Prihranjivanje pšenice

Ako azot nestaje onda je nadrljala i urea jer je i ona oblik azota.
 
Jbt ja moj sav drzo u supi i nisam ga utopljavao.Posto je promrzo ranije u dzaku el to znaci da nisam nista bacio na zito, to je bila samo fikcija :haha:
 
Bogami Sasa upravu si. Od sad cu "prehranu" drzati na toplom da neozebe :haha:
Nije mi jasno cije su to ideje. Ispada da smo mi u Tovarisevu,a i ostalim selima,glupi i da ne znamo kad se sta baca :udri:
 
ja sam samo rekao da mi je čovek tupio sat vremena da nisam ništa uradio,isto sam mu poredio sa đubrivom što je u džakovima ali ne vredi kad je neko pametan prepametan :udri:
 
Evo saveta u vezi prihranjivanja psenice od Srbislava Dencica:

Pšenici, koja je, inače, dobro prezimila, kako objašnjava Denčić, neophodno najmanje 100 kilograma azota, odnosno, oko 200 kilograma đubriva po hektaru, pošto su ovaj element, neophodan za rast i razvoj biljaka, kiše i otopljeni sneg isprali u slojeve zemljišta do kog koren pšenice još ne dopire.

Baš zbog toga, neophodno je da se požuri sa prihranom, a najbolje bi bilo da se koristi đubrivo AN, jer se azot iz ovog đubriva najbrže oslobađa. Naravno, ovaj posao bi trebalo podeliti u dva dela. Pšenici prvo treba dati 60 odsto predviđene količine đubriva, a tek krajem marta preostale količine
 
Dobro Raso,ali oped tu nema nikakvog konkretnog objasnjenja zasto je an bolji od uree. Ja ti mogu reci samo iz licnog iskustva da sam prosle,predprosle,nadprosle... godine radio nekad jednu nekad dve prihrane samo sa ureom i to prvu oko 25 februara,a drugu oko 10 marta i da sam bio prezadovoljan rezultatima. Psenica je rodila oko 4 t po kj prosecno,a naravno i vreme je doprinelo. Dosta zavisi od rokova setve. Ako je psenica posejana u prvim danima oktobra ona je sad dosta gladna jer je u punom bokorenju. Ako je posejana krajem oktobra sto je ove godine 90 % slucaj,ona je u prvim fazama bokorenja i nikako joj ne treba toliko hrane u ovom omentu. Tako da se mora voditi racuna o datumu setve i ostalim uslovima u proizvodnji. Za ureu nije kasno sve do polovine marta pa jos koji dan,dok je AN dobro djubrivo ali kraceg daha nego Urea. Isto tako strucnjaci savetuju da se prva prehrana odradi AN-om,a druga ureom. Sta je tu najbolje dosta zavisi od godine,tipa zemljista,plodnosti zemljista i niza faktora. U svakom slucaju svaki savet je dobrodosao :ppozdrav:
 
U potpunosti se slazem sa rasom02.I ja imam AN za prihranu psenice,ali sad vidim da sam se(mislim)zeznuo sto ga nisam bacio ovih dana.Prosle godine smo ga bacali u dva puta,ukupno oko 22okg/kj,jer nisam bacio NPK.E,ove jeseni sam bacio MAP,tako da cu sad AN baciti u jednom potezu 150kg/kj.Nego,uopste mi nije jasno,to sto @paorpaor kaze,da u drugoj prihrani ide UREA :sta: :sta: pa zar nije to kasno??Jedna firma je bacila u februaru KAN,sto mislim da je malo rano za tu vrstu djubriva.Jos nesto za @paora:pa,zasto onda bacamo UREU pre setve kukuruza,pod setvospremac,nego,zato sto ima duze dejstvo...mislim da tvoja psenica ne iskoristi svu UREU sto bacis.Neznam :sta: Naravno,pozdrav za @paorpaor i ostale. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Malesevic sa NS instituta takodje je potvrdio da prihranu vrsimo u dva puta i to iskljucivo sa AN-om. :ppozdrav:
 
I AN i UREA su ok ako im poterfite vreme prihrane,odnosno da u pravom momentu budu dostupne biljci
sad je 5 mart i očigledno je da će T. ići gore sa njom i pšenica pa da bi u prvoj fazi imala dovoljno N potrebno je baciti đubrivo koje će pre biti dostupno.Nismo vidoviti koliko će zima trajati pa su Denčićeve i Maleševićeve preporuke samo nagađanja za ovu god na osnovu prognoze temperature i njenog kretanje.
paorpaor je mislio kao i ja što se uree tiče , tempirati kada je baciti i kada će ona biti dostupna biljci za najoptimalnije vreme a an-om đubriti da biljka ima što pre dostupan azot za dalji porast.

