Trešnja

nije se kleo:osmeh:,samo mi je tvrdio.Ne verujem ja puno ali se nadam.

---------- Poruka napisana u 22:19 ---------- Prethodna poruka je at 15:54 ----------

jel ima neko podatak koliko bi roda mogao da ocekujem sa 700 stabala, pri optimalnim uslovima, u petoj godini(od-do) i u kojoj godini tresnja dostize pun rod!
 
Od 700 stabala u petoj godini očekuj 350 kila :D

Zavisno od sorte a pre svega od podloge i dosta od orezivanja zavisi kad ćeš ubrati štogođ. U 4-5 godini na magrivi se u principu tek pojavljuje rod, znači ono šaka ploda po drvetu. Tek posle 10 godine možeš da očekuješ pun rod, ali svake godine je roda sve više jer trešnja može dosta da raste i dosta da plodonosi bez da plod bude išta sitniji ili lošiji. Nije znači kao kajsija koju treba održavati na određenoj visini inače plod postaje sitniji i proređeniji...

Evo kako izgledaju moje posađene 2007. godine, snimak je na leto 2011 tj prošle godine i ubrao sam po 5 KOMADA sa svakog stabla, a sledeći video je kako sam ih orezao na proleće 2011 pa tu možeš da bolje vidiš skelet jer nema lišća i da uporediš koliko je nabujala do leta.


 
Stigle su mi sadnice iz rasadnika Argus,posadjene su juce,odlican korenov sistem,ne previse visoke sa puno pupoljaka.Nisam uspeo da postavim fotke,pokusacu kasnije!
 
Poslednja izmena od urednika:
Najbolje ti je da pošalješ pelcer u proleće ili jesen nekom ko hoce da ti iskalemi i proizvede i onda nemas nikakav rizik.Stvarno ima svakavih proizvodjaca (ali samo oni posteni opstaju) ali ima i poštenih,mada ima i puno ljudi koji misle da mogu za male pare da kupe dobar sadni materijal a to je prava retkost.
 
Trešnjar, ti si iskopirao link na tvom kompu gde su slike, to može da radi samo na tvom kompu, da bi postavio slike idi na www.postimage.org, pa na choose file, izaberi sliku na kompu, izaberi onda da je "family safe" pa na dugme upload it! a onda dole imaš ispod slike kad se uploaduje "direct link", "forum code"...kopiraj taj forum code, može i klikom na dugme pa to pejstuj ovde u tekst tako kakvo je i videće se slika :ppozdrav:
Ako imaš više slika, u prvom koraku izaberi gore "many images" ali to često neće da radi, neće da krene upload.
 
oktopod

Ja imam burlat (4-5 stabala) na nekoj standardnoj podlozi iz proleca 2008/e rezana je samo druge godine i to samo da se kruna napravi. sadjena je u rupe 1x0,8 koje su napunjene stajnjakom i djubrena jos jednom od tad, ove godine su rodile oko 3kg po stablu, mozda i vise ali je prolazno mesto pa sam imao pomoc pri berbi . Sadnice su od Grof od Milutovca i bile su eksta jake. Visoke su mislim kao ove tvoje najvise.
Interesuje me sto se ovoliko reze tresnja i sto ostaje ovako malo mladih grana po skeletnoj vodecoj grani i koliku visinu planiras da ti tresnje budu u punoj rodnosti.
 
Nemam pojma, zato i pitam, orezivao je stric, ja mislim da je malo preterao i da on računa tek u 10oj godini da oberem nešto...oni svi u Ritopeku idu na veliku trešnju, kod mog ujaka nemaš trešnju manju od 5 metara visine, ja nisam pametan pa se zato raspitujem, posadio bih na jesen 200-300 komada pa mi je jako bitno da na vreme čujem što više iskustava i predloga :ppozdrav:
 
Mislim da je mnogo reze i da nema svrhe na jednu onu skeletnu granu ostavljati samo jedan lastar, pa zasto se onda reze? Pogledaj malo principe rezanja po knjigama, po meni malo je to previse a opet ja nisam vocar po struci vec sam to sto znam kupovao od raznih strucnjaka i knjiga :)
 
