Uzgoj činčila - farma

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Uzgoj činčila je tema o kojoj se malo priča na ovim prostorima, ali sam primetio da se povremeno pojave oglasi o kupovini ili prodaji kaveza za uzgoj činčile.Što znači da postoje neka dešavanja. U pitanju je južnoamerička činčila i ono što sam zapamtio u vezi njih jeste da se kupaju u posebnoj vrsti peska. :osmeh:
Dobro de ne kupaju se nego čiste krzno, ali im je on neophodan za normalno funkcionisanje. Takođe su se izdvojila dva posla, prv je držanje porodica činčile i prodaja mladih, dok bi se drugi mogao opisati kao tov. Kod nas u Apatinu se niko sa ovim nebavi, ali ako znate nešto, napišite u ovoj temi. Verujem da je prilično zanimljiva.
 
one se gaje zbog kvaliteta krzna jer na kvadratnom centimetru koze imaju visestruk broj dlaka od ostalih krznasica. moj stav tu je jasan, uzgoj da bih nek nosio krzno strogo bih zabranio. po meni to nema smisla a pri tom postoje i verne kopije sintetike i vestackih materijala. pun ugodjaj a mala cincila ostaje da zivi.
 
Netreba to zabraniti, nego samo svrstati u luksuznu robu, i staviti porez od 100 % na cenu da se cena gotovog artikla udupla. Pa ko voli da nosi pravo krzno, neka izvoli. A što se tiče zabrana, postoje neke u ovoj zemlji i na ovim prostorima pa bi se trebalo skoncentrisati prvo na njihovo sprovođenje, a ne samo donostiti nove zabrane , dok se ni stare nepoštuju. Naprimer trebalo bi da se sprovede u delo zabrana spaljivanja strništa i tršćaka, jer to nanosi neverovatnu štetu, ali koga briga.

Mrzm sam sebe kada odem u offtopic, ali nekada i to se mora. ::sramota:: :off_topic:

Dalje neka se piše o uzgoju činčile, a za pitanja o ekologiji neka se otvori nova tema, ako ima zainteresovanih.
 
Fuj!!!Pacovi! koja divna zivotinja?! ::lose:: One nutrije su jos sto puta gadnije,a neki to jedu! blev ::samo bes::
 
hmmmmmmmm....svašta se tu pisalo...te, neki su Za...neki opet protiv uzgoja..te ovako...te onako..ok ok ok ...poštujem, ali, nisam uspeo da pročitam o načinu uzgoja ništa ili bilo šta što bi te malene, za neke odvratne životinjice približilo nama...a to ne valja :nono:
da se koriste za uzgoj po " familijama " to je tačno . znači, domaćin dobija mužijaka i nekolicinu ženki, nisam siguran da li je broj sličan kao kod uparivanja u krvnim linijama u kunića, ali sam siguran da su svi roditelji sa " papirima " . Gotovo sam siguran da su izvesne malverzacije, i doduše, načuo da postoje i čitave linije mladunaca od nepoznati im roditelja , koji, s vremena na vreme, bivaju ubacivani u roditeljska gnezda sa papirima ::namigivanje::
U Bosni, tu negde kod Modriče...ili uopšte , ceo taj reon...pa , majku mu , Bosna i nije tako velika da se ne može pronaći, postoje ljudi koji su upoznati sa tom tematikom..( ljudi koji su gajili a imali su problema sa kolegama i njihovim " ubačenim elementima " )..pa, ako neko ima rođake ili već poznaje nekog da se tim bavi...neka se slobodno oglasi na forumu :bravo:
naravno, uvek postoji opcija da se pobiju moje reči...naposletku, ovo se i svodi na reči..." rekla..kazala " :udri:
 
Nov sam korisnik pa reko ajde da se javim, pretstavim i kratko opisem kako sam ovde stigao.

Planiram da se bavim uzgojem kunica (uglavnom za tov, licnu upotrebu, i mozda prodaju onako na sitno da sebi otplate hranu) i ovo je jedno od najboljih mesta gde sam nasao neke konkretnije informacije o tome sto me zanima. Malo daljim njuskanjem nasao sam mnogo drugih zanimljivih stvari na ovom forumu pa sam se eto registrovao i planiram da ostanem :)

Evo video sam ovu temu o cincilama koje uzgajam oko godinu ipo dana i ako vas bilo sta zanima bicu srecan da vam odgovorim.
To da se gaje uglavnom zbog krzna stoji, ali ja gledam da ih prodajem kao kucne ljubimce. Medjutim slaba zainteresovanost ljudi (ili nedovoljno dobra reklama sa moje strane) uzrokuju dosta slabu prodaju. Uglavnom ih prodam u pet shop-ove za 10 evra po komadu i nece da daju vise, a video sam da ih prodaju i za 4000 din, uostalom prosetajte se do vasih lokalnih pet shop-ova i pitajte za cenu, pa je stavite ovde. I oni uzimaju samo kada im treba, kad im neko trazi bas cincilu.

Druga alternativa (ili glavna prodaja, zavisi kako se uzme) je prodaja upravo zbog krzna, a to je vec mnogo organizovanije i isplativije. Kad ih tako prodajem prosecna cena im je 20 evra u zavisnosti od kvaliteta krzna ( neke zivotinje prodas za 8 evra a neke za 30evra ali uvek racunam da cu prosecno dobiti oko 20e) Zadnji put sam prodao pre mesec dana i dobio sam u proseku 23evra po cincili. Sad za razliku od pet shopova koji uzmu jednu, dve zivotinje, kad prodajem za krzno otkupe mi koliko kod da imam zivotinja. Ako imam 100 zivotinja sve ce ih otkupiti.
Moja farmica je jos uvek mala tako da i nemam tu kolicinu da prodajem, trenutno odgajim 5-7 zivotina mesecno i uvek cu ih radije prodati za kucne ljubimce ako ima zainteresovanih ljudi. Stavio sam i oglase na par sajtova (sto mozete proveriti) pa ako uspem tako da ih prodam bicu srecan. Realnost je da ih moram prodati kako bi sebi mogle da plate hladjenje leti, grejanje zimi, ventilaciju preko cele godine, hranu (granule), piljevinu i druge sitnije troskove.

Najveca muka kod uzgoja mi pretstavlja piljevina (strugotina), nje nikad nemam dovoljno. Mogu da kupim ,ako ste culi, onu presovanu piljevinu 650 litara uvezena iz nemacke, ali ona je preskupa!! Tako da ako znate nekog stolara koji ima strugotine rado cu platiti ako je cena razumna :). Eto mozda na ovom forumu neko uspe i da zaradi ;) Treba mi makar 10 dzakova mesecno (onaj plasticni dzak u koji se pakuje 50 kila kukuruza na pijacama) Ako neko ima da prodaje nek mi se javi na mail.

Nego post mi se vec oduzio. Najbolje da stanem ovde. Ako nekog zanima nesto konkretnije o cincilama neka se neustrucava da pita. Dosta ih vec dugo gajim i imam nekog iskustva.

Pozdrav
 
Da si samo napisao odakle si u profilu bilo bi nam svima lakše. Ima piljevine, ali ako će se daleko slati, onda će je troškovi transporta učiniti neprivlačnom.
 
Odg: Uzgoj činčila - farma

Iz Rume sam.
Post je spojen: [time]1248193458[/time]
_________________________________________________
Tijana022 je napisao(la):
Fuj!!!Pacovi! koja divna zivotinja?! ::lose:: One nutrije su jos sto puta gadnije,a neki to jedu! blev ::samo bes::

Nemas pojima o cemu pricas. Cincila ako vec uporedjujes vise potseca na vevericu, ima slican rep, a i kada jede hranu uzima u ruke, kao kad veverica jede lesnik http://www.youtube.com/watch?v=TGN3fBIKvdY
Nego jesi li ikada pomazila zeca, ako jesi onda znas kako je krzno lepo i mekano. Krzno cincila je neuporedivo lepse i prefinjenije od zecijeg. Iz jedne pore raste joj 6 dlaka sto krzno cini izuzetno gustim i mekanim.
Vidi samo kako znaju da budu umiljate :) http://www.youtube.com/watch?v=9cmh72Z9ISI
 
Hello! moze li mi neko objasniti zasto se moja cincila oglasava? imam je vec 2 meseca i cesto ispusta razne zvuke,uglavnom uvece posle igre kada udje u kavez ili kad udjemo u kucu... pitam ovo jer ko god ima cincilu u mojoj okolini,nikome ne ispusta zvuke. hvala unapred! 4vulvorin@gmail.com :bravo:
 
Divna životinja, velika šteta što je u EU krenula destimulacija proizvodnje i to upravo prirodnog krzna pa najviše stradaju uzgajivači činčile. Javlja mi se da to i nas čeka a pogibosmo i sa ovim što nam je kao subvencionirano pa kud onda da se proizvodi nešto što država planira da istrebi. Da je gajimo zbog mesa mozda bi dobili i podsticajne kredite, ovako, sve gase zbog "surovosti prema životinjama". :nono:
 
mene interesuje da mi neko kaze koliko je isplativ taj posao za ozbiljno bavljenje? dali moze da se obezbedi siguran plasman i tako dalje? jel cuo sam da ljudi koji su se posvetili tom poslu lepo zive od toga !? pozz :ppozdrav:
 
dugo nije bilo odgovora?da li se za ovo vreme nešto desilo po pitanju iskustva u uzgoju činčila?
 
