Ekologija

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Nesto pretrazujem forum i cudim se da ni jedna tema nije posvecena ekologiji danasnjem globalnom problemu No1.
Evo za pocetak jedna svakodnevna greska vecine nas.
Inace sam ekolog tj clan ekoloske sekcije u skoli. :cool:
2yx1aba.jpg
 
Odlicna tema, ali cini mi se zahteva i visoku svest ljudi.

U skoli smo nekada imali ekolosku sekciju, ali rad sekcije se sveo na povremeno skupljanje starog papira. Drago mi je, jer vidim da se opet takve stvari pokrecu po skolama i vrticima. :D

Meni se najvise svidja ideja o ekoloskim kucama, mastam o jednoj takvoj, ali najverovatnije ce i ostati u domenu maste. Gledala sam nekoliko emisija na tu temu, naravno ne nasih i u sustini svelo se na gradnju koja je do skora bila prisutna i kod nas. Zato su mi i bili cudni problemi Britanaca, nikako da im stigne trska za pokrivanje krova iz Turske, jedini majstor za pravljenje kuca od blata u kraju je veoma skup, drugi su jurili izolaciju od vune...Takve kuce ne samo sto "brinu o okolini" vec se ekonomski veoma isplate, a mozda nekom proizvodnja materijala za gradnju i gradnja takvih kuca bude i izvor zarade. Ako su informacije elektronskih medija tacne takav nacin zivota je sve popularniji i isplatljivija.

Naravno tu je i solarna energija, vetrenjace i jos neke stvari koje bez obzira sto su bliske Prirodi, meni deluju kao SF :haha:. Sve u svemu volela bih da se javi neko ko zna i zeli da pise o ovome.

Drugarica je pokusala da za diplomski rad na arhitekturi uzme adaptaciju jednog hotela na ekoloski nacin. Tako da se koriste prirodni materijali made in Serbia, da se omoguci da racuni za grejanje, struju, vodu i sl. budu svedeni na minimum, puno zelenila... Naravno od tog posla nije bilo nista.
 
Buvac je napisao(la):
Odlicna tema, ali cini mi se zahteva i visoku svest ljudi......
Meni se najvise svidja ideja o ekoloskim kucama, mastam o jednoj takvoj, ali najverovatnije ce i ostati u domenu maste. Gledala sam nekoliko emisija na tu temu, naravno ne nasih i u sustini svelo se na gradnju koja je do skora bila prisutna i kod nas. Zato su mi i bili cudni problemi Britanaca, nikako da im stigne trska za pokrivanje krova iz Turske, jedini majstor za pravljenje kuca od blata u kraju je veoma skup, drugi su jurili izolaciju od vune...Takve kuce ne samo sto "brinu o okolini" vec se ekonomski veoma isplate, a mozda nekom proizvodnja materijala za gradnju i gradnja takvih kuca bude i izvor zarade. Ako su informacije elektronskih medija tacne takav nacin zivota je sve popularniji i isplatljivija.

Naravno tu je i solarna energija, vetrenjace i jos neke stvari koje bez obzira sto su bliske Prirodi, meni deluju kao SF :haha:. Sve u svemu volela bih da se javi neko ko zna i zeli da pise o ovome.

