Fungicidi u strnim žitaricama

Bogami biće bolesti i to ubrzo (pepelnica) ako ovako nastavi kišno i vlažno a ponaročito u gustim i i one koje su dobrom porastu a ima ih tako da možda nebi bilo loše čim vreme dozvoli odraditi jedno preventivno prskanje od bolesti sa jeftinijim preparatima pošto će se uglavnom prskati od trave, neće ga ništa boleti i tri puta odraditi zaštitu ove godine.
 
Nisam bas klasicni ogled, tipa pola-pola, pa onda posebno merio prinos. Gde god mi je ostajalo na parceli manje od pola prskalice, nisam tretirao, jer sam izracunao da mi se ne isplati toliko da gazim. Na tim delovima se videla razlika u tome da je zastavicar bio zeleniji nekoliko dana duze, i zrno je bilo "lepse" na oko. O Fastacu necu trositi reci, tu je bilo vrlo evidentno da nema nikakvih insekata. Tako da, sve sto mogu da prenesem je moj "utisak" da razlike u prinosu ima.
 
Ja sam juče na sreću prskao Cycocel-om (regulator rasta), valda neće napraviti neku štetu zbog niskih temperatura, a čim vreme dozvoli krećem sa prvim prskanjem od bolesti, jer već počinje napad, a šta će tek biti kad otopli, a pšenica gusta u...
 
Ljudi,imao bi pitanje za iskusnije,konkreto me interesuje kako se pokazalo presing,sada sam zvao hemoslaviju raspito se za fungicide i presing je naj jeftiniji 2800 L na 2ha,a falcon 4777,duet ultra 5800,pa ako je neko radio sa presing-om, da iznese iskustva jer bi da narucim,(sto pre)pa nemogu da se odlucim koji da uzmem...
 
Ja sam juče uzeo Presing.Koristim ga već tri godine.Galofungina nema na ovom mestu gde ja uzimam hemiju.
 
Malo je skuplje.2.900 dinara za pakovanje od 1l a pakovanje od 0.5 je 1.560 dinara.Prošle godine sam ga plaćao 2.500 po litru tako da nije mnogo poskupeo.
 
Danas pričao sa jednom zaštitarkom u Vršcu ,kaže da se ove godine ne bi smeli preskočiti fungicidi ni slučajno i to prvo prskanje čim može u njive.
Po preporuci presing 0,7 l po ha cena 2650 din litar.
 
Po meni je to bilo uvek obavezno,2x fungicid i 2x insekticid,samo sto ljudi nisu imali naviku i bilo im skupo.
 
Zašto 0.7 kada ga ide 0.5l po ha.Evo pogledajte http://www.hemiks.rs/hemiks-20-presing.php
Negde je čitala u neku ćitapu kaže od 0,5-1 l, pa mi kaže da doza od 0,7 bi trebala biti sasvim ok da bi se izbeglo drugo prskanje ako je ikako moguće (naravno ne po svaku cenu). I još mi je rekla za Rias 300, http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/ProductList/Pages/Rias300-EC.aspx otprilike cenovno dođe nešto skuplji alio pošto ga trenutno nemaju nisam se interesovao .
I naravno preporučila mi duet ultra,prosaro,falcon za zaštitu klasa kasnije ako bude potrebe da bi se sačuvao klas+insekticid.
Takođe mi rekla da mogu mešati tezis sa fungicidom ,kakva su vaša iskustva sa mešanjem herbicida i fungicida?

- - - - - - - - - -

Sada sam malo pregledao po netu i druge proizvođače sa aktivnom materijom propikonazol 250 g/l i svuda je preporuka 0,5 l po ha .Samo je za primenu iz vazduha0,7 po ha.
Pošto Aeroplan još nije u planu koristićemo prskalicu.
 
Poslao sam mejl jednom stručnjaku sa instituta, očekujem odgovor pa ću ga postaviti ovde. U vezi kombinovanja preparata.
 
Nazad
Vrh