PDA

View Full Version : Plug - osnovna tema

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Lala iz Banata
24-10-11, 21:23
Talianu, koja je cena plavog Vogela?

talianu
24-10-11, 21:32
8400+PDV,3000 evra odmah resto kad hoću,dinare,evre,robu bez kamate.
Boki izbriši poruke ne mog ti poslati pp

rus 82
24-10-11, 21:33
koliko je povoljniji od "crvenog"

talianu
24-10-11, 21:38
Koliko ja znam 700 eura i pare odmah.

---------- Poruka napisana u 21:38 ---------- Prethodna poruka je at 21:36 ----------

I čekanje oko 2 meseca.

bewisa
24-10-11, 21:41
Posto su Vogel kupili rusi,mislim da za njihovo trziste ide u plavoj boji i sa drugim imenom.
Koliko je bio:-\?Je li njemu jaca greda?
@talianu
Verovatno ti se smucilo da slusas lagarije trgovaca polovnom gvozdjurijom sa zapada!
Zelim da ti se ulagalje u novu mehanizaciju sto pre isplati,a o komforu i kvalitetu radova da ne pricamo.;D}

talianu
24-10-11, 21:46
Pravio da ti kažem nisu me puno lagli i ubeđivali.
Uglavnom sve što sam gledao je trebalo nešto uložiti ili nije bilo po mojoj želji.
Da dam 5000 za "malo" kvalitetniji polovnjak nisam hteo jer sam u PDV-u pa me izađe manje a i uslovi plaćanja su dobri.
Greda je visine 15 cm a širinu nisam merio.

bewisa
24-10-11, 22:00
Dobar rezon,samo u razlici PDV-a dobijes nov Vogel.
Na koliki zahvat ga stelujes?

talianu
24-10-11, 22:03
Nemam pojima,danas mi tek bili serviseri za traktor.Tek za koji dan će na oranje.

miroslav k
24-10-11, 22:03
dobar plug, samo mi se nesvidja sto V&N se sklapa i pravi svugde a ne u Austriji, ako je xm onda jbi dimenzija grede trebala biti 150x100cm, za debljinu zida ne znam ali nije sigurno deblji od 8 mm

talianu
24-10-11, 22:23
Sad bio da merim 150x100 a debljinu zida ne znam.

miroslav k
24-10-11, 22:25
Sad bio da merim 150x100 a debljinu zida ne znam.
moraš da izbušiš bušilicom sa malom burgijom rupu da bi mogao da izmeriš. pozuri čekamo baš me interesuje. >:({

mikulaš
24-10-11, 22:36
Talijanu sve najbolje da te dobro služi >:({ .

cicimoric
24-10-11, 22:44
@Talianu............Ako budes orao kod nas javi mi da navratim da vidim kako to funkcionise. Ionako jos nikad nisam video kako ore 1221. Cestitam za kupovinu

talianu
24-10-11, 22:54
Miroslave,Miroslave baš sam se nasmejao.
Hvala momci.
Cici javiću se samo da prvo probam da ga naštelujem ako ne budem uspeo moraćeš ti do mene.

Lala iz Banata
25-10-11, 07:13
dobar plug, samo mi se nesvidja sto V&N se sklapa i pravi svugde a ne u Austriji, ako je xm onda jbi dimenzija grede trebala biti 150x100cm, za debljinu zida ne znam ali nije sigurno deblji od 8 mm
Ne sklapa se VN svugde, vec samo u fabrici u Madjarskoj. Iz Austrije stize samo materijal.

srdjan7
25-10-11, 10:31
moraš da izbušiš bušilicom sa malom burgijom rupu da bi mogao da izmeriš. pozuri čekamo baš me interesuje. >:({ zar nije dovoljno da skine prenji ili zadnji plasticni poklopac sa grede da bi proverio debljinu zida?

talianu
26-10-11, 19:48
zar nije dovoljno da skine prenji ili zadnji plasticni poklopac sa grede da bi proverio debljinu zida?
Ma čovek se zezo malo :lol:

miroslav k
26-10-11, 20:07
ne stvarno me interesuje debljina zida, jer su krajevi zavareni ili ima plasticni polkopci?

talianu
26-10-11, 20:12
Ima plastični poklopac,sad sam se istuširao pa mi se ne izlazi,sutra ćeš dobiti imformaciju.

Zoran0230
27-10-11, 20:39
http://www.mojauto.rs/polovni-tarktori/812867_REGENT_saturn_1996_god

K (http://www.mojauto.rs/polovni-tarktori/812867_REGENT_saturn_1996_god)oliko vredi ovaj plug-daske loše-interesuje me zato što ide uz 552 mtz

mirko 015
27-10-11, 20:45
Zoki puno je to para,vredi mnogo manje.Mislim da je stariji.

rus 82
27-10-11, 20:47
na kilu vredi dosta

Zoran0230
27-10-11, 20:55
On njegov traktor ceni i plug a podcenjuje moja prikolica jer kaže da zmajevku od 7t može da kupi za 2500E.meni toliko nije potreban plug ali zbog traktora sad mudrujem šta da radim,izvinjavam se što sam malo otišao iz teme ali zbog toga sam postavio pitanje.

mirko 015
27-10-11, 20:57
Izace puno para,kad promeni daske i raonike i ako jos nesto fali.Na kilo 22 din.Lkl{{>:({

vojvođanin
27-10-11, 21:03
On njegov traktor ceni i plug a podcenjuje moja prikolica jer kaže da zmajevku od 7t može da kupi za 2500E.meni toliko nije potreban plug ali zbog traktora sad mudrujem šta da radim,izvinjavam se što sam malo otišao iz teme ali zbog toga sam postavio pitanje.

Izvinjavam se ...propustio sam , koliko je love?

Zoran0230
27-10-11, 21:06
Za plug i traktor treba da dam zmajevku i 3500E

rus 82
27-10-11, 21:09
previse to dvoje vredi duplo manje

Zoran0230
27-10-11, 21:21
I ja mislim da bih preplatio u takvoj varijanti jer 552 se može nači dobar i za 4500 a cena obrtača mi nije poznata,zato i pitam

rus 82
27-10-11, 21:25
552 za 4500e gde to ima.za te pare mtz82

Zoran0230
27-10-11, 21:28
552 za 4500e gde to ima.za te pare mtz82
Ako misliš na stariji tip.onda da ali noviji tipovi su već skuplji

rus 82
27-10-11, 21:33
sta ima veze koji je tip u poredjenju sa 52 om

KishRobert
27-10-11, 21:37
Pa to je jako puno para.
A plug je k'o batina.

Zoran0230
27-10-11, 21:42
Ja sam laik za obrtače a i nisu mi preko potrebni,a ova ti je dobra Kiš.Ipak hvala ljudi-Najbolje da ja prodam zmajevku i lepo odem i kupim traktor ali to ne ide tako brzo a ja bi što pre da odradim ali izgleda da moram malo oladiti

Matic
27-10-11, 21:44
Zar niste čitali da se sa obrtačem povećavaju prinosi?

vojvođanin
27-10-11, 21:45
Ja sam laik za obrtače a i nisu mi preko potrebni,a ova ti je dobra Kiš.Ipak hvala ljudi-Najbolje da ja prodam zmajevku i lepo odem i kupim traktor ali to ne ide tako brzo a ja bi što pre da odradim ali izgleda da moram malo oladiti

Što je brzo, to je i kuso.....Sad će još malo kraj poslova i onda kreće trgovina.Do proleća ćeš naći nešto...>:({

Matiću, posebno ako je iz Švajcarske....to si zaboravio..:lol:

zombie_666
27-10-11, 21:47
Evo jednog zanimljivog pluga, jednobrazd obrtač Nardi, plug za tzv. "rigolanje" tj. jako duboko oranje. Imao sam zadovoljstvo gledati ih uživo na sajmu prije par godina i imam samo riječi hvale za konstrukciju i masivnost, plugovi kao da su pravljeni za oranje kamenja a ne zemlje. Na sajmu je bio i plug gotovo identičan ovom sa oglasa, ali sa hidr. okretanjem i spram konstrukcije, mislim da je teži od prosječnog dvobrazda obrtača. Daska mu bila je zaista ogromna, mislim da bi se s njim moglo orati i 50cm.

http://www.pik.ba/artikal/1124431/-veliki-plug-nardi/

Mačvanin 82
27-10-11, 21:48
nebi me čudilo da se i prinos poveća

Zoran0230
27-10-11, 21:49
Vojvođanin-svaka ti je na mestu
Matiću,kako da nismo čuli,čak i duplo veći prinos a što više brazdi time i prinos veći

Mačvanin 82
27-10-11, 21:51
vi ste bili u CH kad ismevate mišljenje Dragana 82

zombie_666
27-10-11, 21:52
Zar niste čitali da se sa obrtačem povećavaju prinosi?

Mala ispravka, ne samim obrtačem, već time što on omogućava oranje bez formiranja razorica koje u brdovitim terenima dovode do formiranja bujica u slučaju jakih kiša a koje, dok je usjev mlad (npr. kukuruz) mogu da naprave ogromnu štetu, a što se meni i svima u mojoj okolini više puta desilo prošle godine. Npr, obična razorica košta 3-4 reda kukuruza duž cijele njive. Žao mi je na blagom offtopic, ali morao sam Zoranu objasniti o čemu se radi, da se čovjek ne zbuni badava.

Zoran0230
27-10-11, 21:56
Zombie,zato se plug poplići kad se završava oranje i onda tog problema nema i zavisi kako oreš,okolo ili iz sredine,ako ideš iz sredine onda ni nemaš razor

Mačvanin 82
27-10-11, 21:57
evo još jedne prednosti u nizu za plugove prevrtače

Matic
27-10-11, 21:59
Zna se kako se zatrpava razor.Ko je majstor za oranje zatrpa ga samo tako.

vojvođanin
27-10-11, 22:02
evo još jedne prednosti u nizu za plugove prevrtače

Al" velika razlika u nabavnoj ceni...

Mačvanin 82
27-10-11, 22:04
sve se to posle vrati

zombie_666
27-10-11, 22:05
Zombie,zato se plug poplići kad se završava oranje i onda tog problema nema i zavisi kako oreš,okolo ili iz sredine,ako ideš iz sredine onda ni nemaš razor

Znam, samo što nije sve tako jednostavno kao što se čini. Parcele male, nepravilnog oblika, jako brdovito, nageto na sve strane a komšije napadaju sa svih strana i odoravaju, naoravaju, preoravaju, ako ti naoreš on odore i pokvari medju, ako on naore ti moras da odores jer inače posije i na medju i tvrdi da je medja u tvom (začas ti ispare dvije brazde duž cijele njive), visinske razlike na medjama i do 1.5m...ma pisao sam o tome ranije, neću više da se ponavljam.

Kad 20-30 godina moras da ores na samo jedan način, tj. sa pravljenjem razora, onda se na sred njive formira kanal i po 40-50cm niži od ostatka njive, djaba što ti njega zatrpavas.

Nek svako koristi ono što mu treba, bezveze se desetak strana na pola tema podje*avate oko obrtača, kao da bih ga ja kupovao da mi nije trebao...

Zoran0230
27-10-11, 22:05

Tačno,kad završiš opet se vratiš i to je to

dragan82
27-10-11, 22:06
Razlika jeste velika , ali posle dolazi usteda obrtacem. Ma koliki majstor bio za razor, uvek taj razor prestavlja veliki problem . Bar je meni predstavljeo.

Mačvanin 82
27-10-11, 22:09
obrtače može da pljuje samo onaj ko ih nema a kada bih samo jednom probao da ore sa njima nebih nikad više otkačio. pa se valjda zato sada masovno uvoze i kupuje svejedno novi ili polovni

samo glupo je pisati i diskutovati o njima,jer cela Evropa i 75% Srbije ih koristi

Matic
27-10-11, 22:12
A ko ih pljuje?O čemu se ovde u stvari priča i piše?

Mačvanin 82
27-10-11, 22:15
evo ja čitam ovu i poslednjih nekoliko stranica unazad i vidm da gde god je Dragan82 napomenuo prevrtače neko se našao pametan da kaže kako to nije dobro,eto o tome se radi. Čovek mislim,samo priča šta je video i doživeo,ja u tome nevidim ništa loše

rus 82
27-10-11, 22:16
nisi upucen u dragana82

Zoran0230
27-10-11, 22:17
Niko nije ni spomenuo da oni nisu dobri ali za naše standarde su malo skupi pa se opredeljujemo za ono što možemo sebi da priuštimo,ali da je prinos veči-to ne pije vodu

KishRobert
27-10-11, 22:18
Nisu prevrtaci,nego OBRTACI!

dragan82
27-10-11, 22:22
Moje misljenje je da svako ko nema pare , a treba mu plug. Neka kupi polovnog ravnjaka , jer ce za koju godinu kad zaradi malo para kupiti obrtaca. Ali po meni nije rentabilno kupiti novog ravnjaka , koji je dosta skup, kad uzmemo u obzir da je njihovo vreme proslo.

