PDA

View Full Version : Kako suzbitii krtice u voćnjaku

Advertisement

Advertisement

Advertisement

jovanovichb
21-02-10, 12:38
Već treću godinu zaredom imam u voćnjaku desetine krtičnjaka. Kako ili čime da proteram krtice iz voćnjaka i vinograda. ":":{

smedic
21-02-10, 12:52
Vidim da svuda ima onih ometaca sto se zabodu u zemlju ali sumnjam u to pa nisam ni kupovao :lol:

A palio sam sto cuda kao dimom ali dzaba...

Conferans
21-02-10, 13:44
Vidim da svuda ima onih ometaca sto se zabodu u zemlju ali sumnjam u to pa nisam ni kupovao :lol:

Isti problem sa krticama sam imao i ja.Mogu ti reci da sam koristio i koristicu i dalje jer mi se pokazalo dobro. Jedan ometac pokriva oko 700 kvadrata. Kod mene su cijelu proslu godinu bili u vocnjaku i nisam imao problema sa krticama.Negdje pred pocetak zime sam ih povadio da ih ne zatrpa snijeg, i mogu ti reci da se pojavio veliki broj krticnjaka ponovo.Tako da cu sad cim se istopi snijeg ponovo da ih zabodem pa cu vidjeti sta ce biti.Cini mi se da je djelotvorno.

kondrlja
23-02-10, 22:03
Druže gde može da se kupi taj ometač i na kom principu radi?

Conferans
24-02-10, 19:39
Narucivao sam iz Njemacke, a bilo je i kod nas po poljoprivrednim apotekama

kondrlja
24-02-10, 19:54
Hvala druze, sada sam nasao nekoliko modela na netu, pokrivaju od 650m2 do 3000m2

Deda Lala
31-03-10, 00:14
Po svi pokazateljima i kod nas i u svetu u utakmici krtice - ljudi ,krtice vode 6:4 .I pomirite se sa tim.Zvučni ometači
ili rasterivači mogi biti delimično efikasni i to sdamo ako su stalno uključeni.Ima ih više vrsta u zavisnosti od frekvencije na kojoj rade,odn. koliki im je zvučni spektar emitovanja,kao i jačina zvučnika.
Ima jedna zgodna amaterska šema :Dozivač za ribu.Jednostavan a radi.Običan multivibtator sa zvučnikom.
A ima i mnogo komplikovanijih uređaja,za mnogo veće pare.Pa ko šta voli i može.Samo pazite da ne rasterate i
kere i mačke.

ljuboslav
16-04-10, 21:03
majka je negde procitala da se krtice strasno gade kose. Ja i cale smo se smejali ko ludi kad smo to culi. Otisla do frizerskog salona, i u svaku rupu stavila malo kose. Veruj mi nema ih vise. Nemam pojma kako ali deluje. Bilo ih je oko salasa oko deset komada.

Nista ti nekosta da probas to nije nikakva investicija, a moze da upali. Kod mene je upalilo. :D

dzionik
19-04-10, 14:06
majka je negde procitala da se krtice strasno gade kose. Ja i cale smo se smejali ko ludi kad smo to culi. Otisla do frizerskog salona, i u svaku rupu stavila malo kose. Veruj mi nema ih vise. Nemam pojma kako ali deluje. Bilo ih je oko salasa oko deset komada.

Nista ti nekosta da probas to nije nikakva investicija, a moze da upali. Kod mene je upalilo.

Ovo je pravi recept ako radi naravno. Plus kosa ima sedam puta više azota nego bilo koji stajnjak!!

Ajde neko da mi kaže šta vam smetaju krtice u voću, kakvu štetu prave??

krcinac
03-06-10, 15:34
meni ne smetaju u vocu nista ali ih u vocnjaku i nema bar ih ja nisam video u mom. ali smetaju u livadi ili basti . a to da ih je bilo desetak ti nebi morao da ores tu parcelu, obicno je to jedna koja izbusi tolko rupa

debeli
10-06-10, 23:20
kako kavu stetu prave krtice.jel se vi to salite?pa kada ti krtica iskopa rupu ispod korena vocke onda koren visi u vazduhu i sta se desava , naravno osusi se biljka.

toshiba
26-10-10, 23:11
veliki problem je to

savax2
22-02-11, 21:32
Postovane kolege,
Meni se u borbi protiv krtica pokazalo kao vrlo efikasno postavljanje u njihove otvore kerece balege koja ih svojim smradom odbija od tog dela vocnjaka.
Sretno.
Sava

Vocar
23-02-11, 13:34
Par praznih pivskih flaša zakopajte na predjelima gdje se pojavljuju krtičnjaci i ostavite da viri iz zemlje oko 10tak cm. Dobro nabijte zemlju oko flaše. Vjetar pireći preko njenog ogrljka stvara zvuk i vibracije koje se prenose u zemlju i tako plaši krtice. Efikasno.

Još bolje ako kupite pune flaše da imate razlog da ih popijete ::namigivanje:: >:({

frenky9415
11-03-11, 02:32
Humanost na delu ,samo treba imati malo vremena za ovo ::svaka cast:: :'({

oktopod
04-04-11, 10:59
Nije mala investicija, ali šta mislite o postavljanju table lima ispod ograde dvorišta, celom dužinom ograde, široka tj duboka oko pola metra?

Vocar
04-04-11, 11:06
Ne znam kako bi se to isplatilo? A šta ako uđe pa ne mogne izaći :)

zis
04-04-11, 12:16
Evo da i ja dam predlog kod mene ima efekta pa probajte i vi nekošta ništa samo malo vremena.Poznato je da krtice ne podnose miris zove uzmite lišće ,koru ,grane pa potopite u vodu na suncu i nakon dva dana sipajte po malo te vode u krtičnjak isto tako može da se u jamu stavi lišće i osiaviti kanal otvoren.probajte>:({

pele
05-04-11, 15:39
8)Kupite lepo tablete koje se stavljaju za unistavanje ziska u pasulju ili kukuruzu,1 komad na 10 m2 i nema krtica vise.Jedna kosta oko 30 dinara.Stavi se u rupu,preko nje novine pa se zatrpa zemljom i nagazi.Ako koja i prezivi(retko)ponovi se za par dana!

brile58
18-05-11, 23:29
evo i mog predloga koji je isproban ovih dana i to vrlo uspesno.Ako jos uvek niste prosuli raso iz bureta od kupusa imacete uspesno oruzje. U rupu sipati raso a onda zatrpati-krtica bezi sa tog terena.Komsija nek se snalazi kako ume posto su sve pobegle kod njega.

Vocar
18-05-11, 23:36
A smrad rasola?

brile58
19-05-11, 22:52
Posto je ispod zemlje vani se ne oseca , za ispod treba pitati krtice.:lol::lol:

YT1RDI
24-11-11, 18:13
2. Familija Soricidae (rovčice):
1) Sorex minitus (mala rovčica);
2) Sorex araneus (šumska rovčica);
3) Sorex alpinus (planinska rovčica);
4) Neomys fodiens (potočna rovčica);
5) Neomys anomalus (vodena rovčica);
6) Crocidura suaveolens (baštenska rovčica);
7) Crocidura leucodon (poljska rovčica).
3. Familija Talpidae (krtice):
1) Talpa europaea (obična krtica);
2) Talpa caeca (slepa krtica);
3) Talpa romana (šarplaninska krtica).
8. Familija Spalacidae (slepi kučići):
1) Spalax leucodon (slepo kuče).
Načelnica Inspekcije za zaštitu životne sredine Jasmina Jović ne daje šansu onom ko napravi prekršaj da se pravda kako nije znao za zakon:
- Nepoznavanje zakona ne opravdava prekršioce – kaže Jasmina Jović
GLODARI
Dabar 120.000
Snežna voluharica 120.000
Hrčak 80.000
Dinarska voluharica
Velika voloharica 120.000
Šumski puh 100.000
Puh lešnikar 80.000
Patuljasti miš 80.000
Tekunica 120.000
Slepo kuče 100.000
Stepski skočimiš 120.000
ROVČICE
Vodena rovčica 80.000
Planinska rovčica 100.000
Slepa krtica 120.000

