Plug - osnovna tema

Ta ručica je kod Kikija najverovatnije pričvršćena za kolenastu osovinu pomoću one "kocke", (kako je on nazvao, mada to nije kocka jer je jedna strana iskošena, kao klin), koja se često pšotroši i nastane zazor između ručice i kolenaste osovine te to više ne bude čvrsta veza. Ručicom se podešava zakretanje odnosno određeni položaj kolenaste osovine da bi se plug prisilio da ide onako kako mi želimo a ne onako kako on hoće. Taj položaj se fiksira ručicom ali ako postoji taj luft u "kocki" kolenasta osovina može još malo da se rotira oko svoje ose u odnosu na zadati položaj. To znači da u radu sasvim sigurno neće biti u onom položaju kako smo mi hteli pa se mora još dodatno pomerati da bi stojala u željenom položaju dok se plug vuče. Međutim ako je ta "kocka" baš jako pojedena može da se desi da uopšte nema dovoljno žljebova u kojima se ručica fiksira koji bi obezbedili potreban položaj kolenaste osovine dok se plug vuče. Mislim da je Čugi na to mislio.

Ja imam dva takva pluga i kod oba je to bio slučaj pa sam na jednom podbacio neki pleh između "kocke" i kolenaste osovine a na drugom, gde je taj zazor bio veći, sam skinuo tu "kocku" i navario onu kosu stranicu koja se potrošila pa je posle fino obrusio tako da sada nema više lufta.
I ja sam sa takvim plugom imao problema sa kosom vučom (naročito u tvrdom zemljištu) i zbog toga sam i kupio ove jeseni Leoparda sa kojim nemam taj problem. No to ne znači da plug nije dobar već da se jednostavno ne slaže sa traktorom kojem je minimalni razmak između zadnjih točkova 153 cm (nekad smo imali IMT 540 (sa Fiatovim motorom - nikad ga prežaliti neću), i sa njim je bio odlična kombinacija). Zato bi bilo dobro da prvo proveriš da li je sam plug ispravan, odnosno da nije možda iskrivljen negde ili nešto sl. To se kod dvobrazdnih plugova teško vizuelno uočava pa ga zato pokušaj negde otkačiti na ravan horizontalan beton i onda vidi da li je po obe ose (po dužini i širini) vodoravan. Mislim da bi trebalo prvo utvrditi ovaj prvi korak jer dalji saveti nemaju puno smisla ako plug nije u redu.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ta "kocka" je i mene mučila, no ne dugo, Isto sam podbacio flah i teraj dalje. No ručka kakvu ima nikt na svom plugu ta je ručka prva liga.
 
Tu sam ja kocku već odavno navariozavario i tu nema lufta . Čak mi trba i vremena da je otpustim.
 
Ovako deluje ok, no to se teško sa slike vidi....po položaju kol. osovine plug ti je dosta otvoren, jesi li zadnji put ovako orao sa njim? Koliko si max išao sa ručicom napred i kako se ponašao? Moraš ići "zub po zub" dok ne ubodeš odgovarajući položaj ako ne znaš "od oka" da proceniš ispravan položaj pluga u brazdi.
 
Evo tih kocki kod mene.

-ona navarena pa obrušena po meri



-i ona sa podmetnutim plehom

 
popovic je napisao(la):
Vredi li ovaj plug400.-e?

index.php

nije li polomljena donja prednja daska.
 
Nisam tako orao , nego mi bio puko osigurač u osovinici na koju se navlače donje poluge pa sam ga izbušio na stabilnoj. Osako bi on išao kao metak , ali prva brazda nebi mogla da dobaci do predhodnog prolaza . Kada ga naštelujem da ide prva sa preklopom točka , onda beži na oranje . Još ako je tvrdo onda za čas pobegne i brazda bude ko da je gazda pijan izvlačio . Kada gurm ručicu napred onda bolje ide pa tako i teram , kada nazad onda ide lakšše ali oranje nije lepo nego je više slaninasto i neslaže lepo plasticu .
 