Mačvanin 82
27-10-11, 22:23
svi mi znamo naše standarde i šta ko može i nemože i naravno svi se trudimo na nam bude što bolje,to niko nespori,a pročitaj ti druže slobodno unazad pa ćeš videti šta su pisali.

a to dal se kaže prevrtač ili obrtač,mislim da je svejedno

mirko 015
27-10-11, 22:25
Ovde se srbija svela samo na ravnicu,a ostatak srbije neka ore sa volovimaLkl{{,salu na stranu kako ja da vucem obrtaca-prevrtaca kod mene u brdu>:({

zombie_666
27-10-11, 22:26
Niko nije ni spomenuo da oni nisu dobri ali za naše standarde su malo skupi pa se opredeljujemo za ono što možemo sebi da priuštimo,ali da je prinos veči-to ne pije vodu

Zorane, jesi li pročitao moj post ranije? To za prinos sam ja nekad ranije napisao objašnjavajući kako se oranjem na jednu stranu na mom kraju izbjegavaju bujice, šteta bude manja pa je prinos veći. Sad su se neki uhvatili za to i podje*avaju se na moj račun, iako jako dobro znaju na šta sam mislio pošto sam opisao kako se prinos povećava. Mislim da je u stvari moja greška, nisam trebao napisati da se prinos povećava, već da se sprečava nastanak štete na prinosu, ili da se izbjegavaju gubici ili tako nešto. Evo, izvinjavam se svima kojima je smetala ta izjava, izgleda da sam se pogrešno izrazio.

Oranjem obrtačima se NE POVEĆAVA prinos (jer to naravno nije moguće, obrtač je plug kao i svaki drugi plug), već se u specifičnim brdskim uslovima olakšava i pojednostavljuje rad, te se sprečava nastanak gubitaka usljed bujica.

Eto, jesam li sad bio jasan?

@Mirko

Ja imam i obrtač 2x10", čak IMT 539 ore odlično s njim.

spasoje
27-10-11, 22:26
Postoje zemljista gde su slogovi max. 10 tak. metara i na parceli imate puno (dola ) razorica koje uvek moraju biti ociscene zbog oticanja vode bilo da se radi o zimskoj brazdi ili o posejanoj kulturi. U takvoj parceli nemate svrhe vuci obrtac jer kad izadjete na ovratine bilo levo ili desno nema potrebe ni za kakvim rikvercom jer naj dalje 4 do 5m od vas je brazda .Samo malo kocnica, plug dole i gas..Na nasoj opstini postoji i nesto zemljista ( mi je zovemo poljnjaca)pjeskovitog tipa gde kad kisa pada 15 dana kada sutra usja sunce posle podne ides u njivu. E tu bi dosao dobro obrtac plug jer je naj bolje da nemas ni jedne razolice na njoj i da je sto ravnija.>:({Sticem utisak da neki hoce da nas ubede da je plug obrtac neophodan u svakoj parceli. Sta kad covek ima duge parcele i uske treba da da duplo vise novaca za obrtac a vec :lol:ima ravnjak.. gluposti!!!

Zrenjaninac
27-10-11, 22:28

Kad pogledaš sa druge strane videćeš da nije skup obrtač.Ako imaš jedno 80 njiva i na svakoj njivi izgubiš dve vrste ( razor,slog,međa sa jednim i drugim komšijom) dođeš do cifre od 160vrsti a to mu je 6jut puta prinos kukuruza od 5000kg dođeš do cifre od 3 vagona pa pomnoži sa bilo kojom cenom i samo će ti se kasti za koliko se otplati.Da ne spominjem ravnomerniju dubinu oranja ( nema iskakanja pluga ako naiđe na tvrđe zemljište ) i zasigurno malo veći prinos ušteda u vremenu i nafti gde nemoraš da zatrpavaš razore i u proleće da tri puta prelaziš da bi poravnao isto.Nemoj pogrešno da me shvatih i ja sam do juče orao i naorao se sa ravnjacima ali obrtač je obrtač.

Mačvanin 82
27-10-11, 22:29
zombi bio si ti jasan,niko nepolemiše prinos,samo komentarišemo o obrtačima

Pocerac, druže skoro cela Austrija i Švajcarska je u brdima pa kako misliš kako oni oru tamo,veruj bez problema

North ARMY
27-10-11, 22:33
Samo mi nije jasno gde se nalazi ta Srbija u kojoj ima 75% obrtaca ? Ja zivim u jednoj Srbiji,ali je dosta siromasna i broj obrtaca je ~0.75%.

Zoran0230
27-10-11, 22:34
Kad pogledaš sa druge strane videćeš da nije skup obrtač.Ako imaš jedno 80 njiva i na svakoj njivi izgubiš dve vrste ( razor,slog,međa sa jednim i drugim komšijom) dođeš do cifre od 160vrsti a to mu je 6jut puta prinos kukuruza od 5000kg dođeš do cifre od 3 vagona pa pomnoži sa bilo kojom cenom i samo će ti se kasti za koliko se otplati.Da ne spominjem ravnomerniju dubinu oranja ( nema iskakanja pluga ako naiđe na tvrđe zemljište ) i zasigurno malo veći prinos ušteda u vremenu i nafti gde nemoraš da zatrpavaš razore i u proleće da tri puta prelaziš da bi poravnao isto.Nemoj pogrešno da me shvatih i ja sam do juče orao i naorao se sa ravnjacima ali obrtač je obrtač.

Ma nisam ni rekao da obrtači nisu dobri ali su skupi

zombie_666
27-10-11, 22:34
@Spasoje

Baš o tome sam i ja ranije govorio. Negdje je zgodno imati jedan plug, negdje drugi.

@Zrenjaninac

JA imam baš taj problem, dosta parcela (9) i na svakoj imam 2-3 sloga ili razora. To i pokušavam da izbjegnem jer je, izmedju ostalog, velika danguba u vremenu i gorivu.

Mačvanin 82
27-10-11, 22:39
0.75
ok lep podatak
pogledajte Zrenjaninca i njegovu mehanizaciju,sigurno obradjuje hektara i hektara, i naravno kupuje savremenu mehanizaciju,naravno i sam kaže šta mu se se u praksi bolje pokazalo,zato je to i uzeo.

Matic
27-10-11, 22:40
To je sviranje da ne kažem čemu.Za nekoga ko radi 500+hektara taj plug je isplativ jer ima dosta da radi pa mu štedi vreme.Za nekoga ko radi od 20 do 200k.j ne potreban je čak ima i jedan primer gde čovek radi blizu 1.000 k.j a ore sa ravnjacima.Takvo je vreme da se na paradiranje po selu više gleda nego na stvarne potrebe.

mirko 015
27-10-11, 22:42
Gledam ovde se komentarise kao da su svi clanovi multimilioneri.Kod nas malo stize dvobraznih obrtaca 2X10 koji su najpotrebniji u brdskim krajevima, jer ih preko ima malo a i ovi sto uvoze preko nece da doteraju jer je na njima siromasna zarada.Tako da ce mo jos 100 godina orati sa ravnjacima.

Mačvanin 82
27-10-11, 22:44
evo vam primera,Matić nema obrtač i naravno odamh je ljuti protivnik te vrste plugova. Treba biti realan i videti iz priče iskusnih ljudi kojih ovde na forumu ima dosta,naravno svi smo mi radili prvo sa volovima i drvenim plugovima,pa dodjoše traktori i plugovi normalni ravnjaci,evo tehnologija stigla do obrtača,tako da se bolje od boljeg ide

mirko 015
27-10-11, 22:46
Koliko je tezak obrtac 14 coli dvobrazni,naprimer regent ili slicno.Po mojim podacima iz kataloga oko 800kg. ako negresim.I sa cime ja to ovde kod mene da vucem.Sa rakovicom 60:lol:

North ARMY
27-10-11, 22:48
Zao mi jednog prijatelja imao lep zivot radio oko 100-200kj i onda resio da kupi nov obrtac renomirane marke,naravno teoretski mu je plug bio isplativ ali u praksi ... jok!!
Sad ore sa starim ravnjakom,a obrtaca pojele kamate i neko se usrecio kupivsi ga na placu oduzete mehanizacije.

KishRobert
27-10-11, 22:48
evo vam primera,Matić nema obrtač i naravno odamh je ljuti protivnik te vrste plugova. Treba biti realan i videti iz priče iskusnih ljudi kojih ovde na forumu ima dosta,naravno svi smo mi radili prvo sa volovima i drvenim plugovima,pa dodjoše traktori i plugovi normalni ravnjaci,evo tehnologija stigla do obrtača,tako da se bolje od boljeg ide
Otkud tebi to da je on protivnik toga?
Mozda ljudi imaju prece stvari od obrtaca pluga!

talianu
27-10-11, 22:50
Tačno,ovo su sve razlozi zašto sam i ja uzeo obrtač.Jes da košta ko da sam ore ali na svakoj njivi gde sam orao na stranu imao sam lošiji kukuruz. Jes da nisam neki majstor i ne znam da zatrpavam razore i međe.danas sam prvi put orao sa obrtačem i zadovoljan sam treba još par stvari finiširati i biće ok.

Zoran0230
27-10-11, 22:51
Otkud tebi to da je on protivnik toga?
Mozda ljudi imaju prece stvari od obrtaca pluga!

potpisujem

mirko 015
27-10-11, 22:51
Drustvo tesko je vreme,krpimo se kako mozemo,kupujemo,prodajemo,pokusavoma kao da nesto poboljsamo sve ali sve teze.

RatkoPa
27-10-11, 22:53
evo vam primera,Matić nema obrtač i naravno odamh je ljuti protivnik te vrste plugova. Treba biti realan i videti iz priče iskusnih ljudi kojih ovde na forumu ima dosta,naravno svi smo mi radili prvo sa volovima i drvenim plugovima,pa dodjoše traktori i plugovi normalni ravnjaci,evo tehnologija stigla do obrtača,tako da se bolje od boljeg ide@Macvanin82 a koji plug ti imas?

Mačvanin 82
27-10-11, 22:58
ovo nije tema ko može da kupi i ko nemože da kupi i ko ima traktor da može da zakači takav plug illi ne i niko nikog netere da kupi takav plug i dal je nekom kamata pojela ili ne takav plug,mislim da se ovde priča samo o prednosti obrtača i ništa više. Ja hoću samo da kažem da realno treba priznati da su mnogo bolji i da imaju mnogo više prednosti nad ravnjacima,a ko hoće nek kupi koji god hoće plug

dragan82
27-10-11, 23:02
Talijanu ja sam probao sve cake sa ravnjakom. Napravim mali razor u jesen , u prolece ne smem da udjem u njega jer ga voda jos 3x povecala i produbila. Bilo ne ponovilo se. I ti ces sada malo da se odmoris obrtacem. Daj neku sliku od pluga sto si kupio .

---------- Poruka napisana u 23:02 ---------- Prethodna poruka je at 22:58 ----------

Mirko 015 Nema obrtac 800kg Proceni i sam sa ove fotografije

http://i40.tinypic.com/ftge0y.jpg

Mačvanin 82
27-10-11, 23:02
RatkoPA
druže ako hoćeš iskreno tri pluga imam

jednobrazni 16coli - deda u zadruzi u njegovo vreme pravio
dvobrazni 756 v.k.
i
Vogel M950 3+1 naravno obrtač

Mirko 015
na sajtu Consuma piše tri brazde Vogel 950 obrtač oko 735kg

spasoje
27-10-11, 23:03
@NA Daj nemoj iti zezati. Neko ko radi toliko zemlje nemoze propasti zbog jednog pluga bio obr. ili ne .. Nesto drugo kod njega skripi a zaleg;o je plug...>:({

Zrenjaninac
27-10-11, 23:03
Matiću ima i drugih mnogo jeftinijih stvari za paradiranje po selu a plug sigurno nije jedan od njih već da ore i da ore.Ne vidim kakvo je to sviranje k..cu citiram tvoje reči, jer da nevalja nebi se ni proizvodili a ljudi nebih kupovali.A taj što radi 1000jut i ore za ravnjakom njegov je problem a ne naš.Možda ima nekog i sa 50jut a ore sa obrtačem to nema nikakve veze.Lepo sam vam napisao da se maltane sam otplati a ti možeš i tu računicu da prepoloviš pa opet dođeš do zadovoljavajućeg rezultata a i brate imaš plug za narednih dvadeset godina sigurno da ne razmišljaš.

North ARMY
27-10-11, 23:07
@NA Daj nemoj iti zezati. Neko ko radi toliko zemlje nemoze propasti zbog jednog pluga bio obr. ili ne .. Nesto drugo kod njega skripi a zaleg;o je plug...>:({
Plug je bio 15 000e + kamate,a nije samo u skupom plugu video zaradu nego jos par masina,jedna godina losa sa cenama i cao nema ga. :){{

Zrenjaninac
27-10-11, 23:10
Za svaki kredit treba imati i neku zaleđinu ne 100% ali barem 50-60% ili ti dve do tri godine unapred barem u našem poslu i uslovima na tržištu.

dragan82
27-10-11, 23:14
Pa banke takve vole. Kad god se unajmljujemo i uzimamo kredit , tad moramo da se izracunamo kao da ce narednih 5 god biti najgore moguce godine , i ako nam se tad na papiru isplati , onda mi samo tako mozemo uzimati kredit. Jer pogotovu onda kad imamo dugove , e bas tad se desi jos neka nesreca pored nerodne godina , i tad smo pukli.

