Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Tamara prosle godine sam imao sorte koje mi nisu donele bog zna neki rod. Ulozene su pare za seme , djubrivo , zalivanje , rad i ne racunamo. Moje licno misljenje da treba saditi hibride koji imaju visok potencijal rodnosti tako da i dalje stoji predhodno pitanje kad da sadim seme u toplu leju da bi rasad sejo u hladan plastenik? :cao:
 
Pa računaj da paprika u najoptimalnijim uslovima temp 22-26 c i vlaga 85-100 % niče za 8-12 dana u zavisnosti od energije klijanja.Starost rasada paparike ne bi trebalo da bude veća od 60-65 dana.
U zavisnosti kakve uslove možeš da obezbediš nakon rasadjivanja u hladni plastenik nije ti teško da napraviš matematiku koliko dana ti treba za proizvodnju rasada paprike i kada sejati.
Uzgred ja ću sejati oko svetog save a moj kolega iz kupusine je već posejao i mislim da već i niče prva tura. :cao:
 
Moja preporuka bi bila da vec mozes da posejes jer paprika sporo nice u nekim slucajevima prodje i do 15 dana ,ako hoces da je pikiras onda slobodno sej.
 
Najavljuju padavine ( sneg), rasad mora biti tip - top, ako planirate sejati
u skorije vreme. Bez greske :D
Necemo ove godine sejati ranu papriku.
Icicemo kasnije 4 - 5 plastenika crvene paprike.
Ko seje u kontejnere moze da naklija i onda poseje. Daleko je bolje,
samo sto ima malo vise zezanja.
U osam velikih plastenika 30 * 5, 5 m sam skoro sam par godina odrzavao proizvodnju
paprike. Znaci zalamanja grana, zaperaka, prskanja, postavljanja oslonaca, itd,,,
Dok su ostali radili u paradajzu i krastavcima.
Jes" bilo posla ali i ::novac::
Sto zadnjih 2 - 3 god nije slucaj sa paprikom.
Takodje za seme, ima godina gde se potpuno isto odradi i bude bitne razlike od- do
plastenika. Ista sorta, samo seme kupljeno na razlicitim mestima.
Znaci da se pojavljuje fals roba, ko zna koje klase. :cao:
 
Jos jedno pitanje : ako papriku sadim u kontejnere od 66 rupa da li cu je morati pikirati ? Zahvaljujem na dosadasnjim odgovorima :D
 
Koji je precnik tih rupa? :sta:
Pikirali smo u case, kupljene za tu namenu. Malo vece od onih
za jogurt. Ranije smo pikirali u napravljen rasad, kasnije sekli nozem
kocke i tako iznosili. Bitno je da se razvije dobar korenov sistem, i da
biljke ne budu prenatrpane. Da se pravilno razviju u rasadu.
Precnik casa je 9,5 cmm - dubina 8 cm
igf3gy.jpg
 
tamara1611 je napisao(la):
Ljubek jesi li ispitivao seme?
Juče predao u agroinstitut na analizu dobijam rez za 15-tak dana.Biće energija i klijavost ali nezvanični rezultati tj ne dobijam papir za analizu.
Post je spojen: [time]1295536580[/time]
_________________________________________________
antunsubotica je napisao(la):
Jos jedno pitanje : ako papriku sadim u kontejnere od 66 rupa da li cu je morati pikirati ? Zahvaljujem na dosadasnjim odgovorima :D
U 66 ticama možeš raditi papriku ali za proizvodnju na otvorenom polju.Za ranu proizvodnju nije preporučljivo jer je korenov sistem slabije razvijen i u slučaju hladnijeg vremena ipak biljka teže prolazi fenofaze razvoja i to sigurno utiče na ukupan prinos i na ranostasnost.I ne zaboravi da je vegetativni prostor mnogo manji u kontejneru u odnosu na saksiju kao što je kurkela prikazao.Ja pikiram u kockaste 6x6 i pokazale su se odlične za to.
 
koji su to hibridi koje ne treba zalamati,ja jos nisam posejala u ponedeljak boze zdravlje a sejem u kontejnere od 42 rupe :cao:
 
Nemam nešto iskustva sa hibridima koji su 5-6 meseci bili u eksploataciji i da nisu imali izrazitu bujnost i težnju ka porastu grana.Kolega iz kupusine godinama radi istru f-1 u plastenicima i ne zakida grane.NJegovo iskustvo govori da ne treba a men ličnoi se istra ne sviđa jer nema nikada lepu žutu boju već je zelenkasta. Bobitu sam radio napolju i čini mi se da ne bi trebalo zakidati a možda nisam u pravu.
Zakidanje grana i pinsiranje je u plasteniku poželjno ali pokušajte da pinsirate samo pupoljke jer nepoznavanje tehnike zakidanja grana može da uzrokuje odbacivanje cvetova i sterilnost grana koje ste odabrali da vam budu grane za prinos.Pazite svaki list koji se otkine biljka reaguje produkcijom novog lista koji treba da pravi hranu za nove plodove.To se najbolje vidi kada zakinete bočnu granu i ne ostavite ni jedan list pored pupoljka i za par dana pupoljak se otvara i otpane i imate ćelavo mesto a vi oćete da tu bude paprika.Rezultat -slabo paprika pristiže za berbu a cena dobra i onda nevalja hibrid i sve ostalo da ne nabrajam što nam je neko drugi kriv. :nono:
 
hvala na ovako opsirnom odgovoru,da li je neko od kolega forumasa koristio biljni anifriz :bravo:
 
Danas bio po semena , iz nekog razloga Kameleon paprike nema. Narucio sam od nirit-a baburu KT-1 f1 i neku papriku pod brojem 37237. Nabavio sam ljutu papriku Daras f1. Da li ima neko neka iskustva u gajenju ovih hibrida? Koliko visoko narastu . Koliki razmak izmedju biljaka. :sta:
 
Da li neko radi somborku papriku,ali "kosovsku" varijantu i kakva su iskustva?
 
mrav je napisao(la):
hvala na ovako opsirnom odgovoru,da li je neko od kolega forumasa koristio biljni anifriz :bravo:
ne koristim preparate na bazi antifriza :haha: :haha:

Još jedna u nizu tehnoloških novotarije koja nam skraćuju život.
 
Nazad
Vrh