Trešnja

Ima ljudi u institucijama sistema koji znaju sta i kako treba da se radi.
Kod nas je problem sto u nekim stvarima preterujemo a neke ne koristimo dovoljno, radi se dosta napamet.
Italijani su u velikoj prednosti samo zbog organizovane proizvodnje i zajednickog nastupa u prodaji

trosak proizvodnje u jednom od istrazivackih centara u italiji, jeste jabuka ali cisto za orijentaciju koliko sta kosta.
nema tu velike zarade.

23r2s7b.jpg



2mgnoz6.jpg
 
Gusti zasad trešnje na magrivi u 6. godini u Njemačkoj. Gazda domaćin, malo je odmahivao glavom na pitanja o bujnosti i borbi sa njom. Međutim, iz razgovora se dalo zaključiti da nije ulagao na pamet enormnu sumu eura po hektaru.

33nkqif.jpg


236711.jpg


24obtpt.jpg
 
@voćar
Izgleda dosa gusto . Koliki je razmak izmedju sadnica i u redovima ? Još uvek se razmišljam da ovako nešto posadim na 1 ha .
 
postovanje kolege,
zanima me Vase misljenje o pripremi zemljista za sadnju tresnje. (3 hektara)
konkretno sta mislite o djubrenju zemlje djubrivom od pecuraka, umesto klasicnog stajnjaka ? (analiza zemljista kaze da je potrebno 5 tona po hektaru)
unapred zahnvalan
 
Sto je po mom misljenju najvaznije. Ili koliki je prinos tresanja uopste na podlozi magriva.
Onda se moze iskalkulisati godisnje odrzavanje, otezano branje ili cesce orezivanje.
Aremane, ima li colt podloge?
 
ima, ali necu da idem na kolt, izradio me covek za neke druge sadnice i necu da uzimam od njega, ako te zanima javicu ti broj na PP pa ti radi direktno.
 
bilo pre par nedelja na B92, bas me zanima ko je porucio te sadnice i za koje pare.
Za prinos nemam komentar.
 
Ajde da razmotrim izjavu zdravom logikom.
7.000 sadnica po Ha, puta cena koja se za te sadnice trazi kod nas je negde oko 60.000 evra
+ - sa sadnjom, zalivnim sistemom i sistemom za navodnjavanje, zemljom jedno oko 100.000 evra
Pa ko to, gospodo, moze da investira u Srbiji?
Ima li takvih poljoprivrednika? Ili im je bolje da za taj novac smisle bolji bizniz i manu se poljoprivrede!
To je novac koji prostom kamatom moze da donosi vise! A pri tome se glavnica od 100.000 evra uvek moze podici.
E, a sad prinos. Zamislite granu (stubastu tresnju) od 2,5m metra visine koja rodi 10-15 kilograma? A jedna od druge su odmaknute 45 cm.
Svaki komentar dalje je suvisan.
 
Velika su to ulaganja bar po mom misljenu,mada ako toliko rode u 4-5 godini mozda bi trebalo probati na manjoj povrsina pa videti sam kako to funkcionise.
 
planiram da zasadim oko 400 kom trešnje. inače sve su moja proizvodnja. kalemljene na magrivi i divljoj trešnji.
od sorata na magrivi imam: summit, lapins, silviju i samburst. a na divljaku mi je rani burlat.
e sad sledi dramaturgija :) imam 20 redova sa po 20 sadnica. da li mi nedostaju još neki oprašivači i kako poredati ovo sve u redovima?
lider sorte bi mi bile summit, lapins i regina
 
Poslednja izmena:
dali ima kod nas da se kupi stubasta tresnja ?iz nasih rasadnika *iz srbije.ne sto rade ne ovi iz italije



---------- Poruka napisana u 16:49 ---------- Prethodna poruka je at 16:45 ----------

pozdrav na kolko se sadi stubasta tresnja razmak.koliko bi stalo u 15 duzina a sirina 6 metra.ako se sade isto kao ove italijanske *u 1metar dve .onda dali bi moglo stati 50 naprimer. i kava je razlike od ove od 200 dinara i ove na fakultetu u bg od 520 din??
 
Poslednja izmena od urednika:
cena ovisi o podlozi, sorti, starosti i kvalitetu sadnice, placenim licencama za patentirane podloge i sorte + ruke i zarada rasadnicara

stubaste tresnje nisam vidjao po nasim rasadnicima
 
vidim da na oglasi ima e sad jos nisam zvao .a ima agroferigrup cena za kom samo 990 din sitnica. al italijanske*
 
moguce, obicno se uvozi po narudzbi kada se sakupi veca kolicina.

Inace cena sadnica u italiji na patentiranim podlogama se krece od 5.5 - 7.5 e/kom (kolicina, sorta, itd...)
 
Nazad
Vrh