Juče je bio tekst u Dnevniku gde se pisalo malo o uzgoju činčila. Spomenut je Zakon o dobrobiti životinja gde je navedeno da će biti zabranjeno držanje životinja radi proizvodnje krzna od 1 januara 2019 godine.


Član 89 Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", osim odredbe člana 7. stav 1. tačka 37) ovog zakona koja će se primenjivati počev od 1. januara 2019. godine.

Član 7 Zabranjeno je:


37) držanje, reprodukcija, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože.

Tako da je upitno koliko se isplati ulagati u posao, mada postoje uveravanja da će to biti izmenjeno pre stupanja na snagu. Nešto pojedine fireme IZ Mađarske rade oko organizovanja odgaivača, sa ciljem da se odrade izmene zakona.
 
Nema argumenata za ukidanje zabrane uzgoja krznašica --- izvor rs.n1info.com

Ukidanje zabrane na uzgajanje životinja radi proizvodnje krzna nije u interesu građana Srbije, rekao je Goran Čabradi iz Zelene stranke. Zabrana je neophodna iz etičkih, ekoloskih, ali i ekonomskih razloga - ona treba da ostane na snazi i nema velikih argumenta za njeno brisanje, ocenila je Jelena Stevanović iz udruženja "Sloboda za životinje".


Srbija je 2009. dobila Zakon o dobrobiti životinja koji prati evropsko zakonodavstvo. Taj zakon predviđa da se u Srbiji od 1. januara 2019. godine više neće uzgajati životinje radi proizvodnje krzna.


POVEZANE VESTI



Svima koji su se bavili ovom delatnošću ostavljen je rok od deset godina da svoju delatnost zamene nekom drugom. Samo nekoliko meseci pre nego što zabrana treba da stupi na snagu, Odbor za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Skupštine Srbije doneo je zaključak da tu zabranu treba ukinuti.


Zelena stranka je, zajedno sa 45 organizacija civilnog društva, uputila zvanični apel predsednici Vlade Ani Brnabić, u kojem navode da iza odluke skupštinskog odbora stoje nečiji lični interesi, ali i da se takvom odlukom Srbija udaljava od evropske dobre prakse.


Čabradi je u Novom danu rekao da ima indicija da se to radi iz ličnih interesa, jer, kaže, ako neko vodi važan skupštinski odbor, pretpostavka je da će sve strane saslušati, a pošto se to nije desilo, već se javlja sumnja šta je tu motiv.


"Postoji sumnja da se to radi radi nečijeg interesa. Stiče se utisak da se forsira jedna strana priče i zarad nekoliko kompanija sprema ukidanje zakona koji postoji već 10 godina", dodao je on.


... LINK
 
U Srbiji stupa na snagu zabrana uzgoja životinja radi krzna -- izvor danas.rs

Danas, 1. januara 2019. godine, zabrana uzgoja životinja radi proizvodnje krzna stupa na snagu.

Ovaj čin pozdravila su mnoga udruženja za zaštitu životinja, ali i mnogi ljubitelji životinja i prirode širom sveta.


Udurženje Sloboda za životinje saopštilo je jutros da je pored tradicionalnog dočeka Nove kalendarske godine, Srbija u 2019. godinu ušla sa jednom ogromnom pobedom i jednim velikim razlogom za slavlje.


„Nakon deset godina čekanja, konačno je i u Srbiji stupila na snagu zabrana uzgoja životinja radi proizvodnje krzna. Ova zabrana inicirana je Zakonom o dobrobiti životinja još 2009. godine čime je zabranjeno „držanje, reprodukcija, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože“ što je većina građana pozdravila, uz podršku udruženja koja su brojnim kampanjama i javnim akcijama radila na tome da i Srbija bude zemlja u kojoj životinje neće biti ubijane radi krzna“, navodi se u saopštenju.

...

Činčile su jedina vrsta koja se u Srbiji uzgajala radi dobijanja krzna, a godišnje je ubijano više od 12.000 ovih malih i nevinih životinja. Većina uzgajivača je tokom prelaznog perioda zatvorila svoje farme i preorijentisala se na druge privredne grane, i tako u potpunosti ispoštovala Zakon odobrobiti životinja.

Međutim, nekolicina preostalih uzgajivača pokušavala je da sruši zakonsku zabranu, s ciljem da se otvore farme kuna koje bi u Srbiju dolazile iz zemalja koje su svoj zakon ispoštovale, a uzgoj krznašica zabranile.

...

... LINK

I ovim je mislim završena priča u ovoj temi.
 
Nazad
Vrh