Ne znam da li si pogledao video kako su orezane prošlo proleće kao i kako su izgledale na leto, ove slike su sad sa jeseni, ja ne vidim da je ostavljao po jednu već po dve, jednu je ostavljao gde ova druga ide direkt u jednu sa susedne skeletne grane a i tu opet ima ispod jedna dve, znači ne ostaje sama na skeletnoj grani...da se ne ponavljam opet, imaš u ovoj temi snimke evo ovde: http://poljoinfo.com/showthread.php?1372-Tre%C5%A1nje-sorte-i-mi%C5%A1ljenja&p=435651&viewfull=1#post435651
 
Gledao sam video sa rezanjem zbog toga i kazem. Meni rodjak rezao moje vocke kad su bile pri formiranju i svi su pricali kako ih unistio ali su napravile odlicne i siroke krune, Nego on je ostavljao siroku krunu i vise lastara po onoj osnovnoj grani, neznam opet mozda je to takav sistem :) zato pitam koju uzgojnu visinu favorizujete. I malo mi kasno da tek u 10-oj godini bude pun rod, pa tresnja bre radja na sitno od trece a vec od 6-7 ima nekog malog roda, oko 10kg pa sve vise.
 
Pa eto ova moja je prošle godine dala po šaku ploda, gledajući pupoljke zaključujem da ni ove godine neće biti puno više. Posađene su na proleće 2007, tako da im je prošla godina bila četvrta. Trebalo bi da su na magrivi, nisam siguran, to je još pokojni deda kupio...
 
Fotografija0269.jpg


Fotografija0269.jpg


Fotografija0270.jpg


Fotografija0271.jpg


Fotografija0272.jpg


Fotografija0273.jpg



Tresnja na magrivi,rasadnik Argus,cena 120,00din
 
Poslednja izmena od urednika:
Vidi brate, ja jesam pomalo laik, ali ovaj koren sistem mi se ne sviđa. On jeste razgranat ali nema NI JEDNE sitne žilice (ili se nekako ne vide na slici) pa imam utisak da ih je neki majmun čupao za stablo iz zemlje umesto da to uradi kako treba. Bojim se da li će se bez tih žilica primiti.
 
Poslednja izmena:
Druze,slican da ne kazem isti koren su imale sadnice koje sam kupovao prethodne godine u rasadniku Kacarevic,od 630 kom nije se primilo bukvalno par komada,najvise deset,mada su bile deblje i vise.Markiracu ove sada pa cu ih pratiti,javicu kolikom se primilo.A sto se prvog roda tice,u basti imam dve tresnje,letos im je bila druga vegetacija,znaci posadjene u jesen 2009 i na jednoj od njih sam imao dva ploda,doduse na stablu u visini prvih grana.
 
Na kojoj su podlozi i koja sorta te što su rodile druge godine?

Evo kako izgledaju moje sadnice, pune su ovih sitnih žila, siguran sam da tvoje nisu pravilno vađene i da nisu bile u pesku već u zemlji i samo čupane napolje.

 
pozdrav svima
ja takodje imam, doduse mali zasad tresnje prosle godine sadjene i vec su pojedine izbacile cvetne pupoljke
po mom misljenju veoma je bitno mladim vockama u prve 3 godine starosti dodavati fosforno djubrivo i rod je zagarantovan
 
људи, ако некога интересује, фирма profruit је почела са увозом подлога гизела 5 и 6.
добио сам информацију, нисам питао за детаље, јер сам резервисао саднице (предуго је трајала процедура).
знам само да је рок за пријаву 07.02.2012.
 
Odlucio sam se da posadim 100 stabala tresnje,sorte su:burlat,regina,herc,lionska rana,pa me zanima vase misljenje o sortama i dali je dobra kombinacija zbog oprasivanje,hvala unapred
 
Ja bih (a i oću) sadio najviše burlat, malo manje herc, a tek nešto malo lionske rane, regina ne znam kakva je, ove tri se dobro oprašuju međusobno :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh