i dobru preporuku za hidrogel ,navodno u praskastom obliku a kad dobije vlagu postaje pena koja se lepi za koren i cuva mu vlagu .Mozda nije lose ali tek sam poceo da trazim podatke o tome .Videcemo,do jeseni ima jos dosta

Hydrogel, ODLICNA stvar ! Tacno, dobije se zele. Koren biljke se umoci........

---------- Poruka napisana u 10:11 ---------- Prethodna poruka je at 09:46 ----------

Проверен рецепт, ја то овако радим:

1. ископати већу рупу, то је битно ако земљиште није риголовано или дубоко орано (дакле ако садите на окућници или сл.) да би земља око корена била растресита. Део земље вратите на дно јаме.
2. битно је добро припремити воћку за садњу тј. прекратити корење и исећи оштећене делове корена.
3. у неку кофу направити смесу свеже кравље балеге, земље и воде (може се додати и неки фунгицид). Треба да је полу течне конзистенције (као јогурт). Корен умочити у смесу и садити.

Непријем воћака је у највећој мери последица губитка воде зато треба обратити пажњу код куповине у каквом је стању корен (да ли је сув и оштећен). Пре садње можемо потопити корен у воду на неколико сати да би усвојио што више воде. При садњи на корен стављати ситнију земљу да би се обезбедио што бољи контакт корена и земљишта. Наравно воћку залити при садњи (не штедети воду).
Смеса свеже кравље балеге, земље и воде обезбеђује бољи контакт корена и земље, чува влагу око корена и ензими из кравље балеге поспешују гранање корена.
Уколико имате у јаму ставите и згорели стајњак само пазите да недође директно на жиле.

....nisam neki znalac u ovoj oblasti, nikakav sto cak, ali sam procitao i smatram tekst korisnim, samo cu sustinu ZASTO se koren potapa sto je drugar rekao,

"Ovaj postupak ima opravdanje iz vise razloga:balega ne sadrzi patogene bakterije i gljivice koje bi stetile korenu, bogata je za biljku hranjivim topivim tvarima u pogodnoj koncentraciji, ima bioloski prihvatljivu kiselost (pH) i na kraju, sadrzi male kolicine fitohormona, faktora rasta, koji nastaju u probavnom traktu zivotinje. Ovi ubrzavaju stvaranje kalusa na ostecenim mestima i razvoj novog korena." -znaci to je citat iz knjige
to je sto se tice balege...
a za humus kaze:
"Humus glista je po svojim karakteristikama istog delovanja na koren. Pri tome sadrzi neke korisne komponente u vecim koncentracijama, a ne sadrzi neke komponente koje u balegi predstavljaju podlogu na kojoj se razvijaju gljivice i bakterije. Te komponente su utrosene u metabolizmu glista, pa je smanjena mogucnost obolenja korena. Radi boljeg kontakta korena sa okolinom, preporucuje se umakanje korena u humusnu kasu. (sadnice mogu biti u toj kasi od nekoliko sati do 1 dan)"

Jedna napomena svima koji koriste humus od glista, glistenjak, lumbrikohumus, kako god nazivali- humus NESME biti suv (kvalitetan humus ima 52 do 57 posto vlage, tj. humus I klase),

....ima jos ali da nebudem dosadan, ....

pole
19-11-11, 10:54
A sto bi bio dosadan ..ja onako u prolazu da nesto naucim al kako kad nisi dovrsio pricu...>:({

mladja kg
23-11-11, 19:39
pozdrav za sve,postosam mlad(25god) a najludji u familiji po pitanju poslova resio sam da zasadim sljive zvao sam institut cacak i za cacansku rodnu i kosta 260 din(dal su dobri po kvalitetu)a rupe sam kopao 1*1met a dubina 60 cm,reci te mi sta da radim kad sadim sljive hvalaaaa

zupa100
24-11-11, 07:06
Što si kopao tolike rupe "crni" Mladjo? Jesi li orao tu parcelu? Ako si poorao, a morao si, šta će ti tolike rupe.

siks
24-11-11, 14:35
Potrbna pomoc. Imam desetak ari parcelicu na kojoj bih posadio tresnje ,interesuje me koje sorte ,koliko sadnica kao i raspored sadnje,a i koliko velike rupe treba kopati i dali da nadjuibrim pre sadnje ili posle u rupe da ubacim stajnjak.

oktopod
25-11-11, 12:42
Ja bih ti preporučio Burlat, ima ih u rasadniku Radmilovac kod Beograda ako nemaš bliže, stižu među prvima, izrazito su krupne tako da imaju odličnu cenu. Rusi su ih plaćali 300 pa 280 pa 260 dinara poslednjeg dana.
Ja sam ih sadio na 5x6 metara, u principu tako i treba jer kad porastu posle 10 godina krošnja je izrazito velika.

aremane
25-11-11, 18:42
i ne gine ti da kad tad slomis ruku ili nogu kad padnes sa merdevina dok ih bude brao.

Burlat je osetljiv na pucanje plodova, raspitaj se o jos nekoj sorti, razmisli o nacinu sadnje i obliku krosnje.
10 ari nije velika povrsina na ne stigne da se odradi

siks
25-11-11, 23:35
Mislite 6m red od reda, a sta je sa djubrenjem sad iki posle u svaku rupu pomalo

Vocar
26-11-11, 14:52
oktopod, druže, što nisi razmišljao o malo gušćoj sadnji i boljoj rezidbi? Pa da ih i u 10 godini bereš sa 1-1,5m visine platforme?

Srdjan Žorž
26-11-11, 17:18
Sutra sadim jabike,kruske i kajsije na 10ari.

oktopod
27-11-11, 17:38
Zato što ću da posadim 40 a možda i još 30 ari pa sigurno neću ja lično da berem već radnici :)

Malo se šalim a malo i ne, mom ujaku je jedno drvo dalo 100 kila i celo je obrano, tako da ne vidim što bih ja orezivao na 4 metra visine, koliko da oberem sa tih stabala, po 20 kila, ne razumem? Gusta sadnja a mala visina? Pa onda mi umesto 200 treba 500 sadnica, nemam ja tih para za početak...ako uzmemo da je sadnica 2.5 eur

aremane
27-11-11, 21:09
Nije sadnica 2.5 nego bar 5 :lol:

ali nije u tome stvar.

Kupis sadnice koje brzo prorode, platis vise, brze vratis pare (gledano sa jedne strane)
gledano sa druge strane,
kupis vise sadnica, krace vreme trajanja vocnjaka (trosis vise para)
U 10. (ili ko zna kojoj) godini sve je isto (financijski), bitno da se nesto desava
Nema vise gorenje vesmasina koje traju po 20 godina

oktopod
27-11-11, 21:12
pa nemam pojma, kod mene u Radmilovcu su 260 dinara...kapiram ja vas, prihvatam komentare, ne jogunim se, savetujte me do kraja šta i kakoa >:({

evo kako izgledaju moje u petoj godini, nisam ubrao još ni jedan plod...

http://www.youtube.com/watch?v=6t4Dse-ynnM

aremane
27-11-11, 22:02
ma zezam se, cena sadnica kod nas je jos uvek bagatela u odnosu na evropu, kod nas nema licence i ostalih stvari, kalemis i ne placas nikom nista.Lkl{{

Imas li cvetnih pupova na tim petogodisnjim stablima?, jel to magriva podloga?

oktopod
27-11-11, 22:09
Jeste magriva, a ne prepoznajem još uvek pupove, ima ih sad u ovom trenutku, kao što ih ima i na starim trešnjama koje imam, neki pupoljci bem li ga :D

A mislio sam i ja da kupim magrivu sad pa da me rođak kalemar nauči tom zanatu :)

aremane
27-11-11, 22:18
puno malih pupova sabijenih jedan pored drugog, uglavnom na trogodisnjim (mozda na dvogotisnjim granama), slikacu sutra ako stignem

oktopod
28-11-11, 17:37
Reci mi na primeru ovog mog videa, kako bih ja sada mogao da održim malu visinu stabla, da sečem ove sve grane na jednu istu visinu od zemlje, npr 4 metra? Jel to poenta?
Ne bih kalemio na kolt ili na gizelu jer se pokazalo kao loše rešenje u mom kraju zbog zemljišta, čak i oni koji su imali navodnjavanje su odustali...

Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?4309-Chat-u-voćarstvu

kicca
29-11-11, 13:42
@ mladja kg
kod tebe je ona cuvena kombinacija izgleda "Lud i jak" cim si kopao tolike rupe zaista su malo prevelike osim ako su kopane na ledini odnosno neobradjenom zemljistu u tom slucaju je u redu.
Ako si u mogucnosti obavezno to zasadi pre snega jer ce tolike rupe biti tesko ugaziti i izbaciti vazduh u prolece.
Moj predlog za sadnju bi ti bio da u svaku rupu prvo ubacis 15-20cm prevrelog stajnjaka ali obavezno prevreo ako nije onda bolje nista jer ce biti vise stete nego vajde zatim da ubacis 15-20 sm zemlje pa onda sadnicu u sredinu a oko korena jednu ili dve sake nekog mesanog jesenjeg vestackog djubriva tako da djubrivo ne bude uz sam koren nego blize zidovima rupe onda koren zatrpas i dusmanski nagazis oko njega tako da se ne moze iscupati rukom kada probas zalivanje u jesenjoj sadnji nije obavezno mada ako imas uslova po 5 l na sadnicu nece da skodi
Institut u cacku prodaje sadnice koje su proizveli njihovi kooperanti oni sami nemaju sopstvenu proizvodnju mada verujem da kooperante biraju pa bi trebalo da sadnice budu dobrog kvaliteta
odavno nisam pisao po forumu toliko od mene ako ti jos nesto treba pitaj pozdrav

oktopod
07-12-11, 21:07
Evo ja danas posadih nešto sadnica...pa imam nekoliko pitanja, molim za pomoć Lkl{{

Trešnja Hedefinger na koltu
Trešnja Sunburst na koltu
Kajsije Kečkemeljska ruža i roksana na džanarici (prunis cerasifera)
Breskva fantazija
Kruška Santa Marija

Zanima me da li ih je bolje sada prekratiti i na koju visinu ili to ostaviti za proleće?
Nisam radio analizu zemljišta, pa sam đubrivo stavio 15-15-15, eto da ima od svega po malo, bolje nego nečega previše, ne znam da li sam dobro razmišljao...?

Određen broj sadnica je "u svom delu" sadio moj otac, kako je on najpametnije biće na svetu i ja samo hoću da se svađam, on je kopao uske rupe, sadnice mu vire mnogo ispod kalema, dno je zalio da ilovača opusti, pa je posle i sadnicu zalio iako je temperatura bila ni 5 stepeni i jaka magla, rupe nije popunio do kraja da bi napravio levak umesto da je dodao zemlje iznad nivoa rupe pa u njoj napravio levak...

Zanima me radi informacije, da li voda koju je nalio može da smrzne žile? To ne mogu da ispravim...
Da li je štetno što sadnica puno viri, mesto kalema je 5 prstiju iznad zemlje? To mogu da popravim nabacivanjem zemlje okolo...

Evo video kako izgledaju sadnice...da li me zeznuše što su ove 3, 4 grančice na breskvi capnuli u rasadniku, zar njih nisam trebao da ostavim za formiranje krošnje?

http://youtu.be/4zf7yb1z7BA

kanački
09-12-11, 10:01
nemam neko iskustvo , ali ti mogu preneti nesto od informacija koje sam dobio u zrenjaninskom institutu.
kalem treba da je 10cm iznad zemlje (to je otprilike tih 5 prstiju koje si spomenuo) , tako mi je receno u institutu, a u rasadniku, gde sam uzeo vocke, da se sadi na visini na kojoj je bio pre vadjenja i to je otprilike to, mada sam ja ipak pazio na tih 10cm.
mene savetuju da ostavim prekracivanje za februar.
sto se tice NPK , neko kaze da neko ne, po meni nisi pogresio , sad sve mislim da sam pogresio ja posto u prvoj turi koju sam sadio , nisam stavljao vestak, ali sam siguran da cu ostalim vockama koje zasadim dati i vestak.

i ono sto i mene buni je voda u rupama pre sadnje i voda posle sadnje, po ovom hladnom vremenu.
i tu sam dobio razlicite informacije, u institutu da voda nikako , sada kad temperature idu ispod 0 , a od ljudi koji su u vocarstvu duzi niz godina , da voda svakako i da nema sanse da smrzne ispod zemlje ni da je -20...

otprilike se trudim da dobijem sto vise informacija, posto sam nov u celoj prici u vocarstvu , mada je jako tesko koga poslusati , veruj mi da sam od pocetka busenja rupa , kupovine zasada, razmaka i svega toga , dobijao dosta karzlicitih informacija i to u nekim slucajevima totalno suprotnih...

oktopod
09-12-11, 10:07
Šoškić u svojoj knjizi kaže da treba da se sadi do kalema tj do mesta do kojem je bila u rasadniku. Kod mene se taj trag vidi tačno ispod kalema pa ispada da ne treba da ostaje tih 10 cm...a opet i on sam u knjizi kaže da mesto kalema ne sme da bude zagrnuto da ne bi krenulo ožiljavanje na tom mestu...ispade da ni on ne zna šta hoće da kaže :D

A što se tiče prekraćivanja, mene više brine što su sadnice neke vidiš po 3 metra visoke pa se bojim da ih neki jak vetar ako naiđe ne salomi, da li je moguće da se ovo desi pa da ja stavim neki kolac a prekratim na proleće? Da li ima smisla da ove već prekraćene zalijem voskom na vrhu tj mestu preseka?

kanački
09-12-11, 10:14
A što se tiče prekraćivanja, mene više brine što su sadnice neke vidiš po 3 metra visoke pa se bojim da ih neki jak vetar ako naiđe ne salomi, da li je moguće da se ovo desi pa da ja stavim neki kolac a prekratim na proleće? Da li ima smisla da ove već prekraćene zalijem voskom na vrhu tj mestu preseka?

u potpunosti razumem tvoju dilemu , sad kad sam ovo procitao i ja sam u istoj dilemi Lkl{{
sacekacemo nekog od iskusnijih kolega forumasa za ovo ...

a ovo sto si napisao za kalem je upravo to o cemu pricam , 10cm i da se jedva vidi je velika razlika i mnogo utice na dalji razvoj stabla.. sve uceni ljudi sa kontradiktornim informacijama , a sta cemo mi koji pojma nemamo , koga poslusti ili mozda previse znacaja dajemo tim `sitnicama` .. ^-^

dfiskal
09-12-11, 12:07
Sve je to tacno sto kaze Soskic....Kalem se ne "zarovljava" ....a ako ga slucajno zarovis..."odgrni" ga na prlece...I..oni znaju sta hoce...mi ne "citamo" kako treba...I jos nesto..ni jedna voda se nije zaledila ispod povrsine zemlje...dokazano...Jer voda je uvek "topla" pogotovo kada je iznad "0" stepeni ...itd . A i ako krene "ozivljavanje" kako ti to zoves...nasatalo jer nisi odgrnuo kalem ...odstarni bocne zile...kraj price....