Mačvanin 82
27-10-11, 23:15
pa cela Srbija je pod pušingom,koliko je samo forumaša u zadnje tri godine uzelo nove mašine i traktore,naravno nikom lako nije,pamet u glavu,što rekao Zrenjaninac nemožeš računati da će svakak godina doneti 14t/ha kukuruza ili 8t/ha soje. A i plug se neuzima na godinu dana,a sigurno kada neko upi nov pa ima da ga služi dugo,dugo

MONTOYA
27-10-11, 23:24
zemljak,izbriši koju p.poruku,ne mogu da ti pošaljem

Mačvanin 82
27-10-11, 23:33
izbrisano,ok

mirko 015
27-10-11, 23:35
Dragane u katalogu IMT-a pise da je 757 tezak 290kg. a dvobrazni obrtac takav 785kg(mehanicki).E sad nagradno pitanje je koliko je tezak taj sa slike

dragan82
27-10-11, 23:51
Moslim da nije tezi od 600kg. Pogledacu sutra da vidim sta pise na njemu.
U svakom slucaju njega Rakoviva ne moze da bnosi do njive.

mirko 015
27-10-11, 23:59
Moze da nosi ako je 600,ali nije to to.Treba ga i vuciLkl{{

Mačvanin 82
28-10-11, 00:03
nosiće dok se ulje ne zagreje pa ima plugovi samo da padaju,nije to za Rakanu,a nema ona hidrauliku za to,nemože da okreće plugove

dragan82
28-10-11, 00:05
Imam ovaj kuci.
http://i43.tinypic.com/347bh8m.jpg

Pomerali smo ga Rakovicom s mesta na mesto , ali jedva sto prednjim gumama pipa zemlju. Mnogo je dugacak unazad i pravi veliki prekret. Nismo imali prilike cak ni malo da ga probamo. Probao sam obrtac , ali mnogo manji od ovog.

zombie_666
28-10-11, 05:50
Koliko je tezak obrtac 14 coli dvobrazni,naprimer regent ili slicno.Po mojim podacima iz kataloga oko 800kg. ako negresim.I sa cime ja to ovde kod mene da vucem.Sa rakovicom 60:lol:

Moj Rabe 2x12" je težak kao crna zemlja, premještam ga sa 539 al mu nije lako, mislim da ima 400-500kg, nisam siguran (vući će ga h-360). Obrtač je u osnovi težak kao dva ravnjaka istog zahvata jer svakako ima sve dvostruko, a ram koji je jedinstven mora biti dosta masivniji zbog sopstvene mase pluga. Kao što Mirko kaže, mali obrtači su jako rijetki (mislim na 2x10"), ja sam onaj moj jedva našao jer mi je trebao bas za 539 (veoma je lagan, oko 250kg jer je izvagan).

@Dragan82

Nedavno sam gledao kako ore IMT 577 sa VN 2x14" obrtačem koji em ima visoki klirens, em je dugačak preko svake mjere i dizao je traktor na uvratinama (nema tegove, nije duplak).

kloki
28-10-11, 09:17
mogu reći svoje skromno iskustvo a to je da je orati obrtačem pravo zadovoljstvo u odnosu na ravnjak
nikad nisam imao brazde sa ravnjakom čak sam uspeo da napravim i breg gde je bila rupa ali
znate koliko je teško orati oranje kad se zatrpava brazda još ako se nepali kukuruz pa to se sve upetlja
a još tu budu dva reda travljiva katastrofa
istina je da se obrtač sam otplati jer
imam 30-40 parcela svakakvih površina i na svakoj po dva tri loša reda zbog vraćanja zemlje
kada se to sabere skupi se lepa cifra a plug sam platio samo 2000€
o podoravanju širokih parcela neću ni da govorim jer me je to rikvercovanje izluđivalo sa ravnjakom

Bećarina pusta
28-10-11, 11:16
Dragane u katalogu IMT-a pise da je 757 tezak 290kg. a dvobrazni obrtac takav 785kg(mehanicki).E sad nagradno pitanje je koliko je tezak taj sa slike

Čisto usporedbe radi. Imao sam Lemken 3x12", 2+1, pune daske, povišenja i produžetci dasaka, željezni kopirni točak, zadnje crtalo, na prednje dvije brzade noževi umjesto crtala. On je bio težak ravno 630 kg. Nije mi dao vrga mira pa sam ga nosio na vagu i izvago.

Što se tiče okretača mogu reći (iz vlastitog iskustva) da je sa njima puno jednostavnije, kvalitetnije i brže orati. Znao sam i podatak o uštedi vremena kad se ore sa ravnjakom i okretačem u ovisnosti o širini sloga i izgubljenom vremenu kod okretanja sa okretačem tj. kod vozanja sa ravnjakom (od brazde do brazde). Okretač u konačnici odnosi pobjedu u tom pogledu. O prednosti oranja bez razora i naora je bezpotrebno pričati, o ispravljanju klinova, međa... Okretač mi je bio "spor" jedino u oranju bašči i vrlo malih parcela jer sam imao okretač 2x10" za malog fergusona, pa dok ga okrenem ja sam već u suprotnoj brazdi sa ravnjakom. U svim ostalim situacijam okretač mi je bio puno bolji izbor. Nadalje prednost oranja ravnjakom vidim kod ljudi koji imaju problema sa površinskom stagnacijskom vodom pa onda moraju orati njive na puno slogova-razora. No i to se da rješit sa dubljim oranjem kad su povoljni uvjeti, sa podrivanjem... Ipak ima tala kod kojih se i uz te mjere mora orati na slogove, no postotni udio takvih tala je vrlo mal. Uglavnom okretač je plug kojem dajem veliku prednost u odnosu na ravnjaka jer kad se sve sagleda na njegovoj stranu je kvalitetnije i ravnije oranje, lakša i brža predsjetvena priprema, lakša sjetva, laška žetva (pogotovo soje)... itd. Možemo mi tu tupit koječega kolko oćemo no to je tako i kapija.

Neko je potego pitanje okretača za manje traktore tipa od malog fergusona do Rakovice. Ima i plugova za njih samo što ih je teže naći polovne, al kad je čovjek uporan nađe ih. Dat ću jedan primjer iz Slovenije. Tamo se za 300-500-600 eura može naći urednih dvobrazdnih plugova Batuje 10" i 12" kao i jednobrazdnih 14" koje ti "manji" traktori nose i rade sa njima bez brige. Bacite malo oko na Slo. oglasnike pa ćete ih nać.

nikola_VUK
28-10-11, 12:01
Neko je potego pitanje okretača za manje traktore tipa od malog fergusona do Rakovice. Ima i plugova za njih samo što ih je teže naći polovne, al kad je čovjek uporan nađe ih. Dat ću jedan primjer iz Slovenije. Tamo se za 300-500-600 eura može naći urednih dvobrazdnih plugova Batuje 10" i 12" kao i jednobrazdnih 14" koje ti "manji" traktori nose i rade sa njima bez brige. Bacite malo oko na Slo. oglasnike pa ćete ih nać.

Evo i primera, malo pre sam gledao nešto:http://www.avto.net/_TOVORNA/ad.asp?ID=5248365

mirko 015
28-10-11, 13:31
Sve je to lepo,ali kako ja sa rakovicom da odnesem plug od 500-600 kila do njive,a putevi su takvi da jedva i samim traktorom prodjem.Nema se :-\,male povrsine se kod nas obradjuju i on nemoze da se otplati ni za 20 godina.A veci deo srbije je ovakav kao sto sam opisao>:({

dukej
28-10-11, 15:43
Da li bi neko mogao objasniti kako obrtača koristiti sa Rakovicom 65? Da bi se kod nje koristio izlaz za kipovanje potrebno je prebaciti jedan ventil ispod sedišta u drugi položaj i tad je hidraulik za poluge van funkcije. Dakle, za okretanje pluga bi bilo potrebno: podići poluge, prebaciti ventil u položćaj za kipovanje (ne znam šta se tad dešava sa polugama, da li su zaključane u gornjem položaju ili padaju dole), okrenuti plug, vratiti ventil u položaj za rad sa polugama i tek tada ući u brazdu i spustiti plug. Pomenuti ventil nema ručicu već je u obliku šrafa, pa ga je potrebno ključem okrenuti. Ne znam da li je predviđen za takvu učestalu manipulaciju sa njim.

Takođe me zanima kako bi obrtač radio u kombinaciji sa IMT -ovom hidraulikom. Ne znam koliko je praktično naštelovane ručice za regulaciju vuče u svakom prohodu pomerati zbog okretanja pluga...

Interesuje me da li sam ja dobro shvatio kako bi trebalo raditi sa obrtačem i pomenutim traktorima, ili ima neki lakši način za to. Inače, mislim da je obrtač bolje rešenje od ravnjaka samo ako je traktor u mogućnosti da radi sa njim.

zombie_666
28-10-11, 18:28
Zaista ne znam kako bi to radilo kod Rakovice jer ima malo čudnu hidrauliku, ali postoje i obrtači sa mehaničkim okretanjem, oba moja se okreću ručno. Poluga za aktiviranje se može pomjeriti prstom i plug se sam okrene, evo snimak kako se moja Rabe okreće

http://www.youtube.com/watch?v=z8t5MLpyDc0

Neki obrtači imaju jednosmjerni hidraulični cilindar i veliku oprugu a neki imaju dvosmjerni cilindar. Npr, spominjao sam komšiju koji je orao sa IMT 577 i velikim dvobrazdom. On ima jednosmjerni cilindar (crijevo se spaja na izlaz za kipu) a pored cilindra se nalazi jaka opruga. Kada on hoće da okrene plug, prvo pusti ručicu tj. kao da hoće da spusti kipu. Opruga tada skupi cilindar a plug se okrene nešto više od pola svog puta. Potom ponovo podigne ručicu, ulje izduži cilindar koji plug okrene do kraja i tako ukrug. Kod obrtača sa dvosmjernim cilindrom potrebno je dva crijeva spojiti na dva izlaza (potrebno je imati takvu hidrauliku) i tada jednostavno pomjeranjem ručice na jednu ili drugu stranu okrećemo plug. Mehaničko okretanje je najjednostavnije za korištenje, moj plug ima mogućnost automatskog okretanja, tj. mehanizam se sam aktivia čim ga podignem u krajnji gornji položaj, ali ne koristim tu mogućnost. Inače, plugovi sa mehaničkim okretanjem se moraju spustiti do kraja i opet podići kako bi se ponovo okrenuli. Za traktore kakva je Rakovica moguće je koristiti samo obrtač sa mehaničkim okretanjem (to pretpostavljam na osnovu toga kako si objasnio njen rad) a kod IMT mogu i sa hidrauličnim okretanjem, ali samo sa jednosmjernim cilindrom jer većina iMT traktora ima samo jednosmjerni hidraulični izlaz.

Bobo
28-10-11, 22:34
E da vidim tog dasu koji ce sa IMT-ovim izvodim za kipanje okrenuti plug i orati tako s njim a da ne ugradi neki ventilski sklop u sistem hidraulike.

I Rakovica i IMT traktori manjih snaga u dodatnoj opremi imaju dvosmjerni hidraulicni izlaz, koji je neovisan o podiznim polugama a moze biti i jednoradni i dvoradni pomicanjem rucice na samom razvodniku. Samo je na moj 549 nadoplata za razvodnik i dodatnu pumpu koja ga napaja bila 700€ pa smo od toga odustali, jer nam tad nije trebalo...

Mehanicki okretaci su jako dobra stvar u ravnici, al kako ga okrenuti kad traktor stoji na nagnutom terenu, to mi nikako nije jasno. komfor se gubi, samim time sto najprije treba okrenuti traktor u povoljan polozaj na kraju njive, i tek tada povuci rucicu za okretanje i onda nastaviti okretanje traktora i ulazak u iducu brazdu. istina, jednostavnije je nego orati uvijek na istu stranu, ali mehanicki okretaci mi se nikako nisu svidjali, kao ni hidraulicni okretaci s jednim crijevom i protuoprugom, iako i taj radi svoj posao.

Jedna covjek mi je pricao da je malo tezi posao okrenuti visebrazni plug (on je tad imao 4 brazde RABE plug s jednim crijevom i oprugama) na nagnutom terenu, jer ga moras "hvatati" kad dodje do kraja, inace se vrati na istu stranu... Al na sve se covjek navikne vrlo brzo, tako da ni ovoj "mani" ne dajem neku veliku paznju, samo ukazujem na ono sto mi ljudi pricaju.

mirko 015
28-10-11, 22:42
Dukej i Bobo,odlicna pitanja i konstatacije.Sve ima svoje prednosti i mane>:({

kloki
29-10-11, 00:44
moj okretač ima dvosmerni klip ali koristi samo jedno crevo pod pritiskom a kroz drugo samo vraća ulje nazad nikad nije pod pritiskom
na plugu postoji regulator koji okreće smer ulja u klipu a ja uvek guram ulje u jedno isto crevo
tako da bi mogao raditi i sa imt jedino da se drugo crevo spoji negde na blok da samo vraća ulje nazad

Bobo
29-10-11, 01:10
Kolega, IMT kao takav u standardnoj izvedbi bez dodatnog jednosmjerno/dvosmjernog razvodnika nema sanse da okrene plug... IMT je malo cudna biljka i kad mu spojis neki cilindar na izvod za kipanje (okretanje pluga) i das mu ulje, on ce nastojati ulje poslati u cilindar s manjim otporom (ili ce podizati poluge ili ce okretati plug ako je to u danom trenutku laksa operacija) Nakon sto plug dodje u mjesto gdje je cilindar skroz izvucen, valja sad iskljuciti dovod ulja tako da ga opruge vrate u skupljeni polozaj i tako do kraja okrenuti plug. Stos je taj sto ce IMT traktor najvjerovatnije spustiti plug na zemlju, nego ga okrenuti do kraja, jer je lakse (ovisi opet o tezini i izvedbi pluga) pustiti plug dolje, nego ga drzati na polugama i ujedno okretati.

Bar ja ovako mislim, da je teze okretaca drzati na polugama, nego ga i drzati i okretati u isto vrijeme, bez obzira bio to jednosmjerni ili dvosmjerni cilindar za okretanje na plugu, princip je vise-manje isti...

