PDA

View Full Version : Uzgoj paprike -opšta tema

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8

oblak
07-02-08, 16:14
Loši predusevi za papriku su paradajz,plavi patlidžan i krompir,kao i krastavac i tikve,zbog virusnih obojenja. Paprika za normalan rast tahteva puno vode,tako da trba izbegavati preduseve koji crpe vodu iz zemljišta. Papriku ne treba gajiti na istom zemljištu 4-5 godina.

novii
07-02-08, 23:30
A koji su to usevi koji ne crpe vodu iz zemljišta, pa da se preporučuju pre paprike. ^-^

cabage
10-04-08, 23:12
Meni se dosta dobra pretkultura za papriku pokazao kupus. Ostavlja dosta hranjiva u tlu, a i zemlja je rahlija nakon intenzivne obrade. Dobro je i zito, ali ja ne prakticiram. Sadio sam i po kukuruzu, samo ne smije biti atrazin upotrabljavan za zastitu kukuruza.
Ove godine sadim dva hektara paprike.

novii
10-04-08, 23:41
Dva hektara je solidna površina, reci imaš li već osiguranu prodaju. Jer mi izgleda nesigurno sejati toliko, ako nije osiguran plasman. ^-^

cabage
12-04-08, 01:04
Imam ugovoreno 60 tona za agrokor, ništa fiksno. Takvo je stanje kod nas, ako roba ide, može i puno više od ugovorenog, ako nejde, onda nejde dok god ne krene.
Evo pripreme zemlje za sadnju
http://img405.imageshack.us/img405/9606/slika022yu7.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/4682/slika021pq5.jpg

http://img510.imageshack.us/img510/7372/slika036lh3.jpg

novii
12-04-08, 10:51
Ovaj priključak za postavljanje folije je veoma zanimljiv, dali si ga sam pravio ili možda kupio. To sam do sada imao priliku videti, ali neznam ništa više o takvim priključcima. Ni ko ih proizvodi ni koliko koštaju ? ^-^

cabage
12-04-08, 12:18
Pravio sam ga sam po uzoru na talijanski. Nesto sam preradio sto mi nije odgovaralo, sada je ok. Jos koja sitnica, ali i vise sam nego zadovoljan. Ako je folija kvalitetna u jednom danu bez brige postavis dva hektara.
Inace mogu po dogovoru napraviti isti takav ili neku modifikaciju. Cijena oko 1000 eurahttp://img511.imageshack.us/img511/8008/slika026xe6.jpg

mitta
12-04-08, 19:41
kako ide sadnja, onaj bubanj gore je crevo?

cabage
12-04-08, 22:05
Da, ono je cijev kap po kap. Mogu i dvije postavljati odjednom, ali kod mene nema potrebe. Znam ljude koji sade na lošiju zemlju pa stavljaju dvije cijevi, ali ni to im nije dovoljno kad zaprlji +40 u hladu. Ja za sada sasvim solidno navodnjavam i s jednom cijevi.
E sadnja ide ručno, jer još nemam dovoljno površine da kupim sadilicu. Preskupa je za dva hektara paprike. Ako uspijem kroz koju godinu do 4 ili 5 hektara, vjerojatno cu je kupiti. Cijena je 7000 eura za dvojrednu. Evo slikehttp://img132.imageshack.us/img132/2929/slika007rf6.jpg

mitta
13-04-08, 19:24
koliko reda stavis u jednu "brazdu" kad se sadi sa sejalicom moze ici preko crni najlon mozda najlon tada smeta.Da vidis u israelu pesak nema korova creva kap po kap tri velik cisterne mesaci kristalno gnoivo pet kompjutera i tabla 200 hektara .svi paprike su do milimetar iste plodove veoma velike samo to kod nas ni magarac nece jesti.

cabage
14-04-08, 16:05
Dva reda na jednu foliju u razmaku od 40 cm. U redu razmak za baburu 34 cm a za ajvaricu 17 cm. Stavim slike kad posadim.

mitta
14-04-08, 19:41
hvala >:D

cabage
05-05-08, 23:20
Evo, ja posadio dva jutra paprike do sada. Ne znam kakvo je vrijeme kod vas, ali ovdje je nekako klimavo. Stalno je vjetrovito i prohladno. Jutra su takva da se nije ugodno voziti na traktoru bez kabine. Samo bi mi mraz trebao. Pošaljite mi malo 8)

novii
05-05-08, 23:35
Nema toga ni kod nas, rado bi poslali. Ako se pojavi odmah émo poslati malo 8)

Kakvu si papriku sadio, baburu ili za ajvar? ^-^

cabage
08-05-08, 23:08
Sadio i jednu i drugu. Od babure sam uzeo Vedranu, a od ajvarice Contessu

cabage
20-05-08, 13:28
Ovo je primjer automatske sadilice za papriku.http://img293.imageshack.us/img293/9306/slika000sd8.jpg

novii
21-05-08, 00:51
Pa nije loša, samo je pitanje potrošnje po hektaru. :lol:

Moram priznati da me raduje kada vidim da se radi. Samo mi reci jesi li rasadu kupovao ili si sam proizvodio. >:({

cabage
22-05-08, 11:16
Sam sam proizvodio. Nekako se čini žuta? To je zato jer je bila previsoka, pa sam ju malo patio jedno dva tjedna Lkl{{

novii
22-05-08, 12:50
Dali si stavljao po jedan struk paprike po kuíćici ili po dva struka, nevidim najbolje na snimku. Ovde su kod nas ovako bez folije stavljali po dva ili tri struka, da bi bilo bujnije.

cabage
23-05-08, 22:22
Kod nas nitko ne sadi po dva struka, nego po jedan, a gustoću si sam bira. Sve to ovisi o kvaliteti zemljišta, i naravno, sposobnosti kultivara da podnese neki određeni sklop. Evo ovo je contessa, vaša srpska paprika. Nju sam sadio razmak redova 40 cm, a u redu 17 cm. Baburu sam sadio na 34 cm u redu.
Što se tiče bujnosti, vidjet ćete kroz sezonu kako bujna može narasti paprika. Ponekad i previše, u polju 1 m u visinu.http://img89.imageshack.us/img89/4483/slika050uw1.jpg

tarana
04-06-08, 14:47
svaka čast kupusar...mnogo volem lepu njivu da vidim...

cabage
08-06-08, 12:02
Trudim se >:({

cabage
09-07-08, 22:59
Evo par slikica od ponedjeljka. Krenula je berba Vedrane.http://img53.imageshack.us/img53/1484/picture045lm9.jpghttp://img120.imageshack.us/img120/5495/picture044mm7.jpghttp://img144.imageshack.us/img144/7236/picture046hz7.jpghttp://img329.imageshack.us/img329/592/picture049bs5.jpg
Ima i čudnih primjeraka ^-^

novii
10-07-08, 00:02
Lepo je rodila, reci koliko si ti zadovoljan sa rodom. Pretpostvaljam da je već sve prodato. >:D

cabage
10-07-08, 23:11
Pogrešno. Ovo su tek prve berbe, i uz malo sreće berbe će trajati do prvih mrazeva. Inače sam prilično zadovoljan prinosom. Iz priloženog se vidi da je dosta rodna. A i cijena ja zadovoljavajuća za sada. Nekih 0,75 eura za kilogram. Eh kad bi tako ostalo.

belijasen
11-09-08, 23:49
pozdrav od jos jednog paprikara

Evo par slikica od ponedjeljka. Krenula je berba Vedrane.

Edit by novii
Slike se ne ubacuju u citate, a ako se nešto već citira, treba se i napisati komentar tog citata.

cabage
09-01-09, 17:38
Vrijeme je za razmišljanje o novoj sezoni. Eh da paprika bude dobra kao lani, samo da je prodaja bolja, hehe

branko
09-01-09, 17:56
Pozdrav... :D Dugo te nema.

novii
10-01-09, 16:01
A kako si radio prodaju lani, jesi li imao kupca na početku sezone ili si kupce tražio kada je paprika se već brala ?

cabage
11-01-09, 11:01
Ma imaš kupca ili nemaš na početku sezone, nije uopće bitno. Bitno je kad dođe paprika za brati koliko je ima na tržištu. Da imaš ne znam kakav ugovor, neće ju nitko uzeti ako mu ne treba. Istina, nebi ni ja kupio kad mi nebi trebalo, a nebi ni vi. Eto, takva je politika kapitalizma. Čak i ako imaš ugovor za industriju, ako imaju paprike viška, neće uzeti. To je jedna nevjerojatna stvar, ali je tako i tu se ništa ne može. Jedini izlaz je da jedan čovjek sam ima stotine i stotine tona nekog proizvoda pa se nametne kao glavni dobavljač, a to je malo teže kad se nema površine i radne snage.

Nema me dugo, nekad nekad pogledam forum, ali vidim da niste previše aktivni u meni zanimljivim temama, pa se ni ne javljam. U sezoni nemam vremena, a sad stalno visim po nekim drugim stranicama i forumima. Još imam kupusa u polju, ali pitanje je kako će to izgledati kad se odmrzne, tako da se ne nadam previše.

ivanhoe
11-01-09, 20:20
Trebalo bi biti u redu Pre par godina u basti mi je osto kupus oko 1/4jutra bio je odlican

rades
25-01-09, 16:52
evo slike paprike iz mojih plastenika

srdjan-t
12-02-09, 23:13
moze li mi ko reci koliko treba eura da se zasadi 50000 paprike ajvarice da sve platim osim njive hvala

nebojsa
15-02-09, 21:24
2 rade i cabage
Slika su odlčne. Praznik za oči.

W.S.C.
19-09-09, 16:05
Zanima me da li je neko gledao pre 2-3nedelje emisiju znanje na poklon uzivo iz nekog sela u Vojvodini,bio je neki lik sto sadi papriku baburu na otvorenom i kaze da mu stize na berbu pocetkom juna,zivo me interesuje o kojoj se baburi radi i kako se zove taj proizvodjac?

dejcaks
24-09-09, 11:14
Pozdrav svima ovde..Sledece godine,posadio bih mal ovise sortu paprike RINGO F1 na otvorenom,pa me iskreno zanima ima li neko iskustva sa tom paprikom,kao i kakva je za prodaju kasnije kada stigne,a ako enko moze i da mi kaze koliko rodi,i tako neke detalje...vredi li je saditi na otvorenom...Dejan,Krusevac

jhon dere
24-09-09, 12:00
dejcaks ja ringo imam samo u plasteniku , i rodi ko luda , za otvoreno neznam , najbolje je da pozoveš Srdjana Iz Virdžinije pa da ga pitaš sve što te interesuje uvezi ringa . >:D

dejcaks
24-09-09, 12:06
hvala puno na odgovoru druze moj...Video sam na netu i nasao njegov broj,ali mene zanima ima li neko iskustva sa tom paprikom anotvorenom,posto jos nemam uslova da je samid u plasteniku,posto samo ja radim,a uzeo bih zemlju u zakup naredne godine,da malo pojacam zaradu...reci mi druez,kakva je to parika i jeli ispaltiva...Moze li za piacnu proizvodnju? kod mene u selu ima kvantaska pijaca na kojoj se prodaje paprika i kornison,pa me eto zanima moze li se to prodavati i koja joj je cena? hvala puno...

jhon dere
24-09-09, 12:20
za pijačnu proizvodnju može sigurno pošto je ja prodajem na pijaci , cena ti zavisi od godine do godine kako bude nema tu neke odredjene cene , ali mislim da bi ti bilo dobro da imaš KPK ako je nekako moguće , ili neko drugo zalivanje , neznam šta da ti kažem probaj pa ćeš videti , mada što se tiče paprike stvarno je ok dobra i rodi ekstra . evo ti iz kataloga malo da pročitaš šta kažu za nju .

http://i38.tinypic.com/xc57dd.jpg

Post je spojen: 1253784465________________________________________ _________
ovo je malo stariji katalog , imali su pre i mango papriku , više je nemaju, toje babura al naraste kao pola plastične flaše od 2l neverovatno , al to niko ne kupuje zato što se babure uzimaju za punjene paprike , a ti da napuniš jednu takvu papriku treba ti 1kg mesa :lol:
možda tije bolje da probaš prvo na nekoj manjoj površini , svojoj, da ne uziaš u zakup , pa vidiš kako ide i šta treba sve za proizvodnju na otvorenom

dejcaks
24-09-09, 12:39
hvala jos jednom..iskreno...Naravno da cu imati KPK zalivanje,ali me zanimalo koliko rodi po biljci,otprilike...Koja joj je cena ove godine bila,ako nije tajna? Cuo sam i za Mango,ali necu nju saditi...Ko ce da kupi to? Mozes mi objasniti malo nacin gajenja RINGO paprike..sta sve treba..koje djubrivo,kada..prskanja....Mislio sam da je posadim jedno 20 ari za pocetak...Hvala jos jednom..

jhon dere
24-09-09, 14:32
Pa nemogu ti baš puno pomoći oko gajenja pošto gajenje u plastenicima i na otvorenom se razlikuje , treba više zaštite na otvorenom , ja u plasteniku neprskam ništa nikakvu zaštitu nisam radio , jedino zalivanje koprivom i u početku kemirom I za ukorenjivanje i onda idem sa koprivom zalivam svaki dan i toje sve , i normalna priprema zemlje pre rasadjivanja toje jedino što ja radim

dejcaks
24-09-09, 17:28
Hvala puno na odgovoru,samo mi pojasni sta je to KOPRIVA,koje koristis za zalivanje,posto to ovde u mom kraju ne znam o cemu se radi,i reci mi koja je cena sad te paprike..Pozdrav

jhon dere
24-09-09, 17:45
sta je to KOPRIVA
http://i34.tinypic.com/qnjsoy.jpg
a cene pogledaj ovde
http://www.stips.minpolj.gov.rs/tmp1/report.php

ivanhoe
24-09-09, 21:22
sta je to KOPRIVA,koje koristis za zalivanje,posto to ovde u mom kraju ne znam o cemu se radi,i

http://poljoinfo.com/povrtarski-proizvodi/djubrenje/msg32068/#msg32068

TEMA
24-09-09, 23:25
Ima li ko iskustva sa KT1 F1, intersuje me zato što je vrlo rana sorta. Mogla bi biti dobra cena

dzionik
25-09-09, 09:32
Bas sam se lepo nasmejao na ovo sa koprivom :lol: :lol:
Koliko su ljudi dresirani da je sve hemija i da mora da kosta....

dejcaks
26-09-09, 10:01
Ne znam zaista sta je smesno..Mislim da je iskreno pitati,ono sto se ne zna,a da je mnogo veca sramota tome se smejati..Ali,nije svakome opsta kultura ili domace vaspitanje normalna stvar...Ja sam samo zeleo da saznam sve oko te paprike,kao i ekonomsku racunicu,ali vidim da ima ljudi koji su jako zlonamerni i ne zele da pomognu....Pozdrav

dzionik
26-09-09, 11:07
Nemoj da se vredjas nisam zaista mislio nista lose i izvinjavam se.
Samo sam nasao da je ironicno koliko su tesko dostupne i prijemcive informacije za koje niko ne lobira tj niko ne prodaje koprivu stoga ona i ne postoji. A kad su u pitanju hemijska djubriva ima onolko strucnjaka koji ih fale. I naravno da mi je bila smesna tvoja reakcija da prvo pomislis da je to nesto sto mora da kosta. Slazem se ko pita ne skita. Pozdrav..

dejcaks
26-09-09, 20:40
Nema problema druze..Ja sam pitao ne koliko kosta "kopriva",nego koja je cena ove godine bila paprike RINGO F1!!! Hteo sam da znam ima li je racunice dodgodine saditi na otvorenom,koliko moze dada prinosa,i te neke osnovne stvari..ali,ljudi to ocigledno kriju,nece da pomognu...Pozdrav

jhon dere
26-09-09, 21:10
Pa jasam ti postavio de da pogledaš cenu paprike u protekle 2-3 godine pa vidiš kako se kreće cena nekrije tu niko ništa , ako si mislio na mene . a koliko rodi nemam pojma , a rod ti zavisi od mnogo faktora u proizvodnji , i nemože se uporedjivati otvoreno polje i plastenik po prinosu . >:D

Post je spojen: 1254000055________________________________________ _________
TEMA to što si pitao za kt1 nisam baš oduševljen sa njom , probaj aplauz papriku

Post je spojen: 1254000604________________________________________ _________
ovde pogledaj sve što imaju od semena
http://www.deruiterseeds.com/

Post je spojen: 1254000673________________________________________ _________
a ovo su uvoznici pa vidi de tije najbliže naći seme
http://www.hoya-vs.com/drs/index.html

cabage
27-09-09, 19:25
Pozdrav društvo. Nema mene predugo ovdje. Nikako da ulovim vremena pa da se javim.

Al evo, da se pohvalim. Ove godine na vanjskoj paprici baburi, hibrid Vedrana F1, imam prinos od 65 t/ha. Mislim da je zadivljujući, pa se i sam sebi divim. Ajvaricu imam Čango F1 i berem ju još, a do sada je dala 35 t/ha. Ova je godina idealna za paprike, jer nema kiše. Male probleme je stvorila druga generacija kukuruznog moljca, ali nekako sam to progutao.

Sa slikama ove sezone ću se javiti drugi puta.

nebojsa
27-09-09, 21:50
imam prinos od 65 t/ha

Svaka čast majstore ::super:: imaš čime da se pohvališ.
Koliko prosečno ajvarice ubereš po ha?

TEMA
27-09-09, 23:35
Hvala, jhona DERU.
Nisi prvi od kojeg cujem da nije nesto zadovoljan sa njom, ali ja sam se primio na izgled i to što je veoma rana. Pronasao sam jos jednu adresu u vezi aplauz paprike. Ne izgleda loše
http://www.brazda.teol.net/DRSpaprika.htm

dzionik
28-09-09, 08:06
Bravo Kupusar mozda bi trebao da promenis nik u paprikar? ::svaka cast::

cabage
28-09-09, 20:17
imam prinos od 65 t/ha

Svaka čast majstore ::super:: imaš čime da se pohvališ.
Koliko prosečno ajvarice ubereš po ha?

Vidjet ću kad poberem. Prinosi variraju od godine do godine i to mnogo. U dobrim uvjetima je to oko 30 tona po hektaru.

nebojsa
28-09-09, 22:27
@ cabage
To je ok prinos. Jesi li računao koliki su ti troškovi po ha?

dejcaks
29-09-09, 10:22
Iskrena molba,ako neko zna,gde u Srbiji i koja firma distribuira seme hibrida paprike VEDRANA F1,posto mi se jako svidja,i sadio bih je naredne godine..Dejan Krusevac

cabage
30-09-09, 23:09
Ne volim računati trošak nečega po jedinici površine, ali i to se mora. Ja na kraju godine saberem sve troškove i gledam čisti dohodak. Uvijek ima kultura na kojima se gubi i na kojima se ekstra dobiva.

jhon dere
01-10-09, 00:10
Iskrena molba,ako neko zna,gde u Srbiji i koja firma distribuira seme hibrida paprike VEDRANA F1,posto mi se jako svidja,i sadio bih je naredne godine..Dejan Krusevac zeleni hit tije zastupnik enza zaden pa probaj kod njih

cabage
12-10-09, 20:54
Završila čini se i berba babure na otvorenom polju.

Vedrana 70 t/ha

nebojsa
13-10-09, 00:30
::super::

bewisa
29-10-09, 22:12
Pozdrav,ja sam postavio pitanje koliko kosta proizvodnja ajvarice do berbe u temi 'industrijska paprika" ali sam ocigledno pogresio pa zato pitam i ovde(proizvoljna cifra u eurima)?

dejcaks
11-11-09, 08:19
Stigla mi je analiza zemlje,koju sam uzeo u zakup pa iskreno molim za neki strucan komentar,i savet sta treba dodati od djubriva,i koje tacno..

Prva parcela:

pH-vrednost u KCI-u 6.15
Humus 3.69
CaCO3 2.36
Lakopristup P2O5 2.75
Lakopristup K2O 12.34
Ukupni azot 0.185

Druga parcela:

pH-vrednost u KCI-u 6.62
Humus 4.49
CaCO3 2.57
Lakopristup P2O5 9.67
Lakopristup K2O 19.96
Ukupni azot 0.225

abro
11-11-09, 10:43
Ko ti radio analizu kada nisu ti ujedno dali i preporuku? ^-^

dejcaks
11-11-09, 11:53
Ma napisali samo da ima azota dosta...I da nadjem neko djubrivo koje ima samo fosfor i kalijum....Ali ja sam hteo da cujem i Vase misljenje... ::namigivanje::

W.S.C.
09-03-10, 12:08
Zanima me koliki je sklop biljaka za slonovo uvo po m2,meni su rekli u Superioru da mi za 60 ari treba 600g. semena sto kosta 12000din.To mi deluje nestvarno jeftino kad 1 semenka babure vedrane kosta 6,3 dinara

Jingis
09-03-10, 14:50
Zanima me da li je neko gledao pre 2-3nedelje emisiju znanje na poklon uzivo iz nekog sela u Vojvodini,bio je neki lik sto sadi papriku baburu na otvorenom i kaze da mu stize na berbu pocetkom juna,zivo me interesuje o kojoj se baburi radi i kako se zove taj proizvodjac?

