Prihranjivanje pšenice

Pa ako zakasniš za Ureu ideš An i rešen slučaj.U Svakom slučaju ovakvi mrazevi se najavljuju skoro do polovine februara tako da će biti vremena za baciti ureu.Nikom od nas ovo nije prva godina u poljoprivredi pa iz iskustva ocenite sami.
 
Bacati ureu pre nego će temperature krenuti u plus kako bi se izbeglo gaženje i upadanje po njivi i da ima nekog efekta nakon otopljavanja ovako na mrazu i smrzavici isto je kao da je u džaku.
 
tarana je napisao(la):
paorpaor je napisao(la):
Treba biti retard pa bacati ureu kad je napolju minus, a i tako ce se zadrzati jos podosta. Malo treba i procitati neku knigu, pitati na kraju krajeva.
apsolutno se slažem.
nego da nemaš neki savet za mene...
kad se ovaj sneg otopi, ja najmanje 10 dana neću moći u njivu, pod uslovom da ništa ne padne, da sunce sija i da pirka vetrić...
Prati prognozu pa baci ureu tik pre nego pocne otopljenje :cao:

Ja ne mislim da prihranjujem sa ureom pre druge polovine februara i to pod uslovom da vreme dozvoli, a pogotovo zato sto sam isao sa osnovnim djubrivom pre setve.
 
Sve da je bacis sad urea nece imati efekta dok se temperatura ne digne jer psenica na ovako niskoj temperaturi ne raste vec samo skuplja secer u cvor bokorenja da ne bi izmrzla.
Tako da je najbolje da pratis prognozu i to uradis kad i svi. To sto nisi jesenas bacio NPK neces moci da popravis ranijim bacanjem uree, ali to naravno ne znaci da ces imati losiji rod od onog koji je bacio NPK. Sve zavisi u kakvoj ti je kondiciji zemlja.
 
mislim da je u losoj kondiciji!tu njivu sam uzeo u arendu ove godine,kukuruz od proslog gazde je bio slab,verovatno je slabo "posolio"! :udri:
 
mladen87 je napisao(la):
mislim da je u losoj kondiciji!tu njivu sam uzeo u arendu ove godine,kukuruz od proslog gazde je bio slab,verovatno je slabo "posolio"! :udri:
Da sam na tvom mestu prvu prihranu bi uradio ureom , adrugu anom. Nemoj se nadati nekom vrhunskom prinusu, ali ako budes odradio dobro prihranu nece biti ni lose. Vise ce zavisi od padavina i temperature. Ne preteruj sa ureom i anom !
 
Vise od 60 kg cisog azota po ha nema svrhe bacati. Ja bi ti predlozio da bacis 170 kg uree i 170 kg ana po hektaru. Ureu ranije od do 10 marta, a an pocetkom aprila.
 
Pozdrav svima. Trenutnoo stanje na Oglednom polju na pšenici je : azota u obliku N-NO3 ima skoro 70 kg/ha u sloju 0-60 cm. Naravno da ga, sada, pšenica ne može koristiti. Probaćemo da pratimo i stanje ayota i kretanje vegetacije merenjem hlorofila u listovima tako da ću slati informacije. Moja preporuka je da se ide sa 50 kg azota na HEKTAR u prvom navratu. Pronađite prezentaciju o prihrani koju sam poslao, ima link na ovom Forumu i pročitajte pažljivo jednostavna je i shvatljiva. To je cilj.
Gariša.
P.S. Rezultati sa navedene dubine su dovoljni za planiranje prihrane.
 
Jel cujete vi sta kazu kod cika Zaharija, nece biti vestaka !
Svi u kupovinu, apeluju iz fertila. Evo ja odmah sutra krecem, ma i danas bi, ali je nedelja :haha:
 
paorpaor je napisao(la):
Jel cujete vi sta kazu kod cika Zaharija, nece biti vestaka !
Svi u kupovinu, apeluju iz fertila. Evo ja odmah sutra krecem, ma i danas bi, ali je nedelja :haha:
Evo i ja trcim, sve udaram nogama u **greška.
 
E koje su to pokušaji navlakuše.Pa :haha:što lepo nije rekla da se dođe kod njih i kupi đubre.
 
Sto se tice prehrane, ja je vrsim dva puta, prvi put cim vreme dozvoli da se udje u njivu, a drugi put pocetkom aprila u kolicini od 150kg/kj
 
paorpaor je napisao(la):
Ide im prodaja, prosto su zateceni ::namigivanje::
Na ovim cenama , mnogi ce zakidati na prihrani , pa se plase da nece prodati dovoljno , navlace potok nanjihovu vodenicu ,dok seljaci jos imaju para , ja imam AN za 50% povrsina , i razmisljam kako jos da reduciram a snega trenutno ima oko 60cm bice i azota , mozda ce i neke kisele kise da potpomognu :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh