PDA

View Full Version : Napajati telad iz kofice ili sisanje?

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Zoran Kostović
28-02-10, 18:31
Meni je mnogo lakše da telad od prvog dana napajam iz kofe sa cuclom.Nema proliva zbog prevelike količine mleka u jednom podoju.Nema skakanja i frke po štali itd...Kakva su vaša iskustva i čemu dajete prednost?

Milanche
28-02-10, 18:35
Ma obavezno kofica,vime ne vidjaju.Sve si rekao nema rodea po stali ,a i vestacko mleko lakse prihvate

Lala iz Banata
28-02-10, 18:40
Odma cucla. Kravu ni ne vidi, a ne vidi ni ona njega, te nema ni dranja. A i kad bi trebao svakog da pustam da sisa, dan bi mi bio prekratak...

grunt
28-02-10, 19:57
Ja misku telad simentalce pojim na cuclu ali mlekom,probao sam i vesteckom hranom ali kad pocnu da jedu nesto kilave dok ovi sto su tukli po mleku samo gutaju i bolje napreduju.

milos bota
28-02-10, 20:13
ja sam prosle godine odranijo 6 kom muske teladi,sve sa kofom,nikada nisam koristio cucle i slična pomagala,samo u početku damu malo da sisa prst i polako ruku spustiš u mleko i to par puta,posle samo kofu pred njega i naslonim uz ogradu,pa neka udara koliko hoce,tako kada se kofa nasloni nemoze daje prevrne,a telad sam odranio sa milkinadom
@GRUNT ako mozes dami napisešeš gde uzimaš simentalce i pošto?

Zoran Kostović
28-02-10, 20:49
@milos bota
Objasni malo kako to sa kofom a bez cucle.

Lala iz Banata
28-02-10, 21:08
Pa lepo, iz vedra ga napojis. Samo neki hoce tako da piju a neki se prave vazni. ::namigivanje::

Zoran Kostović
28-02-10, 21:12
Kako ubediti ove koji se prave važni?

Lala iz Banata
28-02-10, 21:16

Nikako, oni i dalje cuclaju.

Zoran Kostović
28-02-10, 21:24
Dobar rezon.Ni rođenoj ženi nisam uspeo da promenim poneku lošu naviku. >:({

grunt
28-02-10, 21:42
ja sam prosle godine odranijo 6 kom muske teladi,sve sa kofom,nikada nisam koristio cucle i slična pomagala,samo u početku damu malo da sisa prst i polako ruku spustiš u mleko i to par puta,posle samo kofu pred njega i naslonim uz ogradu,pa neka udara koliko hoce,tako kada se kofa nasloni nemoze daje prevrne,a telad sam odranio sa milkinadom
@GRUNT ako mozes dami napisešeš gde uzimaš simentalce i pošto?
Nekupujem telad samo sto bude od mojih krava,a ponekad kupim crno belu telad za klanje po 4 5 kom,sisavcad po 120e

Post je spojen: 1267389817________________________________________ _________

Znas kako ih ubediti,pusti ih da ogladne pa da vidis posle heheheh

Zoran0230
28-02-10, 22:02
Retko koje tele ne nauči da pije mleko bez obzira kako im davao,ja sam ih do pre 5-6 godina pojio iz činije a sada na cuclu i mislim da je tako malo sporije ali bolje

milos bota
01-03-10, 18:00
[quote=Zoran Kostović ]
@milos bota
Objasni malo kako to sa kofom a bez cucle.

ne napajas tele čim se oteli nego malo sačekas sat do dva,jer ako odma napajas zna da zeza,

samo daš prst da sisa kako sisa prst tako spuštaš u mleko,kako sisa prst tako vuče mleko,
neki nauče posle dva tri puta neki malo duže,samo da znaš zna nekad da zaboli prst,posle kada nauči bez prsta samo stavis kofu pred njega,inaslonis uza zid,u neki ćošak,i malo pridžiš da ne prevrne,popije mleko za 5 minuta

Zoran0230
01-03-10, 18:09
Miloše,ja sam isto tako radio i ide brže ali hoće da imaju proliv-imaš ti alavih teladi

milos bota
01-03-10, 19:24
trenutno nemam teladi,krave sam prodo pre dve godune,a prole godine sam oranjivo za tov sve bikove jos nisam prodo,pa nisam ni uzimo novu turu teladi,sto se proliva tiče to sam resavo sa praskom koji uzimam u veterinarskoj stanici na merenje(mislim da se zove neospilan ili nesta slično)telad su dobijala po 4-4.5 litre zamene dva puta na dan od početka,aza proliv je bitno oreagovati na vreme i po prestanku proliva davati prašak jos dva dana zbog sigurnosti

