PDA

View Full Version : Poncho i ostala sredstva za tretiranje semena

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

tarana
05-01-08, 21:46
И још нешто- Bayer је на тржиште избацио Пончо, нови препарат који штити семе од кук. златице, колико сам ја разумео ово значи да ћемо моћи гајити кукуруз у вишегодишњој монокултури!

kod mene nema zlatice.
si siguran da se radi o preparatu? LG ima hibrid poncho.
i zlatica ne napada seme. u stvari odrasla zlatica i nije opasna. opasne su larve koje se izglegu iz jaja koje položi, a koje napadaju korenov sistem.
tako da ne vidim, kakve veze ima preparat za tretiranje semena, s odraslom biljkom napadnutom od strane larve. ^-^

dukej
05-01-08, 23:06
...si siguran da se radi o preparatu? LG ima hibrid poncho.

Poncho jeste preparat. Evo pogledaj ovaj link http://www.bayercropscience.co.yu/proizvodi/tretman/poncho.htm

tarana
06-01-08, 09:34
vidim.
to nije spas od zlatice i ne garantuje sigurnost u monokulturi. "obican" preparat za tretiranje semena manje ili vise uspesan od drugih.

mr26226
06-02-08, 18:51
Gospodo u juznom banatu imam parcele na kojima vec 15 godina sejem kukuruz i nemam problema sa poleganjem. Koristim sve agrotehnicke mere, ali ne prskam vec korov unistavam motikom. Trudim se da svake godine promenim sorte, uglavnom ZP-hibridi i NS. Ove godine cu sve NS-hibride fao-600 i fao-700

S3RiOUS
07-02-08, 13:48
Ljudi najbolji preparat za tretiranje semena kukuruza je Galenikin furadan. Nema nikakvih nezeljenih posledica, svako zrno nikne i sigurno je zasticeno od bilo kakvih stetocina. Samo sto je deficitaran tj. nema ga na trzistu. Zabranili su njegovu upotrebu od ove godine.

Čugi
28-01-09, 19:39
Kao što rekoh u temi o kukuruzu, ko još nije čuo, ove godine Poncho ne ide u slobodnu prodaju, nego samo kroz seme.

nebojsa
28-01-09, 22:13
Gospodo u juznom banatu imam parcele na kojima vec 15 godina sejem kukuruz i nemam problema sa poleganjem. Koristim sve agrotehnicke mere, ali ne prskam vec korov unistavam motikom. Trudim se da svake godine promenim sorte, uglavnom ZP-hibridi i NS. Ove godine cu sve NS-hibride fao-600 i fao-700

Iako kukuruz spada u samopodnosive kulture (toleriše monokulturu) možda bi ipak već bilo vreme da malo odmoriš te parcele Lkl{{ . Nisu problemi monokulture vezani samo za bolesti, štetočine i korove već dolazi do jednostranog iskorišćavanja zemljišta a javlja se i tzv umornost zemljišta što sve zajedno uzrokuje postepeni pad prinosa i pored toga što je kukuruz donekle otporan na monokulturu.

šandor
01-03-09, 22:59
Prošle godine sam imao dosta problema sa žičarima, neke parcele sam presejavao a gde je ostao sklop od 75% ostavio. Ali ove godine neću da rizikujem jer "svako zrno ima samo jedu priliku". Poručio sam neke hibride tretirano Ponchom u doradnom centru ali ima hibride koji ne mogu ili nisu hteli da tretiraju pa sam rešio da ja kući tretiram seme. Koji preparat vi preporučujete ? . To neverujem da bilo koji preparat može da zaštiti kukuruz od kukuruzne larve (abrotike) možda delimično. Imao sam i parcele gde je kukuruzna larva uništio 30% biljke.
Da li kod vas ima ovakav problem? : http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,13,127
_________________________________________________P ost je spojen: 1235942711________________________________________ _________
Da li je neko koristio CRUISER 350 FS ? Kakva su iskustva? ;D}

Paja
02-03-09, 20:58
Ja cu da probam 3 jutra NK Sycoru sa nanesenim Force Zea, Force+Cruiser, slicnu kombinaciju odavno imam na repi i odlicno se pokazala. Force, kao Force 1.5G unistava zicare, a cruiser nadzemne stetocine, a sve zajedno tera ptice kao Mesurol. Da li neko ima iskusta sa Force Magna na secernoj repi?

~Kiki~
02-03-09, 22:08
Nešto sam čuo da sa Ponchom tretiraju NS semena , da li znate za tu inf. i da li je to istina !

phoenixfendt
02-03-09, 22:40
mi smo prosle godine na 2 hektara kukuruza ns 444 seme tretirali sa furadanom posto poncho nismo bili u mogucnosti da dobijemo i posto je kukuruz bio u monokulturi 40posto je polegao ":":{ jer ga je napala zlatica ::lose:: i posto taj hibrid ns 444 ima slabiji korenov sistem pa je polegao ali prinos je bio zadovoljavajuci ::svaka cast::, medjutim na ostalim nijivama kukuruza u monokulturi gde je bio posejan pioneer kukuruz nije polegao i nije bio s nicim tretiran tako da ja mislim da je i poncho i furadan skoro isto pa se isplati kupiti furadan pa pomesati s njime seme i seme je zasticeno i sigurnije nego kad nije tretirano...i dali je dovoljno seme zasticeno onim MAXIMom sto ima skoro svako pakovanje kukuruza ili se mora jos sa furadanom zastiti?sta vi mislite?

KishRobert
02-03-09, 22:42
furadan i napred.

~Kiki~
02-03-09, 22:44
Za Poncho sam čuo da od ove godine tretiraju u NS-u .

šandor
02-03-09, 23:06
furadan i napred.

Neznam kakav je sad furadan ali pre par godina kada smo uzimali na crno bilo je mnogo otrovno.Dosta je bilo da pas pomiriše i drugi dan crko. Ako je taj furada tako opasan ja ne bi da koristim.Kažu da cruizer nije tako opasan ili......

Čugi
02-03-09, 23:38
Nešto sam čuo da sa Ponchom tretiraju NS semena , da li znate za tu inf. i da li je to istina !

I NS i ZP ::namigivanje::
Fenikse, to je samo zaštita od bolesti, trulež klipa itd, ne štiti od zlatice i žičara.

~Kiki~
02-03-09, 23:41
Čuo sam da od ove godine tretiraju u NS semenu sa PONCHOM !

Čugi
02-03-09, 23:43
Kiki koji ti je, tri puta pišeš isti post ^-^

case ih
02-03-09, 23:47
pa nemoze covek da se nacudi :lol:

todor
03-03-09, 12:13
od viška glava ne boli ,ja svake godine radim sa furadanom zaštitu kukuruza i suncokreta i nemam problema

dragansavin
03-03-09, 12:54
dali moze neko da mi kaze koja doza furadana ide za seme kukuruza npr na 100 kg semena

oldtimer
03-03-09, 13:02
http://www.fitofarmacija.rs/images/download/furadan_35_st.pdf
Pise 1,5l/100kg, mada ja sam oduvek stavljao 1l, i nije bilo problema.....

~Kiki~
03-03-09, 13:32
Kiki koji ti je, tri puta pišeš isti post ^-^

Čudim se ja , a čudićete se i vi . :lol:

dragansavin
03-03-09, 15:12
http://www.fitofarmacija.rs/images/download/furadan_35_st.pdf
Pise 1,5l/100kg, mada ja sam oduvek stavljao 1l, i nije bilo problema.....

pa znam ja za to ta fabrika preporucuje ali u praksi je ipak malo drugcije zar ne?

oldtimer
03-03-09, 16:17
Tacno!
Neces pogresiti ni sa 1l na 100kg semena...

šandor
03-03-09, 21:14
Furadan je 1 grupa otrova a cruiser,poncho,gaucho je 3 grupa otrova vama to ništa ne znači?

KishRobert
03-03-09, 21:43
poncho i gaucho,ima gde da se nabavi u slobodnoj prodaji?
nema,jbg,mora ovo.

šandor
03-03-09, 21:44
A cruiser ?

todor
03-03-09, 21:45
Furadan je 1 grupa otrova a cruiser,poncho,gaucho je 3 grupa otrova vama to ništa ne znači?
to je tačno ali neznam što su svi zapeli za pončo

KishRobert
03-03-09, 22:00
A cruiser ?

kakav je?

šandor
03-03-09, 22:10
To pitam i ja ;D}

mityoo
03-03-09, 22:12
I kod nas se radi sa Furadanom! 1l+1l vode na 100kg semena i mesaj u mesalici za beton!

mladen
03-03-09, 23:57
pijonir seme tretirano poncom skuplje za 10-12e po vrecici od onog koje nije tretirano.
ponco i kruzer necete naci u prodaji jer ga hemijske kuce daju samo sjemenskim kucama ,
njihova politika ":":{

mladen
07-03-09, 20:46
cuo sam danas dobar savjet prije sjetve zamjesati kukuruz sa petrolejom (gas) da je stopostotna zastita od crva i ptica

~Kiki~
08-03-09, 13:00
Ili naftalin protiv moljaca , verovatno "odbacuje" i ostalu gamad ! :lol:

branko
08-03-09, 16:55
Ili naftalin protiv moljaca , verovatno "odbacuje" i ostalu gamad ! :lol:

:lol: :lol: :lol:

todor
08-03-09, 17:01
jel istina da nema više u prodaji furadana

todor
08-03-09, 18:16
ja sam čuo da je zabranjen

mladen
08-03-09, 18:43
samo se vi kleberite al ja cu ove godine probat par vrecica da zamjesim

todor
08-03-09, 18:45
sa čime

branko
08-03-09, 18:58
samo se vi kleberite al ja cu ove godine probat par vrecica da zamjesim

Hajde Mlađo ne budi kratkih živaca. >:D
Potakao si me da to uradim i probam naklijavanje, da bih proverio dal' ne utiče negativno na nicanje semena.
A koja doza petroleja bi trebalo da ide?

mladen
08-03-09, 19:28
nisam ja kratki zivaca :D al vam kazem da se ne smijete jer covjek vec par godina tako radi i nema problema sa crvima i fazanima.
stavi jedan dec na vrecicu >:({

S3RiOUS
08-03-09, 19:42
Jel zna neko gde ima da se kupi Poncho cuo sam da ga nema u slobodnoj prodaji

Čugi
08-03-09, 20:13
Već sam ranije pisao da je bilo na tv-u zvanično saopštenje iz Bayer-a da Poncho neće biti u slobodnoj prodaji.

S3RiOUS
08-03-09, 20:19
OK hvala ti, mrzilo me iskreno da trazim :D

Čugi
08-03-09, 20:35
Jbt ja tek sad videh da si ti pitao :lol: dobro došao nazad >:({

S3RiOUS
08-03-09, 21:05
hvala >:({ tu sam ja ponekad, pratim :D

mityoo
08-03-09, 21:58
Furadan vec 3 godine najavljuju da ce zabraniti pa ga ipak uvek nadjem u prodaji!

šandor
20-03-09, 20:59
Danas sam uzeo Furadan za 2300 din/L . ŠTO MORAMO DA SE TRUJEMO ? {"{": {"{": {"{":

mityoo
20-03-09, 21:11
Zato sto neko oce da zaradi! Epa na meni nece {"{": {"{":

branko
20-03-09, 23:12
Nešto ne mogu prestati da razmišljam o onoj ideji koju je nabacio Mladen da se seme kukuruza tretira petrolejom...

Farmer II
10-04-09, 12:34
jel probao neko to sa petrolejom?

KishRobert
10-04-09, 13:40
ja sam od didi-ja uzeo gaucho,tretirali smo seme,u utorak smo posejali,pa cemo da vidimo.

kiraj
10-04-09, 16:43
Jos pre dvadesetak godina moj pokojni komsija je tretirao seme sa dizelom . Neznam kolicinu ali nije imao problema sa nicanjem.

Čugi
20-04-09, 16:18
R10 sa Ponchom 3700 din.

branko
21-04-09, 00:56
Čugi, i ja sam posejao R10 ove godine, na razmak 20 cm.
Će vidimo šta će bidne od njega.

Tijana022
21-04-09, 01:31
не

Ljudi najbolji preparat za tretiranje semena kukuruza je Galenikin furadan. Nema nikakvih nezeljenih posledica, svako zrno nikne i sigurno je zasticeno od bilo kakvih stetocina. Samo sto je deficitaran tj. nema ga na trzistu. Zabranili su njegovu upotrebu od ove godine.
не знам да су и њега забранили,али било га је на тржишту ове године и још увек га има.Цена му је била од 1700 до 3000 сад пред крај сетве

mityoo
21-04-09, 16:25
Ja sam danas posejao pioneer i tretirao sam ga furadanom!

Čugi
21-04-09, 22:46
Čugi, i ja sam posejao R10 ove godine, na razmak 20 cm.
Će vidimo šta će bidne od njega.

Ja ću ga prekosutra, ne more se ranije ::spreman na sve::

savato
05-07-09, 21:11
E ljudi,vidite ovako...Sasvim slucajno sam dosta upucen u tu prichu oko tretiranja semena Ponchom tako da cu vam reci moja iskustva...Pre nepuna 2 sata dosao sam sa svoje njive,parcela oko 1,5ha.Kukuruz je posejan 4 aprila i bio je zaista u punoj kondiciji i odskakao je od drugih ali...Pre 2 godine na istoj parceli sejan je suncokret,prosle kukuruz i evo i ove.Seme koje sam kupio Pioneer PR32D12 sa punom dozom 1,25 Poncho kostalo je dosta skuplje nego obicno.Ako se ne varam 4.500 din po set.jedinici.Rezultati su blago receno OCAJNI,kukuruz je pustio metlicu,pustio rod ali DIJABROTIKA ga unistila...Ostecenja su verovali ili ne trenutno 70-80%.Katastrofa!!!Verujem da ce ga ova kisa barem delimicno oporaviti mada sam svestan da od dobrog prinosa nema nista. Sva ta prica oko zastite od Dijabrotike pada u vodu.Zvacu i ove iz Bayera,cisto da ih pitam kako Poncho 1,25 koji je namenjen da zastiti kukuruz od Dijabrotike pospesuje njeno delovanje i da im cestitam na tom izumu ::svaka cast:: Ljudi samo hoce da uzmu pare...samo plodoredi i nista drugo VERUJTE MI!!! >:D

KishRobert
05-07-09, 21:38
sta je ta dijabrotika?

mityoo
05-07-09, 22:31
sta je ta dijabrotika?
I ja bih voleo da znam...

cicimoric
05-07-09, 23:52
sta je ta dijabrotika?

kukuruzna buba, kukuruzna zlatica ili kako je sve zovemo.
_________________________________________________P ost je spojen: 1246827292________________________________________ _________

E ljudi,vidite ovako...Sasvim slucajno sam dosta upucen u tu prichu oko tretiranja semena Ponchom tako da cu vam reci moja iskustva...Pre nepuna 2 sata dosao sam sa svoje njive,parcela oko 1,5ha.Kukuruz je posejan 4 aprila i bio je zaista u punoj kondiciji i odskakao je od drugih ali...Pre 2 godine na istoj parceli sejan je suncokret,prosle kukuruz i evo i ove.Seme koje sam kupio Pioneer PR32D12 sa punom dozom 1,25 Poncho kostalo je dosta skuplje nego obicno.Ako se ne varam 4.500 din po set.jedinici.Rezultati su blago receno OCAJNI,kukuruz je pustio metlicu,pustio rod ali DIJABROTIKA ga unistila...Ostecenja su verovali ili ne trenutno 70-80%.Katastrofa!!!Verujem da ce ga ova kisa barem delimicno oporaviti mada sam svestan da od dobrog prinosa nema nista. Sva ta prica oko zastite od Dijabrotike pada u vodu.Zvacu i ove iz Bayera,cisto da ih pitam kako Poncho 1,25 koji je namenjen da zastiti kukuruz od Dijabrotike pospesuje njeno delovanje i da im cestitam na tom izumu ::svaka cast:: Ljudi samo hoce da uzmu pare...samo plodoredi i nista drugo VERUJTE MI!!! >:D

Na predavanjima su govorili da puna doza od 1.25 stiti kukuruz 3 meseca ako se ne varam. Znaci to je to istekla su 3 meseca i eto napada. Totalna zastita od dijabrotike ne postoji, jedino da se ne seje kukuruz na kukuruz na podrucjima koja su zarazena.

šandor
05-07-09, 23:55
Mityo , Roberte Kod vas nije bilo nikad Diabrotice ?? ^-^ ^-^ ^-^

KishRobert
06-07-09, 00:01
iskreno,ove godine sejem kukuruz posle nekih 10 godina,ako ne i vise.(ja sam preuzeo zemlju)

mityoo
06-07-09, 00:17
@ Sandor
Diabrotice nije ali zato kukuruzne zlatice jeste! Mi se od nje branimo furadanom i plodoredom

šandor
06-07-09, 00:25
To ti je isto !

mityoo
06-07-09, 00:44
Sanyi >:({
Ma procitao sam sto je cici pisao, nego namerno sam tako napisao!

~Kiki~
11-07-09, 12:07
Sanyi >:({
Ma procitao sam sto je cici pisao, nego namerno sam tako napisao!

E mityoo kako možeš tako sa ozbiljnim čovekom ...

šandor
07-02-10, 21:40
Nekako ne bih voleo da koristim furadan za zaštitu semena jer je 1. grupa otrova i nisam poručio sa ponchom zbog ::novac:: . Da li je neko tretirao seme sa drugim preparatima npr. Force Zea 280 FS , Mesurol FS 500 , Semafor 20 ST ili nekom drugom ... ??

ljusha
07-02-10, 22:31
Mogu ti preporučiti cosmos,ja ga koristim i zadovoljan sam.
Cosmos® 500 FS je insekticid za tretiranje semena pre setve, i to kukuruza (2.5 lit./ 1000 kg semena), suncokreta (2.5 lit./ 1000 kg semena) i šećerne repe (80-100 ml / setvenoj jedinici) za suzbijanje žičnjaka (Elateridae).
Utrošak vode: Preparat se uglavnom nanosi na seme nerazređen. Po potrebi u zavisnosti od uređaja za nanošenje preparata na seme, može se pre primene i razrediti sa vodom za poboljšanje pokrivenosti semena.

Okrim
07-02-10, 22:49
@ šandor

Mesurolom uvek tretiram sva semena (kukuruz i suncokret) i to godinama i imam pozitivna iskustva sa tim preparatom. Pre dve godine sam probao "Furadan", ali on nije toliko delotvoran i jako je otrovan.

mims
08-02-10, 11:59
Nekako ne bih voleo da koristim furadan za zaštitu semena jer je 1. grupa otrova i nisam poručio sa ponchom zbog ::novac:: . Da li je neko tretirao seme sa drugim preparatima npr. Force Zea 280 FS , Mesurol FS 500 , Semafor 20 ST ili nekom drugom ... ??

Kakva im je cena, jel su jeftiniji ili skuplji od Furadana.

Farmer II
08-02-10, 18:23
@ šandor

Mesurolom uvek tretiram sva semena (kukuruz i suncokret) i to godinama i imam pozitivna iskustva sa tim preparatom. Pre dve godine sam probao "Furadan", ali on nije toliko delotvoran i jako je otrovan.
Znači mesurol je manje otrovan od furadana, jel tako? Koliko on košta i da lli se može tretirati seme npr par dana pre setve?

Jugos
08-02-10, 18:44
Ovaj nas furadan nesto i nije bogzna sta,kazu ima u Madjarskoj da se uzme taj razbija.

Okrim
08-02-10, 19:50
"Furadan" je jak otrov i zato je zabranjen u mnogim zemljama, a seme tretirano "Mesurolom" kod mene odbija ptice i nemam štete prilikom nicanja, naročito kod suncokreta, čak ga ne diraju ni zečevi.
Ja seme tretiram neposredno pre setve, jer sam primetio da ako stoji par dana izgubi intenzivan miris, pa predpostavljam da mu je i dejstvo smanjeno.

Ako mi preostane seme za narednu godinu, ja ga ponovo tretiram "Mesurolom".

To su moja iskustva, možda postoji nešto bolje?

ralekiraj
08-02-10, 20:11
A koja je cena Mesurola, Cosmosa?

Okrim
08-02-10, 20:36
@ ralekiraj

Neznam ovogodišnju cenu "Mesurola", a ranijih godina je bio nešto jeftiniji od "Furadana", sve u zavisnosti od pakovanja i trgovine, kao i količine koja se kupuje.

ognjen74
08-02-10, 20:51
Koliko sam cuo zabranili su proizvodnju "furadana" . Ono sto se sad moze kupiti je stara zaliha .

pidikanac
10-02-10, 14:09
furadan je u evropi zabranjen pa i kod nas što se kupuje su zalihe ,sem toga on se spira sa semena kada ima dosta kiše ja koristim PRESTIŽ možda je manje ili sasvim nepoznat ali je efikasan u kukuruzu
krompiru inače njega mi je preporučio neki inž.iz agrosave kaže da štiti kukuruz ne samo dok je mali dego kroz celu vegetaciju jer napravi zaštitnu zonu oko semena u prečniku od 5-8 cm . :D

Deda Lala
14-02-10, 01:25
Pazite šta radite sa otrovima!
-FORCE 1,5G:insekticid u granulama za neposrednu primenu za suzbijanje larvi žičnjaka,larvi kukuruzne zlatice
larvi rovca
-Vršeni su ogledi i sa mešanjem force 1,5G I MATCH 050EC koji ima utrobno delovanje na odrasle jedinke zlatice i
rezultati su za sada više nego dobri.
Posebno je proban MATCH 050EC kao dodatak pri folijarnom prihranjivanju .Škodilo je zlatici.

savato
14-02-10, 12:11
Match je utrobni insekticid i bilo bi lepo da je istina to sto zboris deda :D Ali...neka se javi neko ko je radio to i kakvi su rezultati dobijeni.OK kukuruz apsorbuje insekticid u korenov sistem i on je automatski aktivan ali u kojoj fazi se primenjuje?Da li ima neka stetna dejstva i ako je dodatak folijarnom prihranjivanju,da li mesanje sa tecnim djubrivom izaziva neku reakciju na kukuruzu?!Pozz... >:({

Dragojlo
11-03-10, 00:41
Ljudi moze li mi ko reci nesto o samom postupku tretiranja semena konkretno Furadanom od galenike, ide ga 1.5L/100kg semena kukuruza i dodatak 200-300ml vode.