@oktopod ...'ajd cas, napisi, sta ti pise na toj zutoj traci, koja se ponosno viori na biljci ....Cela tajna je u tom natpisu...pise naziv podloge i njena sifra (iz koje se vidi dubina korena i sorta podloge...itd) ... sorta ...proizvodjac ..itd

Misa

Vidojica
09-12-11, 14:25
@oktopod
Covek iz Cacka od kog sam kupio sadice rece da pobijem kolac uz sadnicu i da je vezem, a na prolece da skratim. Rekao je da obavezno zalijem prilikom sadnje.
Valjda ce se javiti iskusni vocari pa cemo videti
Miso
Ajde objasni to za zutu traku.Kakvi su tu podatci?

oktopod
09-12-11, 20:42
OK, mene samo još zanima da li je kočić obavezan ili se sadnica neće salomiti iako ima 3 metra visinu?

Na trakicama piše sledeće:

Vrsta: Trešnja
Sorta/klon: sunburst (sanberst)
Podloga/klon: Kolt (colt)
Kategorija: Sertifikovana
Broj uverenja: 273-321-750-21/2011-11
Broj komada:1 i neki serijski broj valjda 10793769
Godina starosti: 1
Rok važenja: jesen 2011/proleće 2012
I proizvođač...Agro Zujin ZTR, Velika Drenova

Ostalo kao što rekoh, sem imena i podloge i broja uverenja, ostalo je isto

Trešnja Hedefinger na koltu
Trešnja Sunburst na koltu
Kajsije Kečkemeljska ruža i roksana na džanarici (prunis cerasifera), Kategorija: Standardni S-A
Breskva fantazija
Kruška Santa Marija

Vocar
09-12-11, 20:59
Kolega dfiskal je sve lijepo objasnio. Nikako ne treba zagrnuti kalem, a najbolje je da on i jeste 5-10cm iznad zemlje, što zbog ožiljavanja, bolesti, pucanja itd. "Plitkom" sadnjom brže dolazi u rodnost i hrani kojoj damo od KAN-a itd... U ostalom, u rasadniku sigurno nije zagnut kalem da bi se tako i sadilo? :)

Što se tiče vode, ne treba ako je zemlja vlažna, ali je pritabavanje itekako važno pri sadnji, pa i sad ako su temperature ispod nule preko noći. Zrak mora da se izbjegne kraj mladih žila.

Kolac treba, da sadnicu održi u uspravnom položaju i ne da joj razglavljivanje pri zemlji i kalemu i krivljenje u stablu u prvoj godini od jačeg vjetra. Vjetar je neće polomiti ali bolje i da ju ne ljulja, tako da za te ljepotice nađi lijepe kočiće. :) Po meni, bolje ih prekrati u proljeće kad izguraju zimu.

dfiskal
10-12-11, 08:30
Postovani,
Evo najkarcih podataka o podlozi colt (kolt)

Colt

Podloga je nastala ukrstanjem P. avium × P. pseudocerasus. Spada u vegetativne podloge srednje bujnosti. Osjetljiva je na sušu i mraz. Ranije dolazi u rod. Podudarna je sa svim plemenitim sortama višnje, tresnje........

tresnja sanberst

Jedna od najboljih sorti na svetu. Izuzetno kvalitetnih plodova. Veoma je krupna, težine oko 12 grama. Plodovi su blistavo crveni, loptasti i ne pucaju na kiši. Meso je izvanredno, veoma ukusno, čvrsto, hrskavo i slatko. Ova sorta je samooplodna i redovno rađa.

ostalo je "citljivo "

Misa

oktopod
14-12-11, 17:07
Stigle magrive :) Cena 25 dinara komad, u Banatskom Novom Selu kod čika Bogdana, ako treba ostaviću mobilni, ima i druge podloge razne, pa čak i šipak za ruže :)

Kalemićemo na proleće "iz ruke", pa na jesen da se sadi, samo se razmišljam da li da ih ostavim kod kuće do sledeće jeseni, jer kući mogu da ih zalivam i pazim i mazim, pa tek onu tamo jesen da nosim u njivu, šta vi mislite o tome?

Evo slika magriva, nisam istanjirao i pofrezao zemlju a nisam hteo u oranje da rasađujem pa sam ih ovako za do proleća:

http://s7.postimage.org/qxktlm5af/Image000.jpg (http://postimage.org/image/qxktlm5af/)http://s11.postimage.org/i4p7dfa27/Image001.jpg (http://postimage.org/image/i4p7dfa27/)

mutavdzic1
14-12-11, 18:04
Neke su ti tanke podloge za kalemljenje.U svakom slucaju bolje ce porasti sadnice ako ti budu kod kuce.

Vocar
14-12-11, 19:52
Podloge su odlične! A da ih posadiš pa na licu mjesta kalemiš?

oktopod
14-12-11, 22:12
Hoću, ali nisam pripremio teren, izorao sam ali zbog nekih problema nisam istanjirao i isfrezirao to gde će da mi bude na rasadnik, to ću da sredim na proleće, da ih rasadim pa na licu mesta kalemim, ili da kalemim pa rasađujem, videću...malo je lakše u krilu kalemiti nego čučati kod svake :)
Svakako ću ih na proleće rasaditi, sad dal prvo kalemiti ili rasaditi pa kalemiti ne znam, za ovo "na jesen saditi" sam mislio "u njivu odneti" ali razmišljam dal je bolje da odsede one kod kuće još jednu godinu da ih zalivam i to da bolje stasaju pa da ih kao dvogodišnje nosim u njivu?

krcinac
15-12-11, 17:51
mozda nekom zatreba

http://www.e-fidancim.com/index.php

morke
30-12-11, 12:48
ljudi, video sam motornu masinu sa spiralom za busenje rupa, dimenzije najvece burgije za busenje je 20 cm sirine.covek me ubedjuje da mogu sa toliko sirokim alatom da se kopaju rupe za sadnju sljive.hocu da posadim oko 800 komada cacanke i hteo sam da uzmem tu masinu ali mi nesto usko izgleda ta burgija.neka mi javi neko valja li da uzimam to, i za dimenzije rupa, koliko je najbolje da kopam i kako da sadim cacanku.hitno mi je, moram da znam sta da radim.hvala kolege

darko1973
30-12-11, 13:16
Ja mislim da je to malo za voce,mada zavisi i kako si pripremio zemlju da li si orao i kakva je zemlja da li je rastresita.Sa tom masinom kad izbusis 800 rupa mozes samo daje bacis,bar ja tako mislim.Bolje vidi da li neko busi u tvom mestu sa traktorom fi 40-60 burgija,ili probaj da iznajmis masinu. Kod nas je busenje po rupi 35-40 dinara.U svakom slucaju srecno sa sadnjom i sacekaj i misljena drugih odgovorice ti neko ko je sigurno pametniji od mene.

oktopod
30-12-11, 15:43
Najbolje barem 40 cm, tako je propisano. Još ako ti nije poorana zemlja pre toga, ne znam kako će koren da krene u širinu neometano, plus što na sadnicama i kad skratiš koren on ima bočno i preko 20 cm pa ćeš da "pakuješ" koren u rupu što je bezveze...

rosuljac
30-12-11, 21:28
premalo je 20cm sta god da je

morke
03-01-12, 22:11
pa vidim i ja da cu da dizem ruke od toga.malo mi je sve konfuzno.treba da posadim nekih 500 600 vocaka, a ne mogu nikako da se odvojim iz mesta.to sadim na mestu gde je nekada bilo staro dedino voce sa madzarkom sadjeno 1958.pocupao sam panjeve i izorao, ali nikako da se odlucim koju vrstu voca cu da sadim.imam vec sto petogodisnjih stabala madzarke, i namera mi je bila da na toj velikoj parceli posadim neku cacansku sljivu, ali sto vreme vise ide sve sam manje siguran.ali ipak mislim da ce najverovatnije to biti sljiva.imam i par komada starih krusaka takusa od kojih sam pekao savrsenu rakiju, najlepsu na svetu,,,,ali nigde nema da se nadje njenih sadnica.daj, bacite neku poruku podrske i adresu nekog dobrog rasadnika pa da se bacim u akciju.vidim ja da sam ipak trebao da studiram vocarstvo na poljoprivrednom, a ja zavrsio vajarstvo na likovnoj

---------- Poruka napisana u 21:59 ---------- Prethodna poruka je at 21:57 ----------

a ako neko ima kombinaciju za krusku takusu,,, ima u ram da ga stavim, bistu da mu vajam

---------- Poruka napisana u 22:01 ---------- Prethodna poruka je at 21:59 ----------

to mu dodje otprilike biti il ne biti pitanje je sad

---------- Poruka napisana u 22:11 ---------- Prethodna poruka je at 22:01 ----------

e da , zaboravih jos nesto da pitam.da li bih mogao u toku januara da posadim voce ukoliko ne padne sneg ili moram da cekam sledecu jesen

darko1973
03-01-12, 22:28
Mozes da sadis,sto pre to bolje.Mada vidi da nadjes dobar kalem pod broj 1,za sortu vidi po kraju sta se sadi pa i ti tako radi.Ne cekaj sledecu jesen jel ce ti zemlja stojati a gubis i godinu.Pitaj nekog na forumu za kalem ako neko moze da ti preporuci nekog,ja koliko sam citao o kalemovima ovde ne bi smeo nista da ti kazem a jos manje da ti preporucim. Sretno i da krenes sa mesta.

morke
03-01-12, 23:30
hvala kolega

Koristite opciju -Zahvali se- u donjem levom uglu posta.

Naredni post prebačen u: http://poljoinfo.com/showthread.php?1002-Ракија-од-шљиве

Vocar
06-01-12, 11:58
20cm je premalo, a 40 optimalno :)

Srećno sa novim zasadom!

kanački
14-01-12, 14:38
ljudi, video sam motornu masinu sa spiralom za busenje rupa, dimenzije najvece burgije za busenje je 20 cm sirine.

ja sam koristio tu motornu masinu za busenje rupa, precnik burgije je bio 16mm , busio sam po 4 rupe (kvadrat 50x50 pa po coskovima busilica na dubinu 50cm) , posle nje ostane rastresita zemlja, koju sam vadio motikom , lopatom... ali iskreno , izuzetno tesko se radi sa tom busilicom , ja je ne preorucujem... mozda je malo lakse nego asovom od pocetka, ali nista brze...
ako je cena , kao sto je neko napisao, 30-40din po rupi , moj savet ti je da platis i miran si... meni su u selu trazili 80din po rupi...

Srdjan Žorž
14-01-12, 15:54
Ja sam pripremu odradio plitkim podrivanjem pa garenjem pa podrivanjem na 25 i onda maximalno oranje.Posle mesec dana izvukao pravce kanapom i izduzenim toplingom na plugu orao 1 sporom do 35cm dubine.U te kanale ocistis motikom na odredjen razmak i sadis bez problema.Evo par slika.http://i40.tinypic.com/jgmyic.jpghttp://i42.tinypic.com/1z17ha1.jpghttp://i40.tinypic.com/ct99d.jpghttp://i42.tinypic.com/1zple88.jpg

oktopod
14-01-12, 16:01
Jesi ove kanale tim dvobrazdnim plugom sa slike ili jednobrazdnim, deluje mi prva slika kao da je jednobrazdnim a ja imam samo dvobrazdni pa ne bih opet da pozajmljujem, već sam pozajmljivao da pripremim njivu sad na jesen za sledeću jesen pošto ne znam nikog u selu ko ima podrivač ili da mi rigoluje...

edit: vidim ipak da je bio dvobrazdni ali je baš duboko uhvatio...