oktopod
27-12-11, 15:03
Narode, u dvorištu ja i komšija imamo veliki problem, uz skoro svako mlado drvo postoji rupa, ali baš rupa, ne krtičnjak, kad se u tu rupu zaliva, ode koliko oćeš vode..malo sam zagledao i vidim da je nekim voćkama u tom podzemnom delu oguljena kora...jel ovo delo krtice, dal ona jede korenje voćaka ili su neki crvi u pitanju? Kako rešiti taj problem, da li bi 10ak kočića oko drveta gusto ukucanih sprečilo krticu da priđe stablu, korene jbg ne možeš sačuvati..i dal bi tim kočićima oštetio korenje pri ukucavanju?

Evo slike koliko ima krtičnjaka od pre mesec dana se pojavili masovno a jedno vreme ih nije bilo

http://s7.postimage.org/dv56lf4d3/krecenje_003.jpg (http://postimage.org/image/dv56lf4d3/)

zupa100
28-12-11, 09:25
Kolega Oktopod, pa te krtice ti i ne prave veliku štetu, zar ne? Čak su i korisne, rastresaju zemlju oko stabala, što je i korisno. Koliko vidim voćke su ti u dobroj kondiciji, prema tome, nakrivi kapu.

A, kod nas postoji verovanje da ne treba raditi "one" stvari na prvi Božić! Preko godine posle se stvaraju krtičnjaci! Stoga, bliži se Božić, oprez! :lol:

oktopod
28-12-11, 10:20
Pa ne znam dal ne prave pošto koren ne mogu da vidim Lkl{{ jel grickaju one koren? Ne znam zašto na nekim fali parče kore na podzemnom delu i kad zalivam voda otiče do sutra, to je valjda znak da se muvaju okolo...jagode, zelena salata i ostalo da ne pominjem, al to nije tema sad..

oktopod
28-12-11, 19:15
Ja imam i slepe kučiće samo se oni slabo pojavljuju jer ne prave krtičnjake tj slepokučićnjake, jel oni glođu korenje?

Iron ex stefanvoce
30-12-11, 09:09
Narode, u dvorištu ja i komšija imamo veliki problem, uz skoro svako mlado drvo postoji rupa, ali baš rupa, ne krtičnjak, kad se u tu rupu zaliva, ode koliko oćeš vode..malo sam zagledao i vidim da je nekim voćkama u tom podzemnom delu oguljena kora...jel ovo delo krtice, dal ona jede korenje voćaka ili su neki crvi u pitanju? Kako rešiti taj problem, da li bi 10ak kočića oko drveta gusto ukucanih sprečilo krticu da priđe stablu, korene jbg ne možeš sačuvati..i dal bi tim kočićima oštetio korenje pri ukucavanju?

Evo slike koliko ima krtičnjaka od pre mesec dana se pojavili masovno a jedno vreme ih nije bilo

http://s7.postimage.org/dv56lf4d3/krecenje_003.jpg (http://postimage.org/image/dv56lf4d3/)

Hm....Ima izuzetno dobra biljka , mada , do skoro se nije moglo naci seme ``EUPHORBIA LATHYRIS - KRTICARKA``

I SAD VIDIM PRODAJE SE NA LIMUNDU. Sadi se u bastu,vocnjak i gde ti vec treba , kazu ljudi da je provereno dobra...