Drugarica je pokusala da za diplomski rad na arhitekturi uzme adaptaciju jednog hotela na ekoloski nacin. Tako da se koriste prirodni materijali made in Serbia, da se omoguci da racuni za grejanje, struju, vodu i sl. budu svedeni na minimum, puno zelenila... Naravno od tog posla nije bilo nista.
Da krenemo od vetrenjaca. Iako su na prvi pogled potpuno ekoloske a dobije se (u eksploataciji) vrlo jeftina energija one donose neke druge probleme o kojima se malo pise. Na primer jako veliki broj ptica strada u vreme sezonskih migracija. Zatim to je struja na koju se ne moze racunati koja se pojavljuje i nestaje vrlo hirovito. To pravi velike probleme u dispecarskim centrima koji moraju da balansiraju odnos proizvodnje i potrosnje u mrezi. Dok je npr, hidroelektranu moguce zaustaviti skoro trenutno bez posledica to kod termoelektrana nije slucaj. Otuda veliki nocni visak struje i znacajno manja nocna cena. Termoelektrane ne mogu jednostavno da se iskljuce kada je potrosnja manja.
Tamo gde se vetrenjace masovno koriste, Danska, Spanija,Delovi Nemacke....... vec su registrovane promene u mikroklimi na tim lokacijama. Sa druge strane proizvodnja vetrenjaca je vec postala znacajan posao pa sada postoji "vetrenjaca lobi" koji ometa objektivnu raspravu na tu temu. Da ne kazem kako se bilo kakva kritika na racun vetrenjaca danas smatra politicki "nekorektnom".
Po jedinici proizvedene struje, cija proizvodnja ne moze da se planira vetrenjace su skuplje od mini hidroelektrana koje imaju jos jednu vrlo vaznu funkciju a to je regulacija vodnog rezima. Sa definitivno prisutnim klimatskim promenama koje prakticno uvode susnu i kisnu sezonu pojavljuje se sezonski visak i sezonski manjak vode. Statisticki gledano meterolozi nas uveravaju kako su kretanja u okviru proseka ali nista ne kazu sto je raspored sve losiji. Idealno bi bilo nizom malih akumulacija zadrzati vodu na sto vecim nadmorskim visinama i tako ublaziti poplavne talase kakve danas vidjamo, a vidjacemo ih sve cesce, i onda tu vodu u duzem periodu koristiti za proizvodnju struje ali podjednako vazno i za navodnjavanje.
Za nase podrucje sve prognoze govore da ce voda biti kljucni resurs. Sa druge strane hidroelektrana je idealan izvor energije. Postujuci bioloski minimum ona nocu moze da prikuplja vodu potoka, recice i onda da je ispusta proizvodeci struju u najkriticnijem trenutku. ta voda moze delom da se iskoristi za navodnjavanje svih nizvodnih povrsina, koristeci visinsku razliku, bez dodatnog koriscenja struje ili nafte za pumpe. Danasnji materijali kao sto su razlicite vrste plasticnih cevi omogucavaju da se ovakvi “poduhvati” ostvare bez velikih ulaganja.
Uprkos tome sto nema cistije energije od hidroenergije, izgleda da cemo mi prvo graditi vetrenjace u jugoistocnom Banatu, koje su najskuplje po kw instalirane snage i tako dati svoj doprinos Nemackoj ili nekoj drugoj razvijenoj zemlji da sto pre izadje iz krize.
Za razliku od vetrenjaca kompletna oprema i repromaterijal za male elektrane se proizvode ili mogu lako da se proizvedu ovde.

Sto se kuca tice potpuno su me fascinirale ponovootkrivene kuce od slame malterisane blatom.Energetski visoko stedljive, ekoloski bezopasne, zdravstveno najbolje a estetski......samo masta je granica. Naravno najvise im odgovara neka retro-seljacka varijanta, ali to su i inace za mene najhumanije kuce.
 
North ARMY tema je ok i to što si postavio za ulje ali mislim da rešenje "sipati u flašu i baciti u kantu" ne rešava baš problem potpuno opet će ta flaša završiti na nekoj deponiji i to ulje će pre ili kasnije da iscuri iz flaše i završi u zemlji i vodi :sta:
 
svaka ti se "dala" za temu NA. ono sto mene najvise moze da naljuti i zbog cega sam vec vise puta imao razne "divane" sa kolegama je kad vidim bacenu praznu ambalazu od raznoraznih otrova koje koristimo za prskanje zemlje. ne znam da li ima veci zlocin od ovoga. narocito kad je to pored potoka ili recice. ne mogu da prihvatim da neko ne zna stetnost takvog postupka, ipak se herbicidi koriste vec mnogo godina. pre izvesnog vremena sam jurio lika koji je doso iz grada/s.palanka/ sa autom i ladno stao na mom putui krenuo iz auta da baca djubre. imo je srece sto mi je pobegao jer vi sada ne biste citali moj post.
 
North ARMY je napisao(la):
@Johna DERU ta slika je samo "Duh koji pokrece"
Kada smo vec pokrenuli duha. Iskorisceno jestivo ulje se posle jednostavnog preciscavanja koristi kao biodizel. U Bg. stotine litara ulja svakog dana zavrsi u Savi i Dunavu i to samo iz friteza sa splavova! To je naravno zabranjeno kao sto je zabranjeno bacanje bilo kakkve ambalaze i djubreta van deponija.
Buvac je pomenula svest. Da bi se svest formirala potrebna je dobra kaznena politika a bacanje otrova u vodotoke treba da bude krivicno delo. Zatvor plus otsteta za moguce posledice.....Nemas da platis, kuca, zemlja, mehanizacija na dobos kao kada ne mozes da vratis kredit. Svest je direktno proporcijonalna kazni.
 
Svest je direktno proporcijonalna kazni.

Ili nagradi

Svako ima koristi ako živi u zdravijoj i lepšoj sredini.

Trebalo bi proizvodjače otrova obavezati da finansiraju i organizuju mesta za prikupljanje u svakom selu jer ruku na srce ko ima u blizini deponiju za opasni otpad ili posebna mesta za pranje cisterni.
 
