Pneumatske sejalice za kukuruz

Odg: Sejalica za kukuruz

evo i moje, ako bog da na leto zasluženi remont...

25sn449.jpg


1zm2pmc.jpg
 
Odg: Sejalica za kukuruz

paracinac je napisao(la):
pa bolji je princip uduvavanja nego usisavanje bar po meni ako ti crevo nedaj boze malo iscepano ili kovica ne zadihtuje lepo poklopac mozes da se slikas dok kod udovavanja to nije problem samo sto kada crevo malo iscepano nece biti 100% precizna kao kada je celo to je prednost a manu nema!!! :ppozdrav:
sve tacno , al obrnuto :haha: :haha: zameniosi uduvavanje sa usisavanjem
 
Odg: Sejalica za kukuruz

ovako izgleda gde prodje GASPARDO:

sa strane se vide tragovi tockova koji drze dubinu, a ujedno su i nagazni tockovi a nalaze se pored diskova za otvaranje kanala gde pada seme. Odmah pored ono udubljenje koje se vidi je trag zadnjih nagaznih tockova koji sluze da zatvore kanal za seme i pritisnu zemlju da bi seme bilo u kontaktu sa zemljom. Ali ne gaze direktno red da se ne bi desilo da seme ne moze da izadje. Na sredini gde se vidi onaj breg ispod njega je seme.

28s1s9w.jpg


a ovo je slika sa kraja parcele gde je podignuta sejalica i zadnji nagazni tockovi nisu zatvorili kanal. Tu se lepo vidi da je sirina kanala jedva nesto malo sira od velicine semena. Zemlju uopste ne razbacuje i zbog toga se ne isusuje.

im589l.jpg
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Slike od moje sejalice, ovo je OLT-PSK sa manjim prepravkama. Gornja glava je sa kuglicnim lezajem i dva lancanika 24 i 20 zuba a na pogonskom tocku su lancanici 32 i 36 zuba. Kombinaciju 36 i 20 koristim za setvu soje i ploce sa jednim redom rupa, svi delovi za prepravku su kupljeni kod Brace (Livac) u Backoj Palanci.
293g907.jpg


ws8xlw.jpg


I nagazni tockovi od paraca.

juy3if.jpg


yiiw7.jpg
 
Odg: Sejalica za kukuruz

meshter@ Koje ploce onda koristis uz tu kombinaciju za soju 36/20 ? Koji min. razmak zrna u redu ostvaris?
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Za soju koristim ploce sa 80 rupa i sejem da je prenosnik u polozajima 1D ili 2C da bi dobio razmak od 3.5 ili 3 cm. Na polozajima 4A i 3B se dobije razmak od 2.5 i 2 cm, ovi razmaci zadovoljavaju preporuke kod svih sorti soje kada se seju na medjuredni razmak 70 cm.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Jesi li sam bazdario ili koristis neku tablicu? Ako koristis na pr. desni zupcanik dole na tocku i levi zupcanik kod kandzaste spojke, kako ''ispravis'' lanac da ne zaspinje i da ne grebe negde? Ja za soju stavljam zupcanik od 16 zuba, a pomeranje osovine da bi se ispravio lanac je moguce kod samog lezaja ekscentricnim zatezanjem-otpustanjem veze lezaj-osovina i zatim fiksiranjem imbusom.Nedostatak ovog mog sistema je ''samo'' sto moram pri promeni zupcanika izvaditi 4 clanka lanca sa oba pogona [ brze spojnice] i sto moram sipku izvlaciti levo-desno radi promene zupcanika, sto traje 15 min.Koristim ploce 72 i 98 rupa u jednom redu, i ne postoji ne ostvarljiva kombinacija za soju. :cao:
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Ja ne menjam (a imam ga) lancanik, vec sejem soju sa plocama od 72 rupe sejem na medjuredno rastojanje 50 cm. a razmak u redu moze da bude min. 3,9 cm. a ja sam sejao na 4,2 cm. i potrosio 53 kg. po kj. :ppozdrav:
dicki je napisao(la):
Jesi li sam bazdario ili koristis neku tablicu? Ako koristis na pr. desni zupcanik dole na tocku i levi zupcanik kod kandzaste spojke, kako ''ispravis'' lanac da ne zaspinje i da ne grebe negde? Ja za soju stavljam zupcanik od 16 zuba, a pomeranje osovine da bi se ispravio lanac je moguce kod samog lezaja ekscentricnim zatezanjem-otpustanjem veze lezaj-osovina i zatim fiksiranjem imbusom.Nedostatak ovog mog sistema je ''samo'' sto moram pri promeni zupcanika izvaditi 4 clanka lanca sa oba pogona [ brze spojnice] i sto moram sipku izvlaciti levo-desno radi promene zupcanika, sto traje 15 min.Koristim ploce 72 i 98 rupa u jednom redu, i ne postoji ne ostvarljiva kombinacija za soju. :cao:
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Nisam napisao da se odnosi na 70 medjuredni razmak... Rec je o Nodetkama nesto starijeg godista, a poenta je u koriscenju iste masine za setvu soje i kukuruza koriscenjem ploce sa jednim redom rupa. Dr.Gruja@ ako koristis istu ili slicnu masinu, opisi kako sejes kukuruz. Svi znamo da se moze imati 5 sejalica sa po pet ploca... Obzirom na okolnosti mnogi koriste jednu masinu... E sad, brzo na njivi podesiti sa kukuruza na soju i obrnuto-o tome se radi...
 
Odg: Sejalica za kukuruz

@dicki
Za kukuruz koristim prenos 32/24 a za soju 36/20 jer ti lancanici stoje u liniji i nema skracivanja i produzavanja lanca, jednostavno se prebaci lanac i promene se ploce i vozi. Nemam tablicu za rastojanje zrna za soju za tu kombinaciju lancanika (36/20) vec sam probao.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

meshter@ Izmedju donjih lancanika [kod tocka] i gornjih lancanika [ na kandzastoj spojci ] kojih ti imas po dva, postoji spaner. Kako si postigao da taj spaner bude na centru lanca pri svakoj od te dve kombinacije?Ako spaner nije u centrtu neizbezno se lanac ''kosi'' i grebe o nosac tockica spanera.
 
Odg: Sejalica za kukuruz

Ipak, kako sam predpostavljao, morao se ili doraditi spaner ili ne bi valjao posao. :cao:
oivgjb.jpg
 
Odg: Sejalica za kukuruz

mladenmaso je napisao(la):
ljudi sa kojom brzinom terate mtz 82 kad sijete kukuruz :sta:
Sejem sa MTZ820
soju trećom zec, ako sat dobro pokazuje to je oko 7,5 km pri 2200 obrtaja motora.
kukuruz petom oko 8,5 km isti obrtaj
 
Odg: Sejalica za kukuruz

pa zar na sijes sa drugom brzinom kardana i sa 1200 obrtaja motora postignes 540 obrtaja na kardanu, ja sam sijao sa 6 zec ili 7 kornjaca i 1200 o,m pa neznam jel u redu inace prvi put sijem sa rusom
 
Odg: Sejalica za kukuruz

ja sejem sa nodetom(olt)i kukuruz i soju,za kukuruz koristim plocu 22 rupe,a za soju 120 sa dvorednim rupama na ploci.za soju koristim 4B na menjacu,gore na srednjem zupcaniku a dole na drugom sa desne strane kad se gleda.i po jutru poseje sa ovim prenosom 44 kg soje.sejem sa imt 555 drugom na po gasa :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh