Soja 2016

Ja sam pre neki dan seliktirao Galeb i postavio sam dva ogleda na klijavost sa po 100 zrna. Žaomi je što nisam ostavio ništa od Fantasta koji je u mom kraju bio za korak ispred drugih sorti po prinosu.
 
Šta je ovo ljudi,hoćeli neko uopšte sejati ovog proleća soju?Dve nedelje se niko ne oglašava,ako nije bilo velike zarade u prošloj godini,možda će biti u ovoj!
 
Ja cu ici sa sojom na nekih 3 hektara. Vodim se onim sloganom: na cemu ove godine puknes, ti to sledece godine ponovi :)
 
Treba mi pomoć oko setve,dosad to nisam radio pa neznam koja gustina je potrebna za recimo 45o.ooo na 5o cm?
Pretpostavljam da postoje tablice ali nemogu da ih nađem na netu
 
Po matematici to ispadne 4,44 cm, e sad možeš ići i malo gušće jer soja nema ni 100% energiju klijanja ni klijavost.
 
koliku soja ima klijavost, da se isplati sijati????

ja sam stavio na naklijavanje, pa ću vidjeti što će ispasti, i onda ću znati jel ću sijati ili ne
 
Ja ostajem pri Savi. Ove godine cu cak povecati povrsinu soje. I sa ovom losom cenom ona ostavlja iza sebe i zito i kukuruz, moze monokultura, ulaganja su minimalna. Prosle godine sam na sopstveno seme save (110kg/ha, 50cm medjuredni) dao 200 kg/ha predsetveno 16ice ruske, poprsao treflanom, ospartao jednom i nesto malo cupnuo tu i tamo, zalivao cetiri puta (zbog struje to je jako isplativo, mozda 3000-4000 din po hektaru ukupno) a prinos je bio rekorderskih za godinu 4.4 tone. Sejana oko 20-og aprila, stigla na vrsaj 10-15 septembra, bez otvaranja mauna ili budji roda... Jednostavno prezadovoljan sam Savom. Samo da je beli kombajn ne ovrse pupupu :)
 
soja i suncokret sada ispadaju najisplativiji, gledam sjeme kukuruza osječki 110€ za 75000 zrna, a soja za kilogram original sjemena oko 9,5€, s tim da se soja može reproducirati i ponovno sijati, što dosta smanjuje troškove proizvodnje
 
Nazad
Vrh