Prskalice

Posle jednog lošeg iskustva sa nadničarima rekao sam nikad više pa makar njiva kao parlog izgledala.
Prskao sam kukuruze po prvi put sa Peak-om protiv širokolisne trave (uskolisne nije bilo) i nisam znao da peak ne deluje na kereće grožđe (a da budem iskren nisam mislio ni da ga imam u njivi - najbolje se vidi kakvih korova sve ima po njivama tek kad hemija propusti neki). I posle nedelju dana neki korovi počnu da se suše ali kereće grožđe nikako. Ja sam mislio da peak sporije deluje i oparam ja tu njivu računajući da će se ovo u redu vremenom osušiti. Baš nekako se poklopilo da bude kišovito vreme i kukuruz meni pobegne za korektivno prskanje. Dobro, računam ja, uzeću kopače i šta sad, kad se mora - mora se.
Međutim ni kopače nije baš lako naći, nađem ja jednu grupu ali ni oni ne mogu dok ne završe silna jutra kod nekih gazda. I ubede oni mene da ih čekam , kukuruzu neće biti problem a oni će sigurno to uraditi. I tako dođu oni kod mene kad je kukuruz već bio skoro do ramena a bogami i kereće grožđe poraslo. Za ceo dan jedan čovek uradi svega četiri reda, kao prljavo je a oni detaljno rade, ja nisam bio sa njima. Odem ja posle podne i za dva i po sata uradim dva reda, sad računam možda ovi moji redovi nisu bili tako prljavi a znam da su u stvari sedeli po dana. Međutim ono što me je stvarno nateralo da im otkažem (za sva vremena) je kad sam ušao u redove gde su oni radili. Toliko posečenih kukuruza nisam u životu video. Kerećeg grožđa je zaista bilo dosta a njih je mrzelo da se sagnu i uščupaju ono uz samu biljku pa im se često dešavalo da motikom zakače i kukuruz koji bio jedar i pucao je ko slamka. Njima sam odmah otkazao za dalje a kukuruz nisam više ni gledao. Na rod nije bilo posledica a narednih godina sam znao za problem sa kerećim grožđem i uspevalo mi je prskanje tako da sad tamo više nemam nikakvih problema.
Od onda ne žalim novce za otrove, uvek puna doza i dobre proverene kombinacije, pa čak i po cenu da je malo skuplje na kraju se ispostavi da bude jeftinije nego da se sa kopačima borim.
 
Hvala lepo na savetima.
Sto se tice litraze, nemoze mi biti merilo duzina parcela jer su sarolike pa bih isao na to koja je najpogodnija zetoru 72. Normalno ne zelim ga preopteretiti a kupujem prskalicu na duze vreme pa da nezalim sto sam uzeo malu i na to se odnosilo moje pitanje koju predlazete.
Koristim a i uvek su se koristili kod mojih moravine prskalice i atomizeri (ne zelim ih hvaliti ali sto se tice pumpi- comet su bezprekorne) pa neznam sta odabrati i mislio sam da preporucite koja vam je mozda zapala za oko po vasarima, vise sajmovima... itd... Mozda po koja slika neke savremene ali da neodemo u nedogled - trazim prskalicu za traktor 65ks.
Evo slike koju trenutno koristim ali ponajvise da vidite kako resavam problem i bez cisterni;
24gvls7.jpg
 
dicki je napisao(la):
Onaj lancic sto visi sluzi za privremeno pridrzavanje celog krila da ne ode-padne u ovom i ovakvom slucaju. Kada ga otkacim ode krilo na jednu stranu. To se vrti ko ringispel.Mislis li da bi ovakvim otezanjem krila bila mirna i kopirala teren?
Sigurno ce biti bolje!Teret koji je ispod tacke obrtanja mora biti veci od onog koji je iznad inace ce teziti da se okrene! A ako opteretis krila da teziste bude ispod tacke oslonca ona ce da stoje pravo, tj opterecenje koje je ispod ose oslonca mu nece dozvoliti da se okrene jer i teg vuce gravitacija kao i krila i samo treba da teg proizvodi vecu silu nego sto je sila koja hoce da okrene krilo!
 
U ratarstvu koristim Agromehanikinu prskalicu 600 l sa granama od 12 metara. Dizne su Lechler ST 110-03 i trošim 200 l/ha pri brzini od 8 km/h i pri pritisku od 4 bara (više od 4,5-5 bara nije preporučljivo koristiti). Svakako bih ti preporučio da uzmeš prskalicu za koju ćeš moći lako nabaviti djelove. Kod kupovine gledaj kolikog je kapaciteta pumpa jer bolje je da je većeg kapaciteta (protoka) nego da je manjeg. Za tvog zetora bih ti preporučio 600 ili 800 l rezervar. Izbor veličine grana i dizni je po tvojoj volji. Kvalitetnije dizne znače i kvalitetniji i duži rad (jasno uz redovno čišćenje adekvatnog filtera). Ako možeš uzmi si Duplex ili Triplex nosač dizni tj. nosač na kojem se nalaze dvije ili tri dizne i onda po potrebi okrećući nosač biraš koju diznu hoćeš koristiti. Vrlo bitan je i kvalitet manometra koji je poželjno da bude sa što više podioka (2,1, 2,2, 2,3..., a ne sa 2,5, 3,0 bara) jer u suprotnom ćeš teško uštimavati pritisak. isto je poželjno da imaš krila u što više segmenata da ti bude lakše prskati krajeve njiva.
 
@Bećarina pusta
To cenim, hvala. :ppozdrav: :D :cao:
Dali je neko upoznat sa leskom, sta mislite o njihovim prskalicama.
Recite kakav razvod da trazim, cujem da i tu ima vise kombinacija, te ovaki te onaki...
 
abro je napisao(la):
@Bećarina pusta
To cenim, hvala. :ppozdrav: :D :cao:
Dali je neko upoznat sa leskom, sta mislite o njihovim prskalicama.
Recite kakav razvod da trazim, cujem da i tu ima vise kombinacija, te ovaki te onaki...
abro koliko vidim prepravio si grane da budu kao i kod agromehanike?
Post je spojen: [time]1257794725[/time]
_________________________________________________
Bećarina pusta je napisao(la):
U ratarstvu koristim Agromehanikinu prskalicu 600 l sa granama od 12 metara. Dizne su Lechler ST 110-03 i trošim 200 l/ha pri brzini od 8 km/h i pri pritisku od 4 bara (više od 4,5-5 bara nije preporučljivo koristiti). Svakako bih ti preporučio da uzmeš prskalicu za koju ćeš moći lako nabaviti djelove. Kod kupovine gledaj kolikog je kapaciteta pumpa jer bolje je da je većeg kapaciteta (protoka) nego da je manjeg. Za tvog zetora bih ti preporučio 600 ili 800 l rezervar. Izbor veličine grana i dizni je po tvojoj volji. Kvalitetnije dizne znače i kvalitetniji i duži rad (jasno uz redovno čišćenje adekvatnog filtera). Ako možeš uzmi si Duplex ili Triplex nosač dizni tj. nosač na kojem se nalaze dvije ili tri dizne i onda po potrebi okrećući nosač biraš koju diznu hoćeš koristiti. Vrlo bitan je i kvalitet manometra koji je poželjno da bude sa što više podioka (2,1, 2,2, 2,3..., a ne sa 2,5, 3,0 bara) jer u suprotnom ćeš teško uštimavati pritisak. isto je poželjno da imaš krila u što više segmenata da ti bude lakše prskati krajeve njiva.

e kad smo vec kod tog filtera jel se on nalazi ispod one rucke gde se steluje pritisak? :ppozdrav:
 
Evo slika sto sam juce obecao. Na prvoj je izgled kacenja krila za ram prskalice a na drugoj mozes videti granicnike o kojima sam pricao i opruge koje zadrzavaju krilo pri naglim trzajima npr prelezak preko cigle,rupe...
2e1ramt.jpg



2low79.jpg
jbg nisam je okrenuo
 
Spajki, kakva je uloga rucici sa sajlom? Jel onaj ''torban'' gore levo za osiguranje u transportu? Dali druga horizontalna cetvrtasta cev [gledano odozgo] sluzi i kao granicnik vertikalnog kretanja krila?
 
Spajki je napisao(la):
Evo slika sto sam juce obecao. Na prvoj je izgled kacenja krila za ram prskalice a na drugoj mozes videti granicnike o kojima sam pricao i opruge koje zadrzavaju krilo pri naglim trzajima npr prelezak preko cigle,rupe...
2e1ramt.jpg



2low79.jpg
jbg nisam je okrenuo
@dicki
Rucica sa sajlom sluzi za pomeranje kompletne rampe po visini, ima nekih 70-80cmhoda za podesavanje.
nekada je tu bila bolcna sa osiguracem a sada stoji sraf...
granicnike ces videti na drugoj slici ako je zaokrenes za 90' ulevo.
 
Moj brat ti je dao odgovor, samo namestis granicnike da ne bi krajeve vukao po zemlji i stavis ga u balans i prskaces sa onim tvojim mehanizmom kao besan! :ppozdrav:
 
Pozdrav drustvo :cao:.. Evo i ja da Vam se pridruzim,iako nisam iz Vase branse ali mi je potrebna Vasa pomoc,pa ako ste raspolozeni.... ::namigivanje::
Elem,pre par meseci sam dobila u kompenzaciji neku "prskalicu" (valjda) i niko da mi objasni sta je to,za prskanje cega sluzi i vredi li ista....Slike kacim,pa ako je nekom poznato,pisite-svaka pomoc je dobrodosla...
16h7rrl.jpg

sgn9xt.jpg

10rsuc7.jpg

6yegw8.jpg

2j4vdbk.jpg
 
E tu sam napravio propust ::sramota::
Sa doticnom gospodjom sam se konsultovao preko p.p.-a pre nego sto je okacila slike u temu i jako se kulturno predstavila,ali samo meni na p.p. pa je molim da sad to uradi i zvanicno :cao:
Post je spojen: [time]1260991090[/time]
_________________________________________________
A koliko vidim to nije prskalica traktorska,vec sistem za navodnjavanje :D
 
koliko vidim imate rasprskivace za navodnjavanje, ventile i dozere za kap po kap, sastave za cevi, vakum pumpu sa izvodima za kap po kap i rasprskivace, ne znam koje su vrednosti ali ako vam nije problem stavite cene pa ce se sigurno neko javiti kome je potrebno, pozdrav
 
Naravno da sam napravila propust ::lose::,trebala sam se prvo svima predstaviti...
Evo,idem odmah....
Ispravka za North Army-"gospodjica" ! ::namigivanje::
 
Nisam cuo jos za zmajevku prskalicu.Kolega lakse malo sa pisanjem nemogu da stignem da procitam.
 
Nazad
Vrh