Evo ti link za biljku, pa ti vidi

http://www.limundo.com/kupovina/Za-kucu/Dvoriste-i-basta/Sadni-i-semenski-materijal/biljka-protiv-krtica/4096721

dzionik
31-12-11, 10:40
Krtice ti sigurno ne jedu korenje ako i zadju u deo sa korenjem to je sitna šteta u odnosu na korist od prozračivanja i dreniranja. Treba zatrpavati rupe iskopanim materijalom i rasuti malo zemlju okolo da se ne zaguši trava, to je sve.
Ako ti truli kora na donjem delu stabla onda je verovatno preduboko posadjeno, pogledaj link:

http://www.dirtdoctor.com/Trunk-Flare-Photos_vq4569.htm

oktopod
03-01-12, 17:45
A slepi kučići jel jedu koren?

futurefarming
03-01-12, 19:04
Slepo kuče – Spalax leucodon

Ova životinja je štetočina bašti i rasadnika a posebno velike štete može naneti krompirištima. Telo mu je valjkastog oblika, dužine od 25 cm, a težine oko 200 gr, pa i više.Deluje nezgrapno. Glava je šira od tela, sa malim ušima i skoro zakržjalim očima. Slepo kuče je biljožder. Najvažnija mu je hrana krompir, ali jede i korenje svih vrsta biljaka i baštenskih kultura. Pravi dve vrste hodnika površinske i dubinske. Površinske su nivou korenja biljaka, dok su dubinski i do 2 m, a služe za pravljenje gnezda. Slepo kuče ne spava zimski san, aktivno je tokom cele godine.

http://www.ekozastita.com/images/slepo_kuce.png

oktopod
04-01-12, 17:45
Majku mu, moguće da i ovu živuljku gajim kod sebe, jer su moji nekad gajili povrće u dvorištu i deda je par puta "hvatao" u kučiće..problem je što se kod komšije par trešanja 5 godina starih počelo da suši, kod mene dve kajsije, kad ih isčupasmo koren je bio nalik na nerazvijen, pojeden...e sad možda je nastao i rak korena, ko će ga znati...u svakom slučaju meni nije nastala neka velika šteta ali se i dalje pitam što kad zalivam voćke voda kod većine odlazi "do sutra" i nikad da se zemlja zasiti i da krene da plavi kao bara..

Комадара
13-02-12, 17:40
Пронашао сам на интернету да кртице не воле лишће зове.
http://erdsoft.eu/share/download.php?id=103

