Slozena dilema sa sojom i super-koncentratima

zszolika

Član
Učlanjen(a)
30 Jan 2010
Poruka
274
Lokacija
Totovo Selo,sever Bačke
Imam jednu dilemu,pa bi trazio vas savet!Prvo da napisem neke cinjenice za bolji uvid u situaciju: 1:ima jedan proizvodjac stocne hrane cijeg super-koncentrata (imaju vise vrsta-za brojlere,prasice,tovljenike-od 35 i 40% proteina-i mesa se sa prekrupom) sam vec koristio i dan danas koristim i mislim da su korektnog kvaliteta. 2:u nasem uzem okruzenju (severna backa) se dobija rod soje od oko 1.5 t po kat. jutru(naravno kad su uslovi takvi). E sad ja razmisljam o tome da sejem soju na jednom jutru,ALI...i ako bi dobio rod od te 1.5 tone(kao sto znamo to je uvek pod znakom pitanja) to meni samo bi delom resi posao jer bi trebao kupiti i premix ako bi hteo kuci sastaviti smesu-ajd sad konkretno da uzmemo tovljenike preko 30 kg.I bogami ni premix od 5%(od istog proizvodjaca) nije nimalo jeftin (cca. 250-300 din na 100 kg smese-sa amino kiselinama,itd) a recimo njihov super-koncenrat od 35% proteina(koji je namenjen tovljenicima) kosta oko 38 din po kg(naravno znam i to da od ovoga ne ide samo 5% u smesu!) .Ako na sve to dodajem neke troskove proizvodnje soje onda dodjem do toga da i nije ni sigurno da mi je pametnije (isplativije) sejati soju i kupiti samo premixe,nego na tom zemljistu proizvesti nesto drugo (bilo sta) i kupovati tog super-koncetrata.Sta vi mislite o tome?Hvala na odgovorima!
 
Taj premiks je previše skup.
Kupi ti lepo premiks od Vetrinarskog Zavoda iz Subotice, koji je mnogo jeftiniji a imaćeš potpuno iste rezultate.
A taj superkoncentrat od 38 din/kg mora da je mnoooogo "dobar" kad je toliko jeftin.

Uvek ti je više isplativo da sam praviš hranu, ako možeš da obezbediš kukuruz, ili ječam, i soju, i eventualno pšenicu.
 
kod nas soja rodi u proseku 17-21tonu,ako ti pravis sam koncentrat onda imas to sve sto si stavio,ali kad ga kupis to vec je ...pitanje
 
Dobar premix i soja, bolja i sigurnija varijanta.
Koncetrat se pravi od jeftinih (nekvalitetnih) komponenti.
 
bojan nimberg je napisao(la):
imam jedno pitanje sojina sacma i sucokretova sacma koj im je rok upotrebe i dali se to jako brzo kvari ?

Ako stoji u suvim i zatvorenim prostorijama u rinfuzi, ili u džakovima na paletama, može jako dugo da stoji.
Problem sa suncokretovom sačmom je što kalira usled velikog početnog % vlažnosti.
 
Ako je prosek 1,5 t/kj soje,apsolutno ti se više isplati sam da praviš sam koncentrat nego da kupuješ kojekakve supere.
Ako se plašiš da će rod da podbaci stavi na papir šta ti je najisplativije i napravi razmenu.
Moraš i da vidiš kod tebe u kraju koji su pariteti soja:sojina sačma ili sojin griz.
Ja u principu sve sam mešam (samo prihranu od trećeg dana kupim) ali ne sejem sve komponente.Sejem ono što mi je rentabilnije i realnije da neće podbaciti pa razmenjujem sa prijateljima.
Prošle godine na primer u žetvi ječam bio 8.20 a kukuruz sam u maju prodao po 11 ,realnije je da će po jutru roditi oko 4-5 t kukuruza nego 3 tone ječma.(naravno nisu ni ulaganja ista,sve ide po proceni).Još jedna bitna stvar je da imaš gde skladištiti.
 
Nazad
Vrh