Ne znam dali je to taj ali ima kod mene u selu vise njih koji sade baburu i stize im ne bas pocetkom juna ali u drugoj polovini da. Ako te interesuje sorta je Bobita koja se vecinom sadi kod mene a i sam je sadim. Sto se tice otvorenog polja, iznosi se pocetkom aprila ili u prvoj polovini a pokriva se i na njivi. Ide folija po zemlji i folija odgore, kao mali tuneli...

topalovic
09-03-10, 15:13
Zanima me koliki je sklop biljaka za slonovo uvo po m2,meni su rekli u Superioru da mi za 60 ari treba 600g. semena sto kosta 12000din.To mi deluje nestvarno jeftino kad 1 semenka babure vedrane kosta 6,3 dinara

slonovo uvo je sorta paprike nije hibrid

Post je spojen: 1268140558________________________________________ _________

Ne znam dali je to taj ali ima kod mene u selu vise njih koji sade baburu i stize im ne bas pocetkom juna ali u drugoj polovini da. Ako te interesuje sorta je Bobita koja se vecinom sadi kod mene a i sam je sadim. Sto se tice otvorenog polja, iznosi se pocetkom aprila ili u prvoj polovini a pokriva se i na njivi. Ide folija po zemlji i folija odgore, kao mali tuneli...

ja mislim da je doslo do greske jer je nemoguce parici je potrebno bar 110 dana da dostigne tehnolosku zrelost a 120-130 za botanicku zrelost

W.S.C.
09-03-10, 15:47
@topalovic
Hvala na objasnjenju
@Jingis
Tu bobitu koliko znam uvozi holland angro,ja sam radio njihovu salatu i rotkvicu u plasteniku i bio sam veoma zadovoljan.Sto se tice ove paprike iz emisije mislim da je covek sa severa Backe i da je neka autohtona sorta ili tako nesto(mada se vise i ne secam dobro,secam se da je bila krupna zuto narandzasta)Interesuje me kako si zadovoljan sa bobitom?

topalovic
09-03-10, 15:57
Ja bobitu sejem tek od prosle godine ali samo za dva plastenika ranije sam sejao blondy i beladonu.Blondy je mnogo krupna i malo poznija a beladona je ranija i i ima lepsu boju (bolje se prodaje)Bobita je ekstra babura za nasle uslove za sad je najbolja paprika na nasem trzistu.

Jingis
09-03-10, 22:12
@Jingis
Tu bobitu koliko znam uvozi holland angro,ja sam radio njihovu salatu i rotkvicu u plasteniku i bio sam veoma zadovoljan.

Evo sad bas citam sa deklaracije, uvoznik je Frisch&Frisch d.o.o. Becej

Post je spojen: 1268136959________________________________________ _________
[/quote]
ja mislim da je doslo do greske jer je nemoguce parici je potrebno bar 110 dana da dostigne tehnolosku zrelost a 120-130 za botanicku zrelost
[/quote]

Pa sefe ne verujem da je doslo do greske! Pazi ovako, poseju je krajem januara, pocetkom februara u plastenike pa sad racunaj...Opet kazem, dobar sam sa tim ljudima i posecujemo se tako da je sigurno.

Post je spojen: 1268166048________________________________________ _________

Ja bobitu sejem tek od prosle godine ali samo za dva plastenika ranije sam sejao blondy i beladonu.Blondy je mnogo krupna i malo poznija a beladona je ranija i i ima lepsu boju (bolje se prodaje)Bobita je ekstra babura za nasle uslove za sad je najbolja paprika na nasem trzistu.

Dobra je paprika a ima i boljih...a te bolje si i mnogo skuplje za razliku od bobite. 2008-a je bila super godina za papriku a i cena je bila super. 2009 katastrofa, razocarao sam se, 10 din 1kg pa gde to ide(gde sam tu ja) e sad videcemo sta nam 2010 donosi.

topalovic
09-03-10, 22:25
u postu nije pisalo da li se seje u toplu leju ili hladnu ja sam to napisao da nije moguce da ce da stigne ako se iznosi napolju a ne pod foliju

rekreativac
09-03-10, 22:58
u postu nije pisalo da li se seje u toplu leju ili hladnu ja sam to napisao da nije moguce da ce da stigne ako se iznosi napolju a ne pod foliju
rasadjuje se napolju isto kao i lubenice na crnu malc foliju i odgore mali tunel
probaj u plastenik da posadis cshango papriku to je ajvarusa poput slonovog uva isti proizvodjac semena kao za bobitu

Jingis
10-03-10, 00:05

Da, da rekao sam cini mi se, ide folija po zemlji i folija preko, kao tuneli za lubenicu!

cabage
12-03-10, 21:06
Moja paprika slikana danas.
http://img682.imageshack.us/img682/7703/slika002d.jpg

topalovic
12-03-10, 21:13
ekstra rasada :D

jhon dere
12-03-10, 21:55
cabage super izgleda svaka čast , kako je zalivaš ?

cabage
12-03-10, 22:09
Ručno, kantom za zaljevanje. Malo naporno ali učinkovito. No ne treba prečesto, vjerovali ili ne, do sada je samo 3 puta zalita ova paprika. Kontejneri 40 rupa pa ima puno supstrata i sporo gubi vlagu. A i stalno je oblačno tak da i to igra ulogu.

nebojsa
12-03-10, 22:10
Pridružujem se čestitkama ::svaka cast::
Kako dogrevaš ovaj plastenik?

Jingis
13-03-10, 01:46
Svaka cast brate, vrhunski izgleda!
Kakvi su to kontejneri, jel stirpor u pitanju? I kakvo grejanje koristiis?

Ja moju tek danas sejao a sutra zavrsavam, vreme katastrofa, ne da se...Prosle godine u ovo vreme vec nikla.

dzionik
13-03-10, 07:49
Imam jedno pitanje za vas
Zasadio sam paprike 24/2 i još nisu nikle (četri različite vrste tako da nije u pitanju seme) prvih nekoliko dana je temperatura bila 25\18 (dnevno\noćna) ali je posle nekoliko dana pala na 20\15-13
Pre tri četri dana sam je prebacio na 25\20 i još ništa.
Da li ima smisla da je još čekam ili da ponovo sadim??

Nisam ni sumnjao da je Cabage pravi profi za papriku :-)

cabage
13-03-10, 09:19
Hvala, hvala dečki!

Kontejneri su od stiropora, 40 rupa.

Plastenik grijem na drva. Malo je naporno, već dva mjeseca skoro. Sijao sam 14.01. i bila je u kući 5 dana. Nakon 5 dana je počela nicati. Sjeme je od Enze Zaden hibrid Vedrana F1. Niče brzo jer je sjeme original naklijano u vrečicama. Postotak nekih 97 posto.

@dzionik
Nije čudo da nije nikla još, ali bi morala ovih dana. Ja imam isto 4 hibrida na pokusu koji nisu naklijani i nikli su dosta kasnije. Nemoj srljati s presijavanjem. Uzmi nekakav štapić i raskopaj do sjemena da vidiš ima li klicu. Pogledaj nekih desetak komada. Ako su ti kontejneri na podu, temperatura je dolje uvijek najniža. Ne smije se ni zalijevati stalno jer hoće sjeme istrunuti, bitno je da supstrat nije suh. Ako je sjeme još uvijek lijepo bijelokremasto onda bi trebalo biti ispravno, ako je smeđe onda ne valja. Ako možeš poslikaj i stavi ovdje.

aremane
13-03-10, 10:09
ako si sejao u stiroporske kontejnere ima da ostaris cekajuci, (stiropor ima svoju temp. oko 20 oC i jako je tesko zagrejati supstrat u njemu),
kada si merio temperaturu jesi merio supstrat ili vazduh, nije isto

dzionik
13-03-10, 10:26
http://i44.tinypic.com/28hln2o.jpg

U pravu si vidi se klica ali sam je video tek na makro fotki (slabe mi naočare:-)
Pravim rasad na terasi na policama i razlika zna da bude po pet stepeni od prve do pete police.
Merim temperaturu vazduha pored i verovatno je malo veća od supstrata.

http://i44.tinypic.com/6yjfqx.jpg

evo kako izgleda paradajz, stao je na kotiledonima i ne mrda.

http://i39.tinypic.com/2sakls8.jpg

a ovo je drugi zasejan samo četri dana kasnije :-(

http://i39.tinypic.com/2vaksg7.jpg

http://i40.tinypic.com/2nm3z7s.jpg

jhon dere
13-03-10, 10:52
Pravim rasad na terasi na policama i razlika zna da bude po pet stepeni od prve do pete police.

dzionik možda bi trebao da prebaciš kontejnere koji nisu krenuli gore a ove što su već isklijali da staviš dole , jedino neznam za svetlo koliko će imati zbog police da im ne drži senku?

A supstrat jel to glistenjak humus ? onaj u žutim vrećama od 10l?

dzionik
13-03-10, 11:11
Šetam ih stalno gore dole levo desno unutra napolje :-)
Imam dodatnu rasvetu onu cfl ili kako se već zove koju i ti imaš, pa dodajem po nekoliko sati ujutro i uveče na tajmer.

Supstrat je moj proizvod, kompost od granja i lišća, mešani kompost i kompostirani stajnjak.
Ne volim sterilne varijante samo ga ostavim na suncu u džakovima da uklonim seme korova pa ga opet mešam sa svežim. Nije svuda isti sastav odokativno dodam malo više stajnjaka za paradajz i slično a manje za kupusnjače. Sada imam sitne crne mušice (verovatno šampinjonske) ali valjda neće napraviti neku štetu.

jhon dere
13-03-10, 11:16
I meni se pojavljuju mušice al ja to lovim rukom ili malo oprskam srejom za muve al SAMO MALO tek tek da prsne da neuništiš biljke a lovio sam ih i usisivačem :lol:

dzionik
13-03-10, 11:29
Sve to nestane kad počnem da zalivam sa tečnim kompostom ali još je rano za to. Usisivač nije loša varijanta ali nemogu ni sam da se okrenem na terasi, na dva i po kvadrata ima mesta samo za mene i par hiljada biljaka od četrdesetak vrsta :-)

aremane
13-03-10, 11:53
sto se igrate sa supstratima kad bala od 250 lit. kosta 17 evra, jedna greska sa odokativnom metodom i propasce ti seme koje kosta 10 x vise, + sve ostale za_ebancije koje mogu da se dese

dzionik
13-03-10, 12:52
Trudim se da se ponašam ekološki, uvek ima materijala koji ne mogu direktno da koristim u bašti kao malč tako da ga kompostiram.
Druga stvar je što taj supstrat prelazi po hiljadu kilometara da bi bio prodat kod nas što je po meni nebuloza.
I treće zadovoljstvo mi je brate kad nešto sam napravim od početka do kraja.
Čekaj ima i četvrto, mislim da su sterilne varijante loše i da se ne pravi odmah prirodni odnos izmedju biljke i zemljišnih organizama. Čovek na svoju ruku šta ćeš :-)
I naravno ja se bavim iskuljučivo organikom a cilj mi je permakultura.

aremane
13-03-10, 15:12
To sto ti radis potpuno je u redu za hobi varijantu.

Imas i pestanski treset da nadjes kod nas, ali dzaba kad nije dobro uradjena finalna prerada, a kosta ko da su ga vozili do litvanije i nazad, a ne 300 km od Beograda

A za permakulturu :D svaka cast (moze da bude i nagradno pitanje u kvizu)

dzionik
14-03-10, 10:25
Zašto bi bilo samo za hobi varijantu pa ja zasejem više nego neki koji to rade za prodaju i nikad nisam imao problema vezano za kompost.

Ako nisi čuo za permakulturu izguglaj malo naći ćeš puno korisnih informacija. Ima tu dobrih ideja za plasteničare. Reč je izvedena iz permanent agriculture i ideja je Bill Mollison-a australijanca koji se bavi time još od šezdesetih godina.

nikola indjija
14-03-10, 10:41
ja sadim papriku na povrsini od 1,5h.Rasadu proizvodimo na humusu od stajnjaka ve desetine godina i uvek imamo odlicnu rasadu

aremane
14-03-10, 11:18
@dzionik

nasao sam znacenje odmah, ali je extra izraz kad te neko smara pa upotrebis par takvih - strucnih, ima da pobegne istog momenta, a mozes da budes mnogo pametan :lol:.

dzionik
14-03-10, 11:52
Pa nekako moraš da nazoveš novu stvar jednostavno ne postoji reč za tu stvar. Ako dobro zvuči još bolje.
Svakako nisam mislio da pametujem i razumem da nije puno ljudi kod nas čulo za permakulturu pa zato i ubacujem tu reč u postove da bi se neko zainteresovao i naučio nešto novo i korisno.
Ne smaraš ti mene samo nam se mišljenja razlikuju što je sasvim normalno "-)

aremane
14-03-10, 13:03
ma jok, super je termin, ja se dosta vucem po "sajmovima" i vasarima pa me ponekad mrzi da se davim sa turistima, sigurno cu naci nacina da je upotrebim kad mi se ne radi nista

Zahvaljujem

ako imas jos nesto prikladno salji, moze i na pp da ako je drugima naporno

dzionik
14-03-10, 13:53
Ne budem lenj pa pogledam tvoj profil kad ti interesno vezan i naravno da hvališ supstrate.
Nije to lepo sa tvoje strane dragi moj.
Po tebi treba kupiti sterilni supstrat pa onda kupovati humiske kiseline ? a ovamo nevalja staviti kompost pa imati sve to odmah i zadjabe.

nelepo nelepo...

topalovic
14-03-10, 13:54
Ja mislim da je ova tema o paprici i najbolje bi bilo vratiti se na nju.

aremane
14-03-10, 14:43
za papriku je stajnjak najbolje resenje to nije sporno, samo da je dobrog kvaliteta,

nije stvar u prodaji necega, ali po mojim informacijama ove godine ce se nasejati paprike kao nikada do sada, a magacini proizvodjaca kiselog programa u inostranstvu i kod nas su prepuni konzervisane salate.

Za godinu dana pricacemo kako je ova godina bila dobra sto se tice cene proizvoda.
Nema u evropi nema zelenih pijaca kao kod nas i malih proizvodjaca.
Ili proizvode za trziste ili za sebe.
Profesionalno ili hobi.

Nemam ja nista protiv bilo kojeg nacina proizvodnje, neka radi kako ko hoce i misli da je najbolje za njega.

dzionik
15-03-10, 09:08
Meni je paprika izazov zato što je niko ovde ne sadi i smejali mi se seljaci prošle godine, kao nema od toga ništa. A ipak je bilo nešto, zasadio 150 strukova i lepo smo jeli :-) samo mi je rasad bio loš moram priznati. Ove godine sam zasadio 500-600 pa će valjda biti bolji mada početak ne obećva kad pogledam te vaše.

olgica popov
11-04-10, 00:15
ja treba da sadim papriku na 5o ari. Imam ugovor sa institutom u S.Palanci.Ovo mi je prvi put, pa se plasim kako ce ispasti.Svaki savet koji posaljete dobro ce mi doci. Inace samim moravku. Kazu da radja 6o t/ha. Olja

milos04
11-04-10, 21:31
moravka jel to crvena paprika ajvarusa ili industriska nisam dosad cuo za moravku?sto se tice gajenja samo polako nista komplikovano dosta ti je bitan rasad paprike jer to cini polovinu posla pri gajenju paprike.

ssseva
16-04-10, 16:25
Rasadio sam papriku pre 16 dana i sada sam morao neke da zamjenim...pojavilo se nešto na stablu(do korijena) ,nešto smeđe, na nekima je skroz okolo,a na nekima sa jedne strane. Zna li iko šta bi to moglo biti,i kako spriječiti.??

cabage
16-04-10, 18:28
Ako je na koji centimetar od tla i smeđe boje vjerojatno se radi o raku korjenovog vrata. Teško je to spriječiti. Pojavljuje se na mjestima gdje se uzastopce sadi paprika, no nije pravilo. Meni se pojavi u polju gdje nikad nije bilo paprike.
Ono što se preporučuje je četverogodišnji plodored i njega rasada za vrijeme kad je u kontejnerima i nakon presađivanja. Nakon presađivanja bi trebalo svaku biljku zaliti 0,25 postotnom otopinom nekog prirpavka na bazi propamokarba. Kod nas ima Previcour 607SL i Proplant. Raspitaj se...
Količina kojom se zaljeva je 2 decilitra po biljci.

ljubek
16-04-10, 22:15
Cabage dobio sam hibrida od sakate u tipu one tvoje gigant paprike-igor kolega predstavnik sakate mi kaze da su kalifornia tip i probacemo kako ce se ponasat u backoj.I jos neke kapije pod sifrom tako da cemo vidit sta ce ispast...

Post je spojen: 1271445552________________________________________ _________
A za te fleke na prizemnom delu stabla koje se pojavljuju moze da bude i mehanicko ostecenje od prejakog sunca jer paprika kad je u rasadu u gustom sklopu ima nezan prizeman deo i kad dodje na naglo svetlo i toplo zemljiste ili blizu folije jednostavno izgori.
Probaj zalivati pre rasadjivanja sa benomilom 0,1 %.

topalovic
16-04-10, 23:17
benomil vise se ne proizvodi ,sad postoji alternativa galofungin a naj ^-^bolje bi bilo okaciti neku sliku pa da vidimo sta je to

cabage
16-04-10, 23:17
Te "ožegotine" koje nastaju nakon presađivanja nisu smeđe boje, već svijetle. Znam jer mi se to događa svake godine no biljka ne vene i nastavlja normalno rasti. Dobio sam 5000 sjemenki one Arcano paprike da to malo bolje prostudiram, pa ću se morati potruditi. Također sam dobio tisuću sjemenki kapije Marta. Kažu da je dobra, nije prekrupna. Mene interesira kvaliteta i količina uroda po biljci, nije bitno da je najkrupnija u županiji ::namigivanje::
Dobio sam i neku baburu žutu od sakate pod šifrom da vidim. Bit će i u plasteniku i na otvorenom polju.

jhon dere
16-04-10, 23:48
ssseva , meni se dešavalo slično nešto neznam sad dal je to isto i kod tebe , znači stablo paprike pri zemlji jedno 1-2cm je braon boje i čim malo pipneš stablo se slomi i izgleda nekako trulo-drveno čudno , slao sam slike ovima što sam uzimao seme i oni su rekli da sumnjaju na nešto nesećam se kako su to rekli tačno-stručno , i da pošaljem uzorke u institut na analizu , i sad ako se potvrdi da je seme bilo zaraženo time oni plaćaju analizu a ako nije onda plaćam ja ... i jasam lepo povadio te paprike koje su bile zaražene i posadio nove a sledeće godine kupio drugi hibrid i gotovo . koja je paprika u pitanju kod tebe koji hibrid?

ssseva
17-04-10, 00:19
Hvala na savjetima. Kod mene je paprika VEDRANA ,a supstrat je bio "fantazija". To mi se nikad nije dešavalo i brine me opasno. Ja nemam toga puno,ali to je sve što radim,pa mi nije svejedno.
To na paprici je pri samom korijenu(cak je i korijen oštećen) i vlažno je,smeđe boje...Večeras sam poprskao Funguranom ,a pronaći ću i nešto da ih zalijem. Da li bi bilo pametno da ,kad budem zalijevao,pustim to kroz sistem kpk,ili svaku posebno?
imam benomil(stara zaliha) i može li CINEB??

Post je spojen: четвртак, 15. април 2010. 20:28:27 MST_______________________________________________ __
ŠTA može od ovoga -mankozeb,ditan,aliete..Šta je najbolje?

Post je spojen: петак, 16. април 2010. 05:47:50 MST_______________________________________________ __
http://i40.tinypic.com/15fmbtd.jpg

Post je spojen: петак, 16. април 2010. 14:48:24 MST_______________________________________________ __
evo sad sam je slikao

jhon dere
17-04-10, 01:20
Pa toje otprilike to liči na ono što sam i ja reko , i kada se polomi biljka ima u sredini rupa par mm kao da je nešto jede iznutra ? Ako je to, toje neka bolest kojom je seme bilo zaraženo i koliko su ovi meni rekli toje retkost kod nas , al izgleda da sm ja bio te sreće da imam tu bolest medju prvima na ovim prostorima . dali se lome stabla tu na tom delu? i ako se lome dali imaju tu rupu u sredini koja ide i u koren dole ? nemoj sad da lomiš nego me interesuje samo dal je tako?

Post je spojen: 1271391728________________________________________ _________
mislim da supstrat nema veze sa ovim

Post je spojen: 1271424151________________________________________ _________
tuje seme u pitanju 99%

Post je spojen: 1271456798________________________________________ _________
Njabole bi bilo da pošalješ ovu sliku tamo de si uzimao seme paprike , koliko sam shvatio ti si sam pravi rasad , znači negde si kupio seme ... i svaka kuća ima savetodavnu službu pa da vidiš sa njima , al nemoj baš puno da se nadaš ... ::lose::

ssseva
17-04-10, 01:34
Kupujem stalno na jednom mjestu,ali do sada je bilo dobro. Šta je tebi pomoglo,jer meni ne vrijedi nositi u njihovu službu ,znamo kako svi oni rade...samo da te otkače...nosio sam prošle godine za nešto
pa baš se i ne lome tu....čak su i žilava,a rupa ima ...NIJE Valjda sve zaraženo ":":{ i prenosi li se to sa biljke na biljku?

jhon dere
17-04-10, 02:06
pa vidi , možda je čovek koiji proizvodi rasad kupio zaraženo seme , meni nije pomoglo ništa jasam jednostavno ubaci drugi rasad tamode sam imao taj problem

vidi kod mene se lomilo iznad toga i kažem ti delovalo je onako drvenasto , al znači iznad tog braon se lomi biljka , ne prenosi se na druge bez brige , neznam šta tu pomaže , meni su rekli da nosim na analizu al kad su mi rekli koliko bi trebalo da platimk ako nije ta bolest nego nešto drugo , bilo mi je jeftinije da kupim novi rasad a višak para >:({

dzionik
17-04-10, 08:24
Meni se čini da je ovo u pitanju pogledaj slike

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.cals.ncsu.edu/plantpath/extension/fact_sheets/images/Pepper_-_Phytophthora_blight/Figure_2.jpg&imgrefurl=http://www.cals.ncsu.edu/plantpath/extension/fact_sheets/Pepper_-_Phytophthora_blight.htm&usg=__Qs-oF97uFBvxJt2APC2lI-n8iwA=&h=500&w=367&sz=31&hl=en&start=37&sig2=mTqpfHmUkaEZsJKXvjPGFQ&itbs=1&tbnid=pcSivgjgME4-1M:&tbnh=130&tbnw=95&prev=/images%3Fq%3Dpeppers%2Bdiseases%26start%3D20%26hl% 3Den%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26tbo%3D1%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1&ei=k0PJS56DEJmQmwOLvOHTDA

veći link nisam video :-)

draganpan
17-04-10, 08:46
Da to je to ...
I mene to muci i ne samo mene vec i druge vec nekoliko godina i sve se slaze sa vasim opisima...
probao sam i svoje seme i kupovno ali isto pa isto. Taman krene rod ona oteza i pada, lomi se stablo. Samo nisam gledao da li je suplje. Uglavnom kora se sasusi
Samo treba da se nadje strucnjak da kaze sta je to i koji je lek.

dzionik
17-04-10, 09:52
Pa ako je to na toj stranici su preporuke za zaštitu, otporne vrste itd, ako ti engleski ne ide samo izguglaj Phytophthora na paprici i naći ćeš gomilu saveta šta i kako raditi. Koliko sam video teško se rešava i preporučuje se plodored i solarizacija.

draganpan
17-04-10, 10:27
HVALA Majstore

ssseva
17-04-10, 10:36
Pa čupam bolesne mijenjam ih evo gdje to počonje
http://i43.tinypic.com/25q3d3c.jpg

dzionik
17-04-10, 11:45
Dal ti je pametno da zameniš sa paprikom opet možda je bolje nešto drugo što je otporno?
Ja praktikujem da ako nešto neće da krene ili presadim ili bacim a na to mesto zasadim ili herbe ili cveće.

vosi
17-04-10, 21:00
Hvala na savjetima. Kod mene je paprika VEDRANA ,a supstrat je bio "fantazija". To mi se nikad nije dešavalo i brine me opasno. Ja nemam toga puno,ali to je sve što radim,pa mi nije svejedno.
To na paprici je pri samom korijenu(cak je i korijen oštećen) i vlažno je,smeđe boje...Večeras sam poprskao Funguranom ,a pronaći ću i nešto da ih zalijem. Da li bi bilo pametno da ,kad budem zalijevao,pustim to kroz sistem kpk,ili svaku posebno?
imam benomil(stara zaliha) i može li CINEB??

Post je spojen: четвртак, 15. април 2010. 20:28:27 MST_______________________________________________ __
ŠTA može od ovoga -mankozeb,ditan,aliete..Šta je najbolje?

Post je spojen: петак, 16. април 2010. 05:47:50 MST_______________________________________________ __
http://i40.tinypic.com/15fmbtd.jpg

Post je spojen: петак, 16. април 2010. 14:48:24 MST_______________________________________________ __
evo sad sam je slikao
slabo ćeš ti ovo da zaustaviš,trebao si odmah posle sadnje da polivas Previcurom a nakon 10 dana ponoviti isto(imao sam taj slučaj)

cabage
17-04-10, 21:12
Da to je taj rak korjenovog vrata. Evo upravo čitam knjigu za zaštitu pa da budem siguran. Phytophthora capsici.
Zaštita onako kak sam napisao, ponoviti za 15-20 dana.
Biologija: Gljiva prezimljuje u zaraženim biljnim ostacima ili slobodno u tlu bez biljke domaćina. P. capsici zahtijeva visoke temperature, a razmnožava se na temperaturi od 10 do 35 stupnjeva. Da bi došlo do zaraze potrebna je voda.

ssseva
17-04-10, 22:46
Pozdrav. Jutros sam nosio par paprika tamo gdje sam kupio sjeme,u njihovu savjetodavnu službu, i rekli su mi da je to neka vrsta plamenjače. Malo nelogično...rekli su mi da zalijem previkurom(isto kao i vi)ali
1 dl po biljci. I tako sam uradio...sve dosad.jednu po jednu.sam samcit leđa otpadoše...ali sve to nije bitno---bitno je da to pomogne. Valjda će biti nekog efekta.
Ništa mi nisu rekli da treba ponoviti,ali ja mislim da ne bi bilo loše..sigurno neće štetiti.

ljubek
17-04-10, 22:50
Slazem se sa cabageom cista plamenjaca paprike.Preporuka potapaj rasad pre rasadjivanja u neki fungicid kao sto je previcur ili ditan ili cak ridomil gold sigurno se nece siriti.Isto tako nemoj se bojati benomila ili kako topal kaze benfungin jer je u eu zabranjen karbendazim ali nisu za to nasli adekvatnu zamjenu.Jer sam imao i iskustva sa sklerocinijom paprike i upropastila je usev paprike u plasteniku za 5 dana.Kad potopim rasad u ronilan ili sumilex ili benomil nema toga vise.

ssseva
17-04-10, 22:54
E da sam znao! Kod mene je rasađena ,možda da za par dana opet zalijem nečim od ovoga što si spomenuo.

ljubek
17-04-10, 22:58
Isto tako cabage imam neku novu baburu pod sifrom od sakate
California tip SCRIVIA F1
California tip BANDAI F1
Babura pp 10213
Roga pp 10211

Posejano pa cemo videti >:({

topalovic
17-04-10, 23:03
ovde pomze jedino okupati nekim jakim bakarnim preparatom i nebi bilo lose ubaciti streptomicina ali samo dok su biljke male inace bakar zna da sprzi cvet na paprici pa treba biti oprezan

ljubek
17-04-10, 23:05
Topal ti sumnjas na baktreriozu??

nikola indjija
19-04-10, 19:01
ssseva moj savet casumin,casugamicin ili streptomicin sulfat.Za bakar je tu vec kasno bakar je samo prevencija da nedodje do toga

Post je spojen: 1271693041________________________________________ _________
Slikaj celu papriku i lisce

ssseva
22-04-10, 12:23
evo kako izgleda sa lišćem
http://i42.tinypic.com/300v9fl.jpg
http://i40.tinypic.com/ivvbz8.jpg

Post je spojen: 1271928331________________________________________ _________
zalio sam previkurom i poprskao sa alliete flash

topalovic
22-04-10, 13:14
meni ovo lici na sivu trulez ako me oko nevara ^-^

nikola indjija
22-04-10, 16:22
bakterioza nije sigurno
jesili radio inkorporaciju nekim akaricidom
jel si bacao ureu

ssseva
22-04-10, 17:00
Stavio sam basamid! i to u novembru,pa pokrio najlonom koji sam skinuo tek početkom marta.
Stavio basamid,inkorporirao ga,polio vodom,pokrio najlonom,,,sve po propisu.

Post je spojen: 1271945123________________________________________ _________
nisam bacao ureu,samo sam bacao 15 15 15 npk,navezao sam dosta stajnjaka i dosta svinjskog đubra(koji je bio dobro pregorio),bacio sam kreča (oko 10kg-100kvadrata),i zemljišni insekticid.

topalovic
22-04-10, 18:01
svinjski stajnak je zaje...............ban,ja sam jedne godine sjebo krastavce sa njim on je mnogo kiseo i neodgovara biljkama iz familija solancijum (paradajiz,krastavac,paprika ,krompir,tikvice...)

ssseva
23-04-10, 18:27
je.......biga sad. dobro da znam za ubuduće.

ssseva
17-05-10, 00:25
pozdrav svima...dugo mi nije bilo,iy opravdanih razloga

čini mi se da sam izliječio svoje paprike...i hvala vam na pomoći!!
evo kako to sad izgleda:
http://i42.tinypic.com/j8znex.jpg

Post je spojen: недеља, 16. мај 2010. 14:27:53 MST_______________________________________________ __

sad me zeza ova kiša što pada 3 dana i već mi se pojavljuje siva trulež

Post je spojen: 1274045439________________________________________ _________
http://i42.tinypic.com/imj9s7.jpg

draganpan
17-05-10, 07:26
Bravo.
Opisi malo sta si radio

ssseva
18-05-10, 01:36
ništa posebno....zalio sam sa 1dl previkura,pa ponovio za 7 dana,a u međuvremenu poprskao sa alliete flash i štopao sam je na vodi do krajnjih granica.
sad ,da li je to sve slučajno....nemam pojma,ali uspijelo je.
a sada ove kišurine padaju ko lude i već ima malo sive truleži...nije strašno,ali je vrijeme za neki fungicid sa kratkom karencom...jer se nadam berbi za 10-ak dana....samo da malo sunce grane 8)

cabage
19-05-10, 21:07
Eto vidiš da je uspjelo. Nije bauk, samo treba znati što treba raditi.
Kod mene je ovaj vikend palo 130 mm kiše. Jezera, ne bare, ali šta je tu je. Stradala mi je vanjska babura i to gadno. Sad sam ju poprskao s mankozeb+benalaksil. Za sutra je opet najavljena kiša, no ako je nebude još ju jednom idem prskati bakrom. Ima biljaka koje su već uvele no nadam se da ću bar nešto uspjeti spasiti. Za divno čudo ajvarici čini se nije nešto posebno nasmetalo.

vosi
19-05-10, 21:22
meni je vetar naneo stetu,polovinu je izlomio.Cabage za cega sluzi mankozeb i benalaksil?i kada si rasadio vanjsku baburu ?

cabage
19-05-10, 22:54
I jedna i druga aktivna tvar se nalaze u preparatu Fantic M. Mankozeb je kontaktni a benalaksil sitemični i djeluju i preventivno i kurativno na plamenjače i pjegavosti.
Sadili smo ju van 07.05. Malo kasno jer je bila i prije spremna, ali jednostavno od ostalog posla nismo stigli. Sad izgleda da bi bilo bolje da je ostala u kontejnerima, bolje bi prošla. Ovo nije za vidjeti u polju, pa necu ni slikati.

vosi
19-05-10, 23:03
a ja sam samo slonovo uvo rasadio,baburu i kalvir jos nisam sigao ali nadam se da cu u subotu zavrsiti.pozdrav

sasa j
19-05-10, 23:42
Jedno pitanje:da li treba na paprici kidati (zaperke)koji se nalaze ispo V grane,jel to isto kao i sa paradajzom ili gresim.Danas sam malo zasticivao paradajz i papriku,gledacu da napravim koju fotografiju da postavim(vi sve primetite)pa mozda padne neki dobar savet.Pozdrav

ssseva
20-05-10, 01:00
Eto vidiš da je uspjelo. Nije bauk, samo treba znati što treba raditi.
Kod mene je ovaj vikend palo 130 mm kiše. Jezera, ne bare, ali šta je tu je. Stradala mi je vanjska babura i to gadno. Sad sam ju poprskao s mankozeb+benalaksil. Za sutra je opet najavljena kiša, no ako je nebude još ju jednom idem prskati bakrom. Ima biljaka koje su već uvele no nadam se da ću bar nešto uspjeti spasiti. Za divno čudo ajvarici čini se nije nešto posebno nasmetalo.

znam da nije bauk....ali kad nisam znao šta raditi,pa me frka uhvatila.još jednom velika hvala.
večeras sam je poprskao teldor-om.
izgleda da je ajvarica puno otpornija na bolesti,i ja imam nešto slonovog uva,a sve su dobre ,i stabla i plodovi,nema truleži,nijedno stablo nije bilo bolesno....

Post je spojen: среда, 19. мај 2010. 06:10:30 MST_______________________________________________ __

Jedno pitanje:da li treba na paprici kidati (zaperke)koji se nalaze ispo V grane,jel to isto kao i sa paradajzom ili gresim.Danas sam malo zasticivao paradajz i papriku,gledacu da napravim koju fotografiju da postavim(vi sve primetite)pa mozda padne neki dobar savet.Pozdrav

po pravilu bi trebalo papriku voditi na dvije grane (zavisi od sorte),ja sadim papriku vedranu
i u jednom plasteniku sam je vodio na dvije grane..kidao zaperke,a ostale sam pustio u slobodnom porastu i nisam primjetio veliku razliku,sem što su ove ošišane bile puno visoke,a i plodovi nisu bili puno krupniji,a ovamo sam na zapercima imao ekstra krupne plodove.
puno manje posla,a meni je to bilo,manje-više isto,a samo sam odstranjivao nepotrebne grane.........

jhon dere
20-05-10, 01:27
izgleda da je ajvarica puno otpornija na bolesti,i ja imam nešto slonovog uva,a sve su dobre ,i stabla i plodovi,nema truleži,nijedno stablo nije bilo bolesno....

to sam ti ja isto reko još na početku da sam imao takve probleme sa paprikama , ali kad sam prešao na slonovo uvo nije bilo više te bolesti

Post je spojen: 1274308095________________________________________ _________
http://poljoinfo.com/povrtarski-proizvodi/uzgoj-paprike-opsta-tema/105/

dzipkoo
22-05-10, 23:59
cao, javljam se po prvi put, imam papriku na otvorenom i paradaj u plasteniku...čitao sam tu na forumu o zalivanju sa koprivom, zanima me.. dali to znaci da osim koprive biljkama se ne daje ništa?...mislim na veštačka djubriva

topalovic
23-05-10, 00:15
dzipkoo prvo se prestavi ko si odakle si cime se bavis a ako nemozes da se snadjes prati link http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/
a kad zavrsis vrati se da ti pomognemo

olgica popov
23-05-10, 00:44
Ja treba tek da posadim papriku na otvorenom polju. Sorta moravica hibrid instituta u S.Palanci. S obzirom na vreme napolju izgleda da je sve to ispalo dobro. Pitacu vas za savete kada zavrsim sa sadnjom. Imam 30.000 sadnica. Drzite mi palceve, ovo mi je prvi put i novo zanimanje.Pozdrav svim vrednim povrtarima.Olja

dzipkoo
23-05-10, 04:30
dzipkoo prvo se prestavi ko si odakle si cime se bavis a ako nemozes da se snadjes prati link http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/
a kad zavrsis vrati se da ti pomognemo

hvala za savet....

topalovic
23-05-10, 21:50
kopriva se koristi kod organske proizvodnje,ako se odlucis za to onda koprivu mozes koristiti i za insekte i za prehranu(folijarnu) neki je sa belim lukom koriste i za zastitu protiv bolesti.

jhon dere
23-05-10, 22:56
za prehranu(folijarnu)
a ako imaš dosta koprive možeš i zalivati sa koprivom , ja ubacujem u sistem KPK koprive i kemiru >:D

dzipkoo
24-05-10, 12:12
hvala... probaću pa ću se javiti... pozdrav

ssseva
24-05-10, 17:56
Plamenjača se pojavljuje...ljudi,čime je najbolje sada prskati kad je paprika u cvatu,a ima i plodova.
Šta je najbolje'

topalovic
24-05-10, 18:39
ako je blizu berba onda neke preparate sa manjom karencom tipa folio gold,ekwson pro,qvadris,dakoflo itd

ssseva
25-05-10, 00:18
zahvaljujem! a kakvi su simptomi zelenog uvenuća? jel to ono kad biljka izgleda kao da joj fali vode,iako ne fali.

topalovic
25-05-10, 00:36
biljka deluje kao da je uvenula zbog vode

dzipkoo
25-05-10, 18:52
šta je sa paprikom?dali je to od vetrova, zime što ju je zadesila predhodnih dana ili:lol: ^-^ http://i49.tinypic.com/fjki38.jpghttp://i49.tinypic.com/fjki38.jpghttp://i49.tinypic.com/33ng5dg.jpg

topalovic
25-05-10, 20:40
svega po malo oporavak jedino folijarnim djubrivima (bioloskim tipa Slavol,humunska agrostemini itd)je jedino resenje.

ssseva
26-05-10, 22:45
topaloviću,svaka čast. puno si mi pomogao!! imam zelenog uvenuća malo,kako sam saznao najbolje je te paprike ne čupati,jer ako se čupaju zaraza se lakše širi. odradio sam sa alliete flash,pa teldorom (za svaki slučaj). očekujem berbu za 3-5dana.
Nego,nisam našao temu kako da se zmije otjeraju . ima li možda negdje? sipao sam sumpor,kažu da ga ne podnose..................

Post je spojen: 1274903236________________________________________ _________

svega po malo oporavak jedino folijarnim djubrivima (bioloskim tipa Slavol,humunska agrostemini itd)je jedino resenje.

imao sam nešto slično.....meni je pomogao slavol i drin +foliacon fe (naizmjenično)

topalovic
26-05-10, 23:17
cast mi je kad nekom pomognem >:({

dzipkoo
26-05-10, 23:33
koliko vremena treba da bude izmedu dva folijarna prihranjivana...pre nekoliko dana sam odradio sa murtonikom, pa da nezeznem nesto....

ssseva
26-05-10, 23:48
ja obično prihranjujem svakih 6-7 dana,a u sva folijarna đubriva dodajem drin ili nutrigreen....sem u slavol.

Post je spojen: 1274907174________________________________________ _________
ti bo obavezno trebao odraditi drinom ,jer je on ,pored toga što je đubrivo,i stimulator....služi baš za takve situacije....kad biljka doživi šok....i za brži oporavak od bolesti.....

dzipkoo
27-05-10, 22:18
ajde molim te mi pojasni mi za drin, ko je proiyvodjac i gde mogu da ga nabavim ili nutrigreen?

ssseva
28-05-10, 10:58
ajde molim te mi pojasni mi za drin, ko je proiyvodjac i gde mogu da ga nabavim ili nutrigreen?

drin proizvodi italijanska firma -green- ovdje u R.Srpskoj ima da se nabavi u skoro svim apotekama.........100ml košta oko 3 evra. biološki stimulator,oporavlja biljke od stresova,đubrivo,...poboljšava da biljka bolje crpi hraniva iz tla......a njegov učinak se primjeti posle samo 2 prskanja (7-10 dana)
nutrigreen je od iste firme. (green)
ne znam koliko ti mogu pomoći,ali pogledaj u bolje opremljenim apotekama.......

dzipkoo
28-05-10, 11:14
neznam koliko sam trazio nema ga kod nas.... tretirao sam za sada Slavolom...

sasa j
28-05-10, 23:37
@Topalovicu
Naleteo sam na jedno stablo paprike u plasteniku,lisce pri vrhu izgleda kao da ga je napala neka pegavost dok sam primetio da mladi list koji krece pola ga je zahvatila ta pegavost a druga polovina do stabla cista,da li je moguce da je biljka nesto dozivela neki nedostatak ili je bolest?Cime je najbolje preventivno isprskati paradajz i papriku?

jhon dere
28-05-10, 23:40
sasa j , "slika govori hiljadu reci" >:D

topalovic
28-05-10, 23:47
lepo je reko jhona deru slikaj pa kacaj sliku a sto se tice prevencije postoji velika lepeza fugicida a moja je preporuka sa bakarnim preparato i to ako su temperature ispod 20 c .A ako hoces redukciju cvetova onda slobodno bakrom preko 20 c bakar ce sprziti neke cvetove.To se radi kada paprika "prerodi" ustvari cveta mnogo a nemoze da izgura rod.Da napomenem sa bakrom ne mesati folijarna djubriva!

ssseva
02-06-10, 17:31
Može li mi neko preporučiti jednu sortu paprike,ali....
-da je vrlo rana,crvena babura (blocky tip).sa jako debelim mesom..kao one što se zimi mogu kupiti u supermarketima ( budu u tempu)?

profan
03-06-10, 00:12
^-^ Babura BOBITA je blocky tip, rana i sa najdebljim zidom za koji ja znam. Samo ona je mlečno žuta u tehnološkoj zrelosti a narandžasto-crvena u fiziološkoj. Ja sam prošle godine imao plodove i do 400 grama iako nisu bili preterano veliki imali su težinu zbog debljine zida.

ssseva
03-06-10, 10:54
znam za tu bobitu,ali baš me zanimaju one zelene,pa crvene.

jhon dere
03-06-10, 11:13
Može li mi neko preporučiti jednu sortu paprike,ali....
ssseva pogledaj u ljute paprike jasam ubacio tu neke prodavce pa da nepišem opet >:D

cabage
03-06-10, 13:25
Ja bih rekao da je enza zaden jedan od najboljih izbora za sortiment paprike. Ne znam tko u srbiji zastupa enzu, no raspitaj se i probaj kod njih pitati za sjeme. Evo link na kojem možeš pogledati hibride.
http://www.enzazaden.com/Products/fruitvegets/sweetpepper/blocky/heatedcrops/index.aspx

ssseva
03-06-10, 14:24
evo kako izgleda.........ovo sam sjeme izvadio iz jedne paprike koju sam kupio u tempu u B.L.
ali nisam siguran da je to dobro kao i kad se kupi originalno sjeme. Za sada izgleda dobro.
http://i49.tinypic.com/2houyjo.jpg
http://i49.tinypic.com/2s7hnpg.jpg

jhon dere
03-06-10, 17:20
Ja bih rekao da je enza zaden jedan od najboljih izbora za sortiment paprike. Ne znam tko u srbiji zastupa enzu, no raspitaj se i probaj kod njih pitati za sjeme. Evo link na kojem možeš pogledati hibride.
Zeleni hit ih zastupa
http://www.zelenihit.rs/proizvodi-lista1.php?grupa_je=1

veljo
03-06-10, 17:26
evo kako izgleda.........ovo sam sjeme izvadio iz jedne paprike koju sam kupio u tempu u B.L.
ali nisam siguran da je to dobro kao i kad se kupi originalno sjeme. Za sada izgleda dobro.
http://i49.tinypic.com/2houyjo.jpg
http://i49.tinypic.com/2s7hnpg.jpg
EKSTRA IZGLEDA

Jingis
04-06-10, 01:06
Pozdrav ljudi!
Hteo bi da vas pitam sa cim je najbolje prskati papriku posle ovog hladno-toplo-hladno pa za koji dan opet toplog vremena. Posle prvog talasa hladnog vremena sam prskao nekim preparatom na bazi bakra, ne znam tacno kako se zove. Polje pod paprikom je izgledalo katastrofa. Vetar ju je iskrivio i plamenjaca je bila prisutna i kao sto sam rekao radio sam samo sa bakrom.
Sutra sam je hteo poprskati samo ne znam sa cim ako neko ima neki predlog bilo bi lepo?!
Mislio sam raditi opet sa bakrom pa za koji dan prehranu i neki insekticid?

staky
04-06-10, 01:14
posejao sa industrijsku papriku na nekoliko jutara i ocekujem bogat rod,zalivanja skoro da i netreba od ovih silnih padavina,samo da joj cena nebude mala kad pocne berba,jeer,ove godine svi su krenuli na industrijsku papriku zbog dobre cene od prosle godine koja je bila oko 25 26 din/kg

dzipkoo
12-06-10, 12:51
ljudi imam problem sa mravima...pojedu mi koren ispod zemlje... mozda su i rovci ali tretirao sam sa galitionom 5, jel ima nesto da turim u kap po kap da se resim napasti??

jhon dere
12-06-10, 13:37
Ja sam mrave zaprašivao etiolom , meni su jeli krastavce i krompir i nadji de im je mravinjak i tu dobro sipaj etiol i nebrini

topalovic
12-06-10, 14:03
ljudi imam problem sa mravima...pojedu mi koren ispod zemlje... mozda su i rovci ali tretirao sam sa galitionom 5, jel ima nesto da turim u kap po kap da se resim napasti??

koristi aktaru oko 2g na 10 ari povrsine >:D

dzipkoo
12-06-10, 17:39
topaloviću mislis foliarno ili u sistem kap po kap?znam da se aktara primenjuje folijarno...

ssseva
14-06-10, 22:33
Neopitroid!! malo ih zaprašiš i oni to odnesu u gnijezdo i svi pocrkaju. drugi dan ih nema!!!

DaVinci
16-06-10, 09:00
imam probleb u plasteniku, prve paprike dobijaju pecat (sive boje) prihranio sam vuholom i matori je presao kalcijumom...

topalovic
16-06-10, 12:40
imam probleb u plasteniku, prve paprike dobijaju pecat (sive boje) prihranio sam vuholom i matori je presao kalcijumom...

potreba paprike da se brani na ovoj vrucini posto nemoze da obezbedi potrebnu kolicinu vode ona ga povlaci iz ploda.Resenje je zalivanje paprike po mogucstvu sistemima kisnih krila (a ujedno i rashladjujes biljke)i folijarna prihrana kalcijumom.

delboj
17-06-10, 01:28
pozdrav svima. zanimama me ljuta paprika, zelena dugacka (mislim da sam procitao ringo f1).
kad se ona rasadjuje u plasteniku, dali je sad prekasno za to, i kakva su iskustva u vezi te proizvodnje

jhon dere
17-06-10, 10:57
delboj ringo f1 nije ljuta paprika to si nešto pogrešno pročitao pogledaj ponovo

delboj
17-06-10, 13:00
pa dobro, nije bitno, moze li neki savet za ljutu
pozdrav

jhon dere
17-06-10, 14:05
pa dobro, nije bitno, moze li neki savet za ljutu
pozdrav

može

http://poljoinfo.com/povrtarski-proizvodi/ljuta-paprika/

Post je spojen: 1276773996________________________________________ _________
I imam jedno pitanje kako rešavate problem da se paprika ne povalja kakav oslonac ^-^

dzipkoo
18-06-10, 21:43
http://i45.tinypic.com/2ce19us.jpg http://i50.tinypic.com/125rv9z.jpg http://i50.tinypic.com/iyh9at.jpg http://i48.tinypic.com/2nuoxah.jpg
desetka armatura sa privarenim maticama... samo sto jos nisam provukao kanap kroz matice, pa na kanap vezujem papriku...

jhon dere
18-06-10, 22:52
dzipkoo probao sam tako nešto slično samo što paprika onda pada u red kao domino jedna drugu ruši ...

nikola indjija
24-06-10, 21:49
ljudi navalite na prskanje

ssseva
01-07-10, 12:08
LJudi,ovo je nevjerovatno...........................
OVO je ona paprika što sam sjeme izvadio iz jedne koju sam kupio u "tempu"..EKSTRA!!!!
http://i46.tinypic.com/2w5sy0x.jpg
http://i49.tinypic.com/4utg11.jpg

Post je spojen: 1277975545________________________________________ _________
Jednu sam izvagao i teška je 480grama!!!! a još nisu dostigle pravu zrelost(loše vrijeme,kiše...nema sunca) samo sam je zalijevao samo "kompost čajem"koji sam sam pravio

topalovic
01-07-10, 14:42
nebi trebalo da se cudis tih paprika ima firma zeleni hit i zovu ih "block babure" imaju mnogo debelo meso ali su obicno duze vegetacije

ssseva
02-07-10, 00:34
nebi trebalo da se cudis tih paprika ima firma zeleni hit i zovu ih "block babure" imaju mnogo debelo meso ali su obicno duze vegetacije

Ne čudim se ja paprici,nego tome što sam za 1 marku kupio papriku u kojoj je bilo oko 200 sjemenki i sve sada izgledaju ekstra,a inače jedna kartica(500) sjemenki košta 35 eura.
Nikada nisam nešto posijao da nisam kupio sjeme u polj.apoteci...ovo je prvi put.
Mislio sam i prije da sam izvadim sjemenke i da ih sijem na godinu,ali nisam smio baš toliko da rizikujem. Ne znam ni kako se to pravilno radi.

topalovic
02-07-10, 00:59
pa okolina leskovca ima svoju lokalnu "dugu belu" koju godinama ostavljaju za seme i mogu vam reci da je ekstra,meso je deblje u proseku za 4-5mm u odnosu na standardnu sortu.Pricao sam sa ljudima i oni su mi rekli da ostavljaju samo probrane plodove i puste ih da dozive botanicku zrelost.paprika je cudo sto se toga tice pa vidite posadite par ljutih u plastenik i onda sve babure koje su zajedno sa ljutima postanu ljute

ssseva
02-07-10, 12:27
8)Od sad ću svoju "vedranu" ostaviti da dobro sazri,pa ću da izvadim sjeme.
Malo sam čitao o dezinfekciji sjemena,pa ću tako i uraditi.Valjda će biti dobro.
Nego, ima li neko iskustva sa paprikom "everest f1"? De ruiterova paprika,blocky tip,bijela....
Mene najviše interesuje da li je ona stvarno vrlo rana,kao što piše i sazri li krajem maja,ako se presadi početkom aprila? I da li je baš rodna:lol:? :D

aremane
03-07-10, 10:59
na vedrani pise F1 to znaci da je hibridno seme i nemoj da se iznenadis da ne bude ista kao kad kupis kesicu.

Za bobitu sam cuo da su ljudi u sremu ostavljali seme i dobijali isti kvalitet prve godine,
jel probao neko ?

olgica popov
03-07-10, 22:07
Cao, Olja ovde. Kako se snalazite sa paprikom na otvorenom s obzirom na ovoliku vodurinu koju nam posla Bog?Ima li bolesti? Kod mene se pojavila bakterioxa, naravno, sto da ne posle svega. Nadam se da vise :)

nikola indjija
03-07-10, 22:40
Katastrofa

aremane
04-07-10, 12:18
jel' prave kome zecevi zurku po mladoj paprici?

topalovic
04-07-10, 22:51
ima svega sad je najbolje koristi bakar u paprici

veljo
04-07-10, 23:03
TOPALOVICU RECI MI SMEM LI DA POPRSKAM TRAVU U PAPRICI SA FUSILENDOM

topalovic
04-07-10, 23:36

jel u plasteniku ili na polju? (nemoras pisati velikim slovima znamo da velika slova znace vikanje)

nikola indjija
05-07-10, 00:28
Mozes

DaVinci
05-07-10, 07:13
Pozdrav paprikari :D

Prvi put radim papriku (baburu) u plasteniku pa se srecem sa nekim nowim problemima ":":{

Ne po svim biljkama ali po nekim mi se javilo susenje cvetova paprike i otpadanje istih,kao i zute tackice po listovima donjim

nece joj smetati da je predjem murtonikom i cime jos?

uskoro slike

veljo
05-07-10, 12:18

jel u plasteniku ili na polju? (nemoras pisati velikim slovima znamo da velika slova znace vikanje)
izvinjavam se za velika slova.....a imam problem i u plasteniku i napolju sa travom kukuruzarom

vosi
05-07-10, 22:25

Prvi put radim papriku (baburu) u plasteniku pa se srecem sa nekim nowim problemima ":":{

Ne po svim biljkama ali po nekim mi se javilo susenje cvetova paprike i otpadanje istih,kao i zute tackice po listovima donjim

uskoro slike
cvetovi mogu odpadati zbog velikih količina azota,a ima i kada odpadaju i mali plodovi ja sam prošle godine imao isti problem.A cvetovi mogu odpadati ako si prskao bakrom. >:D

veljo
05-07-10, 22:40

uskoro slike
cvetovi mogu odpadati zbog velikih količina azota,a ima i kada odpadaju i mali plodovi ja sam prošle godine imao isti problem.A cvetovi mogu odpadati ako si prskao bakrom. >:D
veoma verovatno da si preforsirao azotom ali nemoj prihranjivati jedan period i izvuce se

topalovic
05-07-10, 23:07

izvinjavam se za velika slova.....a imam problem i u plasteniku i napolju sa travom kukuruzarom

fuzilejd u polju mozes koristiti bez bojazni kolika je paprika i u kojem stadijumu,a za plastenik nije preporucljivo (valjda zbog radne karence)a ja sam ga prskao i nije bilo nikakvih problema.

Post je spojen: 1278360571________________________________________ _________
ako su zute tackice moze da bude i trips koji pravi haos u paprici on prenosi mnogo virusnih bolesti kao i lisne vasi pogledaj dali na peteljci od ploda imas crnih sitnih tackica?

cabage
05-07-10, 23:24
Prijatelji sa istoka, jel kod vas sada dere voda. Nama je čim smo posadili paprike početkom 5. mjeseca palo 120 mm kiše, pa iza toga za 14 dana opet 100 mm i onda iza toga za 14 dana opet 110 mm. U međuvremenu su bila tri-četri dana bez kiše. Možete si zamisliti kakva je bila situacija s bolestima. Meni je ajvarica ok, nije stradala, ali je babura odmah nakon prve kiše kapitulirala. Totalno je propalo nekih 35 % a ostatak je čubio. Danas sam ju prskao 4. puta i sad izgleda lijepo, jedino što je užasno prorijeđena. Taman bi bile prve berbe za koji dan, ovako još 15 dana ništa. Plastenička paprika ima cijenu trenutno od 1 euro veleprodajno.
Koliko vidim i čujem, ove godine bi se moglo dogoditi da sva roba bude na cijeni. Vanjska proizvodnja stradala je od Dalmacije, preko Istre i središnje Hrvatske, pa glavni dio paprika u Virovitičkom kraju, a Slavonija je totalno bila poplavljena više nego što je bilo u zadnjih 20 godina zajedno.
Uz to cijela regija, dakle cijeli balkan, sađeno je manje paradajza i paprike, krastavac je nešto smanjen...

veljo
05-07-10, 23:29
sto se tice vode svuda isto...nikad gore...da li neko zna koja je trenutna cena paprike babure a koja silje na kvantasu:lol::lol::lol::lol:??

milanmozgovo
26-07-10, 14:17
povrtari kazite m,i koje djbre turate na papriku /a da nije urea i 3 15 15 15 /.pozdrav.imam pitanje prskao sam totalom travu prosle god. de je sad paprika i mlogo slaba al nije do total? i paradajs nevalja

veljo
26-07-10, 21:16
moze lki neko da mi pomogne,javlja mi se truljenje papriike u plastenicima...pa sa cim da to prskam ili sta vec:lol::lol::lol:

meeker
06-08-10, 00:43
Pozdrav paprikari!

Može li mi neko pomoći oko padanja (izvaljivanja, poleganja) paprike usled težine plodova. Kako to rešavate, verovatno nekim potporama ili kanapima. Poželjno da budu slike sa objašnjenjem. Paprike su u plasteniku.

Unapred hvala!

topalovic
06-08-10, 08:34
vrlo prosto par tacaka izmedju redova i kanap zategni oko njih i to je to ,a mozes i sa dobrim starim spalirom da resis problem

meeker
06-08-10, 23:45
Uh topaloviću pojasni malo! Par tačaka ^-^.
Sa stubićima i šplirom to i rešavam al reko možda ima nešto bolje i jednostavnije.

topalovic
07-08-10, 00:49
pa nadji negde kocice od bagrema (mogu i od paradajiza) i nabi ih u zemlju sjedne strane reda i sa druge strane oko njih vezi kanap tako da paprika ostane izmedju njih kako paprika raste tako ti ponovo vezuj kanap za kocic

zeko
26-08-10, 00:40
Počeli brati ajvarušu >:({

http://i35.tinypic.com/2a7vhbk.jpg

ljubek
08-09-10, 18:02
Zeko koja ti je to sorta?

topalovic
08-09-10, 20:48
ja bih reko da je ljubov dlan ili slonovo uvo

Post je spojen: четвртак, 09. септембар 2010. 08:09:25 MST_______________________________________________ __
Evo ovako svi clanovi koji se registruju na forumu prvo moraju da procitaju pravila ,ja ih nisam izmislio
vec osnivac ovog foruma .Moj je zadatak da takve kao sto si ti "padobranac" sankcionisem .Nemoj ovde traziti
dlaku u jajetu jer ako si hteo da se bavis pravopisom trebo si da se bavis gramatikom i jezikom a ne ovde na poljoprivrednom forumu
ispravljas nekoga ko posle 12 sati rada na njivi ili u plasteniku napravi pravopisnu gresku >:D >:({

W.S.C.
09-09-10, 19:28
Nije za tebe ,nego za padobranca.Izbrisan mu je post

Post je spojen: 1284049832________________________________________ _________
Nije bio zadovoljan pravilima foruma i topalovicevom pismenoscu :lol:

ljubek
09-09-10, 19:43
Izvinjavam se sto sam se nasao u toj priči možda sam stvarno nešto lupio kao nekidan kada sam promašio temu ..... pa napisao post o kompostu u salati-nek ga obrišu ...

Sviđa mi se ova zekina paprika kod mene je solidna ali slabo sazreva pa nam se dešava da uberemo sa zelenom linijom.Za sada se niko nije bunio..
Ako potraje ovako vreme dobro da ima išta od crvene boje ::lose::

W.S.C.
09-09-10, 21:42
I kod mene ista prica,nadam se da ce da "nadodje",sto bi rekle zene ovde

nikola indjija
10-09-10, 17:55
Kako ide prodaja i po kojoj ceni prodajete ajvarku,kod nas cena od 45-60 din

ljubek
11-09-10, 09:14
50 dinara na vreću ja prodajem samo od kuće ne idem na pijacu.
Moj drug Baninac ide na pijac Apatin,Sonta itd i pakuje i glanca ima dobru robu a cena 50-60.
Danas možda bude i 70 jer je bilo nemoguće za ubrati ova zadnja 2 dana zbog ove je.... kiše udavi više je... je onaj ko je namesti... ":":{ ":":{

topalovic
11-09-10, 21:59
danas na kvantasu u beogradu ajvarusa paprika 50-55 din za kg ekstra kvalitet

zeko
12-09-10, 00:13
Topaloviću svaka čast, vidi se da si vrstan povrtar to je "slonovo uvo "uzgred koju ti papriku proizvodiš

topalovic
12-09-10, 00:43
Topaloviću svaka čast, vidi se da si vrstan povrtar to je "slonovo uvo "uzgred koju ti papriku proizvodiš

ja sam slonovo uvo gajio u plasteniku pre 15 godina dok je dr ivo djinovic jos eksperimentisao sa njom, sad radim samo tursijare je mi odgovaraju za ranu proizvodnju

Neshko
12-09-10, 23:59
Pozdrav svima.Ja sam ovde skorasnji (od skora aktivan). Procitao sam sve ovde sto je vezano za papriku i dosta toga naucio, ali nisam mogao naci nista o uzgoju malih papricica-feferona sto se pakuju u kesicama i teglicama..., pa bih molio da mi neko kaze da li uopste ima pokrenuta tema o tome ili da ja otvaram novu.Ne bih da se ponavljam ako vec postoji tema.
Pozdrav.
Hvala.

W.S.C.
22-09-10, 19:01
Kod mene ovde veliki problem za ambalazu za ajvarusu.Nema kutija nigde!Kako se vi snalazite?

ljubek
22-09-10, 19:38
Ja još uvek trpam u mrežasti džak i sa kutijama još nismo počeli a čuo sam da je u užoj srbiji to praksa već duže vremena da se ajvarka prodaje u kartonima od banana.

Nego druže wsc trune li paprika kod vas od ove silne kiše i kako je rodila.Mi smo do sada maltene obrali prvu klasu i dosta mi je otišlo plodova prve klase od pseudomonasa koje su bile na zemlji.Pretvore se u pekmez a smrde bože te sačuvaj.
Ostaće i druga klasa da se obere za prerađivačku ind i to najverovatnije početkom oktobra.
Gajite li vi tamo žutu paradjzaricu papriku?

nikola indjija
22-09-10, 21:23
Ja sam do sada kupio preko 200kutija po 45 i 50 din,a pakujem i u bele dzakove za kukuruz da nas vreme posluzi ima da beremo do nove godine

Post je spojen: среда, 22. септембар 2010. 06:35:08 CDT_______________________________________________ __
http://i56.tinypic.com/282icqr.jpg

/
[right][size=1][color=#135d37][b]Post je spojen: 1285155512________________________________________ _________
http://i55.tinypic.com/4rdztl.jpg

Post je spojen: 1285180818________________________________________ _________
http://i51.tinypic.com/2vc9nht.jpg

W.S.C.
22-09-10, 22:28
Kod mene nece u dzak,navikli na kutiju.Sto se tice trulezi najgore je prosla ajvarusa,i to je prilicno zahvacena.Dosta sam pobacao,ali se sad malo iscistila.U susednoj njivi babura i ringo nisu ni pipnuti.Svaka cast Nikola.Jel'to uvo ili dlan?

Kurkela
22-09-10, 22:35
@ W.S.C

Dali sejete Izraelski Ringo?
Zelenu dugu?

nikola indjija
22-09-10, 22:37
Domace seme poreklom iz Makedonije sejemo je nekih 20god,i kod mene je pola istrulilo

Post je spojen: 1285184349________________________________________ _________
ove godine samo ajvarku 2,5kj.Inace bude i babure,duge bele,paradaiz paprika,somborka itd uglavnom sve domace sorte

W.S.C.
22-09-10, 22:57
Da Kurkela,taj Ringo.Inace ja u plasteniku imao ljutu papricicu,i narasla je moje visine.A u sredini nekoliko struka sva ista kao ljuta a rod ajvarusa,svaka ima po 400g i ima po 7-8 komada na svakom struku.Valjda zato sto je ajvarusa blizu.Moram obavezno ostaviti seme

Kurkela
22-09-10, 23:35
Sto se tice Ringa, neznam dali je resenje ostavljati seme. Nismo nikada ostavljali.

Sadili smo je do pre 2-3 godine. Bila je neverovatna. :D

Kod nas je dostizala visinu od nekih 2,50m (dva ipo metra) >:({

Plastenici su od 8 m folija, sto znaci 5m sirine, i kada ih otkrijemo pred kraj berbe ona nastavlja da raste.

Mana je sto je zelene boje, tj nismo cekali onu zrelost.

Izbacili smo prodaju jer je dosta opala potraznja za ranom plastenickom paprikom, i cene su slabe vec par godina.

Ako ti nije tesko ubaci neku sliku, zanima me kakva je na otvorenom.

W.S.C.
24-09-10, 09:11
Ringo je kod mene lepo rodio,visine je oko 70cm,i izuzetno je ukusan,ali se dosta slabije prodaje u odnosu na druge paprike

topalovic
24-09-10, 13:13
ljudi sto se tice paprike probaj te ljubov dlan ekstra je paprika u tipu ajvaruse ali sa vise suve materije

ljubek
24-09-10, 19:53
Topaloviću gde nabaviti seme od ljubinog dlana da i to probam :-*

Nikola paprika ti ekstra izgleda.Ja bi rekao da se nije zavalila a ima porast u visinu.Kako je zalivaš kap po kap ili krila i koliko đubriš?

W.S.C.
24-09-10, 21:39
Ima firma u Cacku...Proguglaj malo

nikola indjija
24-09-10, 22:23
Topaloviću gde nabaviti seme od ljubinog dlana da i to probam :-*

Nikola paprika ti ekstra izgleda.Ja bi rekao da se nije zavalila a ima porast u visinu.Kako je zalivaš kap po kap ili krila i koliko đubriš?

Zavalila se na mestima polodovi su joj visoko pa joj padaju grane nemozes stati na zemlju a da je nezgazis,visoka je oko 1 m,zalivam je cevima sa izraelkama,a sto se tice djubreta ove godine sam malo utanjio oko 1,5t na hektar uglavnom azotno,predusev su bile lubenice

topalovic
24-09-10, 22:29
nikola indjija
kako ti se pokazala jesi radio zajedno sa slonovim uvom koja je bolja po tebi

nikola indjija
24-09-10, 22:38
Pre jedno 5god smo nesto malo imali slonovog uva bilo je odlicno ali slabije rodi od ove nase,dobra je svaka kada rodi dobro, kada je cena dobra i kada zaradis dobro >:({

ljubek
25-09-10, 08:10
Nidžo pošto seme prodaješ barem za probu i koliko si skrkao azota na 1 ha?

nikola indjija
25-09-10, 20:50
Seme ne prodajem a za probu cemo videti na prolece sto mi preostane uvek moram imati rezervu semena.Sto se tice djubreta bacio sam pola an pola kan iz tri puta.Obicno zaorem u jesen 8.16.24 oko tonu po ha ali prosle godine nisam imao love pa sam isao samo sa azotnim djubretom i ispalo je dobro.

sasa pancevo
27-09-10, 23:01
pozdrav za sve >:D!treba mi savet,novi sam clan!?koju papriku savetujete i preporucujete za sadnju,s,obzirom da imam nameru da je preradim u ajvar.sadio bih na otvorenom na 20 ari placa za pocetak za probu?imam mogucnost zalivanja,i dobro sam nadjubrio stajnjakom.koliko mi treba semena za tu povrsinu?hvala unapred.

Post je spojen: 1285663729________________________________________ _________
novi clan.kako se snalazite i gde kupujete kartonske kutije od banana za papriku?i posto?ja kutije koristim za saksijsko cvece.

Krstic Dejan
03-10-10, 18:41
Mozes uzeti palanacko cudo,ili slonovo uvo.Sve je to isto.Treba ti za rasad za 20 ari oko 200gr,zavisi od klijavosti.

bobmajstor
20-10-10, 22:20
@sasa pancevo. Amfora paprika je super za ajvar zato što ima više suve materije od slonovog uva.
Plod joj je malo sitniji i zato se ređe sadi zbog prodaje a ne zbog roda. Probaj jednu polovinu parcele
amfore a drugu polovinu neke druge paprike pa uporedi.

paprika
30-10-10, 17:50
Zdraveite nov sym vyv foruma vi ne sym surbin ,dano me razbirate ,pone tolkoz ,kolkoto az vas

Shto e to kolegi ,niakoi znae li?Mislia,che e bakterioza ,a vie ?

http://img695.imageshack.us/img695/7935/moto0544.jpg

kiraj
30-10-10, 18:13
Meni se čini da je bakterioza,isto kao i ovo.
http://thumbnails20.imagebam.com/8759/a627d787589176.jpg (http://www.imagebam.com/image/a627d787589176)

German hunting terrier | Jagdterrier