Rolo balirka.

Dzigilibonglica
"Kaiševi naspram valjaka:
Ja sam u svakom slučaju za kaiševe zato smo je i kupili.
Zabluda je da kaiševi ne mogu da stegnu balu kao valjci, pogotovo kada veličina varira. Upoređivali smo balu od našeg rođaka i našu balu, i kod njega je čak nekada i mekša, jer nije bila napunjena do kraja. Kada bi prepunili presu sa valjcima, ne znam šta bi se desilo, ali mi na kaiševima imamo osigurače na spojevima koji popuste i presa stane(još se nije desilo). Kod presa sa valjcima, u slučaju neispravnog manometra dolazi do lomova. Najveći "kvar" koji smo mi imali je uvrtanje kaiša, jer je otkos bio jako uzan i punila se sredina, a na krajevima je ostalo poprazno pa se kaiš uvio. Sada vozimo levo-desno da bi je ravnomerno punili gde je uzan otkos.
E sada, ove sa valjcima daju lepšu i ravniju balu, dok su ove malo čupavije, ali to zavisi i od sena/trave."


Evo ovako kod prese sa valjcima sredina bale je uvek mekanija jer nije varijabilna komora,sto je i logicno,dok je to kod varijabilnih presa od pocetka do kraja nabijeno,zavisno od proizvodjaca ali to su nijanse u pitanju.
Dalje kvalitet tj oblik bale iskljucivo zavisi od proizvodjaca prese tj marke jer puno presa na kaise ima savrsenu balu.
Jos da napomenem da u slucaju prepunjavanja komore nece doci do loma nego ce poceti da gusi traktor ali naravno uglavnom kod presa sa valjcima nema manometar nego zakacke na vratima i sasvim drugacije reseno zatvarenje za koje uopste nije potrebna hidraulika,nego ima skala koja pokazuje koliko je nabijena bala i u raznim bojama je odredjena zbijenost,naravno ako zakaze da se polomi zaglavi oseti se kada je traktoru teze jer je za valjke i veca snaga otrebna i onda vidimo da ne stima ako pak imamo i veci traktor pa on to ne oseti(tipa 150ks) onda opet racna ce na pikapu proklizati najverovatnije ali ako i ne desice se to da se zaustavi presa i racna na kardanu ce proklizati.Naravno opet sve to zavisi od proizvodjaca i raznih njihovih resenja ali sve u svemu niko nije toliko glup da napravi presu koja ce se raspuknuti kad se prepuni jer da jeste nebi pravio presu..
p.s.ja sam imao i na kaise isto sa manometrom i kad su kaisi vec bili losiji morao sam malo mekse bale da pravim jer ako nabijem do panja pucali su kaisi(fixna komora je bila) ali presa iz 80 neke godine,naravno novije prese kombinacija kaisa i valjaka su nesto sto je po meni bas dobar spoj.
 
Dzigilibonglica;Hvala na snimcima i pojašnjenju.I naravno kad bude nekog posla da sve lepo snimiš i podeliš ovde sa nama.
Igordulic;Aj' reci al' nako iskreno (da nebude moja je najbolja zato što je moja)koja rolo presa po tebi bi bila idealna za manju farmu i traktor od 80ks. Dal sa kaiševima dal sa valjcima dal sa "ovakom" ili "onakom" komorom,možeš reći i konkretno koji proizvođač i model je po tebi najbolji,znači presa koju bi vukao trktor od 80 ks. a presovala bi suvu detelinu i slamu.A cena da se kreće od 5000 do 10 000 evra.
 
Šurakova presa u slami ,snimak od prošle godine.Mislim da u selu postoje 3 ovakve prese .
 
@danijella

Claas Rollant 66 mozes da kupis za 5-6000 evra u super stanju. Presa je sa valjcima a radni zahvat pick-up uredjaja varira od 1.4m do 1.8m. Ja planiram bas tu da kupim kad mi 'komsije' dozvole...
 
5-6000 evra je super cena samo nije li ta presa malo prevelika za mene? pa još sa valjcima,ako je istina te sa valjcima traže više konjskih snaga.
 
