Plug - osnovna tema

To si upravu da plug hvata 70cm tj. jedanred kukuruza . I mislim da je to to jer sam juče našao uputstvo i tamo piše da je potrebna širina točkova 1350mm dok je kod mene to 1420mm. Što je za 7cm šire. I za 542 si upravu ponekad me je bilo sramota da 542 trči po njivi a ja sa ovom mojom mrcinom milim i još beži ustranu i krivi mi brazdu . Reci mi koji traktor imaš i kakva je kod vas zemlja jer je kod mene banatska najteža  DUKEJ ? I kažeš da bez problema vuče 757.20 . Da smanjim trag samo desnog točka mogu probati mada mislim da je to najuže bar po uputstvu za traktor , a možda će mi se zagušivati . Nešto ramišljam da probam prebaciti prednju glavu sa na desnu stranu u odnosu na greder tu bih dobio oko 5cm mislim .

A razmišljam da zaposlim radnika da mi vuče kontru sa leve strane pluga pa će mi otpor vuče biti negde u sredini tj. osi. :haha:
 
Ne možeš više smanjiti trag točkova, a to sa prebacivanjem glave zaboravi, ništa nećeš napraviti.
Bilo bi dobro kada bi mogao skenirati to uputstvo od pluga i okačiti ga u temi o IMT plugovima, uvek će nekome trebati :cao:
 
Moram negde nabaviti skener. Kako se kreću IMT 757.20 visoki klirens , ako neko znam . Sad ste me navukli da trošim pare .Ili ću ovaj prepraviti napraviti druge prečke . Ali moram prvo naći negde od 14" da probam . A reci te mi kave su vaše njive za obradu .
 
Ja sam prodao 758.20 (16") za 300 eura pre dva meseca, bio mi je težak za Zetora, tako da ne bi cena za 14" trebala iće preko toga. Zemlja je kod mene relativno laka (dok nije mokro).
Odakle si ti tačno, daj malo više podataka u temi predstavljanja. :cao:
 
Ako nekog interesuje otežavanje traktor sa vodom u gumama kao balastom . Ja tokoristim već 2 godine na raspravi TEGOVI
 
~Kiki~ je napisao(la):
Reci mi koji traktor imaš i kakva je kod vas zemlja jer je kod mene banatska najteža DUKEJ ? I kažeš da bez problema vuče 757.20 .

Ja imam IMT 560 i kod njega je minimalni mogući razmak između zadnjih točkova 150 cm (ovo je po tehničkim podacima a po merenjima je 153 cm), dakle još nepovoljnije po pitanju 756 pluga i kose vuče.

Zemlja u srbobranskom ataru je onako, srednja za obradu ako se poredi sa peskovitim zemljištima a u poređenju sa tvojom je laka, (naravno sa optimalnim sadržajem vlage u zemljištu i ako nije ugažena). Recimo, ove jeseni se džombište dosta teško oralo a sojište je bilo milina orati jer su kiše bile posle vršidbe soje a pre berbe kukuruza. Ovo ti govorim da bi bolje stekao utisak o zemlji kod mene, dakle uglavnom se lepo rasipa u oranju mada ponekad bude i da se izvaljuju sante a slanina se samo ako je jako mokro.

Plug koji sam ove jeseni kupio je Leopard. Evo ovde imaš slike tog mog pluga http://poljoinfo.com/index.php/topic,565.msg6516.html#msg6516 . IMT 757.20 nažalost nisam imao prilike da probam kako bi ga moj traktor vukao ali sam se raspitivao kod ljudi koji imaju ovu kombinaciju i većina kaže da može ali mu je teško pogotovo ako su teži uslovi za oranje kad moraju da idu pliće. A za Leoparda su svi rekli da se mnogo lakše vuče od 757 (ali i da slabije zaorava masu). I ja sam se zato odlučio za Leoparda, ali da imam samo malo jači traktor 757 bi u svakom slučaju bio prvi izbor (ustvari najviše bi voleo Vogela ali ::novac:: ...).
 
Reci mi za koje pare si kupio LEOPARDA to je od 14" ako se dobro sećam.
 