Srdjan Žorž
14-01-12, 16:06
Sve je dvobraznim ali dosta izduzis topling pa prva neide duboko,ja sam slikao kad sam pocinjao pa se nevidi toliko ali sam nekoliko puta silazio i izduzivao tako da je prva brazda jedva 20cm orala.Trebao sam i povuci vislje ove crtace jer su i oni zadrzavali dubinu.Kad se ocisti gde se sadi oko 35cm cista rupa.Bilo bi bolje jedna brazda jer bih mogao i celih 40cm a cistije bi izgledalo jer je sira brazda od 576 imt pluga ali ima vremena nabavicu ga jer sam u planu barem 2 he.jos sljiva da sadim i 2he. oraha i lesnika.

talianu
15-01-12, 10:10
Grešiš,ja sam radio sa jednobraznim i nisam zadovoljan.
Kada u već pripremljenu parcelu uđeš sa jednobraznim nema gde da digne zemlju iz brazde.
Kod dvobraznog pluga nameštenog kao što si radio(izdužio topling) prva brazda napravi mesto (15-20 cm Dubine) i na njeno mesto dođe zemlja iz druge brazde pa ti željeno mesto sadnje ostane dubine 30-35 cm što sa jednobraznim nema šanse da uradiš prvu brazdu te dubine.Ako bi napravio za svaki red recimo 3 brazde onda bi dublje napravio sa jednobraznim.Nadam se da si razumeo o čemu se radi.
Verovatno si slučajno tako uradio ali si potrefio sa jednobraznjakom nećeš uraditi ništa osim ako za svaki red ne ideš 2-3 puta,probaj pa ćeš se uveriti i izgubiti vreme.

oktopod
15-01-12, 16:14
Razumeo sam šta si hteo reći i hvala na objašnjenju, ja sam jednobrazdnim preorao celu njivu sad na jesen da je pripremim za sledeću jesen, tu je bio sađen krompir i slične kulture, pa je onda narasla travuljina, ali ne celom površinom jer je na jednom delu vađen krompir, nju sam prvo oborio tanjiračom, pa onda preorao jednobrazdnim "na stranu" tj na spolja, plan mi je na proleće da potanjiram, drljaču i frezu nemam (sem ručne MIO Standard Honda a ima 43 ara pa ne ide baš), pa možda pred sadnju još jednom potanjiram, da što bolje poravnjam, a rupe bih onda "kopao" na ovaj način, dvobrazdnim koji posedujem >:({

Srdjan Žorž
15-01-12, 18:31
@talijamu Sigurno si upravu nisam razmisljao o tome,a da sam imao jednobrazdana pprobao bi i sigurno da iz prve nebi mogao toliko duboko ali iz2-3 pravca da.Odlicno primeceno.

oktopod
23-01-12, 11:50
Zanima me šta je najbolje da se radi kad se posadi jednogodišnja sadnica, recimo sad na jesen sam posadio neke sadnice trešnje kajsije breskve kruške, pa me zanima recimo kod trešnje najviše, da li da na proleće ostavim samo 4 pupoljka pri vrhu koji krenu a ostalo poskidam, pošto sam pročitao u knjizi da se prve godine ostavljaju svi pupoljci zbog lisne mase, a donje grane treba da savijemo na dole da ne bi puno rasle i dale prednost gornjim?

Drugo, koji uzgojni oblik je najbolji za trešnju na magrivi, ja sam do sad sekao vrhić pa puštao 4 osnovne grane, a vidim ima i fora da se ostavi vodilja pa da se prave spratovi, jedna stara trešnja mi je na taj fazon, ali mi tako deluje da su donji delovi dosta u senci?

Deran
23-01-12, 12:40
Ostavi sve mladare koji ti izbiju i onda tamo u junu-julu mesecu pristupi lačenju osnosno skidanju mladara koji ti nisu potrebni i ostavi prva tri mladara jer će ti to biti prve skeletne grane.A 30 cm od poslednjeg gornjeg mladara ostavi vršni mladar koji če ti biti produžnica i na kome ćeš dogodine fprmirati drugi sprat. To ti je slučaj sa sa piramidalnim uzgojnim oblikom. Mada ja bi ti preporučio da konkretno u zasadu trešnje primeniš Španski grm kao uzgojni oblik. Kod njega ne ostavljaš produžnicu nego ga formiraš kao uzgojni oblik vaza, jel ovaj uzgojini oblik ti je u suštini poboljšana vaza. Pošto imaš magrivu kao podlogu rastojanje u redu ne bi trebalo da ti bude manje od 3m zbog bujnosti same podloge. Na taj način mogao bi napraviš jedan intezivan zasad trešnje kome se sada trenutno teži kako u svetu tako i kod nas.>:({

Neško
23-01-12, 12:48
Zanima me šta je najbolje da se radi kad se posadi jednogodišnja sadnica, recimo sad na jesen sam posadio neke sadnice trešnje kajsije breskve kruške, pa me zanima recimo kod trešnje najviše, da li da na proleće ostavim samo 4 pupoljka pri vrhu koji krenu a ostalo poskidam, pošto sam pročitao u knjizi da se prve godine ostavljaju svi pupoljci zbog lisne mase, a donje grane treba da savijemo na dole da ne bi puno rasle i dale prednost gornjim?

Drugo, koji uzgojni oblik je najbolji za trešnju na magrivi, ja sam do sad sekao vrhić pa puštao 4 osnovne grane, a vidim ima i fora da se ostavi vodilja pa da se prave spratovi, jedna stara trešnja mi je na taj fazon, ali mi tako deluje da su donji delovi dosta u senci?

Ja imam trešanja na magrivi (kod nas kažu i trensla) i imam par komada rezanih na vreteno a ostale su kotlaste (3-4 osnovne grane).
Sada da redim sve bi rezao na kotlastu krošnju i to zbog toga što:
Magriva je vrlo bujna podloga i vrlo je teško kontrolisati je a kaomoli da je ostaviš na neka 4 sprata,
Trešnju treba što manje rezati (moje iskustvo) jer ona ne podnosi jake rezove, a oni su neophodni kod vretenastog uzgojnog oblika,
Grane trešnje su vrlo osjetljive na pucanje, pa ako se saviju pod 90 stepeni postoji šansa da se te grane polome,
Trešnja na magrivi je izrazito bujna i potrebna površina za jednu ovakvu sadnicu je 20 m2.
Ovo je moje mišljenje, nisam agronom ali na bazi petogodišnjeg iskustva to je tako.

oktopod
23-01-12, 16:24
Hvala, još ne razlikujem imena uzgojnih oblika, evo kako mi je stric orezao ove što sada treba da napune 5 godina, nema te centralne vođice, nju sam capnuo drugo proleće a ostavio 3-4 pupoljka pri vrhu, sadio sam otprilike 5.5 x 6 metara razmak:

http://s7.postimage.org/96klchpsn/krecenje_001.jpg (http://postimage.org/image/96klchpsn/)http://s7.postimage.org/sgw79o15j/krecenje_004.jpg (http://postimage.org/image/sgw79o15j/)

Evo kako izgledaju trogodišnje:

http://s7.postimage.org/dv56lf4d3/krecenje_003.jpg (http://postimage.org/image/dv56lf4d3/)http://s7.postimage.org/ixmig7dnb/krecenje_005.jpg (http://postimage.org/image/ixmig7dnb/)

A evo kako izgleda ta stara na spratove, prva slika je osnova a na drugoj slici se vidi desno u pozadini, u prvom planu je stara orezivana bez vođice:

http://s7.postimage.org/3l7czx3vb/krecenje_009.jpg (http://postimage.org/image/3l7czx3vb/)http://s7.postimage.org/vcdvu9ujb/krecenje_010.jpg (http://postimage.org/image/vcdvu9ujb/)

Kako vam se čini taj uzgojni oblik? Ima mnogo rezanja prvih godina, tako da ove petogodišnje tek prošle godine dadoše par komada plodova, a i ove neće puno, ali ne planiram više da ih orezujem radi formiranja krune, već samo grane koje biju na unutra i koje krenu uspravno iz sredine krošnje.

Deran
23-01-12, 17:00
Te trešnje što su ti stare 5 godina meni baš fino izgledaju i to je otprilike taj uzgojni oblik o kome sam ti pričao a to je vaza. I to rastojanje ti je sasvim u redu imajući u vidu da je na magrivi! A što se tiče rezidbe ona ne treba da ti bude preoštra pošto one sada treba da stupe u punu rodnost. Samo malo pročisti one grane što se ukrštaju, koje su paralelne i naravno one koje su povređene i koje idu u sredinu. Samo malo proredi krunu.Izbaci one koje se nalaze na gornjoj strani skeletnih grana da ne zasenjuju one donje. A što se tiče one starije trešnje skeletne grane si pregusto ostavljao al jbg. šta je tu je bitno je da su one zdrave!>:({

Neško
24-01-12, 08:26
Oktopod ovo nije loše odrađeno, čak šta više, ali evo jedne sugestije, mislim da kada režeš bilo koje voće, a posebno trešnju pripazi da ti 2 grane ne polaze sa istog mjesta, jer postoje velike šanse da tu pukne grana kada malo oteža a te rane kod trešnje su vrlo štetne, jer ne može da se izbori sa njema, a i počne da smolari i gotovo.
Uvijek gledaj da granu koju ostavljaš (skeletne grane) budu "normalno" izašle iz stabla, ovo nisam doro objasnio ali ne znam kako drugačije, znači nikada nemoj ostavljati grane koje izgledaju kao "priljepljene" za stablo jer u tom slučaju 100% kasnije pucaju, ako ne same od sebe pod težinom roda, onada od penjanja, koje je na ovim uzgojnim oblicima neminovno. Kod trešnje je najbolje (ko je u mogućnosti) rezati mladare prije nego što odrvene, znači npr vodopije rezati dok su još zelene, jer tako ne ostaju rane na stablima.

oktopod
24-01-12, 11:55
I ja sam mislio da ubuduće, pogotovo ove što sam tek posadio i ovo trogodišnje maltene i ne orezujem, nego na proleće vidim šta je krenulo na unutra i na gore i to otkinem rukom dok je malo, a ne da čekam sledeće proleće pa sečem granu kad je već debela, samim time što je ranije skinem dajem i više potencijala ostalim granama da porastu >:({

Ove stare trešnje nisam ja održavao, sumnjam da su i bile održavane, one imaju sigurno preko 20-25 godina, a ja imam 32 i tek sam prošle godine počeo da se bavim ovime, zato želim ovo što je mlado da od početka sredim kako valja Lkl{{

Neško
24-01-12, 12:05
Dosta stvari piše u knjigama, kojih sada fala Bogu ima i na netu a i u knjižarama.
Samo polako, u početku se detaljiše obraća se pažnja na svaku sitnicu a kasnije vidiš da to nije bilo neophodno.
Ako proađem poslat ću ti na Pknjigu o orezvanju voća koju imam pa da se malo zanimaš. Dobra knjiga, a i lijepo objašnjeno.

oktopod
24-01-12, 12:10
Imam knjigu Rezidba voćaka od Šoškića, ali još uvek je čitam a i ima mnogo termina koje treba progutati, zato paralelno čitam a ovde pitam uz postavljanje slika pa se tako najbolje nauči, a trebalo bi jedan dečko da mi objasni i "na terenu" i onda sam sve obuhvatio >:({
Moj stric kao što vidite sa slika zna posao, ali ne zna da objasni i zašto se nešto tako radi, stara je škola a nije se edukovao, pa volim da čujem i vidim i od potkovanijih, npr on ne zna da se ovaj uzgojni oblik zove vaza, nego samo objašnjava rukama u vis i na stranu i govori "ovako, ovako da ti raste" Lkl{{

Neško
24-01-12, 12:15
Da to je ta knjiga

Srdjan Žorž
25-01-12, 18:23
Ljude je ucilo iskustvo ane knjige treba i od njih nesto primeniti.

oktopod
25-01-12, 18:32
Miladin Šoškić je prof. dr., ne znam ni da li je još uvek živ, ako jeste ima preko 80 godina. Višedecenijsko iskustvo kako na fakultetu tako i u radu na oglednim poljima.
A što se iskustva mojih komšija tiče, uporno odbijaju da daju 500 dinara za knjigu o kalemljenju, već govore "ma to secneš ovde i meteš ovde j...š ga u d...pe ću da dajem 500 dinara" a prošle godine taj isti uzeo 50.000 eur za trešnju a gde je ostalo voće, ruže itd

Srdjan Žorž
25-01-12, 18:37
Takvi smo mi tesko dajemo ali volimo da dobijamo.

oktopod
25-01-12, 19:07
Jeste, ali htedoh da ti jednim primerom objasnim kako neko ko ima dugo iskustvo u stvari ništa od toga nije ni naučio jer nije potkovan, već primećuje kao neke stvari a pojma nema zašto i kako se to dešava i kako se i zašto neki problemi rešavaju...zato je knjiga dobra, u kombinaciji pričanja sa ljudima koji dugo gaje voće, ali uvek ću pre verovati knjizi nego njima ako dođe do sukoba mišljenja sem ako mi naučno ne objasne zašto knjiga nije u pravu...nego da ne idemo više u off topic tj skretanje sa teme :)

Kotaran S.
29-01-12, 17:35
Pozdrav Sale ja imam voćnjak šljive 1500 sadnica . Kada smo sadili šljive išli smo stajskim đubrom u rupe i pokazalo se jako dobro . Samo kada staviš stajski đubar nesmiješ odmah staviti sadnicu nego nagrneš prvo zemlje da se nevidi đubar pa onda stavljaš sadnicu . Slobodno idite stajskim đubrom nećete pogriješiti.

oktopod
29-01-12, 18:11
Naprotiv, đubre treba stavljati IZNAD sadnice. To je i naučno dokazano, preko iskustva.

"Kad se nabaci dovoljno zemlje i izvrši poslednje gaženje, treba po površini dodati dobro zgoreo stajnjak, preko koga se nabaci sloj zemlje. Stajsko i ostala organska đubriva ne smeju biti u dodiru sa žilama. Ranije se praktikovalo da se jedan sloj organskog đubriva stavi ispod, a drugi iznad žila. Ogledima je utvrđeno da ovo nije dobro, jer đubrivo ispod žila otežava kretanje vlage iz dubljih slojeva do žila, naročito kada je suša" Šoškić, "Savremeno voćarstvo"

A i zdrav razum kaže, ako staviš đubre ISPOD korena, kako će hranljive materije iz njega dođi do korena kad se usled kiša i razlaganja ono kreće NA DOLE i time odlazi u Kinu? Lkl{{ Kad ga staviš iznad, kiše ga razlažu i spuštaju hranljive materije baš na koren.

ironman
30-01-12, 19:11
ono kreće NA DOLE i time odlazi u Kinu?
Pazi kad sam se ulogovao samo da ti kazem bravo majstore :)
Sedim sam u sobi i smejem se :)

Vocar
31-01-12, 18:54
Ne ide ono nigdje, bar dobar dio hranjiva. Posadi 2 sadnice jednu kraj druge u 2 kombinacije, pa vidi razliku.

jer đubrivo ispod žila otežava kretanje vlage iz dubljih slojeva do žila Kako?

ironman
31-01-12, 20:10
Lako.

Kopanjem jamica se prekida, a postavljanjem sloja djubriva na njegovo dno se sprecava ponovno uspostavljanje kapilarnog sistema zemljista kojim se voda prirodno iz nizih krece u vise slojeve.

lako je proveriti.
Ako bismo neki cilindar, cev, napunili zemljistem, njegov donji deo zaronili u vodu posle nekog vremena bi i deo koji nije u vodi postao vlazan. Ako bismo taj stub zemljista prekinuli stajskim djubrivom voda ne bi mogla kroz njega da prodje do vrha cevi ili bi joj za to trebalo neuporedivi bise vremena.

Vocar
31-01-12, 21:11
Ironman, ne bih rekao. Koliko dugo vremena? U poslednjem dijelu svoje tvrdnje negiraš sve rečeno. Da je tako kao što konstatuješ, na Zemlji ne bi ni bilo života.

ironman
31-01-12, 21:17
Sta negiram?
Da se postavljanjem sloja djubriva sprecava uspostavljanje kapilarnog sistema zemljista?
Pa kako moze biti kapilarnog sistema zemljista ako nema zemljista? U stajnjaku se taj sistem ne moze uspostaviti.
Nemamo ti i ja tu sta da kazemo ili da ne kazemo, to se zna il se ne zna.
A bas me zanima kako to ne bi bilo zivota, daj molim te objasno to makar malo blize.

Vocar
31-01-12, 22:04
Ako objasniš kako to organski sastojci tla spriječavaju vodu da cirkuliše, objasniću ti. :-) Naravno da mi je itekako jasan princip kapilarnog kretanja vode. Baš me interesuje taj segmenat ideje da stajnjak ne treba, čuj prekida vodni režim kretanja vode kroz tlo?!
U krajnjem slučaju i da dokažeš da je u donjoj zoni kontraproduktivan, još je interesantnija ideja zašto je u gornjoj zoni vrlo bitniji. Zašto?

Zaboravi ti odgovoriti,

Ako bismo taj stub zemljista prekinuli stajskim djubrivom voda ne bi mogla kroz njega da prodje do vrha cevi ili bi joj za to trebalo neuporedivi bise vremena.

Čekaj... je li prekida ili samo usporava?

ironman
31-01-12, 22:28
Slusaj Vocar
Odgovoricu ti na sve, naravno, nije to ni tesko ni nesto komplikovano, ali pre toga

Ako ne sto ne znas nemoj da se trpas vec pitaj
Ovo sto ti radis je veoma lep dokaz da nije doovljno procitati par brosurica i par komentara na forumu da bi se znalo.

Kretanje vode kroz zemljiste, nacini vezivanja vode za zemljiste, oblici vode po nacinima vezivanja i slicno, su osnova pedologije. Dakle ako hoces da znas te procese citaj, pitaj, saznaj nekako, ali nemoj tvrditi da znas jer ne zans.

Sad trazis da ti objasnjavam kako to stajnjak najpre sprecava a kasnije dopusta uspostavljanje kapilarnog sistema, a to je veoma komplikovan proces promena koji se desavaju u stajnjaku, od fizickih preko bioloskih do hemisjkih.

Dakle prvo sprecava a posle dopusta jer se u njemu desavaju neke promene, ne stoji on uvek onako kako se stavi, vec se menja da bi posle izvesnog vremena on preko procesa humifikacije a kasnije mineralizacije postao samo zemljiste.

Zasto u gornjoj zoni koristi?
Pa zato sto stajnjak inace koristi biljkama (hoces i to da ti objasnjavam?) a ako se stavi ispod korena od pored korisnog efekta ima i negativan da sprecava zemljisnu vlagu da iz donjih slojeva dopre do korena.
Ako se stavi iznad korena on ispoljava samo svoje pozitivna svojstva bez negativnog efekta (sprecavanja vlage) koji se javlja u slucaju da se postavi ispod. Tu jos dodatno sprecava isusivanje zemljista jer on i tu prekida taj sistem, ali tad je to pozitivno jer se vlaga time zadrzava u zemljistu. Dakle vlaga dopire do korena biljka jekoristi ali nemoze da se izgubi iz zemljista.
To prekidanje kapilara je i sustina okopavanja, frezovanja i sl obrade u cilju sprecavanja gubitka zemljisne vlage jer se kapilarni sistem uspostavlja do same povrsine i tako se vlaga gubi, a obradom povrsinskog sloja se taj sistem prekida.

I nemoj molimn te koristiti te izraze " u slucaju da dokazes" nemam ja sta da dokazujem poznato, to su dokazali mnogo strucniji od mene a ja sam samo za razliku od tebe to naucio.

A ti dokazi, posto to jos niko nije ni tvrdio a kamoli dokazao, da ako je tacno ovi sto pisem onda ne bi bilo zivota na zemlji.
Ili ces to da preskocis?

Vocar
31-01-12, 23:01
Kolega, nemoj da se uzbuđuješ i zaluđuješ narod da je stajnjak loš, i da ga ne treba koristiti, jer si sad objasnio (fino) da je itekako koristan. Što se tiče znanja o pedologiji, ne znam koje je tvoje, a moje nemoj da predpostavljaš, jer sve što si napisao nisi s tim izmislio mlaku vodu, što bi rekli. "Ozbiljan" znalac zemljišta i procesa koji se u njemu odvijaju ne bi tvrdio tako lako da stajnjak "prekida" protok vode. Taj tvoj dio izjave ne stoji.

A sve što si napisao nije nikakva mudrost i trebalo bi da zna ko se iole bavi sa zemljom, pa i da se ne bavi.

ironman
31-01-12, 23:10
Cek, cek.
Pa sad kazes da je sve logicno, cak i da si i ti znao a nisi (nemoj da insistiras, ispitacu te cas pa ces da se obrukas vise nego sto vec jesi) a do pre par minuta si tvrdio suprotno, cak ni da zivota ne bi bilo da je to tako ?

A Vocar vocar, kakav li si ti vocar.

Ajd kad te vec poducavam da naucis jos nesto
Ne prekida protok vode vec prekida kapilarno kretanje vode.
Ne zaleci se, to su dve veoma razlicite pojave.

I sta bi, ipak je zivot moguc i pored svega ovoga,a ? :)

Ajd budi donbar sledeci put i nemoj se brukati bez veze.

Vocar
31-01-12, 23:18
Hahaha Ironman bio i ostao :) Hvala ti na znanju iz osnovne škole.
I na kraju, po tebi ipak prekida i kapilarno kretanje (protok...nazovi kako hoćeš..) :) Svašta. Ja se ovdje zaustavljam.

ironman
31-01-12, 23:20
A o nestanku zivota na zemlji nista ,a ?
:)

Vocar
31-01-12, 23:27
Ne prekida protok vode vec prekida kapilarno kretanje vode.

Sam si sebi odgovorio. :) Ako si shvatio shvatio... Pozdrav!

Комадара
31-01-12, 23:29
Нисам стручњак већ почетник. Ако је господин Ironman у праву очекујем сушење око 70 воћака, а ако је господин воћар у праву немам разлога да се секирам. Садио сам прошле и претпрошле године младе воћке и ставио стајско ђубре у слојевима испод жила. Рупе сам копао око 1,2 метра ширине, приближно квадратног облика. У три слоја испод коријена сам стављао огромне количине ђубрета (око 40 кг по слоју). Уколико је Ironman у праву очекујем сушење. Вријеме ће показати ко је у праву. А, да стављао сам и четврти слој у равни са жилама, наравно не одмах до њих.

ironman
31-01-12, 23:40
Nisam, ajd objasni mi ovo bas cudno zvuci

Kazes prvo:

Da je tako kao što konstatuješ, na Zemlji ne bi ni bilo života.
A zatim

A sve što si napisao nije nikakva mudrost i trebalo bi da zna ko se iole bavi sa zemljom,

Nesto mi se tu ne slaze?

Ili ti se nesto naprasno zuri da odes ?

---------- Poruka napisana u 23:40 ---------- Prethodna poruka je at 23:31 ----------

Уколико је Ironman у праву очекујем сушење.
Gotovo je, vadi to odmah.

Ma ljudi jel vi mislite da je bilogija masinstvo pa da postoji samo prezivece ili nece, pucice poluga ili ce izdrzati, nema treceg, nema sredine/
Ako tako mislite manite se vi poljoprivrede, u biologiji je ipak malo komplikovanije.

Pa evo i u citatu koji je postavljen kaze se da je ogeldima utvdjeno da je bolje bez tog sloja nego sa njim, i da se to izrazava samo u susnim periodima.
Ako ima dovoljno vlage biljci nece ni trebati ta iz donjih slojeva a ako je nema bilo bi joj bolje kad bi je dobila, ali se nece osusiti ni ako je ne dobije.
Dalje kapilarno kretanje se ne desava samo u smeru ka gore vec u svim pravcima pa i bocno, dakle dobijace vodu i sa strane ali ce ipak dobijati MANJE vode, a to je lose po biljku.
Nece se osusiti ali hoce imati negativnih posledica (manji prirast ako se primila, slabiji prijem i slicno)

Комадара
31-01-12, 23:59
Имам неколико бресака посађених у марту 2010, иста врста, купљене на истом мјесту и посађене у истом реду. Једну сам посадио са много ђубрета као што сам написао у претходној поруци, а остале сам садио у руше 50 са 50 сам 3-4 лопате ђубрета. Ова посађена у велику рупу са преко 100 кг ђубрета је најбујнија, а прошлогодишња суша јој није сметала. Е, сад, знам да је бресква отпорна на сушу...

---------- Poruka napisana u 23:59 ---------- Prethodna poruka je at 23:56 ----------

Свестан сам да сам претјерао, али сам садио за своје потребе па нисам штедио. Наравно кад бих садио за продају користио бих доста мање стајњака. Вјешачко ђубриво нисам додавао никако.

krcinac
01-02-12, 00:05
@komadara
tebi izgleda bilo dosadno. cetri sloja stajnjaka koliko tebi trebalo po sadnici vremena da to posadis.

sto se tice vocara i ironmana , samo polako i smireno. ja licno nemam nista protiv stajnjaka ali mislim da treba da se unese pre sadjenja tj da se rasturi pre oranja i da nema sta da trazi u jami sa vockom.

rosuljac
01-02-12, 00:06
Ljudi pa stajnjak se stavi na povrsinu od 40cm ! Korenov sistem ide dosta dalje u sirinu gde stajnjaka nema te se taj uticaj i ako postoji nekako smanjuje sa porastom biljke tj korenovog sistema, pa nije koren tj ne razvija se samo u toj rupici koju iskopamokad se drvo razvije, pa u zavisnosti od sorte nekad i u dubinu a sto i ne ispod istog tog stajnjaka. E sad sigurno u prvim godinama utice i te kako, ja sam licno stavljao ispod kod sljiva i kajsije, dok za dunju nisam imao vec sam planirao da bacim preko sad na prolece i to isfreziram zajedno sa vestakom.
Mozda bi najidealnije bilo da se na celu povrsinu razbaca dobra kolicina stajnjaka i ostalog djubriva pa to poore , istanjira pa tek onda sadi. Tad bi imali na celoj povrsini pozitivne efekte djubrenja zar ne ?

ironman
01-02-12, 00:17
Ok, vidim dobru volju (nada se da je to u pitanju)

Previse faktora uticu na porast da bi se na jednom primeru sa sigurnoscu konstatovalo sta je uzrok nejednake bujnosti. Jednostavno radi se o premalom uzorku.

Ceo ovaj razgovor je pocet od citata iz knjige nesumnjivo strucnog autora koji kaze da su vreseni naucni ogledi i da je njima konstatovano da je bolje bez sloja ispod korena.

Sve je to veoma lako objasniti poznatim pojavama kretanja vode u zemljistu, sto ce reci da se rezultati tih ogleda uklapaju u dosadasnju poznatu teoriju, dakle logicni su.

E sad ako neko ne veruje naucnim istrazivanjima nego se odlucuje da na osnovu svog jednog jedinog slucaja izvlaci generalne zakljucke to je njegovo pravo, i nema tog argumeta koji ce ga uveriti u suprotno, niti potrebe da ga iko uverava.
Ako smatras da su ti ogledi pogresno postavljeni, da su lose vodjeni, da su dali pogresne rezultate, ako smatras da sve to nije tacno, mozes ako te zanima, da pobijas te rezultate, da dokazujes suprotno, da objavljujes naucne radove, mozes sta ti je volja ali trebalo bi i da nekako objasnis tu pojavu koja odudara od do sada poznate teorije.
Dakle ako tako mislis, guraj.

---------- Poruka napisana u 00:10 ---------- Prethodna poruka je at 00:07 ----------

ja licno nemam nista protiv stajnjaka ali mislim da treba da se unese pre sadjenja tj da se rasturi pre oranja i da nema sta da trazi u jami sa vockom.
Ma da, ali radi se o manjm povrsinama, o pojedinacnim stablima.
Naravno ako neko hoce da sadi hektare i hiljade da se nece zezati sa kolicima i gurati od jedne rupe do druge.

---------- Poruka napisana u 00:17 ---------- Prethodna poruka je at 00:10 ----------

Ljudi pa stajnjak se stavi na povrsinu od 40cm ! Korenov sistem ide dosta dalje u sirinu gde stajnjaka nema te se taj uticaj i ako postoji nekako smanjuje sa porastom biljke tj korenovog sistema, pa nije koren tj ne razvija se samo u toj rupici koju iskopam
Radi se o uticaju na maladu biljku ne na biljku cijije koren vec daleko prerastao iskopanu rupu. Kad on dostigne te razmere o kjima pricas stajnkaka koji je stavljen vise ni nema tu, pa tako sva prica o stetnosti pretaje da bude relevantna.

Комадара
01-02-12, 00:17
Није било приступачно за трактор па сам се укопавао. Све сам радио по књизи осим огромних количина ђубрета. Нисам хтио никога да изазивам, оно укопавање и ђубрење је стварно истина. Сељаци су се крстили кад су гледали јаме. Поред ђубрета сам стави и неколико лопата пијеска јер је земља глиновита. Ако сам ја добро разумио за садњу воћака би требало извшити подривање на дубину око 60 цм и заоравање стајњака на тридесетак цм. Обзиром да нико у близини нема подривача не знам да ли би обично орање било довољно када бих садио.

Vocar
01-02-12, 08:21
Po nekima ovdje, treba svu literaturu spaliti i držati se stava da mladoj biljci ne treba hrana već samo otkopati i zasaditi (i u gornjoj zoni dati đubriva). Voda dolazi sa svih strana i kapilarnim protokom. Opek kažem, da to nije tako i da su biljke osnonjene samo na tzv. podzemne slojeve vode koje kapilarnim putem dolaze na površinu, a po nekim ovdje sloj đubra ga prekida, onda bi se sve posušilo. Uostalom to ne mora biti đubar, već bilo koji sloj organskog porijekla? Tako da nisam mogao da ne reagujem na neke nebulozne pisanije jednog člana, koji kao po običaju tjera mak na konac. No, kao što je inače nerijedak slučaj da kad neko pročita nešto novo, toga se drži kao pijan plota, pa počne da soli drugima pamet, a mozak se ipak mora držati uključenim.

oktopod
01-02-12, 10:40
Ja nisam dovoljno pametan, pa zato i ono što pročitam shvatam za tačno ako je to rekao stručnjak koji je vršio oglede više godina na većem broju biljaka i naravno ako je sve što je rekao objašnjeno sa ZAŠTO i ima zdravorazumskog smisla.

Ovde kaže da stajnjak ispod biljke zaustavlja vlagu (zdravorazumski i zašto), da su rađeni ogledi (stručnost) i da su rezultati takvi da podržavaju zdrav razum. Ja dalje ni ne želim da razmišljam, već đubrivo neću da stavljam ispod nego iznad sadnice i toliko od mene.

Ne može me ubediti neko ko nije radio oglede na većim parcelama u strogo kontrolisanim uslovima, više godina. Ja da radim oglede nemam vremena ni sredstava, ja želim da posadim dve njive 40 i 30 ari trešnje i nemam ni zemlje, ni para ni godina da vršim oglede.

ironman
01-02-12, 14:13
Pazi vocar,
Razumljivo je sasvim da ne mogu svi znati sve.
Razumem ja i potrebu da se neko pravi znalcem bez ikakvog pokrica, nisi ti jedini slucaj ali jesi jedan od takvih.
Kazem razumem tu potrebu laganja i pretvaranja, ljudi cesto zele da sebe prikazu onakvim kakvi nisu, ali i ja imam potrebu da takvima kao sto si ti kazem da pojma nemaju. Razumi i ti mene, jer i to je ljudski.
Dakle ovako je to bilo.
Neko (oktopod) je naveo citat iz knjige gde se kaze da sloj djubriva postavljen ispod korena prilikom sadnje otezava kretanje vode do korenovog sistema iz dubljih slojeva, a ti se u cudu ili u neverici pitao kako
evo tog dela razgovora

Citat iz knjige:

đubrivo ispod žila otežava kretanje vlage iz dubljih slojeva do žila

Ti bas tu konstataciju izdvajas, citiras je i pitas kratko i jasno, kako
evo

jer đubrivo ispod žila otežava kretanje vlage iz dubljih slojeva do žila
Kako?

Na moju konstataciju da je to razumljivo uz objasnjenje zasto je razumljivo

Lako.

Kopanjem jamica se prekida, a postavljanjem sloja djubriva na njegovo dno se sprecava ponovno uspostavljanje kapilarnog sistema zemljista
Ti lupis neverovatnu glupost da ako bi to tako bilo ne bi bilo zivota na zemlji

Kada je postalo jasno da si lupio budalastinu ti prelazis na drugu stranu i pricas kako to svi znaju, da bi na kraju krenuo jos vecu stupidariju pricajuci o necem sto blage veze za temom (stavljanjem sloja stajnjaka na dno iskopanog jamica prilikom sadnje voca) nema.

Ti vocar jednostavno o ovome kao i o mnogo cemu drugom sto se vocarstvatice pojma nemas.
Nekoga ko nije upucen tvoji povrsni komentari potkrepljeni "znanjem" sa kojekakvih forumcica mogu da zavaraju, ali ko i malo zna jasno vidi da ti lupetas.

E sad, da li je ovaj nacin komunikacije koji ja praktikujem prihvatljiv ili ne je sasvim druga tema, ali nista od ovoga sto sam rekao NEMAS SANSE (pokusaj ako smes) da pobijes.

Комадара
01-02-12, 14:14
Ја не улазим у тачност истраживања. Ако стајњак смањује проток воде у некој малој мјери то није тако страшно у односу како обогаћује дубоке слојеве земље. Све би то требало гледати из више углова шта добијемо, а шта губимо уношењем ђубрета у дубоке слојеве. Мој примјер ће показати да ли је то толико страшно. Ја знам да сам претјерао са ђубрењем, али ту је највише осјетио новчаник, а мислим да биљкама неће бити лоше. Следећи пут нећу тако безвезе бацати новац. У вези стручњака, мислим да их треба слушати, али не баш слијепо и дословно у сваком случају. Упоредио бих то са дипломираним инжењером друмског саобраћаја који није никад возио кола, а прича о вожњи.

oktopod
01-02-12, 14:28
Gospodin Šoškić je stariji od skoro svačijeg dede na ovom forumu, a jedno pola veka se bavio istraživanjem u praksi, boravkom u voćnjacima kod običnih ljudi kao i na oglednim voćnjacima.

Niko ne kaže da se tebi voćke neće primiti, ali prosto "ogledi su pokazali" da ovakav metod nije poželjan, što ne znači da je skroz štetan odnosno fatalan. Dok se voćki koren razvije toliko da dođe do tog đubriva, ono se već uveliko razložilo i neće ne znam kako prihraniti koren te voćke a dao si novce, utrošio vreme i rad i sad se pitaš dal će biti sušna godina pa će ovo đubrivo da napravi čep ispod korena.

To što će se tebi primiti sve voćke, ne znači da si postupio dobro. Rezultat može da se vidi samo na par stotina voćaka gde pola jeste a pola nije ovako posađeno, i to nekoliko puta tj godina jer je svaka godina drugačija sa količinom padavina, a ti znači to nećeš moći da primetiš, a ako ti se svaka primi mislićeš da si uradio dobro dok nećeš znati šta bi bilo da nisi tako uradio.
Drugi su to već uradili za mene i napisali knjigu.

Комадара
01-02-12, 14:52
У мојем крају су говорили да ђубре и дипломе никад нису издали. Е, то је било некад, сада већ дипломе немају такву вриједност као некада. Можда је и са ђубретом тако Lkl{{. Мислим да би требало наћи неку средину јер многи стручљаци говоре како би ђубре требало унијети у дубље слојеве земљишта да би било доступно коријену и како би коријен лакше продирао дубље гдје мање трпи од суше и мраза. Кажу и да се фосфор креће доста споро (мислим 2-3 цм годишње) итд.

ironman
01-02-12, 14:57
многи стручљаци говоре како би ђубре требало унијети у дубље слојеве земљишта да би било доступно коријену
Ali to niti je sporno niti iko dovodi u pitanje.
Radi se o NACINU na koje se to djubre unosi u dublje slojeve.
Daklel jedino ovaj NACIN, da se ono stavi u iskopan jamic ima vise nedostataka nego prednost,i jer pored pozitivnog ima i negativni efekat.
Zar je to tako tesko razumeti?
Znaci unosenje stajnkaka u dublje slojeve naravno da, ali ne na ovakav nacin.
Zar je to komplikovano jbt?

Deran
01-02-12, 15:47
Ironman, kako stajnjak uopšte može da utiče negativno na ascedento ili ti Srpski rečeno uzlazno kretanje vode kad stajnjak poboljšava samu strukturu zemljišta, obogaćuje ga organsko materijom i utiče na poboljšana fizička svojstva zemljišta? Po pravilu kad se vrši sadnja u pojedinačne rupe prvo se žile prekriju sitnom zemljom pa sse zatim dobro ugaze pa se potom dodaje 5-10kg dobro zgorelog stajnjaka al ne zato što voda ne može da prolazi ni ascedento ili descedentno kroz stajnjak:lol:nego zbog kretanja đubriva po vertikali zemljišta! Jer u stajnjaku ima najviše kalijuma, azota i fosfora pa se prema tome i vrši sam obračun količine bačenog stajnjaka na parceli. Jer ako je ona tvoja konstatacija da stajnjak teže propušta vodu zašto se onda pri meliorativno đubrenju stajnjak zajedno sa nekim kompleksnim đubrivom zaorava na veće dubine(rigolovanja il duboko oranje)?

ironman
01-02-12, 16:03
Ironman, kako stajnjak uopšte može da utiče negativno na ascedento ili ti Srpski rečeno uzlazno kretanje vode kad stajnjak poboljšava samu strukturu zemljišta, obogaćuje ga organsko materijom i utiče na poboljšana fizička svojstva zemljišta?
A da pitas to autora knjige koji bas to tvrdi?

Dok ne nadjes njega ili makar nacin da dokazes da on ne zna a da ti znas, evo za tebe jedno pitanje.
Koliko je vremena potrebno da se stajnjak, stavljen u kotinuiranom, relativno debelom sloju koji zauzima povrsinu vecu nego sto je zauzima koren biljke razgradi i da ispolji te pozitivna svojstva, i sta ce se dogoditi dok se taj stajnjak ne razgradi?
Dakle obrati paznju, sloj je relativno debeo i cela povrsina jamica je njime prekrivena.
I jedna mala intelektualna vezba.
Zamisli da se ispod odrasle biljke postavi isti takav sloj stajnjaka koji zahvata celu povrsinu korena, da li bi biljka imala problema sa nedostatkom vlage dok se taj sloj ne bi razgradio?

Mislim lepo je sto pokusavas da razmisljas ali bilo bi lepo da zans i o cemu se konkretno prica.

zašto se onda pri meliorativno đubrenju stajnjak zajedno sa nekim kompleksnim đubrivom zaorava na veće dubine(rigolovanja il duboko oranje)?
Zaorati stajnjak i tako ga izmesati sa zemljistem nije isto sto i postaviti sloj stanjaka izmaedju dva sloja zemljista i tako ih izolovati jedan od drugog.
Tesko?

Vocar
01-02-12, 17:27
Ako već tražiš citat evo, 31.1.2012. 20:10h:

Kopanjem jamica se prekida, a postavljanjem sloja djubriva na njegovo dno se sprecava ponovno uspostavljanje kapilarnog sistema zemljista kojim se voda prirodno iz nizih krece u vise slojeve.

Kolega, to je totalno krivo shvatanje, ali ako ti to smatraš svojim znanjem, il nazovi to kako hoćeš, poštujem! :-)

Oktopod, ako stigneš pitaj svog rođaka kalemara šta misli o stajnjaku ispod mlade sadnice.

Комадара, nisi pogriješio niti 1% vezano za sadnju ako si malo i pretjerao u smislu slojeva, a neke tvrdnje iz skorašnjih postova su ti ispravnog shvatanja.

ironman
01-02-12, 18:59
to je totalno krivo shvatanje

Na to si spao? :)
Da pises sta bilo kako bi nesto rekao.
Ja te gore okaraktristisah kao neznalicu sto i jesi, pozvah da pobijes bilo sta od toga, a ti udari po semantici?
E pa jbg, bolje da si cutao jer opet si lupio, ti izrazi koje si apostrofirao su apsolutno ispravno koristeni, i ono o cemu sam pricao veoma precizno definisu.
Dakle u zemljistu prirodno postoji kapilarni sistem koji se prekida kopanjem jamica, sloj stajnjaka spercava njegovo ponovno uspostavljanje, pa tako voda nemoze da se krece iz nizih slojeva u zonu korenovog sistema.
Hajde, poklusaj da pokazes gde je greska?
Ili ce opet biti kao sa nemogucnosti opstanka zivota na planeti? :)

ako stigneš pitaj svog rođaka kalemara
Da pita kalemara da li su rezultati ogleda koji su vrseni pod kontrolom univerzitetskog profesora tacni?

E toliko ti znas.

nisi pogriješio niti 1%

Na osnovu cega ovo tvrdis?

Vocar
01-02-12, 19:41
Opet potvrđuješ svoje nebuloze? Kolega, već me brineš. :)

Oktopodu sam to rekao nevezano za ispitivanja, a kolega komadara jeste u pravu.

ironman
01-02-12, 20:30
ej
a sta te to tera da odgovaras kad vec i sam vidis da si se nalupetao gluposti? :)
Na osnovu cega tvrdis da je u pravu? 'Nako?

I da, a kakve smo to mi kolege?

sreja85
01-02-12, 20:40
Zanimljivo je to sa stajnjakom!!!! Mene zanima da li je bolje da preoravam preko njega celu parcelu, ili da ga stavljam direktno u jame prilikom sadjenja???

futurefarming
01-02-12, 20:58
sreja85, u delu prethodnih postova se upravo o tome piše, prelistajte malo. Ostale članove molim da ne skrećemo sa ozbiljne, argumentovane i pristojne diskusije.

