Trešnja

Хајде да и ја пробам овде пошто нико не чита изгледа другу тему у којој сам поставио слично питање :) Сличан проблем са трешњом, толико сам разочаран ове године да ми је дошло да их исечем. Претходних година тај проблем није постојао. Мислим ипак да је до опрашивања, пошто сам заштиту спроводио по пс-у. Постоји ли неки вештачки опрашивач који је проверено добар за трешњу како бих одрадио тај третман следеће године ако буде поново лоше време у цветању?
 
Геро, може бити и то. Имам 40 и кусур стабала Херц трешње и свега пар бурлата, да није можда због тога?
 
Oldtajmer predpostavljam da niko nezna odgovor, a za trsnju da treba odgovarajućeg oprašivača prvi put cujem, jer ona druga sorta je u redu i ima puno plodova.
 
Трешња по природи није самоплодна биљка, већ се мора изводити унакрсно опрашивање са више сорти чије се цветање барем преклапа. Због тога ако гајиш само једну сорту трешњи сви су изгледи да ће опрашивање бити слабије, односно мање плода. Ово ни ја нисам знао до скоро, а мало детаљније објашњење имаш на овој страници:
http://www.poljoberza.net/AutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=V001_8.htm&autor=18
Е, да је то знао мој отац када је садио трешње, можда би сада и било у реду. Шта да радим? Пошто вештачки опрашивач изгледа неће одрадити посао како ваља, можда да ове године засадим још коју трешњу друге сорте? Или да вадим све и баталим ћорава посла...
 
Na ovoj slici su tri od trinaest trešanja, sorte Suvenir i Burlat. Sađene su na pet metara, što je prečesto, a to se i vidi sa slike. Sađene su naizmenično: Suvenir - Burlat - Suvenir. Grane su im tako ukrštene, da može da se pređe sa jedne na drugu bez problema. Imaju oko 30 godina. Svake godine rađaju preko 100 kg po stablu.

Nađite na internetu koja trešnja je oprašivač za tu koja ne rađa, na jesen posadite i mislim da će problem za nekoliko godina biti rešen. Pozdrav.

29kp44y.jpg
 
nađite na internetu koja trešnja je oprašivač za tu koja ne rađa, na jesen posadite i mislim da će problem za nekoliko godina biti rešen.

мајстор геро, нашао сам на нету да може да се опрашује са неколико сорти, али некако ми се највише свиђа стела која је иначе и самоплодна сорта. да ли је ово добар избор и има ли некога да има искуство са њом? мислио сам да постоји неко инстант решење пре него што нове трешње цветају, али изгледа ништа од целе приче... не липши магаре до зелене траве :)
иначе херц или ерц трешња, како је у народу још зову карминка или карменка, у ствари је сорта која се зове hedelfingen, тако да се више информација може наћи управо под овим називом.
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobri oprašivači su Van, Stela, Lionska rana i Suvenir.

Od ovih sorti sam imao Van, Stelu i Suvenir.
Suvenir je mnogo bolja sorta za tržište od sorti Van i Stela, stiže tri dana pre Burlata, kvalitet skoro kao Burlat, malo mekša i malo kiselija, ali dosta rodnija. Iako nisam nikada koristio insekticid, nikad do sada se nije desilo da primetim crva u plodu, dok je toga bilo kod sorti Van i Stela.
 
erly burlat , van , bing , regina . sta mislite o ovom izboru i fali li tu jos koja sorta kao oprasivac ili su ove dovoljne ,
podloga magriva a rastojanje 5x3
bila je u planu jos stela i compact lambert ali plasim se da ne bude suvise sorti posto je povrsina samo jedan hektar, ima li neko iskustva i sta je islo od sorti u proslim godinama a da nemora da se ide u italiju ili grcku po sadnice vec od ovog sto ima kod nas
 
Danas sam se baš nauživao jedući 2-3 sorte nekih trešanja. Baš su "pucale" u ustima i extra su! :) Sad me zanima, jedna od od tih sorti je bila zanimljiva izgledom, jer je svaki plod imao jednu tanku braon liniju po čitavoj svojoj dužini. Od mjesta peteljke do vrha. Da se razumjemo, nije pukotina u pitanju, nego baš doslovice linija. Zna li ko o kojoj se sorti radi. Žao mi je što nisam imao aparat da uslikam.
 
Na koju podlogu je najbolje kalemiti tršnju? Nešto najprostije. Želio bih ukalemiti par komada da imam za vlastite potrebe.
 
dali je neko od vas kalemio tresnju na oblacinskoj visnji i kakva su vasa iskustva. mavn rasadnik ima u ponudi takvu tresnju za gustu sadnju 4x2 sad neznam kako bi to izgledalo u praksi sto se tice bujnosti, naslona i dugovecnosti a i krupnoce ploda ako neko nesto zna neka napise
 
Ja sam pre 25 godina dobio tri trešnje kalemljene na Oblačinskoj višnji, bile su patuljastog rasta, ali su se posle nekoliko godina počele sušiti, a to je krenulo sa mesta spoja. Trešnjama nije trebao naslon, krupnoća ploda je bila normalna, ali se videlo da nisu kompatibilne sa višnjom, zato što je trešnja mnogo brže debljala u odnosu na podlogu Oblačinsku višnju. Verovatno pomenuti rasadnik kalemi trešnju na Oblačinsku višnju preko nekog posrednika.
 
Može trešnja još da se kalemi na vejrut, colt, al ja nemam iskustva sa tim. Videću šta će profesori da mi kažu u vezi toga!
 
Pozdrav! Posto sam slab poznavalac sorti tresanja i posto imam nekoliko stabala rane tresnje za koju ne znam kako se zove, a hteo bih bas nju da nakalemim, da me ne zavrnu "posteni prodavci", interesuje me koliko bi odgovarajuca bila samonikla divlja tresnja kao podloga za kalemljenje, jedno 30-40 komada. Hvala i pozdrav!
 
pozdrav svima!na jesen planiram da zasadim 100 stabala trešnje ali sam u svemu tome laik.na netu sam našao da sorta burlat nije loša i da dosta radja pa me zanima da li neko ko ima iskustva može da mi kaže nešto o ovoj sorti koliko je osetljiva i ostalo.mislio sam da bude na podlozi kolt pa me zanima šta mislite i o tome?
 
Nazad
Vrh