PDA

View Full Version : Fertil hemijska djubriva???

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Dragojlo
17-02-10, 17:59
Citam ovde na forumu, a cuo sam od pojedinih ljudi koji su prosle godine koristili Fertil 3x15, da je katastrofa, jedan moj poznanik rasturao po travi 3x15 fertil, ma kaze sama prasina, smrdi glava ga posle bolela... i sto je glavno trava nije ni makal, efekat 0%... covek kaze nikada vise, bolje da sam kaze rasturio tonu peska iz drine vise ima minerala od fertil djubriva.... koliko je ovo tacno ne znam ali izgleda da ima istine u ovoj prici... a kakava su im ova vocarska djubriva 8-6-24 isl.:lol: verovatno ko i 3x15ce...
pozdrav

Milanche
17-02-10, 18:05
8x16x24 fertil sam prosle godine stavljao u krompir ,i nije se lose pokazao. Nju nisam koristio i stvarno ne znam.To je moje iskustvo sto sam imao sa fertilom,da sam ga imao i ove godine povoljno opet bih ga uzeo.Jos bi mi krompir bio bolji prosle godine nego nas je grad dobro potkacio

Dragojlo
17-02-10, 18:28
Znaci to 8-16-24 ima kvalitet kakav takav, hvala za odgovor, a nemas iskustva sa 3x15ce da je bas ovako losa kao sto se prica?

mucobieno
17-02-10, 18:42
bacili smo za pre 2 meseca oko 5,5 vagona fertila 8-16-24, prasi... ali slusao sam malo da u tom procesu loma nemoguce je da nebude prasine, naravno to je deo bacenog novca....
da nemaju monopol malo bi se drugacije ponasali, obratili bi paznju na to sto rade.

da je kvalitet upitan to neznam, ali postoje nacini da se utvrdi, odnese se djubivo na analizu i to je to...

paracinac
23-02-10, 20:24
el imao neko iskustvo sa fertil 18-46-0 DAP jedan mi duguje 800evra i daje mi njega za te pare neznam dali je dobar za kukuruz i sta da radim hvala unapred >:({

Zoran Kostović
23-02-10, 21:36
Ja sam pretprošle godine zaorao fertil-ovu 15-icu u njivi gde mi je bio kukuruz.Ali kako je to nešto lošija parcela suša je odnela svoj danak pa nisam u stanju da procenim kvalitet.A da ima dosta prašine i da je nešto veća granulacija to stoji.

mityoo
23-02-10, 23:17
el imao neko iskustvo sa fertil 18-46-0 DAP jedan mi duguje 800evra i daje mi njega za te pare neznam dali je dobar za kukuruz i sta da radim hvala unapred >:({
Ja sam ga bacao jesenas pod pšenicu i zadovoljan sam bio sa fizičkim osobinama đubriva a razultat će se videti tek naleto!

tarana
24-02-10, 10:36

pošto računa DAP?
đubrivo je okej. ali ako nisi radio analizu parcela, ne znam gde ćeš ga baciti...

paracinac
24-02-10, 12:22
e sad nisam radio analizu bacio bi njega oko 200kg i oko 100kg ureje po hektaru da dokupim!!!

pidikanac
24-02-10, 12:39
sad su svi pametni i obazovani rade sve po reziltatima analize a do pre par godina bacali smo onoliko koliko je ko mogao i smatrao da treba pitajte samo očeve i dedove kako su oni radili a sad ko sekaperse nemoj ovo nemoj ono nisi uradio analizuuuuu pa da li se i jela pridržavate onako kako je doktor rekao ne masno,slano ne jaku hranu itd.ili kažete ma ko ga šiša i moj deda je krkao sve i živeo 100god.ne mojte me pogrešno shvatiti nisam ja protiv analize ali ima ljubi koi nisu mogli da je urade jer nisu imali para ili ko zna zbog čega još i hoče li faliti nešto kukuruzu ili žitu ako baci više nego što bi to analiza preporučila danas i decu rane po preporukama pedijatara i zato su i toliko kilavi i nežni.

