Willamette u Vojvodini

Green

Član
Učlanjen(a)
8 Sep 2009
Poruka
247
Lokacija
okolina Sombora
Pošto sve veći broj proizvođača maline u Vojvodini želi probati proizvesti ovu sortu, a neki je već imaju na parcelama, ova tema može služiti za razmenu iskustva.

Ja je imam posađenu na površini od 1ha i sledeće godine očekujem prvu berbu.
 
Odlična ideja za temu.

Ja krećem sa 1500 sadnica. Da ispitamo teren...:osmeh:

Da li si zakišeljavao zemljište, na neki način?
 
Pozdrav članovima !
Javljam se iz Srema. Proletos smo posadili oko 35 ari wilameta. Sadnice kupljene u Radjevini, mesano je bilo i prve a bogami dosta i druge i trece klase ali sta je tu je.
Što se tiče maline početnik sam. Kroz rad ove godine, primetio sam neke greške koje sam pravio pa iz tog razloga mislim da bi malina mogla biti i bolja ali za sada neka ocena izmedju trojke i četvorke.
Očigledno sam zakazao sa primenom insekticida pa imam ubusenih larvi ali mislim da nije katastrofa ali zima ce pokazati. Pesticide sam namerno u manioj meri koristio pa sad primetim na nekim lastarima kao ljubičaste pege (moguća didimela?) I još jedna greška nekoliko redova sam prerano orezao posle sadnje. Mislim da je trebalo da pustim da izdanci još ojačaju i jedna preporuka za ravnicarsku sadnju, što se ove godine pokazalo kao potrebno: pravljenje bankova (ja naravno to nisam uradio ;) ). Što se tiče ph vrednosti visok je, oko 7,3. Informisao sam se kroz strucne tekstove i uz savete nekih ljudi te sam djubrio sa ureom radi spustanja ph vrednosti.
 
Zoki sto se tice pesticida ja sam za to da se koriste prema planu zastite. Umanjeno korišcenje je isto kao i uvecano- znaci nepotreban rizik..
Uz to...u svakom planu ima navedeno kada se taj i taj pesticid koristi, napr. Kad se uoce prvi simptomi, pa onda isprskati i slicno. Meďutim, imajmo na umu da profesionalna proizvodnja pdrazumeva preventivno tretiranje.
Hvala na info.
 
Ne mora, dolazimo u Šabac :haha:.

Sto se mene licno tice dobro dosli ste, mada imajte na umu da poslovanje hladnjace u Sapcu nije isto kao u dve koje poseduju "tamo dole" plus kooperanti sa kojima saradjuju. Sta mogu da pomognem oko direktnih kontakata tu sam, da obecam nekakve price i slicno nema sanse, kontakte da prosledim to da ali da obecavam i prodajem prazne price to nikada. Jos uvek sam vezan ugovorom o tajnosti poslovanja i to na moje insistiranje cisto zbog sebe da mi se ne nakaci kakva budala na ledja.
 
Ja licno mislim da sa dobrom zasenom mogu da se naprave odlicni malinjaci.

Послато са P6-U06 уз помоћ Тапатока
 
Odlična tema. Kad porastu površine sa willametom napraviće se i hladnjače i otkupna mesta sa kvalitetnijim odnosom prema proizvođačima....
 
Dobra tema,da se zajedno edukujemo. Ja probam Glen pa me istrpite na ovoj temi...Nema tu neke razlike...
 
Drago mi je da je tema zaživela. Iskreno se nadam da će nam se, budući da imaju višedecenijsko iskustvo, sa savetima pridružiti i članovi iz tradicionalno malinarskih krajeva kako bismo zajednički sačuvali ugled srpske maline.
 
Evo jedno pitanje. Pošto nekima od nas bi naredne 2017.g. trebao da dođe prvi rod, kako izgleda ciklus branja (svaki dan -svaki drugi, pre podne -ceo dan, kako izgleda kontakt sa otkupljivacima-isplata svaki dan, keš na račun... ambalaža na revers ili... prva duga klasa robe...) u suštini na čega treba obratiti pažnju. Neke stvari i znamo ali voleo bih da čujemo iskustva iskusnijih ! ? Još jedna stvar šta raditi sa bočnim granama koje su često prilično izrasle?
 
Zoki ako nije tajna na kojoj lokaciji si podigao zasad malina. Da li si mozda istrazivao da li je sastav nase zemlja, nadmorska visina itd adekvatno za sadnju malina. tj da li moze da parira istoj u centralnoj Srbiji. Ja sam mislio da mozda sledece godina posadim 40-50 ari u Rumi, ali sam jos uvek u nedoumici da li je nase podneblje odgovarajuce za malinu
 
Znam sigurno da kod vas u Rumi ima zasad od oko 40 ari. Verovatno ih ima još ali za taj jedan znam. Oko 2-3 godine starosti.
 
Ljudi, pa biljke se gaje u(na) supstratima mnogo tipova... Zemlja je jedan od njih, što znači da uz pravilnu prihranu, tj.pravilan tretman iste, možeš posaditi šta ti padne na pamet...
Kada na googlu tražiš, npr.uzgoj jagode dobiješ slike jagode uzgajanje na zemlji sa folijom. Kada se "uzgoj jagode" prevede na italijanski, španski ili holandski, pa izgooglas tako, dobiju se sasvim druge slike. Nema zemlje ni folije, nego samo supstrat u plastenicima.


Sent from my K013 using Tapatalk
 
Mi smo zainteresovani za sadnice Američkog crnog vilameta, treba nam oko 3000 komada živimo u Vrbasu.Trebaju mi kontakt adrese! Zahvaljujem se unapred!

- - - - - - - - - -

Molim i one koji su već zasadili i imali prvi rod da ispričaju svoja iskustva i prinos ako su u drugoj već imali berbu!

- - - - - - - - - -

Još je bolja informacija ako su iz Vojvodine zbog klime i zemljišta!
 
Nazad
Vrh