Deda Lala
17-02-12, 22:51
Последњих неколико година на пољопривредним земљиштима и површинама под украсним биљем
настале су велике штете од кртица.Да би се правилно извела техника контроле ових штеточина
нужно је сагледати аспекте живота ових бубоједа и глистоједа.
Како је у пракси испољен недостатак информисаности о овим животињицама уопште и како се
неселективно преузимају из литературе подаци који се не односе на кртице које живе код нас
ево неких података о томе.
ОПИС КРТИЦЕ
Од 8 кртица које живе у Европи 3 су заступљене код нас.То су европска кртице Talpa europaea,
медитеранска или слепа кртица Talpa caecea и Станковићева или балканска кртица Talpa stankovici.
Све 3 врсте су сличне.
Кртица је грађо тела потпуно прилагођена подземном начину живота.Величина кртице је око15-16 см
тежине око 60-120 гр(у зависности од год.доба и количине хране у тлу)Женке су мало ситније и
светлијег крзна.Разликује светлост и таму.Не формира јасну слику околине.Перцепција звука није
примарна за њихов живот.Умерене слушне способности надокнађује истанчаним осећајем за вибрације
које осећају целим телом.То им омогућује проналажење хране,заштиту тунела од уљеза и избегевење
грабљиваца.Чула мириса и додира су веома развијена и њима надокнађују претходно наведена ограничења.
Веома је снажна и издржљива и набијена енергијом.Трчи кроз тунрлр брзином од 1м/сек и може да се
нагло окрене у месту.Избегава воду али добро плива.
КРТИЧЊАЦИ И ТУНЕЛИ
Кртица насељава различите подлоге али јој највише одговара растресито и добро дренирано тло.
Избегава исувиче влажно,пешчано или тло пуно камења.Тунели су високо 4см а широки око 5 см.
Копа два основна облика тунела:Једноставне и плитке до 15 см испод површине и компликоване
По потреби се спушта ииспод дубине од 1 метра.Плитки тунели се јасно уочавају и они су ловни тунели.
ПОврђински слојеви тла су богати ситним бескичмењацима а и само тло се лако копа.Ови тунели су
допуњени кртичњацима и пружају се 100-200 метара у дужину.Сви ловни тунели и кртичњаци на одређеном
простору потичу од само 1 кртице и привремени су.Стари тунели потичу од више кртица и генерацијама
су у употреби,и обично немају кртичњаке на површини.Сама јазбина се налази испод неког већег
кртичњака на дубини од око 50 см.Јазбина је фино обложена биљним материјалом и допуњена комором с глистама.
Кртица води усамљенички живот.Тунеле копа и до 5 метара на сат.По потреби може да ископаи 20 метара
тунела дневно и да формира више кртичњака па узгајивачи биља мисле да је настала инвазија кртица
а заправо се ради само о једној.Величина комплекса 1 активне кртице може бити 1500-2500 м2.
Наставак сутра.

frenky9415
19-02-12, 22:32
1 metar u sekundi bas brza ,nisam znao da toliko brzo ide ali sam znao da je brza

Deda Lala
20-02-12, 00:03
ШТЕТЕ ОД КРТИЦА
Кртица копајући тунеле подрива и оштећује коренов системзељастих биљака и често доводи до његовог сушења.Овакве штете су честе убаштама и пластеницима.Н а пољима земља из кртичњака загађује силажу бактеријама и доводи до зоонозе стоке.На травњацима и цветним лејама долази до нарушавања естетике негованих површина.Ходници кртица служе мишоликим глодарима да
продру у недоступан ограђени простор.Оштећење травнатих спортских и рекреативних терена и борилишта доводи до пшовреда спортиста,деце и скупих тркаћих грла.Аеродроми с травнатим пистама постају опасни за саобраћај.

ИСХРАНА КРТИЦА

Кртица има велике потрербе за храном,па дневно поједе количину која премашује половину њене тежине,али може да поједе и колико је сама тешка.годишње поједе
око 25 кг разних бескичмењака.Европске кртице не конзумирају биљну храну,за разлику од америчких.Европска кртица се храни глистама,грчицама,совицама ,жичњацима,луткама инсеката,тврдокрилцима,ров цима,стоногама,пужевима голаћима и другим бескичмењацима.У погодним приликама убије и понеког залуталог миша ,слепића или жабу.Њен оброк може постати и друга,слабија кртица коју сретне и убије.
Најзначајнији извор хране за кртице су глисте.Ако се му довољној мери храни глистама кртица не мора да има извор воде на својој територији,јер се глисте 85% састоје од воде.Када има обиље глиста,током јесени и зиме,кртица прави залихе и складишти их у посебно ископаној комори.Глисте су пре тога паралисане токсичним уједом,али остају живе и свеже,док им не затребају.Овакве залихе могу да садрже и преко хиљаду глиста,тако да кртица може да изгура дуге периоде оскудице.То је за њу значајно јер не трпи глад и мора да се засити на сваких неколикосати.Ако не једе 20-30 сати кртица угиба од глади.Из тог разлога је комора с глистама смештена близу јазбине.
Овде ваља напоменути да су наши „образовани“ баштовани и остали,радо с интернета неселективно прикупљали разне информације које се углавном односе на америчке кртице и њихово сузбијање укључујући и савете за припрему мамаца.