tarana
24-02-10, 13:10
sad su svi pametni i obazovani rade sve po reziltatima analize a do pre par godina bacali smo onoliko koliko je ko mogao i smatrao da treba pitajte samo očeve i dedove kako su oni radili a sad ko sekaperse nemoj ovo nemoj ono nisi uradio analizuuuuu pa da li se i jela pridržavate onako kako je doktor rekao ne masno,slano ne jaku hranu itd.ili kažete ma ko ga šiša i moj deda je krkao sve i živeo 100god.ne mojte me pogrešno shvatiti nisam ja protiv analize ali ima ljubi koi nisu mogli da je urade jer nisu imali para ili ko zna zbog čega još i hoče li faliti nešto kukuruzu ili žitu ako baci više nego što bi to analiza preporučila danas i decu rane po preporukama pedijatara i zato su i toliko kilavi i nežni.

tačno. pre 40 godina kukuruz se sejao na motiku razmaka, za veštak niko nije ni čuo, a prinos je bio 10m po jutru.
ja ne razumem šta ti hoćeš da kažeš?!
da ni pre 40 godina ništa nije trebalo da se menja?!?!
lupetaš sve u 16! i to o stvarima o kojima očigledno nemaš pojma!

ali ima ljubi koi nisu mogli da je urade jer nisu imali para ili ko zna zbog čega još
analiza je besplatna! ako ništa drugo - bar to si mogao da skontaš.
nemam ništa protiv da propadneš s takvim stavom.
ali imam protiv da i neke druge povedeš sa sobom svojim tupavim savetima.

Boki-Vl
24-02-10, 13:13
Kad se radi analazi jel samo u jesen ili moze i u prolece...

sasa22
24-02-10, 13:14
@tarana svaka cast
Ja sam krenuo nesto da pisem al sam odustao,kad vidim takav stav stvari postanu jasnije,ko smo,gde smo, sto smo .....

tarana
24-02-10, 13:15

može kad hoćeš.

Boki-Vl
24-02-10, 13:18
Nebitno da li je jesenas izorano... znaci mogu sad da uradim analizu, koliko se ceka za rezultate?

tarana
24-02-10, 13:24
kod tebe - ne znam.
ja nikad nisam čekao duže od 2 nedelje.

pidikanac
24-02-10, 13:26
tarana nepričaj gluposti kad i sam znaš da su sejali na 30-32 bar kod mene ,đubre bacali odokativno i punili iste ove ambare koje danas nemogu da napune ni sa analizom.a več sam rekao da nisam protiv analize ali pregledaj malo forum pa češ videti šta kažu ljudi za tu besplatnu analizu.

Post je spojen: среда, 24. фебруар 2010. 04:37:43 MST_______________________________________________ __

kad bi ja bacao sve što oni naprave onda bi mi se isplatila cena kukuruza od 30din kg jer svi znamo da su naše njive siromašne ali šta da se radi kad je cena proizvoda jeftina

Nije problem ispoštovati sve što oni utvrđenom analizom uspostave ali najveći je problem što mi zavisimo od onoga gore i ako nam ne da padavina džabaka sve da se uloži

Da li si uzeo uzorak nekog djubriva ili zemlje. Ovo je po meni nenormalno.I kod mene ima nesto cudno.Sada mi je fosfor 7,9 mg, a ista parcela pre dve godine je imala oko 18 mg.Pre dve godine nadjubrena stajnjakom i jos 80 kg MAP-a /sejana paprika/ ,prosle godine dobila jos 60-70 kg mapa/ sejan suncokret/ i sad izgubila 10 mg.Po meni negde su zabrljali.

a moglo bi se još mnogošto šta reči o besplatnoj analizi preporučuju i da se vakcinišemo protiv svonjskog gripa pa nevodim da su redovi u ambulantama :lol: :lol: :lol:

tarana
24-02-10, 13:43
derane, ja ne diskutujem s tobom.
mi nismo iz iste priče.
samo pokušavam da ispravim štetu koju svojim pisanjem činiš.

telnett
24-02-10, 14:12
tarana

mozda mogu da vam kazem vi , lose je smatrati da ispravljas necije greske

pidikanac
24-02-10, 14:39
tarana slušaj dečko ako mi kažeš da " lupetam sve u 16 " ti itekako diskutuješ samnom smatram da svako na ovom forumu ima pravo da iznese svoje mišljenje pa makar ono bilo i pogrešno ,ja sam i citirao ljude sa ovog foruma koi dele moje mišljenje a da li če neko da prihvati moj savet to zavisi od njih samih i onda kakkvu ja to štetu nanosim ovom forumu

mica967
24-02-10, 21:14
Analiza zemljista se vrsi u jesen pre oranja za osnovna djubriva(npk)a u prolece za azotna. >:({

Deda Lala
24-02-10, 21:40
U analizi tla nije važno samo koji su makro i mikro elementi prisutni u tlu , već koliko su dostupni biljkama i u kojim količinama.
U principu analiza tla može da se radi u svako doba,samo se radi kada hoćemo da saznamo rezultate onda kada nam
je to potrebno.
Zapamtite,važna je količina biljkama dostupnih elemenata.
Pored analize tla važna je i EC (električni kodduktivitet) tla.Drugim rečima gustina jona soli rastvorenih minerala
u zemljišnom vodenom rastvoru.On je za razno bilje različit i takođe vrlo bitan, jer ako je rastvor pregust dolazi do fiziološke suše,odn. biljke ne mogu da usvajaju vodu i počinju da se suše.
Tema je poširoka a ja sad nemam baš puno vremena ,pa da je ostavimo za drugi put.

techa
25-02-10, 01:13
Mislim da ne mogu da se uporede vremena pre 40, 30, 20 godina.
Ranije (po prici starijih) dubrivo je bilo jako jeftino, a kukuruz i psenica na dobroj ceni, pa se bacalo nemilice, po principu sto vise to bolje.
Moj otac i deda vukli su djubrivo u rinfuzu i lopatama bacali po njivama, nekako se poklope i kisne godine a cene dobre, tad je bilo veoma lepo baviti se poljoprivredom. Ali za tim vremenima mozemo samo da zalimo (za 2 vagona kukuruza nov IMT560 ), tako da nam je sad mnogo teze, pogledaj samo odnos djubriva, nafte i cene poljoprivrednih proizvoda.
Analizu zemljista treba raditi zbog USTEDE prvenstveno, jel zasto bacati neki element ako ga ima dovoljno a drugi koji fali ne bacimo dovoljno.
Cilj analize je da dovedemo zemlju u sto bolje stanje kako bih ostvarili sto vece prinose. A istvremeno ustedimo na djubrenju.
Sto se tice fertila kad god mogu da ih izbegnem ucinim to. Jesenas sam bacao MAP i nismo se videli sa lenije ni ja ni traktor od prasine valda je jedno 30% odneo vetar.

talianu
25-02-10, 01:45
Za MAP ne znam ali DAP uopšte nije ,kao ureu da bacaš!

mityoo
25-02-10, 08:36
Za MAP ne znam ali DAP uopšte nije ,kao ureu da bacaš!
I ja sam koristio DAP i nisam imao problema sa prašenjem!

techa
25-02-10, 11:48
DAP je bio ok. jesenas, ali sa MAP-om sasvim druga prica.
Video sam ovde negde na forumu bilo je slika, da je imao neke crne ili tamno smedje granulice, ali kod mene u MAP-u samo svetlo smedje, krupne i meke granule. Deo je bio u prahu jos u dzaku a deo je izlupao sam ciklon a vetar odneo. Kako moze isto djubrivo od istog proizvodjaca da bude razlicite boje i fizickih karakteristika? Nesto tu ne stima, ili su meni zapale neke cudne palete ^-^. Zao mi je sto nisam slikao.

kiraj
25-02-10, 16:55
Kod mene je prva tura map-a bila tamne boje. Godinama koristim map i ovo sam prvi put video.DVe zadnje palete koje sam uzeo su bile još zanimljivije,Na jednoj paleti sve vreće su bile jednake (belo sive granule) a na drugoj paleti je bilo svakakvih vreća.Pola vreća je bilo kao na prvoj paleti a u ostale vreće je bilo šarenilo (pola belo pola crno,do potpuno crno).Posle sam čuo da taj tamni MAP potiče iz Prahova aovaj sivo beli je iz rusije.

zorancile
27-09-10, 23:48
Šta je bolje zaorati 100 kg NPK 3x15 ili za istu cenu 60 kg MAP-a? Usevi: pšenica, kukuruz, soja, suncokret.