Interesuje me posto kazete da se to najbolje radi pred samu setvu pre sipanja u koseve sijaca, kako da to najlakse izmesam negdje citam ljudi to odrade sa mesalicom za beton ^-^ :lol:, e kako ide ovaj postupak dodavanja vode, i predpostavljam da ce posle seme biti vlazno pa ce se lepiti kako ce ici sa sejanjem, inace sejem pneumatskim sejacem, kako da to izvedem?
Pozdrav >:({

Post je spojen: среда, 10. март 2010. 15:49:52 MST_______________________________________________ __
I da jos dodam kukuruz planiram da berem u klipu, i sada citam da ako se koriste sistemici za tretman semena onda ga usvaja biljka i onda taj ne bi valjao za siliranje pretpostavljam, sto meni nebi smetalo?

Preporucivali su mi u jednoj apoteci i Semafor koji je ne sistemik za razliku od Furadana 35ST i naravno jeftiniji je semafor, pa sam se vodio time da je ovaj skuplji i bolji a naravno jer je sistemik sto ce i nakon nicanja da stiti samu biljku od napada stetocina. Jesam li dobro odabrao? ::novac:: ::lose:: ::svaka cast:: ":":{ {"{": :<<> :D >:({ :lol:

branko
11-03-10, 01:18
Dobro si odabrao.

A seme lepo umešaš u mešalici dan ranije i prospeš ga po paprinom džaku na sunce da se osuši.
Tako sam ja radio ranije.

Dragojlo
11-03-10, 01:39
Sto bi reko englez il skot, Thank You, Very Much :D

A mi naravno odosmo na po jednu pivu >:({

Deda Lala
13-03-10, 01:08
Vi baš imate problema s akrepima u zemlji!
Evo preporuke:CRUISER 350SEprotiv larvžičnjaka,kukuruzne pipe,grčica lisne vaši,buvača.Nanosi se na seme po prospektu;
FORCE 0,5 G MEŠA SE U TLO PRE SETVE IUBIJA AKREPE;
FORCE 1,5 G u granulama MEŠA SE U TLO PRE SETVE još ako odmah padne i kiša pobija sve akrepe.
Što se tiče domaće proizvodnje šta vam Bog da.
Ima i posebna tehnika da se zrno oblaže i obloga štiti seme od skoro svega ili svega što može da napadne seme.

techa
13-03-10, 01:31
Ako sredstvo (Furadan) nanosis u mesalici za beton mozes umesto vode da ubacis pivo >:({ ako ti je zao piva moze surutka ili obicno mleko, eventualno neki sok, bolje je nego voda.

Dragojlo
13-03-10, 02:18
Ako sredstvo (Furadan) nanosis u mesalici za beton mozes umesto vode da ubacis pivo >:({ ako ti je zao piva moze surutka ili obicno mleko, eventualno neki sok, bolje je nego voda.

Pretpostavljam da bi se bolje lepilo-vezalo zastitno sredstvo za zrno?

mislim da bi to jedan jelen sve zavrsio, u stvari dva >:({ jedan meni jedan mesalici :D >:({ >:({

Post je spojen: 1268439733________________________________________ _________

Vi baš imate problema s akrepima u zemlji!
Evo preporuke:CRUISER 350SEprotiv larvžičnjaka,kukuruzne pipe,grčica lisne vaši,buvača.Nanosi se na seme po prospektu;
FORCE 0,5 G MEŠA SE U TLO PRE SETVE IUBIJA AKREPE;
FORCE 1,5 G u granulama MEŠA SE U TLO PRE SETVE još ako odmah padne i kiša pobija sve akrepe.
Što se tiče domaće proizvodnje šta vam Bog da.
Ima i posebna tehnika da se zrno oblaže i obloga štiti seme od skoro svega ili svega što može da napadne seme.

CRUISER 350 je svajcarac, Syngenta pretpostavljam da je odlican, da li znas koja je cena ovog preparata:lol: :D

dukej
13-03-10, 04:11
Ako imaš veće količine semena onda je mešalica zakon. Ali za manje količine semena i prvenstveno kad se ne može nabaviti mešalica, može da se meša u najlon džaku.

Ja sam to radio tako što sam celu vreću (setvenu jedinicu, obično je do sad bila 6-7 kg) usuo u najlon džak (providni, nov, kupljen u poljoapoteci) i zatim usuo i 1 dl Furadana. Vodu nisam dodavao, samo čist Furadan, a crveni Furadan već u sebi sadrži lepak. Onda uvrnem usta džaka više puta i jednom rukom uhvatim za ta uvrnuta usta a drugom za dno džaka i okrećem džak gore-dole tako da se unutra seme meša i farba. U početku džak bude skroz ljubičast od Furadana ali se mešanjem postepeno čisti. Kad džak postane opet dobro providan, odnosno ne bude više farbe na unutrašnjim zidovima džaka, tada je seme dobro ofarbano, kao u mešalici ili fabrički. To ne traje više od 2-3 min. Posle seme istresem i raširim da se dobro osuši a potom ponovo vratim u originalnu ambalažu. Naravno, to mora dan dva pre setve, a ne na njivi jer ne može momentalno da se osuši ali bude svakako pre nego kad se dodaje i voda.

KishRobert
13-03-10, 10:15
furadana ima da se nabavi u slobodno?

isidor
13-03-10, 10:25
Ma jato furadanom zaprasim a umesto vode sipam slavola i sveto u mesalicu ( po cetiri dakcica sa po 25000 ) i to sve prsim danas za sutra i nedam mu da se osuso vec u nailonski dzak da seme upije isparenja i nikad nism imao problema sa sklopovima i nicanjem .
Pa da vidis posle setve par dana kad rzgrnes zemlju po 2, 3 zicara mrtva oko semena .

Farmer II
13-03-10, 10:43
Ma jato furadanom zaprasim a umesto vode sipam slavola i sveto u mesalicu ( po cetiri dakcica sa po 25000 ) i to sve prsim danas za sutra i nedam mu da se osuso vec u nailonski dzak da seme upije isparenja i nikad nism imao problema sa sklopovima i nicanjem .
Pa da vidis posle setve par dana kad rzgrnes zemlju po 2, 3 zicara mrtva oko semena .
Pa koliko drzis seme u najlonskom dzaku?Mislim seme mora da se osuši da bi moglo u sejalicu...

isidor
13-03-10, 11:12
Ma ja to recimo predvece zaprasim seme za ono sto cu sutradan da posejem npr.za 12 do 15 jutara zavisi koliko planiram da posejem.
jel seme upije i slavol i deo furadana pa bude suvo skoro a sa sejalicom nodetkom nisam nikad imao problema da nece seme da sklizne iz kutije do ploca.
Vise sam problema imao kad sejem privatno pa mi na njivi u dzak zamesaju seme sa furadanom pa muke onda naprvi se plafon pa nece da klizi jel se ulepi od furadana .
A moje licno iskustvo sa slavolom je jako dobro ja recimo licno stavljam duplu dozu slavola .pa zajedno sa furadanom ko sto sam rekao sve u dzak da seme to upije i slavol udje u klicu .i sa malo plicom setvom u dobro spremnu njivu na dubini od 5 cm kukuruz mi nikne bar za 3 do 4 dana ranije neg kad se seje bez slavola i na dubinu od 8 cm .Jer mnogi se zavaravaju da ako posejes dublje imace dublji koren to su gluposti tako samo klijanac pati, naravno nemozes ni da sejes plitko u suvoj zemlji ja odprilike imam dosta iskustva sa time pa sam procenim dubinu setve .a ja posto sejem rano onda sejem i malo plice a spremim nive ako vreme dozvoli jos u martu bar dve nedelje pred setvu . pa ako i krene trava ja to zbrisem sa pola litre totala na kj i litrom acetohlora posle setve pre nicanja

Dragojlo
13-03-10, 14:28
Po uputstvu za furadan pise da ide 1.5L furadana na 100kg semenskog kukuruza, tj. 15ml na 1kg semena, odnosno setvena jednica 25000 je negde ca. 8gk sto je 120ml ili ti 1.2dl.

Ti rece da stavis 4 decilitra na 25000~8kg da nije mnogo, pitam jer nisam imo iskustva sa tim, sta ako se ubaci vise da ne osteti seme i sl.

A ovo sto kazes umesas sve + to djubrivo salvol pa opet u najlon dzak da odstoji da zrno upije, sad mi reci koliko to bude vlazno onda kada otvoris dali se lepe zrno za zrno ili ne, i sta ako to previs eupije zrno furadana da li to moze da unisti klicu uzrnu i onda jos cu bolje prorediti sklop od ove gamadi :lol: :lol: :lol: :lol:

Po meni ima logike da zrno bolje primi preparat i imace bolje delovanje samo pitam preventivno da li se moze ostetiti klijavost zrna. :D >:({ >:({ >:({

Post je spojen: субота, 13. март 2010. 05:33:31 MST_______________________________________________ __
Otvorena nova tema totalni herbicid http://poljoinfo.com/zastita-ratarskih-kultura/totalni-herbicidi/msg121072/#msg121072

Pozdrav >:({

isidor
13-03-10, 20:38
Pa nisam rekao furadana duplu dozu vec slavola.a ti ako se bojis najlonskog dzaka ti ga vrati u papirni i svezi .
A sto se tice toga da seme zgubi klijavost to se desava samo ako seme bud zapraseno duze od mesec dana .
A seme se prosusi do jutra bez problema se seje .Cuj ja tako radim vec dve tri godine i necu menjati sistem .a veruj za sklopove se ne sekiram .

Deda Lala
16-03-10, 22:59
Isidore,samo tako nastavi.Furadan može da bude štetan ako seme odstoji više od tri nedelje i može da ubije ili ošteti
klicu semenke.
Ako imate akrepe u tlu na njivama moja preporuka je Force 05G ili Force 1,5G . Granule se umešavajui u tlo pre setve
jedno dve nedelje ,ako vreme dozvoljava, i svi akrepi pomajkavaju,a ima vremena da prođe period razgradnje aktivne materije koja onda ne šteti semenu.
Bez obrade semena fungicidima i insekticidima a posebno bez natapanja nekim od mikrobioloških đubriva kao što je Slavol u današnje vreme teško da će biti dobrog roda.
Već više decenija su u belom svetu poznate i primenjuju se pomagala koja preko semena u brazdu obmah ispuštaju i
dodatna hraniva i zaštitu za posejano seme.U poslednje vreme se pojavljuju i sejalice koje na sebi imaju i tankove s
vodom, hranivom i zaštitom pa odmah i navlaže tlo u koje seme pada.
Hteo bih da skrenem pažnju i na problem BRZINE hoda traktora pa samim tim i sejalice odn. razmak od zrna do zrna
kao dubine sejanja.Jako vodite računa o ovome!

Dragojlo
17-03-10, 03:34
CRUISER 350 FS

FORMULACIJA:
koncentrovana suspenzija za tretiranje semena (FS)
AKTIVNA MATERIJA:
350 g/l tiametoksama

http://www.deltaagrar.rs/upload/images/content/pesticidi/cruiser.jpg

PRIMENA:
Cruiser 350 FS je visoko sistemični insekticid sa dugotrajnim delovanjem koji se primenjuje tretiranjem semena suncokreta, šećerne repe i kukuruza za suzbijanje:
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecusdilaticolis), lisne vaši (Brachycaudus helichrysi) na suncokretu;
žičnjaka (Elateridae), kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis), repine pipe (Bothynoderes punctiventris), repinog buvača (Chaetocnema tibialis) na šećernoj repi;
žičnjaka (Elateridae) i kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis) na kukuruzu.

Količina primene:
Na semenu suncokreta: 1,0 l na 100 kg semena
Na semenu šećerne repe: 2,0 l na 100 kg semena
Na semenu kukuruza: 0,6 l na 100 kg semena (za suzbijanje žičara)
0,9 l na 100 kg semena (za suzbijanje kompleksa štetočina)

Preparat se može direktno nanositi na seme bez dodavanja vode ili uz dodatak najviše 200 ml vode na 100 kg semena.

MEHANIZAM DELOVANJA:
Tiametoksam sprečava funkciju acetilholinskih receptora u centralnom nervnom sistemu insekata.
Kao posledica njegovog dejstva ne dolazi do prenosa nervnih impulsa, insekti gube orijentaciju, prestaju sa ishranom i uginjavaju.

NAPOMENA:
Tretiranje semena se može obaviti najranije 3 meseca pre setve;
Tretiranje vršiti na uređajima koji omogućavaju intenzivno mešanje da bi se obezbedilo ravnomerno nanošenje preparata na seme;
Može se mešati sa drugim insekticidima i fungicidima za tretiranje semena osim SL i SC formulacija;
Tretirano seme se ne može koristiti za ishranu ljudi i životinja; Prilikom setve tretirano seme se ne sme ostaviti na površini zemlje.
Cruiser 350 FS spada u III grupu otrova i nosi sledeće oznake:
Znak opasnosti: Xn
Znaci upozorenja: R-38
Znaci obaveštenja: S-2, 13, 36/37, 45
KARENCA:
Obezbeđena vremenom i načinom primene u suncokretu, šećernoj repi i kukuruzu.

PAKOVANJE:
100 ml, 1 l, 5 l

Zna li neko mozda kolika je cena ovog preparata, pakovanja 100ml ili 1L:lol:

mica967
17-03-10, 08:29
Dragojlo cena prosle godine je bila oko 20.000,oo po litri i ja ga koristim u tretiranju semena secerne repe i ako koristim strano pilirano >:({

cukaneca
17-03-10, 09:17
@deda lala - Isidore,samo tako nastavi.Furadan može da bude štetan ako seme odstoji više od tri nedelje i može da ubije ili ošteti
klicu semenke.
moje iskustvo kaze da moze da prodje i godinu dana bez problema. ostalo mi seme i stojalo do sledece setve kada sam ga iskoristio i nije bilo razlike u sklopu. napominjem da sam se pridrzavao uputstva za koncentraciju furadana. naleteo sam u apoteci na semafor pakovanje za 20kg kosta 518d. e sad to mi dobra cena ali ne znam vredi li cemu? juce su mi bili ljudi iz zavoda za poljoprivredu i insistirao sam na objasnjenjima i preporukama u odnosu na crvenilo kukuruza. odgovori su bili neiskoristljivi/nemusti/, navodno su neki ogledi u toku /ili ce biti?/
p.s. kad su usli kod mene bas sam bio na forumu, pokazao sam im i bili su vrlo zainteresovani. dobili su poziv da nam se pridruze, pa cemo videti. nije na stetu dobiti sto vise strucnih misljenja.

mims
17-03-10, 09:57
@deda lala - Isidore,samo tako nastavi.Furadan može da bude štetan ako seme odstoji više od tri nedelje i može da ubije ili ošteti
klicu semenke.
moje iskustvo kaze da moze da prodje i godinu dana bez problema. ostalo mi seme i stojalo do sledece setve kada sam ga iskoristio i nije bilo razlike u sklopu. napominjem da sam se pridrzavao uputstva za koncentraciju furadana. naleteo sam u apoteci na semafor pakovanje za 20kg kosta 518d. e sad to mi dobra cena ali ne znam vredi li cemu? juce su mi bili ljudi iz zavoda za poljoprivredu i insistirao sam na objasnjenjima i preporukama u odnosu na crvenilo kukuruza. odgovori su bili neiskoristljivi/nemusti/, navodno su neki ogledi u toku /ili ce biti?/
p.s. kad su usli kod mene bas sam bio na forumu, pokazao sam im i bili su vrlo zainteresovani. dobili su poziv da nam se pridruze, pa cemo videti. nije na stetu dobiti sto vise strucnih misljenja.

Upravu si. Obično nam ostane koja kesica za dogodine. Dosad nije bilo problema.

mirmag
17-03-10, 10:09
Furadan kod nas 2550 din/l

Dragojlo
23-03-10, 02:23
Da li neko zna da li ima u slobodnoj prodaji Gaucho 600-FS, ili je on kao i Poncho samo podeljen semenskim doradnim centrima...

I koji je bolji Gaucho 600-FS ili Mesurol FS 500?Pretpostavljam da je Gaucho 600-FS jaci jer je sistemimik a i time morao bi imati i dobru cenu, jer sam nasao Mesurol FS 500 za 750din, za 2 setvene jedinice sto mi nije u opste skupo :D a i Semafor 20ST je isto toliko. :D

nvucinac
23-03-10, 14:14
Imam jedno pitenje
da li se seme uljane repice tretira insekticidom
ako se tretira sa kojim insekticidima :pcelac::

Nicyolas
23-03-10, 14:22
furadan i poncho zakon ! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ali je i ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac::

ljusha
23-03-10, 19:46
Ma kakav bre furadan,to je šećerna vodica!

Nicyolas
24-03-10, 12:30
da bas je secerna vodica xexe :lol: :lol: >:({ >:({ >:({ >:({ >:({

pidikanac
24-03-10, 12:35
dobro čovek kaže da je šečerna vodica kao prvo u evropi je zabranjen kao drugo ako ima dosta padavina onda se spira sa semena i kao treče i oni koi su zaljubljeni u furadan kažu da nije kao što je nekad bio. ::lose::

Nicyolas
24-03-10, 12:37
[color=blue] pa nije kao sto je nekada bio slabiji je, ali je tu zato poncho da ga zameni !

pidikanac
24-03-10, 13:08
ja sam prošle godine koristio PRESTIŽ 1dl na setvenu jedinicu od 30000 zrna i bio sam prezadovoljan njega mi je preporučio MEDIĆ iz Agrosave . :D on ga štiti tokom cele vegetacije

Nicyolas
24-03-10, 13:15
Dobar je prestiz koristio moj komsija kaze da je zadovoljan !

Dragojlo
24-03-10, 13:27
A Gaucho FS 600 i Semafor 20ST ?? I da li Gaucho ima u slobodnoj prodaji?

pidikanac
24-03-10, 13:50
ja sam se raspitivao za gaučo i pončo ali njega imaju samo doradni centri ,pa sam rešio da kupim zp seme tretirano imidorom .računica : 1dl.prestiža =600din.+seme 684=2300 ukupno =2900din a tretirano seme 2690din :D i nema zezancije i trovanja preparatom i gubljenja vremena i sve je jednako tretirano .bar ja tako razmišljam :D

Dragojlo
24-03-10, 17:52
Malo cas sam gledao po netu, taj Imidor 200 SL ako je to to, kako citah arapi ga prave, saudijska arabija... nisam nasao nigdje u prodaji ZP +imidor, pa najverovatnije da cu uzeti jedan od ova dva Mesurol FS600 ili Semafor 20ST a Furadan 35ST ne stim sto je furadan grupa otrova 1.sto je sigurno sigurno a nisu slucajno zabranili njegovu proizvodnju.

pidikanac
25-03-10, 09:12
zp+imidor ima samo u Zemun Polju ja sam tamo kupio :D

Post je spojen: 1269501914________________________________________ _________
IMIDOR proizvodi STOCKTON-CHEMICAL FLORIDA uvozi STOCKTON BEOGRAD aktivna materija IMIDAKLOPRID 700g/kg rešenje o priznavanju proizvoda br:321-0200023-96/2006-11 >:D >:D >:D

Dragojlo
25-03-10, 19:17
aha pa to je onda odlican preparat, ima istu aktivnu materiju kao Gaucho FS600, stim sto je Imidor jos jaci sa dozom od kako si rekao 700g/kg... :D ::novac::

diklofen
25-03-10, 19:24
Sve te nove preparate cenim i poštujem ali je furadan -furadan-majka za sve njih.Ja lično tretiram sa gauchom 600FS i znam da je Furadan daleko delotvorniji na površinske štetočine nego Gaucho.Gaucho jeste sistematik ali nikada neće odbiti zečeve ili fazane sa vaših njiva.Kod furadana je to već suprotno.Kod mene veće štete prave te štetočine nego koje kakvi buvači i pipe.

Dragojlo
26-03-10, 00:30
diklofen gdje nabavis Gaucho FS600, kazu da nije u maloprodaji? Moguce je da Furadan tako deluje dobro, samo kada bolje razmislim koliko to onda biljka usvaja aktivne materije u sebe-otrova, pa to das svovjoj stoci i to posle da mi jedemo?

I da li je tacno da furadan vise ne proizvode?

mims
26-03-10, 10:20
Ima ga u prodaji.

Dragojlo
26-03-10, 12:30
Da znam nasao sam ga i ja u prodaji ali stare zalihe nije svez iz 2010. mozda gresim? posto je iz grupe otrova 1. verovatno ce ga i povuci iz dalje proizvodnje EU sve preparate 1 i 2 grupe samo ciste iz upotrebe, svake godnie ponesto zabrane, sto je i dobro po potrosace, trebamo samo njih pratiti, gdje svi turci tu i mali mujo. :D

diklofen
26-03-10, 20:15
Gaucho nema u slobodnoj prodaji već samo na crno ispod ruke.Furadana ima u skoro svakoj apoteci.

Deni
08-04-10, 10:18
Ma ja to recimo predvece zaprasim seme za ono sto cu sutradan da posejem npr.za 12 do 15 jutara zavisi koliko planiram da posejem.
jel seme upije i slavol i deo furadana pa bude suvo skoro a sa sejalicom nodetkom nisam nikad imao problema da nece seme da sklizne iz kutije do ploca.
Vise sam problema imao kad sejem privatno pa mi na njivi u dzak zamesaju seme sa furadanom pa muke onda naprvi se plafon pa nece da klizi jel se ulepi od furadana .
A moje licno iskustvo sa slavolom je jako dobro ja recimo licno stavljam duplu dozu slavola .pa zajedno sa furadanom ko sto sam rekao sve u dzak da seme to upije i slavol udje u klicu .i sa malo plicom setvom u dobro spremnu njivu na dubini od 5 cm kukuruz mi nikne bar za 3 do 4 dana ranije neg kad se seje bez slavola i na dubinu od 8 cm .Jer mnogi se zavaravaju da ako posejes dublje imace dublji koren to su gluposti tako samo klijanac pati, naravno nemozes ni da sejes plitko u suvoj zemlji ja odprilike imam dosta iskustva sa time pa sam procenim dubinu setve .a ja posto sejem rano onda sejem i malo plice a spremim nive ako vreme dozvoli jos u martu bar dve nedelje pred setvu . pa ako i krene trava ja to zbrisem sa pola litre totala na kj i litrom acetohlora posle setve pre nicanja

ti mešaš furadan (insekticid) sa slavolom(mikrobiološko đubrivo,) koji sadrži bakterije,? pa neznam da li dobra ta kombinacija

diklofen
08-04-10, 12:04
I ja koristim slavol sa nekim od insekticida.Tako preporučuju i sami proizvođači pa što bi se ja pravio pametan.Čak i ovi što proizvode Bactofil sa Zemunskog fakulteta tako kažu.

Dragan18
16-04-10, 23:09
navodno se dobro slazu furadan i slavol. to je rec strucnjaka ne zelim da imenujem kojeg, ima ga na forumu.

mityoo
17-04-10, 00:17
Ako se dobro sećam na predavanju su rekli da Slavol može sa svime da se meša!

šandor
24-01-11, 19:10
Da li ćete poručivati seme tretiran Ponchom ?

Po meni se isplati iz više razloga , prvo štiti seme od raznih štetočina , veća doza delimično štiti od diabrotice i što je moja neka logika barem je seme ORIGINAL ...... ovo kažem zato jer sam prošle godine kupio seme koji je bio falsifikat ali koje seme ide u doradni centar za tretiranje Ponchom trebalo bi da je prva klasa semena . Šta mislite ?

mladen88
24-01-11, 19:33
Mislim da si upravu,sa ponchom je sacuvan sklop i puno je efikasniji od furadana.Ja sam porucio simpli poncho.

MOMOSARIC
25-01-11, 00:33
Kada se uloži toliko , ne treba žaliti 10 ak eura >:D. Jedino što se nemogu poručiti svi hibridi iz ponude tretirani , samo neki.Bar je tako kod ovih koje ću ja sijati (pioneer i dekalb)

Bobo
26-01-11, 14:41
Decki, ajde jedno pitanje ovako za vas...

Dobavljivost i cjena MESUROLA i FURADANA

Te kolika pakiranja su uobicajena za ove preparate. Treba nam nesto za odbijenja vrana s njive, a citam da je FURADAN bog i batina protiv svih i svakakvih nametnika i stetocina.

Kod nas nema nista da je dobro, jer je vec sve zabranjeno prodavati, a vidim da se ispod tezge kod vas jos da svega naci.

Zahvaljujem na pomoci!

šandor
26-01-11, 15:14
Furadan je dobro i za uništavanje čovečanstva {"{":

Okrim
26-01-11, 15:16
@ Bobo

Razlika između FURADANA i MESUROLA je velika, jer FURADAN je otrov I grupe otrova i on UBIJA sve živo, a MESUROL ODBIJA štetočine od zrna i mlade biljke.

Furadan je zabrenjen za upotrebu u većini zemalja u svetu, a o toj temi se dosta pisalo prošle godine pred setvu kukuruza, tako da ti savetujem da pročitaš stare postove na tu temu da se nebi opet ponavljali.

Pozdrav od Mirka iz Kule. >:D

Bobo
26-01-11, 15:31
a sta kazete za MESUROL? jer ni mesurola se kod nas ne da nabaviti.

Procitao sam prije sat vremena temu cjelu i znam da je furadan zabranjen.

Zanima me cjena ispod pulta za furadan i mesurol za litrena pakovanja (lako se svercaju preko granice) te redovnu cjenu mesurola, ak ose moze uopce vise i kod vas kupiti...

kanalas robert
26-01-11, 18:19
Pozdrav svima ja sam prosle godine prvi put koristio tall star za tretiranje kukuruza pred setvom.Jedan agronom, mi je preporucio i mogu reci da je jako efikasan samo sto smrdi ko nenormalan tako da sa pneumatickom sejalicom nemojte sejati jer posle boli glava tri dana.Inace koristio sam i na industrijskoj paprici.Nije skup 1dl 450 din malo slavola i teraj.1dl ide na 3 setvene jedinice

drobi
29-01-11, 00:10
Da li ćete poručivati seme tretiran Ponchom ?

Po meni se isplati iz više razloga , prvo štiti seme od raznih štetočina , veća doza delimično štiti od diabrotice i što je moja neka logika barem je seme ORIGINAL ...... ovo kažem zato jer sam prošle godine kupio seme koji je bio falsifikat ali koje seme ide u doradni centar za tretiranje Ponchom trebalo bi da je prva klasa semena . Šta mislite ?

Naravno Sándor pajti!
Prosle godine sam veci deo uzeo sa Ponchom, i nisam se pokajao.600 din po vreci, a Furadan izadje 300.
Za tih 300 dinara po mojoj racunici se dobije oko 300-500 kg kukuruza po jutru.Ni ja nisam verovao, kolega me nagovara vec godinama, prosle godine sam probao 30 vreca, a ove godine vise ne kupim ni jednu vrecu bez Poncha.
Sijem Dekalb vec godinama,jako sam zadovoljan snjim, ali odustajem od njega jer nece da uvoze tretirano seme(bilo bi jako skupo, oko 110e vreca, tako je reko njihov komercijalista prosle godine).
Sve sijem Pioneer-e jer oni imaju tretirano seme.Komercijalista im je reko na predavanju pre 2 nedelje da samo najbolje partije semena idu na tretiranje Ponchom, i novina od ove godine: ne primaju vise reklamacije na klijavost ako nisi posio seme sa Ponchom.Desilo im se prosle godine da su neki reklamirali , a na semenu bilo 5x vise furadana od dozvoljenog.
Posijacu nesto KWS 3381 ali samo ako bude sa Ponchom, Alfred jos nije znao tacno, ali treba da bude nesto.
Pioneer sam vec narucio i uplatio u decembru.Sve sa Ponchom.

ljusha
19-02-11, 15:41
Ove godine najverovatnije seme ću tretirati sa insekticidom Prestiž.10ml-10kg.semena
Jest' da je za krompir,ali sam čuo za veoma lepa iskustva.
A kod nas drugo ništa i nema u prodaji.
Ne računam furadan i mesurol-šećerne vodice.
Cena 1500 din-2,5dl. a biće i litarskog pakovanja.

KishRobert
19-02-11, 15:46
Dobar je furadan,nigde nisam video da je bilo problema sa njim.
Bilo je,ko nije furadaniso!

oldtimer
19-02-11, 15:49

Nadam se da se salis!!!
Pa ne znam da li koristimo momentalno bilo sta u poljoprivredi otrovnije od Furadana ::lose::

ljusha
19-02-11, 15:59

Nadam se da se salis!!!
Pa ne znam da li koristimo momentalno bilo sta u poljoprivredi otrovnije od Furadana ::lose::

Da,za ljude,ali za akrepe u zemlji je nula.

Dobar je furadan,nigde nisam video da je bilo problema sa njim.
Bilo je,ko nije furadaniso!

Zavisi od strukture zemlje.I kod nas ima atara gde nemoraš seme tretirati sa insekticidom i nema problema.
Ali u većini atara moraš.

nikola ilic
19-02-11, 16:03
Idi begaj furadan razbija,za mene nema bolje zaštite semena,prošle godine dobijem kao navodno zaštićen suncokret,ja posejao on nikao lepo al kad ga dovatio popac opasao ga kao krava,a onaj sto sam ja zaštitio ništa.P.S.dobar je furadan i ako te nervira komšijski ker baciš malo oma oči ispadaju :lol: :lol:

oldtimer
19-02-11, 16:06
Ne bih se slozio, al ajd...:D
I ja sam par puta experimentisao bez Furadana, i kostalo me je ko Sv. Petra kajgana, tako da se vise ne igram >:D.
Naravno, gde god mogu, menjam ga Poncho-m, ili Cruiser-om, najvise zbog otrovnosti po ljude.

nikola ilic
19-02-11, 17:15
Problem je u tome sto nenanose dovoljno preparata nego štede,tako da ja još uvek mešam u mešalici :D,taj suncokret je bio zaštićen Cruiserom ali ne kako treba >:D

Dragan18
19-02-11, 18:25
Doza 0,5 poncho , da li unistava zicar ? Po specifikacijama DA, ali prakticno ?

Lala iz Banata
19-02-11, 19:12

Da, al tek kad ga gricne. :lol:

ljusha
19-02-11, 20:54

I praktično,videćeš razliku.

zorancile
20-02-11, 00:18
Slavol može da se meša i sa Ponchom?
Kako je najlakše da se tretira seme Slavolom? Čuo sam da neko raširi seme, pa ga prska sa ručnom (tj ledjnom) prskalicom. Da li ga treba razblaživati?

oldtimer
20-02-11, 00:41
Ja sam isao 1dl Slavola na 10 kg semena, u mesalicu. i sve osusio u hladu.....

pidikanac
06-03-11, 12:02
pošto sam kupio ne tretirano seme pitao sam člana GARIŠU za savet čime tretirati seme evo mog pitanja

pozdrav imam pitanje ali ovoga puta u vezi kukuruza kupio sam seme kukuruza ali je tretirano samo sa MAXIM XL 035 FS pa sada sam u dilemi čime tretirati seme mislim koim isekticidom PRESTIŽ , MESUROL FS 500 , CRUISER 350 FS , SEMAFOR 20ST ili IMIDOR

a evo odgovora

Da li seješ kukuruz na kukuruz? Ako ne seješ onda ti ništa ne treba, ako seješ vidi da li ima da se kupi Galenikin Furadan 35ST. Cruiser nemoj da radiš nisi precizan kao mašina, semafor je ništa, mesurol je dva puta ništa a ostalo ne mogu ni imena da se setim.
Gariša

a za sve one koi ne žele furadan u ponudi Galenike ima i Pozitron fs aktivna materija imidakloprid 600g/l
isto kao i Imidor i gaučo

ivanm
06-03-11, 12:41
Дакле, поштујући "Гаришу", као човека који се толико пута доказао као човек и зналац струке, - фурадан је закон?

Сећа ли се неко пошто је био прошле године?

mirmag
06-03-11, 12:47
juce sam gledao kod nas u poljoapoteci...Furadan 3200 din/l

pidikanac
06-03-11, 13:43
saamo pazite ima dva furadana furadan 35 st i furadan 350 f prvi je za tretiranje semena a drugi je za prskanje evo ovde pogledajte u publikacijama www.fitofarmacija.rs

miroslav k
19-03-11, 16:53
jel se furadan jos uvek moze kupiti legalno u poljoapoteci? nekad smo morali da podpisujemo neki formular za cega cemo da ga koristimo i mere zastite,

pidikanac
19-03-11, 17:04
ja ču ove godine koristiti POZITRON ( galenika ) aktivna materija imidakloprid ( imidor ) litar košta 2300 din.primena 600-800ml/100kg semena jeftiniji je od furadana koi košta oko 3000din i doza primene je 1.5l/100kg semena >:D

miroslav k
19-03-11, 17:07
jer Pozitron dobro deluje na žičare?

pidikanac
19-03-11, 17:13
nisam rekao da je i kod gauča ista aktivna materija IMIDAKLOPRID za više informacija evo sajta www.fitofarmacija.rs pa idite u publikacije i skinite katalog pozitron je na 166 strani >:D
deluje na žičnjake i larve skočibube

MOMOSARIC
21-03-11, 23:58
Kako primjeniti zemljišne insekticide (force,talstar ili sl.) prilikom sijanja kukuruza ako nema depozitora na sijačici?Postoji li sličan insekticid u prahu i može li se išta miješati sa startnim djubrivom? Jeli neko radio nešto slično?

sova
23-03-11, 21:42
U Badovincima litar furadana kosta 3000 din.Inace nisam ga nikad koristio, i mislio sam ove godine, a sad me isprepadaste kako je jako otrovan.Kod mene i nema problema sa zicarom, nego sa vranama, posto je grad jako blizu, mada nije naodmet da sjeme bude zasticeno i od crva. Ukratko jel postoji neko sredstvo za zastitu od crv_vrane, kao furadan, a da je pri tome manje otrovno nego isti? >:({

savato
23-03-11, 22:47
Cime tretiraju Hrvati, tj. BC hibride?!Cuvar sklopa,a preparati su,da li neko zna?!?!?!