Druga je solucija ako je plug na zemlji i ides ga podici u zrak, postoji sansa da ce se tokom samog dizanja poceti izvlaciti i cilindar za okretanje i onda opet imas muku...

Dakle, ja i dalje mislim da bez razvodnika ili nekog ventila (koji ce biti na crijevu pluga kojeg treba stalno otvarati/zatvarati po potrebi) sa IMT traktorom nema oranja s hidraulicnim okretacem...

Molim nekog strucnijeg tko je ovo mozda nekad i probao, da se izjasni, jer ovo nemam gdje u praksi isprobati da bih bio 100% siguran.

kloki
29-10-11, 01:19
u pravu si
ali samo onaj mali dodatni ventilić što odvaka poluge od kipe bi verovatno rešio problem
plug se podigne,
dodatni ventil se prebaci u polužaj za kipovanje(plug je valjda i dalje gore)
onda se pošalje ulje u vod za kipovanje plug se okrene,
opet se prebaci ventil pa se plug spusti

ma batali mnogo komplikacije prođe dan već bi izorao

sinisa1979
29-10-11, 01:23
Da li bi neko mogao objasniti kako obrtača koristiti sa Rakovicom 65? Da bi se kod nje koristio izlaz za kipovanje potrebno je prebaciti jedan ventil ispod sedišta u drugi položaj i tad je hidraulik za poluge van funkcije. Dakle, za okretanje pluga bi bilo potrebno: podići poluge, prebaciti ventil u položćaj za kipovanje (ne znam šta se tad dešava sa polugama, da li su zaključane u gornjem položaju ili padaju dole), okrenuti plug, vratiti ventil u položaj za rad sa polugama i tek tada ući u brazdu i spustiti plug. Pomenuti ventil nema ručicu već je u obliku šrafa, pa ga je potrebno ključem okrenuti. Ne znam da li je predviđen za takvu učestalu manipulaciju sa njim.

Takođe me zanima kako bi obrtač radio u kombinaciji sa IMT -ovom hidraulikom. Ne znam koliko je praktično naštelovane ručice za regulaciju vuče u svakom prohodu pomerati zbog okretanja pluga...

Interesuje me da li sam ja dobro shvatio kako bi trebalo raditi sa obrtačem i pomenutim traktorima, ili ima neki lakši način za to. Inače, mislim da je obrtač bolje rešenje od ravnjaka samo ako je traktor u mogućnosti da radi sa njim. @dukej sam si sebi objasnio za rakovicu. I da poluge bi ostale gore zakljucane. A taj ventil sto preusmerava ulje...hmmm mislim da nije predvidjen za toliki broj okretanja ili ti mrdanja levo desno. A imt ukoliko ima zupcastu pumpu,pored klipne, i razvodnik za hidrauliku moze i on da radi sa obrtacem(od 577 pa na gore imaju koliko ja znam). Ustvari sa ventilom prioriteta moze jedna pumpa a dva potrosaca! Tj poluge i obrtanje.

Bobo
29-10-11, 01:33
Kloki, najvjerovatnije mislis na onu "kornjacu" sto se stavlja na poklopac hidraulika umjesto onog malog deklica na dva sarafa. Moram te razocarati, kad ruckicu okrenec na kipu, poluge padaju dolje... Tako da opet nista.

Kazem i ja. bez dodatnog razvodnika i pumpe koja ce ga napajati s IMT-om nema oranja s hidraulicnim okretacem. Zupcaste pumpa su se po zelji ugradjivale od modela 540 pa na vise, a standardna oprema su na traktorima koji imaju kocnice potopljene u ulju 577 od 1997.g na dalje u standardnoj izvedbi, 560, 565 560 uz nadoplatu (koliko mi je poznato)

zombie_666
29-10-11, 06:17
Ne znam kako je to riješeno kod ovog 577, radi se o starom tipu. Vidio sam da je crijevo priključeno u kipu i da ima samo jedno crijevo, ali nisam pitao kako je to regulisano sa ventilima niti sam to gledao. Vidio sam da funkcioniše i to sasvim normalno, kao i kod nekih plugova koji imaju dvosmjerni cilindar a koje sam isto gledao u radu. Plug nije padao niti je bilo kakvih problema, al me zaista zanima kako to riješiti. Mislim da trebamo preći na IMT temu, da ne idemo u off ovdje.

hurli xa86
29-10-11, 09:46
Moguče je okretat plug okretač s IMT.Konkretno radi se o IMT 565 i plugu V&N okretač s jednim crijevom.565 ima samo jednu cijev ili izvod za kipanje prikolice i pomoču toga i okreče plug.Naravno da mora imati dodatni ventil kojim zatvori da hidraulik ne pada dolje kad je do kraja podignut.Princip je sljedeči:plug se digne do kraja,taj ventil se okrene i ručka pomoču koje se diže i spušta hidraulik se pogurne prema dolje ili ti položaj kao kad se spušta plug,kad se cilindar od pluga uvuče do kraja,ručka se ponovno vrača gore ili položaj za dizanje pluga i i plug se okrene..

Sve ovo treba radit jako brzo jer i kad se zatvori hidraulik sa tim dodatnim ventilom on i dalje polako pada dolje,ali ovaj sistem funkcionira u praksi što sam gore opisao.

sova
29-10-11, 19:53
Jel zna neko dimenzije semeringa na crtalu pluga imt757? Ovaj sto sam skinuo nema oznaka, a mjere koje skinem sublerom su 56x31x10, e sad malo mi cudno da je mjera na osovinici 31 mm nesto mi to vuce na Engleze, a nemoguce da se osovinica "pojela" za cio milimetar ravnomjerno po obimu.

mirko 015
29-10-11, 21:03
56X30X10 je mera>:({

Mačvanin 82
29-10-11, 21:13
Rakana nit je bila a niti ce ikad biti orač,tako da glupo je i spominjati pokušavati obrtače kačati za nju,jer njena hidraulika se zasniva na sistemu od pre 100godina. Moj mali Mačak IMT539 ima savršenstvo od hidraulike naspram nje. Čisto primera radi komša kupio prošle godine kod Bucala novu 65 Rakanu,posle 10rs bosch pumpu mu zamenuli,kad je zakačio presu kardan nije hteo da se uključi a kada je kod Bucala preuzeo traktor to nije ni proveravao,pa su ga na pola morali seći,kada je došlo vreme da se ore,najbolji orači našeg sela nisu mogli plug da našteluju,pa su 5 plugova probali i na kraju ustanovili da eks centar nije uredu,pa su i to zamenuli sad kao radi al trza,povučete ručicu ka gore 10cm i on tek tad reaguje. Smešni su to traktori,to je samo da vuče prikolicu i šepuri se po selu,ništa drugo.

sinisa1979
29-10-11, 21:28
Macvanin,da rajka nije orac nije niti ce biti. Ali da je samo za prevoz i sepurenje,e to si se debelo zajabunio. Ima ona mana i nekih prilicno glupih zastarelih resenja ali u nekim operacijama je mama za imt! Isto tako ni imt-a ne bih dao za rajku u nekim drugim rabotama. Inace imam i imt-a i rajku i veruj mi znam sta govorim. Prebaci se malo u temu rakovica pa tamo komentarisi o njoj da vidis na kakve ces reakcije naici. Ovde je to :){{

Mačvanin 82
29-10-11, 21:36
što se mene tiče ti se slobodno prebacio u Temu Rakovica jer ta teme mene nezanima,znam zašta meni Rakovica služi,a mi ovde uveliko pričamo o plugovi obrtačima,a čovek je tražio objašnjenja jel može to za taj traktor da mu ime nespominjem više.
tako da ja nevidim šta je tu :){{

talianu
29-10-11, 21:58
Rakana nit je bila a niti ce ikad biti orač,tako da glupo je i spominjati pokušavati obrtače kačati za nju,jer njena hidraulika se zasniva na sistemu od pre 100godina. Moj mali Mačak IMT539 ima savršenstvo od hidraulike naspram nje. Čisto primera radi komša kupio prošle godine kod Bucala novu 65 Rakanu,posle 10rs bosch pumpu mu zamenuli,kad je zakačio presu kardan nije hteo da se uključi a kada je kod Bucala preuzeo traktor to nije ni proveravao,pa su ga na pola morali seći,kada je došlo vreme da se ore,najbolji orači našeg sela nisu mogli plug da našteluju,pa su 5 plugova probali i na kraju ustanovili da eks centar nije uredu,pa su i to zamenuli sad kao radi al trza,povučete ručicu ka gore 10cm i on tek tad reaguje. Smešni su to traktori,to je samo da vuče prikolicu i šepuri se po selu,ništa drugo.
Izgleda ti niti si radio sa Rakovicom niti poznaješ nekoga ko je ima a zna sa njom raditi.
donosiš neke bez veze zaključke. No to je tvoje mišljenje.
Da je savršen traktor,sigurno nije (imam ga i ja) da odradi puno posla, odradi (Bar kod mene,20 g je i orala ove se penzionisala).
ps. pročitaj u temi o rakovicama kako se šteluje hidraulika što je objasnio naš član Borko Jagodinac,pa onada probaj a zatim nam tvrdi nešto u šta se ne razumeš.
Čovek se uči dok je živ.

zombie_666
29-10-11, 22:04
Komšija sa snimka branja sa svojom R60 (motor od R65) kojoj se ne zna godište ili radni sati svake godine uzore desetine hektara u najgorim mogućim uslovima, kako svoje zemlje tako i one koju uzima u zakup i još više uslužno. Eto prije neki dan sam ga gledao kako ore, rad kombinacije traktor+plug (IMT niski klirens) funkcioniše odlično, dubina ujednačena, bez problema ikakvih. Nikad ga nisam čuo da se imalo požalio na oranje s njom.

Mačvanin 82
29-10-11, 22:19
Izgleda ti niti si radio sa Rakovicom niti poznaješ nekoga ko je ima a zna sa njom raditi.
donosiš neke bez veze zaključke. No to je tvoje mišljenje.
Da je savršen traktor,sigurno nije (imam ga i ja) da odradi puno posla, odradi (Bar kod mene,20 g je i orala ove se penzionisala).
ps. pročitaj u temi o rakovicama kako se šteluje hidraulika što je objasnio naš član Borko Jagodinac,pa onada probaj a zatim nam tvrdi nešto u šta se ne razumeš.
Čovek se uči dok je živ.

da,da,znam,hvala na savetuLkl{{

sinisa1979
29-10-11, 22:21
Sa nekim ko ne vidi da je ovo off ne vredi ni raspravljati....

Mačvanin 82
29-10-11, 22:35
::super:: to care

treptaj
31-10-11, 12:47
Pozdrav svim forumasima,s obzirom da je sada sezona jesenjih radova a svakako da je oranje jedna od zahtevnijih operacija koje iziskuje mnogo vremena i goriva,te je izbor pravog pluga za dati traktor od neprocenjive vaznosti,ja sam preprosle godine kupio plug imt 757-20 ali traktor ga dosta tesko vuce iako bi s obzirom da je od 100 konjskih snaga trebao da se igra snjime.Cuo sam da na trzistu ima dosta kopija imt plugova a vi mi recite sta mislite za ovaj moj plug da li je original ili kopija inace raonici mu nemaju kljun na dole nego su ravni a kazu da ovi plugovi idu sa kljunastim raonicima.Unapred zahvalan,evo slika pluga

---------- Poruka napisana u 12:44 ---------- Prethodna poruka je at 12:27 ----------

http://i40.tinypic.com/bey255.jpg<br>

---------- Poruka napisana u 12:45 ---------- Prethodna poruka je at 12:44 ----------

http://i41.tinypic.com/jsejbl.jpg

---------- Poruka napisana u 12:47 ---------- Prethodna poruka je at 12:45 ----------

http://i41.tinypic.com/2clfs7.jpg

mirko 015
31-10-11, 12:57
Plug je IMT 100%,a kako se meni cini,daske i raonici su od 756,nesto mi male daske^-^.Plug 757 ima vece daske i bolje je kad ima kljunove,barem se tako pokazalo u praksi,ali ovaj ima 4 srafa na raoniku^-^.Ako imas traktor od 100ks on mora da se igra sa ovim plugom kakva god da je zemlja.757 idu odlicno,veoma dobri plugovi.>:({

Sta pise na toj plocici od pluga?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da se ispravim,sad sam pogledao nas 757,iste su daske.Nekako mi na slici izgledaju male.Ovaj plug mi vucemo sa rakovicom 65 kod nas u brdu,guta sve zivo.>:({

lucky
31-10-11, 13:39
Tesko je sa slike provaliti da li je plug original. Pogledaj kakav je navoj i koja je oznaka kvaliteta na velikim srafovima kojima je pricvrscena pluzna glava. Ako je original, trebalo bi da bude navoj sa sitnim korakom a kvalitet 8.8.
Takodje, ako je plug bio podesen kao na slici onda to nije dobro.
Ja sam juce probao da orem sa istim plugom zakacenim za IMT-542 i ide bez problema na dubini oko 25cm, ali kod mene zemlja nije preterano teska za obradu.

velja imt 540
31-10-11, 14:36
treptaj sa kojim traktorom vuces
lucky kako si ga zakacio za 542 mora da si preradio okca kao ja na drugu kategoriju ali mi nije jasano kad sam kacio nije mogao ga digne visoko pa u oranju kaci po zemlji inace sam sa njim oro bastu dubina je bila 32 cm a radio sam drugom sporom inace bolje da sam zakacio moj jednobrazdni plg od 20" i da oren ko covek

mirko 015
31-10-11, 14:49
Moj 540 nemoze da podigne visoko 757,ili bolje receno moze da ga podigne 2cm od zemlje i to je plafon sto moze hidraulik da ide uvis.Moracu uskoro da resavam taj problem koji je fabricki na 540,542,549.
Ja mislim kad bi na ovaj plug stavio klasicne raonike sa kljunom da bi isao kao lud.Sta moze drugo biti problem??

