Grantoč u voćnjacima gde su jabuka i kruška

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Prilično veliki crv se može primetiti u jabukama, kruškama ali i dunjama, nazivaju ga grantoč, a latinski naziv mu je Zeuzera pyrina L. Leptir može biti dosta velik, sa rasponom krila od 5 do 6 cm. Boja mu je bela sa određenim brojem crnih tačaka, a tako je obojena i gusenica koja može takođe biti dosta velika.

Mada se u osnovi naziva insektom mediteranskog pojasa, mogu se ponegde pročitati iskustva ljudi koji su se sa ovim insektom sretali i kod nas.

Evo par slika kako izgleda gusenica i leptir grantoč

1_145898347_456.jpg


1_145898347_457.jpg


1_145898347_458.jpg


Pored voćaka koje sam anveo ima ih još dosta kod kojih je primećena, ali mislim da su nama najzanimljivija iskustva sa naših terena.
 
Gde se najčešće sreće? U deblu, korenu, pod korom, na mladarima...?
Kad se ubušuje u stablo ,kad lete leptiri...?
 
Malo problem može biti jer se za ovog insekta koriste još neki nazivi (1) moljac leopard, noćni leptir leopard, drvotočac leopard, kestenov drvotočac, sitance modro, granotoč, vrbotoč. Kako se može pronaći u literaturi uglavnom mlađe grane napada.

Napada oko 200 vrsta drveća, a kod nas se beleže primerci, ali tek u poslednje vreme u većem broju. Evo link gde se opisuje praćenje populacije u okolini Sombora.
 
Ja sam imao u jednoj dunji u drugoj godini,bas ovog zutog sa crnim tackama,kroz celu ramenu granu je napravio tunel i krenula da se susi,tek kad sam je presekao i video sta je uspeo sam da ga nadjem u grani.
 
Ja sam na Facebooku primetio da su se neki žalili na ovog crva, a kako ima malo informacija o ovoj vrsti pokrenuo sam temu. Kako se iz stručne literature može videti, leptiri su bili zabeleženi u okolini Sombora još 1984 godine, ali je to sve bilo u značajno manjoj meri.
 
Novii,
ima mnogo mojih mejlova vezanih za ovog leptira i crva u temi zilogriz, potkotrnjaci , crvi i ostalo..Ako mozes trebalo bi ih nekako izvuci odatle i smestiti u ovoj *novoj*temi.Inace kod mene jezestoko napao orah i prosle godine sam izvojevao veliku pobedu sa ovim opasnim insektom..
Pozdrav !
 
napao orah i prosle godine sam izvojevao veliku pobedu sa ovim opasnim insektom..

Napii nam samo kako si to izveo.

A što se tiče tih postova, te teme bi izgubile na kontinuitetu, zato je uvek dobro pokrenuti novu temu jer se ljudi lakše snađu kasnije među informacijama.
 
Moze se ovde postaviti link ka toj temi, pa koga zanima neka prelista

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Napii nam samo kako si to izveo.

A što se tiče tih postova, te teme bi izgubile na kontinuitetu, zato je uvek dobro pokrenuti novu temu jer se ljudi lakše snađu kasnije među informacijama.

Ukratko ,
na mojih 30ari sam prosle godine kupio i posatavio 2 feromonske klopke *Csalamon iz Madjarske* i sa 6 feromonskih mamaca koje sam menjao od kraja maja do septembra , uhvatio preko 100 leptira muzjaka Zeuzere ili granotoca..Ideja je prosta tj. da ako uhvatis muske jedinke nema oplodjivanja jaja i nastajanja crva ..Osim toga imao sam 2 prskanja insekticidom krajem jula i avgusta tako da nisam primetio nijedan napad ovog crva.
Kako sam prosle jedeni od 20-tak stabala na 5 imao po 3-4 rupe od crva malo je reci da sam zadovoljan.
Ove godine sam dodatno narucio jos jednu klopku i sa 9 feromonskih mamaca mislim da cu ih uspesno odbiti od mojih oraha.Prosle godine sam i objavljivao slike ali suse i one iygubila tako da cu ih potraziti ovih dana pa ih kacim ponovo ..
Pozdrav !
 
Заузера пирина, гусеница у стаблу јабуке. Убушивање у подлогу па кроз калем све до изнад калема. Онда двадесетак центиметара племке без тунела а изнад тога поново убушење. Ту сам и пронашао гусеницу. Симптоми су помало струготине код једва приметне горње рупе и плакање из стабла, цурење сока.
Доњи део стабла где су тунели сам исекао уздужно док сам тражио гусеницу коју нисам нашао.
Читав горњи део сам одсекао и ту пронашао гусеницу.
Оштећени део сам премазао калем воском.
Ево пар фотки:



 
Nazad
Vrh