Hmmm....kad bi imao sliku zakačenog pluga na traktor....pazi, prva brazda (zadnja četvrtina raonika) treba da se preklapa sa točkom, uzdužna osa traktora mora da ide po sredini pluga-između plužnih tela i greda pluga treba da bude paralelna sa tom osom! Šrafi, otpuštaj, pomeraj (da sad ne detaljišemo) dok ga ne dovedeš u takav položaj i MORA da klizi krz njivu, ja tako uvek radim i rezultati se vide, a volan držim sa dva prsta. Sve ovo ne važi ako je plug negde kriv.
 
Mislim da sam još pretprošle godine takav plug video na vašaru.
Kada sam prodavao berač čovek iz Putinaca, ili Jarkovaca, ne sećam se tačno, prodavao isti takav, i tražio za njega 800 evra. Ne znam dal' ga je prodao...
 
Tako sam i radio preklop od 2-4cm , ali onda mi osa pluga dođe desno od ose traktora. E sad neznam da li sa ručicom za zakretanje osovine mogu nešto popraviti i to sam mislim već probao . Stabilizatore ne bi trebalo da stežem , a ja ne mogu bez njih odmah beži u levo plug.
 
U slučaju da se ne razumemo oko ose pluga označio sam je zelenom na slici mog pluga, vidiš da je u pravcu sa osom traktora i plug ima normalan preklop sa tragom točkova, tako da iz svega ovog što si ti napisao dobijam sve više osećej da ti je taj plug mali za Zetora ako ne uspevaš ovako da ga podesiš, mada i manji plugovi se mogu podesiti da oru sa većim traktorima upravo zakretanjem ručice mada se onda brazde malo razlikuju, ali kako ti ni to ne uspeva onda mora da je negde kriv! Stvarno ne znam šta bih ti više rekao... :sta: voleo bih da mogu to uživo da vidim...
 
Da znašda sam i ja razmišljao da je moguće da je mali , jel kad otpustim stablizatore on dođe na sredinu što kazeš u osu traktora i onda traktor ne beži samo što mi onda prva brazda ne poklopi i ružno izgleda ali ispod nema neuzoranog . Reci mi koji ti je to plug radni zahvat i koliki ti je razmak točkova radi poređenja. Moj je 756.20 , Zetor , širina točkova mi je 1420mm . Koliko su ti stegnuti stabilizatori , da li bi mogao orati i bez njih.
 
Moj je plug zahvata 70cm (2x14"), dok je taj tvoj 756.20 60cm (2x12"), ne znam koliki mi je trag, sad ću ići da pogledam, mada mislim da je isti kao kod 6011, mogu orati bez lanaca, u oranju su labavi i zategnuti su tek toliko da plug ne udara u točkove pri okretanju i u vožnji.
 
~Kiki~ je napisao(la):
Kada ga naštelujem da ide prva sa preklopom točka , onda beži na oranje . Još ako je tvrdo onda za čas pobegne i brazda bude ko da je gazda pijan izvlačio . Kada gurm ručicu napred onda bolje ide pa tako i teram , kada nazad onda ide lakšše ali oranje nije lepo nego je više slaninasto i neslaže lepo plasticu .