pole
20-02-12, 16:08
@Deda Lalo svaka cast ....imali jos teksta ima li kakva borba protiv krtica ...samo ako i samo predje kriticnu brojnost na plantazi.....>:({

Deda Lala
21-02-12, 21:51
Биће,биће само да нађем времена па да срочим да се разуме.

novii
21-05-12, 17:35
Sticajem okolnosti, kako je krtica zaštićena životinjska vrsta, iz ove teme sam morao da ukonim sve poruke koje imaju neke konkretne savete o ubijanju krtica. A krtice se ne mogu ubijati jer su zaštićena životinjska vrsta u Srbiji, tako da ostaju alternativne metode za njihovo rsterivanje sa imanja.

Na ovu problematiku nam je skrenuo jedan prodavac elektronskih raterivača glodara, koji je pripretio tužbom protiv foruma jer podstičemo na krivična dela.

branko
22-05-12, 07:40
Verujem da taj prodavac uopšte nije zabrinut za očuvanje krtica, nego za svoj džep, jer "valja" te rasterivače preko novinskih oglasa. Postavio je oglas u poljopartneru sa adresom nepostojećeg sajta. Znači da nema nikakvu ni firmu, niti sertifikat za te njegove sprave, te verovatno državi ne plaća porez za tu njegovu prodaju.

A njegove pretnje neće smanjiti štete koje ljudi imaju u povrtnjacima i voćnjacima.

bosanac_iz_bosne
22-05-12, 22:28
A krtice se ne mogu ubijati jer su zaštićena životinjska vrsta u Srbiji,

Ne znam da li su u Bosni zaštićene ili ne,uglavnom ja ih ne ubijam imam dresiranog terijera koji to radi umjesto mene.

A,evo i jedna interesantna priča koju sam čuo.
Naime jedan komšija uhvatio dvije krtice i zatvorio ih nekoliko dana bez hrane .Pošto je glad nadjačala,jača krtica je pojela onu slabiju što je u njoj pobudilo kanibalizam.Nakon toga taj čovjek je nju pustio u svoju baštu i time je riješio problem sa krticama.

Naime,krtica kanibal je potamanila sve ostale,koje su mu pravile štetu.

frenky9415
23-05-12, 01:39
Zanimljivo ako je stvarno tako .Slicna fora postoji sa misevima i pacovima uhvatis ga zivog i ofarbas u belu boju pustis ga natrag medju svoje kad se susretnu nastaje haos beze kud koji od njega ... izvinjavam se za off topic

krcinac
11-07-12, 04:14
@bosanac
krtice ne zive u coporima ili kako vec da nazovem grupu krtica, vec su samotnjaci pa mi ta prica dodje malo ??????? nasao sam na limundu sledeci tekst, sad ovo je napisao prodavac semenki pa neznam koliko je verodostojno.

