Poljoprivredni inzenjeri - ima li posla?

mladen82

Novajlija
Učlanjen(a)
19 Maj 2009
Poruka
5
Pozdrav iz Crne Gore!
Kao sto mozete da pretpostavite iz naslova teme zanima me kako stoje stvari sa zaposljavanjem mladih poljoprivrednih inzenjera u regionu?
Moja djevojka je proslog ljeta 2009. zavrsila 4-godisnje studije poljoprivrede, smjer vocarstvo i vinogradarstvo, na Biotehnickom institutu u Podgorici. Inace pripada prvoj generaciji inzenjera sa te institucije, zavrsilo ih je oko 30-40tak raznih smjerova.
Ono sto je interesantno a zalosno, je sto ni moja djevojka a ni veci dio njenih kolega koji su zavrsili jos uvjek nema posao ili rade neki posao koji nije u struci.
Stanje je veoma tesko i porazavajuce. Vrijeme ide dalje a nemaju sansu da rade svoj posao u struci, da imaju posao od kojeg mogu dostojno da zive i da prosiruju svoje znanje.
Mali dio njih se zaposli u ministarstvima ili jakim kompanijama kao sto su Plantaze - 13 jul, ali ta zaposljavanja idu uglavnom preko jakih veza i zna se politickih.
Na neki nacin su ovi mladi inzenjeri su prevareni jer prije otvaranja fakulteta celni ljudi su govorili da zemlji fali agronoma i tome slicno. U prilog tome mozete i procitati tekst iz 2005te.
CRNOJ GORI NEDOSTAJU AGRONOMI
http://www.durmitorcg.com/opsirnije.php?id=6099
 
Gledam pre neki dan o kadrovima kojih ima najvise na zavodu za zaposljavanje i vidim da je najvise poljoprivrednih i tekstilnih inženjera.
 
Nazad
Vrh