Комадара
01-02-12, 21:39
Vocar, ако знаш неки расадник који има бјелицу као подлогу, молим те јави. Хтио бих да засадим кајсије, није толика количина да бих ишао по њих у Србију, а и тешко је прећи границу. Овамо су све бјелице заражене шарком па бих морао да садим коштице. Ова земља на којој мислим садити је удаљена преко сто метара од тих врста из рода Prunus па бих покушао. Наравно и тада бих садио врсте кајсије које подносе шарку, али боље је да се што касније заразе.

Мало скрећем с теме, али занима ме да ли је могуће користити саднице посађене најесен тако да њихове дијелове калемимо на подлогу на прољеће наредне године.

Vocar
01-02-12, 21:48
Pa forumske kolege valjda? :-)

Комадара, odgovor sam ti poslao na pp.

sreja85, u ovoj temi ima stavova oko prihrane stajnjakom, a inače oko prihrane voća ima u više tema u ovom dijelu foruma pa prelistaj.

oktopod
02-02-12, 09:07
Samo da dodam da moj rođak kalemar nije merodavan jer on nema NI JEDNU voćku jer su zbog muke svu zemlju još odavno prodali, a sve što kaže ne zna da objasni zašto je tako, već je tako naučio od oca, dede itd...znači iz nekog narodnog opšteg znanja od pre 100 godina, a vremena se menjaju, dolazi se do novih saznanja, pogotovo što se voćarstva tiče, ono je intenzivno krenulo tek posle drugog svetskog rata a tek poslednjih 20ak godina se ozbiljno rade ogledi.

Meni je krivo što se svađate i na taj način rešavate sukob, ali Vocar iskreno ti i ne daješ neke argumente, niti ispravljaš ironmanove, već se hvataš ne znam ni ja za šta, nemoj pogrešno da me shvatiš, ja te jako poštujem, samo kažem ono što se vidi "iz trećeg lica".

Ako misliš da profesor ili ironman nisu u pravu, objasni argumentom ZAŠTO. Meni cela priča itekako ima smisla. Možda odudara od dosadašnjeg verovanja u narodu, ali se ono često pokazuje kao neispravno. Kad bih ti samo naveo jedan primer, da kod mene u selu mnogi baciše stajnjak oko voća onako sa sve džakom plastičnim, polovini je to ostalo tako sa sve džakom pa valjda misle raspašće se plastični džak, druga polovina je izbacila stajnjak iz džaka onako ceo komad tu negde pored stabla i misle da su završili posao, niko od njih nije to pofrezirao, istanjirao, zaorao (nepreporučljivo blizu voća) i ja sad kad bih radio kao selo ispao bih budala realno. A oni svi vide jedan od drugog i misle da tako treba i tako se pogrešan način rada dalje širi jer bože moj, pa eno Pera je pobacao džakove j...š ga u d...pe, šta ja sad tu da zatrpavam i da se mučim.

Vocar
02-02-12, 11:09
Oktopod, ko se to svađa? Ovo je samo obična razmjena mišljenja, nikakva prepirka. Možda tako izgleda ili neko tako doživljava, ali to je već drugi problem. Zašto su u krivu, pa jednostavno, biljni svijet truli i ragrađuje se itd. da ne govorim kako nastaje plodno tlo. O prekidu kapilarnog kretanja vode bilo kakvom obradom zemlje ne dolazi u obzir kako kolega ironman govori, to naprosto nije istina i ne prihvatam! Dolazi samo do usporavanja i ničeg drugog. Treba li da objašnjavam zašto je usporavanje kapilarnog kretanja vode u toj zoni ispod korjenja povoljna po pitanju hrane u prvim godinama po sadnji ili se da logično zaključiti?

E da, neko spominje starija stabla sa razgranatim žilama, pa ljudi pročitajte šta je tema pa onda tek pišite.

Ako je ta nova teorija koja se ovdje pokrenula tačna u pitanju prednosti, zasadite u čistu ilovaču ili glinu mladu sadnicu pa mi javite napredak. :) Jer su one među najboljim materijalima za kapilarno penjanje.

Zaboravite duboko riglovanje, samo dobra ledina, mala jamica i da vidiš napretka! ;)

oktopod
02-02-12, 11:26
Jel sad hoćeš da ti prekucam zašto ledina ne valja, tj koji su rezultati postignuti ogledima?

Ne razumemo se u startu, ne priča niko ovde o raspadanju malih količina biljnog sveta, već o 3 kile životinjske kake koju nabiješ na dno rupe, naravno da ćeš da napraviš čep, pobogu o čemu mi raspravljamo, mešaš babe i žabe i ajde onda objasni zašto je usporavanje kapilarnog kretanja vode u toj zoni ispod korjenja povoljna po pitanju hrane u prvim godinama po sadnji?

ironman
02-02-12, 11:47
ne prihvatam!
Ti ne prihvatas i to sa sve uzvicnikom na kraju?
E ako TI ne prihvatas to je vec ozbiljan problem
Ti kazes:

O prekidu kapilarnog kretanja vode bilo kakvom obradom zemlje ne dolazi u obzir kako kolega ironman govori, to naprosto nije istina

A strucniji od tebe kazu da se obradom zemljista

Sprečava gubitak vlage iz zemljišta narušavanjem mikrokapilara kojima se voda u sušnijim uslovima „uspinje“ iz donjih delova zemljišta i gubi isparavanjem iz zemljišta pod usevom

link (http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/content/zna%C4%8Daj-me%C4%91uredne-kultivacije-jarih-useva)

To da se obradom zemljista sprecava gubitak vlage tako sto se prekida uspostavljeni kapilarni sistem je opstepoznata stvar, cak toliko da je bez veze i pricati o tome, ali kad neko lupi ovakvu besmislicu kao sto to ti radis naprosto je neophodno to dokumentovati da bi se videlo da ti zaista blage veze nemas i to sto se tice i najelementarnijih stvari. Posebno jer se prodajes za nekog znalca.

Ovo sto pricas o ilovaci je naravno opet glupost ali to je vec tema mehanickog sastava zemljista sto je za tebe takodje spansko selo kao i mnogo toga uostalom, da sad ne krecemo i u tu pricu.

Bećarina pusta
02-02-12, 11:52
Predlažem moderatoru da otvori temu Pedologija, jer ova rasprava nije za ovu temu.

Vocar
02-02-12, 12:13
Slažem se Bećarino.

Šta je glupost po pitanju gline? Slažem se u pitanju obrade zemljišta kolega Ironman, to je opšte poznata stvar, ali to što si ti rekao za sadnju nije ispravno za razliku od citata iz istraživanja vezano za sjetvu. Uostalom, miješaš babe i žabe. Nemoj da te čini nervoznim što se vadiš od one izjave :) Nema potrebe.

Oktopod, naravno da ledina ne valja, upravo sam je zato i pomenuo, sagledaj čitav kontekst.

ironman
02-02-12, 12:19
Nemoj da te čini nervoznim što se vadiš od one izjave
Od koje izjave?
Evo, sve sto sam do sada napisao cu da ponovim i obrazlozim.
Na koji izjavu mislis, daj preciziraj.
Ako mislis na onu da si neznalica koja pokusava da sebe pretstavi kao znalca veoma cvrsto stojim iza nje.

A sad evo jos malo zabave na tvoj racun

Vocar u 11. 09

O prekidu kapilarnog kretanja vode bilo kakvom obradom zemlje ne dolazi u obzir kako kolega ironman govori, to naprosto nije istina

Vocar poslel sat i cetiri minuta

Slažem se u pitanju obrade zemljišta kolega Ironman, to je opšte poznata stvar,

edit

citam ponovo tvojkomentar i verovao ili ne smejem se, ali bukvalno.

Pa ti stvarno nemas blage veze sa zivotom.
Pazi sta si napisao

ali to što si ti rekao za sadnju nije ispravno za razliku od citata iz istraživanja vezano za sjetvu
Hoces reci da se procesi u zemljistu razlicito odvjaju ako se nesto posadi u njega ili ako se poseje ?:)
Tebi mora da je zivot bas veseo :)

oktopod
02-02-12, 12:20
Shvatio sam, ali i dalje nisam ubeđen kako to džak kake na dno rupe ne napravi čep.

Vocar
02-02-12, 12:28
Opet kolega vađenje konteksta? Daj čitav tekst pa kaži o čemu se radi. Ne moraš se vaditi na svoju izjavu da đubar prekida kretanje vode, pa si kasnije ipak shvatio da ne prekida i ne blokira, već usporava. ;) Čemu toliko citiranje, vađenje kontesta i gluma da si znalac? Ako je tolika nervoza na glupost koju si napisao, ne moraš je još i preuveličavati svojim ponašanjem. :)

ironman
02-02-12, 12:34
Koje vadjenje iz konteksta jbt ? :)
Pa jesi li napisao da obrada ne utice na prekid kapilara a samo sat posle da je opstepoznato da utice?

Da, prvo blokira, prekida, sprecava (sam izaberi izraz) a kasnije, kako procesi razgradnje tog stajnjaka teku kapilarnoi sistem se uspostavlja ali ne u punoj meri, sto znaci da stajnjak usporava kretanje vode, da bi na kraju sistem bio apsolutno uspostavljen i voda normalno funkcionisala po njemu.

Nije ti lako, znam,. ali zasluzio si mucenje,ko ti je kriv kad ne znas a hoces da se pretvaras.
Uci, Vocar, uci.
Iako si mozda propustio dosta vremena mozda jos nije kasno, pocni od osnova, pedologija,agrohemija.. Ali pre toga fizika, hemija...ma moras od poetka jbg.

Vocar
02-02-12, 12:47
Pa ti to za kontekste najbolje znaš kad jedini od forumaša to radiš. Jedino tako pokušavaš nametnuti da te neko protumači kao znalca, što očigledno i nisi. :)
I učim kolega, ali nikad od osoba poput tebe. Sreća. Cijeli život je učenje. Ko me bolje "poznaje" na ovom forumu od ranije, zna da nisam od te struke, ali i da ne dozvoljavam da mi sole pamet tzv. "poznavaoci". Ali ponekad lupaju gluposti... ne nađi se prozvanim.

I da, ne miješaj ratarstvo sa voćarstvom, jer je ovo drugo oblast o kojoj se diskutuje.

ironman
02-02-12, 12:59
Pa ti to za kontekste najbolje znaš kad jedini od forumaša to radiš.
Ali sta?
Daj stavi ti u taj kontekst u kom je moguce objasniti da obrada ne utice na kapilarno kretanje vode?
Lupio si i to mnogo, i to ne samo ovaj put.
Evo da ponovim:
kaze vocar da ono sto sam pisao do tada ne samo da nije tacno vec

Ali se kasnije predomisli pa kaze:

A sve što si napisao nije nikakva mudrost i trebalo bi da zna ko se iole bavi sa zemljom

Ja uopste sebe ne pokusavam da sebe pretstavim kao znalca, samo kazem da ti pojma nemas aa znati vise od tebe je lako, za to se ne mora biti neki narociti znalac.

mada ipak vidim lagano popustanje sto je pohvalno:

zna da nisam od te struke
Mada si ranije napisao:

Što se tiče znanja o pedologiji, ne znam koje je tvoje, a moje nemoj da predpostavljaš,

:)

I da, ne miješaj ratarstvo sa voćarstvom,
Radi se o zemljistu vocar, a procesi o kojima se govori u njemu se odvijaju naisti nacin bez obzira sta se na tom zemljisu uzgaja, ne luipetaj bez veze.

Vocar
02-02-12, 13:09
Hahahaha :) evo... neka drugi prosude o čemu govorim. Sprdnja.

ironman
02-02-12, 13:14
Stani stani, ti drugi prosudjuju pa ocekivali mi to ili ne. Neka njih neka prosudjuju (sem ako ovo ne radis da bi drugi o tebi stekli neko misljenje, a? : )
Ti i ja pocesmo neki razgovor u kom ti rece da nije tacno ono sto pise u knjizi a sto ja smatram tacnim.
Gde nestadose argumenti za takvu tvrdnju, i sto sad bezis od razgovora i druge pozivas u pomoc?

Vocar
02-02-12, 13:20
Koga drugog kolega? Mi smo razmijenili stavove, ja neke tvoje smatram nebuloznim i pogrešnim i u nekom od postova sam ti rekao da poštujem to tvoje "znanje". Šta bi ti još...plaketu za te bezvezarije? ;)

ironman
02-02-12, 13:24
Koga drugog kolega?
Ove druge

neka drugi prosude o čemu govorim

, ja neke tvoje smatram nebuloznim i pogrešnim
Kopiraj jednu za primer.
Ja sam bio fer pa sam sve tvoje budalastine kopirao da se jasno vide.
Ajd jednu.

futurefarming
02-02-12, 17:15
Predlažem moderatoru da otvori temu Pedologija, jer ova rasprava nije za ovu temu.

