Plug - osnovna tema

petarHR je napisao(la):
Bećarina pusta je napisao(la):
Vidim da vas muči "Leopard". Leopard je samo jedan od modela plugova koji su se sklapali u Bosni. Pored Leoparda proizvođeni su modeli plugova pod nazivom Lav, Ris, Panter različitih zahvata, različitih dimenzija i namjena. :cao:

Da nadodam. Postoje još plugovi Gepard, Galeb.
Na našem leopardu je pisalo ''Bratstvo Pucarevo'' Travnik.

To je točno.
 
meshter je napisao(la):
Na mom leopardu je pisalo "Bratstvo" Novi Travnik.

Ma pisalo je svašta. Balkanska posla. :haha:

Bratstvo je bila grupacija firmi i sjedište je bilo u Travniku gdje su se proizvodili gusjeničari (za neke plugove nisam siguran da su se tamo proizvodili), a u Bosanskoj Dubici su se pravili plugovi. Pucarevo je, koliko znam, bio novi pogon u blizini Travnika i tu su imali neku proizvodnju strojeva. E sad kako i šta na kojem plugu piše mislim da je to manje bitno jer zna se odakle potječu.
 
Na prvim serijama je bilo i nafarbano na šasiji pluga "Leopard" a na kasnijim nije pisalo ništa pa su "ponosni vlasnici" četkicom i crnom farbom sami ispisivali ime pluga....
 
Da se i ja ukljucim u ovu temu. Citao sam sve postove i imam komentara. Prvi bi se odnosio na plug koji Cugi pominje-IMT 701. Ja posedujem taj plug i IMT 610.14. Nije tacno da je 701 prethodnik 758.20 vec je po svemu sudeci prethodnik 757.20/610.14 modela.
Dakle da ne bude vise zabune:
701/610.14/757.20-2*14 coli tj 2*35 cm
610.15/757.30-3*14 coli
610.16/758.20-2*16 coli
610.17/758.30-3*16 coli
Sto se tice plastova na ovim plugovima-mislim da nisu bas najsretnije resenje. Od mnogih oraca iz moje okoline sam cuo slicne komentare. Razmisljao sam nesto i mislim da cu to i realizovati-da se napravi plast recimo kao na V&N L950 sa dodatnom plocicom da plast bude malo izbacen u odnosu na ivicu daske. Drugar je imao 701 sa plastom koji je bio iskrivljen malo prema levom tocku od traktora i plug je savrseno orao u tvrdoj zemlji bez macki dok ja na oba pluga moram da koristim macke da bi oranje izgledalo kako treba. Sve moguce kombinacije sam probao! U laksoj zemlji plug ide bez macki bez problema. Njegov plug smo kacili za moj traktor pa sam se uverio i sam u veliku razliku u radu sa ispravnim i relativno ispravnim plastom. Vukao sam recimo i V&N L 950 i islo je bez macki naravno tako da sam sa 2 prsta samo pridrzavao mehanicki volan bez ikakve borbe..Toliko od mene.
 
@bubu U svemu se slazem sa tobom ::svaka cast:: ::svaka cast:: al su mi smesni vasi izrazi:macke-to su valjda spaneri,a plast-to je valjda plaz.Inace to sam i ja primetio na IMT plugovima.Dobro je znaci ne cini mi se,nisam jedini... :bravo: :bravo: A taj plug imt 701,njegov zahvat je valjda 2x40cm i njega su zvali"kukuruzar"... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Sto se izraza tice-ja tu ne mogu nista jer je to promenljivo od opstine do opstine i od mesta do mesta. Od dosta ljudi sam cuo, a i licno sam se uverio dok oru kako tu nesto ne stima na tim plugovima. Cuo sam od drugara da je njegov komsija prepravljao plast na 756 i da je sada zadovoljan radom pluga ali nikako da odem da vidim.
701 je definitivno zahvata 2*35 cm! Orao sam sa oba pluga na istoj njivi sa istim traktorom (sad se pitate zasto-na 701 su predpluznjaci a bilo je jako mokro i gusilo je a mene je mrzelo da skidam njih pa posle opet da ih vracam i stelujem, otisao sam kuci i jednostavno prekacio plug) i uverio sa da oba hvataju od reda do reda. Uostalom mogu ih slikati sa metrom na njima pa ce te se i vi uveriti...
 
Nisam od nikoga nikad cuo da ime potrebe prepravljati IMT plugove. Cjeli svoj vjek orem s 539 + 2x10" i ide savrseno, prati traktor mirno i bez ikakvih problema. Sad s njim ore 549 i nikakve zemjerke namam. Probao sam orati i s 549 + 2x12" i taj ide super i u vlaznom i u suhom. Orao sam takodjer s koleginom Brenom s IMT 3x14". On ima dva takva pluga i jedan 2x14" koji vuce s 577. Nije mi mogao reci niti jednu losu rijec za te plugove, a samo s IMT plogovima ore.

Takodjer je jedan poznanik kupovao kojekakve njemacke i austrijske plugove u nadi da su bolji od IMT-a i nikako ih nije mogao za deutza 120ks pristelati. Prednja brazda il prevelika il pre mala. Kako je i on uzeo IMT 3x14" preporodio se. Kaze da mu je to najbolji plug koji je do sad imao.

Velika vecina plugova u mom kraju je upravo IMT i nitko ih nije prepravljao ni na koji nacin. istina, sve su manji traktori u pitanju na lako obradivom tlu... Ja sam jedan od rijetkih koji ima metalne deflektore na plugu, a i mislim da cu biti prvi i jedini koji ce malo ublaziti kut lemesa, posto imam dosta zemlje na brdu, pa da si malo olaksam posao.
 
Imao sam jednom priliku "prepravljati" IMT 2x14" jer su daske bile "starije" od plaza i plug je jako nemirno orao te se nije dao uštimati. Kad sam srezao taj višak na daskama plug se preporodio i sad ore ko pod špagom.

Bobo očito imaš deficit u iskustvu u oranju sa drugim plugovima (OLT, Leopard, Kverneland, Lemken, V&N...) i to moraš pod hitno ispravit da vidiš da ima i boljih plugova od IMT-a. ::namigivanje:: Šalu na stranu IMT je dobar plug , no ja mu zamjeram malo lošije zaoravanje biljne mase u odnosu na recimo OLT (i na druge marke) pogotovo u oranju malo težih tala, ali se zato lakše vuče od OLT-a.

Dosta ljudi nezna pravilno uštmati plug (pa ni traktor) ili imaju savijen-neispravan plug (a da to i neznaju) ili nemaju pravi plug za svoj traktor ( ili suprotno) ili su pogriješili kod izbora pluga s obzirom na tip tla koje oru pa onda pljuju po plugu kako nevalja, kako neore dobro, kako iskače... Tako da neke informacije čovjek treba uzeti sa dozom rezerve.
 
Moje zamerke na rad IMT pluga se uglavnom odnose na taj plast i na otpor koji plug pruza pri oranju sa originalnim daskama. Ako Bog da i ja budem imao viska vremena-i ja cu secnuti daske. Oba moja IMT pluga ustelujem da oranje bude savrseno jednako i da ide lako ali to bez macki tesko. Eto da napomenem jos jednom-probali smo drugarov plug 701 identican mom plugu, samo sto je plast bio prepravljan tj malo kriv ka levom tocku od traktora i plug je isao kao san za traktorom. Nije problem orati ni sa mojim plugovima kada nije nesto preterano ugazeno ali recimo kada udje tamo gde je kukuruz bran po mokrom ili recimo kada se kruni kukuruz sa 4-rednim adapterom-sto znaci da kombajn prolazi 2 puta po istom tragu pa jos ako je pun bunker e onda nema oranja bez macki ili da pustim plug da ima zahvat oko 75 cm...tada jos i moze nekako da ore i da ispadne relativno pravo ali po meni nije to to. U selu kod mene ima plugova koji su kao moji i ljudima se slicno ponasaju plugovi. Orao sam i sa 3-brazdnim Ross plugom 3*30 cm i taj se recimo vuce dosta lakse od V&N ali mi se ne svidja jer nema takav ugao daske da zaore zetvene ostatke a fabricki nema ni deflektore ni predpluznjake (drugar ima diskosni 3-bradzni i redovan 4-bradzni koji imaju istu gredu pa onda samo glave prebaci na diskosni da nebi dzabe teglio za sobom jos i parce rama od pluga bezveze a ne postoje nosaci za pomenute dodatke na sasiji diskosnog pluga).
 
Istina ziva da nemam nekog iskustva s drugim plugovima, tocnije, NIKAKVOG iskustva, osim jednobraznog Leminda, al i on ima dasku i lemes kao i IMT jednobraznjak, pa dodjes na isto ;)

Moj plug tvornicki ima "izbacen" plaz kao i svaki drugi IMT plug koji sam imao prilike vidjeti. Plazovi iz male privrede sto se kod nas mogu kupiti su takodjer "izvaceni"...

Dogovor je u kuci pao da se kupuje na jesen FOP-Vogel 756.2 sa svom opremom (deflektori, crtalo i tocak), pa cemo onda vidjeti kako ce ici s njim.

Takodjer imam u planu praviti trobrazni lemind (isti kao OLT PTO 2.25), jer imam takvih plugova po bascama pobacanih i isli bi za male pare. Po soji orati za zito bi s njim islo ko u margarin, a i ostajali bi manji jarci na njivi.

