Pucanje zrna grožđa od previše vode

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Imam malo grožđa uz kuću, pa je to zanemariva pojava. Međutim desi se da kada pred zrenje grožđa padne veća kiša, pojedina zrna na grozdovima pucaju i na njima se razvijaju u izvesnoj meri neke gljivične bolesti. Takođe na njih odmah dolaze ose i zadržavaju se oko grozdova koji imaju oštećenja od previše vode.

Međutim kako se na velikim vinogradima nositi sa ovim problemom, jer ja kod kuće uklonim te bobice pred nego što se posluže za jelo. Sad to možda i nije problem kod sorti grožđa koje se koriste za vino, ali za stone sorte grožđa je veliki problem.











Na slikama se vide primeri preteranog nalivanja zrna na grožđu, a uspeo sam snimiti i jednu osu na takvom zrnu. Pretpostavljam da se treba odmah tretirati protiv tih gljivica koje se pojave na napuklom zrnu grožđa, ali kako je blizu vreme berbe treba voditi računa o karenci.
 
Vidim otvorio si novu temu...pa dok se neko iskusniji ne javi, ako smem da prokomentarišem...?
Ja mislim ovo da se tretira sa plavim kamenom ...spremljenim na stari način sa krečom...ako se nađe kristal...
Ili nekim savremenijim praškovima na bazi bakra uz poštovanje karence...
 
Kod mene ima samo par čokota vinove loze pa i nije problem, ali verujem da na većim vinogradima ovo pucanje grožđa može biti baš zeznuto. A kako se zna desiti baš blizu berbe, bilo bi interesantno čuti prave savete, jer svaki proizvod ima karencu.
 
Pa od mene si čuo...a ima dosta ljudi na godišnjim odmorima.
Ja mislim da je karenca "stare" bordovske čorbe negde od nedelju do 15 dana...
 
Ta pojava je redovna kada su susna leta. Tesko je izboriti se sa stetom u vecim vinogradima, gotovo nemoguce. Kada nema kise duze vreme, bobice ostanu sitnije, kao sto je npr. i ova godina. E sad, ako bude kise pred zrenje (a nadamo se), sigurno ce doci do pucanja opne na bobicama. Gandrad je tu u pravu, trebalo bi odmah po pucanju bobica isprskati plavim kamenom i krecom da se zatvore ostecenja da se spreci dalje propadanje grozdova i spasi od osa i pcela.
 
Nazad
Vrh