Biljka iz reda Euphorbiales, porodica Euphorbiaceae, roda Euphorbia. Jedan od domacih naziva je Krticarka. Višegodišnja je biljka i može narasti do 1,2 metra visine. Rado uspeva kao korov u svakom vrtu, a posebno voli polusuncana mjesta. Razmnožava se presadivanjem ili semenjem. Engleski naziv je Gopher Purge , možda zato jer su se nekad njene semenke koristile kao purgativ.
Interesantno je da je cela ova biljka izuzetno otrovna. Semenke imaju nekoliko alkaloida, aesuletin i vrlo snažne otrove, a mlecni sok može izazvati iritaciju kože. Kod ljudi konzumacija semenki ove biljke izaziva povracanje, proliv, aritmiju, delirij i kolaps . Isto delovanje ima ta biljka i na sve životinje, osim koza, ali je zato mleko koze koja je jela ovu biljku otrovno za ljude.
Ova je biljka izuzetno korisna, jer je provereno da krtice grickanjem njenog korena umiru.
.....Krtica nije biljojed i ne prekopava kako se njoj sviđa . Rade tunele, a ti hodnici su njihovi ventilacionii otvori. Krtice su izvrsne ahitekte.
Dok kopaju tunele, naravno da se dogodi da preseku koren svake biljke. A kako drugačije da kopaju?
Inače, krtice sem što Vam prave nered u stanju su da Vam bastu ili vas vrt izbuse za noc da ne mozete da ga prepoznate. a kada Vam se usele dobili ste nezgodnog podstanara,narocito ako imate travnjak ili bastu. Ne mogu da prežive više od 6 sati bez hrane. Jedini spas od krtica je ova biljka koja ih svojim otrovnim korenom i mirisom iritira i otera,a ako je pojede krtica se otrovala. Protiv ovih bandita vam nijedan elektroaparat ne moze pomoci zato sto se brzo priviknu na oscilatorne zvuke. nemojte bacati novac na aparate... Biljka se sama osemenjava i nice na istom mestu,tako da je vise ne morate kupovati..

Deda Lala
12-07-12, 00:34
Bosanac...Procitaj post 34 i 36 i dalje o krticama a reklakazala ostavi na stranu.Bices pametniji,nadam se.

Rabadzija
12-07-12, 18:21
probao sam sve varijante koje sam kao iskustva procitao i na ovom i na drugim forumima...NEMA VAJDE
moj efikasan nacin borbe je sledeci:
- nove rupe treba otvoriti
- ako treba to radite nekoliko dana da je malo zezate ali ustvari tako utvrdite koje su aktivne
- kada uvrdite koje su te rupe pustite vodu u njih i nek tece,tece,povremeno pustite u drugu aktivnu i atko u krug
- ona pocne bezati starim kanalima ili gura zemlju na novu rupu
- A ONDA NASTUPA NAJLAKSI DEO POSLA
- to vec prepustam Vam kako da se resite ili osvetite za rasturen travljak
- i OBAVEZNO ako bas niste udobro sa komsijom pazite da Vas ne vidi je ovi novi EU zakoni nisu jeftini
GARANTUJEM USPEH
( ove sezone sam upravo danas 4-tu krticu izvadio)

Rabadzija
08-09-12, 16:00
posto nije urodio plodom predhodno navedeni nacin borbe sa vodom,bio sam prinudjen da objavim rat krticama i napravim oruzje koje je neko vec postavio na forumu
slike govore same za sebe
.........komentare o krvolocnosti molim Vas izostavite jer mi je ta slatka mala zivotinjica unistila travnjak u poslednja 2 meseca,mogu ga bukvalno iskultivirati i ponovo posaditi

http://i49.tinypic.com/124acfm.jpg

http://i45.tinypic.com/2vilcmc.jpg

riciboy
09-09-12, 01:21
http://www.zaslike.com/files/t3o4dyz8gddm68xemtsa_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=t3o4dyz8gddm68xemtsa.jpg)

bosske666
08-10-12, 07:12
Moze li malo pojasnjenje u vezi upotrebe ove koliko vidim jako korisne alatke...do sada sam probao sve...od karabita, patrona, onog gasa kamenog, do tableta ovih ili onih, petarde i to one koje kad grunu zaboli me stopalo iako je vazdusni djon izmedju i lopata kojom zatvorim rupu. Sve je to urodilo da sam se oslobodio od jedno 50tak evra,,,krtica se nisam oslobodio. Imam izuzetno kvalitetan travnjak koji urnisu svakodnevno i po 7-8 novih krticnjaka se stvara svaki dan. I to sam kontao, hajde razgrnucu pa nece biti problem medjutim posle mesec -dva dvoriste je svo u rupama i pecatima...
Probao sam da punim rupe vodom, tekla je danima, vodomer nakrcao silu nebesku racuna,,,,i nista...rupe joj idu vertikalno u dubinu, nema tih povrsinskih, Jurio sam je danima i vidim kad kopa, izbacuje zemlju,,,medjutim probao sam asovom da je saniram, ali bezuspesno, izbacuje zemlju u tom trenutku zabijem asov malo ukoso i to svih 30cm tako da presecem vertikalnu rupu,,,i corak, nikad nista...

dal bi vredilo da ovo sa ekserima zabijem odozgo u trenutku dok kopa ili ima neka druga metoda...hvala

Deda Lala
09-10-12, 22:51
Професионални ловци на кртице користе следећу методу:
По ивици простора који се брани,погодном алатком или оруђем се избуше рупе 20х20 см или
фи-20 см,дубине 30 см.У рупе се поставе конзерве,пластичне кантице(пустите машти на вољу)
али тако да врх конзерве буде у равни с подом кртичиног ходника.
У конзерву се ставе ВИШЕ кишних,баштенских глиста све са земљом 12-15 см од дна.
За кртице је кишна глиста највећа посластица и неће јој одолети.А кад упадне у конзерву
ви ћете сами знати шта вам је чинити.Закон је врло јасан.
Упозоравам вас да у напуштене ходнике врло брзо долази кртица комшиница па све" хајд`
Јово наново".
Једина релативно ефикасна метода је да се опкопа зона која треба да се брани и у тло
постави пластика с окцима мањим од 1 см или убетонира "зид" до дубине 70 см. најмање.
Висина "зида" изнад тла је бар 20 см.
Скрећем поново пажњу да европске кртице нису биљоједи.Званично,америчке кртице нису
примећене у Европи.Да ли их има?Ко зна.

dfiskal
10-10-12, 16:30
Postovani @deda Lala,

Vas post je izvanredan.Ovo je ,zaista dobar nacin za "lov" krtica(licno sam probao i funkcionise).Tacno je to da su krtice,mesozderi,"slepi",i da prave stetu samo iz razloga ,"jureci" njihovu hranu,"otkrivajuci",odnosno praveci tunele, koren biljke koja se kasnije susi..itd.itd.Ali,ona je indikator da je zemlja zdrava,ima glisti, mikroorganizamam, samim tim dobra je i za ljude i biljke koje rastu na toj zemlji.Apelujem da ne ubijamo krtice,postoji zakon,vec da na jedan ,normalan nacin,oslobodimo nasu blagodetnu zemlju ovih "slepih putnika".Uvek ,neka Vam je na umu,nema krtica,zeceva,srna, fazana na "zatrovanom" zemljistu...od vestackog djubreta,raznih fungicida, pescitica....itd..Jednom reciju, za mene jo to divna zivotinja,koja se muci da prezivi..pomozimo joj..

Iskreni pozdrav Misa

P.S. koristio sam konzervu za kiseli krastavac odgovara po dubini oko 30cm.. i to samo gde je krtica otovrila odusak..(podigla zemlju)..Sve krtice su dosle i , i "muz" i "svastika "i "komsinice" i "deca"..ma svi...Odneo sam celu konzervu u neku neobradjenu njivu , ovorio jednim asovom rupu ..i oslobodio ih..neka zive..toliko od mene.Krtice nisu "stetocine",jer da jesu bile bi na listi za odrstrel..npr,,sakal,lisica..itd.itd..lovci to bolje znaju, i ne bi bila na listi zasticenjih zivotonji...itd..itd..

frenky9415
13-03-14, 22:47
Znaci li to da ce krtica osetiti gliste i da ce upasti u prazan prostor limenke od nekih 18 cm da bi dosla do glisti koje su na dnu konzerve sa malo zemlje ? Zanimljivo pokusacu ovo ako ih opazim negde

Комадара
13-03-14, 23:10
Негдје сам прочитао да осим кишних глиста кртице лове и гундеље. Да ли је то истина?

German hunting terrier | Jagdterrier