Rolo balirka.

Cuo sam ovde od nekih seljaka , da ima neka Velger koja nece dobro da presuje suvu slamu i seno. Raspitacu se tacno koju oznaku nosi ta presa. Inace radi na valjcima.
 
kakvu ti imas rolu

welger rp12
od koga sui kupio balirku.
tacno je da nece bas suvu slamu da radi bas kako treba, ali ja vjerujem da ce se svaka rolo balirka sa valjcima isro ponasati u slami. ako ima malo vlage npr. ujutro radi bez problema ili navece kad vec rosa pocne ali kad je osusi skroz onda oce da stane , znaci urola se negdje do blizu kraja i kad treba jos malo da se nabije ona stane u komori znaci valjci se okrecu a ona stoji i onda joj nemozes nista ni pustiti spagu ni mrezu da je umota vec samo izbaciti onakvu kakva jeste. ali nije to stvar svaki put znaci moze da se desi dok se malo ne udje u stos
 
Mi sa Deutz Fahr GP 2,30 rolobalirkom slamu radimo po noći a danju vozimo kuci jer slama nije dugaćka i nemoze ju smotat raspadne se odmah .. a sijeno nije bitno dal je suvo ili mokro .. jako fino napravi isto ima valjke .. :D
 
evo koja slika u radu
2ms0tb4.jpg
2dtpu83.jpg
 
Evo i ja da se uključim u diskusiju.
Posedujem Hesston 5540, kaiševi, širina bale 1,20m, visna varijabilna 0-2m. Vučemo je sa IMT 588 (Kao 587 samo je tri brzine i nema kompressor, malo jači na pumpi, stara mrcina).
Budući da je visina varijabilna, traktor je ravnomerno opterećen sve vreme, veže se elektronski ima malu konzolu kojom se nanosi vanila, 2 klupčeta od jednom se nanose unakrsno, može i samo jedno. Nema vezače samo obmota vanilu i odseče. Mi pravimo bale 1,20x1,20 ima graničnik koji se podešava na koliko da prekida punjunje(sirena zvoni).

Ovaj traktor od 88ks ide sa ovom presom 2. brzohodnom u senu, ima snimak pa procenite kakvi su otkosi, a u slami mu je to sporo, ali ne može trećom :)
Presa je kupljena prvenstveno jer nema ko da tovari bale (nema pomoći u selu, pa smo buraz i ja morali da dolazimo iz BG namenski da tovarimo i istovaramo bale po nekoliko dana), pa smo kupili utovarivač i ovu presu da to ubrzamo maximalno, i odmorimo matorog.

Prednosti:
1) Idu 2 čoveka (brat i ja) u njivu, jedan pomera traktor za transport, drugi utovara bale. Utovar 1Ha=10 minuta. Oznojimo se ako je baš jako sunce :)
2) Manje prostora zauzimanju od klasičnih bala, radili smo i sa jednom i drugom dok smo imali obadve, i isti broj otkosa je bolje sabijala rolo presa
3) Istovar...opet traktor sve unese u senjak, a sa malim balama bi se razvlačilo nas četvoro 2-3 dana dok sve ne bi istovarili i digli pod senjak, a crep ugreje...
4) Ne omlati puno seno, sve ostane u bali
5) Možete ih ostaviti u njivi (ako verujete komšijama)
6) Jedna bala da se izbalira i sveže kod nas u proseku za 2,5 minuta.

Mana: Moraju se odmotavati i nositi vilama u senjak, ako imate malu štalu kao što je kod nas, dok je recimo praktičnije uzeti 4-5 malih bala iz senjaka i uneti bikovima, pogotovo ako je slama.


E sad malo o radu same prese. Traktor treba da je maximalno ispravan, hidrauliku smo radili totalno sve novo na traktoru. Trebaju joj dva dvosmerna izvoda za otvaranje i zatvaranje, jer i kada se zatvara ne ide po slobodnom padu na dole, već hidraulika vuče dole da bi se presa zabravila. Pika prsti se isto tako pomeraju hidraulično.
E sada treba i utovarivač, pa to znači još dve dvosmerne sekcije za njega (ili može i na iste ako volite da se igrate stalno sa crevima). Da bi dizao utovarivač balu od 400-500 kg morali smo da stavimo novu pomoćnu pumpu, pa sada može da diže i na leru, a da bi motali volan sa balom od pola tone na prednjim točkovima,morali smo da stavimo full hidraulični volan.

Baliramo seno, slamu, šarovinu (kukuruznu slamu) i soju. Ne radimo za druge, samo za sebe.

Kaiševi naspram valjaka:
Ja sam u svakom slučaju za kaiševe zato smo je i kupili.
Zabluda je da kaiševi ne mogu da stegnu balu kao valjci, pogotovo kada veličina varira. Upoređivali smo balu od našeg rođaka i našu balu, i kod njega je čak nekada i mekša, jer nije bila napunjena do kraja. Kada bi prepunili presu sa valjcima, ne znam šta bi se desilo, ali mi na kaiševima imamo osigurače na spojevima koji popuste i presa stane(još se nije desilo). Kod presa sa valjcima, u slučaju neispravnog manometra dolazi do lomova. Najveći "kvar" koji smo mi imali je uvrtanje kaiša, jer je otkos bio jako uzan i punila se sredina, a na krajevima je ostalo poprazno pa se kaiš uvio. Sada vozimo levo-desno da bi je ravnomerno punili gde je uzan otkos.
E sada, ove sa valjcima daju lepšu i ravniju balu, dok su ove malo čupavije, ali to zavisi i od sena/trave.

Inače vozi se na većem gasu.
Ove sezone se desilo u prvoj detelini da je prešlo preko pika prstiju i uvuklo sena preko i između dva valjka, presa je bukvalno zaustavila i ugasila traktor na kardanu!
Nije bilo kvarova.

A evo i snimak, da ne bude da pričam ja ovde bajke :)
To je od pre nekih godinu dana, kada smo je tek kupili, nismo baš ni znali najbolje da rukujemo sa njom, a i trakor je još uvek bio nepripremljen za nju:
Na snimku je moj mlađi buraz.

Pozdrav!
 
Gledao sam ja ovo već na "you tube" radi odlično svaka čast:bravo:,doduše otkosi vam nisu baš neki preveliki neznam dal bi išli ovako brzo da su otkosi veći? i zašto nepravite veće bale? nemožete da manipulišete sa njima ili šta?Ajde ako ti nije problem da uslikaš sa čime utovaraš te bale jer ja ovih dana treba da počnem da pravim nešto na svom utovarivaču pa da vidim kako je kod tebe.Kako sam razumeo iz tvog posta tebi jedan traktor pomera prikolicu a drugi tovari kako onda istovarate?Jel idu oba traktora nazad u selo ili kako?Ja mislim za jedan traktor napraviti "špic" koji ide na zadnje poluge i on će mi skupljati bale na gomile od po recimo 15 kom. Tako kad ja dodjem sa utovarivačem dodjem do gomile otkačim prikolicu (kamionsku) natovarim tih 15 bala zakačim prikolicu i vozim je kući na istovar a onaj drugi traktor ostaje na njivi i skuplja mi bale na gomile.
 
Pozdrav,

Na ovom konkretnom snimku što si video je prvi dan kada smo kupili tu presu. Znači prvo smo je probali u jednoj njivi pa u ovoj što je na snimku i nismo baš bili vični u radu sa njom.
Otkosi samo deluju malo, jer je takav snimak, ipak je to veliki traktor , a i ta presa je prilično visoka.

Sada se već drugačije radi, prave se malo veće bale, ali ne preterano. I ove bale ako (pogledaš na kraju snimka) dobro se vidi njihova veličina u odnosu na traktor ferguson. Mi pravimo tolike jer nam ta veličina odgovara za pakovanje na prikolicu, odnosno, u dvoosovinku staju 3 bale u donjem redu, a u jednoosovinku staju 2 bale, pa onda ide drugi red bala i na jednu i na drugu prikolicu.
Takođe ta visina nam odgovara jer u senjak možemo da dignemo 4 reda bala(3 bale su oko 3,5 metara visine i onda na to podignemo još i četvrtu), a da su veće, ne bismo mogli da podignemo četvrtu.

Radimo ovako:
- 588 ide sa presom i balira, ferguson i prikolice idu za njim u njivu.
- Kada se završi baliranje, 588 otkači presu u njivi i natovari bale na prikolice.
- Ferguson onda vuče prikolice kući, 588 zakači presu i ide za njim kući. Onda opet kući 588 istovara i pakuje u senjak. Ferguson je samo prevoz.

Na tom traktoru 588 imamo prednji utovarivač koji diže oko 3,5 metara, isto ide preko hidraulike na pomoćnoj pumpi. Prvu sezonu smo tovarili sa fergusonom na zadnji utovarivač i sa tegovima napred, ali smo krivili i lomili poluge nazad i opet je bio lagan, tako da smo sve sredili da bude na velikom traktoru i sada je pesma. Taj utovarivač ima na sebi vile za stajnjak kojima tovarimo, i radi bez problema, imali smo i šiljak ali on se krivio, tako da smo samo pojeli g sa njim što smo ga i pravili.

Evo jedan snimak gde se vidi utovarivač.
Na snimku je mali rođak iz NS, to smo dali detetu malo da se voza, mali samo o traktorima misli, inače ovaj snimak nema veze sa poljoprivredom :)


Negde oko 1:20 se baš dobro vidi utovarivač.
Videću da snimim i ove godine baliranje pa da okačim ovde.
 
Nazad
Vrh