Našim uvaženim profesorima je najlakše da daju savet kakav su i dali jer nažalost većini paora je bacanje đubriva kao obaveza bez obzira na posledice (dobre ili loše).
Ovo je samo moje mišljenje kako treba da odlučimo šta i kada bacati, naravno sve zavisi kakvo nas vreme očekuje.
 
Ok, ako do sad nisam bacio ništa (jesenas zaorao DAP 100 kg/kj) i imam AN, a planiram ili sutra ujutro ili u nedelju ujutro (najverovatnije u nedelju, bolje će smrznuti zemlja) da prehranim žito, šta bi ste uradili: odjednom ili u dva puta (drugi put za dvadesetak dana)? Raspolažem sa 150 kg/kj ukupno.
 
ako će biti padavina onda iz 2x. 100+50.
ako neće, bolje odjednom.
sve je stvar tvoje procene i onog gore.
pre 10-12 godina sam bacio prihranu u drugoj polovini februara a kiše nije bilo do juna.
ovi stariji se sećaju te godine sigurno.
zabeležio sam neverovatan rekord od 9m/kj.
 
@dukej

Prihraniš sada i krajem meseca.
Čovek od koga sam kupio prvu reprodukciju Apača je prošle godine drugu prihranu uradio oko 10. aprila, pa je na kraju imao rod skoro 7 tona/ha.
 
Branko je napisao(la):
@dukej

Prihraniš sada i krajem meseca.
Čovek od koga sam kupio prvu reprodukciju Apača je prošle godine drugu prihranu uradio oko 10. aprila, pa je na kraju imao rod skoro 7 tona/ha.
Koliko si sejao tog Apača po kj, tj da li si nešto povećavao normu sa obzirom da nije "original" seme?
 
paorpaor je napisao(la):
Dobro Raso,ali oped tu nema nikakvog konkretnog objasnjenja zasto je an bolji od uree. Ja ti mogu reci samo iz licnog iskustva da sam prosle,predprosle,nadprosle... godine radio nekad jednu nekad dve prihrane samo sa ureom i to prvu oko 25 februara,a drugu oko 10 marta i da sam bio prezadovoljan rezultatima. Psenica je rodila oko 4 t po kj prosecno,a naravno i vreme je doprinelo. Dosta zavisi od rokova setve. Ako je psenica posejana u prvim danima oktobra ona je sad dosta gladna jer je u punom bokorenju. Ako je posejana krajem oktobra sto je ove godine 90 % slucaj,ona je u prvim fazama bokorenja i nikako joj ne treba toliko hrane u ovom omentu. Tako da se mora voditi racuna o datumu setve i ostalim uslovima u proizvodnji. Za ureu nije kasno sve do polovine marta pa jos koji dan,dok je AN dobro djubrivo ali kraceg daha nego Urea. Isto tako strucnjaci savetuju da se prva prehrana odradi AN-om,a druga ureom. Sta je tu najbolje dosta zavisi od godine,tipa zemljista,plodnosti zemljista i niza faktora. U svakom slucaju svaki savet je dobrodosao :ppozdrav:
E paorepaore!
Vidim da se vadis sad ali slabo,uleteo si djonom na moj post onako posprdno.Naravno da nemam nameru da se svadjam i zameram sa bilo kim.Svako moze da obradjuje svoju zemlju kako hoce a niko se nije naucen rodio.Ja ono sto neznam i ne poznajem ili procitam ili pitam nekog strucnjaka.Na tvoj komentar kako odavno nisi procitao nestrucniji savet odgovorio sam ti argumentovano sa dva clanka koja sam nasao na netu i to jedan od njih je savet akademika Srbislava Dencica,jednog od nasih najpoznatijih strucnjaka za proizvodnju psenice.Po tebi ni on nije strucan vec imas neke tvoje "strucnjake" koji te bas lepo savetuju.Pa ko je to jos radio,prvu prihranu sa An-om a drugu sa ureom :haha:Sada bih stavio ovde onaj smajli sto se smeje ali necu,ne zelim da se podsmevam nikome pa ni tebi koji si to pokusao meni da uradis sasvim bezrazlozno i neargumentovano.Ponovo Ti kazem,radi kako hoces i prihranjuj svoju psenicu i pred zetvu sa ureom ako si tako naucio, ali nemoj se nikome podsmevati i to jos onako na glup nacin kako si pokusao.Sa ovim postom zelim da prekinemo nasu polemiku na ovu temu :ppozdrav:
 
Što se tiče Apacha ja sam ga sejao prošle god za probu i seme .Na parceli od 0,4 ha rodio 3620 kg ,parcela je 150 m od magacina pa smo merili ,doduše zemlja je odlična nekad bio vinograd. Đubreno sa 120kg 16-tice i 150 kg uree (na parceli ne po ha).Urea bačena 5 FEBRUARA , košena posle onih kiša letos.
Nema pravo pravilo o vremenu i izboru đubriva to svako treba da proceni na osnovu vremenskih prilika i faze same pšenice naravno i od mogućnosti.
 
Ne mozemo Raso prekinuti polemiku kad je prehrana psenice sad aktuelno pitanje,pa zar da pustimo ljude da pogrese ?
Ako si slusao akademika Dencica onda si verovatno sejao psenicu i u decembru ?
Sto se tice djonova i ostalih nedozvoljenih poteza time se ne sluzim i ne znam na koji sam ja to tebi nacem uleteo djonom,kako ti kazes. Mozda tim sto imam svoje misljenje i sto sam suprotstavio tvome kako su rokovi za upotrebu uree poodavno prosli.
Medjutim ti i dalje nisi uspeo da odgovoris na moja dva vrlo prosta pitanja"
1. Sta ce se desiti sa psenicom koja se sad prehranjuje ureom,to jest zasto je kasno sad prehraniti ureom
2. Kad je taj posao sa ureom trebalo obaviti. Konkretno u decembru,januaru,februaru... i ZASTO tada ?

Ja sam glup ::sramota::,kako si rekao,pa bih voleo nesto da naucim novo jer "covek se uci dok je ziv i na kraju umre glup"
 
psenica 08/09 pred osnovnu obradu 100kg/kj 3x15+ 20kg urea
sorta ns40s sejano pocetkom optimalnog roka
1 prihrana 06.02.09 sa 80kg/kj urea
2 prihrana 17.03.09 sa 80kg/kj urea prinos 4500kg/kj ovo zito dugo sacuvalo zelenu boju i vlagu u zemljistu sto zbog uree sto zbog gustoce zita s obzirom da je april i maj bio susan mislim da mu je ova urea dobro dosla
druga parcela od pola kj prihranjena 25.02.09 sa 55kg urea bez druge prihrane sorta renesansa prinos 1700kg
i treca parcela prihranjena takodje samo jednom 25.02.09 sa 150kg/ha i prinos zbog malo djubriva 4000kg/ha
ove godine sam prihranio tek 26.02 i 02.03 drugu parcelu sa 100kg/kj an + 80kg/kj urea an da bi odmah delovao a ureu da bi mi duze delovalo djubrivo inace je pred osnovnu obradu upotrebljeno ukupno 60kg/ha cistog azota pa nisam morao mnogo da zurim sa prihranom
po meni nije toliko bitno do kada se moze prihraniti ureom ako ima kise koja ce da unese ali svakako treba da ima uvek azota u zemljistu a najgore od svega je to sto je svaka godina prica za sebe i sto je valjalo ove ne znaci da ce biti dobro sledece ili neke od narednih god. i sve nam zavisi od toga sta nam nebo donese
 
Raso jesi gledao sta kaze dr Djordje sa NS instituta kad ga je Zaharije pitao cime je prihranio psenicu "ovih" dana. Sa 200 kg/KJ UREE.
Izgleda da on nije cuo rec strucnjaka pa eto covek zivi u zabludi.
Tako da Raso dok nenadjes konkretne reci koje ce u potpunosti opravdati tvoje stavove nebi trebalo da tako cvrsto stojis iza svojih stavova jer ovo je jedna od najbitnijih operacija u suvom ratarenju.
 
Pa dobro rekao sam Ti,samo napred,nemam nameru da polemisem sa tobom koje veci strucnjak Dencic ili neki Djordje i radi druze kako Ti odgovara i kako si naucio.Ja ne volim da se svadjam i raspravljam a video sam i ranije da skoro svaki tvoj post ima neku dozu sarkazma i cini mi se da bi Ti ovo nastavio do besvesti a ja nisam zbog toga ovde pa ne bih da polemisemo dalje.
 
Nazad
Vrh