Antonio
23-03-11, 23:27
Neznam točno za BC hibride ali sam bio na savjetovanju za Pioner hibride i njih tretiraju sa Ponchom i Crusierom.
Čak ih ima u slobodnoj prodaji tretiranih znači nemora se naručivati posebno samo potražiti po trgovinama!

Rabadzija
26-03-11, 00:16
ja ču ove godine koristiti POZITRON ( galenika ) aktivna materija imidakloprid ( imidor ) litar košta 2300 din.primena 600-800ml/100kg semena jeftiniji je od furadana koi košta oko 3000din i doza primene je 1.5l/100kg semena >:D

reci mi gde ima Pozitron za te pare ^-^ ^-^ ^-^
danas proveravali i u Galenici totalno druga prica ::lose:: ::lose:: ::lose::

savato
26-03-11, 20:35
I Hrvati tretiraju sa Imidaklopridom,saznao sam...Znaci neverovatno dobro se pokazali sto se zastite tice :D A koliko iznosi cena Pozitrona po apotekama,ako nije tajna?!

ljusha
26-03-11, 21:09
U Badovincima litar furadana kosta 3000 din.Inace nisam ga nikad koristio, i mislio sam ove godine, a sad me isprepadaste kako je jako otrovan.Kod mene i nema problema sa zicarom, nego sa vranama, posto je grad jako blizu, mada nije naodmet da sjeme bude zasticeno i od crva. Ukratko jel postoji neko sredstvo za zastitu od crv_vrane, kao furadan, a da je pri tome manje otrovno nego isti? >:({

Mesurol-mamojeb za vrane.
http://www.bayercropscience.rs/tretman-semena/mesurol-fs-500.html

sova
27-03-11, 00:43

Mesurol-mamojeb za vrane.
http://www.bayercropscience.rs/tretman-semena/mesurol-fs-500.html

Nsam pitao u Badovincima koliko je mesurol, ali po cijenama u Bijeljini dodje me duplo skuplji nego furadan ::lose::

pidikanac
27-03-11, 00:45
POZITRON u seli GAJ kod KOVINA 2300din /l

MOMOSARIC
28-03-11, 12:17
Šta mislite o primjeni nekog zemljišnog insekticida ( Talstar npr) prskanjem odmah nakon sjetve , navodno ga ne treba unijeti u zemlju?
Jeli neko probao slično ? Dobro bi bilo kada bi se moga miješati sa predsjetvenim herbicidom (Merlin npr)
Jeli neko radio tretman sjemena Semafor-om?

savato
29-03-11, 15:06
Uzeo Furadan po 2650 Vitamix clas Crepaja

leka
29-03-11, 15:42
koja je razlika izmedju ponca i gauca?

Dragan18
29-03-11, 18:13
pogledaj aktivne materije i sve ce ti biti jasno ko dan

leka
29-03-11, 22:58
meni to deluje da je isto >:({

ivanm
03-05-11, 21:00
Дакле, разглабасмо силно пре сетве, свако је урадио по својој вољи и могућности, кукуруз посејасмо, увелико је никао и већ сада могу комотно да кажем - семе ЗПа третирано ИМИДОРом је незаштићено !!! Већ га грицка буба, а на истој њиви где сам посео АС који сам ја третирао фураданом (уз све мере заштите) нема промена на листовима. Исто је и другде где сам посејао ЗП 666 третиран имидором.

diklofen
19-03-12, 11:24
Mesurol 6200din/litru danas naručen za njive gde je napad divljači očekivan.Furadan je oko 3200din/litar.

topalovic
29-03-12, 22:38
Deluje li furadan na fazane i vrane(osim sto ih potruje)...i jel koristio neko galenikin "posse"

kanalas robert
30-03-12, 09:22
Ja sam kupio Pozitron 0.3 lit na 50kg semena videcemo efekat kakav ce biti,meni treba zastita samo od zicara na strnistima i posle deteline

mladen87
30-03-12, 10:26
ja sam zaprasio seme pozitronom,litra kosta 6500din i ide na 100kg semena...

ljusha
30-03-12, 11:25
Komšo da to nije puno,u uputstvu piše 600-800 ml. na 100 kg.semena?
I ja sam tretir'o seme pozitronom,130-150ml. na 80.000 zrna tako da sam dobio oko 1mg. imidakloprida na jednoj semenci,što je sasvim dovoljno.
Ofarbano k'o Zorica Brunclik-nakazna.
http://i39.tinypic.com/jg34fp.jpg

mladen87
30-03-12, 12:54
pa nemam pojma,tako su mi rekli u apoteci gde sam kupio!koja je cena kod tebe?

ljusha
30-03-12, 13:34
Kod mene je cena 2400 din.-300ml. nisam mogao naći pakovanje od litru.
Ne slušaj apatekare,nego uvek pročitaj uputstvo i njega se pridržavaj.>:({

kanalas robert
31-03-12, 08:01
Kod mene je cena 2400 din.-300ml. nisam mogao naći pakovanje od litru.
Ne slušaj apatekare,nego uvek pročitaj uputstvo i njega se pridržavaj.>:({Tako je znaci 3 dcl na 50 kg semena i mirna Backa apotekari idu na to da seljak sto vise para ostavi kod njih

nikola ilic
31-03-12, 22:32
Danas ofarbao kuruze 1,5lit Furadana na 100kg semena,nije Zorica Brunclik al je Buba Miranovic:lol:

Dr.Gruja
31-03-12, 23:46
Ja sam zastitu semena radiom sa imidorom 0,7 litara na sto kg semena jedna litra kostala 3000,00 din.

Farmer II
02-04-12, 21:27
Na koji nacin tretirate mesurolom seme suncokreta(zbog odbijanja divljaci i ptica) koje je stiglo tretirano kruzerom? Da li na isti nacin kao i da nije tretirano kruzoerom ili?

Ovo pitam zato sto je komsija pre par godina nesto pametovao sa duplim tretiranjem semena suncokreta, pa mu se 30 % semena pootvaralo i krenule semenke da ispadaju napolje.

diklofen
02-04-12, 22:24
To je verovatno zbog previše ukupne vlage ,a ne određenog sredstva.Ja sam godinama radio tretiranje već tretiranog suncokreta mesurolom i nikada nikakav problem nisam imao.Ove godine nisam odradio jer mi njive nisu rizične po fazane.

sova
12-04-12, 22:13
Zanima me ako neko ima prakticno iskustvo,sredstvo Semafor 20st,da li stiti od vrana tj.ponasa li se kao repelent.Trgovci kod nas tvrde da odbija ptice,ali se u upustvu to nigdje ne navodi.Hvala za odgovor!

Jugos
12-04-12, 22:48
Ja sam dobio informaciju u apoteci da pozitron deluje i protiv diabrotike. Jel neko ima iskustva?

rasa02
12-04-12, 22:58
U apoteci sve deluje,samo da se pazari.

Jugos
13-04-12, 23:45
Da tako bi trebalo da bude,videcemo u praksi posejao sam kukuruz na kukuruz tretiran pozitronom...verovatno nece biti nista

abro
13-04-12, 23:49
Ja sam dobio informaciju u apoteci da pozitron deluje i protiv diabrotike. Jel neko ima iskustva?
Dok se ne pojavi...

Tomo VS
14-04-12, 08:45
Deluje pozitron samo moras ici sa jacom dozom od 0,8 pa i malko jace. Ja sam prosle godine tako radio i nisam imao problema sa diabrotikom mada ja pratim plodored ali komsija do mene ne 3 godine zaredom je sejao kukuruz i prosle god kad je krenula kod njega diabrotika ja sam mislio da ce i moj kukuruz zavrsiti ali za divno cudo ni jedna stabljika nije stradala a njegov je bio ocaj boziji jedva je uspeo da ga pokosi.

DusanA
14-04-12, 09:18
Deluje pozitron samo moras ici sa jacom dozom od 0,8 pa i malko jace. Ja sam prosle godine tako radio i nisam imao problema sa diabrotikom mada ja pratim plodored ali komsija do mene ne 3 godine zaredom je sejao kukuruz i prosle god kad je krenula kod njega diabrotika ja sam mislio da ce i moj kukuruz zavrsiti ali za divno cudo ni jedna stabljika nije stradala a njegov je bio ocaj boziji jedva je uspeo da ga pokosi.

A komsija, da li je on koristio poncho?

rasa02
14-04-12, 10:09
@tomo vs
Kod tebe je nije bilo zato što poštuješ plodored akomšija je mogao ići i sa xxx dozom bilo kog insekticida i ništa ga nebi spasilo.Po ko zna koji put ponavljam,nemojte da nasedate na trgovačke cake pa posle da kukate.

diklofen
14-04-12, 10:37
Ja iz iskustva znam da kolika god da je doza furadana (i veća od 150ml/10kg)na divljač ne deluje odbojno.Znači vade fazani i vrane pa sve puca.Sa mesurolom od samo 100ml/10kg semena ni ne primirišu njivi kad probaju samo par zrna.Ja tako i radim.Gde su mi njive kritične zbog velikog broja divljači ide mesurlo ,a na ostalim njivama furadan.
Juče smo gledali setvu kod jednog velikog seoskog gazde.Čisto da bi uporedili kako seje sejalica od 20000evra i naša od 4000evra.On seme nije tretirao ,a nije ni fabrički.Našli smo zrna probušena iz kojih viri žičnjak.

branko
14-04-12, 19:07
Kakav je to posao... Ne mogu se načuditi tim, tzv veleposednicima. Ulažu u skupu mašineriju a štede na mnogo važnijim stvarima, kao što je ova zaštita semena.

