MALINA-berba i cena 2016

Ariljac80

Član
Učlanjen(a)
9 Jun 2014
Poruka
443
Lokacija
Arilje
Prodje i 2015.godina,generalno nije bila losa(za proizvodjace solidna,za otkupljivace zlatna).Ulazimo u 2016.godinu sa nadam da ce biti bolja za proizvodjace od prosle,a da li ce tako i biti???? :osmeh:
 
Po Vojvodini se ekstremno povećavaju površine pod malinom. Neki kažu da je to dobro, neki vele nije. Bojim se da se ne obezobraze otkupljivači čim osete veću ponudu.

Nek nam je sa srećom!
 
Molim clanove da se drze teme!!!
U suprotnom tema ide pod kljuc do pred samu berbu a clanovima sledi opomena!

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Koliko se secam kod mene je prosek 2011 bio 8o din,2012-95 din.2013-180 din , 2014-190 din i 2015-200 din. zasadi pod malinom su se ove godine uvecali petostruko.
 
I kakve su vaše prognoze hoće li cijena da srože sad kad se nasadi malina.Kod nas uvjeravaju da neće,kao tolika je potražnja.Ja sam bio kod hladnajčara i on mi je rekao citiram:ako hoćeš daću ti u idućih 5 god zagarantovanu cijenu 1,5e.Jbg ove god je bila 1,75 i imamo od države 19 eurocenti subvencije po kg predate maline.Nije to loša cijena.
 
Pozdrav kolege.
Je l neko od vas ima neku uplatu u novembru za malinu? Ja pre par dana videh neke pare na racunu koje mi je Elixir food uplatio pocetkom novembra.
 
Postovane kolege malinari,

Nama se uvek isto pise.Kada imamo malo maline kazu mali smo ne diktiramo mi cenu na svetckoj pijaci a kada imamo dosta robe tada kazu imamo visak,ne mozemo lako prodati i dr. besmislice koje plasiraju izvoznici srpske maline.Cak i na forumu se pojavljuju i tvrdo braneci svoj lopovluk,opravdajuci ga velikim menadzerskim znanjem serviraju nam pricu dok nam ne uzmu malinu,a od tad pa do aprila nema ih na forumu a i onda ce se pojaviti pod nekim drugim imenom.
Maline jeste dosta posadjeno ove godine,ali ona ce tek doci na rod 2017 i pitanje je koliko cemo je imati jer jeste da se sadi ali dosta i propada,smanjuju se prinosi sto zbog vremenskih neprilika,sto zbog mnogo novih malinara ne iskusnih koji ce tek za 5 godina steci iskustvo i postici neke znacajnije prinose,a dotad ce pola od tih novih odustati jer su samo racunali koliko ce zaraditi a zaboravili koliko treba uloziti,znati i raditi u malinjaku.
Tako da je moje misljenje da se narednih godina mozemo nositi sa Poljacima u kolicini izvoza smrznute maline stim da u kvalitetu oni se sa nama ne mogu porediti.
Pozdrav i srecno u novoj sezoni.
 
Koliko ja znam,trendovi povecanja i smanjenja povrsina su se dogadjali i do sada.Uvek je bilo da kada 2 godine bude dobra cena svi sade malinu,a onda dodju dve godine kada je cena jednaka ceni proizvodnje i onda polovina njih pokosi malinu i prestane da je proizvodi.Takvi ciklusi su se do sada obrtali na svakih 5-6 godina,sad je situacija malo drugacija,posto je cela Srbija pod malinama,sto znatno moze sniziti cenu,a i ne mora da znaci....U svakom slucaju,ako za 2 godine cena bude 80 dinara (sto je moja procena) svi oni koji sada sade malinu na hektare i kalkulisu zaradu sa cenom od 200 dinara ce se naci u problemu i najverovatnije povaditi malinu....
 
Poslednja izmena:
Cena je varirala još od postanka maline i nije to nikakva novost. Još 90-te godine u Čačanskom kraju bio sam svedok masovnog vađenje maline i sadnje krompira jer je bilo ekonomičnije.
Sad je mnogo skuplje podići malinjak i to je "hendikep" onih koji tek počinju ovaj posao. Uprkos tome vidim da ovde "niču" savremeni malinjaci (sa kompletnom podrškom) koji će biti reperi mnogima u Srbiji i to je dobro za sve uopšteno.
Da li će neki malinjake za koju godinu vaditi ili ne zavisiće umnogome od njih samih, kao i od mnogo drugih faktora. Lično se nadam da neće, već da će pristojno zarađivati od vrednog, savesnog i čestitog rada.
Za cenu bi se trebali svi zajednički boriti ponajviše kvalitetom proizvoda, a nikako gledati druge kao konkurenciju.
 
Ne morate brinuti za cenu. U pet godina jednom ce biti ispod 1,5evra ostalo ce ici tu oko te granice. Koliko god da se sadi toliko ce se i napustati jer se sela gase a mladi odlaze u grad.Nece uskoro imati ko da je radi,ali ce uvoz da razbija kao i ove godine.Ivanjicka brda se polako gase mladi svi otisli tako da od hiperprodukcije nema nista.
 
Mislim da malina vise nece biti jeftina...Prosla su ta vremena...A i ako se nasadi 5 puta vise,to je opet sitno u odnosu na potraznju...Vidim da se i hladnjace samo grade i sire po Srbiji,niko ne zatvara...
 
Sve ispod 2 eura je ponizenje za proizvodjace.Hiperprodukcija do koje ce evidentno doci u narednim godinama,ce zasigurno smanjiti cenu.Ne sto se tice svetskog trzista,vec sto se tice odnosa hladnjacara prema nama proizvodjacima.Zanimljiv bi bio podatak koliko je hiljada hektara posadjeno u Vojvodini,tacnije koliko ce ta cifra iznositi posle prolecne i jesenje sadnje.
 
Poslednja izmena:
Prva prosecna berba u Poljskoj ,a i u Cileu malina ide dole.Relativno dobra cena u prosloj godini nije razultat povecane traznje nego smanjene ponude.Kolebanja na strani traznje su su zanemarljiva.Ponuda ima mnogo vece promene i to je kljucni momenat za cenu.Najcesce je to prirodni faktor,velike suse ili kise ,razne bolesti i sl.Nacin proizvodnje je u velikoj meri standardizovan i tu velikih promena nema.Ne znam po kom osnovu moze doci do znatnog rasta traznje.Cak pre moze doci do pada imajuci u vidu pojave ekonomskih kriza i pad standarda.Tu ne treba zaboraviti ni nase otkupljivace ciji odnos prema proizvodjacima ponekad moze imati karakter elementarne nepogode.
 
Ne znam koliko ste upoznati ali brda ove godine uopste nece imati neke znacajnije kolicine maline jer su zaperci u 90% slucajeva kasno pokidani i ostali kratki za ovu sezonu zbo jake suse.
Tako je makar u Ivanjickoj opstini pa se treba ocekivati solidna cena
 
Nazad
Vrh