Leopard je 14 cola i platio sam ga 150 evra. Plug je bio bez točka, plaz je bio skroz potrošen sa donje strane, raonici su bili relativno dobri i bilo im je potrebno samo otkivanje (ali su napravljeni od jako lošeg materijala i posle otkivanja su uradili 20-tak jutara pa su se ponovo istupili no nije bitno, već sam nabavio nove). Na crtalu je ležaj propao (pa sam zato stavio od IMT-a), nije imao ove deflektore sa slike već ona "ajkulina peraja" i nije imao ona pera na kraju dasaka (to sam ja stavio). Daske su potrošene na čelu i istanjene na kraju (ispod onih pera) ali će sigurno izdržati (koliko ja orem) još par sezona a onda će morati umetak na čelo daske. Ta potrošenost mi je u stvari i bila znak da je taj plug radio odnosno da je ispravan jer niko ne bi istrošio daske ako plug ne radi kako treba :ideja: .
 
S' obzirom na nedostatke koje je imao cena mu je bila realna. Nego reci mi odakle ti onaj podatak o min širini traga od 150? Koliko ja znam 140 je, a i kod njih na sajtu stoji od 140-210.
 
Pa iz njegove knjižice. A i gledao sam, i nema teorije da mogu točkovi drugačije da se namontiraju pa da bude uže, plus što još kad merim bude 153 a ne 150 cm. Ali mislim da znam u čemu je stvar. Na mom traktoru su liveni diskovi i sa njima je minimalno rastojanje 150 cm a sa drugačijim diskovima može i 140 cm.

Ovo je iz knjižice od traktora:



Kod mene je ovako:



Ovo je najverovatnije ta druga vrsta točkova gde može 140 cm (nisam siguran, tako samo mislim):

 
Moguće da je to u pitanju. Kad već pomenu knjižicu, mogao bi je u trenutcima dosade skenirati i okačiti na forum. :cao:
 
heheh nasmejaste me za cenu pluga,kod vas to jeftino ujaku davao covek 400e za FOP 610.14 i bilo mu malo,a ujak je staaarog leoparda za fergusona 2*10" ili 2*12" koji se ne koristi ~7-8g zapustenog,bez crtala,tocka,varene daske(bile popucale na pola)kacio ga stric za 558 i razvalio daske,raonici nisu otkivani isto 7-8g,a vukao ga komsija i orao po nekad... prodao ga za 150e i to je sam covek dosao kuci i ponudio pare
 
Da, i mene su začudile niske cene.
Pre tri godine sam prodao dvobraznog 757, sa dosta lošim daskama, bez točka i crtala za 400 evra i to bez cenkanja.

E i još jedno pitanje :sta: :sta: :sta:
Postoje postoje tzv. disk plugovi, koji umesto raonika imaju diskove.
Dali neko zna koja je svrha toga? Za šta su namenjeni takvi plugovi?
 
Branko, diskosni plugovi su za setveno oranje peskovitog i rastresitog zemljišta, imaju pored diska i "dasku" koja pomaže prevrtanje plastice i zaoravanje biljnih ostataka .
 
Ja sam ove jeseni video pretplužnjake u vidu ovih diskova montiranih na IMT 757, lepo rade. A evo još jedna sličica ovakvog pluga.

 
Ovaj sa Dukejeve slike je pravila Kozarka Dubica koja je radila i Leoparda, inače na mojoj slici je Uzel.
 
Zanimljivo.
Međutim, još uvek ne razumem dovoljno jasno svrhu njegove primene.
 
Čugi je napisao(la):
Moguće da je to u pitanju. Kad već pomenu knjižicu, mogao bi je u trenutcima dosade skenirati i okačiti na forum. :cao:

Eh, nemam skener, ovo sam slikao sa fotoaparatom i to mi je jedva uspelo jer blic napravi odsjaj pa se teško može pročitati a bez njega se ne vidi...

@ North ARMY & @ branko

I kod mene su mnogo veće cene (komšija prodao zarđali 756 bez točka i crtala za 400 evra), samo što sam ja kupovao samo onda kad naletim na ono što ja zovem povoljna prilika (a to je kad poznajem gazdu i znam kakvo je oruđe - da je održavano i nije izganjano, potrošeno..., ili je jeftino). Ovaj plug sam našao tako što sam ga video ispred jednog salaša pored puta sa metlom na njemu. Stao, pitao gazdu pošto je, on rekao 150 a ja pitao kad mogu doći po njega :sreca: . Ali kao što Čugi reče kad sam nabacio sve ovo na njega onda ima sasvim realnu cenu s obzirom da Leopardi uopšte nisu na ceni za razliku od IMT-a.
 
Otpor kotrljanja je manji od otpora klizanja samo toliko . Imaju jednu manu što dno brazde bude talasasto , jer disk seče polukrug . Bilo koliki da je preklop diskova uvek postoje talasi .
 
Nazad
Vrh