lucky
31-10-11, 15:05
Moj plug nije fabricki 757. Ja sam od dva jednobrazdna IMT-a napravio jedan dvobrazdni. Znaci klirens je 63cm, razmak izmedju plužnih tela je 85cm i radni zahvat 70cm. Imam i kopiju pluga 755 i mogu vam reci da si nista lakse ne vuce od 757 bez obzira sto je razlika u zahvatu 20cm.

mirko 015
31-10-11, 15:44
Lucky,jel moze koja slika tog pluga 757,tj.taj sto si sastavio od dva jednobrazna.Imam u planu nesto tako raditi,cak praviti trobrazni.>:({

lucky
31-10-11, 15:55
Lucky,jel moze koja slika tog pluga 757,tj.taj sto si sastavio od dva jednobrazna.Imam u planu nesto tako raditi,cak praviti trobrazni.>:({
Ima slika na 86 strani ali sam tada slikao deflektore pa se ne vidi ceo plug. Slikacu za vikend jer sam sada u BG. Mogu ti reci da plug odlicno ore, jedino sam napravio gresku sto sam priblizio pluzna tela na 85cm a trebao sam na 95cm kao sto je kod fabrickog 757.

pocerina
31-10-11, 16:35
540, 542, 549 tj, ti manji traktori nemogu 757 dici visoko zato sto je plug dosta visok, a traktori niski

mirko 015
31-10-11, 16:44
Nemogu oni ni niski klirens nesto visoko podici,veoma lako nasednes negde sa plugom.Mi smo sa 549 dva puta sjebali pumpu jer smo nasadili 756.A i ovaj 540 slabo rastavi od zemlje plug.Moracu pomerati ove ruke na zubima uvis.

pocerina
31-10-11, 16:54
Komso ako poluga kada dignes maximalno udari u trubu, onda nemozes da stelujes

mikiglogonj
31-10-11, 18:03
Pozdrav svim forumasima,s obzirom da je sada sezona jesenjih radova a svakako da je oranje jedna od zahtevnijih operacija koje iziskuje mnogo vremena i goriva,te je izbor pravog pluga za dati traktor od neprocenjive vaznosti,ja sam preprosle godine kupio plug imt 757-20 ali traktor ga dosta tesko vuce iako bi s obzirom da je od 100 konjskih snaga trebao da se igra snjime.Cuo sam da na trzistu ima dosta kopija imt plugova a vi mi recite sta mislite za ovaj moj plug da li je original ili kopija inace raonici mu nemaju kljun na dole nego su ravni a kazu da ovi plugovi idu sa kljunastim raonicima.Unapred zahvalan,evo slika pluga

---------- Poruka napisana u 12:44 ---------- Prethodna poruka je at 12:27 ----------

http://i40.tinypic.com/bey255.jpg<br>

---------- Poruka napisana u 12:45 ---------- Prethodna poruka je at 12:44 ----------

http://i41.tinypic.com/jsejbl.jpg

---------- Poruka napisana u 12:47 ---------- Prethodna poruka je at 12:45 ----------

http://i41.tinypic.com/2clfs7.jpg

pomeri ga ulevo po poprecnoj osovini za jedno 10-12,5 cm, a onda rucicu pomeri unazad za jeno dve rupe i desnu polugu hidraulika skrati za 3-5 cm, onda probaj i javi. tocak podigni za 10 cm i vozi. pozdraf

i da, otpusti malo topling, za jedno 3-5 cm.

dicki
31-10-11, 18:19
Raonici su u dosta losem stanju. Nisu ni za slikanje, a kamo li za rad. >:D

treptaj
31-10-11, 18:40
Pozdrav forumasi pa evo zasto ja mislim da plug mozda nije original,imam i jednobrazni plug imt 752 koji je cale kupio ima pre oko 20 godina i kada poredim njegovu dasku i raonik koji bi trebalo da su indenticni sa 757 ima razlike,prvo raonici nisu isti i ovaj od jednobraznog nenailazi na 757 jer ima dodatak sa strane te nemoze da naidje a i daske su na ovom novom tanje,sto se tice ploce na tornju pise i serijski broj model i to ali opet ni to mi neuliva poverenje s obzirom na pomenute razlike u odnosu na stari plug 752,pogledao sam strafove koji nose pluznu glavu na njima pise 8.8 ali je krupan navoj inace vucem ga sa traktorom imt 5106 i nije mu svejedno prednji kraj vuce na oranje a ponekad cak i zaslajfuje kao da pravi veci vucni otpor nego sto bi trebalo,da nije nov kupljen pomislio bi da je kriv plug ovako pomisljam da nije kopija pa da nesto nije dobro odradjeno mada on lepo ore i slaze brazde gledacu da snimim njega u radu pa da vidite.Pozdrav svima.

spasoje
31-10-11, 19:18
Ako nije sitni navoj na vijcima to je jedan razlog vise za sumnju u orginalnost pluga. Jeste da raonici nemaju ( kljun) ali mislim da to nije razlog tvog problema.Po meni oni imaju solidnu velicinu i odgovarajucu dubinu. Mozda je previse tvrda i zilava zemlja pa je puno kida...^-^

cikaACA
31-10-11, 19:37
i ja imam imt757 ali razlikuje se po ove dve stvari ,na moj sam nabudzio daske od imt 755 i radi solidno,vuce ga imt 560

http://img89.imageshack.us/img89/8376/2clfs7.th.jpg

(http://imageshack.us/photo/my-images/89/2clfs7.jpg/)

mirko 015
31-10-11, 19:55
sitni,krupni navoj,okrugla cev,kvadratna cev,nemaju veze dali je plug orginal.Posto mi je prvi komsija bivsi radnik IMT penzioner,bio neki inzenjer tamo pa sam od njega saznao celu istoriju preduzeca.Oni su radili od cega su imali i kako kad je stizao materijal tako se i sklapalo.Za njih je najvise plugove sklapao Lemind i naravno njihov FOP.Kopije su radili Braca Karic na kosovu,MIN-Celik Zitoradja,OLT-plug posavac i kasnije jos po neki privatnik u razdoblju 1993-2000.
Uglavnom najtanje daske su radili Lemin i FOP mislim 5-6mm,a najdeblje je radio OLT 8mm.

mikiglogonj
31-10-11, 21:02
ma plug je extra, ali je lose podesen. tacno se vidi da vuce u orano. plazovi prosto dodju pod uglom od oko 15 stepeni u odnosu na zid brazde i naravno da ce vuci u orano.
daske skoro dodju normalno na pravac kretanja traktora i to zabacuje traktor u oranje. dobro je da nisi nesto polomio do sada.
samo podesi kao sto sam opisao i vozi ima da ore na ler u drugoj brzoj, to je za njega mali plug. i kada pustis volan, traktor ce ici pravo.

Bobo
31-10-11, 21:52
Decki moji, ja vidim sa slike da nije plug original. vi recite sta god hocete, al redom od naljepnice, varova, segmenata za stelanje, crtalo, deflektori... ma milijun detalja tu ima... Plocica je najmanji problem, jer sam isti tako na svoje oci vidio ciste IMT plocice, samo stampas na nju sto ti treba... Budala nisam uzeo par komada. Plocica je najmanji problem.

Ja pouzdano znam da su se u mojem kraju pravile kopije IMT plugova od pocetka do kraja do detalja. Mozda se jos i prave, ali nemaju trgovca koji ce ih "podturivati" pod prave... lici to na IMT, ali kad ga zabrazdis, mota se, teesko se vuce, varovi ninasta ne lice, pucaju, cjevi nisu debele stjenka, ma ima tu svega i svacega...

Na oglasniku njuskalo.hr sam vidio bezbroj kopija plugova IMT gdje je plug NOV na prodaju i uslikan na betonu a raonici nisu pod istim kutem na podlozi i takve stvari...

mirko 015
31-10-11, 22:03
Samo novi raonici sa kljunom i gas,nista njemu ne fali,ako dosad nije pukao nece ni sad.Ako je prekopiran kao IMT, zasto nebi isao dobro,pa plug je samo brdo gvozdja(lepo obradjenog)Lkl{{

Evo i Minav-Blace 755 i oni su ga radili za IMT i pre dok se fabrika zvala "5.decembar"
http://i41.tinypic.com/2nscgnt.jpg

vojvođanin
31-10-11, 22:07
Samooštreći raonik sa kljunom 3000 dinara x 2 i gas:

dragan82
31-10-11, 22:09
Moj brat je prodao Lemint leskovac za rakovicu . 2 diska i plug i 2para raonika uz plug. Sve to je otislo za 220e

mirko 015
31-10-11, 22:13
Zeleni plug sa polukruznim glavama?

dragan82
31-10-11, 22:15
Evo isti ko ovaj

http://tinypic.com/player.php?v=sl1yef&s=5

(http://tinypic.com/player.php?v=sl1yef&s=5)http://img542.imageshack.us/img542/4565/dsc00001qb.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/dsc00001qb.jpg/)e.

zombie_666
31-10-11, 23:01
Decki moji, ja vidim sa slike da nije plug original. vi recite sta god hocete, al redom od naljepnice, varova, segmenata za stelanje, crtalo, deflektori... ma milijun detalja tu ima... Plocica je najmanji problem, jer sam isti tako na svoje oci vidio ciste IMT plocice, samo stampas na nju sto ti treba... Budala nisam uzeo par komada. Plocica je najmanji problem.

Ja pouzdano znam da su se u mojem kraju pravile kopije IMT plugova od pocetka do kraja do detalja. Mozda se jos i prave, ali nemaju trgovca koji ce ih "podturivati" pod prave... lici to na IMT, ali kad ga zabrazdis, mota se, teesko se vuce, varovi ninasta ne lice, pucaju, cjevi nisu debele stjenka, ma ima tu svega i svacega...

Na oglasniku njuskalo.hr sam vidio bezbroj kopija plugova IMT gdje je plug NOV na prodaju i uslikan na betonu a raonici nisu pod istim kutem na podlozi i takve stvari...

I ja sam vidio takve stvari ovdje u BiH. Dok sam tražio traktor stvarno sam obišao mnogo toga i vidio sam na dosta mjesta žestoko sfušerne nove IMT plugove sa istim manama koje ti opisuješ: katastrofalni, neujednačeni i isprekidani varovi, nejednake daske, lošu završnu obradu i farbanje direktno na koroziju (al onu tešku, duboku koroziju sa pitingom)... Na jednom mjestu sam čak vidio i dva ista modela IMT pluga, neki 75x nešto, naizgled potpuno isti (poredani u dvije odvojene grupe) dok ne pogledaš malo bolje, a prodavac čak i ne krije, kaže ovo je kopija a ovo original, čak je i cijena kopije nešto manja. Znam za čovjeka iz moje okoline koji je prošle godine uzeo nov IMT (kopiju) visoki klirens za IMT 577 DV (bile dobre subvencije i čiča uzme nov plug), prošle jeseni je baš bilo ugodno za oranje, zemlja vlažna i lijepo se oralo. Plug se nakon pola hektara iskrivio (nosači brazdi) do te mjere da je bio neupotrebljiv. Čiča mi pričao kako je išlo lijepo i onda je traktoru bilo sve teže i teže i teže i on stane i digne plug i imao je šta da vidi - brazde smotane nadole.

Bobo
01-11-11, 08:48
Upravo tako... domudrili su se pa su kako vrijeme odmice sve blizi originalnim plugovima po izgledu, ali neke stvari se ne mogu sakriti, npr "noga" crtala je na IMT plugovima s gornje strane strojno obradjena i prolazi saraf gore, dok kopije imaju spresan vrh. Sam nosac crtala treba pogledati, od tanjeg je materijala i drugaciji nego original, nastavci daski nisu od profiliranog metala, vec samo "usukana" plocevina i tako, ima tu mali milijun detalja koji ukazuje na kopiju.

Problem kod nas je taj sto su se kopije prodavale po cjeni originala... 756.20 s dva crtala (kopija naravno) kostao oko 1000€ a ovaj moj vogel 2x12" koji znam da je original, kostao manje, ali jedno crtalo i bez deflektora. mislim, jaka stvar plasticni IMT deflektori ili ova tanka plocevina koja se ispravi nakon 3 prohoda po njivi a prednje crtalo bih svejedno skinuo, meni to samo smeta.

treptaj
01-11-11, 19:03
Pozdrav forumasi,po vama Bobo nije original i ja cisto sumnjam da je original zbog stvari o kojima sam pisao u prethodnim postovima,on u sustini dobro slaze brazde i dobro zatrpava zetvene ostatke ali se tesko vuce i zabrazdjuje,traktor imt 5106 bi trebalo na leru da ga vuce da se igra snjime,on zapinje zabrazdjuje se prednji kraj vuce na oranje,znam da na kosu vucu utice i sirina izmedju zadnjih tockova traktora koja kod 5106 nije mala i sigurno neodgovara za dvobrazne plugove ali opet mislim da bi trebalo lakse da ide cak mislim da bi trobrazni vogel not u najmanju ruku isto vukao ako ne i lakse ali sta je tu je,evo da vidite njega u radu.Pozdrav

pocerina
01-11-11, 19:16
Kupi drugi plug, i resis problem

zombie_666
01-11-11, 19:22
A zašto uopšte vučeš dvobrazd sa IMT 5106?On ima 100KS valjda, zar ti je zemlja tako teška? Kod mene je i brdo i teška zemlja, al 100KS bi vuklo tri brazde kao od šale.

Perhan
01-11-11, 19:58
Kupi jos jednu glavu i namontiraj na taj i ice dobro. >:({

mirko 015
01-11-11, 21:03
Ako oces da prodas ja kupujem,nema veze sto nije original>:({Samo koliko je:-\

treptaj
01-11-11, 22:04
http://www.youtube.com/watch?v=rgRN37HVRNc

dukej
01-11-11, 22:31
Taj plug je jako zabražđen. Da bi ga odbrazdio treba da pomeriš kolenastu osovinu u desno, tj. da pomeriš plug po kolenastoj osovini u levo (gledano u pravcu kretanja). Čak se vidi po oguljenoj farbi na kolenastoj osovini da je bila ranije tako postavljena i da ju je neko pomerio skroz do kraja (do samog kolena) u levo. Pored toga je još potrebno i ručicu pomeriti nekoliko zuba u nazad (tj. tako je pomeriti da koleno kolenaste osovine ode napred). Možda će ti se to učiniti nelogično jer time još više vučeš plug u neorano, ali ne brini, to je samo na prvi pogled nelogično... I otpusti lance koji drže poluge, pogotovo ovaj desni koji sad drži plug da ne ide više u zabrazd (da hvata više). kad mu daš "slobodu", plug će se sam namestiti tako da ne vuče ni u jednu stranu već ide tačno iza traktora. Kad to namestiš, tj. kad postigneš da plug nesputano ide tačno za traktorom i ne vuče više ni u jednu stranu, i prva brazda hvata tačno svoj radni zahvat, eee - tad si dobro uštelovao plug!Lkl{{

Perhan
01-11-11, 22:35
Bas lijepo oranje.

mirko 015
01-11-11, 22:54
U brate kod tebe to ekstra ide,a i zemlja idealna.Da vidis moje danasnje oranje,sahranio traktor a orao 15cm duboko.Stene kao u kamenolomu.Dok nepadne kisa dobra ili sneg nema posla,samo da pokidam i traktor i plugove.

treptaj
01-11-11, 23:00
http://www.youtube.com/watch?v=R0Zcvva85Dg

pocerina
01-11-11, 23:03
Koliko ti trosi 5106 po hektaru sa ovim plugom ?

dragan82
01-11-11, 23:04
Kad si kupio ovaj traktor?

mirko 015
01-11-11, 23:08
Ovaj tvoj 5106 mora da guta cak i cetvorobrazni plug,a o trobraznom i da ne pricamo.4x12coli ili 3x12-14coli.
Ovaj 757 je za njega kao jednobrazni za 577.

Mačvanin 82
01-11-11, 23:11
Montoya ima 5106 i takav traktor kod nas vuče bez problema 3*35 trčeći,a može i da ide sa 3*40,ipak je to 105ks a i traktor je težak ima on to da vuče

pocerina
01-11-11, 23:18
Ma i kod nas 5106 vuce tri brazde kao od sale

Mačvanin 82
01-11-11, 23:23
koji zahvat

pocerina
01-11-11, 23:25
Iskreno da ti kazem vlasnike ne poznajem, pa nisam pitao..Ali mislim da je 3x14

Mačvanin 82
01-11-11, 23:26
to je to i to lagano da vuče

b_a_t_a
01-11-11, 23:32
Brate mili pa ti ga jos vozis u sporom hodu sa 2 brazde.Taj bi sa 3 trebao da ide prva brza.

mirko 015
01-11-11, 23:45
Gledano na snimku kakva je zemlja,moze ladno da vuce 4 brazde 30-35cm.

b_a_t_a
02-11-11, 00:02
3x14 moze da vuce uvek i svugde dok sa 4 brazde samo u laksem zemljistu. >:({

paorpaor
02-11-11, 06:28
Kod nas pucaju sigurnosni srafovi (ko ima naravno) samo tako. Sreca kod mene su autorest opruge koje u ovakvim uslovima vrede zlata.

dragan82
02-11-11, 08:19
Za to su plugovi sa autoreset sistemom mnogo skuplji nego obicni. Mozda cek za 50% . Nek me ispravi neko koji zna tacnu razliku u ceni.

Dragan94
02-11-11, 09:47
Pozdrav, imam pitanje, jel se neko od clanova sretao sa ovakvim plugom http://www.pik.ba/artikal/1508749/plug-12-coli-visoki/ zainteresovan sam da ga kupim pa me interesuje dali je neko imao iskustava sa njim, kakav je, kako radi itd? Plug je iz uvoza. Unapred hvala.

zombie_666
02-11-11, 11:15
Djeluje jako dobro, ako je Finski onda i kvalitet mora biti vrhunski. Poznate su mi ovakve daske, al ne mogu da se sjetim gdje sam ih vidio? Ako su daske dobre (nisu istrošene i tanke), ako ram nije lomljen i zavarivan, nije kriv (nešto da se vidi odokativno), mislim da bi to bila dobra kupovina, mada mi ne djeluje da je visoki klirens.

zrine892
02-11-11, 11:33
Meni daske liči kao na kverneland plugovima...

Dragan94
02-11-11, 11:49
pise da je visoki klirens, danas ce otac zvati tog coveka pa ce videti, kaze da ga je gonio sa zetorom od 65 ks, a meni treba za imt 560. trazio polpvan imt-ov 756 cena im je oko 800 km= oko 400 eura ali su losi, vareni, ma nikakvi a ovaj je 650 km = 325 eura. verovatno cemo otici ovo dan, dva da ga pogledamo.

mirko 015
02-11-11, 14:18
Nije los,ako je od 60-65 cm to je visoki klirens za 12coli plug,ako je ispod 60cm-niski.>:({

vlada_popov
02-11-11, 17:54
... ako nije problem neka mi neko napise iskustva-shvatanje-princip rada pluga obrtaca sa jednim crevom za hidrauliku... da li se radi o jednosmernom klipu, ili sta vec svako objasnjenje kako to radi i jel valja mi je dobrodoslo....

spasoje
02-11-11, 17:56
Daske definitivnu vuku na kverneland ali ostalo slabo . po meni je on pre 14 coli nekako mi delujer sirok. Dosta je kratak a i nizak . Mislim da se nebi proslavio u tezem zemljistu i dubljem oranju . Bolji je 756...>:({

---------- Poruka napisana u 17:56 ---------- Prethodna poruka je at 17:54 ----------

... ako nije problem neka mi neko napise iskustva-shvatanje-princip rada pluga obrtaca sa jednim crevom za hidrauliku... da li se radi o jednosmernom klipu, ili sta vec svako objasnjenje kako to radi i jel valja mi je dobrodoslo....Maloprelistaj o tome je vec puno negde napisano...>:({

treptaj
02-11-11, 18:27
pozdrav forumasi,hvala na komentarima,slazem se sa vama da bi trebalo brze da ide i veci plug da vuce 5106 medjutim kada slusas zvuk motora na 1500 obrtaja on smanjuje gas reze, moras da mu drzis gas na 2000 obrtaja da se nemuci po tome trobrazni nema sanse da bi vukao a kamoli u prvoj brzohodnoj zato mislim da mozda nesto nije uredu sa plugom mozda ugao glava ili nesto drugo na njemu e sad sto se tice potrosnje po hektaru ona ide negde oko 27 28 litara,inace traktor je polovan kupljen radjena mu je pre tri godine generalna motora gume su mu nove a i pumpe u transmisiji su remontovane.Usustini traktor je u odlicnom stanju ali cini mi se da bi mu trebao drugi plug ovaj mu nekako nelezi trebao sam kad smo kupovali plug umesto dvobraznog da sam uzeo vogel not trobrazni i verujem da nista teze nebi isao cuo sam da se vogeli bas lako vuku neznam sta vi kazete za njih i koliko se oni krecu sto se tice cene i to i da li ih ima vise vrsta mislim na trobrazne, pozdrav

Mačvanin 82
02-11-11, 18:34
sve zavisi kakava ti je zemlja,laka ili teška pa tako i odredi koliki plug možeš vući, ja inače sa 112ps vučem Vogel 4 glave 14coli. Ali kod nas su zemlje onako lagane za tu rabotu

treptaj
02-11-11, 18:50
pa nije bas laka cak naprotiv prilicno je da tako kazem ljuta zemlja vecinom se tesko ore cim malo preteraju kise odma se onako kaisa a tad tek ide tesko mada imamo i njivu jednu dalje gde se lakse ore

Mačvanin 82
02-11-11, 18:55
ma ćuti brate nespominji to,ima ovde likova čim prikažeš sve prednosti obrtača nad ravnjacima odma ti kontru udaraju,jer neće sami sebi da priznaju šta valja,zamisli da su ubedjeni kako su ravnjaci od Boga dati

spasoje
02-11-11, 19:05
IMT ima jedene od naj boljih plugova.Sve na njima je prilicno solidno konstruisano pocev od. raonika, oblika dasaka ,klirens, i sto je naj vaznije nisu teski za vuci i hoce u svaku zemlju.Pre smo orali sa slavonac 1 i 2 pa neki leskovacki onaj na premetanje Dubicki itd ali kada su izasli kod nas ovi IMT svi su ovi otisli u zaborav.. Naravno da postoje i brendovi koji su verovatno i bolji ali su i neopravdano duplo skuplji jer tesko su za duplo bolji od IMT. pluga.>:({

Antonio_JD
02-11-11, 19:21
Njive i međe i sve, a i rad je preporođen sa premetnjakom,a ko misli drugačije nije u pravu, žao mi je.

Sumadinac-Gruzanin
02-11-11, 20:08
Moj stric koji ima dva traktora i radi po sezoni p reko 50 hektara kaze da ne valja kod obrtaca to sto posle nekog vremena ispadnu iz ose , razmaknu se plugovi i onada traktor vise zapinje kad ore.

Mačvanin 82
02-11-11, 20:14
ko zna koji su to plugovi upitanju i šta on ore njive ili obale,ovo sad čujem prvu put da obrtač kako ono reče... ispadne iz ose

Bobo
02-11-11, 21:04
IMT ima jedene od naj boljih plugova.Sve na njima je prilicno solidno konstruisano pocev od. raonika, oblika dasaka ,klirens, i sto je naj vaznije nisu teski za vuci i hoce u svaku zemlju.Pre smo orali sa slavonac 1 i 2 pa neki leskovacki onaj na premetanje Dubicki itd ali kada su izasli kod nas ovi IMT svi su ovi otisli u zaborav.. Naravno da postoje i brendovi koji su verovatno i bolji ali su i neopravdano duplo skuplji jer tesko su za duplo bolji od IMT. pluga.>:({

Normalno da su dobri, kad su kopije kvernelanda...

Prvi IMT plugovi su imali cjevastu ramu kao i stariji kverneland plugovi, a i daske su im kopije kvernelandovih starih pluznih tjela. samo su u IMT-u napravili problem sto su daske s malim lemesom (3 rupe) namjenjene za 12" i 14" a daske s velikim lemesom (4 rupe) za 16" i 18" ovi su napravili sve "za broj" manje, pa se upravo vidi razlika u radu kod 10" i 12" jednako se lako vuku, a 10" 3 puta gore okrece zemlju. 14" dobro ore, ali 16" ore puno bolje ;)

Vidio sam i 756.20 rasiren na 14" zahvata i taj plug ore FANTAZIJA. nisam vjerovao svojim ocima kako to lijepo ide, ali covjek koji ga je sirio, ga je vratio nazad na 12" jer ta prosirenja koja je pravio su pocela pucati... Vukao ga je s IMT 560.

Kasnije sam poceo citati strane forume da vidim kako to moze lemes zahvata 12" orati zemlju zahvatom od 14" pa sam saznao da su svedjeni isli na to da ostaje 2" nezahvacenog zemljista, koje ce daska "odlomiti" a ta zemlja koja nije odrezana glumi "zglob" oko kojeg se ostatak okrece, umjesto da uklize u stranu i tako se postize bolje okretanje zemlje.

Z.B
02-11-11, 21:42
Zanimljivo , i ja sam citao cini mi se na ovom forumu o tome, ne znam ko je pisao.Rekao je citiram da ( kod 2 brazdnog pluga) druga brazda ne podseca prvu , pa ne odseceni deo se ponasa kao sarka prilikom prevrtanja zemlje .

Bobo
02-11-11, 22:09
Tako i rade VARIO plugovi... stela mu se zahvat do 20" a nema 20" lemes GARANT ;) Kvernelandov najveci lemes je 14" ili 16" ako se dobro sjecam. Davno je to bilo.

theDjasmu
03-11-11, 15:24
bio vasar u rumi danas... zurio sam, pa sam samo ovo uspeo da slikam. nisam nikad cuo za ovu marku, pise Frost na njemu
http://www.dodaj.rs/f/3I/dB/1VKZgUYy/photo03871.jpg

MOMOSARIC
03-11-11, 18:05
Još jednom da napišem, ,što sam već na nekom forumu reko , da je Bobo doktor za plugove i oranje .Treba ga postaviti za ministra oranja.:lol:

Bobo
03-11-11, 18:53
Još jednom da napišem, ,što sam već na nekom forumu reko , da je Bobo doktor za plugove i oranje .Treba ga postaviti za ministra oranja.:lol:

Na ovo mjesto pristajem i bez place. Titula je bitna ;)

Inace mi je oranje najdraza poljoprivredna operacija i zelim oranje dovesti do savrsenstva, cak se i natjecem na natjecanjima i svake godine sve bolji i bolji ;)

U planu je i sastavljanje nekog pluga koji ce sluziti samo za natjecanje, ali nigdje da nadjem IMT 754 plug za neke normalne novce, pa da krenem s poslom...