toshiba
27-09-10, 23:53
Ja bih sledece
psenica- map
kukuruz 3x15
soja map
suncokret 3x15

kiraj
27-09-10, 23:54
Uradiš analizu pa vidiš koliko ima kalijuma.Ako ima dosta kalijuma tada MAP ili DAP.

zorancile
28-09-10, 00:08
Pitam jer nisam našao na internetu neko uputstvo ili preporuku za MAP i DAP, svuda su preporuke za NPK.
Planiram da uradim analizu, samo da ovršimo soju i kukuruz.

kiraj
28-09-10, 08:25
Pročitaj ovde http://agroservis.victoriagroup.rs/analize-zemlji%C5%A1ta-i-djubrenje/preporuke-po-regionima.aspx

zorancile
28-09-10, 21:23
Imam ovu tabelu, ali u njoj nema MAP-a? Njegova formulacija je 11:52:0 ?

lucky
26-10-10, 21:16
Svi kukaju kako je Fertil pun prasine. Medjutim, zanima me da li je sastav onakav kao sto pise?
Uzeo bih 8:16:24 za kukuruz ali se je u ponudi samo Fertil.

tarana
27-10-10, 10:30
ako te baš jako zanima sastav, kupiš jedan džak, odneseš u poljoprivrednu stanicu, platiš hiljadu-dve i tražiš analizu đubriva.

mica967
27-10-10, 21:08
Svi kukaju kako je Fertil pun prasine. Medjutim, zanima me da li je sastav onakav kao sto pise?
Uzeo bih 8:16:24 za kukuruz ali se je u ponudi samo Fertil.
za kukuruz ide 8-24-16 sa vise fosfora >:({

drobi
27-10-10, 21:40

Da, tako kazu nasi savetodavci.
A ako pogledas preko granice, svugda u svetu kazu da treba vise kalijuma nego fosfora.
Madjari ovako savetuju za srednje snabdevena zemljista:
N: 20-28 kg hat.a./tonna termés
P2O5: 11-22 kg hat.a./tonna termés
K2O: 18-26 kg hat.a./tonna termés,

Mere N,P i K su po toni zrna.

rekreativac
28-10-10, 00:53
@drobi mislim da je ovde rec o hranivima koje kukuruz iskoristi za tonu zrna i ovde tako kazu s tim sto se razlaganjem otpadaka iz prethodne proizvodnje dobija izvesna kolicina kalijuma koja je dostupna biljkama pa se zato ide sa naglasenijim fosforom. bar je to moje misljene
a sto se fertil djubriva tice mislim da nema onaj sastav kao sto pise ipak je monopol dosta veliki

tarana
28-10-10, 11:14
a sto se fertil djubriva tice mislim da nema onaj sastav kao sto pise ipak je monopol dosta veliki

odmah da se ogradim, da mi puca prsluk i za fertil i za gazdu od fertila.
nismo ni rod ni pomoz bog.
ali hajde da pričamo argumentovano.
jesi proverio sastav fertilovog đubriva?
nisi.
pa kako onda "misliš" da nema sastav koji piše?
proletos sam poručio MAP od jedne firme.
očekivao sam fertil, ali sam dobio ruski MAP koji je prepakovala firma "konzul".
nije mi se dopala varijanta.ta firma je prethodnih godina "zaradila" više krivičnih prijava zbog nekvalitetnog đubriva.
otvorio sam 2 džaka, uzeo uzorak i odneo u poljoprivrednu stanicu.platio analizu.
ispostavilo se da je đubrivo onakvo kakvo i piše na deklaraciji. 11% azota i 52% fosfora.
dakle stvari je vrlo jednostavno proveriti a i ne košta puno.
i još jednom da naglasim.fertil NISAM proveravao! niti tvrdim da ne muvaju!
ali, ajde ljudi proverite! nemojte "misliti".

zcurcic
28-10-10, 11:26

A ako pogledas preko granice, svugda u svetu kazu da treba vise kalijuma nego fosfora.

fosfor je elemenat koji se najvise iznosi zrnom, dok kalijum ostaje u listovima i stabljikama. pepeo od suncokretovih zetvenih ostataka je izuzetno bogat kalijumom, pa se moze koristiti kao kalijumovo djubrivo. dodao bih i to da se paljenjem zetvenih ostataka gube C, N, O, H dok P, K i ostali mineralni elementi ostaju u pepelu. paljenje zetvenih ostataka je stetno zbog smanjenja organske materije u zemljistu-humusa, a ne zbog gubitaka mineralnih elemenata. imamo zemljista sa humusom od 2 % koja su izuzetno bogata P i K, ali struktura zemljista se konstantno kvari, jer ljudi pale zetvene ostatke, a stajnjaka nisu videle i nece videti ko zna jos koliko godina.
sto se tice taranine konstantacije, ko ne veruje u formulacije djubriva nek proveri, a ne govori napamet, jer to se karakterise kao kleveta.

Dragan18
28-10-10, 18:53

fosfor je elemenat koji se najvise iznosi zrnom, dok kalijum ostaje u listovima i stabljikama. pepeo od suncokretovih zetvenih ostataka je izuzetno bogat kalijumom, pa se moze koristiti kao kalijumovo djubrivo. dodao bih i to da se paljenjem zetvenih ostataka gube C, N, O, H dok P, K i ostali mineralni elementi ostaju u pepelu. paljenje zetvenih ostataka je stetno zbog smanjenja organske materije u zemljistu-humusa, a ne zbog gubitaka mineralnih elemenata. imamo zemljista sa humusom od 2 % koja su izuzetno bogata P i K, ali struktura zemljista se konstantno kvari, jer ljudi pale zetvene ostatke, a stajnjaka nisu videle i nece videti ko zna jos koliko godina.
sto se tice taranine konstantacije, ko ne veruje u formulacije djubriva nek proveri, a ne govori napamet, jer to se karakterise kao kleveta.

i jos da se doda da u nasim zemljistima pretezno fali Fosfor i Azot, bacanje Kalijuma je u tim slucajevima bacanje para. Preporuka : uraditi hemijsku analizu zemljista , a druga stavka uraditi plan djubrenja njiva. Za primer uzmimo da je azotom srednje obezbedjena sa fosforom slabo obezbedjena a kalijumom odlicno obezbedjena , na osnovu plana za setvu naredne 3 godine radi se plan djubrenja : prve godine Azot bacamo u tim merama da zadovolji potrebe sledece biljke, Fosfora se baci ona kolicina da zadovolji biljke i jos se doda kolicina koja bi ostala u zemljistu kao rezerva za sl. put ( primer : ako biljka trosi recimo 100 kg baci se 120 kg ) , djubrenje kalijumom izostavljamo 1-2 god.
BITNO JE DA ISHRANA BILJAKA BUDE IZBALANSIRANA.
Prevelika kolicina djubriva moze da bude toksicna za zemljiste i zivot u njoj.

Deda Lala
01-11-10, 23:43
@Dragan 18,и из даљине од 1300км се види да ћеш бити добар агроном и добар паор.Одговор је за високу оцену.
Препорука за остале,АНАЛИЗА И АНАЛИЗА а никако одокативно и офрље.
Сеје се пшеница,докле сте стигли ?
Не заборавите заштитни третман семена!

garisa
28-12-10, 11:13
Odoste daleko od pitanja koje je bilo na pocetku ili 5-6.
Vi kod Fertila imate kompaktna djubriva. To znaci da se pr. uzme 2 kasike prve komponente, 2 kasike druge i 3 kasike trece. To se lepo izmesa. Nakon mesanja ide pod presu od koje se pravi pogaca nakon cega ona odlazi na mlin koji melje odredjenu velicinu "granula". Naravno to nisu prave oble granule vec coskaste nepravilnog oblika i diskutabilnih fizickih osobina ( kako reaguju na transport, skladistenje, rad rasipaca tj. da li ih drobi i sl. ima ih bar 10-ak.) Ono sto je ostalo tj. proslo kroz sita, to nisam rekao kod odvajanja granula, ide ponovo na mesanje i presu pa ponovo na mlin i sita. U takvoj "granuli" retko kada imate potreban odnos hraniva.Naravno potrebno je i da se otprasi. Ova tehnologija se koristila u Nemackoj, nekada, ali sada ne znam da li je ima. Ako je i neko koristi, napolju za sada znam Italijani, sigurno da ne prodaju kod njihovih paora ova mineralna hraniva. Jednostavno, imamo na trzistu mesana, kompaktna i kompleksna mineralna hraniva. Ovo nije prava podela vec podela po tome sta Vam se nudi. O podelama koga interesuje postavicu prezentaciju pa citanje sleduje.

Pozdrav svima.

Garisa - Bogdan Garalejic, PSS APV OJ Institut TAMIS, PA.

zorancile
28-12-10, 20:21
Postavi.

MARČELO
12-10-11, 17:31
Sto se tice fertila kad god mogu da ih izbegnem ucinim to. Jesenas sam bacao MAP i nismo se videli sa lenije ni ja ni traktor od prasine valda je jedno 30% odneo vetar.

Neznam kako je bilo predhodnih godina ali ove godine Fertilov MAP za svaku pohvalu ::svaka cast::::svaka cast::::svaka cast:: nema ni trunke prašine a i granulacija je fina bez ijende grudve.

ljubek
12-10-11, 19:30
fertil ne pravi map već ga prepakuje u BP.Sigurno je uvozna roba dobra pa je tako i fertil na dobrom glasu...

velja_dvor
12-10-11, 19:59
Prosle jeseni sam bacao njihve 15:15:15 ,mislim da necu vise nikad.
Toliko je prasilo da mi tri dana posle bilo muka,a o traktoru da ne pricam, beo skroz...Sama prasina i ljuspice nepravilnog oblika koje kad udju u rasipac takodje postaju prasina. Vise sam djubrio komsijske njive nego svoje ::jako_besan::

kiraj
12-10-11, 20:30
Razbacivao sam ovih dana fertilov MAP ,pakovan u 25 kg ,ni grama prašine .

panonac
12-10-11, 20:54
8-16-24 fertil bez mnogo prasine,granulacija dobra.

sencanin
12-10-11, 21:07
Ja nakon 4 tone trebao sam menjati reduktor na razbacivacu predve godine !Na polovinu parcele bacio sam 8:16:24 za repu,a na drugu polovinu rusku 3*16 Ne mozes uporediti koliko je bila bolja repa od ruskog djubriva !Mozda su poboljsali kvalitet,ali cesto sumnjam !

KishRobert
12-10-11, 21:15
Jel koristio neko 9/15/15 natura fertilovu?

idklecin
12-10-11, 21:43
Bacao sam ja neprasi mnogo,izgleda da su malo poradili na kvalitetu,pakovanje je po 25 kg

rus 82
12-10-11, 22:05
fertil 8 24 16 juce bacano puno prasine kao i zadnjih godina pakovanje isto 25 kg hvala bogu

Lord Ogy
12-10-11, 22:36
Odustao od fertila, bas zbog toga sto je svaki put toliko prasilo da nisam video kuda vozim. Doduse nemam neki bas pouzdan ciklon za rasipanje ali opet ono je strasno bivalo... Ne sumljam u sastav ali cik da vidim neko stano djubrivo Yara,Linzer,K+S Nitrogen, da ti prodaju tako nesto. Cak ni sa Ruskim djubrivima nisam imao tih problema

ta Peera
13-10-11, 00:13
Navodno da je Fertil samo prepakivac , i da uglavnom uvozi djubriva ali ipak mislim da to nije to i da djubriva nisu kvalitetna
Uzmimo na pr. Kutinu ili Ruska djubriva pa to je drasticna razlika ....

Dragan18
15-10-11, 20:20
Bio u fabrici i pricao sa tehnologom, komponente su uvozne, kao komponente koriste MAP,DAP, UREU,AN, i kalijumova jedinacna djubriva stim sto MAP kupuju i u fabrici PRAHOVO. Ono sto ja mislim da Garisa nije rekao a to je da su se u Fertilu odlucili za kompaktirana djubriva zato sto nisu mogli da rese problem sa otpadnim vodama koje bi stvarala fabrika ako bi proizvodila kompleksna djubriva(naravno, to je samo njihovo opravdanje). Takodje sto mislim da Garisa nije rekao a to je da granule idu u jedan bubanj , koji zaobljava ostre ivice, taj bubanj je u dosta slucajeva i kriv za prasinu.

Dragan18
15-10-11, 20:26
Evo par slika iz Fertila , ja sam autor :)

http://i55.tinypic.com/2qk0807.jpg
http://i54.tinypic.com/vmzx4g.jpg
http://i54.tinypic.com/bj5tzr.jpg

Korisnik1787
15-10-11, 20:48
Što pišete post za postom.To je kažnjivo, bar tako kažu.

Dragan18
15-10-11, 20:57
pa nemam opciju da spojim postove , slucajno, desava se.

KishRobert
15-10-11, 21:08
Natura katastrofa,nit' su to kuglice,nit' bez prasine,ugusih se danas!

mladen87
15-10-11, 21:12
ja sam danas bacao MAP fertilov,nema tunke prasine!

Dragan18
15-10-11, 21:13
Pitao ja zenu iz Fertila zasto je prasina, kaze ona zbog transprota, a ja kazem da oni rade 24h da ispune kvotu i mnogo zure, tako da u sustini rokaju i prasinu u dzakove da bi stigli da naprave dovoljno djubriva i da bi sve iskoristili i prodali.

p.s. Pa MAP ne moze da ima prasine kad se proizvede osim ako se smrvi u transportu.

danijella
15-10-11, 21:26
KR;Pa zar ti ta maska (kaciga) baš ništa ne pomaže?

KishRobert
15-10-11, 21:29
Dzabe je sve.

danijella
15-10-11, 21:40
Ja sam takav problem imao prošle godine sa Subotičkom "petnajsticom" pa to je bilo strašno koliko taj veštak može da praši.

lucky
24-10-11, 00:41
Mi smo uzeli fertilovo djubrivo Natura 5:16:24. Na vrecama pise da ima 8% fosfora rastvorljivog u vodi a da je preostalih 8% rastvorljivo u nekom drugom jedinjenju. Da li je to ok, tj. da fosfor nije 100% rastvorljiv u vodi?

Dragan18
24-10-11, 02:08
Pola je rastvorljivo u vodi a pola u citratnom ? jel to pise?

lucky
24-10-11, 13:41
Pola je rastvorljivo u vodi a pola u citratnom ? jel to pise?
Mislim da je tako.

telnett
24-10-11, 14:26
Evo recimo na dzaku od 25kg od fertilovog 8 16 24 sta pise . Ovde vidim vise vrsta fosfora e sad sta je sta ?http://i52.tinypic.com/2egb8rs.jpg

pocerina
24-10-11, 14:26
Ja sam proletos bacao Fertilovu ureu na travu... Nije bilo prasine, ali granulice su bile jako cudne, jedva su se osipale u rasturivacu

Dragan18
26-10-11, 18:37
Mislim da je tako.
I ja mislim da je tako. Ne brinite se , polovina koja je direktno dostupna nalazi se u monokalcijumfosfatu ( taj je rastvorljiv u vodi ), druga polovina je rastvorljiva delimicno u vodi delimicno u amon-citratnom rastvoru (blagoj kiselini) nalazi se u obliku dikalcijumfosfata , treci oblik je u trikalcijumfosfatu koji je rastvorljiv samo u jakim mineralnim kiselinama procenat ovog jedinjenja je mali u djubrivima ali ako se zemljiste djubri povremeno stajnjakom imamo i dosta kiselina za razlaganje i ovog jedinjenja . Prva dva jedinjenja su lako usvojiva u zemljistu nakon razgradnje. Proces razgradnje je duzi za dikalcijumfosfat ali se i on 100% razlozi. Bitno je da je zemljiste mikrobioloski aktivno jer bez ove aktivnosti sva hraniva su teze dostupna. Dakle ne palite biljne ostatke i izvozite stanjak da povecate brojnost mikroorganizama, sa ovim cete imati i vise hraniva za biljke. Pozdrav!

mladen87
10-11-11, 22:05
danas bacao fertil 8-16-24,blago receno katastrofa,oblak prasine 15 metara iza mene!

lucky
10-11-11, 22:22
Mi smo kupili Fertil Natura 5:16:24. Nisam jos bacao ali sam otvorio jednu vrecu da vidim kako izgleda. Nema prasine ali je krupno zrno, do oko 15mm.

