Fungicidi u strnim žitaricama

Dans pitao zastitara kada uci u prskanje protiv bolesti a on kaze odmah jer ide kisni period a bolje je preventivno zastiti nego leciti.Idem cim se otrese rosa od kise.
 
Ja kad prskam zito od korova stavljam Mankogal 80,protiv pepelnice i rdje,treba 2kg po hektaru al ja turim 1kg i bude ok,570din kosta 1kg,a kad izvlata klas stitim sa Duet ultra 0,5lit po hektaru od fuzarijuma,bez ovoga kod nas se vise nemoze,ko hoce prinos.Prvi tretman je odradjen,sad cekam da izvlata.
 
da li se psenica moze tretirati dva puta na istoj povrsini u razmaku od 20 dana fungicidom falkon?
 
Evo danas radjeno po drugi put(prvo falkonom) Mankogal 80 2kg po hektaru.Placen je 750din kg.posle radimo kad izvlata.
2eoeivd.jpg
 
@srdjuanzorz molio bih vas da ne unosite zabunu i ne iznosite podatke koji nisu tačni jer naime Falkon i Mankogal nemogu biti ista sredstva tj. fungicidi d ova dva sredstva se toliko razlikuj kao nebo i zemlja i nemoguće je porediti njihovo delovanje, Mankogal sadrži 8oo g/kg. Mankozeba-aktivne materije, a Falcon u sebi sadrži tri aktivne materije i to 250 g/lit. spiroksamina + 167 g/lit. tebukonazola + 43 g/lit. triadimenola, tako da se da videti koja je razlika i još nešto Mankogal ima protektivnu aktivnost i deluje kao nesistematik dok Falcon je protektivni, kurativni i eradikativni sistemični fungicid. Možda nisam video suštinu tvoje poruke pa ako grešim ispravi me jer ti je post malo nejasan sastavio si izlaganje zajedno i možda je tu greška.
 
Pa naravno da se mnogo razlikuju.Prvi put sam radiopre oko 20 dana kada je bio kisni period sa falkonom da bi zaustavio napredovanje psenicne rdje.Sada sam radio mankogalom da sprecim pegavost lista psenice i pepelnicu.Radio sam mankogalom jer nema jakih napada bolesti a i jeftinije dosta.A treci put cu raditi sa Acanto plus,moram da kazem po prvi put se srecem sa tim sredstvom ali po preporuci zastitara da je dobar za bolesti klasa i ima 2 aktivne materije kao Prosaro a jeftiniji je od njega za 800din po kg a ide 0,6 po hektaru.
 
Još malo polemike oko ovoga sa sredstvima se koristim poodavno i imam dosta iskustva u tome pa mislim da grešiš u vremenu primene ako si već hteo to sve da radiš prvo si trebao ići Mankogalom zajedno sa herbicidima i posle pred vlatanje i na samom početku pojave vlata Falconom jer u toj fazi pšenica je najosetljivija na bolesti i tada je treba raditi, a što se tiče računice pokušaj da sabereš tvoju kombinaciju tri puta rađeno i kombinaciju Cabrio top u dozi od 0,25 lit/ha (800 din) i Falcona 0,6 lit/ha ( 2300 din) - ( ukupno 3 100 din/ha) stim što sam Cabrio top išao zajedno sa herbicidom i ovih dana ću ići sa Falconom.
 
Stvar izbora ali ja radim kad se mora a ne kad mislim da treba.Nekad bude 2 puta a nekad 3 pa cak i 4 puta.Svaka cast svakom ali pitaj da Falkon nemoze da zaustavi fuzarijum zato imaju iz Bajera Prosaro.
 
Dvoumim se da li Artea ili Duett ultra? Ipak cu sutra izneti zastitarku da obidjemo parcele pa cu resiti nedoumicu...
 
Malo kasnim ali...
Preparat se zove presing(a.m. propikonazol) i tretiranje njim po ha izadje 1500-1600d
po k.j. izadje 880d i ubedljivo je najjeftinija varijanta.Pozeljna su dva tretmana i po
meni tretiranje psenice(i drugih zitarica) se uvek isplati,a i misljenja sam da cemo uskoro
svi to raditi
 
Narucio Arteu (syngenta) ali nje nema pa sam uzeo Antre (galenika).Kaze mi zastitarka da se jako puno ljudi odlucuje na tretiranje psenice fungicidom protiv fuzarioze klasa.
 
Rdja psenice ili ti Puccinia,bar bi trebalo da je to.Slikaj pa da vidimo.To nije problem resiti,bilo sta od gorepomenutih
fungicida to resava
 
Izgleda vrhunski. Nisam obilazio moj nedelju dana, valjda je napredovao u medjuvremenu. Nesto razmisljam, prskanje u ovoj fazi, kolika je korist, a kolika steta od gazenja?
 
Na ovako kisnom vremenu korist ce biti veca,da je susa nastavila mozda nebi bilo koristi ali.. Kad dodas da imam vec gazenja,stavljam i fastak protiv tripsi i prehranu 3x20 galenikino za folijarnu prehranu.... Bice tu veca korist sigurno,samo da da Bog.
 
Nazad
Vrh