Upravo sam gledao te snimke na you tube:haha::haha::haha: Pa ovaj mtz 82.1 sasvim solidno radi sa tom presom.
 
danijella
Zavisi sta zelis? ako nije prevelika farma ja mislim da nema potrebe za velikom balom papirski 123*150cm sto znaci sirina 123-125cm a obim 150cm de je cesta visina i do 180cm sto je kad je nabijena bala tesko za prosecnog coveka da radi normalno,dok npr bala od 123*125 znaci obim 125 ili visna bale oko 135-150cm bi bila idealna,bas se kod mene tako pokazalo sto mozes videti kakve su bale i jedna i druge na predhodnim stranicama.
evo sa mrezom mala bala i sa uzicom veca bala:
2cgd3et.jpg

fva8et.jpg

E sad faxna komora ili varijabilna - kaisi ili -valjci
Po meni za starije prese ako ne planiras posle kupovina da ulazes jos 1000-2000e za kaise nove(ima jedan u srbobranu cini mi se po meri pravi kakave oces) onda je ne vredi uzimati jer su to prese 80 setih godista kao npr od welgera rp 150 ili deutz fahra nzm koja brojka ista presa potpuno,ali opet za akos e ne radi puno ok su prese,uvek se to moze improvizirati kaisi i napraviti nesto(ali to je opet fixna komora-sestougao crtao sam i stavljao slike na predhodnim stranicama) e sad tu ima razne serije john deere presa koje su varijabilne nisam nikad video kako rade ali listajuci po internetu ima de pise kolko je presa uradila po preko 20-30 000 bala ne sumnjam da nisu dobre.
E sad za valjke je potrebna malo veca snaga,welge sa valjcima za te pare se moze uzeti rp12(mala bala) rp 15(velika bala) ili neke od claas presa(iako te starije imaje velike bale) tesko je naci da je manja bala sto znam za velger iz iskustva da se lako okrece i jednu i drugu ce rus od 80 ks okretati ne bas najlakse ali icice to,e sad za claas ne znam ide i sa njim ali ode kardan jer je vece opterecenje tj valjci su veceg obima i puno teze se vrte.
E sad sve u svemu morate rec sta zelite pa bi ja lakse reko sta bi ja uzeo da ja sad kupujem.Ali grubo,pik ap od 2m obavezno,mreza nije neophodno ali bi tezio ka tome,centralno podmazivanje lanaca isto bih tezio da ima,odgurivac bale(da kad se staje ne moras ici u nazad) i da ima mehanicko zakacivanje vrata (ne mislim da se rucnoi radi nego da hidraulikom ali da su zakacke a ne ulje koje ce drzati vrata za otvaranje) i naravno da je proizvodjaca welger koji mi je poznat i sa kojim sam radio.No u svakom slucaju zavisi sta zelite kojom brzinom zelite da radite,nekom to nije bitno nekom jeste.
 
Mene nisu ovde svi najbolje razumeli, ali isam ni ja baš bio precizan:
Kod mene su kaiševi, isto ima graničnik, nema manometar, presa je sa varijabilnom komorom. Isto ima klinove za zabravljivanje, ali ih na mesto povlači hidraulika.

@danijella:
ako kupuješ presu bilo bi lepo da napomeneš koji traktor imaš pa će ti ljudi reći šta ti najbolje odgovara. Takođe bi trebalo da znaš i približne cene investicje:
Presa Hesston kao moja 3,500e
Utovarivač 1500e
Pomoćna pumpa, dvosmerni ventili, creva, orbitrol, klip, montaža oko 1000e (Ovo ne računaj ako imaš tip-top sređen traktor ili nešto mlađe modernije)


@igordulic:
Isto tako sam i ja pravio bale, veće i manje, i ipak se odlučio za ove kao na prvoj slici jer sa velikim nisam uspevao da podignem 4 red bala u senjaku, jer je već treći red bio previše visoko.
Skroz isto i ja pakujem bale za transport, a merkam i jednu šlep prikolicu nisku da prepravim samo za tu svrhu :)
Kada baliram slamu, tada pravim veće bale jer njih ne držimo u senjaku, već napolju na zemlji. Čoveče šta je kod tebe slame, jel ti to prodaješ biomasu?
Kakvu sada presu furaš i sa kojim traktorom?
 
.Igordulic;Ali grubo,pik ap od 2m obavezno,mreza nije neophodno ali bi tezio ka tome,centralno podmazivanje lanaca isto bih tezio da ima,odgurivac bale(da kad se staje ne moras ici u nazad) i da ima mehanicko zakacivanje vrata (ne mislim da se rucnoi radi nego da hidraulikom ali da su zakacke a ne ulje koje ce drzati vrata za otvaranje) i naravno da je proizvodjaca welger koji mi je poznat i sa kojim sam radio.No u svakom slucaju zavisi sta zelite kojom brzinom zelite da radite,nekom to nije bitno nekom jeste.[/QUOTE]

Ovo je otprilike ono što sam hteo da znam. Samo još jedna stvar me interesuje;na prvoj slici ove manje bale što su vezane u mrežicu,koja je to presa radila i sa kojim traktorom i kakve su prese welger rp 200 pošto mi je jedan tip pre par meseci nudio za oko 5000 evra a on kaže da su to najmanje welgerove rolo prese,da imaju valjke,da motaju u mrežicu,da je 94-o godište i da on radi sa dajcom od 75ks bez ikakvih problema.
 
Dzigilibonglica;Ove makine bi trebalo da odrađuju taj posao stim da bi ovaj desni (stari)vukao presu pošto ima znatno jači motor.
szg9ar.jpg
[/IMG]
 
evo ovako ja imam deutz fahr 2.30 i vučem je sa mtz 820 i mogu vam reći da su savršen par,traktor ide 7-9 kmh kad su jako veliki otkosi a presa guta sve od šale a kad su manji otkosi njiva nije toliko ravna koliko možeš ići brzo. ima dve špage tako da i vezanje ide jako brzo i da vezanje je mehaničko narediš tvrdoću i ona sama sve radi samo čuješ sirenu kad treba da staneš.
 
Dzigilibonglica
Imam rp 200 97.godiste sa seckom,radio sam sa rusom 820 5 godina star,a sad sam je prikacio za novog 1025 jer mi na 820 utovarivac a taj traktor na farmi svaki dan treba pa onda da se ne mora otkacivati svaki cas.
danijella
Evo kao sto sam pisao ovu su bale od rp 200 sa mrezom a rp150 sa manilom-uzicom.
Hmm nzm bas da je torpedo ko od sale nosio kad se meni rus pri kraju bale drecio,ajde nije to strasno ali da se bas moc rec ko od sale nije tako sigurno.
Mislim da znam za tu presu cini mi se da je bila u oglasima da veze u uzicu mali pikap i stajala je cena 3500e(ja sam zvao kao 5000e) reko ajd da je moz uzet za 3 opet za delove a ako bi i uradila nesto nek je tu.Ali cisto sumnjam da je u nekom extra stanju jer napolju su rp200 oko 7-10 hiljada ima u hrvatskoj par komada(njuskalo.hr ili .com tako nekako sajt se zove) .


Naravno sto je covek koji ima helston rekao varijabilna je dobra jer ako ces male bale deteline pravit mozes a slamu vece ili ako vec imas prikolice onda mozes podesiti balu kako bi ti za transport bilo najbolje.
5f182p.jpg

2hhm26d.jpg

Ja na ovoj nosim 22 bale sto je po meni sasvim dovoljno,i na drugoj nosim 16 to je oko 5 jutara slame tako da onu zelenu prikolicu vise i ne koristimo za slamu.
Tako da od tih varijabilnih john deere ja mislim da bi dosao u obzir,a helston ja nebi uzimao,po meni su to najlosije prese ali dobro svako zna svoje,ima jedan moj prijatelj uzeo je novi john deere presu a radio je helstonom za 1600e je prodaje cini mi se,pokusat cu nac oglas.
evo jedna rp15s http://www.kupujemprodajem.com/WELGER-RP-15S-96-766065-oglas.htm?filter_id=1522715
 
Igordulic;Verovatno pričamo o istoj presi welger rp200 onoj iz oglasa,al čovek mi je rekao da je potpuno ispravna i da košta 5000 evra,e sad, ja je nikad nisam otišao videti a to je bilo pre nekoliko meseci.Nego tražeći po oglasima naišao sam na tvoju presu,jel ti to nju prodaješ za 15 500 evra??
 
A videlo se bar koliko sam ja video na slici da je sva neka izlupana.I nije imala gornji lim.
Da da to je moj oglas,pa presa nije na prodaju ali ako neko pljune 15 ja cu sebi uzeti drugi neku noviju,ili cak novu ako bude neki poticaj za masine.Zato nije manja cena,no u svakom slucaju napolju ovakvu ko moju se moze uzeti za 10+ostali troskovi carina 10% +pdv 18% + prevoz oko 500-2000e zavisi de je presa.E sad kad je doneses onda vidis sta si kupio,dal je skenjan reduktor ili je varena ili lupljenja naravno + jos 500e da odes i vidis ako nemas nekog ko ce ti pogledati ali opet i da neko ode mesto tebe opet sta on moze videti ako se ne bavi tim poslom.
Meni se svidja nesto ovako: http://www.njuskalo.hr/poljoprivreda-ostalo/presa-welger-rp420-master-oglas-2818870
 
Nazad
Vrh