Fungicidi u strnim žitaricama

Popodne obrijao 35kj zita(rapsodije) sa 0,5lit/h Duet+0,1lit/h Fastak.Jbg rana sorta pa izvlatala,a ako uvati ovo lose vreme sto najavljuju necu je moci zastiti.
 
Po analizama instituta u Tamisu,kaze savetodavac,Prosaro suzbija najbolje fuzarijum oko 93%.Odmah za njim je Duet ultra,ali cenovno je duet na prvom mestu.
 
Poštovani članovi,sejao sam pšenicu na 2 kj površine,predusev je bila soja koja je samo istanjirana.Pšenica je posijana u 15.10 i krenula je jako lepo.Đubrivo (300 kg urea) je bačeno pred sam sneg.Sve je bilo idealno do polovine maja kada sam uočio da mi je pšenica obolela od nepoznate bolesti,navodno neka švedska buba,koja mi je prepolovila prinos.Ovršio sam sa te površine celih 2,45 tona.Da li neko nešto zna o toj bolesti,čime se može suzbiti i kakva bi trebala biti agrotehnika za buduće useve,obzirom da sam treba da rasadim nekih 12000 biljki kupusa ali nisam smeo.Komsija koji je u isto vreme sejao pšenicu je prošao još gore,on je posijao 3,5 kj pšenice,da bi u maju spremirao 2,5 kj i posejao soju koju je ista bolest uništila,juče je zaorao celu njivu,a ono malo pšenice koje je ostavio i ovršio,bilo je celih 500 kg na 1 kj.Inače je pšenica prskana Tezisom,protiv korova.. Biće i slika,dok ih podignem
 
Za prvu zastitu psenice sam uzeo, po preporuci zastitara, fungicid ORIUS 25 EW, od MAGAN-a. Da li je neko koristio taj preparat? U uputstvu ne stoji da je registrovan za psenicu, mada ni to ne bi bio prvi put da se neki preparat ne registruje za ceo spektar dejstva.
Inace, cena je oko 12 eu/ha + PDV 8%.
 
Sa nekim proverenim proizvodjačem hemikalija , a preparat neki koji nije skup! Mnogo nam je bitnija ova druga zaštita i tu ne treba previše štedeti nego birati ono provereno.

Evo isti preparat kao ORIUS 25 EW - Mystic 250 EC

http://www.deltaagrar.rs/code/navigate.php?Id=79

iili nešto jači Mystic pro sa dve aktivne materije
http://www.deltaagrar.rs/code/navigate.php?Id=452

Maganov Bumper 25 EC
http://www.maganagro.rs/srb/proizvod.asp?Proizvod_ID=22

Maganov Bumper P 490 EC
sa dve akt materije
http://www.maganagro.rs/srb/proizvod.asp?Proizvod_ID=27



Čak možda ne bi bilo loše iskombinovati ORIUS 25 EW + Bumper 25 EC
stim da se preračuna aktivna materija 50 % jednog 50 % drugog
ali opet treba videti da li je ekonomski isplativo , a kod mešanja u tanku obratiti pažnju šta se prvo sipa u tank!

Sad sam malo čitao o kombinacijama pa da prenesem, ako bi se negde našlo ciprokonazol ide ga 80grama + 200-250 grama Propikonazola što je u Bumper 25 EC , dobijamo ARTEA Syngentin.... e sad je pitanje da li može da se nadje posebno ciprokonazol i da li cena opravdava korišćenje kombinacije dva preparata.
 
Poslednja izmena:
Bacanje para po meni. Ona druga zastita (fuzarijum) jeste bitna, ova prva eventualno ako primetite da je boles trulezi donjih listova uzela maha.
 
Po razvoju situacije i prognoza za naredni period neće se prskati do kraja aprila,a kod mene neke parcele ni do žetve.
 
@ Dragan18
Kako bi ti okarakterisao ovu prvu zastitu psenice? nebitnu/bitnu/neizostavnu/opcionu/bacanje para....
Ne bih baš mogao da je okarakterišem tako .... sve zavisi od vremenskih uslova. Ove godine će pšenice biti guste, biće jako povoljno vreme već početkom aprila za širenje bolesti .Naime , najbolje pšenice uvek prve stradaju , dobro djubrene azotom. Kada pšenica počne da raste, u prizemnim delovima stvori se odredjen mikroklimat ,visoka vlažnost + temp. od 20 stepeni celzijusovih i dobijamo idealne uslove za širenje bolesti. Pepelnica i Rdja u našim agroekološkim uslovima mogu da utiču i do 30 % na smanjenje roda. Šta je to bitno kod ovih bolesti, skrama prekriva list, ćelije ispod nje se suše jer nemaju svetlosti, fotosinteza je smanjena, automatski se stvara i transportuje manje materija do klasa.


Mislim da kod pšenice ne vredi štedeti na zaštiti. Zašto sam u prethodnom postu napisao da mogu i jeftiniji preparati... zato što nam ne treba aktivna materija protiv fuzarijuma , a to podiže cenu preparatu. Kao što se vidi recimo Bumper P 490 može da ide i za Cercosporu u š. repi.... nama to ne treba, ali mu diže cenu , jer je širi spektar dejstva. Trebamo da suzbijemo Pepelnicu, Rdju, Septoriu,kao najznačajnije.
 
Sve u svemu, kao i sve u ratarstvu- moze, a i ne mora bit'. Sad ce mi biti treca godina kako prskam Duetom ultra, i Fastacom, i mislim da se isplati. Ova prva zastita je dosta jeftina, oko 15 eu/ha, pa cu probati i s tim. Uslovi ce biti stvarno idealni za razvoj bolesti. Vlazno vreme, guste psenice... Kad sine sunce, bice svega!
 
Nazad
Vrh