Tomo VS
15-04-12, 21:32
A komsija, da li je on koristio poncho?Nije nazalost nego ono sto ga je doradni centar tretirao to mu je bilo sve,mada sam ga ja ubedjivao da uzme seme tretirano sa poncom kad je cuo koliko to kosta samo je rekao sta mu Bog da!

savato
01-03-13, 21:08
Mnogi hvale Bayerov Prestiz,kazu da je dobar i za kuk.zlaticu...Koliko ste upoznati?!Cuo sam da ide od 2-2,5 dl na 10 kg sto je dosta,s obzirom da je 1lit 6.000

diklofen
14-03-13, 13:00
Semafor je u Hemoslaviji 10700din/lit,a Imidor(prašak) 250gr 1780din.

pidikanac
14-03-13, 13:04
Mnogi hvale Bayerov Prestiz,kazu da je dobar i za kuk.zlaticu...Koliko ste upoznati?!Cuo sam da ide od 2-2,5 dl na 10 kg sto je dosta,s obzirom da je 1lit 6.000
ja sam piso o prestižu koristio sam ga i veoma je dobar jer sam ja koristio njega a tast po običaju furadan njiva do njive i moglo se primetiti da pipa moj kukuruz nije dirala dok je ovaj furadanisan šišala kao kosačica a stavljao sam 2dl na setvenu jedinicu a sve to mi je preporučio gospodin Medić iz agrosave
PRESTIGE 290 FS
http://www.agrosava.com/images/insekticidi/prestige.png

Комбиновани препарат са инсектицидним и фунгицидним деловањем за третирање кртола семенског кромпира пред сетву

АКТИВНА МАТЕРИЈА: имидаклоприд 140 г + пенсикурон 150 г

ФОРМУЛАЦИЈА: концентрована суспензија за третирање кртола/семена (FS)

КАРАКТЕРИСТИКЕ:
Prestige 290 FS формира заштитну зону (6 cm око кртола), која штити кртоле од паразита и штеточина. Имидаклоприд се транспортује у вршне делове, прати раст и штити кромпир 8-10 недеља од кромпирове златице. Одрасле кромпирове златице долећу на третирани кромпир. Како нису сексуално зреле почињу да се хране али после почетка исхране угињавају а да нису положиле јаја.

ПРИМЕНА:
Prestige 290 FS се користи за третирање кртола семенског кромпира, у количини 100 мл на 100 кг кртола кромпира, уз додатак 300 мл воде, третирањем кртола кромпира непосредно пред садњу, у току мировања за сузбијање:
прве генерације кромпирове златице (Leptinotarsa decemlineata)
проузроковача „беле ноге“ кромпира (Rhizoctonia solani)
Prestige 290 FS се наноси на кртоле кромпира прскањем на ротирајућем столу пред садњу. Третирање кртола се може извести и у време сетве, монтирањем на сејалици посебних дозатора и дизни за прскање. Дизне прскају у ширини 15 цм после падања кртола у бразде, а пре затварања бразда.
За мање количине кртола, Prestige 290 FS се може наносити у пластичним џаковима уз додатак мало воде.

Prestige 290 FS се успешно користи у гајењу поврћа (паприке, парадајза и др.) на којима се јављају Rhizoctonia solani, лисне ваши и трипси. Расад поврћа се залива са раствором Prestige 290 FS 0,5 мл/1 л воде.
У цвећарству Prestige 290 FS се користи за заливање корена и сузбијање тресетних (шампињонских) мува у количини 0,5 -1 мл у 1 лит. воде.

КАРЕНЦА: Обезбеђена временом примене

ПАКОВАЊЕ: 50 мл, 250 мл, 1 л

savato
14-03-13, 13:11
ja sam piso o prestižu koristio sam ga i veoma je dobar jer sam ja koristio njega a tast po običaju furadan njiva do njive i moglo se primetiti da pipa moj kukuruz nije dirala dok je ovaj furadanisan šišala kao kosačica a stavljao sam 2dl na setvenu jedinicu a sve to mi je preporučio gospodin Medić iz agrosave Ima li kakvog uticaja na kuk.zlaticu barem redukcija tj.smanjenje pojave guscijeg vrata i padanja!Znam da ne postoji resenje za diabrotiku ali barem donekle ublaziti posledice,posto sam ja cuo od jednog profesora da druga akt.materija kod Prestiza,ne imidakloprid vec pensikuron ulazi preko korena u biljku i tako je stiti izvestan period kao i Poncho a dosta je povoljniji. 1 lit. Prestiza je 6.000 din a moze se uraditi sa njim oko 60-70 kg semena sto izlazi u proseku 10-ak vreca i dosta je povoljniji od Poncha a imaju gotovo isto delovanje!

pidikanac
14-03-13, 13:17
za diabrotiku ima rešenja ali mi nemamo takve prskalice da ga prskamo pre svilanja ,a to o prestižu mi je i Medić rekao da on dugo štiti kukuruz jer ga biljka usvoji a da se recimo furadan usled obilnih kiša kakve su trenutno kod nas spere sa semena i da je seme praktično nezaštićeno a ja mu verujem jer prestiž nije Agrosavin pa da ga Medić hvali kao njihov proizvod već je Baerov

diklofen
14-03-13, 14:16
I vi u to verujete.To što se na seme nanese je mizerno mala količina da bi se širilo kroz stablo i listove kukuruza prateći njihov rast.Ne kažem da ne može da zaštiti kukuruz u dvolistu ili eventualno trolistu ali sve posle toga je priča za malu decu i obična mamipara.

pidikanac
14-03-13, 14:25
pa i čoveku je potrebno vrlo malo cijanida i papa:P{

frenky
14-03-13, 14:54
Ja isto potpisujem za Prestiz. Meni su ga pre par godina savetovali ljudi iz PSS, i na njihovu preporuku sam ga koristio. Razlike na biljkama su naocigled vidljive u korist Prestiza, naspram Furadana. Ovo sto sam ovde izneo odnosi se na zastitu od zicara a nema veze sa dijabrotikom.

bojan 27
14-03-13, 15:14
Moze li mi neko objasniti postupak tretiranja semena kukuruza imidaklopridom-pozitron,doza od 100ml-na koliko semena,standardno pakovanje od 25000 zrna,moze li dvije vreće, i na koji način se radi(mesalica,način nanošenja)...pozdrav!!!!

prnjavor3
14-03-13, 15:20
ja idem 150ml na dvije vrećice jer 100 ide na 10 kg.Ako imam više vrećica istog razvažem i trpam u mješalicu maska na glavu otrov pomiješam sa vodom a čitao sam ovde da neki rade i sa tečnim gnojivom i polako špricam sa špricom(ona mala od tekućine za prozore) i miješam dok ne ofarba svako zrno i onada na sušenje u hladovinu da ne lapi.ponekad i ventilatore upalim da bolje suši jer ga tretiram dan prije sjetve radi toga da ne lapi ali i da se osuši da se može sijati.

bojan 27
14-03-13, 15:56
ja idem 150ml na dvije vrećice jer 100 ide na 10 kg.Ako imam više vrećica istog razvažem i trpam u mješalicu maska na glavu otrov pomiješam sa vodom a čitao sam ovde da neki rade i sa tečnim gnojivom i polako špricam sa špricom(ona mala od tekućine za prozore) i miješam dok ne ofarba svako zrno i onada na sušenje u hladovinu da ne lapi.ponekad i ventilatore upalim da bolje suši jer ga tretiram dan prije sjetve radi toga da ne lapi ali i da se osuši da se može sijati.
Hvala,pozdrav!!!

savato
20-03-13, 19:38
Uzeo danas Prestige,za tretman semena kukuruza!Prvi put radim ove godine,iskustva i zapazanja cu podeliti u ovoj temi tokom godine!

KishRobert
20-03-13, 20:31
Modrica furadan mixeta!
http://www.dodaj.rs/f/2V/RO/4rHNFvGV/photo0263.jpg

mirmag
20-03-13, 20:54
Uzeo danas Prestige,za tretman semena kukuruza!Prvi put radim ove godine,iskustva i zapazanja cu podeliti u ovoj temi tokom godine!

Koja je cena?

sale 307
20-03-13, 21:02
6.000 din/lit je napisao savato na prethodnoj stranici, jedino ako je prošlogodišnja cena. Ne znam jel ima Furadana još uvek, ako nema onda se i mi ostali preorijentišemo na Prestiž i onaj Semafor i ostale...

KishRobert
20-03-13, 21:19
Pa da...prestige 6000din,a furadan 3500din...nije ni cudo sto nema furadana.

mladen87
20-03-13, 22:22
Savato koliko semena se moze zaprasiti sa litrom?

pidikanac
20-03-13, 22:23
ide 2dl na setvenu jedinicu

mladen87
20-03-13, 22:34
nekako mi to puno!pretpostavljam da mislis na klasicnu SJ od 25000 zrna....
na sajtu bayera pise uputstvo samo za tretiranje krompira,1l prestiza + 10l vode je dovoljno za tonu semena krompira!

savato
20-03-13, 22:36
Meni je receno 1,5 dl na 10 kg Sa litrom oko 65-70 kg semena moze da se uradi

prnjavor3
20-03-13, 23:33
koliko ranije prije sjetve tretirate sjeme?Znam da ga treba u hladu osušiti jer lapi hemija,ja idem dan dva prije i osušim i upakujem u vrećice ponovo i dobro zamotam kraj da bude što manje zraka unutra.Ove godine imam tretirati oko 150 kg sjemena pa bi malo ranije to obavio,kakva su vaša iskustva.naručio sam POZITRON FS 1 l 75e.Doza je 60 -80 ml na 10 kg sjemena ili 100ml na 2 vrećice.Sredstvo je iz galenike.

sova
20-03-13, 23:47
Pa da...prestige 6000din,a furadan 3500din...nije ni cudo sto nema furadana.
U Macvi ima i Furadana i Mesurola.

grunt
22-03-13, 11:43
Jedna bocica prestiža na 10kg semena +1dl vode tako godinama radim,u mesalici za beton.

savato
22-03-13, 14:13
Jedna bocica prestiža na 10kg semena +1dl vode tako godinama radim,u mesalici za beton.Bocica je verovatno od 100 ml Uzmite 1lit. pakovanje,izadje puno jeftinije.Primer,bocica Prestige od 250 ml je 2350 din. kod nas dok je 1l-6.000 din Ja cu 2-3 dana pre setve,radim sa pivom umesto sa vodom!Da popije i taj kukuruz neki alkohol, pre nego sto ga zatrpamo u zemlju:lol:

spasoje
22-03-13, 18:15
Sve je to isto .Ako se malo bolje pročita najkvaliteniji a i nije skuplji Mesurol. Ide ga 1l. na 100kg.a ujedno je i repelant. Ima 600 g / l. aktivne materije kao i Gaučo ,poncho i cruser.
Furadan ima 340 g/l karbofurana i ide ga 1.5 do 4 l na 100kg.(drugo što mi idemo 1l.) pa izađe jeftinije.
Prestige ima 140 g/l. imidakloprida i 150 g/l pensikurona što je ukupno 290 g.
Dok recimo gaucho 600 fs ima 600g/l tog istog imidakloprida.Znači ni dupla doza prestige-a nemenja 1. dozu Gaucha.

savato
22-03-13, 18:26
Tako je Spasoje,u pravu si ali akt.materija Pensikuron ulazi u biljku i kao Poncho izvesni period stiti je i nadzemno sto kod Gaucha nije slucaj,tj.uopste kod Imidakloprida

MOMOSARIC
22-03-13, 18:31
Taj prestige bi bio odličan ali samo daje u jačoj koncentraciji ovako neznam kako nalijepiti na jedno zrno dovoljno materije?

savato
22-03-13, 18:36
Taj prestige bi bio odličan ali samo daje u jačoj koncentraciji ovako neznam kako nalijepiti na jedno zrno dovoljno materije?Poncho 0,5 je pandan tome da Prestiz stiti od grcica,zicnjaka i slicnih gmizavaca u zemlji a jaca doza deluje i na kuk.zlaticu... Znaci ovi profesori sto ga preporucuju,znaju zasto to rade,mozda je i dovoljno 1,5-2dl na 10 kg semena da ga zastiti od stetocina u zemlji a ostatak aktivne materije ide u biljku!

spasoje
22-03-13, 18:43
Šta je onda ovaj bifentrin .On je izgleda samo Protiv žičnjaka i sovica . Ispade 3 deca na 100 kg .štoreče MOMO@ ko će razmazat na svako zrno kad je samo 3 deca.http://www.agromarket.rs/index.php?/ser/Zastita-bilja/Tretiranje-semena/SEMAFOR-20-ST

Dragan18
22-03-13, 18:54
Što se tiče Bifentrina, (fobos,Talstar-galenika) komšija je imao strašan problem sa diabrotikom a hteo je opet da seje kukuruz. Rekao sam mu da prska sa Fobosom, nije imao problema sa diabrotikom prošle godine! Možda to može biti rešenje?? u svakom slučaju treba probati opet ... ako baš imate kukuruzne zlatice i hoćete opet da sejete kukuruz , moja lična preporuka bi bila da to ne radite, ali ako baš baš mora i nema drugog izlaza trebalo bi da se inkorporira fobos ili talstar.

MOMOSARIC
22-03-13, 18:57
Ja ću uglavnom ići force sa startnim djubrivom gdje nije tretirano sjeme . Aj zdravo odo gledat utakmicu.

grunt
26-03-13, 12:13
http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Fungicidi/tabid/858/ProdID/567/Furadan_35_ST.aspx Po ovoj koncetraciji ja mislim da je dovoljno 1 dl na 8kg semena kao sto je slucaj kod mene,sta mislite?

aca
26-03-13, 12:47
U Pancevu u Agrini Prestige 6900 din.

spasoje
26-03-13, 12:53
http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Fungicidi/tabid/858/ProdID/567/Furadan_35_ST.aspx Po ovoj koncetraciji ja mislim da je dovoljno 1 dl na 8kg semena kao sto je slucaj kod mene,sta mislite?
Pa to je najminimalnija doza. Možda je dovoljno ako nije velika koncentracija žičnjaka ,a možda ga uopšte nema.

Matic
26-03-13, 13:46
Jedan dl Furadana na deset kilograma semena već godinama primenjujem.Nije bilo problema sa tom dozom.

Peet
31-03-13, 04:10
Furadan je zakon! Dosta jeftin u toj dozi sto Matic rece i ja ga isto koristim od davne '92 ili '93 od tad do danas ni jedan put nisam imao problem sa sklopom zbog zicnjaka ili cak pipe!

spasoje
31-03-13, 15:09
Ako je neko kupovao ovakav Furadan po 3 dcl, volio bih saznati cenu istog u Srbiji.Kupio sam nešto i Mesurola pa ćemo videti rezultate ,ako Bogda se poseje.....http://i47.tinypic.com/2411pcm.jpg

ta Peera
04-04-13, 19:52
Kupio danas Prestige po 7000 din /l
Rečeno mi da ide 1 l na 100 kg semena i da je to ,,normalna " doza
A ja sejem treću godinu kukuruz zaredom pa mi preporučuju ,,stručnjaci " da stavim duplu dozu tj 1 l Prestige na 50 kg semena
Hteo sam da (mal)tretiram seme sa Pozitronom ali većina mi kaže da je Prestige bolji
Videće mo !!!

pidikanac
04-04-13, 21:43
pozitron je isto što i Imidor a prestiž ima dve aktivne materije jedna je Imidor a druga pensikuron ja sam jedne godine radio sa prestižom i bio sam veoma zadovoljan

aca
06-04-13, 19:52
Danas kupio Pozitron za kukuruz,a suncokret je fabricki sa Cruser-om zaprasen.

Shale
09-04-13, 20:14
Ljudi interesuje me da li je još nekko mešao Slavol sa Furadanom ili Imidorom i kako se to pokazalo na početni porast?

lucky
10-04-13, 11:46
Kako je moguće da Pozitron ide 600-800ml na 100Kg semena a Gaucho 1.75l na 100Kg semena a oba imaju po 600g/l imidakloprida?

BOKIBOLE
10-04-13, 13:58
Ljudi imam seme kukuruza, gratis vrece dobio prosle godine, tretirane sa ponchom. Da li je efekat poncha oslabio pa da ga jos tretiram furadanom zbog žičara ili je dovoljan poncho?

savato
10-04-13, 14:04
Ljudi imam seme kukuruza, gratis vrece dobio prosle godine, tretirane sa ponchom. Da li je efekat poncha oslabio pa da ga jos tretiram furadanom zbog žičara ili je dovoljan poncho? Pre nego sto bilo sta uradis,mada mislim da nema potrebe i da je dovoljan Poncho,proveri klijavost istog...Poncho ubija klicu ako dugo stoji u vreci,pogotovo godinu i jace dana!

lucky
12-04-13, 12:32
Evo jedan interesantan članak o ispitivanju efikasnosti tretiranja semena insekticidima Gaucho 600 FS(imidakloprid) i Cruiser 350 FS (tiametoksam):

http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0354-1320/2008/0354-13200802061B.pdf

Zaključak je baš zanimljiv.

MOMOSARIC
12-04-13, 14:56
Zaključak je da treba šire analizirati .

Jaroslav85
12-04-13, 18:24
Da li se sme u poncho dodavati neke preparate naprimer slavol?

KishRobert
21-04-13, 15:57
Ovako je izgledalo u kesi.
http://www.dodaj.rs/f/8/LS/1iYu2iy1/photo0297.jpg
A ovako kad se "ofarba".
http://www.dodaj.rs/f/13/X9/3xZrhJDE/photo0296.jpg
Sve je mesano sa ovim uz pomoc 1dcl imidora i 1.5dcl piva na 10kg semena.
http://www.dodaj.rs/f/3z/qW/3qe3NYkt/1/photo0265.jpg

diklofen
21-04-13, 21:12
Ja sam posejao par vreća dekalba koji nije fabrički tretiran insekticidom ,a nisam ga ni ja tretirao.Nije se stiglo a nije mi ni prvi put da to radim.

Matic
21-04-13, 21:18
Spasoje cena Furadana u 0.3 pakovanju je kod mene u poljoapoteci 1.480 dinara.Previsoka cena s obzirom da sam litarsko pakovanje prošle godine plaćao 3.500 dinara.Diklofen nisam ni ja tretirao seme dok nisam nagrabusio.Od onda ili sam mešam ili uzimam zaštićeno i mirna Bačka.

diklofen
21-04-13, 21:43
Ma ne verujem da će biti problema jer nisam išao kukuruz na kukuruz.Tu gde idem kukuruz na kukuruz obavezno ide što šta od hemije.

drobi
21-04-13, 21:47
Kako je moguće da Pozitron ide 600-800ml na 100Kg semena a Gaucho 1.75l na 100Kg semena a oba imaju po 600g/l imidakloprida?

Gaucho ide 1,75 µl/zrno za seme kukuruza, sto znaci na sj od 25k semenki ide 43,75 ml ili 0,4375 dl.Posto je prosecna vreca semena oko 7 kg, izadje da na 100 kg semena treba oko 600-800 ml.

drobi
14-09-13, 10:09
EU je od 01.12.2013. zabranila upotrebu i prodaju semena tretirana insekticidima na bazi aktivne materije klotianidin, tiametoxam i imidakloprid.(Poncho,Cruiser,Gaucho...).
Nabavljajte ljudi pracke i puske, tesko cemo se izboriti sa zemljisnim insekticidima.

Ovaj clanak je iz madjarskih novina, neki ce razumeti, a ostalima preporucujem google translate, ili nek probaju naci na netu na nekom drugom jeziku.Mozda na sajtu EU ima i na srpskom ili hrvatskom jeziku.Usvojeno je 24.maja pod brojem resenja 485/2013/EU.
http://mezohir.hu/mezohir/2013/08/a-csavazoszer-betiltas-es-ami-mogotte-van/

MOMOSARIC
14-09-13, 15:14
Mislim da je to u vezi pomora pčela , u Americi su dugo ispitivali šta ubija pčele pa su zaključili da su baš ovi insekticidi za tretman sjemena a koje pneumatske sijačice izbacuju sa vazduhom gore.
Medjutim najnovija istraživanja , opet u Americi su našli da je ipak nešto drugo u većoj mjeri u pitanju , navodno neki fungicidi koji se koriste u ratarstvu , e sad kakve veze imaju fungicidi sa pčelama , ako sam dobro razumio ti fungicidi ubijaju neke korisne gljivice ili šta već koje budu na pčelama i štite ih od nekih opasnih bakterija .
To je baš friško saznanje , a opet je došlo zbog pobune Basfa, Syngente i drugih da su jihovi preparati štetni.

Kako bilo preko naših ledja.

sale 307
14-09-13, 15:59
I ja sam čuo pre neki dan u jednoj polj. apoteci da se zabranjuje tretiranje semena insekticidima.
Pa valjda će neko novo sredstvo da se upotrebljava umesto ovih do sad ^-^

Skleka
14-09-13, 16:28
Moje misljenje o tim insekticidima za seme je da to predstavlja bacanje para. Zasto? Zbog toga sto kada semenski materijal dodje u doradni centar on se odmah zaprasuje insekticidima da ga skladisne stetocine ne bi ostetile do njegove dorade. Cemu onda jos dodatna zastita na seme meni nije jasno? Cemu dodavanje dodatnih doza na seme? Ako zicari ne ostete klicu pre nicanja useva on ce nici, a i jedan od clanova foruma je jasno slikao tretirano seme koje je bilo osteceno od strane zicara, pa se vi sada zapitajte da li vredi uopste davati pare na to?

bojcetic
14-09-13, 17:13
Zicar mora da osteti seme kako bi uginuo. Pojede malo semena i ugine. Dakle nemoguce je imati 0% stete ako postoje zicari, poenta je da nakon sto pojede ugine i ne pojede jos koje zrno.

MOMOSARIC
15-09-13, 23:29
Nebude u svim zemljama i parcelama jak napad žičara , ali tamo gdje ga ima 10e po vreći (maloj) ne treba žaliti . Ove godine sam na jednoj parceli 5 ha sijao redom dkc 5276 sa ponchom (neznam koja je doza bila ) , pa onda pioneer P12 premijum i onda F38 bez insekticida . Svi su dobro nikli , ali je kasnije bio jak napad sovice i prsko sam insekticidom na vrijeme . U gornjoj polovini njive porpijeko nije bilo sovice mnogo i sa prskanjem su svi sačuvani 100% , u donjoj polovini tretirani pončom su ok , a F38 koji nije tretirano sjeme je uništen jedno 70 % .

Farmer II
05-12-13, 20:05
bayer predstavio novo sredstvo za zastitu semena, sonido
http://www.bayercropscience.rs/tretman-semena/sonido.html

bado
28-01-14, 18:18
Juče sam trazio Furadan po polj.apotekema,u jednoj nisu hteli da ni prodaju,kazu da je zabranjen a u drugoj sam uzeo zadnje tri litre...verovatno će i ostala sredstva za tretiranje semena kukuruza biti zabranjena,bar sam tako čuo...tako da ko želi da se obezbedi mora da požuri sa nabavkom....

German hunting terrier | Jagdterrier