Kaucija batice. ::namigivanje::
Npr ove godine uzmes 45 flasa otrova i moras da ih vratis,a ne nataknu kao marker da bolje vide pravac i tu i ostane,padne na zemlju pa ga pregaze,zaoru... :udri:
 
North ARMY je napisao(la):
Kaucija batice. ::namigivanje::
Npr ove godine uzmes 45 flasa otrova i moras da ih vratis,a ne nataknu kao marker da bolje vide pravac i tu i ostane,padne na zemlju pa ga pregaze,zaoru... :udri:
to bi bilo ekstra, za kauciju ::svaka cast::
 
cukaneca je napisao(la):
North ARMY je napisao(la):
Kaucija batice. ::namigivanje::
Npr ove godine uzmes 45 flasa otrova i moras da ih vratis,a ne nataknu kao marker da bolje vide pravac i tu i ostane,padne na zemlju pa ga pregaze,zaoru... :udri:
to bi bilo ekstra, za kauciju ::svaka cast::
Ovo je dobra ideja. Ma kakvi dobra, odlicna!
 
eto nama prilike da ovaj forum napravi neku konkretnu akciju i ucini nesto za nase potomke. ajmo svi nekako da pokrenemo ljude i napravimo nesto. pozivam gosn. nadlackog ako se slaze sa ovime da uzme ucesca i pokrene mehanizme koje bude mogao. prolece je pred vratima i neki su vec verovatno kupili hemiju a neki se spremaju. trebalo bi hitno nesto uciniti, mozda neko pametniji kaze sta. meni padaju na pamet neke peticije, pisma ministarstvu. sto vise vremena bude prolazilo vise ce se flasa i kesa sa otrovima nalaziti baceno po kanalima, vrzinama...
 
sjajna tema.
flase ostale od hemije uvek bacamo u kantu za otpatke. to sigurno nije dovoljno, ali bolje od toga za sada nema, bar u nasoj okolini.
ono sto svake godine radimo kuci je skupljanje plasticnih boca, kesa, limenki i ostalog smeca po kanalu ispred nase njive. jednom u prolece i jednom u jesen, uvek napunimo veliku kesu smeca. kada to ne budem radio, onda cu znati da nesto ide na bolje.
 
Dobra ideja sa kaucijom tako bi se sve skupilo na jedno mesto pa bi valjda i nešto pametno uradili sa tim.
 
Ali vec vidim ispalu kako ce nadlezni reci "Nemamo adekvatne deponije" ili tako nesto... ::lose::
Vodili smo ekoloske akcije u skoli da svaki ucenik koji dolazi u skolu ponese stare novine(akcija stare hartije) ili staru flasu(pvc akcija) a ako dobijemo neki ::novac:: imamo za nase skolske novine da platimo stampanje.
 
kada bi uveli kauciju u par nedelja bi cigani ocistili srbiju od pet ambalaze. zalosno je samo sto niko da krene u akciju. znaju samo da pricaju o recikliranju, ali nema akcije. nadam se da ce uskoro doci do razvoja kako reciklaznih centara i fabrika tako i svesti kod gradjana srbije.
 
zcurcic je napisao(la):
kada bi uveli kauciju u par nedelja bi cigani ocistili srbiju od pet ambalaze. zalosno je samo sto niko da krene u akciju. znaju samo da pricaju o recikliranju, ali nema akcije. nadam se da ce uskoro doci do razvoja kako reciklaznih centara i fabrika tako i svesti kod gradjana srbije.
Tako je u HR, kaucija 0,5 kuna pa ako ti nećeš da odneseš flašu ima ko hoće. Nas izgleda samo udaranje po džepu može dovesti u red.
 
Nije to udaranje po džepu to bi bila jedna od smislenijih stvari koje bi ovi naši političari mogli da urade.
Zar normalan otkup metala nije očistio jarkove od veš mašina i ostalog metalnog krša.

@Cukancea slika ti se ne vidi.
 
Sve je to lepo , kauciju će oni uzeti , ali šta mislite da će uraditi sa ambalažom??
Verovatno ćeš po povratak kaucije morati da odeš 180km do neke stanice za povraćaj , a onda će oni to opet lepo da bace u kontejner. Drugo je staro gvoždje , potrebno je u proizvodnji novog , a za PVC i nisu baš neke uštede.
Inače nisam pesimista - pre optimista sa iskustvom :ppozdrav:
 
Nismo se razumeli, sistem bi trebalo da bude naplata u startu kod proizvodjača par dinara po flaši i te pare isplaćivati kod otkupa pa ko hoće neka skuplja.
 
Nazad
Vrh