Zoran0230
01-03-10, 22:22
Ali na cuclu proliv je smanjen za 80%

milos bota
02-03-10, 18:50
to za cuclu neznam,sa njom nisam nikad radio

banatski
02-03-10, 19:11
Što se tiče prevencije proliva najvažnija je naravno higijena posuda iz kojih se napajaju telad. Ja sam stoga protiv da piju direktno iz kante uz pomoć prsta, jer ne može se u štali svaki čas trčati i prati ruke. Jednostavnije je napajati tele iz kante sa cuclom koja se postavi na stalak, sipa se određena količina mleka i neka sisa... Ja trenutno imam troje teladi koji sisaju. Svima je "mama" jedna krava, ova koja se poslednja otelila. Posle 2-3 nedelje već polako seno lucerke, a posle 6 nedelja i koncentrat i nema problema.

Nicyolas
04-03-10, 21:01
Cucla je zakon !

CAR
04-03-10, 23:52
Moji sisaju sta da mu muzem i davam pa nisam udaren nek sam muze.

Nicyolas
05-03-10, 15:01
Moji sisaju sta da mu muzem i davam pa nisam udaren nek sam muze.

Ako sisaju upropastavaju sise kravi i to ne valja za krave koje su visoko mlecne !

alfa 9
05-03-10, 15:16
a kakav je krava-tele sistem?

CAR
05-03-10, 17:38
Ma pustite te price upropastavaju sise,kako?moja sisaju otkad je mojih predaka pa nijednoj nisu sise upropastene pa odaklen vam to,mozda iz literature koju forsiraju oni sto prodaju mlijecne zamijenice,kante,dude itd.Samo je problem tko nezna tele odluciti od krave kad navrsi 3 mijeseca,ali tko zna to je igra.

Nicyolas
05-03-10, 18:03
E ja imam 12 muznih krava i od prilike u svakom mesecu mi se teli neka krava tako da nemam bas vremena da telice dovodim iz druge stale u stalu sa kravama !

grunt
05-03-10, 20:05
Slazem se za cuclu ,postoji mogucnost ostecenja vimena krave pogotovo ako je tele napredno pa udara ko mutavo,nije cest slucaj ali moze da se desi ja sam jednu kravu morao da skartiram zbog falicne sise,lecio je veterinar ali nije vredelo pocela naglo da smanjuje mleko.Mada sam ja vise za to da tele sisa kravu pogotovo musko simentalac ako se ostavlja za tov.

Nicyolas
05-03-10, 21:11
Ja sam jednom pogresio i upropastio dve krave !

CAR
05-03-10, 21:44
Ma onda je problem u smijestaju a i vremenu a ne u telicima,neucim ja nikoga nek radi kako mu je najlakse i najbolje ali ja nemam problema sa kravama,sisama,tuckanjem teleta itd jer je to sve prirodno.Prodam tele od 3,3,5 mijeseca starosti ispod krave 2-3 dana nece da popusti sve mlijeko i onda popusti sve i nema problema nikakvih.

alfa 9
06-03-10, 11:31
car 3-3.5 meseca ti tele sisa kravu? koliko ima kilazu?

CAR
06-03-10, 11:57
Od 180 do 220 kako koje.Zasto?

alfa 9
06-03-10, 18:39
pitam,jer i ja sam hteo kupiti 1 kravu da sisaju telici,nemam vremena da se mucim sa milsanom

Nicyolas
06-03-10, 20:54
pitam,jer i ja sam hteo kupiti 1 kravu da sisaju telici,nemam vremena da se mucim sa milsanom

To ti nije bas dobra ideja sta ako krava odbije tele ili da ga udara itd.

CAR
06-03-10, 23:28
Ma daj nicyolas nezezaj pa sve se nauci pameti osim covijeka.Kod nas ljudi drze tele 3,5mijeseci pod kravom i kupi drugo od 8 dana pa ga podbaci pod nju isto 3,5mijeseci onda je zasusi.Malo se neka mrda oce udariti ali kuka i siba tanka po nogama i smiri se.Kad se nauci iducih godina nema problema.Ako treba sveze se kanap iznad sisa oko stomaka na kicmi metnes stap i uvrces i tako je srusis ako treba a ne da nece mirovati.

Nicyolas
07-03-10, 12:14
ahahhahahahhhahh zasto muciti kravu bez potrebe ne vidim razlog !