Neka je za sada ovde, pratimo kako se priča razvija, lako je odvojiti. >:({

oktopod
02-02-12, 20:08
Ja se slažem da deo priče ostane ovde ili da ako se otvori nova tema se ovde kaže "što se tiče đubrenja pri sađenju, više je rečeno na OVOJ temi" :D

I da dodam da ja i dalje nisam čuo ni JEDAN argument protiv ovoga što sam pročitao, tj kako to džak kake ne blokira dotok vode odozdo na gore kad se to zapeče kao kolač (http://en.wikipedia.org/wiki/Chocolate_brownie) :D

Vocar
02-02-12, 20:27
Kako blokira? :)

Deran
02-02-12, 22:09
Kolega Voćar ja mislim da nepričaš gluposti i da niko ne treba da te napada zato što opovrgavaš ove neverovatneLkl{{(ali stvarno neverovatne teze o stajnjaku:lol:) jel vidi se iz tvojih ranijih poruka na forumu, a vezenih za voćarstvo uopšteno da poznaješ teoriju i praksu! A ovo o stajnjaku je tolko nalupetano da ono stvarno čovek nemože da svari! Kolege koje prave (stajnjak teorije) treba da uzmu neku literaturu o stajnjaku i da se bace na čitanje, jel ovo o kaki i bacanju džaka na dno rupe... Pa koji zdrav mozak će nabijati stajnjak u rupu? Pa ljudi nije stajnjak cementirajuća materija on se isto tako sastoji i od vode i prostirke(slame)!

ironman
02-02-12, 22:18
E ti si vidim sve razumeo.
Pa jbt pise profesor doktor, koji je zivot tome posvetio, ti nista ne znas o tome ali ipak imas misljenje da to nije tacno.
Zato nam i jeste ovako kako nam je.

oktopod
02-02-12, 22:59
Kolege koje prave (stajnjak teorije) treba da uzmu neku literaturu o stajnjaku i da se bace na čitanje, jel ovo o kaki i bacanju džaka na dno rupe... Pa koji zdrav mozak će nabijati stajnjak u rupu?

Iz knjige sam i pročitao. Kako iz "Savremeno voćarstvo" od prof. dr. Miladina Šoškića, tako i iz "Đubrenje voćnjaka" od prof. dr. Borivoja Pejkića.

A sad se izvini korisniku "komadara" što misliš da nema zdrav mozak jer je stavljao 40kg đubriva po sloju u rupu 1,2 metara široku.

Ja i dalje nisam čuo NI JEDNO argumentovano objašnjenje kako to stajnjak ispod korena ne šteti po pitanju sprečavanja vlage iz donjih delova zemlje da dopru do njega, pogotovo izraženo u sušnim godinama. Možda se jesam malo nesrećno izrazio sa čepom tj zapečenjem ko kolač, već vidno istanjenih živaca i blago izražene dijareje koja nastaje ovom prepirkom gde jedna strana nema argumente.

ironman
02-02-12, 23:26
Ma ni ne trebaju im argumenti, nego rame za plakanje :)
Evo Deran ga nudi vocaru, vi's kako se tese.
Nego meni se cini da je vocar ipak ukapirao (kad ce Deran i da li ce ikad ne zna se) da je lupao gluposti, pa sad pokusava kao na neki pomalo saljiv, po malo provocirajuci nacin da postavi isto pitanje koje je pokrenulo ovu pricu. Kao salio sam se, samo sam proovcirao i tako to.
Ali ima problem sto je sve zapisano, a ja uporan da ga potsecam kopirajuci mu to :)
Mada, uopste me ne bi iznenadilo da za dan dva pocne da prica sasvim drugu pricu, njemu je za salto dovoljno i sat vremena a kad su dani u pitanju on to moze nekoliko puta verovatno.

Vocar
02-02-12, 23:30
Baš je profesor posvetio život stajnjaku? A ljudi zaista, pa uozbiljite se. :)

Čitam ove neke postove i ne vjerujem očima. Ironman, što skrećeš s teme? Nema više ideja kako objasniti onakve bezvezarije?

Kako to spriječava vlagu, blokira?

ironman
02-02-12, 23:31
Baš je profesor posvetio život stajnjaku?
Ma ne, lupio bez veze a nje tebe pitao pre toga.
Sram da ga bude.

oktopod
02-02-12, 23:39
A ti si Vocar znači posvetio život stajnjaku? A prof. dr. Pejkić koji napisa knjigu o đubrenju voćaka samo celu takođe ne zna ništa?

Problem je što naš narod neće da prihvati nešto drugačije, nešto što je u suprotnosti od onoga kako je njegov deda radio i kako radi celo selo.

Vocar
03-02-12, 00:04
Ne, niti bi ikad. Poštovanje svim profesorima i onima koje ne znam i onima koje sam sretao i srećem u životu.

Ja sam dobro shvatio šta je poruka bila iz tog citata knjige, samo dotični kolega Ironman nije, i totalno pogrešno je prezentuje ovdje, ali to je njegov problem što ne razmišlja. Čak šta više, daje neke linkove vezano za pripremu zemlje vezano za ratarstvo a ovdje je riječ o voćarstvu, a priprema zemljišta u voćarstvu je drugačija?! Ili nije... pitam li se sad :) No pošto više ne zna kako da se izvuče iz cijele priče, hvata se za šta stigne pa potkopava još više. Al simpatična mi je sva ova priča. ;)

ironman
03-02-12, 00:09
Ja sam dobro shvatio šta je poruka bila iz tog citata knjige

Ajd kazi kako :)

A posle objasni kako se to razlikuju procesi kapilarnog kretanja vode u zemljistu u zavisnosi od kulture.

Postajes zanimljiv :)

Vocar
03-02-12, 00:17
Poslije tvog pojašnjenja sve je jasno ;)

I dalje nema odgovora kako blokira kretanje?

Комадара
03-02-12, 00:24
Читао сам на овоме форуму о чувању гранчица за калемљење. У томе нисам стручан, али сам стекао утисак да ако не радимо све по књизи не мора све бити тако страшно. Примјер: у књизи пише скините гранчице у новембру и чувајте их под одређеним условима до времена калемљења због..., Октоподов стриц узме гранчице у фебруару. Исход: ко је узимао гранчице у новембру има већи пријем калемљења него онај ко узме у фебруару. Али, ако је та разлика мала, онда је Октоподов стриц у праву - ко ће се патити и чувати гранчице мјесецима да би имао мало већи пријем.

---------- Poruka napisana u 00:24 ---------- Prethodna poruka je at 00:20 ----------

Ако ће се мени осушити једна или двије саднице на 70, а ја се нисам додатно замарао истанчаним мјешањем земље и ђубрета нека се осуше, нећу много да се секирам. Ако се осуши више од 10, онда ћу говорити себи: "што се не учланих раније на форум".

ironman
03-02-12, 00:33
Vocar

E pa ako nisi uspeo da razumes taj odgovor onda ti pomoci nema.
To se onda zove funkcionalna nepismenost, nesposobnost da se shvati procitano.
Taj odgovor sam nekoliko puta napisao ali tebi to ne pomaze ocigledno.
Nije meni tesko da to kopiram ali nema fajde, ne kapiras.
Nego ajd kad te poucavam da naucis jos nesto.

Kad se o strucnoj literaturi radi tu nema nikakve poruke, kako ti kazes

Ja sam dobro shvatio šta je poruka bila iz tog citata knjige

Nije ti to beletristika pa da otkrivas sta je pisac hteo da kaze, kakvu poruku salje. Strucna literatura prenosi informacije, znanje, nema poruke, ono sto je pisac hteo da kaze rekao je vrlo konkretno.
Eto sad i to znas.
A sad hajde kakvu si ti to poruku shvatio ?

Odgovori bre makar na jedno pitanje jbt, evo ovo ti je lako :)

---------- Poruka napisana u 00:33 ---------- Prethodna poruka je at 00:28 ----------

ако не радимо све по књизи не мора све бити тако страшно
Pa naravno da nije strasno, naravno da nije tragedija ako se i stavi taj sloj.
Ali eto ogledi su pokazali da je bolje bez njega i sasvim je logicno da je bolje kada se uzme u obzir to kretanje vode.
Za kalem grancice ima razloga da se odstupi od literature, manje posla, manje obaveza oko civanja, a koji je razlog da se odstupi od preporuka oko stavljanja djubriva na dno jame?
Samo tvrdoglavost i neznanje, nista vise.

Комадара
03-02-12, 00:39
Господине, Ironman, ако сам Вас добро разумио у претходним порукама, ђубре добро измјешано са земљом не смета у дубоким слојевима за проток воде. Ја сам све радио ручно тако да би ми био додатни посао да извршим прикладно мјешање ђубрета и земље.

ironman
03-02-12, 00:46
Ali nema potrebe za mesanjem ako se vec nemaju uslovi za dubokim zaoravanjem.
Dakle veoma jednostavno,
Iskopa se jamic na nacin da se odvoji povrsinski sloj od sledeceg (prvi asov na jednu a drugi na drugu stranu) zatim se zemlja sa povrsinskog sloja (prvi asov) vrati, usitni do dubine na koju treba posaditi sadnicu. Postavi se sadnica, preostalim delom prvog asova se prekriju zile uz nagazavanje. Tek na tu zemlju koja je prekrila zile se stavi stajnjak zatrpa se preostalom zemljom, zalije se i to je sve.
Naravno moze se baciti i mineralnog djubriva.

Vocar
03-02-12, 00:54
Kolega Ironman, opet ti ponavljam pošto očigledno ne možeš da skapiraš (tome je već neki drugi razlog), ja sam shvatio tumačenje ili poruku, nazovi to kako hoćeš, šta je profesor rekao. Ali si ti pogrešno shvatio, a još gore to protumačio i napisao one nebuloze i bezvezotine. Prouči ti sebe i svoj način komuniciranja s ljudima, što i nije najgora stvar od onoga drugog kako pogrešno prezentuješ i tumačiš. Sredi bar ono prvo, jer zaista si naporan, iskreno, ponavljaš se iz teme u temu. :)

Znači na kraju nema odgovora kako blokira? Ok, pa i logično da nema. ;)

Ali nema potrebe za mesanjem ako se vec nemaju uslovi za dubokim zaoravanjem.

Hahahaha kakav obrt situacije? ... komedija :)

Комадара, nemaš brige oko ničega.

ironman
03-02-12, 01:09
ja sam shvatio tumačenje ili poruku,

Pa ***** daj napisti to tumacenje vec jednom :)

Ali si ti pogrešno shvatio, a još gore to protumačio i napisao one nebuloze i bezvezotine.
Pa kopiraj jednu jbg

Prouči ti sebe i svoj način komuniciranja s ljudima,
Adekvatno sagovorniku.
Prema svecu i tropar.

Hahahaha kakav obrt situacije?

E ajd objasni gde vidis obrt pa nek ide zivot :)

Postaju, Vocar, vec dirljivi tvoji pokusaji da kako tako nadjes gresku za koju bi se uhvatio, al ne ide ti. Nema je pa nema.
Moj ti je savet odustani jer ja necu, zanimljivo mi je da te mucim.

Vocar
03-02-12, 11:47
Vrati se pa pročitaj kakve si gluparije izvaljivao, boldovane su crvenim slovima.

Nema potrebe za mjesanjem

Pa blokiraće, šta će onda?! :) Ne navodi čovjeka na katastrofu ;)

ironman
03-02-12, 18:07
A okurazio si se kad si video da me nema ,a? :)
Evo ja opet odgovaram na svako tvoje pitanje, a kad ces ti na jedno, bilo koje, postavio sam ti ih dosta ?
Dakle
Nema potrebe za mesanjem jer nema potrebe za stajnjakom ispod koprena, ni pomesanim ni nepomesanim.

A evo i crvenih slova

Kopanjem jamica se prekida,
Da, prekida se, sta je pronlem?
Misis da se ne prekida?
Evo ti jos jedan izazov. Kapilarni sistem se prekida i oranjem.

postavljanjem sloja djubriva na njegovo dno se sprecava ponovno uspostavljanje
Tacno tako.
Evo ti opet izazova
Posle obrade, dakle oranja tanjiranja, frezanja i sl, se pritrodno, sleganjem zemljista, uspostavlja kapilarni sistem. Ako je potrebno da se omoguci efikasnije i brze uspostavljanje to se podstice valjanjem.
Postavljanjem sloja stajnjaka izmedju dva sloja zemljista se sprecava ponovno uspostavljanje prekinutog kapilarng sistema.

zemljista kojim se voda prirodno iz nizih krece u vise slojeve.

Bas tako, voda se kapilarnim sistemom krece iz dubljih u plice slojeve.
Gde je greska?

E ajd sad tebe da vidim.
Ajd biraj pitanje od vec postavljenih da ti ne postavljam teza :)
(ili jos laksa pa da se dodatno obrukas posto ti ni na jedno konkretno pitanje ne znas odgovor, ti zapravo ne znas nista)

oktopod
03-02-12, 19:27
Nisam pristrasan, ali ti Vocar stvarno ne odgovori ni na jedno pitanje i ne iznese ni jedan argument, a meni koji sam laik je prvi ironmanov odgovor bio sasvim razuman i zdravorazumski i ne znam čemu dalja rasprava bez argumenata na dve strane?

Vocar
03-02-12, 20:06
Šta je u ovim tvojim stavovima zdravorazumsko? Ti i dalje nisi odgovorio kako prekida, blokira... gdje odgovor?

oktopod
03-02-12, 20:18
Ja sam laik. Ja verujem onom što pročitam od učenih ljudi tj iz knjiga i što mi još neko malo pojasni a ima smisla. Meni to što je rekao ironman ima smisla. Pominjao je neke kapilare i slično :) i to mi zvuči logično. Ako nije tako, ti reci kako i zašto nije.

Nemam ništa protiv tebe, stekao sam utisak da si dobar dečko i par puta si mi pomogao savetima u temi i ja to jako cenim, samo mi je žao da se prepucavate a gledano iz trećeg lica ti gubiš bitku jer ne iznosiš argumente i krivo mi je što je tako, a ko je u pravu jako mi je bitno da znam jer volim nešto novo da naučim >:({

Vocar
03-02-12, 20:38
Oktopod, nije ovo nikakvo takmičenje, nego razgovor. I ja sam laik.

Šta je tu ne logično da dolazi samo do usporavanja kapilarnog protoka (kretanja) vode? Nelogično je da blokira, i spriječava ponovno uspostavljanje, što Ironman govori. To naprosto nije istina, i ja samo tražim da to objasni kako blokira, on se trudi iz petnih žila ali ne uspjeva jer nije u pravu. To govori njegova nervoza zbog toga. :)

Drago mi je da ti ponekad pomognem ako to uspijevam, i ja čitam tvoje postove redovno i dosta toga saznajem. Svoje stavove ne naturam da bi se prihvatili, jer svačija je slobodna volja za to, ovaj forum je mjesto za razmijenu mišljenja.

uspostavljanje to se podstice valjanjem

"Komšija, posudere´ mi valjak da opet uspostavim kapilarnu vezu i kretanje podzemne vode na svojoj njivi". :)

ironman
03-02-12, 21:17
Ali pazi kad sam znao da ces da naletis na minu :)
Pa sto bar malo ne pazis, sto se zaleces kad znas da pojma nemas?
Sad mi te malo zao ali jbg, sami si kriv

kaze vocar ironicno :

"Komšija, posudere´ mi valjak da opet uspostavim kapilarnu vezu i kretanje podzemne vode na svojoj njivi"

A profesor doktor Ilija Komljenovic kaze ozbiljno, i to u knjizi:

Svrha valjanja je, da se uspostavi kapilaritet i dovede vode kapilarnim putem iz

dubljih slojeva zemljišta

A sto se tive blokiranja sam odgovorio ovde, sto se, naravno, nisi usudio ni da taknes u tvom kometaru :)

Da, prvo blokira, prekida, sprecava (sam izaberi izraz) a kasnije, kako procesi razgradnje tog stajnjaka teku kapilarnoi sistem se uspostavlja ali ne u punoj meri, sto znaci da stajnjak usporava kretanje vode, da bi na kraju sistem bio apsolutno uspostavljen i voda normalno funkcionisala po njemu.

E Vocar, propustio si poslednju sansu da odgovoris i definitivno svima demonstrirao da pojma nemas:)

Vocar
03-02-12, 21:42
Nije ironično, nego onako kako ti to predstavljaš - pogrešno :)

Kolega, i dalje stoji da blokira i spriječava ponovno uspostavljanje.

Sad je zanimljivo kako pokušavaš da se opereš od pogrešne izjave. Šta ću, moram se malo šaliti to s valjkom, kad tvojim glupostima nema kraja. ;) Kome se to obraćaš u množini? Forumu? Tražiš pomoć, panika? Ajde, možeš ti to. :)

ironman
03-02-12, 21:47
Nije ironično, nego onako kako ti to predstavljaš - pogrešno
Ma da, pogresio i ovaj profesor.
Nista bre ne znaju :)

Kolega, i dalje stoji da blokira i spriječava ponovno uspostavljanje.

Ajd kazi koji ti se izraz vise dopada, posto su u ovom slucaju to sinonimi (reci koje imaju isto znacenje, eto opet si nesto naucio, ne moras da castis ja to iz cistog covekoljublja radim) pa cu taj da koristim.
Toliko si zasluzio, pruzio si mi zadovoljstvo da te mucim :)

Vocar
03-02-12, 21:55
Kolega, profesor je to odlično objasnio, a ti pogrešno shvatio i protumačio ili kako hoćeš... ali to je neki drugi razlog tome.
Da baš tako, i ponavljaš grešku i ne možeš da svatiš da griješiš. Nego reci mi, jesi li poslije sadnje voća, dobro ga izvaljao? :)

ironman
03-02-12, 21:59
Kolega, profesor je to odlično objasnio, a ti pogrešno shvatio
Aha?
Pa da vidimo :
Ja napisao:

Ako je potrebno da se omoguci efikasnije i brze uspostavljanje to se podstice valjanjem.
Profesor kaze:

Svrha valjanja je, da se uspostavi kapilaritet i dovede vode kapilarnim putem iz

dubljih slojeva zemljišta

To je bas razlicito, je da ? :)

Da baš tako, i ponavljaš grešku i ne možeš da svatiš da griješiš

Pa onda mi objasni ti

E. da te pitam, i molim te da bar na ovo pitanje odgovoris, jel se sad kajes sto si napisao onaj prvi komentar koji je doveo do toga da se skroz ofiras kao totalna neznalica?

Vocar
03-02-12, 22:11
Jeste, kažeš

omogući efikasnije i brže uspostavljanje

a i dalje stoji

blokira i spriječava ponovno uspostavljanje

Šta je reći kolega? :)

Ne, već sam ti rekao da mi je simpatično kako se pokušavaš iščupati iz bezvezarija koje pišeš, a sam sebe sve više demantuješ.
Odluči se već jednom. ;)

ironman
03-02-12, 22:17
Jeste, kaže "omogući efikasnije i brže uspostavljanje", a i dalje stoji "blokira i spriječava ponovno uspostavljanje". Šta je reći kolega? :)

Jbt pa ti se toliko pogubio da si poceo da pises apsolutno besmislene recenice?
Daj molim te, ali stvarno te molim, preformulisi ovo i pokusaj da nadjes smisao ovoga sto si napisao.

Valjanje uspostavlja sistem, dakle valjanje kao agrotehnicka mera, a blokira ga stavljanje sloja stajnjaka ispod sadnice.
To su bre dve nezavise stvari, smiri se malo, razmisli, to cak i ti mozes da shvatis samo te nervoza sprecava.

e, već sam ti rekao da mi je simpatično kako se pokušavaš iščupati iz bezvezarija koje pišeš

Jednu, samo jednu navedi i obrazlozi zasto je to pogresno, bezvezno ili sta vec.

Vocar
03-02-12, 22:32
Što spajaš kad znaš o čemu se govori, tvrdio si čitavo vrijeme da

blokira i spriječava ponovno uspostavljanje

Taj citat sam ti boldovao crvenom bojom i napomenuo te da se vratiš i pročitaš tu glupost što si napisao, što si i uradio pa opet "obradio". Sad opet moram da te podsjetim da to uradiš, pa da se podsjetiš kakvu teoriju zagovaraš.

Da situacija bude još zanimljivija, sad si počeo sam sebe da citiraš :) Tvoj citat samog tebe:

omogući efikasnije i brže uspostavljanje

Pa sad te ja pitam kolega, hoćeš li se odlučiti koju teoriju zagovaraš ili si se totalno pogubio demantujujući samoga sebe? ;)

ironman
03-02-12, 22:49
Znas vocar, postoji jedna poslovica koja je sasvim prikladna za tebe u ovoj situaciji.
Nije majka karala sina sto se kockao, vec sto se vadio.
Nemoj se vaditi, sve vise i vise tones, neznanje je zivo blato, tonjenje je neminovno a ti si do guse u neznanju. Smiri se cuti i uci, to ti je moj prijateljski savet.
Ovo vec postaje otuzno, do sad mi je bilo zanimljivo a sad mi te stvarno zao.
Evo odgovoricu ti jos jednom po ko zna koji put, tek da ne bude da nisam, mada ne vidim svrhu jer sam ti vec sto puta odgovarao a ti, ili ne mozes da shvatis jer nemas dovoljno intelektualnih kapaciteta, ili neces pokusavajuci da kako tako spasis to malo ponosa za koji mislis da ti je ostalo.
Nije Vocar ostalo nista, bas si se dobro obrukao ovde. Evo malo pre slucajno pogledah i videh da ovaj nas razgovor prati najvise posetilaca na temama iz vocarstva. Mnogi su procitali i videli da lupas o necemu o cemu ocito prvi put u zivotu citas.
No,evo ti odgovora pa ti vidi sta ces

Postavljanje stajnjaka sprecava kretanje vode iz donjih u gornje slojeve jer se u stajnaku ne moze formirati taj kapilarni sistem, pa kapilarna voda nema kuda da cirkuklse, nema zemljisnih kapilara, razumes?

Valjanje pomaze uspostavljanju kapilarnog sistema i tako omogucava to vertikalno kretanje vode.

Naravno, da se ne bi mucio trazeci nesto za sta da se uhvatis unapred da ti to izbijem iz ruku, ne moze se valjanjem ispraviti greska postavljanja djubriva u jamic, to su dve nezavisne radnje i nezavisne teme.
Valjanje je pomenuto kao mera koja demantuje tvoju tvrdjnu da se kapilarni sistem uopste moze prekinuti i ponovo uspostaviti.
Ustvari ti ni ne znas sta si tvrdio, jer kazem, ti zivis u zivom blatu neznanja i batrganje te samo dalje potapa.
Srecno Vocar, hajd zadivljuj one sto se tapsete po ramenu na nekim tamo temama gde pisete takodje besmislene stvari.
Nemoj me provocirati, moj ti je savet, inace cu pokazati tvoje neznanje i na tim temema.
Pozdrav

talianu
03-02-12, 23:02
Momci jeste li se umorili?
Dajte savet kao je bolje uraditi a ne da se hvatate za termine" prekida-usporava".
Ja sam radio pre 6 godina jedan mali voćnjak sa ubacivanjem stajnjaka u jame a pre 4 godine po sistemu kao što je Gvozdeni napisao (nabaca se malo zemlje,ugazi,stajnjak pa zemlja)
Šta mislite koji voćnjak generalno izgleda bolje ?????
Gvozdeni ,potpuno si u pravu za sve što si napisao!!
Bolji prijem sadnica,bolji početni razvoj,bolja kondicija.Iako je posađen na za nijansu lošijoj zemlji.

Vocar
03-02-12, 23:10
Valjanje je pomenuto kao mera koja demantuje tvoju tvrdjnu da se kapilarni sistem uopste moze prekinuti i ponovo uspostaviti.

Hahahahaha konačno si shvatio da si griješio. Ovo je od početka tvoja bruka od tvrdnje kolega Ironman. Ne trpaj ostale članove foruma u ovu tvoju priču.
Neka si konačno shvatio i naučio. :)

Talianu, napredak sadnica zavisi od mnogo više faktora osim gdje se nalazi stajnjak, to svi voćari znaju. U cijelom razgovoru to je poenta priče.

ironman
03-02-12, 23:13
Dobro Vocar

Talianu,

Gvozdeni ,potpuno si u pravu za sve što si napisao!!
Hvala ti, samo to nije moja zasluga.
Ceo ovaj razgovor je krenuo od citata iz knjige nesporno strucnog autora.
Ja sam samo pokusao da obrazlozim pojavu. Da pokusam da prvenstveno sam sebi a onda i ostalima razjasnim zasto je to tako.
Onaj ko se usudi da ospori takav autoritet (sto nije zabranjeno naravno) bi trebao da ima mnogo jake argumente. AlI na zalost desava se ovo sto se desilo ovde, da laici i neznalice udare na nauku i da istrajavaju na tome.

Iako je ovo forum, neobavezna forma komunikacije i svako snosi rizik pogresne procene i pokljanjaja poverenja oderdjenim komentatorima ipak nije lose da se takve besmislice razotkriju. Sto zbog licnog stava da ne volim kad neko pametuje bez pokrica sto zbog onih koji su dosli da zasita nesto nauce.

Vocar
03-02-12, 23:20
Što zbog pogrešnog tumačenja istaživanja od strane nekih gvozdenih. :)

ironman
03-02-12, 23:28
I sta sad?
Sad ja tebe po stoti put treba da pitam sta sam pogresno protuumacio, sta je ispravno tumacenje ako je to pogresno, ti po stoti put da izbegavas da to obrazlozis i tako u krug?
Ne Vocar, rekoh ti vec, bilo mi je zanimljivo sda mi je otuzno. Postao si dosadan i tuzan istovremano, sto nije lako postici.
Ako zelis da tvoj komentar ostane poslednji, ako ti to pruza neko zadovoljstvo, u redu, napisi bilo sta i necu ti odgovarati.
Naravno da ne ocekujem nikakav argument, nikakvo obrazlozenje jer ti to ne znas.

oktopod
04-02-12, 12:08
Stvarno Vocar daj neki argument ili nemoj više pisati, samo provociraš čoveka hvatajući se za nazovi greške u izražavanju i dubiš raspravu dalje bez ikakve potrebe.

Vocar
04-02-12, 13:41
Kolega, "pozdravio" si na tu temu, šta sad? Slažem se da je bespotrebno nastaviti, kad nisi ništa dokazao jer tvoje tvrdnje ne stoje, tj. način kako si protumačio istraživanja. Oktopod, koje provociranje? Ovo je samo razgovor i ništa drugo, razmjena mišljenja. Druga je stvar što neko svojim tekstovima i izjavama pokušava da vrijeđa i omalovažava nečije znanje - kakvo je takvo. :) Nije ovdje niko doktor nauka, samo neki žele da se tako predstave, kao kolega Ironman, a shvatanja drugih pogaze. E pa, žao mi je, ali tako ne ide. :)

ironman
04-02-12, 16:17
Ok, vocar, hajd da te zamolim nesto.
Sta smo imali o temi rekli smo, Dalje ici stvarno nema smisla jer ovo sa tvoje strane nije razgovor vec pokusaj nekog vadjenja,
Ja znam da ti o ovome ne znas nista, a ako ti je stalo druge da uveravas da si strucan nastavi da pokusavas.
Kada sledeci put napises budalstinu, sto je vrlo izgledno da se dogodi, verovatno cu ponovo razotkriti tvoje neznanje kao i na ovoj temi, dakle sto se ove teme tice iscrpljena je.
Samo te molim da me ne oslovljavas sa kolega, vredja me to.
Ti i ja zaista nikakve kolege nismo.

Vocar
04-02-12, 16:41
Slažem se, iscrpili smo temu, i očigledno je da si shvatio pogrešku kad si sam sebe na kraju počeo demantovati pa nema svrhe dalje nastaviti. ;) No dobro, bitno je da si shvatio. Radujem se svakoj narednoj diskusiji o bilo čemu sa tobom. :)

German hunting terrier | Jagdterrier