KishRobert
10-11-11, 23:37
Cekaj kad pocnes da bacas.

Nikola.S
12-11-11, 15:50
Rasturao sam pre tri dana Fertil 9:15:15 , dobra granulacija i vrlo malo prasine. Videcemo kako ce se odraziti na prinos.

draganbilli
06-03-12, 11:58
Kakvo je gnojivo 9 15 15 + 20%SO3 natura fertil imaga kupiti kod nas ove godine i jeftinije od kutine za 4 eura a kažu da će ga država dijeliti kao podsticajno.

North ARMY
11-03-12, 14:25
Juce smo bacali Fertil 9-15-15 odlican,nema da se prasi iza rasipaca,jednaka granulacija k'o da nije Fertil.

mile322
28-06-12, 09:11
Na osnovu njihove analize zemljista, bacao sam Naturu 5- 16 - 24, a u proleće Map ,dobra granulacija, kod mene nije prašilo, mnogo su se popravili. Mogu vam reći da sam veoma zadovoljan kako sve napreduje. Ove jeseni opet Natura , pokusaću da sa kolegom direktno iz fabrike nabavim u pred sezoni , mislim da su tada i povoljnije cene.

Vulkan
15-09-12, 14:43
Juče u Agrodiskontu kupio Fertil 9:15:15 po 49din i sinoć razbacio 200kg i prašilo je iza rasipača i jako kiselo, grize nos. A u džakčićima nije bilo prašine ni tvrdih grudvi. Biće da su meke granule pa pucaju na lopaticama ili na mešaču. Rasipač se prlilično lako oprao vodom što znači da nije vlažilo. Svetlo siva boja granula a prašina bela.

garisa
17-09-12, 14:04
Kompaktna đubriva imaju ćoškastu granulu u kojoj odnos hraniva N:P:K nije isti i gde kvalitet distribucije i same fizičko-mehaničke osobine se dovode u pitanje kada upoređuješ sa granulisanim đubrivima. Dobro bi bilo da imaš rezultate analize i preporuku koliko da baciš. Onda sračunaš koliko je to KVM i odlučiš se za ono đubrivo-gnojivo koje je po tvome za tebe najbolje. Ja zadržavam pravo na svoje mišljenje a ono je: bolja su kompleksna gnojiva-đubriva.
Gariša.

- - - - - - - - - -

Osobina đubriva čvrstoća granule je dovedena u pitanje radom izuzimača đubriva koji je na tvom rasipaču "agresivan" tj., ponaša se kao mlin. Menjaj rasipač kupi polovan ali čestit pr. Amazone, Bogbale, Kuhn, Rauch ili Sulky. Neka imaju dva diska. Ako nema para neka bude i sa jednim.
Gariša.

mile322
18-09-12, 09:10
Vulkan , da smanjiš prašenje treba otvor na rasipaču da podesiš za jednu polovinu u odnosu na standardnu, kako ova teta kaže
http://www.youtube.com/watch?v=Ci4EHm6VQw0&feature=youtube_gdata

p_ruzic
19-02-13, 01:22
Nekoliko slika iz nase najbolje fabrike djubriva iz BP zvana Fertil.

savremena masinerija

sve odjedared i remontuju i prodaju djubar

Jugos
26-02-13, 23:57
Ne svidja mi se uopste,i ne koristim njihovo "djubre" :

Peet
27-02-13, 04:20
Koristio sam NPK jedne godine i nikad vise. Makar platio vise drugo djubrivo ovo nikad vise. Mozes nakon par godina traktor bacatiLkl{{ zardjace i iznutra ne samo spolja.

dragan.kovacev
02-03-13, 23:29
Ja ih bojkotujem maksimalno, vec par godina. da kupujem njihovo ''DJUBRE'' a oni rade protiv nas, epa nece moci.

Matic
03-03-13, 16:59
Kako li ga mešaju?Ultom pretpostavjam.

North ARMY
05-03-13, 00:10
Oni kazu da imaju najsavremenije masine i tehnologije,verovatno su mislili da pored viljuskara na prirodni gas imaju i ultove. Lkl{{

German hunting terrier | Jagdterrier