Diskosni plug

tomybrzic

Član
Učlanjen(a)
13 Dec 2009
Poruka
556
Lokacija
apševci-bošnjaci
dali netko ima diskosni plug i dali ima iskustva sa istim, treba mojem prijatelju koji je sumar i ima problema sa vagasima od kokuma pa je to vidio kao eventualno rijesenje i po meni se dosta dobro sijetio i to bi trebalo funkcionirati... eto i od mene jedna tema nadam se da ce te mi uvelike pomoci, HVALA unaprijed.....
 
2mrhzls.jpg

misliš ovako nešto?
 
e bravo, upravo to, ma vidio sam ja njega kad sam goglo, ali me zanimaju iskustva i cijena polovnog... hvala ti to je oto sto bi rekli nasi stari.. :haha: :haha:
 
tomybrzic je napisao(la):
dali netko ima diskosni plug i dali ima iskustva sa istim, treba mojem prijatelju koji je sumar i ima problema sa vagasima od kokuma pa je to vidio kao eventualno rijesenje i po meni se dosta dobro sijetio i to bi trebalo funkcionirati... eto i od mene jedna tema nadam se da ce te mi uvelike pomoci, HVALA unaprijed.....
Voleo bih da znam šta su to "vagasi od kokuma",ako nije problem.Hvala.
 
zrine892 je napisao(la):
To je plug za plitku obradu...Znači za strnjake prašenje...

Naprotiv, ima diskosnih plugova koji oru bez problema 40cm cak i dublje.

Bio je jedan na poljoprivrednj skoli u Pozegi, ne znam kud su s njim, veliki, dvobrazni,vuceni, a skelemerija veca nego IMT 539...

kamen mu ne smeta kao lemesnom plugu, samo sto je po mom misljenju lemesni za ove plugove bog bogova i car careva. Finis je iza lemesnog pluga ravan, dok se iza diskosnog poznaju brazde i za njim u pravilu treba poravnavati teren (koliko sam sa slika uspio vidjeti).

Takodjer se diskosnim plugovima ore zemljiste gdje je krcena suma i ta zemlja se pretvara u ratarsku povrsinu. Ako i naidjes na panj, nece plugu biti nista, a kad s normalnim plugom zapnes za skriveni panj...
 
mirko_markovic67 je napisao(la):
Koliko sam ja shvatio to su tragovi od nekakvog ‚‚kuma''
vagasi su tragovi u blatu a kokum je traktor koji prevozi klade iz sume na trasu, nadam se da vam je sd malo jasnije...... sto se tice cijene od 250 eura to pase samo di da ga trazom jebemu misa....?
 
Ja sam posedovao dva diskosna pluga ceske proizvodnje-cevasti,jedan sam prodao u negotin za 800eura a prodao bi i drugi ,ovaj sto mi je ostao nije u opste orao,jos stoji farba na diskovima,inace plug se koristi za ugarenje,kada je tvrdo i nemoze da se ore za zito ovaj plug napravi smesno,ja sam jedne godine uzorao strnjiku duboko sa ovim plugom i to na 30cm,nije za kukuruzista posto izbaci svo capurje napolje,a najvaznije lako se vuce,moj plug sa 3diska zahvata oko 120cm moze da vuce imt558,560.....rakovica....radna bzina mu je oko 12km na sat.. :D



ovo je moj plug
 
bas bi i volio da ga mogu probati i zanima me kako radi jer zbilja nikad nisam niti razmisljo o takvom stroju a kamoli radio, malo je problem i da pazarimo kako preko carine i te stvari koliko to kosta i tako........
 
Bobo je napisao(la):
zrine892 je napisao(la):
To je plug za plitku obradu...Znači za strnjake prašenje...

Naprotiv, ima diskosnih plugova koji oru bez problema 40cm cak i dublje.

Bio je jedan na poljoprivrednj skoli u Pozegi, ne znam kud su s njim, veliki, dvobrazni,vuceni, a skelemerija veca nego IMT 539...


Bobo...to sto ti kazes to je posebni diskosni plug za tu dubinu..i nema bas neki radni ucinak pri toj dubini..da ima oni bi ga stvorili i napravili umjesto ovih plugoba...Neda mi se sada vaditi knjigu u kojem je je pisalo da je to plug za plitku obradu za strnjake...ide do dubine najvise do 25 cm.ovisno o velicini tanjura....jer je taj diskosni plug stvoren bas za prasenje strnjake...
 
Koriste se za duboko oranje , ali imaju jednu veliku manu da dno brazde nije ravno nego je u obliku kanala sa radijusom . Lošije zaoravaju biljne ostatke jer je relativna (brzina odsečene zemlje u odnosu na disk) brzina mala .
 
Istina je da dobro ne zaoravaju, ali u plitkom radu kao sto je prasenje strnjaka imaju jako veliki ucinak, jer su dosta laki za vuci kroz zemlju. Ne vidim u cemu je nedostatak sto je dno brazde zaobljeno, a ne plosnato, to nema aprolutno nikakve veze...

Dosta su konstrukcijski teski, iza njih dosta neravno ostaje pa se zato jeko malo koriste.

Za prasenje strnjaka jako dobar stroj, ali ima i boljih...
 
zvao sam ga hvala ti na oglasu, ovaj nebi 4 diska neg manji a i dosta je to novaca ja mislim, a ustvari koliko se krecu novi takvi mislim da je ovaj prilicno skup, mozda grijesim ili??
 
Nazad
Vrh