IMT 756 plug ima radni zahvat od 60 cm tako da je linija otpora ovog pluga negde na 35 cm od kraja raonika prednje glave tj. od zida brazde iz prethodnog prohoda (pod pretpostavkom da taj kraj prednjeg raonika dolazi do samog zida brazde a ne i da ga preklapa). Da bi se uzbegla kosa vuča potrebno je da se linija otpora pluga što više približi (idealno bi bilo da se poklopi) liniji vuče traktora. Linija vuče traktora je na simetrali traktora pa to znači da je od zida brazde udaljena za polovinu unutrašnjeg razmaka zadnjih točkova traktora umanjeno za onoliko cm koliko je odmaknut zadnji točak od zida brazde (mislim koliko odmaknuto od zida brazde voziš traktor) i još umanjeno za par cm zbog pomeranja simetrale traktora usled bočnog nagiba traktora kad je u brazdi. Kad to sve uzmeš u obzir vidiš da ti je linija otpora pluga sa desne strane u odnosu na liniju vuče traktora i tako dobijaš spreg sila koji tera traktor na oranje a pug da uhvati što više zemlje. Što je razmak između ovih linija veći, veći je taj spreg sila (više ti baca traktor na oranje i teže ga držiš na volanu) pa je cilj tako podesiti ceo sistem da se ove linije što više približe jedna drugoj. To bi se moglo postići ukoliko bi vodio traktor tako da bude više odmaknut od zida brazde ali je to u ovom slučaju malo verovatno jer 756 ostavlja uzan trag u brazdi pa bi svako odmicanje od zida brazde vodilo gaženju oranja. Drugi način bi bio da smanjiš razmak između zadnjih točkova, ukoliko je to moguće.

Ja sam imao isti problem i nikako nisam mogao da ga rešim. Jednostavno mi je traktor (razmak zadnjih točkva) bio preširok za taj plug. Svi će ti reći da plug kad ore ne sme da bude sputan sa španerima na polugama odnosno mora da bude slobodan da se namesti onako kako on hoće (a on će se uvek namestiti tako da se poklope one linije sila o kojima sam govorio). I tako sam i ja postupio i evo šta mi se desilo. Plug je toliko pobegao u neorano da mu je radni zahvat umesto 60 cm bio 70 i više cm. Naravno da je to traktoru bilo teško da vuče u tvrdoj zemlji (pogotovo što plug predviđen za 60 teže nosi 70 cm od pluga predviđenog za 70 cm). Pored ovoga prva brazda je imala uvek više zemlje od druge jer je ostao jedan pojas nepodsečene zemlje uz zid brazde (jer se plug pomerio i kraj prvog raonika više nije dosezao do zida brazde). Ovo je još nekako i funkcionisalo u mekšoj zemlji ali u tvrdoj nikako, i jedino rešenje je bilo da ga desnim španerom prisilim da ide do zida brazde tj. da mu ne dopustim da pobegne u levo (u pravcu kretanja) ali to je dovodilo do kose vuče i otežanog održavanja pravca, i naravno veće potrošnje jer je traktor deo snage trošio na pritisak plaza na bok brazde. Sve varijante sam probao, plug sam pomerao po kolenastoj osovini po 1 cm koliko god je moglo da se pomera i na svakom položaju sam probao sve položaje ručice i nijedna varijanta nije dala dobre rezultate. Više godina sam ja to sve isprobavao, dok najzad nisam digao ruke i kupio plug radnog zahvata 70 cm. Tih 10 cm većeg radnog zahvata je dovelo do pomeranja linije otpora pluga za otprilike 7.5 cm što kod razmaka između točkova donosi 15 cm više i ja sam se sa ovim plugom po pitanju kose vuče preporodio. Španeri su mi sad otpušteni, plug ide ravno iza traktora i ne vuče ni na jednu stranu, prednji točkovi mi sad idu pravo i volan skoro da ni ne držim. I traktor ništa teže ne vuče ovaj plug iako ima 10 cm više zahvata. Ponoviću ponovo da je taj isti 756 radio bez greške i bez kose vuče išao za IMT-om 540 koji naravno ima uži zadnji trap.

Edit: dok sam ja sve ovo iskucao, išao da jedem i sl. vidim da je već došlo pet novih odgovora al mi žao da propadne ovo nabadanje sa jednim prstom.
techi.gif


:ppozdrav:
 
Dukej po sred srede, bravo! :ppozdrav: Baš sam mu hteo predložiti nabavku većeg pluga od 14"!
Inače isti je razmak točkova kod mene i kod teme Kiki.

Dukej kad već pomenu klopu, odoh i ja da večeram pa se vrćem na diskusije! :cao:
 
Nazad
Vrh