Prihranjivanje pšenice

Ode nam rujeja sve rastopilo.Ne znam da li će biti dobro ::namigivanje::
 
I kod nas kisa i sneg,sreca pa sam prihranio psenicu prekjuce sa 130 kg AN a po kj.Planiram jos jednu prihranu za 20 ak dana sa jos 70 kg AN a po kj.Psenica je u dosta dobrom stanju,slike kacim kasnije kada nadjem kabl :haha: po obicaju nikada neznam gde je :ppozdrav:
 
Primetio sam da na pšenici nema aktivnih rupa od miševa . Vide se oaze gde su jesenas bili aktivni ali nema novih oštećenja.
 
kiraj je napisao(la):
Primetio sam da na pšenici nema aktivnih rupa od miševa . Vide se oaze gde su jesenas bili aktivni ali nema novih oštećenja.

Podavili su se. :bravo:

Ostala je još jedna njiva, bila je jako vlažna.
 
i ja sam jutros zadnju njivu uradio,isao sam sve sa 150kg urea po 1kj,taman zavrsili i pocela kisa
@paorpaor
nisu stradali zbog zavrnutog plina nego zbog racuna za plin :haha:
 
Koliki je taj racun bio !?
Uglavnom desetkovalo ih je staje-daje pored bacenih 20kg otrova. Danas bas lepo pada da spusti azot u korenov sistem pa kad otopli za 15-ak dana ozbiljnije krene da raste.
 
da li nekop zna koji je zadnji rok za prihranu urejom da bi zito moglo da ga iskoristi kako valja.
 
radovanp je napisao(la):
da li nekop zna koji je zadnji rok za prihranu urejom da bi zito moglo da ga iskoristi kako valja.
Taj rok je prosao,sada je mnogo bolje izvrsiti prihranu sa AN-om ili KAN-om :ppozdrav:
 
Pa sto Ti nisi dao strucniji odgovor,niko Ti ne brani :D A mozes pitati i nekog strucnijeg pa ces cuti sta ce Ti reci :ppozdrav:
 
Mozes sa ureom prihranjivati do 15 marta komotno ,jer ima dosta padavina koje unose azot tako da psenica nece mnogo patiti zbog nedostatka azota a najavljuju i mrazeva za vikend pa moze i da steti naprednoj psenici .
A meni je za an jos uvek rano bar za jedno dve nedelje .
Ja ako vreme dozvoli idem da je upotrebim ureju i na parcelame gde cu kukuruz sejati .
Neznam dali znate da 1mm vodenog taloga padavina ,moze da unesu u zemlju idi 1 kg axota po hektaru .
 
A evo za kolegu paorpaora jos jedan "nestrucni" savet:
Prihrana pšenice u martu mesecu, nedoumice kod poljoprivrednih proizvođača i preporuka iz Instituta Tamiš, Pančevo glasi:
- bez obzira kakav bio mart a naročito period od 5-10, primer, potrebno je da
prihranite pšenicu makar je i izgazili u tragovima točkova, naravno djubrivo
koje će te koristiti u tom slucaju je AN,





- količina zavisi od analize i preporuke, ako je rađena analiza početkom
februara ona nema smisla ako niste do sada rasturili hranivo,
- ako je potrebno da se uradi analiza sačekajte 2 dana pre rada i uradite N-min, - ako se pridržavate preporuke iz rezultata kontrole plodnosti zemljišta za azotna đubriva tj. ishranu azotom, ona nema smisla,
- pri kretanju po parceli koja je vlažna i čupanju i gazenju useva 7% površine
koju gubite ne utiče na prinos ako se uradi na vreme, kvalitetno i preporučenim količinama hraniva,
- važi za sve - stalni tragovi u usevu pšenice su neophodni bez obzira na veličinu parcele, to sam zapazio jos 2000-e dok sam proputovao Austriju i Nemačku skroz do Bremena, bez obzira koliko je mala parcela ona ima stalne tragove, makar i jedan, kako bi se mogla uraditi bez ograničenja prihrana i tretiranje protiv korova i bolesti.
Na kraju ako treba da se prihrani prihranite i ne brinite, ali da Vas ne muči cena đubriva uradite analizu tada kada planirate rad, jer stanje može biti drugačije nego početkom februara a i nema potrebe da idete na tri dubine dovoljne su dve 0-30 i 30-60 cm. Za to postoje formule za preporuku i napravili su ih prof Darinka Bogdanović i prog Miroslav Malešević još pre 20 i kusur godina (1985 tako nešto). Ako Vam budu neophodne, formule, javite se na garalejic@yahoo.com. I procitajte vest iz Subotice, na sajtu, važna je za sve.

Pozdrav Bogdan Garalejic, PSS APV OJ Institut Tamiš, Pančevo.


 
Vid' ovako kolega Raso. Kao prvo objasnimi zasto je kasno bacit ureu ovih dana pa do polovine marta,a kao drugo kad je taj posao sa ureom trebao biti obavljnen ?
 
Pa sto mene pitas,sam si rekao da je moj komentar nestrucan ali mi samo objasni kako to da to isto kazu i ovi ljudi iz Poljoprevredno savetodavne sluzbe Vojvodine,i oni su nestrucni:haha:Nije sramota neznati,ali je sramota u danasnje vreme raditi na svoju ruku,onako odoka i ne slusati rec strucnjaka i jos onako podrugljivo komentarisati neciji post:ppozdrav:
 
Jos uvek nisi objasnio. Konkretno,to i to ne valja kad se prihranjuje psenica sa ureom 3.marta,kao u mom slucaju. Stvarno,hteo bih nesto da naucim,a ne da se sprdam :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh