Pomoc u vezi zapocinjanja bavljenjem zivinarstvom

Glupko

Novajlija
Učlanjen(a)
18 Mar 2010
Poruka
5
Hteo sam vas zamoliti da mi date neke savete vezane za zivinarstvo da mi je znati sta ciniti.Naime,zelim se poceti baviti uzgojem pilica,kokosaka.Da li trebam registrovati poljoprivredno gazdinstvo ili nesto drugo i ko je nadlezan da mi izda dozvolu za rad?
Ono sto znam je da moram izgraditi objekat za uzgoj,ali me interesuje ,ukoliko bih hteo cistiti pilice,da li su mi potrebne posebne prostorije i koji uslovi za to ili mogu npr.da surim i cerupam pilice u nekim prirucnim prostorijama u posudama?Jos sam hteo da pitam,oko plasmana i prodaje pilica,kokosaka,da li se zive kokoske prodaju npr firmama koje se bave preradom pileceg mesa,a ociscene privatnim mesarama?Da se kokoske mogu plasirati zamrznute i zapakovane,ili se odnose u svezem stanju?Ukoliko zelim da izvrsim plasman u samousluge da li mogu obavljato i to?Pretpostavio bih da je potrebna veterinarska kontrola kokosaka pre prodaje.
Bio bih zaista zahvalan za svaki savet koji bi mi bio pruzen od nekoga ko je malo bolje upucen,od nekoga ko se ovim poslom bavi
 
Izvinjavam se ,napravio sam propust ne predstavivsi se na forumu.Da budem iskren ,nisam video da je pravilo da se to uradi.Ono sto je vazno je da je korigovano.Sto se tice informacija na profilu,promenio sam ih,iako ima dosta clanova sa istim uredjenim profilom kao sto je moj.Nick name svakako nije svest o sebi,vec parodija na moju neupucenost u delatnost bavljenja uzgojem zivine,pa me iz tih razloga nije mrzelo da pisem toliko,jer je to zaista ono u cega nisam upucen :D
 
@Glupko

Moje izvinjenje za "malo oštrije" upozorenje. Priznaćete malo više pitanja za početak, posebno imajući u vidu to da je na jedan broj istih odgovoreno kroz dosadašnje post-ve ("prelistajate" malo već otvorene teme!!). Mislim da će Vam neko od prisutnih kolega dati odgovor i na ostala pitanja.

Dobrodošli i uspešno post-ovanje!

:ppozdrav: Urednik
 
Prvi savet koji će ti verovatno svi dati je da ne počinješ na veliko ako već nemaš obezbeđen plasman. Ako nisi nikad držap živinu počni sa malim jatom 30 - 50 komada, to bi moglo da se proda što kažu po komšiluku. Za početak zaboravi samousluge, tu se malo teže ulazi.
 
Da,pretpostavljam da nije lako plasirati samousluge,pogotovo ako su potrebni neki ozbiljni uslovi da bi se doslo do finalne realizacije,jer to je onda fakticki skoro gotov proizvod,za cega je pretpostavljam potrebna debela investicija.To bi trebalo spadati u domen proizvodnje ako ne gresim?
 
Glupko je napisao(la):
Da,pretpostavljam da nije lako plasirati samousluge,pogotovo ako su potrebni neki ozbiljni uslovi da bi se doslo do finalne realizacije,jer to je onda fakticki skoro gotov proizvod,za cega je pretpostavljam potrebna debela investicija.To bi trebalo spadati u domen proizvodnje ako ne gresim?

Ovaj deo ne razumem.
 
Pa,pretpostavimo da proces klanja,cerupanja i ciscenja kakosaka zahteva odredjene uslove u kojima se obavlja to,kao i kontrolu zdravstvene ispravnosti.A posle toga bi po nekoj logici trebao da sleduje plasman.To je ono sto sam pitao u prvom postu,samo sto pitanja nisam postavljao nekim redosledom.
Post je spojen: [time]четвртак, 18. март 2010. 17:41:58 MST[/time]
_________________________________________________

Procitao sam na nekim temama na forumu u vezi pravila za drzanje tovnih pilica.Dakle da bih prodavao ciscene pilice potrebna mi je klanica ili usluga druge klanice.U slucaju da odlucim da imam svoju potrebno je investirati dosta novca i ispostovati pravila i uslove.
Nasao sam koristan link o tome kako cela procedura treba da izgleda ,ukoliko nekome zatreba
http://www.tehnologijahrane.com/standardi/propisi/pravilnik-o-kvalitetu-mesa-zivine-i
http://www.tehnologijahrane.com/sta...-o-uslovima-za-objekte-za-klanje-zivotinja-13
http://www.tehnologijahrane.com/lit...logiju-mesa/prirucnik-za-rad-u-klanici-zivine
http://www.tehnologijahrane.com/sta...ata-za-proizvodnju-hrane-animalnog-porekla-12
 
Ova godina nije dobra za mnogo toga a posebno za pocinjanje bavljenja zivinarstvom jer se sve radi oko neke pozitivne nule ili sa gubitkom. Moj savet je da sacuvas novac i zivce za neko bolje vreme a ako bas hoces sad da pocnes neka to budu neke manje kolicine i uz cvrste dogovore oko plasmana ako toga jos negde ima.
 
3. međužupanijska izložba malih životinja
"Borovo 2010", Sportska sala vrtića "Zlatokosa" Borovo, od 29. do 31. 10.
2010. Svi ste pozvani! Golubovi, kunići, kokoši, ptice,
akvarijumi, gušteri, tarantule, glodari, škorpije... Vidimo se!!!
Ovo je prva ovogodišnja izložba,i onda kreće životinjski "cirkus".svaki vikend u drugom mjestu.......:))
 
Nazad
Vrh