Inace, nedosanjan san, KVERNELAND... Ali jednog dana ce biti i on

steva mrštanac
03-11-11, 21:02
Sto bi ja voleo da sam dobar u oranju kao nas minisar Bubu, al nista od toga. Ja i dalje ne mogu da resim kosu vucu. Probao sam razne opcije al ne biva i to ti je. Pregledavao sam i savete na netu i to nije urodilo plodom. Da podsetim radi se o 539 i lemind 12 coli dvobrazni.

Kurkela
03-11-11, 21:15
Prodaj taj plug i kupi IMT - 755, pravi plug za fergusona.
Sa njim mozes na betonu da zaores.

steva mrštanac
03-11-11, 21:19
Ja bi radije da ga zamenim za 755 al niko nece. Sto je jos cudnije ovim plugom je orao jos moj pokojni deda sa 533 i nije mu smetalo. A ja se nerviram strasno. Kad je meka zemlja mogu reci da nije strasno al kad je suvo bogme boli leva ruka.

Kurkela
03-11-11, 21:43
Imam tri IMT pluga
Jednobrazni
Dvobrazni 755 (kupljen nov pre 5-6 god) drugi po redu
Dvobrazni 756 kupljen ove godine.
Sada mi je izmakao polovan KVERNELAND, sa plicim daskama za mali novac.

steva mrštanac
03-11-11, 22:11
Lako od tebe ti mozes da biras koji ces da kacis. Dosta je para kupiti nov 755, bar za mene.

Kurkela
03-11-11, 22:23
Pre 5 - 6 godina je placen oko 550 e nov.
Mislim da je sada skuplji.
Sa IMT 560 lagano vucem 756, i nameravam da uzmem trobrazne, za strnista i njive u kojima mogu
da orem sa njima bez problema.

http://i44.tinypic.com/kd8xhu.jpg

steva mrštanac
03-11-11, 22:29
Svaka cast za plugove >:({.

Bobo
03-11-11, 23:04
Kad smo vec kod plugova...

Imam i ja na izbor "par komada"

Leskovacki 16" jednobrazni
IMT 755.20
Vogel&Noot EcoFarmer 2x12"
Olt posavac 3x10"

Imam ramu od OLT jednobraznog Posavca i nekih pluznih tjela pa cu pokusati sastaviti jos jedan jednobraznjak i u planu imam kupiti i IMT jednobraznjak u skorije vrijeme a i za natjecanje u oranju mi treba jedan plug s uvrnutim daskama... Doci ce i on na red ;)

Ako se kupi u dogledno vrijeme neki jaci traktor, Pravit cu trobrazni plug 12" i to od IMT rame i pluznih glava od posavca... Ima da orem i brda i doline s ovoliko plugova... za svake moguce vremenske uvjete po jedan ;)

Bosonoga
04-11-11, 08:11
Bobo, plugova imaš (a izgleda bit će ih i još), sad fali ti još koji traktor i par radnika koji će da ih voze. Onda ćeš moći da uzoreš pola Hrvatske.

zombie_666
04-11-11, 11:08
Ja imam

Rabe 2x12" obrtač, težak ko crna zemlja

Eberhardt 2x10" ugaoni obrtač, lagan kao perce

Eberhardt 2x10" ravnjak, dugačak i visoki klirens, 539 je imao problema sa vučom jer je plug vrlo dugačak a daske mu vrlo uvrnute

Leskovački 2x10" niski klirens

Bobo, mislim da bi ovaj moj mali obrtač bio zgodan za takmičenja, ima dosta uvrnute daske i ekstra lijepo slaže zemlju, samo je mnogo lagan, kao i visoki Eberhardt koji ima gomilu mogućnosti za podešavanje.

Bobo
04-11-11, 11:36
Dozvoljeno je imati na natjecanju bilo kakav plug. O natjecateljskom plugu mogu samo sanjati, ali mogu ja sam pokusati sloziti nesto s malo uvrnutijim daskama (recimo imt 754 mi je najbolji izbor za sad) 12" pomicna crtala sa cugovima (nema sarafa) Original kverneland cilindricne daske, ima dosta mjesta za namontirati i predpluznjake i to je onda to...

Ako je tvrdo, smijes ti slagati na plug utega koliko god zelis, ali moras paziti da ga ne polomis kao jedan kolega prosle godine.

Pasu mi i daske od mog "vogela" ali samo da su jos zeru uvrnutije, jer se ore u 2. ili 3. sporoj i brazde se svejedno znaju rasuti. sa uvrnutom daskom mislim da ne bi bilo tih problema.

skal
04-11-11, 17:06
IMT ima jedene od naj boljih plugova.Sve na njima je prilicno solidno konstruisano pocev od. raonika, oblika dasaka ,klirens, i sto je naj vaznije nisu teski za vuci i hoce u svaku zemlju.Pre smo orali sa slavonac 1 i 2 pa neki leskovacki onaj na premetanje Dubicki itd ali kada su izasli kod nas ovi IMT svi su ovi otisli u zaborav.. Naravno da postoje i brendovi koji su verovatno i bolji ali su i neopravdano duplo skuplji jer tesko su za duplo bolji od IMT. pluga.>:({desi našo imt plug da hvališ štose tiče imt u poredenju sa bilo kojim stranim nemoze se ničim porediti samo po ceni a o tvrdoći materijala nemora dase priča:P{>:({

Bobo
04-11-11, 17:20
Vidis da usporedjuje IMT sa Slavoncem OLT-ovim, pa leskovacki premetnjak (koji za nista nije) i Leopard...

Dobro je zakljucio da je od njih svih IMT nedvojbeno bolji, ali dok ne proba orati s necim boljim, nece znati. Imam puno takvih primjera u mom kraju.

Najprije su ljudi kupovali plugove premetnjake, jer je IMT bio skuplji i izgledao je pre glomazno da ga traktor moze nositi a da se ne pati. Pa su na kraju ipak poceli kupovati i IMT plugove i sad se njima kunu. Kad sam doterao svoj plug s vogel glavama kuci, okupili se ljudi da vide i da ga zapijemo, i SVI su komentirali da sam trebao kupiti IMT plug, da ovaj nije nizasta, da sam bez veze bacio novce...

Kad je pocelo oranje na kosinama pa vide da se zemlja ne vraca, da se zatrpava sve zivo i nezivo i da ga vucem lakse nego IMT 755.20, onda su tek okrenuli plocu...

spasoje
04-11-11, 17:24
Pa i nemoze da se prica .jer nosac glave kod IMT pluga nemoze probusiti ni jedna burgija a i turpija mu ne moze nista . Ako je ti probusis ja ti dajem svoj rabawerk trobrazni plug.Naravno govorim o predratnom plugu a ove kopije su stvarno zalosno los mat. to smo svi vec konstatovali nekoliko puta.>:({Bobo@ Naravno... Ali ja takodje imam nekoliko plugova i slazem se da imaju 2 ili 3 brenda koje svi znamo ali da mi neko tvrdi da je svaki strani olug bolji od IMT to je vec prica bez zdravog razmisljanja...^-^

Kurkela
04-11-11, 19:03
Pa normalno je da plugovi od par hiljada evra, bolje oru od IMT- a koji kosta nekoliko stotina.
Mora opravdati ulozeno.
Ali ipak ako pogledamo u kvalitetu oranja, naspram cene IMT se moze nositi sa uvoznim.

mirko 015
04-11-11, 19:54
Kolege moje,svi plugovi su dobri ako ima zasta da se zakaceLkl{{Ako su fabrike napravile po neznam ni ja koliko hiljada primeraka pluga,pa nemozemo reci da svi nevaljaju.Mozemo samo svrstati domace plugove u neku kategoriju ko je za malko bolji od nekog drugog.Svi domaci proizvodjaci su imali dosta dobrih primeraka pluga.Naprimer mom burazeru nijedan plug nevalja kad zakaci za traktor,samo sa IMT-om zna da ore,po njemu svi ostali nisu znali da prave plug nego su to prizvodili onako,bezveze.
Kao zakljucak mogu reci da je po nekom kriterijumu IMT plug napravljen da legne uz svaki traktor,dok kod drugih proizvodjaca to nije slucaj.Ali svi oru kako treba(sem Leminda,koji uspravlja brazde ko spomenikeLkl{{)

skal
04-11-11, 21:13
Pa i nemoze da se prica .jer nosac glave kod IMT pluga nemoze probusiti ni jedna burgija a i turpija mu ne moze nista . Ako je ti probusis ja ti dajem svoj rabawerk trobrazni plug.Naravno govorim o predratnom plugu a ove kopije su stvarno zalosno los mat. to smo svi vec konstatovali nekoliko puta.>:({Bobo@ Naravno... Ali ja takodje imam nekoliko plugova i slazem se da imaju 2 ili 3 brenda koje svi znamo ali da mi neko tvrdi da je svaki strani olug bolji od IMT to je vec prica bez zdravog razmisljanja...^-^ e tu nisi u pravu burazer kupio lemkena i baš je hteo da buši nosač glave i odneo kod strugara u radionicu on probo i od toga ništa i kaze sa takvim materijalom se nije još sreo kaze u imt ide ko u sir a u lemken jokkk,paje naručivo neku vidijsku burgiju totije samo jedan primer od milion njih ja nekazem da imt ne ore al šteta gaje porediti sa nekim stranim kao lemken,rabeverk,huard,kun,ili tome slično titije made in srbija proizvod a naši prave samo da prodaju i zarade koju kintu a kvalitet svi znamo

Kurkela
04-11-11, 21:21
Spram cene IMT je odlican.
Uzrilja i on kao i ostali.
Kao sto rekoh cena presudjuje, kvalitet. (Bar je tako do sada bilo.)
Kod nekih nemogu ni plugovi od 5 - 6 ooo eura da pomognu dok ne padne kisa.
Mi poorasmoooo! Brda i doline Lkl{{

Mačvanin 82
04-11-11, 21:48
kod nas svako selo ima svog favorita jedni vole samo Leskovačkih 16 coli
drugi samo IMT
a ja znam samo jedno da gde god uzorem sa Vogelom ili Kvernelandom,razlika je primetna
tako da stoji to nema šta koliko para toliko i muzike...

mirko 015
04-11-11, 21:50
Ja busio pre par godina IMT nosac glave,obicna gvozdjusija.Ali dobar je,zavrsava posao samo tako.Ma svaki je dobar kad ga covek ima.>:({

Domaci plugovi:odlican odnos cene i kvaliteta

spasoje
04-11-11, 21:59
kod nas svako selo ima svog favorita jedni vole samo Leskovačkih 16 coli
drugi samo IMT
a ja znam samo jedno da gde god uzorem sa Vogelom ili Kvernelandom,razlika je primetna
tako da stoji to nema šta koliko para toliko i muzike...Da takoje i mozda jos jedan plug da ga sad ne raklamiram ali da je sada bolji i kuhn i houard i lemken i landsberg i frost itd samo zato sto su strani to nije zdravo razmisljanje tj. nije realno .

North ARMY
04-11-11, 22:05
Mirko daj slike ponova. Iskreno receno nisam ni gledao koji je jednobrazni mislio sam da je i on IMT kao i vecina.
A komsija je prodao leoparda drugom komsiji koji ce ga vuci Torpedom 90.

KishRobert
04-11-11, 22:09
Ko nije probao strani plug,taj nema pojma sta propusta!
Dokle god to ne ucinite,zivecete u zabludi.

Mačvanin 82
04-11-11, 22:21
Da takoje i mozda jos jedan plug da ga sad ne raklamiram ali da je sada bolji i kuhn i houard i lemken i landsberg i frost itd samo zato sto su strani to nije zdravo razmisljanje tj. nije realno .

u poljoprivredi realnost nema veze sa nečim stranim ili domaćim,svi se trudimo da svoju zemlju obradimo na što bolji način,a tu je jedina realnost to što svi u našem okruženju gaze daleko ispred nas,prate inovacije a mi stojimo, a šta je nekad IMT bio kada se i izvozio u sve te zemlje,a gde je sad taj isti IMT,naravno nismo mi krivi za to,već,zna se... da neidem :){{

mirko 015
04-11-11, 22:24
North Army,sutra cu slikam plugove.Danas sam probao IMT,odlicno radi posao.Moram mu staviti nastavke za daske,posto nema.To cu sutra najverovatnije kupiti.Jednobrazni ce da ceka malo,a 755 ce u dalju prodaju.
Rece komsa Rado da je ga dao u komsiluk,hteo taj da kupi trobrazni pa se ipak odlucio za Leoparda.Iskreno mislim da je Leopard dvobrazni premal za Torpeda 90-ku>:({

North ARMY
04-11-11, 22:27
Hteo al 3 braznog nema bez 700e a sam znas posto je ovaj bio + decko je sad ove godine kupio 90-ku,pa ce orati sa LTZ-om i TD-om,a ove godine je jako teska zemlja za oranje mnogi su polomili plugove kod mene u komsiluku pa kaze ko ga *ebe nek ide ove godine za te novce i ako ga pokida ne zali.

mirko 015
04-11-11, 22:37
Bas tako za te pare ima da bude extra.A trobrazni su skupi i veoma trazeni.Moze jedino da nabaci jos jednu glavu
na Geoparda i za male pare moze imati 3-brazni.Ali to vec nije nas problemLkl{{

North ARMY
04-11-11, 22:40
Ima on za rusa leoparda pa mozda napravi od njih dva jednog za torpeda,al to nije nase... Lkl{{

mirko 015
04-11-11, 22:51
E do mojega,upravo saznao od zene da neradi digitalac,sa cim cu da slikam plugove,moram se snalaziti.
Kod vas je izgleda bas teska zemlja,ima dosta jednobraznih.

nesic
06-11-11, 16:21
Da li neko moze da mi pomogne,potrebne su mi nove daske za kvderalnda pa me interesuje da li kovacke radionice prave daske po meri starih?!

kiraj
06-11-11, 16:40
Koje su daske u pitanju ? Mislim da ti je jeftinije kupiti od nekog stranog proizvodjača nego da ti prave.

Lala iz Banata
06-11-11, 16:49
Agritehnicom Zrenjanin za daske.

vlada_popov
07-11-11, 19:36
danas konacno zavrsena prica o trazenju pluga... stigao Regent Saturn 338 cx (3+1) ... zahvaljujem se svima koji su mi pomagali na bilo koji nacin ovih dana...

vojvođanin
07-11-11, 19:38
Ima li neka slika...>:({

vlada_popov
07-11-11, 19:41
stigao je kad je vec pao mrak, sutra ce biti, nadam se vec i slika u radu... ;D}

Matic
08-11-11, 21:19
http://i41.tinypic.com/2zf0461.jpg http://i41.tinypic.com/35bifx3.jpg

MOMOSARIC
08-11-11, 21:50
Izgleda dobar VN.

Antonio_JD
08-11-11, 21:59
To je 2+1+1 ili?

Matic
08-11-11, 22:18
Vojna tajna. Lkl{{

hurli xa86
08-11-11, 22:23
Koliko cola je plug?

Bobo
08-11-11, 22:23
Prije bih rekao 3+1, jer na gredu koja spaja drugu i trecu glavu se spaja jos jedan dio, bez kojeg plug ne moze...

Matic
08-11-11, 22:29
Zahvat je fiksni.4*42.

BELIT577
08-11-11, 23:12
ljudi danas mi drugar kupio jd 6410 i neki plug koji mislim da uopste nije za njega mislim da je premali,potreban mi je savet koji je plug idealan za jd?

paorpaor
09-11-11, 07:42
ljudi danas mi drugar kupio jd 6410 i neki plug koji mislim da uopste nije za njega mislim da je premali,potreban mi je savet koji je plug idealan za jd?
Taj traktor je jedan od najboljih koje je JD ikada proizveo, ali je zato skup, sto bi jedan nas clan rekao, kao prva ljubav. Za njega 3x30 cm je dovoljno da se prilagodi svim zemljistima.

Žeks
09-11-11, 08:12
Pozdrav svima.
Da li je nekom poznat ovaj plug i sta mislite o kombinaciji njega i IMT539?
Meni se čini da nije prevelik. Čak bi mogao biti oko 10", ali ne vidim nikakvu ručku za prevrtanje, a naravno nema hidrauliku.
Nažalost imam samo ovu sliku.http://i41.tinypic.com/25khfgo.jpg

mirko 015
09-11-11, 13:54
Prevelik za 539,hidraulika ima da ga nosi jedva,posto taj plug ima oko 500kg,on je za 560 naprimer.Ovo nije ispod 12 coli(30cm).Steta sto nema jos koja slika.Jel skup?>:({

duki78
09-11-11, 14:50
ako je 10" onda imt 539 moze da ore sa njim...nema sigurno preko 400 kg a to je sasvim ok za 539...pozz

zombie_666
09-11-11, 15:25
Ja mislim da je ovo veće od 10", daske su prevelike za tako mali zahvat, ovo je najmanje 12" ako ne i 14". Vidi se i da je dosta masivan, što znači da mora imati i veći zahvat. Ja imam gotovo isti ovakav obrtač i 539 se igra s njim, veoma je lagan ali moj ima zahvat od 10". Ev ovo je moj:

http://i55.tinypic.com/2z9ilvk.jpg
http://i55.tinypic.com/25rlcud.jpg
http://i55.tinypic.com/2v8pkko.jpg

mirko 015
09-11-11, 17:14
Onaj Vogel Noot je 12 coli 100%,vidi se iz aviona i bogami je masivniji od tvog zombie.Ali da je dobar,tu nema sta da se kaze.

Žeks
09-11-11, 17:42
Ni vlasnik nezna koliki mu je zahvat.
Nemogu da vjerujem da ima 500kg. Ako ima i 400kg to je za IMT 539 mnogo.
Zombie, jel ti prodajes svoj i koliko bi bila cijena.
Kako rade ti prevrtači, nisam nikad s tim radio. Pričaju da je dosta teško podesiti da lijepo slaže s obe strane.

spasoje
09-11-11, 18:25
Bezi sto dalje od oba...Sve je to prastaro..>:({

zombie_666
09-11-11, 18:29
Pa bar je zahvat lako izmjeriti? Ovaj moj je lagan totalno, 539 uopšte ne osjeti kad ga nosi, mislim da nema više od 250kg nikako. Ovaj tip obrtača radi na isti način kao i obični (ovakav obrtač se naziva "winkeldreh pflug" na njemačkom), okretanje se aktivira ručno, pomoću poluge, a samo okretanje funkcioniše "samostalno" tj. vozač ga samo aktivira, dok gravitacija odradi svoje. Znam čovjeka koji ima obrtač sličan tom koji ti hoćeš da kupiš, samo je njegov 2x14" i vozi ga sa Renault 751 (duplak, nekih 75ks), nije se žalio na njeg i rekao mi je da pravo dobro ore. Ovaj moj sam samo malo koristio, orao baštu gdje sadim povrće i radi odlično, lako se vuče, ubio se za manje traktore, nisam primijetio da ne slaže brazdu al nisu ni oni svi isti naravno, moj je marke Eberhardt a taj sa slike je VN, vidio sam da je i Rabe pravio ove "ugaone" obrtače. Moj plug je na prodaju, ali o tome ću ti pisati na PP, nije ovo mjesto za tu priču.

EDIT

Spasoje, ovi stari plugovi su x puta bolji od većine novih. NIje bitno jel se radi o mom ili nekom drugom plugu, ali stari plugovi su radjeni od mnogo, mnogo boljeg materijala, sama izrada je mnogo kvalitetnija, varovi su fantazija za ove današnje...ista priča kao i za starije traktore, svi znamo da su nekad bili kvalitetniji nego danas. Stvar je samo u tome da treba pronaći očuvan i nepohaban stari plug a to kod nas nije lako. Ja sam ovaj moj mali obrtač kupio u Njemačkoj za 539, kupljen direktno od vlasnika, vozio ga mali oldtimer Fendt od 40KS. Na njemu su još uvijek originalni lemeši sa Eberhardt pečatom, oštri kao žilet. Veliki Rabe Taube 60 sam takodje kupio tamo od prvog vlasnika, plugu je nešto više od 35 godina a i na njemu su originalni lemeši i na njemu nema nikakvgo traga trošenja, ni na daskama ni na lemešima jer gotovo da nije ništa ni radio - vlasniku je bio mali pa je 30 godina stajao u šupi. Kad mi je stigao ovamo, samo je trebalo omesti prašinu i paučine sa njeg te ga podmazati. Čak nije ni mnogo plaćen jer tamo svi jedva čekaju da se riješe raznih starih mašina pošto tamo ne možeš nešto baciti tek tako - sve mora da se plati na otpadu (ti plaćaš otpadu, ne oni tebi). Dokle to ide, evo mali OFF. Kada sam kupovao presu tamo, prodavac mi je za 1000E davao Fendt od 60KS, mašinu za sijanje krompira, vadilicu, 6-redni špartač za kukuruze, sjetvospremač, neki plug te pride prikolicu za rasturanje stanjaka besplatno, samo da mu to odnesem iz šupe sve to jer je htio da je ruši (deda umro i unici rasturaju imanje). Nisam ništa od toga mogao uzeti jer em ni ne treba (doduše, spremač i prikolica bi itekako trebali) ali prevoz je nenormalno skup, do te mjere da je to nemoguće platiti. Kada je zet išao da natovari presu, tamo je zatekao neke Bosance kako tovare sve mašine redom i još pride sve što su našli u toj šupi, nekog alata, raznih guma sa felgama i ko zna šta sve ne. Prodavac mu je rekao da su mu dali 600E za sve to. Eto, zamisli samo koliko su ti Bosanci zaradili kada su te mašine malo ofarbali i prodavali ovamo kao da su Svetog Petra kajgana.

spasoje
09-11-11, 19:13
Zemo ti opet pises postove u vise tomova . Ko rat i mir a vec sam ti jednom prijateljski sugerisao na to. Vecina tvojih konstatacija je ovde na mestu to svi znamo ali ja kad pogledam ove daske sve mi je jasno . Daska; jako niska polozena duga, iznad raonika siroka skoru duplo sira: Taj plug lepo slaze i dosta odgrce brazdu .Medjutim kod zahtjevnijeg oranja(dubljeg tezeg)tezi je za vuci nego recimo plug sa kracom i uzdignotijom daskom i uzom iznad raonika kao sto su plugovi novije generacije .Ima i sada leskovca i batuje sa takvom daskom eno ih u korovu..>:({

Kurkela
09-11-11, 19:21
@ Zombi

Koliko para za taj mali obrtac sto vuces sa ferdzom?

zombie_666
09-11-11, 20:34
Slažem se sa time Spasoje, stariji plugovi zaista imaju dosta drugačije daske od današnjih no ja sam govorio o kvalitetu materijala i ukupne izrade. Stari plugovi su pravljeni da veoma lijepo slažu i prevrću brazdu pa su nešto teži za vući, no nekada davno to nije bio problem jer su se sve operacije, a oranje posebno, obavljale dosta sporije nego danas. Moderni plugovi su optimizovani za što veće radne brzine i što manji otpor dok se slaganju brazde ne posvećuje posebna pažnja. Dovoljno je vidjeti snimke sa takmičenja i raznih skupova oldtimera da se vidi razlika u oranju - svaka brazda je jednostavno kao nacrtana, savršena. Cijena tog savršenstva je niska brzina, veći otpor i manji učinak. Danas se sve vrti oko učinka i smanjenja troškova pa se i mašine izradjuju u skladu sa time. Isto važi i za traktore kao i za sve druge mašine u poljoprivredi pa i u industriji u cjelosti.

Čitao sam da su stari plugovi imali daske koji su prevrtali zemlju za 180 stepeni a moderni plugovi to rade za 135 stepeni, ali to je bilo dosta davno pa se možda i varam oko brojki, neka me neko ispravi ako griješim.

Što se dugačkih postova tiče, to je "profesionalna deformacija", radio sam kao asistent pa sam navikao da sve naširoko i nadugačko objašnjavam, a inače, bavio sam se takvom oblašću mašinstva (Proizvodni sistemi) gdje se sve mora vrlo podrobno definisati. Prešlo mi u naviku, magistarski mi npr imao 250 strana :)

mirko 015
09-11-11, 21:56
Cuo sam,a nisam licno video,da obrtaci koji se mehanicki obrcu znaju da naprave problem pri obrtanju na velikim nagibima,bas zbog gravitacije.

zombie_666
09-11-11, 22:09
Da, to je istina. Kod mene je samo jedna njiva ravna, sve druge imaju nagib po dužini i, srećom, male ili nikakve nagibe poprečno. Zato okretanje funkcioniše bez problema ako plug okrenem dok sam još u brazdi ili kada se okrenem za sledeći prolaz, problem bi možda bilo jedino okretanje na uvratinama kada se ore poprijeko. Kao što rekoh, nemam nigdje veliki nagib poprečno tako da mislim da neće biti problema. Sutra ću da probam pa će biti snimaka.

BELIT577
09-11-11, 22:57
Taj traktor je jedan od najboljih koje je JD ikada proizveo, ali je zato skup, sto bi jedan nas clan rekao, kao prva ljubav. Za njega 3x30 cm je dovoljno da se prilagodi svim zemljistima.evo pluga koli je kupio bojim se da je mali i nezan za JD? http://i40.tinypic.com/wl2iox.jpg http://i44.tinypic.com/rhkbyx.jpghttp://i43.tinypic.com/331hg9f.jpgbojim se da ce JD gaziti jednu brazdu jer zadnje gume su mu ogromne 560/38

pocerina
09-11-11, 23:04
Daske su mu bas male kao i raonici... koji je zahvat pluga ?

dragan82
09-11-11, 23:08
Kazi bogati koliko je platio taj plug?

mirko 015
09-11-11, 23:08
Plug je kao bombona,ali je mali za JD,ima da gazi jednu brazdu samo tako.Koliko je bio:-\
Nojmajer ima jako kvalitetnu mehanizaciju.
Ovo je oko 14coli,mozda gresim.

mladen87
09-11-11, 23:10
koja je bila cena ovog traktora?

dragan82
09-11-11, 23:14
Mirko 015 ovakvih bonbona , pa i malo zescih ja ovde ostavljam za staro gvozdje. Ako je 14 coli onda je OK (mislim , zato sto mu zadnje gume kao na moj Stayer) Ali njemu su prednje gume ogromne zbog utovarivaca.

---------- Poruka napisana u 23:14 ---------- Prethodna poruka je at 23:12 ----------

Ako se daske budu narucile kod nas u neku firmicu onda je oko 200ex6=1200e , a ako se kupe original onda su oko 250-300e komad.

German hunting terrier | Jagdterrier