CAR
07-03-10, 16:09
Ti si kao dijete, bez uvrede, i to nije smijesno nego zalosno kako razmisljas,pa znas da bez muke nema nauke.Ljudi koji na kravama rade i dan danas jel mislis da je to bez muke ili je sama krava metnula teljig na vrat pa daj molim te uozbilji se sve se nauci a ne da tudje tele primi.

Nicyolas
07-03-10, 17:30
pa ja i jesam dete ali ovo koristimo i ja i cale , ja sam napravio a on koristi a ja isto radim poljoprivredu sa tatom imam 12 muznih krava itd.

Zoran0230
07-03-10, 17:49
Momci-cucla je najbolji način.Ta telad što sisaju krave ako ih ostaviš moraš ih odvojiti jer će oni i dalje sisati i ne možeš ih odučiti.ako to radiš za prodaju teladi onda je to druga priča

Nicyolas
07-03-10, 17:57
Pa da ne mogu da objasnim a nisi mi CARE odgovorio na pitanje koje sam ti postavio koliko imas krava i mleka na dan i kome prodajes ?

CAR
07-03-10, 18:23
Vijerovatno necitas pazljivo moje postove nego samo sta te interesira.Ja kazem sta znam znam a sta ne to pitam.Nebavim se mlijekarstvom i nezelim se baviti a ovi sta su se bavili i oni odustaju jer 30 l mlijeka moras dati za prosijecnu kutiju cigara.Koliko vidim da nepratis vijesti i zbivanja u HR.Malo katkad upali ili dok surfas nek ti radi makar radio na kompu ako ne tv i surfas i slusas pa ces znati odgovore na pitanja koja meni postavljas.Onako prijateljski. ::namigivanje::

Post je spojen: 1267982662________________________________________ _________
A da prihod puta rashod mi stavi na papir i olovku pa mi kazi koliko ti je x i koliko vas sudjeluje u toj farmi.

alfa 9
07-03-10, 18:54
pa kodnas bas rade to da tele stalno ispod krave,kad ima oko 200kila,naviknuce sam na hranu i kasnije vezu i to je to,kupuju drugi telad 2kom ispod,i ista prica,kravi ne smeta

isidor
12-04-10, 19:28
ajde da cujem imam telad ulaze u petu nedelju jedan jede koncentrat i detelinu uz zamenu za mleko drugi samo detelinu nece koncentrat ,kako da ga naucim da jede koncentrat navadio se na detelinu .
Sa vodom se mucm nece sami da piju iz kante pa moram da ih ucim mada naucice .Nego kako ovog da navadim na koncentrat

alfa 9
12-04-10, 20:24
otvori mu usta i sakom guraj oko nedelju dana pa ce se naviknuti

CAR
12-04-10, 23:43
Poslovica kaze gladan pas i kuhane jabuke jede,daj koncentrata i samo malo dijeteline saku-dvije kad mu guzica ogladni da vidis oce li jesti.Moze se neckati 3 dana ali cetvrti ce jesti da sve puca pod zubima.

Zoran0230
13-04-10, 12:41
Mislim da je Car u pravu-to je najbolji lek za svako nećkanje stoke(bilo koje)

zx
13-04-10, 14:06
Neka pređenja pokazuju da telad koja sisaju imaju bolji prirast od onih sa cucle koja takođe dobijaju mleko, a ne zamenu. Moguće objašnjenje je da u prvim mesecima života teleta važnu ulogu ima relacija majka-tele (psihološki momenat). To moze biti značajno za tovljače, a što se tiče mlekarstva ja sam za kanticu već 15 god.

CAR
13-04-10, 19:51
U pravu si zx ali danas tko "muze drzavu"taj posluje a tko muze krave posluje ali sa pozitivnom nulom pa bilo na kanticu ili ne.Praksa je sta vise drzis vise para okreces a zarada je ista bar kod nas a mislim da ni kod vas nije puno bolje.Samo pricam svoje iskustvo ali nerusim ljudima moral jer ga ni ja negubim ali razmisljam puno vise nego prije godinu dana.

isidor
13-04-10, 19:58
Neznam ja sam dosad kupio dva telete imali su oko 12 dana kad su stigli sada su vec pet nedelja .Sada sam nasao jos dva ali od osam nedelja ce covek da mi ih proda dva prava simentalca ko lutke su samo da skupim pare imam jos dve nedelje fore .
Pa cu bas da uporedim koji ce bolje napredovati posto su vrsnjci .Ja sam malo uporan nisam nikad drzao bikove imao sam zelju da probam i eto poceo sam haranu imam svu svoju sto se tice hranjenje necu ni osetiti objekat imam pa reko da ne zvrlji prazan

Samo me kopka dali da ih vezem ili da ih pustim u slobodan tov mogu i jedno i drugo pa me interesuje vase misljenje

zx
13-04-10, 21:08
Za pušten tov kod mene je cena bikova veća za 0,10 €

CAR
13-04-10, 21:11
zavisi sta imas dolje ispod njih ako nije resetkasti pod vezi to jer cu ti biti lakse odrzavati i nece biti ozljeda i masnica jer sam sve to iskusio kao mali kad mi je otac drzao 220 bikova u turnusu.Postavi im pojilice ili cak ni nemoras ako neces 2 puta dnevno ih napajaj i mirna bosna ravan srem.

isidor
13-04-10, 21:17
Da nemam resetkast pod ,to je neka supa od vise odeljenja pa u jednom odeljenu, sam sam cosak ogradio velicine 3m sa 4m ogradjeno cevima pa sam mislio tu da ih pustim .vodu sam sproveo kroz ceo objekat i struju .nivelacija i kanali za osoku postoje provetravanje je ok jer je tavanica na 3.5 m visine.
a i imam i pregonski boks tako da mogu da ih preterem u drugi boks kada budem cistio ja mislim da nece biti problema ako budu slobodni samo da se ne tuku

CAR
13-04-10, 22:55
moze i tako zasto ne istjeras ih u dvor ako zatreba dok ocistis,

igordulic
09-01-11, 14:29
Mi smo pre davali iz kante da piju kao vodu ali onda smo bili na nekom seminaru bas u vezi toga i pricali su o tome kako je puno bolje da tele sporije pije tj na cuclu jer se vec prilikom sisanja pocinje hraniti sa tim mlekom (taj proces sto tele radi da moze da iskoristi to mleko koje popije) dok kad srkne odjednom kolicnu mleka ogromnu puno mu teze svariti.
Sto se tice deteline kazu da ne valjda da se daje samo koncentrovana hrana jer u buragu postoje mali koncicic koji se ostete od deteline i ne mogu da se povrate dok koncentrat ne smeta.
Naravno nece tele crknuti niti ce mu sta faliti ako se ne radi ovako koliko godina smo mi pogresno radili,ovo su samo nijanse kojima se postize bolja iskoriscenost hrane i veca produktivnost pa ko voli nek izvoli.
p.s.ne postoji tele koje se ne moze nauciti iz kante da pije bez cucle,nama se pre svi pili,nekim glupavijima je trebalo duze da nauce ali naucili su,video sam da je pisano o ovome pa reko iako ne radim vise ovako da napisem :)
trenutno na cuclu mi pije 16 teladi.

dobrodol
09-01-11, 15:48
Imam tri krave koje se otele otprilike u isto doba godine,u leto u roku od dva meseca i telad iskljucivo pustam da sisaju prirodno kod krava 3 puta dnevno i to KOLIKO HOCE tj. dok se ne zasite.Desi se i da promene mesta pa svako sisa kod druge krave a ne kod svoje "mame",ne dajem pet para sto naprave haos po stali,pet minuta posla i sve je u redu, a ja sedim sa strane i nadgledam-milina.Nikad nisam imao problema sa upalom vimena kod krava ili prolivom kod teladi a bavim se ovim poslom 12 godina.Krave su simentalke i osemenjavam ih istim a musku telad prodajem vec u uzrastu od pet do osam nedelja i postizem kilazu u proseku 80-100 kg.,sa prosecnom cenom teleta od 380 do 420 eura sto je priznacete pristojna cena.Krave provode vreme na pasnjaku od 15 aprila do kasne jeseni,udaljenom oko 2 km od sela,za sisanje u podne krave vracam kuci pa ponovo nazad,kad nauce vec i same krecu kad je podne kuci.Sasvim prirodno sto rece onaj Memedovic na RTS-u.

gilgames
10-01-11, 19:37
a koliko kostaju ta telad otp od 10ak dana i koja je verovatnoca da mogu da se kupe? i ima li razlike u ceni izmedju simentalca i holstajna?

igordulic
10-01-11, 22:39
Pa mogu se naci mada ko ima vise komada taj ostavi sebi u grupu,kao i ja npr.,a ko ima jednog ili kad nemam grupu pa ga nemam de drzati prodajem.
cena holstajna kod nas je 200e a simentalca tj domace sareno(retko ko ima cist simentalac iako ga svi tako zovu kosta 250e.

mims
22-01-11, 20:57
Imate temu o cenama. Dosta više :){{ po svim temama govedarstva.

German hunting terrier | Jagdterrier