I lud zna da je Vogelov plug bolji od IMT pluga i tu govora nema. Kolega s cijom brenom sam orao mi prica da je gledao vogele polovne (novi su mu preskupi i ne opravdava cjenu ni jednog novog pluga) i da im cjena odrzavanja nije bajna. Za IMT plug uzme 3 daske, 3 deflektora, 2 kratka plaza i jedan dugacki, 3 lemesa nova samoostreca i opet je jeftinije prosao nego da je kupio polovan Vogel. Na Vogelu se to tako cesto ne mjenja. IMT plug polovan (a dobar nadjes za manje od 1000€ ak imas srece), sredis i ores s njim koliko te volja. Kad se potrosi, vec je zaradio za nove daske i tako u krug...

Kod mene su dosta lako obradiva tla samo je meni problem jer imam zemlje na brdu, drugo nista. Nisam uopce "kvalificiran" da s vama raspravljam o oranju, jer da dodjem u posavinu kod becarine tek bi se tamo pokazalo moje pravo znanje ;) .
 
U HR neces bas samo tako naci 757.30 za male pare a da je dobar...

756.20 da je stvarno los NEMA ispod 350-400€.
 
Letos kada sam kupovao plugove (polovne) platio sam 756.30 kao nov,prvi ranici na njemu 700e,našao sam bio 757.30 za 600e dobro stanje,prodao sam moj 757.20 za 650e u odličnom stanju
 
Pa ni ovde kod mene nisu bajne cene. Drugar prodao pomenuti 701 sa tockom i crtalom u dobrom stanju sa Kverneland daskama za 500 evra. 757.30 tesko da ima ispod 500 evra u kakvom god da je stanju...
 
Bobo je napisao(la):
Istina ziva da nemam nekog iskustva s drugim plugovima, tocnije, NIKAKVOG iskustva, osim jednobraznog Leminda, al i on ima dasku i lemes kao i IMT jednobraznjak, pa dodjes na isto ;)

Moj plug tvornicki ima "izbacen" plaz kao i svaki drugi IMT plug koji sam imao prilike vidjeti. Plazovi iz male privrede sto se kod nas mogu kupiti su takodjer "izvaceni"...

Dogovor je u kuci pao da se kupuje na jesen FOP-Vogel 756.2 sa svom opremom (deflektori, crtalo i tocak), pa cemo onda vidjeti kako ce ici s njim.

Takodjer imam u planu praviti trobrazni lemind (isti kao OLT PTO 2.25), jer imam takvih plugova po bascama pobacanih i isli bi za male pare. Po soji orati za zito bi s njim islo ko u margarin, a i ostajali bi manji jarci na njivi.

I lud zna da je Vogelov plug bolji od IMT pluga i tu govora nema. Kolega s cijom brenom sam orao mi prica da je gledao vogele polovne (novi su mu preskupi i ne opravdava cjenu ni jednog novog pluga) i da im cjena odrzavanja nije bajna. Za IMT plug uzme 3 daske, 3 deflektora, 2 kratka plaza i jedan dugacki, 3 lemesa nova samoostreca i opet je jeftinije prosao nego da je kupio polovan Vogel. Na Vogelu se to tako cesto ne mjenja. IMT plug polovan (a dobar nadjes za manje od 1000€ ak imas srece), sredis i ores s njim koliko te volja. Kad se potrosi, vec je zaradio za nove daske i tako u krug...

Kod mene su dosta lako obradiva tla samo je meni problem jer imam zemlje na brdu, drugo nista. Nisam uopce "kvalificiran" da s vama raspravljam o oranju, jer da dodjem u posavinu kod becarine tek bi se tamo pokazalo moje pravo znanje ;) .

Zemlja koju obrađujem je većinom u posavini, a živim "pod Bosutom", što je velika razlika. ::namigivanje:: No da dođeš orat i u Vinkovači atar i tu bi se malo "znojio". O Brodskom ataru neću ni pričati koliko je težak, premda i tamo ima laganih tala.

@Bobo: Baš me zanima kako će taj plug kojeg planiraš kupiti orati i kako će se IMT-549 DV nositi sa njim.
 
549 ore s imt 756 bez ikakvih problema, posudio ljetos od ujaka plug kad sam stajnjak zaoravao, i nosi ga jednako tesko/lako kao i 755, samo sto ovaj nedvojbeno bolje zaorava i bolje slaze brazde, jer je plug "prostraniji" pa se nigdje ne moze nagurati mase. naravno, zaoravanju pomaze sto se radi o plugu visokog klirensa, ali ne toliko koliko razmaknutost brazdi.

Ovaj Fop - Vogel moze samo lakse vuci, jer su daska i lemes na njemu polegnutiji nego na IMT plugu, tako da ce ga lakse vuci.
 
Nazad
Vrh